نسخه شماره 4149 - 1395/07/11 -

وزارت امور خارجه آمريکا تاييد کرد
لغو تحريم بانک سپه دستاورد تازه برجام


مواجهه نيروهاي امنيتي با فعالان فرهنگي و سياسي با رعب و هراس نباشد


تعرض به ايران به ذهن هيچ دشمن عاقلي متبادر نمي‌شود


خبر

«مردم‌سالاري» بررسي مي‌کند
داشته‌هاي اصولگرايان در انتخابات 96


ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي در حال پيگيري املاک نجومي‌است


تاريخ دفاع مقدس موجب اعتبار جمهوري اسلامي است

رييس مجلس شوراي اسلامي:
هيچ دستگاهي نمي‌تواند از مرکز آمار اطلاعات فردي بگيرد


خبر


 وزارت امور خارجه آمريکا تاييد کرد
 لغو تحريم بانک سپه دستاورد تازه برجام  

گروه سياسي: روزنامه وال‌استريت ژورنال از جمله روزنامه‌هاي آمريکايي است که هربار جنجال تازه‌اي را پيرامون سياست خارجي اوباما ايجاد مي‌کند. تازه‌ترين ادعاي جنجالي اين روزنامه قرارداد مخفيانه ايران و آمريکاست که طبق آن برخي مفاد برجام زودتر از موعد اجر شده و همچنين آمريکا خود را ملزم به پرداخت 7/1 ميليارد دلار به ايران کرده است. اين نخستين بار نيست که وال استريت ژورنال علاقه دارد توافق هسته‌اي را با جنجال همراه کند. گزارش روز جمعه اين روزنامه نيز در ادامه ادعاهاي گذشته است که هر بار با تکذيب مقامات وزارت خارجه آمريکا همراه مي‌شود.

روز جمعه وال استرت ژورنال به نقل از مقام‌هاي آمريکايي نوشت دولت اوباما همزمان با آزادي چهار زنداني آمريکايي در ايران، با لغو پيش از موعد تحريم‌هاي سازمان ملل عليه دو بانک ايراني موافقت کرده است و اين بر‌خلاف موعد مقرر در برجام است.‌ طبق توافق هسته‌اي، تاريخي ميان تاريخ مورد توافق براي برداشته شدن تحريم بانک سپه و سپه اينترنشنال سال2023، يعني هشت سال پس از توافق بوده است. اين روزنامه در ادامه مدعي شده است مقام‌هاي آمريکايي و کارکنان کنگره گفته‌اند دولت اوباما اسنادي محرمانه را در حمايت از لغو تحريم‌هاي سازمان ملل عليه دو بانک دولتي ايراني امضا کرده که به دليل تأمين مالي برنامه موشکي ايران در فهرست سياه قرار داشتند و اين اقدام را در ماه ژانويه همزمان با آزادي چهار زنداني آمريکايي در ايران انجام داده است‌. بيرون آوردن نام بانک سپه و بخش بين‌المللي بانک سپه از فهرست شوراي امنيت سازمان ملل بخشي از يک بسته مورد توافق است که مقام‌هاي آمريکايي مي‌گويند در آن، واشنگتن در ازاي آزادي اين شهروندان آمريکايي در 17 ژانويه مبلغ 7/1 ميليارد دلار به ايران پرداخت کرده است. جزئيات جديد اين توافق نيز زماني که مقام‌هاي دولتي در حال ارائه گزارش به قانونگذاران در اوايل ماه جاري (ميلادي) بودند، منتشر شده است.

همچنين اين بسته توافقي ميان تهران و واشنگتن، آمريکا را ملزم کرده است اتهام‌ها عليه 21 تبعه ايراني را در آمريکا لغو و تهران نيز شهروندان آمريکايي زنداني در ايران را آزاد کند. ديگر تعهد آمريکا مربوط به انتقال فوري 400 ميليون دلار به ايران و سپس برنامه‌ريزي براي تحويل 3/1 ميليارد دلار باقي‌مانده به تهران در هفته‌هاي بعدي بوده است که گفته مي‌شود براي حل يک پرونده مالي قديمي ميان دو کشور در خصوص قرارداد خريد سلاح در سال‌هاي پيش از انقلاب اسلامي به ايران پرداخت شده است.

