نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي خبر داد
دومين واگذاري بزرگ سازمان خصوصي‌سازي در آستانه وقوع

رييس اتحاديه مشاوران املاک تهران پيش‌بيني کرد
ورود مسکن به دوران پيش‌رونق


پرداخت هفتاد درصد از مطالبات چايکاران


افزايش حضور سهامداران خارجي در بازار سرمايه


مجارستان مشتري يک ميليون بشکه نفت ايران

معاون بازرگاني شرکت بازرگاني دولتي ايران خبر داد
آغاز توزيع 35هزار تن برنج و شکر ارزان


اخبار کوتاه


گزارش


 مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي خبر داد
 دومين واگذاري بزرگ سازمان خصوصي‌سازي در آستانه وقوع 

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي با اشاره به واگذاري‌هايي که در دوازدهم مهرماه سال 1395 انجام خواهد شد، معتقد است که اين عرضه‌ها پس از واگذاري‌هاي شهريورماه امسال بزرگ‌ترين واگذاري سازمان خصوصي‌سازي در سال 1395 خواهد بود. سيد جعفر سبحاني در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌ واگذاري‌هاي سازمان خصوصي‌سازي در دوازدهم مهرماه سال 1395، اظهار کرد: مي‌توانيم بگوييم بعد از واگذاري‌هاي سازمان خصوصي‌سازي در پانزدهم شهريورماه، عرضه دوازدهم مهرماه دومين مزايده بزرگ در سال 1395 است که ارزش آن نزديک به 1500 ميليارد تومان برآورد مي‌شود.وي افزود: اين واگذاري شامل بخش‌هاي مختلف است به‌طوري که چهار کشتارگاه با نام‌هاي کشتارگاه اقليد فارس، ياسوج، ايلام و جونقان در شهرکرد استان چهارمحال و بختياري عرضه خواهد شد.

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي توضيح داد: سهام اين چهار کشتارگاه 100 درصد متعلق به دولت است. قيمت پايه سه کشتارگاه اول حدود 10 ميليارد تومان و قيمت کشتارگاه چهارم حدود 15 ميليارد تومان است.سبحاني درباره‌ ديگر واگذاري‌ها، ادامه داد: علاوه بر اينها 92 درصد از نساجي قائمشهر را با قيمت پايه حدود 29 ميليارد تومان عرضه خواهيم کرد، اين دومين نوبت عرضه نساجي قائمشهر است که اميدوار هستيم واگذاري‌اش موفقيت‌آميز باشد.وي اضافه کرد: مجتمع صنعتي اسفراين نيز که تقريبا جزو شرکت‌هاي بزرگ ما براي واگذاري است با ارزش تقريبي حدود يک هزار و 100 ميليارد تومان و لوله‌گستر اسفراين با قيمت پايه 275 ميليارد تومان عرضه خواهند شد. علاوه بر اين عرضه پالايشگاه پارسيان سپهر را خواهيم داشت که اين هم با قيمت پايه حدود 13 ميليارد تومان آماده عرضه است. البته 20 درصد از اين پالايشگاه متعلق به دولت است. مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي تشريح کرد: همچنين شرکت پيمانکاري کارهاي زيربنايي آب‌پيماب با قيمت تقريبي 42 ميليارد تومان عرضه خواهد شد.سبحاني بيان کرد: تصور مي‌کنيم بعد از واگذاري پانزدهم شهريورماه که بزرگ‌ترين واگذاري سال 1395 بود عرضه دوازدهم مهرماه بزرگ‌ترين واگذاري سازمان خصوصي‌سازي در سال 1395 باشد با اين توضيح که در سال 1395 ما تمامي شرکت‌هاي باقي‌مانده براي خصوصي‌سازي را بايد قيمت‌گذاري کنيم و مرحله‌ آماده‌سازي آنها را براي ورود به بورس يا فرابورس مهيا کنيم. وي افزود: تقريبا در شش ماهه دوم سال 1395 بايد منتظر باشيم که مزايده‌هاي ديگري را داشته باشيم که سطح آن مزايده‌ها مي‌تواند بيشتر يا کمتر از ارقام ذکر شده باشد. ان‌شاءالله بتوانيم براي تمامي شرکت‌هاي باقي‌مانده در ليست واگذاري سال 1395 که حدود 200 شرکت هستند زمينه عرضه را به خوبي فراهم کنيم.

