نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -


برخورد گازانبري وزارت بهداشت با «پالم»
توتون‌هايي که در قهوه‌خانه‌ها مخدر مي‌شوند

خشونت، عامل 60 درصد طلاق‌ها


اخبار کوتاه


 برخورد گازانبري وزارت بهداشت با «پالم» 
 توتون‌هايي که در قهوه‌خانه‌ها مخدر مي‌شوند

‌مديرکل آزمايشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ضمن تشريح اقدامات انجام شده در حوزه‌هاي مختلف اين آزمايشگاه، درباره روغن پالم، آبليموهاي بدون ليمو، توتون‌هاي حاوي مواد مخدر و مباحثي از اين قبيل توضيحاتي را ارايه کرد.

دکتر حسين رستگار در تشريح اقدامات انجام شده در آزمايشگاه مرجع سازمان غذا و دارو به ايسنا مي‌گويد: اولا بايد توجه کرد که آزمايشگاه مهم‌ترين رکن کيفيت و گلوگاه کيفيت کالاهاي مصرفي در حوزه سلامت است. بطوريکه اگر آزمايشگاهي وظيفه‌اش را خوب و با در نظر گرفتن کيفيت و استانداردها انجام دهد، کالايي هم که وارد بازار مي‌شود، با کيفيت است و اثربخشي و خواص لازم را خواهد داشت.

رستگار با بيان اينکه ما در آزمايشگاه مرجع اقدامات زيادي در سال گذشته انجام داديم، مي‌گويد: از جمله آن بحث‌هاي چالش برانگيز مانند پالم، آب معدني، آبليمو و... را در اينجا انجام داديم. البته ما هر چند وقت يکبار برخي محصولات را از سطح بازار جمع‌آوري و ارزيابي مي‌کنيم. حال برخي از برنامه‌ها جنبه عمومي پيدا مي‌کند و ما مجبور مي‌شويم آن را به صورت کشوري و عمقي انجام دهيم. وي مي‌افزايد: به عنوان مثال در لبنيات يکي از عيوبي که وجود داشت اين بود که خامه شير را برمي‌داشتند و به جاي آن پالم اضافه مي‌کردند، چرا که پالم بسيار کم قيمت‌تر است. در اين زمينه با اقدام سازمان غذا و دارو اين موضوع حل شد و ديگر کسي اين کار را انجام نمي‌دهد، چون هم نظارت‌ها در اين زمينه شدت گرفت و هم براي پالم تعرفه گذاشتند تا ديگر اينقدر ارزان قيمت نباشد که همه تمايل داشته باشند از آن در لبنيات استفاده کنند.

پالم در کدام محصولات لبني مجاز و در کدام غيرمجاز است؟

رستگار با بيان اينکه البته بايد توجه کرد که برخي محصولات به مقداري پالم نياز دارند، اظهار مي‌کند: به عنوان مثال براي روکش بستني لازم است که مقداري پالم را به آن اضافه کرد، وگرنه بستني اصطلاحا مي‌ريزد. اين درحاليست که در ساير فرآورده‌هاي لبني مانند ماست، شير، پنير و... استفاده از پالم ممنوع است. رستگار تاکيد مي‌کند که البته پالم سم نيست، بلکه روغني است که از هسته خرما گرفته مي‌شود. در کشورهايي مانند مالزي که درختان خرما زيادند، روغن هسته خرما را مي‌گيرند و پالم درست مي‌کنند. حال از آنجايي که اسيد چرب اشباع آن بسيار بالاست، اگر کسي زياد آن را مصرف کند و تحرک هم نداشته باشد، اين اسيدچرب نمي‌سوزد و در نهايت مصرف بي‌رويه آن منجر به رسوبش در بدن مي‌شود.

وي با بيان اينکه بنابراين وزارت بهداشت در اين زمينه همت کرد، ادامه مي‌دهد: مصرف پالم بايد قاعده‌ خودش را داشته باشد، نه اينکه چون ارزان است، آن را در هر فراورده‌اي اضافه کنيم. نمي‌شود که مردم در هر فرآورده‌اي اعم از لبني، روغن سرخ‌کردني و... پالم بخورند و اين رژيم تغذيه‌اي غلط است. بنابراين ما در جهت بهبود و درست کردن تغذيه مردم گام برداشتيم.

