نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

وعده اول مهرماه به سر رسيد
عرض‌اندام کالاي قاچاق در بازار نهاوند


آشفتگي سيم‌هاي برق در بازار تبريز، بازاريان را تهديد مي‌کند

نقشه باستان‌شناسي پاسارگاد تهيه مي‌شود
آغاز مرمت انسان بالدار


اخبار کوتاه


 وعده اول مهرماه به سر رسيد
 عرض‌اندام کالاي قاچاق در بازار نهاوند 

طرح برخورد با قاچاق کالا در سطح عرضه مقرر بود از ابتداي مهرماه در نهاوند اجرايي شود اما تاکنون اين طرح به مرحله اجرا نرسيده است تا همچنان شاهد عرض‌اندام کالاي قاچاق در بازار باشيم. به گزارش مهر، اجراي طرح مبارزه با کالاي قاچاق در نهاوند نيازمند عزم دستگاه‌هاي مسئول در برخورد با اين پديده بوده که اقتصاد و توليد کشور را تحت تأثير خود قرار داده است. برخورد با پديده قاچاق حال به هر شکل آن، نيازمند تلاشي مضاعف است چراکه بايد از واردات کالاي قاچاق بي‌کيفيت از مبادي مرزي جلوگيري شود نه اينکه پس از توزيع کالاها در فروشگاه‌ها و مراکز عرضه تازه به فکر برخورد افتاده و فضاي بازار را متشنج کرد چرا که اين امر نارضايتي مردمي را نيز در پي دارد.

آنچه مسلم است؛ روزانه در کشور حجم بسيار زيادي کالاي قاچاق در تمامي حوزه توزيع مي‌شود و حتي برخي از آن‌ها به‌وسيله مرسوله‌هاي پستي جابجا مي‌شوند که نمونه بارز آن‌ لوازم بهداشتي و دارويي غيرمجازي است که متقاضيان از طريق ماهواره و يا اينترنت سفارش مي‌دهند و ‌توسط پست به آنها مي‌رسد. حال آنچه در اين گزارش مورد پيگيري قرارگرفته عملکرد دستگاه‌هاي متولي در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و نظرات فروشندگان و مردم پيرامون اين پديده است که در ادامه به آن خواهيم پرداخت. مسعود سيفي فروشنده لوازم‌خانگي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: طرح برخورد با لوازم خانگي قاچاق هيچ سودي براي مردم ندارد و موجب نارضايتي مردم و فروشندگان لوازم‌خانگي مي‌شود. وي ادامه داد: در حال حاضر محصولات خارجي با اختلاف حداقل 300 هزارتوماني نسبت به کالاي مشابه ايراني باکيفيت کم‌تر در حال خريدوفروش است که خريدار ترجيح مي‌دهد از کالاي خارجي استفاده کند چراکه حداقل تا چندين سال نيازي به تعمير و يا تعويض ندارد.

باتوجه به اطلاع‌رساني انجام‌شده در خصوص اجراي طرح برخورد با قاچاق لوازم خانگي اکثر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها کالاي خارجي قاچاق خود را جمع‌آوري و در انبارها نگهداري کرده و مي‌فروشند.وي با اشاره به اينکه بايد از مبادي ورودي کشور جلوي قاچاق را گرفت نه در شهرستان‌ها، گفت: باتوجه به اطلاع‌رساني انجام‌شده در خصوص اجراي طرح برخورد با قاچاق لوازم خانگي اکثر مغازه‌ها و فروشگاه‌ها کالاي خارجي قاچاق خود را جمع‌آوري و در انبارها نگهداري کرده و مي‌فروشند بنابراين اين طرح موفق نخواهد بود. اين فروشنده با اظهار به اينکه از مرزها تا مراکز فروش استان‌هاي همدان، مرکزي، تهران و غيره کيلومترها فاصله است، عنوان کرد: سئوال است چرا در حين ورود، از ورود اين کالاها به کشور جلوگيري نمي‌شود.

سيفي اظهار کرد: مسئولان براي مقابله بايد با سرشاخه‌ها که واردکننده هستند برخورد کنند نه با فروشنده‌ها!