به نوشته وال‌استريت ژورنال، سند سوم از اين بسته توافقي مربوط به حمايت از حذف فوري نام دو بانک ايراني از فهرست تحريم‌هاي سازمان ملل بوده است. چند ساعت پس از امضاي اين توافق در هتلي در سوييس، عناصر مختلف توافق اجرا شد؛ زندانيان آمريکايي آزاد شدند، ايران به صورت نقدي به 400 ميليون دلار خود دست پيدا کرد و شوراي امنيت سازمان ملل نام بانک سپه و بانک بين‌المللي سپه را از فهرست تحريم‌هاي خود خارج کرد. يک مقام ارشد آمريکايي نيز در اين زمينه گفت: لغو تحريم‌ها عليه بانک سپه بخشي از اين بسته توافقي بود. زمان اجراي تمام بندهاي آن نيز اتفاقي نبوده است. همه چيز تا حدي به يکديگر ارتباط داشته است.

اين روزنامه آمريکايي در ادامه به نقل از رسانه‌هاي داخلي ايران نوشت که مقام‌هاي دولت ايران پيش از اين در ماه فوريه به عنوان بخشي از توافق آزادي اين زندانيان، خواستار خروج نام بانک‌هاي سپه از فهرست تحريم‌ها شده بودند. دولت اوباما طبق توافق هسته‌اي پذيرفته بود که وزارت خزانه‌داري تحريم‌ها عليه بانک سپه را بردارد اما قرار بود تحريم‌هاي سازمان ملل همچنان تا هشت سال به قوت خود باقي بماند اما پس از آنکه توافق هسته‌اي در ماه ژانويه به مرحله اجرا درآمد، مقام‌هاي آمريکايي گفتند که گفت‌وگو ميان آنها و مقام‌هاي ايراني درباره وضعيت اين دو بانک ايراني پيش از روز اجراي توافق انجام شده است. تهران مي‌گويد که اين بانک‌ها براي اقتصاد و تجارت بين‌الملل ايران ضروري هستند. بانک سپه که قديمي‌ترين بانک ايران به شمار مي‌آيد يکي از سومين بانک‌هاي بزرگ ايران در زمينه دارايي است. بانک بين‌المللي سپه مستقر در لندن نيز پيش از اعمال تحريم‌ها نقش کليدي در دادوستدهاي بين‌المللي ايران داشت.

مقام‌هاي آمريکايي گفته‌اند که واشنگتن مايل بود يک هماهنگي ميان فهرست تحريم‌هاي سازمان ملل و تحريم‌هاي خود ايجاد کند و دولت معتقد بود که ايران به تعهدهاي خود پايبند مانده و بيشتر از رفع تحريم‌هابهره‌مند شده است.

يک مقام ارشد ديگر در دولت آمريکا گفت که مسئله بانک‌هاي سپه يکي از چند موضوعي بوده که واشنگتن، در رايزني‌هاي ديپلماتيک خود با تهران مورد بحث قرار داده بود و رفع تحريم‌هاي اين دو بانک بخشي از روح تعهدهاي آمريکا و ديگر قدرت‌هاي جهاني در توافق هسته‌اي‌شان با ايران بود.

دولت اوباما به کنگره گفت که پس از توافق هسته‌اي، واشنگتن تنها تحريم‌ها را عليه افراد و موسسه‌هاي مرتبط با توسعه برنامه هسته‌اي ايران برداشته است و تحريم‌ها عليه کساني که در توسعه موشک‌ها مشارکت دارند همچنان به قوت خود باقي مي‌ماند و دولت اوباما بار‌ها تأکيد کرده که متعهد به محدود کردن برنامه موشکي بالستيک ايران است.

مارک دوبوويتز يک عضو انديشکده بنياد دفاع از دموکراسي‌ها که از منتقدان سرسخت توافق هسته‌اي به شمار مي‌آيد، با تکيه بر ادعاهاي بي‌اساس غرب عليه برنامه هسته‌اي گذشته کشورمان گفت که موافقت آمريکا با لغو تحريم‌هاي سازمان ملل عليه بانک اصلي تأمين‌کننده برنامه موشکي ايران در حقيقت به برنامه موشکي بالستيک ايران چراغ سبز نشان داده است.