چرا وجود پالم در روغن‌هاي سرخ کردني لازم است؟

رستگار مي‌گويد: البته در روغن سرخ‌کردني چه بخواهيم چه نخواهيم مصرف پالم غيرمنطقي نيست، چون روغني که اسيدچرب اشباع نداشته باشد، در حرارت‌هاي بالا، مي‌شکند و راديکال‌هاي آزاد آن براي بدن مضر هستند. بنابراين بايد در آن يک روغن مقاوم وجود داشته باشد و پالم همان روغن مقاوم است. بر همين اساس در روغن‌هاي سرخ‌کردني معمولا از پالم استفاده مي‌کنند؛ چرا که اگر نباشد، در زمان سرخ کردن شديد، روغن مي‌شکند و اين موضوع صدبرابر پالم مضر است. البته ميزان استفاده از آن در اين فراورده‌ها هم بر اساس فرمولاسيون آنها مشخص است. بنابراين برخي روغن‌هاي سرخ‌کردني پالم را دارند، اما در کل پالم سم نيست، بلکه روغني ست مانند همه روغن‌ها، اما مصرف بي رويه آن براي قلب و عروق مناسب نيست و بايد مصرفش منطقي باشد. مديرکل آزمايشگاه مرجع وزارت بهداشت با بيان اينکه از طرفي وزارت بهداشت با اين تلاشش در زمينه پالم، مصرفش را به سمت منطقي‌ شدن پيش برد، مي‌گويد: بر همين اساس اکنون اجازه استفاده از آن را در لبنيات به هيچ عنوان نمي‌دهيم و اگر کسي از پالم در لبنيات استفاده کند، تخلف کرده است. همچنين در حوزه روغن‌ها هم اعلام شده که ميزان اسيدچرب ترانس طي چند سال به صفر برسد که ما بررسي‌هايمان را در اين زمينه انجام مي‌دهيم.

بدتر از اسيدچرب ترانس وجود ندارد

رستگار با بيان اينکه اسيدچرب ترانس بدترين نوع روغن است که 100 درصد در رگ رسوب مي‌کند و از آن بدتر وجود ندارد، اظهار مي‌کند: حال هرچه بتوانيم ميزان آن را به صفر نزديک کنيم، براي بيماري‌هاي قلبي و عروقي بهتر است.

استاندارد آبليموها تغيير کند

مديرکل آزمايشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در ادامه صحبت‌هايش به ماجراي آبليموهاي بدون آب‌ليمو اشاره مي‌کند و با بيان اينکه در زمينه آبليموها بايد استانداردهاي نوشته شده تغيير کند، مي‌گويد: از طرفي اگر بخواهيم يک آبليمو 100 درصد طبيعي بگيريم، ممکن است قيمت آن چندين برابر شود و همه مردم نمي‌توانند اينقدر پول آبليمو دهند. رستگار با بيان اينکه البته مي‌توان از آبليمو کنسانتره و غليظ شده که يک آبليمو فرموله شده است، استفاده کرد، ادامه مي‌دهد: حرف ما اين است؛ کسي که براي خريد آبليمو پول مي‌دهد بايد بداند که در آن چه موادي استفاده شده و بايد مواد تشکيل دهنده آن روي برچسب نوشته شده باشد. به عنوان مثال روي محصول اعلام کنند که اين آبليمو 100 درصد طبيعي است، اما در فلان آبليمو ماده ديگري هم اضافه شده است. رستگار ادامه مي‌دهد: بنابراين اينکه روي همه آبليموها بنويسيم 100 درصد طبيعي، يک نوع تقلب محسوب مي‌شود و بايد مردم بدانند که مثلا فلان آبليمو 40 درصدش طبيعي است و 60 درصد افزودني دارد. حال زماني که برچسب آبليمو با محتوايش تطابق ندارند، يک نوع تقلب محسوب مي‌شود.

وي تاکيد مي‌کند: بايد استانداردهاي آبليمو نيز تغيير کند که خوشبختانه دارند اين کار را انجام مي‌دهند و بسياري از اقدامات مربوط به آن صورت گرفته است؛ بطوريکه ما آزمايش‌هاي خودمان را انجام داديم تا ببينيم شاخص‌هاي کنسانتره‌اي که از آن آبليمو توليد مي‌شود، با آبليموهاي طبيعي چه تفاوت‌هايي دارد و بتوانيم کنترل‌ها را هم انجام دهيم. بنابراين تا زمانيکه خودمان را درباره آزمايش‌ها و بررسي‌هاي اين حوزه توانمند نکرده‌ايم، نمي‌توانيم چيزي را اعلام کنيم.