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي خاطرنشان کرد: از ابتداي تاسيس سازمان خصوصي‌سازي يک هزار و 111 شرکت در ليست واگذاري‌ها قرار داشتند که اين تعداد شرکت در دوره‌هاي مختلف به فروش رفتند يا ورشکست شده يا انحلال پيدا کردند و يا از زيرگروه يک و دو خارج شدند و آن چيزي که در حال حاضر باقي‌مانده حدود 200 شرکت است که تا سال 1395 بايد عرضه شود.سبحاني ادامه داد: بايد بپذيريم که شرکت‌هاي باقي‌مانده مانند سال‌هاي ابتدايي شروع خصوصي‌سازي پرمتقاضي نيستند، چرا که در هر بنگاهي در ابتدا جنس‌هاي خوب را مي‌خرند و در انتها شرکت‌هايي که مقداري مشکل دارند باقي مي‌مانند و اين موضوع کار را براي خصوصي‌سازي سخت‌تر مي‌کند. از اين منظر اگر بخواهيم آنها را براساس قيمت‌هاي واقعي که ارزشيابي مي‌شود عرضه کنيم، ممکن است براي تعدادي از آنها مشتري پيدا نشود و اگر بخواهيم از روش‌هاي ديگري ارزشيابي کنيم ممکن است ما را به موضوعاتي متهم کنند، بنابراين ظرافت واگذاري‌ها در سال 1395 در عين سخت بودن پيچيده هم است با اين توضيح که تمام شرکت‌هاي باقي‌مانده بايد مطابق قانون تا پايان سال 1395 شرايط عرضه‌شان فراهم شود.

وي توضيح داد: شرکت‌هاي گروه يک تا پايان سال 1389 و گروه دو بايد تا پايان سال 1393 واگذاري‌شان تمام مي‌شد، اما با مصوبه‌اي که مجلس شوراي اسلامي به تصويب رساند، اين موضوع دو سال تمديد شد و انتظار مي‌رود که واگذاري‌ها تا پايان سال 1395 به اتمام برسد، ولي اين‌که تا چه حد اين موضوع به مرحله‌ ظهور برسد به عوامل ديگري که ما چندان در آن دخل و تصرف نداريم بر مي‌گردد.مشاور رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي در پايان گفت: وضعيت بازار سرمايه و شرايط کلي کشور در واگذاري‌ها تعيين‌کننده خواهد بود، ولي با توجه به شرايط پساتحريم و اتفاق‌هاي خوبي که در صحنه‌هاي بين‌المللي براي کشورمان پيش مي‌آيد و فضاي امنيتي که براي سرمايه‌گذاران فراهم مي‌شود، اميدوار هستيم که در شش ماهه دوم سال 1395 رونق اقتصادي داشته باشيم.


 رييس اتحاديه مشاوران املاک تهران پيش‌بيني کرد
 ورود مسکن به دوران پيش‌رونق 

رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور با اشاره به پيش‌رونق بازار معاملات مسکن، پيش‌بيني کرد تا پايان سال معاملات مسکن روند افزايشي خواهد داشت. به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي،حسام عقبايي گفت: شرايط براي متقاضياني که اوراق تسهيلات دريافت مي‌کنند بايد به گونه‌اي جلو برود تا هم بوروکراسي اداري آن حذف شود و هم هزينه‌هاي اوراق به نحوي مديريت شود تا هزينه‌هايي که هم اکنون براي متقاضيان وجود دارد کاهش يابد.