وزارت خزانه‌داري آمريکا در سال 2007 تحريم‌هايي را عليه بانک سپه و بانک بين‌المللي سپه و رئيس وقت آن اعمال کرد که واشنگتن آنها را به کمک به برنامه موشکي ايران متهم مي‌کرد و مدعي بود که از شرکت‌ها و سازمان‌هاي دولتي که در توسعه برنامه موشکي مشارکت دارند، حمايت مالي مي‌کنند.

رفع تحريم بانک سپه

درچارچوب برجام بود

اما وزارت خارجه آمريکا ادعاي اين روزنامه را رد کرد. وزارت امور خارجه آمريکا در واکنش به ادعاي روزنامه وال استريت ژورنال که لغو تحريم‌هاي سازمان عليه دو بانک ايراني را با آزادي زندانيان آمريکايي در ايران مرتبط دانسته است، اعلام کرد که حمايت واشنگتن از رفع تحريم بانک سپه در چارچوب برجام انجام شده است.

به گزارش ايسنا، مارک تونر، معاون سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در نشست خبري روز جمعه در پاسخ به سوالي درباره‌ ادعاي روزنامه وال استريت ژورنال مبني بر اين که واشنگتن همزمان با آزادي زندانيان آمريکايي در ايران سندي محرمانه را درحمايت از حذف پيش از موعد نام بانک سپه و بانک بين‌المللي سپه از فهرست تحريم‌هاي سازمان ملل امضا کرده است، گفت:‌ هيچ يک از موضوعاتي که در اين داستان آمده است منحصرا جديد نيست اما مي‌توانم به شما بگويم که ما اين کار راکرده‌ايم و با خارج کردن نام بانک سپه از فهرست تحريم‌ها هم زمان با روز اجراي برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) موافقت کرديم.

بر‌اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، تونر در ادامه گفت: بنابراين، به عنوان بخشي از اين روند، ما تمام نهادها را بررسي کرديم ما يک بررسي کاملا عادلانه و به ويژه در خصوص بروز‌رساني اطلاعاتمان درباره‌ بانک سپه انجام داديم تا ببينيم آيا آنها واجد شرايط هستند و ارزيابي‌مان اين بود که هستند. اين بانکها ديگر ارتباطي با برنامه موشکي بالستيک ( ايران ) ندارند. سپس سازمان ملل نام آنها را از فهرست سياه تحريم‌ها حذف کرد.

تونر همچنين در پاسخ به اين سوال که آيا وزير امور خارجه آمريکا فکر مي‌کند، رفع اين تحريم‌ها منجر به کند شدن برنامه موشکي بالستيک ايران مي‌شود، بيان کرد:‌ نه لزوما از نظر من اين اقدام بخشي از الزاماتي است که ما طبق برجام به آن متعهد شده‌ايم، اين‌که چه نهادهايي همچنان بايد تحت تحريم باقي بمانند اين کاري است که ما تمام مدت در چارچوب برجام انجام مي‌دهيم. ما نسبت به آنچه در خصوص بانک سپه انجام شد عليرغم اين که اين نهاد در برنامه موشکي ايران مشارکت داشت عذرخواهي نمي‌کنيم اما هنوز نگراني‌هايي نسبت به برنامه موشکي بالستيک تهران داريم. اما به نظر مي‌رسد توضيحات مارک تونر نمايندگان را اقناع نکرده، چراکه ساکنين کنگره از اوباما درخواست توضيح کرده‌اند. سناتور مارک کرک نيز روز پنجشنبه در ستون روزنامه هيل نوشت: اين پرداخت‌هاي نقدي با ادعاي دولت مبني بر قانون منع پرداخت نقدي به ايران در تضاد است و اين سوالات را به ذهن متبادر مي‌کند که چرا دولت با اين نحو پرداخت به جاي روش‌هاي شفاف‌تر و پاسخگو‌تر رضايت داده‌اند.

اشتون کار‌تر وزير دفاع آمريکا نيز در جلسه استماع کنگره اذعان داشت که اين مساله از حيطه اختيارات او خارج بوده است. کار‌تر با بيان اينکه ما در اين مساله دخيل نبوديم اضافه کرده که اين پول بخشي از بدهي‌هاي آمريکا به ايران مربوط به دهه‌هاي گذشته بوده است.