رضا شهبازي از فعالان و قديمي‌هاي بازار نهاوند در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، گفت: دولت‌ها درگذشته به علت محروميت مناطق مرزي امتيازهايي نظير واردات کالا به افراد مرزنشين دادند که متأسفانه اين امر امروز موجب اختلال در نظام اقتصادي و توليد کشور شده است. وي ادامه داد: امروز بسياري از بازارچه‌هاي مرزي در بانه و مريوان نياز استان‌هاي کشور را ازلحاظ تمامي لوازم‌خانگي، بهداشتي و هر آنچه فکر کنيد تأمين مي‌کند. شهبازي تاکيد کرد: رهبر معظم انقلاب سال‌هاست که بحث اقتصاد مقاومتي را مطرح کرده و از مسئولان مطالبه مي‌کنند اما آيا فراهم‌سازي زمينه‌هاي خودکفايي وظيفه مسئولان دولتي نيست. وي اظهار داشت: کارخانه‌هايي در کشور فعاليت مي‌کردند که امروز به سبب رکود موجود از چرخه توليد بازمانده‌اند. اين فروشنده ادامه داد: ما از اجراي اين طرح خوشحاليم و استقبال نيز مي‌کنيم اما با توجه به چند سليقگي‌هاي موجود بعيد است در کوتاه‌مدت نتيجه‌اي از آن حاصل شود. وي نداشتن سرويس‌دهي و خدمات پس از فروش کالاهاي داخلي را از ديگر عوامل عدم استقبال مردم از کالاهاي داخلي عنوان کرد و گفت: بنده مدتي پيش يک تلويزيون توليد داخل را به خريدار ارائه کردم که به دليل مشکلاتي بعد از مدتي تلويزيون را پس آورد و امروز که شش ماه از تحويل کالا به نمايندگي و کارخانه مي‌گذرد هنوز تلويزيون برنگشته است.

شهبازي افزود: همين بدقولي‌ها و بي‌کيفيتي عاملي براي نخريدن محصولات ايراني از سوي خريدار است که نيازمند دقت و در نظر گرفتن آموزه‌هاي ديني از سوي توليدکننده‌ها است چراکه اگر سهم سود خود را کم‌تر کنند هم کالاي مرغوب به مشتري تحويل داده و هم محبوبيت و اعتبار خود را افزايش مي‌دهند. فرمانده انتظامي نهاوند نيز در خصوص طرح کشوري برخورد با کالاهاي قاچاق موجود در بازار با اشاره به اقدامات فرماندهي انتظامي شهرستان در راستاي مبارزه با کالاي قاچاق، گفت: يکي از مهم‌ترين اهداف پليس در سطح کشور و به‌تبع آن در نهاوند مقابله با قاچاق کالا و ارز بوده که در اين مورد جلسات متعددي تشکيل و طرح‌هاي عملياتي و انتظامي منسجمي با تکيه‌بر اقدامات اطلاعاتي در دستور کار قرار گرفت. از ابتداي سال جاري تا پايان تيرماه در حوزه کشفيات کالاي قاچاق در شهرستان نهاوند شاهد افزايش 50 درصدي هستيم محسن اقباليان بابيان اينکه از ابتداي سال جاري تا پايان تيرماه در حوزه کشفيات کالاي قاچاق در شهرستان شاهد افزايش 50 درصدي هستيم، گفت: اميدواريم با توجه به تأثير منفي کالاي قاچاق بر اقتصاد کشور و همچنين تأکيدات فرماندهي معظم کل قوا در خصوص مبارزه و انهدام باندهاي کالاي قاچاق در آينده بيش‌ازپيش در اين زمينه موفق باشيم. فرمانده انتظامي نهاوند در خصوص برخورد با کالاهاي وارداتي بدون اصالت گفت: ابلاغ‌هاي مربوط به اين طرح از مراجع ذي‌ربط رسيده و با هماهنگي صورت گرفته اين طرح در روزهاي آينده اجرايي مي‌شود.

رئيس اداره تعزيرات حکومتي نهاوند نيز در خصوص اين طرح در گفت‌وگو با مهر، گفت: با توجه به دستورات رسيده از دو هفته قبل بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها به ادارات ذي‌ربط و فرمانداري شهرستان ارسال‌شده است.

بهزاد کاکاوندي با اشاره به اينکه بخشنامه به اتحاديه‌ها، اتاق اصناف و اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ارسال‌شده است، گفت: مقررشده اداره صنعت و معدن و اتحاديه‌ها به صنوف و فروشندگان مربوطه اطلاع‌رساني کنند.