او با بيان تاثير مجموعه اقدامات وزارت راه‌و‌شهرسازي و بانک مسکن براي تسهيل دريافت تسهيلات مسکن با افزايش سقف تسهيلات و کاهش نرخ سود بانکي، گفت: افزايش تسهيلات بانکي و کاهش سود بانکي مي‌تواند يکي از عوامل موثر در سرعت بخشيدن به خروج از رکود تلقي شود. بدين‌معنا که کمک کند تا حجم معاملات افزايش يافته و قدرت خريد مردم بالا برود و قاعدتا مسير عبور از رکود و ورود به رونق را سرعت بدهد.

او ادامه داد: رونق موردانتظار در بازار معاملات مسکن هنوز اتفاق نيفتاده است و هنوز مسکن به رونق واقعي دست نيافته، اما با مجموعه اقداماتي که انجام شده در حال ورود به دوران پيش‌رونق هستيم و مطمئنا کاهش نرخ سود تسهيلات بر اينکه افراد بيشتري بخواهند از تسهيلات استفاده کنند موثر است و همچنين کاهش نرخ سود بانکي مي‌تواند کمک کند تا سرمايه‌هاي بيشتري به سمت مسکن و سرمايه‌گذاري در توليد مسکن سرازير و توازن بين عرضه و تفاضا مهيا شود.

عقبايي تاکيد کرد: در مجموع، عملکرد، عملکرد مثبتي است و پيشنهاد تقويت آنها به دولت مي‌تواند به عبور از رکود سرعت بدهد.به گفته وي، آمار معاملات مسکن از ابتداي سال تاکنون نشانه افزايش معاملات در تهران است که انتظار مي‌رود روند افزايشي در ماه‌هاي آتي ادامه يافته و بتواند به ساير استان‌ها تسري پيدا کند تا ميانگين معاملات مسکن در کشور هم روند صعودي داشته باشد.عقبايي همچنين در پاسخ به اين پرسش که مجموعه اقدامات بانک مسکن که هنوز هم براي متقاضياني که اوراق مشارکت تهيه مي‌کنند با سود 17.5 درصد محاسبه مي‌شود را مناسب مي‌داند؟ گفت: اين مشکل معضلي است که بانک مسکن بايد به جد در اين مورد تجديدنظر داشته باشد و دولت نيز در اين راستا تلاش کند تا اين موضوع حل و فصل شود و جذابيت براي متقاضيان براي دريافت تسهيلات بانکي و بالا رفتن انگيزه فراهم شود. رئيس اتحاديه مشاوران املاک کشور افزود: قاعدتا اين موضوع بايد از طريق بانک مسکن به سبک و سياقي جلو برود تا هم بوروکراسي اداري آن حذف شود و هم هزينه‌هاي اوراق به نحوي مديريت شود تا بتوانيم هزينه‌هايي که هم اکنون براي متقاضيان واقعي مسکن وجود دارد را کاهش دهيم.عقبايي با اشاره به اينکه در حال حاضر، يک پنجم تا يک چهارم از تسهيلاتي که به متقاضيان مسکن پرداخت مي‌شود صرف خريد اوراق مي‌شود که واقعا رقم بالايي است گفت: هيچ کجاي دنيا به اين گونه نيست که متقاضيان تسهيلات، تقريبا يک‌پنجم از مبلغي را که پرداخت مي‌کنند صرف اوراق کنند.

انجام اين کار نياز به تامين اعتبار، هماهنگي بانک مرکزي و اختصاص بودجه از طريق مجلس شوراي اسلامي و نياز به هماهنگي شوراي پول و اعتبار دارد که همه اين هماهنگي بايد در قالب لايحه‌اي توسط دولت پيگيري شود.وي افزود: وضعيت ايران نيز بايد مانند بسياري از کشورهايي که تسهيلات اعطايي مسکن مي دهند سرو ساماني داشت باشد و امکان استفاده براي مردم به معناي واقعي آن فراهم باشد. عقبايي همچنين در بيان پيش‌بيني‌هاي خود از قيمت مسکن گفت: با توجه به وضعيتي که ما هم اکنون در قيمت‌ها در کشور داريم و با توجه به ميزان معاملاتي که انجام مي‌شود نشان دهنده اين نکته است که مسکن رويکرد افزايش قيمتي ندارد و پيش‌بيني ما اين است که ثبات قيمتي تا پايان سال حاکم باشد.