همه اين جنجال‌ها در حالي است که به گفته يکي از مقامات دولت اوباما بانک سپه هنوز به سيستم مالي آمريکا دسترسي ندارد و دولت آمريکا قادر است در صورت نياز فورا تحريم‌ها را برگرداند. همچنين يکي از مقام‌هاي شوراي امنيت اعلام کرده است اين اطلاعات چيزي جديدي نيست و قبلا نيز در ماه ژانويه اطلاع‌رساني شده بود.


 مواجهه نيروهاي امنيتي با فعالان فرهنگي و سياسي با رعب و هراس نباشد 

وزير اطلاعات بر رعايت آموزه‌هاي اسلامي تاکيد کرد و گفت: ايجاد امنيت بايد در چارچوب شرع و اخلاقيات اسلامي باشد.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر سيدمحمود علوي در همايش طلايه‌داران تبليغ در سمنان اظهار کرد: در روند ايجاد امنيت نبايد از چارچوب شرع خارج شد چرا که حرکت در چارچوب شرع و اخلاق حسنه اسلامي همواره نتيجه مطلوبي براي جامعه به‌همراه داشته است. او از محرم به عنوان فرصتي مناسب براي بيان معارف و آموزه‌هاي اسلامي و معارف اهل‌بيت (س) نام برد و افزود: زمينه و بستر پذيرش معارف الهي و اهل‌بيت (س) در ماه محرم بيش از هر زمان ديگري فراهم است.

اين عضو کابينه يازدهم با بيان اين که پيش از انقلاب اگر واعظي مي‌توانست معدودي از جوانان را به پاي منبر خود بکشاند از او به‌عنوان واعظي موفق نام مي‌بردند تصريح کرد: به برکت انقلاب شکوهمند اسلامي امروز بسياري از مردم و نسل جوان تشنه معارف اسلامي هستند و بايد از اين فرصت مناسب به نحو مطلوب استفاده کرد. علوي از امنيت به عنوان يک نعمت الهي و ناشناخته نام برد و تصريح کرد: امنيت در فرهنگ ناب اسلامي به عنوان يک نعمت ناشناخته و مجهول شناخته مي‌شود که لازمه رشد و بالندگي جامعه اسلامي است.

وزير اطلاعات از امنيت امروز ايران به عنوان امنيتي بي‌بديل ياد کرد و گفت: در اين شرايط جهان امروز که با ظهور تروريست‌ها و تکفيري‌ها، ناامني نه تنها در بسياري از کشورهاي منطقه که در کشورهاي توسعه‌يافته اروپايي همچون فرانسه، بلژيک و حتي آمريکا و... وجود دارد، جمهوري اسلامي ايران از امنيت پايدار و ثبات کامل برخوردار است.

او با تجليل از سربازان گمنام امام عصر (عج) تاکيد کرد: امروز در شرايطي که دشمنان نظام همه توان خود را براي آسيب زدن به امنيت جمهوري اسلامي به‌کار گرفتند سربازان گمنام امام زمان (عج) با اشراف اطلاعاتي و اقدام به‌هنگام و مناسب و در سايه هم‌دلي، وحدت و هم‌زباني همه نيروهاي موثر در امنيت و از جمله سپاه، ارتش، نيروي انتظامي، مديريت سياسي و ...امنيت کامل در اين کشور برقرار کردند.

علوي از «امنيت» به عنوان حق طبيعي انسان‌ها ياد کرد و گفت: امنيت نه تنها نياز که حق طبيعي جامعه مومن و مردم انقلابي و ولايي ماست، مردمي که فداکاري‌هاي زيادي براي انقلاب اسلامي و قوام آن کردند.

اين عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اين که جامعه‌اي که امنيت ندارد از اقتصاد پويا هم برخوردار نيست افزود: اهميت امنيت پايدار در جامعه تا آنجا است که اگر جامعه‌اي از آن برخوردار نباشد حرکت آن جامعه در مسير عبوديت نيز پويا نخواهد بود.

وي رشد فرهنگي جامعه را مستلزم بهره‌مندي آن از امنيت برشمرد و گفت: آرامش حاصل از امنيت بستري مناسب براي افزايش ايمان و معنويت در جامعه است.