توتون‌هايي که در قهوه‌خانه‌ها مخدر مي‌شوند

مديرکل آزمايشگاه مرجع سازمان غذا و دارو درباره برنامه‌هاي نظارتي اين آزمايشگاه نيز گفت: ما در برنامه‌هاي نظارتي‌مان از سطح بازار نمونه‌برداري مي‌کنيم و آنها را مورد ارزيابي قرار مي‌دهيم. حتي محصولاتي را هم که نيروي انتظامي به عنوان قاچاق مي‌گيرد را براي ارزيابي به ما مي‌دهند. به عنوان مثال در زمينه توتون‌ها، فکر مي‌کردند که توتون داراي مواد مخدر است، اما بعد از بررسي ما مشخص شد، در توتون‌ها چيزي نيست، بلکه در قهوه‌خانه‌ها ماده مخدر را به آن اضافه مي‌کنند.


 خشونت، عامل 60 درصد طلاق‌ها 

‌در دهه اخير شاهد افزايش آمار طلاق در جامعه ايراني هستيم و بارها براي حل و يا کاهش اين مسئله تصميماتي در سطح خرد و کلان کشور اتخاذ شده است؛ در اين ميان مسئله طلاق «توافقي» که براساس آن زن و شوهر در تمام زمينه‌هاي مربوط به زندگي مشترک از جمله مهريه، نفقه و حتي حضانت فرزند، توافق و دادخواست «صدور گواهي عدم امکان سازش» را تنظيم و به دادگاه تسليم مي‌کنند، يا پديده نسبتا نوظهور «ازدواج سفيد» علامت سوال‌هاي زيادي را در ذهن ايجاد مي‌کند که پاسخگويي به آنها تحليل سياستگذاران اجتماعي در خصوص علل قرار گرفتن جامعه در اين مرحله را به امري جدي تبديل کرده است.

به گزارش ايسنا، حببيب‌الله مسعودي فريد، معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور ضمن اعتقاد برآنکه تمامي‌مشکلات اجتماعي چند عاملي هستند، به عوامل خطر و محافظتي در شکل گيري آسيب‌ها تاکيد دارد؛ با وجود آنکه 60 درصد طلاق‌هاي کشور را ناشي از خشونت مي‌داند اما يکي از مهم‌ترين علل طلاق را «عدم مهارت‌هاي ارتباطي و حل تعارض» اعلام کرد و گفت: متاسفانه در برنامه‌ريزي‌ها و تحليل‌هاي کشوري گاه دچار آفت تقليل گرايي شده و علت يک آسيب را فقط در يک عامل مي‌بينيم که اين نگاه آسيب رسان است و موجب عدم موفقيت در برنامه‌هاي کاهش آسيب مي‌شود، به همين دليل در سازمان بهزيستي از چند مدل به عنوان رويکرد اصلي کاهش آسيب استفاده و برنامه‌ريزي‌هاي خود را بر اساس آن‌ها به انجام مي‌دهيم.

وي در ادامه با اشاره به مدل «توجه به عوامل خطر و محافظتي»، تصريح کرد: در شکل گيري و ايجاد يک آسيب عواملي وجود دارد که هرچه بيشتر شوند احتمال وقوع آسيب بيشتر خواهد شد؛ مانند عواملي چون سکونت در محلات پر خطر، فقر، اعتياد و.... در مقابل آن نيز عوامل محافظتي از ايجاد آسيب ممانعت مي‌کنند.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور افزود: در حال حاضر در استان‌هاي تهران، البرز و گيلان نرخ طلاق بالاست؛ اما در مقابل وضعيت طلاق در استان يزد داراي شيب بالايي است که براي انجام مداخلات صحيح بايد اين عوامل با هم در نظر گرفته شوند. فريد تاکيد کرد:حتما بايد يک نظام «رصد و ديده‌باني» براي حل آسيب‌ها و مشکلات در کشور داشته باشيم تا بتوان با رصد عوامل خطر آينده‌نگري کرده و مداخله به هنگام داشته باشيم. وي تصريح کرد: در حال حاضر فقدان اين نظام ديده بان در بسياري از حوزه‌ها حتي در بسياري از جنبه‌هاي نظام سلامت کشور به شدت احساس مي‌شود؛ اين درحاليست که تنها بخشي از اين نظام ديده‌باني در اختيار داشتن «بانک اطلاعاتي» است که به موجب آن مي‌توان تصوير درستي از يک مشکل اجتماعي ارائه داد.