وي پيش‌بيني کرد: انتظار مي رود براي ماه هاي آتي و در فصل زمستان شاهد رونق در بازار معاملات مسکن باشيم کما اينکه در سال‌هاي گذشته نيم‌سال‌هايي داشتيم که ميزان معاملات خريد و فروش در پاييز و زمستان بيشتر از تابستان بود. اما در حوزه اجاره براي پاييز و زمستان معاملات اجاره کاهش پيدا مي‌کند.


 پرداخت هفتاد درصد از مطالبات چايکاران  

رئيس سازمان چاي کشور گفت: تاکنون يک هزار و 430 ميليارد ريال معادل حدود 70درصد بهاي برگ سبز و مطالبات چايکاران پرداخت شده است. محمدولي روزبهان در گفت و گو با ايرنا در لاهيجان افزود: تاکنون 125 هزار تن برگ سبز چاي به ارزش اقتصادي دو هزار و 150 ميليارد ريال توسط چايکاران در گيلان و مازندران توليد شده است.وي ادامه داد: آمارها نشان مي‌دهد که پرداخت امسال به چايکاران، رکورد پرداخت هاي پنج سال اخير در بخش چاي را شکسته به گونه اي که در هر هفته، 50 ميليارد ريال به حساب چايکاران واريز مي‌شود.روزبهان يادآور شد: اين درحاليست که مجموع بهاي برگ سبز چاي در سال گذشته يک هزار و 360 ميليارد ريال، سال 1393 حدود 890 ميليارد ريال و در سال 1392 ، 590 ميليارد ريال بوده است.وي وضعيت برداشت چاي امسال را خوب ارزيابي کرد و گفت: به سبب اقدامات حمايتي دولت، وضعيت مناسب جوي و اقبال خوب مصرف‌کنندگان از چاي داخلي، اين شرايط فراهم آمده است.وي افزود: برداشت برگ سبز چاي در فصل زراعي امسال نسبت به سال گذشته، 60درصد افزايش داشته است.


 افزايش حضور سهامداران خارجي در بازار سرمايه 

مديرعامل شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه (سمات) از افزايش 92 درصدي صدور کد سهامداران خارجي در بازار سرمايه خبر داد.به گزارش ايسنا، دکتر محمدرضا محسني با بيان اينکه در نيمه نخست سال 1394 تعداد 79 کد براي سهامداران خارجي صادر شده بود، افزود: شرکت سپرده‌گذاري مرکزي از ابتداي امسال تا پايان شهريورماه تعداد 152 کد براي سرمايه‌گذاران خارجي صادر کرده است که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل شاهد رشد 92 درصدي در اين حوزه هستيم..مدير عامل سمات گفت: 21 سهامدار حقيقي از کشورهاي نروژ، کويت و افغانستان (هر کدام 10 نفر) ماه گذشته با پشت سر گذاشتن مراحل قانوني، کد معاملاتي فعاليت خود را در بازار سرمايه ايران دريافت کردند.وي اظهار کرد: 17 سرمايه‌گذار حقوقي خارجي از انگليس، ترکيه، امارات، ارمنستان، پاکستان، عراق و جزاير کيمن ماه گذشته کد سهامداري خود را از شرکت سپرده گذاري مرکزي اخذ کردند تا تعداد سرمايه‌گذاران حقوقي خارجي فعال در بازار سرمايه ايران به عدد 117 برسد.