وزير اطلاعات با اذعان به اين که احساس امنيت از خود امنيت مهم‌تر است به تاکيدات مکرر مقام رهبري در اين خصوص اشاره و خاطرنشان کرد: همانگونه که معظم‌له نيز فرمودند بايد هم امنيت در جامعه باشد و هم مردم وجود آن را احساس کنند لذا وظيفه حاکميت اسلامي ايجاد چنين امنيتي براي شهروندان است چرا که امنيت و احساس امنيت است که جامعه انساني را به سمت معنويت و ايمان سوق مي‌دهد.

او با بيان اين که احساس امنيت بالا در جامعه امروز ما نتيجه تلاش سربازان گمنام امام عصر و دستگاه‌هاي مشارکت کننده در اين بخش است اظهار کرد: گاه برخي‌ها مي‌گويند بايد رفتار و برخورد با مردم به‌گونه‌اي باشد که مردم از نيروهاي امنيتي رعب و هراس داشته باشند که تصور اشتباهي است.

علوي، با بيان اين که برخورد با مردم در جامعه اسلامي بايد بر مبناي آموزه‌هاي قرآني، سيره نبوي و سيره اهل‌ بيت (س) باشد افزود: پيامبر رحمت (ص) و امام علي (ع) در هيچ کجاي حکومت خود در مديريت جامعه از رعب و وحشت استفاده نکرده و آن را نهي فرمودند.

وي با بيان اين که ايجاد رعب و وحشت براي مقابله با کفر است تصريح کرد: اصولا ارعاب و هراس و ترساندن براي مقابله با دشمن است و جامعه اسلامي بايد از آرامش برخوردار باشد لذا در مواجهه نيروهاي امنيتي با شهروندان جامعه اسلامي و در مواجهه با فعالان فرهنگي، هنري، سياسي، اجتماعي و...نبايد همراه با رعب و هراس باشد چرا که در آرامش است که استعدادها و خلاقيت‌ها شکوفا و به جامعه خير و برکت مي‌رسانند.

اين عضو خبرگان رهبري با بيان اين که ايجاد امنيت بايد در چارچوب شرع و اخلاقيات اسلامي باشد اظهار کرد: در روند ايجاد امنيت نبايد از چارچوب شرع خارج شد چرا که حرکت در چارچوب شرع و اخلاق حسنه اسلامي همواره نتيجه مطلوبي براي جامعه به‌همراه داشته است.


 تعرض به ايران به ذهن هيچ دشمن عاقلي متبادر نمي‌شود 

دبير شوراي عالي امنيت ملي در بازديد از خطوط توليد و نمايشگاه توانمندي‌هاي پهپادي سپاه گفت: هواپيماهاي بدون سرنشين در تراز توان موشکي، بخشي مهمي از قدرت بازدارندکي جمهوري اسلامي ايران است.

به گزارش ايلنا، امير دريابان علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي در بازديد از خطوط توليد و نمايشگاه توانمندي‌هاي پهپادي نيروي هوافضاي سپاه با قدرداني از همت والا و رويکرد جهادي متخصصين نيروي هوافضا که پيشرفت‌هاي خيره‌کننده‌اي در حوزه‌هاي موشکي و پهپادي را به دنبال داشته است، گفت: در صنعت پهپادهاي نظامي، قدرت تحقيق، توليد، تکثير و توسعه فناوري در بُرد، مداومت پرواز، سلاح همراه، شناسايي و دقت در شليک و اصابت، عوامل اصلي برتري و ايجادکننده تغيير در موازنه قدرت است.

وي با بيان اينکه تجربه دفاع مقدس و تحريم‌هاي ظالمانه‌اي که حق دفاع مشروع ايران در برابر دشمن متجاوز را هدف گرفته بود به ما آموخت که بدون داشتن بنيه دفاعي بومي و توسعه مستمر آن نمي‌توان امنيت پايدار و قابل اتکا در کشور ايجاد کرد. دبير شوراي عالي امنيت ملي با تأکيد بر اينکه تجربه 8 سال دفاع مقدس به ما نشان داد که زندگي در صلح بدون قدرت دفاعي، آرزويي محال است اظهار داشت: قدرت دفاعي و تهاجمي ما، پيچيده، چند وجهي و مبتني بر توان داخلي و آموزه‌هاي ديني بوده و به شهادت تاريخ هيچگاه در مسير تجاوز وتوسعه‌طلبي به کار گرفته نشده و نخواهد شد‌.