مديرکل پيشگيري‌هاي فرهنگي و اجتماعي قوه قضاييه در ادامه با تاکيد برآنکه نيازاست که دست اندرکاران اين حوزه توجه تام و کاملي به بحث خانواده و مسائل مربوط به کاهش ناهنجاري‌ها و دعاوي خانوادگي با اولويت طلاق داشته باشند، افزود:ناهنجاري‌هاي حوزه خانواده و دعاوي خانوادگي را بايد در يک بسته بررسي کنيم و اگر فقط به طلاق و آن هم يک نوع از آن براي مثال «طلاق توافقي» بپردازيم، راه به جايي نخواهيم برد. زنگانه ادامه داد: وقتي مجموع 10ـ 20 دعواي اصلي کشور را بررسي مي‌کنيم، متوجه مي‌شويم ناهنجاري‌هاي خانواده از جمله طلاق توافقي،‌ مطالبه نفقه‌، مهريه‌، تمکين و‌... در کشور ما در رتبه دوم دعاوي کشور قرار مي‌گيرد. وي تصريح کرد:در واقع اگر بخواهيم مداخلات را طبق بندي کنيم؛ بايد مجموعه عوامل را در نظر گرفته و نگاه همه جانبه و جامع داشته باشيم.

مديرکل دفتر ازدواج وزارت ورزش و جوانان در ادامه با بيان آنکه طلاق از مذموم ترين حلال‌هاست اما اگر به هنگام باشد «راه حل»است گفت:وقتي نرخ طلاق نسبت به ازدواج تغييرات زيادي پيدا کند، تبديل به آسيب مي‌شود.

وي ادامه داد: يکي از علل طلاق بالا بودن سن ازدواج است، در حالي که وقتي سن ازدواج را در جامعه کنوني بررسي مي‌کنيم کاملا «طبيعي» است زيرا در گذشته افراد با ديپلم ازدواج مي‌کردند اما الان انتظارات بالا رفته و طبيعي است که به تبع آن سن ازدواج هم بالا مي‌رود.


 اخبار کوتاه 

تجويز سونوگرافي‌هاي غيرضروري

براي کسب درآمد بيشتر

رييس انجمن راديولوژي ايران با بيان اينکه انجام سونوگرافي از حرفه‌هاي تخصصي راديولوژيست‌هاست،گفت: متاسفانه گاهي ديده مي‌شود برخي از ساير متخصصان، سونوگرافي را به منظور کسب درآمد بيشتر تجويز مي‌کنند.

برنامه‌هاي سلامت محور

در محلات شمال تهران اجرا شد

سعيد کارگران معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه يک گفت:به مناسبت هفته سالمند، بيش از 200 برنامه فرهنگي، اجتماعي، آموزشي و‌... با محوريت ارتقاي سلامت سالمندان در محلات شمال تهران اجرا شد.

منافع معلمان خط قرمز صندوق ذخيره

فرهنگيان است

مهر: وزير آموزش و پرورش در حاشيه همايش تجليل از مؤلفان و پديدآورندگان مواد و رسانه‌هاي آموزشي که در سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي برگزار شد درباره حاشيه‌هاي صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: اگر تخلفي در صندوق ذخيره فرهنگيان ثابت شود که هنوز ثابت نشده است، برخورد مي کنيم.وي افزود: هيچ خط قرمزي وجود ندارد و خط قرمز ما منافع معلمان در صندوق ذخيره فرهنگيان است.

ويژه‌ برنامه کودک، هنر و صلح برگزار شد

ويژه‌برنامه کودک، هنر، صلح با برگزاري نمايشگاه کاريکاتور و کارتون يمن و کارگاه نقاشي کودک و صلح و سخنراني در نگارخانه مريم برگزار شد.

گرايش جوانان به داشتن دندان‌هاي درشت و سفيد

عضو هيئت علمي دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي معتقد است که افراد جوان به صورت وسواس گونه خواستار تغيير در دندان‌هاي سالم و زيباي خود، همگام با مسائلي مانند مد روز هستند. دکتر شيلا اماميه عضو کميته اجرايي شانزدهمين کنگره ساليانه انجمن متخصصين دندانپزشکي ترميمي و زيبايي ايران که قرار است از چهارم تا هفتم آبان 95 در هتل المپيک تهران برگزار شود، افزود: لبخند زيبا منعکس‌کننده احساس دروني، اعتماد به نفس و جذابيت فرد است.