رئيس اداره تعزيرات حکومتي نهاوند با اشاره به اينکه اين طرح يکشنبه در نهاوند اجرايي مي‌شود، گفت: علي‌رغم ارسال بخشنامه‌ها هنوز کالاي قاچاقي در نهاوند شناسايي، کشف و ضبط نشده است. وي بابيان اينکه وضعيت کالاهاي قاچاق در فروشگاه‌هاي عرضه‌کننده نهاوند مشخص نشده گفت: در اين طرح آمده که فروشگاه‌هاي عرضه‌کننده لوازم‌خانگي در مرحله اول و آرايشي بهداشتي در مراحل بعد از ابتداي مهر بايد نسبت به تعيين تکليف کالاي قاچاق موجود در فروشگاه خود اقدام کنند که اگر غيرازاين باشد ضمن ضبط کالاها در حق دولت مشمول جريمه نيز مي‌شوند. کاکاوندي در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص برخي اخبار مبني بر توزيع برخي لوازم‌خانگي و آرايشي بهداشتي قاچاق که گاهي مغاير با شئون نظام جمهوري اسلامي هستند و از طريق تماس با شماره‌هاي تبليغي در ماهواره‌ها توسط پست توزيع مي‌شود، گفت: اين موضوع تنها باه دستور مقام قضايي قابل‌پيگيري است چراکه اداره پست به‌عنوان امانت‌دار از تمامي مرسوله‌ها حفاظت مي‌کند. وي افزود: اگر در اين خصوص افراد مواردي مشاهده کنند و يا اينکه مسئولان پست به اين موضوع در مرسوله‌ها مشکوک شوند بايد مقامات امنيتي و انتظامي را براي ورود به مسئله در جريان بگذارند چراکه تعزيرات با توجه به رسالت اداره پست و چهارچوب وظايف نمي‌تواند ورود پيدا کنند.

رئيس اداره تعزيرات حکومتي نهاوند بابيان اينکه از ابتداي سال جاري تا 15 شهريورماه 23 پرونده قاچاق کالا در نهاوند تشکيل‌شده است که از اين تعداد تنها يک فقره پرونده در دست پيگيري است، گفت: ارزش ريالي محکوميت اين تعداد پرونده يک ميليارد و 452 ميليون و 940 هزار ريال بوده است. رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت نهاوند نيز در خصوص کالاي قاچاق و عملکرد اداره صنعت، معدن و تجارت نهاوند، گفت: در بحث اجراي طرح برخورد و جمع‌آوري کالاهاي قاچاق در فروشگاه‌هاي شهرستان نهاوند اطلاع‌رساني‌هاي لازم انجام‌شده و هيچ عذري بعد از بازرسي‌ها و کشف کالاي قاچاق از فروشندگان پذيرفته نيست.

مجتبي رضايي بابيان اينکه چندين اداره در اين حوزه بايد باهم ورود پيدا کنند، گفت: اين طرح طي هماهنگي‌هاي انجام‌شده روز دهم مهرماه با هماهنگي و حضور رئيس اداره تعزيرات، نماينده اداره صنعت، معدن و تجارت نهاوند، رئيس پليس آگاهي و کالاي قاچاق نهاوند در سطح شهر به‌صورت سرزده اجرايي مي‌شود. رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت نهاوند با اشاره به سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي و مبارزه با کالاي قاچاق، گفت: اين طرح در صورت استمرار در کشور مي‌تواند مفيد واقع شود.

وي ادامه داد: با اجراي اين طرح و حمايت از توليدکنندگان مي‌توان رونق اقتصادي را به کشور و توليد داخلي بازگردانيم و همچنين به‌فرمان و دغدغه رهبر معظم انقلاب در اين خصوص جامعه عمل بپوشانيم. بااين تفاسير آنچه در اين راستا مهم است اينکه در استمرار اين طرح به‌صورت جدي از سوي نهادهاي ذي‌ربط بدون هيچگونه ملاحظه‌اي بايد مورد توجه باشد چراکه اقتصاد کشور از مدت‌ها پيش مغلوب کالاهاي قاچاق خارجي شده است.


 آشفتگي سيم‌هاي برق در بازار تبريز، بازاريان را تهديد مي‌کند 

بازار تبريز با وجود آنکه با مشارکت کسبه به خوبي مرمت شده است، اما با دو مشکل بزرگ نداشتن کف‌پوش مناسب و آشفتگي سيم‌هاي برق و تلفن در جاي جاي آن روبروست.

به گزارش ايلنا، بازار تبريز بزرگ‌ترين بازار مسقف جهان است که به دليل قرار گرفتن اين شهر در مسير جاده ابريشم، از اهميت ويژه‌اي در طول تاريخ برخوردار بوده و همچنان نيز پررونق و زنده به کار خود ادامه مي‌دهد.