 مجارستان مشتري يک ميليون بشکه نفت ايران  

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران از نهايي شدن فروش يک ميليون بشکه نفت خام ايران به مجارستان خبر داد. سيد محسن قمصري گفت: قرارداد فروش يک محموله يک ميليون بشکه اي نفت خام به مجارستان براي ماه آينده نهايي شده است.وي ياد آور شد: همه محموله‌هاي نفت خام اروپا براي اين که امکان عبور از کانال سوئز را داشته باشند، يک ميليون بشکه اي هستند.مذاکره براي فروش نفت به مجارستان در ماه‌هاي پاياني پارسال آغاز شد؛ مجارستان در اروپاي مرکزي واقع شده و پايتخت آن بوداپست است، اين کشور حدود 9 ميليون و 880 هزار نفر جمعيت دارد.مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران پيشتر در گفت‌وگو با شانا مجموع صادرات نفت و ميعانات گازي ايران را در ماه ژوئيه 2 ميليون و 740 هزار بشکه در روز عنوان کرده بود و سهم ميعانات گازي از اين مقدار را 600 هزار بشکه در روز دانست.مدير امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران مقصد يک چهارم نفت ايران را اروپا و بقيه را آسيا عنوان و درباره مقاصد ميعانات گازي هم گفته بود: ميعانات گازي ايران تنها راهي کشورهاي آسيايي مي‌شود.


 معاون بازرگاني شرکت بازرگاني دولتي ايران خبر داد
 آغاز توزيع 35هزار تن برنج و شکر ارزان 

معاون بازرگاني شرکت بازرگاني دولتي ايران از آغاز توزيع برنج و شکر تنظيم بازاري از امروز در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي خبر داد و گفت:قرار شد حجم عرضه به 30 هزارتن برنج و 5 هزارتن شکر افزايش يابد.حسن عباسي معروفان، جزييات بيشتري از عرضه تنظيم بازاري برنج و شکر ارايه داد و درباره زمان و مکانيزم عرضه اين کالاها در بازار، گفت: ستاد تنظيم بازار هر استان که زيرنظر سازمان جهادکشاورزي آن است، شبکه توزيع مورد اطميناني دارند که در هر شهرستان مشخص شده و توزيع در آنجا انجام مي‌شود.وي گفته بود که برنامه وزارت جهادکشاورزي، توزيع 15هزارتن برنج و شکر ارزان قيمت است.معاون بازرگاني شرکت بازرگاني دولتي ايران در پاسخ به اين پرسش که آيا اين توزيع در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي انجام خواهد شد، گفت: بله، فروشگاه‌هاي طرف قرارداد ستاد تنظيم بازار هر استان اقدام به توزيع اين کالاها مي‌کنند.وي درباره اينکه در کدام يک از فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي قرار است، اين کالاهاي تنظيم بازاري عرضه شود، گفت: در هر استان نوع فروشگاه ممکن است متفاوت باشد اما درهمه استان‌ها يک يا چند فروشگاه‌ زنجيره‌اي وجود دارد.وي ادامه داد: در يک استان فروشگاه شهروند وجود ندارد و فقط رفاه وجود دارد، بنابراين اين فروشگاه اقدام به توزيع کالاهاي مذکور خواهد کرد.