شمخاني انتقال اين تجربه به مردم مظلوم فلسطين و جبهه مقاومت را از افتخارات نظام جمهوري اسلامي ايران عنوان کرد و افزود: امروز توان رزمي تاثيرگذار و منعطف جبهه مقاومت بزرگترين زرادخانه‌هاي تسليحاتي جهان را به چالش کشيده و سد مستحکمي در برابر متجاوزان و سلطه‌گران به وجود آورده است.

وي در ادامه با اشاره به صدور فرمان حضرت امام (ره) مبني بر تشکيل نيروهاي سه‌گانه دريايي، زميني و هوايي در 26 شهريور ماه سال 1364 تصريح کرد: امروز بعد از گذشت 31 سال از آن فرمان در سايه تدوين راهبردهاي صحيح، فرماندهي دقيق، عبرت‌گيري از تهديد و تبديل آن به فرصت و با درايت فرماندهي معظم کل قوا، نيروي هوافضاي سپاه چنان ظرفيت و قابليتي را توليد کرده است که اگر در زمان جنگ اين قابليت را داشتيم معادلات عرصه نبرد دستخوش تغييرات ماهوي مي‌گرديد.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با تاکيد بر اينکه قدرت پهپادي ايران که قدرت انقلاب اسلامي در دفاع از مدافعان حرم و مقاومت اسلامي است در شرايط سخت اقتصادي و در دوره محدوديت‌ها و تحريم‌ها ايجاد شده است، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران در عمل نشان داده که براي توسعه توان و قدرت دفاعي متعارف براي دفاع از خود حد و مرز و محدوديتي نمي‌شناسد.

وي خاطرنشان کرد: قدرت مهندسي معکوس، روزآمدسازي و تبديل غنايم آمريکايي به محصولات بومي و ايراني توسط نيروي هوافضاي سپاه نشاندهنده قابليت تبديل تهديد حضور نامشروع آمريکا در منطقه به فرصت افزايش قدرت و توانايي است.

شمخاني گفت؛ امروز در کنار نيروهاي مومن، شهادت‌طلب و انقلابي در بخش دفاعي کشور، تجهيزات مدرن بومي چون موشک‌هاي پيشرفته با بُردهاي متنوع و پهپادهاي نسل جديد همراه با سامانه‌هاي شناوري و پدافندي داخلي، چنان ظرفيت و اقتداري براي کشور ايجاد کرده است که تعرض به جمهوري اسلامي ايران را به ذهن هيچ دشمن عاقلي متبادر نمي‌سازد.

نماينده مقام معظم رهبري بهره‌گيري از تجارب جنگ تحميلي و هشت سال دفاع مقدس در توليد قدرت دفاعي را از عوامل اقتدارآفرين قلمداد کرد و گفت: توليد قدرت مبتني بر توان داخلي و بومي از زمان جنگ آغاز گرديد و قدرت بازدارندگي امروز که مرزهاي ما از گزند نظام سلطه و گروه‌هاي تروريستي در امان نگاه داشته از برکات حماسه هشت سال دفاع مقدس است. وي افزود: بي‌شک امنيت امروز ما ناشي از عبرت‌هايي است که جوانان ما از هشت سال دفاع مقدس آموخته و هم‌اکنون به اين رکوردهاي شگرف و خيره‌کننده در حوزه دفاعي رسيده‌اند. شمخاني با تاکيد بر اينکه راه پاسداراي از انقلاب و کشور توليد قدرت است، گفت: امروز ما با حداقل منابع مالي، توليد قدرت حداکثري را فراهم کرده‌ايم و مي‌توانيم فناوري‌هاي نظامي را در بخش‌هاي مختلف صنعت در خدمت اهداف غيرنظامي نيز قرار دهيم. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد: ما با خون‌هاي پاک شهداي عزيز انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و مدافعان حرم، پيمان بسته‌ايم که منويات فرمانده معظم کل قوا در تحقق قدرت دفاعي مستقل، پايدار و بومي را عملياتي کنيم و بر اين عهد خود پايدار خواهيم ماند.