بازار تبريز نمونه‌اي از تلفيق به جا و دلنشين از کالبدي با معماري دوران اسلامي و محيطي تجاري است که اين بازار را منحصر به فرد کرده است. طاق‌ها، گنبد‌ها، درب‌هاي چوبي قديمي و همچنين مساجد تاريخي که ورودي آن‌ها در بازار قرار دارد، مجموعه‌اي تاريخي، فرهنگي و تجاري را از بازار تبريز پديد آورده است که آن را بي‌شک به يکي از مهم‌ترين مواريث تاريخي ايران و يکي از اصلي‌ترين جاذبه‌هاي گردشگري کشورتبديل کرده است.

اين مجموعه که در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت رسيده، در طول اين سال‌ها همواره با مشارکت کسبه حفاظت و مرمت شده است و از اين نظر در بيشتر بخش‌هاي بازار، طاق‌ها ،گنبد‌ها و همچنين حجره‌ها از وضعيت خوبي برخوردار هستند، اما آنچه با اولين نگاه بيننده را در بازار تبريز به تعجب وا مي‌دارد؛ پوشيده شدن کف بيشتر بخش‌هاي بازار با آسفالت است، اين در شرايطي است که انتظار مي‌رود؛ کف‌پوشي مناسب با اين بازار سنتي ايجاد شده باشد.

از سوي ديگر وضعيت نامناسب سيم‌هاي برق که جابه‌جاي ديوارهاي بازار به نا‌مرتب‌ترين شکل ممکن خودنمايي مي‌کنند، بي‌شک علاوه بر بد منظر کردن بازار، خطرناک نيز است.

يکي از کسبه قديمي بازار در اين باره به ايلنا مي‌گويد: «ما خودمان در مرمت حجره‌ها مشارکت داريم، اما کف که بخش مشا بازار است و مشکل سيم‌هاي برق را انتظار داريم که هرچه زود‌تر دولت درست کنند.»

وي همچنين از مشکل گاز در بازار گله مي‌کند: «بازار گازکشي نيست و ما براي فصل‌هاي سرد که در تبريز زمان کمي هم نيست، با مشکل روبروييم، اجدادم از گذشته در بازار تبريز به قنادي مشغول بودند، اما به خاطر همين مشکل گاز من ناچار شدم که شغل اجداديم را کنار بگذارم و اکنون در بازار وسايل الکتريکي مي‌فروشم.

همين مشکل گاز در بازار سبب شد که چند سال پيش به دليل استفاده از يک چراغ علاءالدين نفتي در بازار آتش‌سوزي به راه بيفتد.»

حسين اسمعيلي (مدير پايگاه ميراث جهاني بازار تبريز) در گفت‌وگو با ايلنا در مورد وضعيت مرمت بازار تبريز و مشکلات پيرامون آن توضيح مي‌دهد: «بازار تبريز 23 هکتار سازه سرپوشيده، يعني طاق و گنبد دارد که حتي در طي 10 سال نيز نمي‌توان همه جاي آن را مرمت کرد، بنابراين بايد طبق برنامه حرکت کنيم؛ در حال حاضر نيز مشغول مرمت اضطراري هستيم و از آنجا که بودجه‌مان کم است به بخش‌هايي مي‌پردازيم که احتمال خطر وجود دارد.»

وي ادامه مي‌دهد: «همچنين مشارکت مردم نيز در مرمت بازار با ما همراه است و روزانه حدود7 الي 8 پروانه مرمتي صادر مي‌کنيم تا مردم با نظارت ما براي مرمت حجره‌ها و تيمچه‌ها اقدام کنند».اسمعيلي در مورد ايجاد کف‌پوش مناسب براي بازار اظهار کرد: به صورت پايلوت چند بخش از بازار تبريز را با مشارکت شهرداري و شرکت آب و فاضلاب کف‌سازي کرديم.

مساله اين است که ابتدا بايد تاسيسات زيربنايي بازار را سامان بدهيم تا سپس شهرداري بتواند؛ کف‌سازي انجام دهد، زيرا در غير اين صورت دوباره براي تجهيزات زير بنايي مجبور به کندن کف‌پوش‌ها مي‌شويم.»

وي توضيح مي‌دهد: «بازار فاضلاب نداشت، بنابراين آب نيز به بازار داده نمي‌شد، اما اکنون فاضلاب شهري کشيده شده و در بخش‌هايي که آب به حجره‌ها داده شده، مردم راضي هستند، سازمان ميراث فرهنگي اکنون از نظر بودجه بسيار ضعيف است، بنابراين هنر اين است که بتوانيم از بودجه سازمان‌هاي ديگر استفاده کنيم».