معروفان با اشاره به اينکه مشخص است که کدام يک از اين فروشگاه‌ها اقدام به توزيع مي‌کنند، اضافه کرد: استان مربوطه در اين زمينه اطلاعيه صادر مي‌کند و مردم مطلع خواهند شد.وي توضيح داد: ستادهاي تنظيم بازار استان‌ها در برخي از نقاط کشور با دو فروشگاه و در برخي استانها با 5 فروشگاه قرارداد دارند ضمن اينکه همه مردم اين فروشگاه‌ها را مي‌شناسند و مي‌توانند به آنجا مراجعه کنند.معروفان در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه در تهران توزيع برنج و شکر تنظيم بازاري در کدام فروشگاهها انجام مي‌شود، افزود: در تهران اين کالاها از طريق تمام فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي توزيع خواهد شد.به گفته اين مقام مسئول 30 تن برنج تنظيم بازاري به قيمت هرکيلوگرم کمتر از 4 هزارتومان و 5 هزار تن شکر تنظيم بازاري به قيمت هر کيلوگرم 2520 تومان در اختيار مردم قرار مي‌گيرد. معاون بازرگاني شرکت بازرگاني دولتي ايران همچنين از افزايش ميزان عرضه برنج تنظيم بازاري خبر داد و اظهارداشت: قرار است دو محموله 15 هزار تني برنج و 5 هزارتن شکر(در مجموع 35 هزارتن) براي تنظيم بازار توزيع شود.معروفان افزود: عرضه اين اقلام تنظيم بازاري با قيمت مصوب در سطح فروشگاههاي زنجيره اي بطور طبيعي باعث تعديل قيمت اين اقلام در سطح بازار خواهد شد.وي درباره زمان آغاز توزيع برنج و شکر دولتي در بازار، اضافه کرد: ما روز چهارشنبه اين مساله را به استان‌ها اعلام کرديم و بنده فکر مي‌کنم توزيع اين کالاها از روز شنبه هفته جاري آغاز شود.معروفان درباره آخرين وضعيت قيمت شکر نيز اظهارداشت: شکر ارزان شده و نرخ آن در عمده فروشي‌ها به زير قيمت مصوب کاهش يافته است.وي ادامه داد: نرخ مصوب اين کالا 2520 تومان است درحالي‌که نرخ فروش آن در روز چهارشنبه گذشته 2500 تومان بود.معروفان افزود: در همان روز 5 هزارتن از اين محصول هم در بورس کالا عرضه شد اما کسي آن را نخريد و تقاضايي براي اين محصول وجود نداشت.معاون بازرگاني شرکت بازرگاني دولتي ايران به اين پرسش که با اين شرايط آيا عرضه شکر در بورس کالا متوقف مي‌شود؟ پاسخ داد: خير، روز شنبه بازهم شکر در بورس عرضه شد اما درحال حاضر تقاضايي براي آن وجود ندارد.معروفان اضافه کرد: عده‌اي فکر مي‌کردند قيمت اين کالا گران‌تر مي‌شود و سود مي‌کنند به همين دليل آن را مي‌خريدند و انبار مي‌کردند اما الان که مي‌بينند قيمت بازار آزاد و نرخ دولتي شکر يکي است رغبتي به خريد آن ندارند.تعلل دستگاه‌هاي متولي در تنظيم بازار برنج، باعث افزايش بي‌ضابطه قيمت اين محصول شده است به طوري که قيمت برنج طي يکسال اخير تا حدود 50 درصد افزايش يافته است؛ بازار شکر هم طي ماههاي اخير با افزايش نسبي قيمت دچار نابساماني شده است.