 خبر 

تسليم جايي در نظام جمهوري اسلامي‌ندارد

ايلنا: وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح يکي از اهداف نظام سلطه را تسليم شدن کشور ما در برابر اهدافشان دانست و گفت: جهاد کبير که از سوي مقام رهبري بيان شد، دقيقا در نقطه مقابل نظام سلطه قرار گرفته و تسليم به طور اساسي جايي در نظام جمهوري اسلامي‌ندارد. سردار سرتيپ حسين دهقان در همايش تجليل از خادمان و عوامل اجرايي راهيان نور دانش‌آموزي چهارمحال و بختياري اظهار کرد: دفاع مقدس برگ زريني بر تاريخ پرافتخار کشور افزود و درس بزرگي به جهانيان داد؛ درسي که به جهانيان آموخت ملت‌ها در برابر ظلم و کينه‌ورزي چاره‌اي جز ايستادگي و مقاومت ندارند. او افزود: درسي که ملت ما آموخت اين بود که آنچه ضامن استقلال کشور است و دشمنان را از تهديد و تجاوز مايوس مي‌کند، اتحاد، استقامت، جهاد، معنويت و پيروي از ولايت فقيه است. وي يکي از اهداف نظام سلطه را تسليم شدن کشور ما در برابر اهدافشان دانست و گفت: جهاد کبير که از سوي مقام رهبري بيان شد، دقيقا در نقطه مقابل نظام سلطه قرار گرفته و تسليم به طور اساسي جايي در نظام جمهوري اسلامي‌ندارد. هدف ديگر نظام سلطه اين است که ايران در مقابل اقدامات آن‌‎ها در منطقه، اقدامي‌انجام ندهد و فلسطين به فراموشي سپرده شود. تنها ملتي که از آغاز در مقابل اين جريان قرار گرفته است، ملت ايران است.

«صيانت از حقوق عمومي» مغفول مانده است

ايسنا: دادستان کل کشور دستاوردهاي سيزدهمين همايش سالانه دادستان‌هاي عمومي‌و انقلاب و نظامي‌سراسر کشور را تشريح کرد. حجت‌الاسلام و‌المسلمين منتظري دادستان کل کشور با اشاره به دستاوردهاي سيزدهمين همايش سالانه دادستان‌هاي عمومي‌و انقلاب و نظامي‌سراسر کشور که پنجشنبه و جمعه در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به گستردگي وظايف، مسئوليت‌ها و اختيارات دادستان‌ها در بخش‌هاي مختلف همچنين نظر به تصويب قانون آيين دادرسي کيفري مصوب سال 92 که از سال گذشته لازم‌الاجرا شد و در فصل دهم اين قانون مرتبط با وظايف و اختيارات و مسئوليت‌هاي دادستان کل کشور است، با دستور رياست قوه قضائيه همايش جامع و کاملي را با حضور مجموعه دادستان‌ها و روساي کل دادگستري‌ها و دادستان‌هاي نظامي‌طي دو روز در هفته گذشته در شهر مشهد مقدس برگزار کرديم. وي با اشاره به صيانت از حقوق عمومي‌به عنوان محور ديگر اين همايش با اظهار تاسف از مغفول ماندن اين موضوع تصريح کرد: متاسفانه به دلايلي سال‌هاست که موضوع صيانت از حقوق عمومي‌مغفول مانده و متناسب با شرايط با آن برخورد نشده است.

مهمترين وظيفه دولت شکستن قفل رکود است

بولتن نيوز:‌ جهانبخش محبي نيا عضو کميسيون برنامه بودجه و محاسبات مجلس مي‌گويد: دولت بايد در بودجه‌ريزي خود با دقت بيشتري کار را دنبال کند تا هزينه‌هاي اضافي حذف شوند و بيشتر به دنبال هدايت نقدينگي به واحدهاي توليدي باشند. اين نماينده مجلس در پاسخ به اين سوال که عملکرد دولت در سه سال اخير چگونه بوده مي‌گويد: ما بي‌سابقه‌ترين رکود ايران را بعد از جنگ جهاني دوم تجربه مي‌کنيم و همين امر باعث شده تا اقتصاد ايران با چالش اساسي مواجه شود. دولت در طول سالهاي اخير توانست تورم را مهار کند اما در بخش رکود موفق عمل نکرد و اشتغال در‌ هاله‌اي از ابهام فرو رفت و بيکاري تشديد شد. محبي‌نيا همچنين در رابطه با وظيفه دولت در زمينه اقتصاد گفت: بزرگترين وظيفه دولت و ارگان‌هاي ديگر اين است که قفل رکود را بشکنند. رکود اگر پير شود حل آن سخت‌تر خواهد مي‌شود. رکود پير به معناي اين است که بيش از 5 سال عمر کند و 1929 بيش از ده سال طول کشيد و در آن زمان همه بخش‌هاي صنعتي زير 20 درصد ظرفيت کار کردند و اکنون نيز اين جريان در کشور ما به عنوان يک هشدار بايد دنبال شود. به نظر مي‌رسد اولين اصلاح بايد در بخش سياست مالي باشد. دولت از بودجه‌هاي سنگين بايد فاصله بگيرد و سياست‌هاي مالي خود را طوري تبيين و تعيين کند که رديف‌هاي غير ضرور حذف شود و در شرايط بهتري هزينه شود.