مديرپايگاه جهاني بازار تبريز در مورد مشکل گاز بازار اشاره مي‌کند: «تاسيسات گرمايشي در بازار بايد تاسيسات برقي باشد، زيرا در غير اين صورت استفاده از وسايل ديگر يا برپا کردن علمک گاز در بازار خطرناک است، البته اداره برق هم قول مساعدت در اين زمينه را داده، اما رستوران‌هاي بازار فعلا چاره‌اي ندارند و از کپسول گاز استفاده مي‌کنند.»

اسمعيلي همچنين در مورد وضعيت سيم‌هاي برق توضيح مي‌دهد: «در قسمت‌هايي که به صورت پايلوت کف‌پوش شده، سيم‌ها وارد زمين شده است. در واقع قصد داريم؛ قبل از کف‌پوش سيم‌هاي برق و تلفن را با همکاري مخابرات و اداره برق از داخل زمين رد کنيم.» وي با اشاره به اينکه اين اقدامات بسيار پر خرج است و دستگاه‌هاي دولتي بايد هزينه آن را بپردازند، مي‌گويد: «شايد در مرمت بتوانيم از مشارکت مردم استفاده کنيم؛ اما اقدامات را بايد دستگاه‌هاي دولتي انجام دهند، البته هيچ وقت اينگونه هم و غم عمومي براي ساماندهي وضعيت بازار وجود نداشته و اميدواريم تا يکسال آينده خبرهاي خوبي داشته باشيم و همچنين حال که قرار است؛ تبريز در سال 2018 شهر نمونه گردشگري کشورهاي اسلامي باشد از فرصت به وجود آمده براي بهبود وضعيت بازار استفاده کنيم.»


 نقشه باستان‌شناسي پاسارگاد تهيه مي‌شود
  آغاز مرمت انسان بالدار 

تهيه نقشه باستان شناسي پاسارگاد، مسقف شدن دو درگاه کاخ کوروش و آغاز مرمت انسان بالدار از مهمترين برنامه‌هاي مطرح شده از سوي سرپرست پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد است.

حميد فدايي در خصوص تهيه نقشه باستان شناسي مجموعه جهاني پاسارگاد به مهر گفت: يکي از موضوعات مهم و اساسي که طي چند مدت اخير در دستور کار قرار گرفته تهيه نقشه باستان شناسي مربوط به اين مجموعه جهاني است زيرا درست است که حرائم و عرصه‌هاي پاسارگاد تهيه شده اما برخي موضوعات نشا‌ندهنده اين است که حوزه فرهنگي اين مجموعه فراتر از حرائم پيش مي‌رود.

وي با اشاره به اينکه طي چند سال گذشته اقدامات زيادي در حوزه حفاظت و مرمت از اين مجموعه جهاني صورت گرفته، اظهار داشت: در اين مدت مطالعات زيادي پيرامون اين مجموعه جهاني انجام شده که بيشتر پيمايش، گردآوري و مطالعه سفالينه‌هايي بوده که در مجموعه پاسارگاد گسترده شده بود.

سرپرست پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد ادامه داد: طي 10 سال گذشته تمام داده‌هاي گردآوري شده و مطالعه گستردگي پيرامون لايه تاريخي دوره‌هاي اسلامي‌و پيش از تاريخ بوده که هيچکدام از آنها به صورت نقشه جامعه در نيامده است.

وي با تاکيد بر اينکه تهيه نقشه باستان شناسي يکي از ضروريات اين مجموعه جهاني است، بيان کرد: در حال حاضر برنامه اي که براي سال جاري طراحي شده وارد کردن مطالعات بر روي محيط و داده‌هاي باستان شناسي است که بر اساس نقشه تهيه مي‌شود.

فدايي با اشاره به اينکه با تهيه نقشه کار حفاظت از اين مجموعه جهاني نيز بهتر مي‌شود، گفت: اين نقشه نيز در اختيار ارگانهاي مختلف قرار مي‌گيرد تا در خارج از حريم نيز مقررات و قوانين را رعايت کنند.

وي با بيان اينکه اين نقشه آمايش GIS است، افزود: بر اساس اين نقشه جاده‌ها، پوششهاي گياهي و... نيز مشخص که بسيار کاربردي است.سرپرست پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد با تاکيد بر اينکه قسمتهايي از پاسارگاد و مرغاب بررسي نشده، بيان کرد: در حال حاضر در حدود 30 درصد از اين منطقه بررسي‌هاي لازم پيرامون آن انجام نشده که در اين خصوص درخواست مجوز از پژوهشگاه ميراث فرهنگي کرده ايم تا پس از اخذ مجور طي برنامه اي مدون عملياتهاي لازم آغاز شود.