در همين ارتباط دست اندرکاران بازار عنوان کرده بودند که وزارت جهاد بايد با آزادسازي بخشي از ذخاير برنج و شکر، نسبت به کنترل قيمت اين محصولات اقدام کند.


 اخبار کوتاه 

ارز تک نرخي تا پايان سال جاري

وزير امور اقتصادي و دارايي از تقديم لايحه بانکداري بدون ربا در يک ماه آينده به مجلس شوراي اسلامي خبر داد.علي طيب نيا روز گذشته با بيان اين که لايحه بانکداري بدون ربا در دولت تدوين شده است‌، گفت: دولت بررسي لايحه بانکداري بدون ربا را به يک کارگروه اقتصادي محول کرده است که مسئوليت اين کارگروه به عهده بانک مرکزي است.وي افزود: به احتمال زياد اين لايحه ظرف يک ماه آينده به مجلس تقديم مي شود.به گزارش خانه ملت، وزير امور اقتصادي و دارايي همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا دولت يازدهم برنامه اي براي تک نرخي کردن نرخ ارز در سال پاياني دولت دارد يا خير؟، تصريح کرد: دولت بر تک نرخي کردن ارز مُصر بوده و اين اقدام تا پايان سال جاري عملياتي مي شود.

افزايش 178 واحدي شاخص کل

شاخص کل تحت تاثير خبرهاي مثبت درباره افزايش قيمت نفت و امضاي قراردادهاي جديد شرکت‌هاي خودرويي با 178 واحد رشد به 77 هزار و 478 واحد رسيد.به گزارش ايرنا، توافق اعضاي اوپک براي تثبيت توليد نفت (فريز نفتي) و رشد حدود 6 درصدي قيمت نفت در بازارهاي جهاني، اخبار خوبي بودند که زمينه رشد سهام پالايشگاه‌ها را فراهم کردند به طوري که پالايشگاه‌ها سبب رونق معاملات ديروز بورس شدند.همچنين، انتشار اخباري مبني بر توافق شرکت‌هاي خودروساز ايراني با شرکت‌هاي اروپايي در روزهاي اخير و امضاي قراردادها، عامل ديگري بود که بر معاملات روزگذشته تاثير داشت و سبب رونق معاملات شد.بر اين اساس، در معاملات ديروز بيش از يک ميليارد و 74 ميليون سهم و حق تقدم به ارزش 2 هزار و 92 ميليارد ريال در بيش از 80 هزار نوبت خريد و فروش شد.

آغاز طرح انتقال گاز درياي خزر

در اروپا

ساخت خط لوله فراآدرياتيک در اروپا براي انتقال گاز درياي خزر آغاز شد.خبرگزاري آسوشيتدپرس با اعلام اين خبر افزود: کارگذاريِ نخستين لوله‌ها از روز جمعه (ديروز) در کشور آلباني آغاز شده است. قرار است 215 کيلومتر از اين خط لوله، از کشور آلباني عبور کند.خط لوله فراآدرياتيک (trans-Adriatic) قرار است از ميدان «شاه دنيز» در جمهوري آذربايجان آغاز شود و با گذر از ترکيه و يونان، در آلباني يکهزار و 800 متر ارتفاع بگيرد و سپس با کاهش 820 متريِ ارتفاع، به زير درياي آدرياتيک برود و از آنجا به جنوب ايتاليا برسد.ظرفيت اوليه اين خطوط، 10 ميليارد متر مکعب در سال عنوان شده است و طرف‌هاي ذينفع مي توانند اين ظرفيت را تا 20 ميليارد مترمکعب در سال افزايش دهند. آغاز انتقال گاز در اين طرح، براي سال 2020 برنامه‌ريزي شده است.

تقديرفراکسيون اقتصادمقاومتي مجلس

از بانک پارسيان

فراکسيون اقتصاد مقاومتي مجلس شوري اسلامي به پاس ارايه خدمات بانک پارسيان در راستاي اطلاع رساني موثر، انعکاس و ترويج سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و حمايت اين بانک از توليدکنندگان داخلي از روابط عمومي اين بانک تجليل کرد.دراين مراسم که با حضورتعدادي ازنمايندگان کميسيون‌هاي برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، کميسيون انرژي، فراکسيون اقتصاد مقاومتي و فراکسيون اصناف، لوح تقدير به بابک دربيکي مديرروابط عمومي به نمايندگي از بانک پارسيان اهدا شد. گفتني است شهباز حسن پور نايب رييس فراکسيون اقتصاد مقاومتي و عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اين لوح وتنديس را به آقاي بابک دربيکي اهدا کرد.


 گزارش 

تفاهم‌نامه‌هاي معدني با 9 کشور جهان

در دولت يازدهم

با وجود انتقادات فراواني که در خصوص عدم حضور سرمايه‌گذار خارجي در حوزه معدن و صنايع معدني مي‌شود، گزارش عملکرد سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني (ايميدرو) گوياي اين است که ايران توانسته است با شرکت‌هاي بزرگي از 9 کشور جهان تفاهم‌نامه همکاري امضاء کند.

براساس گزارش‌هاي ايميدرو بعد از مذاکراتي که منجر به برجام شد، ايران توانست با کشورهايي چون ايتاليا، فرانسه، اتريش، چين، کره جنوبي، آفريقاي جنوبي، هند، ترکمنستان و افغانستان نسبت به همکاري در حوزه‌هاي معدن و صنايع معدني اقدام به عقد قرارداد و تفاهم‌نامه کنند.