وي با اشاره به اينکه براي اجرايي شدن اين برنامه از باستان شناسان زيادي کمک گرفته مي‌شود، ادامه داد: علاوه بر اين، مستندنگاري طراحي سفالينه‌هاي گردآوري شده نيز انجام تا مطالعات دقيقي از قدمت آن به دست آيد.

فدايي در بخش ديگري از سخنان خود پيرامون مسقف شدن دو درگاه کاخ اختصاصي کورش نيز توضيح داد: براي انجام اين کار گروهي از هيات ايراني و ايتاليايي در مجموعه جهاني پاسارگاد مستقر شده و طي هفته آينده نيز بقيه گروه مستقر و اقدامات لازم انجام مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه با استقرار اين گروه‌ها فصل جديدي از حفاظت در مجموعه جهاني پاسارگاد آغاز مي‌شود، اظهار داشت: در اين فصل ادامه فعاليتهاي کاخ اختصاصي کورش دنبال مي‌شود، علاوه بر اين با حجم انبوهي از سنگهاي آسيب ديده مربوط به ستونها، درگاه‌ها و کف کاخ‌ها رو به رو هستيم که در اين خصوص نيز اقدامات لازم انجام مي‌شود.

سرپرست پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد ادامه داد: يکي از موضوعات اساسي که در اين فصل دنبال مي‌شود اجراي پوشش مسقفي است که براي دو درگاه که نقش برجسته‌هايي در آن وجود دارد.

وي با اشاره به اينکه طي يک ماه آينده سازه اين سقف به ايران مي‌آيد، بيان کرد: سازه اين سقفها از ايتاليا به ايران مي‌آيد که توسط موسسه عالي حفاظت رم با همکاري يک شرکت معتبر جهاني که در زمينه سقفهاي سبک فعاليت دارد، تهيه شده و در دو درگاه نصب مي‌شود. فدايي در بخش ديگري از اين گفت و گو به مستندنگاري نقش برجسته انسان بالدار اشاره کرد و گفت: يکي از موضوعات مهم ديگري که در اين فصل دنبال مي‌شود مطالعات و مستندنگاري نقش برجسته انسان بالدار است.

وي ادامه داد: اين نقش برجسته در بدنه و سطوح دچار فرسايش شده که کار مرمت و حفاظت از بدنه آن در اين فصل آغاز مي‌شود و به دنبال آن هستيم که يک پوشش براي انسان بالدار در فصل آينده طراحي شود.

وي با اشاره به اينکه نقش برجسته انسان بالدار نيز مسقف مي‌شود، بيان کرد: اين کار نيز با همکاري گروه ايتاليايي دنبال مي‌شود.


 اخبار کوتاه 

سامانه فاضلاب اشنويه با 12/2درصد پيشرفت فيزيکي در دست احداث

اجراي طرح فاضلاب اشنويه با پوشش

جمعيتي 52 هزار نفري

گروه شهرستانها: فاز اول سامانه فاضلاب اشنويه با 12/2درصد پيشرفت فيزيکي و جمعيت تحت پوشش 52 هزار نفري با افق طرح 1415 در اواخر سال 1394 آغاز شده و شبکه اصلي و فرعي آن تا اواخر مرداد 95 حدود 897 متر خط انتقال با قطر 600 ميلي‌متر و 351 متر شبکه فاضلاب با قطر 200 ميلي‌متر به همراه 28 فقره منهول مربوطه احداث و اسناد مناقصه اين تصفيه خانه توسط مشاور طرح در دست اقدام و تهيه مي‌باشد. مهندس اکبري مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربايجان غربي گفت: شهرستان اشنويه يکي از شهرستانهاي استان آذربايجان غربي با مساحتي بالغ بر 1193 کيلومتر مربع، 2/3 درصد از مساحت کل استان را تشکيل داده است.

شهردار اصفهان:

نيروي انتظامي در خط مقدم جنگ نرم است

گروه شهرستانها: شهردار اصفهان با تاکيد بر اينکه نيروي انتظامي در خط مقدم جنگ نرم قرار دارد، گفت: در اين زمينه بايد همه مردم جامعه، دستگاه‌‌هاي فرهنگي و اجتماعي در کنار نيروي انتظامي به ميدان بيايند تا بتوان با جنگ نرم مبارزه کرد. مهدي جمالي‌‌نژاد ضمن تبريک هفته نيروي انتظامي با بيان اينکه به تعبير حضرت علي (ع) سربازان، به اذن خداوند دژ مردم، زينت زمامداران، مايه عزت دين و امنيت‏اند و كار شهروندان، جز به آنان استوار نمي‌‌‏شود، اظهار داشت: زيربناي توسعه هر جامعه امنيت است و اگر در منطقه‌‌اي امنيت نباشد، سرمايه‌‌گذاري،‌ توسعه و اشتغال پايدار در آن منطقه رونق نخواهد يافت. وي با اشاره به امنيت خوب حاکم بر شهر اصفهان ابراز داشت: امنيت خوبي را که امروز در شهر و استان اصفهان شاهد هستيم با تلاش و اهتمام جدي همه عزيزان در نيروهاي انتظامي، امنيتي و قضايي و همچنين مشارکت خوب مردم شکل گرفته است. شهردار اصفهان مکتبي، مردمي و ولايي بودن را سه ويژگي ممتاز نيروهاي مسلح در حفظ امنيت، اقتدار و عزت نظام جمهوري اسلامي دانست و بيان داشت: امنيت همواره مايه آرامش و آسايش جامعه است و بنابراين در جامعه امروزي امنيت، عدالت و رفاه سه فاکتوري است که مردم به آن نيازمندند و دستيابي به آنها جزو اهداف نظام جمهوري اسلامي است.

گرد وخاک هواي آبادان به 20 برابر حد مجاز رسيد

رئيس اداره حفاظت محيط زيست آبادان گفت: ميزان گرد و خاک معلق در هواي آبادان در ساعت 12 ديروز به 20 برابر حد استاندارد رسيد. سيد احمد موسوي آزاد در گفت‌وگو با مهر، ميزان آلودگي و غلظت گرد و خاک در هواي شهرهاي آبادان را سه هزار و 104 ميکروگرم بر متر مکعب عنوان کرد. وي افزود: با توجه به شرايط آلودگي هوا به شهروندان به ويژه افراد مسن، کودکان، بيماران قلبي و تنفسي توصيه مي شود از تردد غيرضروري در شهر خودداري کنند. رئيس اداره حفاظت محيط زيست آبادان، استفاده از ماسک، براي افرادي که ناچار به تردد در سطح شهر هستند را توصيه کرد. رئيس اداره هواشناسي آبادان نيز در گفت‌وگو با مهر، افزود: در زمان حاضر ميزان ديد افقي به 800 متر مي رسد، دماي هوا نيز بيشترين 35 و کمترين 18 درجه سانتيگراد بوده است. به گزارش مهر، بنا بر اعلام مديريت بحران استانداري خوزستان، ديروز مدارس مقطع ابتدايي و متوسطه و دانشگاه‌هاي استان خوزستان در نوبت بعد از ظهر به دليل شدت گرد وغبار تعطيل شدند.

خوزستان رنگ خاک به خود گرفت

از روز جمعه بار ديگر گرد و غبار به خوزستان حمله ور شده و شهرهاي مختلف استان را درگير کرده است. رئيس روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست خوزستان در همين راستا در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: طبق آخرين اطلاعات، در ساعت هشت صبح شنبه ميزان ذرات ريزگردها در آسمان سوسنگرد مرکز شهرستان دشت آزادگان يک هزار و 179، اهواز 977، بهبهان 596، ماهشهر 171، اميديه 291 و انديمشک 500 ميکروگرم بر مترمکعب گزارش شد. رئيس اداره محيط زيست آبادان نيز عنوان کرد: ديروز ميزان گرد و غبار در آبادان، 576 ميکروگرم بر متر مکعب معادل سه برابر حد استاندارد بود. سيد احمد موسوي آزاد از شهروندان به ويژه کودکان و سالمندان خواست تا بهبود وضعيت هوا از منزل خارج نشوند. رئيس اداره هواشناسي آبادان نيز اضافه کرد: وزش بادهاي قابل ملاحظه در کشور عراق باعث بروز گرد و غبار و انتشار آن در بخشهايي از استان به ويژه شهرهاي آبادان و خرمشهر شده است. به گزارش مهر، روز جمعه در 6 منطقه خوزستان از جمله سوسنگرد، شوشتر، اميديه، بهبهان، انديمشک و اهواز پديده گرد و غبار رخ داد که ميزان ريزگردها در اهواز 10 برابر حد مجاز اعلام شد.

بقاي «درياچه گهر» در دوراهى تصميمات مسئولان

جاده دسترسى به درياچه گهر چالشى است که گاه به گاه نگرانى‌هاى زيادى براى فعالان محيط زيست ايجاد مى‌کند، گاهى بحث بر سر گسترش جاده‌اى که پيش از اين در نزديکى گهر ساخته شده آنقدر جدى مى‌شود که صداى اعتراض دوستداران محيط زيست از هر سو به گوش مى‌رسد، و در حالى که فعالان محيط زيست درخواست مسدود کردن اين جاده را دارند، مدير کل محيط زيست لرستان از تقاضا براى تعريض اين جاده خبر مى‌دهد. به گزارش ايلنا، جاده دسترسى به درياچه گهر همچون زخمى بر تن محيط زيست لرستان است که هر چند در دولت هشتم ايجاد شده، اما همچنان هر از چند گاهى سر باز مى‌کند. سوداى سرازير کردن خيل گردشگران به گهر به جاى وظيفه حفاظت کردن از محيط زيست، گاه به گاه براى برخى از مسئولان پررنگ‌تر مى‌شود و نگرانى‌هاى بسيارى را براى فعالان محيط زيست ايجاد مى‌کند. رضا اسدى (نماينده شبکه سمن‌هاي محيط زيستي استان لرستان) در گفت‌وگو با ايلنا در اين باره مى‌گويد: «جاده‌اى سال 81 با غفلت مسئولان وقت سازمان حفاظت محيط زيست به بهانه ايجاد دسترسي بهتر براي عشاير کشيده‌ شد و کاملا احداث آن غيرقانوني بود، زيرا که اين جاده از منطقه حفاظت شده اشترانکوه مي‌گذرد و حدود 15 کيلومتر نيز طول آن است و در همان زمان نيز فعالان محيط زيست بسيار به آن اعتراض کردند.» وي ادامه مى‌دهد: «اين جاده خاکي است و تا منطقه‌اي به نام تاپله مي‌آيد، فعالان محيط زيست از آن سال تاکنون جلو گسترش و آواربرداري آن را گرفته‌اند، زيرا بارها به بهانه‌هاي مختلف مسئولان قصد گسترش اين جاده را داشتند و بارها شاهد بوديم که اگر کسي قصد دارد در اين منطقه به پست و مقام برسد يا نماينده شود، وعده تکميل و گسترش اين جاده را براي رونق گردشگري مي‌دهد.» اين فعال محيط زيست اظهار مى‌کند: «اکنون مشکل ما اين است که اين جاده باز است و از آن تردد مي‌شود، در حالي که بايد بسته و از ورود خوودرو به آن جلوگيري شود و همانطور که از مديرکل محيط زيست استان لرستان در ابتداي کارش مطالبه کرديم و او نيز قول مساعدن داد، پاسگاه محيط باني در آنجا احداث شود، هر چند که گويا هفته گذشته يک کانکس نگهباني در آنجا قرار داده‌اند.» وي با تاکيد به اينکه دسترسي گردشگران با خودرو به گهر بسيار براي اين درياچه مضر است و سبب تخريب آن مي‌شود، مى‌افزايد: «اين منطقه تنها مناسب اکوتوريسم است و در اين نوع گردشگري لازم نيست؛ اتومبيل تا درياچه بيايد و اگر اين جاده بخواهد؛ ادامه پيدا کند و تا درياچه پيش رود؛ باعث نابودي سرمايه ملي و تاريخي کشور مي‌شود. اسدي اشاره مى‌کند: «هر از چندگاهي بحث گسترش اين جاده که مطالبه پيمانکاران راه‌سازي و برخي افراد سياسي در استان است، مطرح مي‌شود و فعالان محيط زيست را نگران مي‌کند و موجي در مورد آن ايجاد مي‌شود، در حالي که انتظار داريم؛ اين مساله براي هميشه خاتمه پيدا کند.» مهرداد فتحي بيرانوند ( مديرکل حفاظت محيط زيست لرستان) نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا به اين جاده اشاره مى‌کند و مى‌گويد: «جاده‌اي که بحث آن اکنون مطرح و شايعاتي پيرامون آن ايجاد شده، در واقع متعلق به دهه‌هاى پيش است و جاده‌اي مالرو براي آذوقه‌رساني به عشاير است، اصلا متعلق به دوره اخير نيست و تا درياچه گهر نيز بسيار فاصله دارد و حدود 3 الي 4 ساعت پياده‌روي از اين جاده لازم است تا به درياچه گهر برسيم.» وي ادامه مى‌دهد: «من بارها از تمام منطقه بازديد کردم نه جاده‌ جديدى کشيده شده و نه قرار است؛ جاده‌اي کشيده شود و نه اداره کل محيط زيست استان اجازه کشيده شدن چنين جاده‌اي را مي‌دهد.»