از جمله اين شرکت‌ها مي‌توان به شرکت‌هاي بزرگي مانند دنيلي ايتاليا اشاره کرد که در خصوص ساخت لوله‌هاي بدون درز، نورد گرم و سرد فولاد و همچنين ساخت يک کارخانه کنسانتره سنگ آهن تفاهم‌نامه‌اي امضاء کرده و همچنين در صنعت آلومينيوم نيز همکاري‌هايي را خواهند داشت و براي ايجاد واحدهاي بيلت آلومينيوم، فويل و سيم و کابل با اين شرکت تفاهم‌نامه‌اي امضاء شده است که در اين تفاهم‌نامه در خصوص انجام آموزش‌هاي تخصصي و ايجاد يک شرکت مشترک فولادي نيز توافق شده است.

اس ام اس اينسنس (sms innse) و فاتا (FATA) نيز، ديگر شرکت‌هاي ايتاليايي است که در صنايع فولاد ايران به ويژه در صنايع پايين دستي و صنعت آلومينيوم و نيروگاه‌هاي مورد نياز اين صنعت با امضاي تفاهم‌نامه‌اي، خواهان همکاري شدند.

شرکت‌هاي فرانسوي فيوز (Five s) و اکسنس (AXENS) به ترتيب براي ايجاد يک کارخانه آندسازي مورد نياز صنعت آلومينيوم کشور و براي مطالعه امکان‌سنجي طرح پتروليوم کُک تفاهم‌نامه‌هايي را با ايران به امضا رساندند.از اتريش نيز شرکت SCS در خصوص طرح الکترود گرافيتي، شرکت‌هاي POSCO و Daewoo از کره جنوبي براي ورود به صنعت فولاد ايران و شرکت‌هاي چيني سينول استيل ( sinosteel ) در کارخانجات ذوب آلومينيوم و NFC در زمينه‌ فرآوري عناصر نادر خاکي و همچنين اميني و فناوري‌هاي معدني با عقد تفاهم نامه‌هايي وارد خواهند شد.

به گزارش ايسنا، از جمله همکاري‌هاي ديگر خارجي ايميدرو باطرف‌هاي خارجي تفاهم‌نامه‌ اين سازمان با شرکت نالکو هند است که رنگ و بوي صادراتي نيز دارد و به منظور احداث يک کارخانه مشترک آلومينيوم‌سازي با رويکرد صادراتي در سواحل جنوبي ايران به امضاء رسيده است. در اين ميان مي‌توان به توافق نامه‌هايي که جنبه آموزش و انتقال تجربه و تکنولوژي را در خود دارد اشاره کرد که از جمله آنها تفاهم نامه به امضا رسيده با شرکت ماين تک (MINTEK) آفريقاي جنوبي است که به منظور آموزش و انجام پروژه‌هاي مشترک با مرکز تحقيقات فرآوري مواد معدني ايران از واحدهاي تحت پوشش ايميدرو شروع به همکاري خواهد کرد.

همچنين شرکت احداث صنعت از شرکت‌هاي تابعه ايميدرو نيز با شرکت ساختماني کنتينانتال ترکمنستان تفاهم‌نامه‌اي براي توسعه صنعت سيمان آن کشور امضاء کرده است. البته با وجود اين‌ها برخي کارشناسان معتقد هستند که بستر ايده‌آلي براي سرمايه‌گذاران خارجي فراهم نشده و هنوز اين تفاهم نامه‌ها در شرايط فعلي و با وضعيتي که در خصوص عدم ثبات هزينه‌ها و قوانين وجود دارد بالفعل نشدند.

اين در حالي است که پيش از اين نيز گفته شده بود که کار گروه ويژه‌اي براي رفع موانع سرمايه‌گذاري خارجي در سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران تشکيل شده است تا در آن تصميمات لازم جهت اصلاح قوانين و ديگر موارد مربوط به تسهيل سرمايه‌گذاري اتخاذ شود.

امير خرمي‌شاد - معاون برنامه ريزي و توانمندسازي ايميدرو – در اين باره گفته بود که در حال حاضر اين کارگروه اقدام به شناسايي 23 مورد از قوانيني کرده است که به طور مستقيم با سرمايه‌گذاري خارجي مرتبط است و نياز به اصلاح دارد و قرار است در جلسات بعدي در خصوص بازنگري اين قوانين تصميم‌گيري شود.