توصيه حقوق بشري سخنگوي وزارت خارجه
به اتحاديه اروپايي

ايرنا: سخنگوي وزارت امور خارجه با رد اظهارات اخير سخنگوي سرويس اقدام خارجي اتحاديه اروپا توصيه کرد: اتحاديه اروپايي لازم است با درک دقيق تري از روندهاي قضايي در ايران، از تکرار اظهارات غيرمتعارف خودداري کند.

بهرام قاسمي ‌اظهارات سخنگوي سرويس اقدام خارجي اتحاديه اروپا در خصوص تاييد حکم محکوميت يک شهروند ايراني را امري مداخله‌جويانه دانست و افزود: از آنجايي که مذاکرات حقوق بشري ايران و اروپا قرار است در آينده‌اي نه چندان دور صورت پذيرد، بيان چنين اظهاراتي، غيرسازنده تلقي مي‌شود. قاسمي‌ خاطر‌نشان ساخت: بي شک صادرکنندگان اين بيانيه بايد آگاهي داشته باشند که موضوع حقوق بشر و ارتقاي آن با صدور بيانيه‌هاي سياسي تحقق نخواهد يافت و اين موضوع نبايد مستمسک و بهانه‌اي براي دخالت در امور داخلي کشورها و قضاوت پيرامون مسائلي گردد که صرفا در حيطه وظايف و اختيارات دستگاه مستقل قضايي کشورهاست. وي افزود: بدون ترديد هر گونه تلاش براي قبولاندن ارزش‌هاي خاص يک کشور يا منطقه به ساير جوامع با فرهنگ‌ها، آداب و سنن متفاوت تلاشي در جهت رجعت به پارادايم‌هاي کهنه و قديمي‌در روابط بين‌المللي است. قاسمي ‌تاکيد کرد: چنين ادعاهايي که مبتني بر فرضيات غيردقيق و به خصوص با ناآگاهي از روند رسيدگي قضايي صورت مي‌پذيرد سازنده نخواهد بود.

سفرهاي استاني احمدي‌نژاد بايد لغو شود

آنا: نماينده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شوراي اسلامي‌درباره احتمال تفرقه اصولگرايان با عدم حضور احمدي‌نژاد در انتخابات گفت: نگراني و تفرقه در اصولگرايان را قبول ندارم چون اصولگرايان تصميمي ‌راجع به احمدي‌نژاد يا فرد ديگري در انتخابات نگرفته بودند. محمدعلي پورمختار نماينده بهار و کبودرآهنگ و رئيس کميسيون اصل نود در مجلس نهم اظهار کرد: اصولگرايان کانديداي خود را براي انتخابات رياست جمهوري دارند و به موقع آن را هم معرفي مي‌کنند. وي درباره به وحدت رسيدن اصولگرايان تصريح کرد: من اميدوارم که به وحدت برسند ولي در هر صورت ممکن است که اتفاق‌نظري بين يک يا دو نفر ايجاد شود. پورمختار درباره تمکين احمدي‌نژاد از توصيه مقام رهبري اظهار کرد: در عمل بايد شاهد باشيم که اتفاقي نيفتد و ايشان رفت و آمدي نداشته باشد و سفرهاي استاني را لغو کند و همچنين جلساتي برگزار نکند.

تقسيم احزاب به خودي و غير خودي
درست نيست

خانه ملت: عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس شوراي اسلامي‌با بيان اينکه لازم است همه احزاب را به صورت يکسان ببينيم، بيان کرد: اگر احزاب را به خودي و غير خودي تقسيم نکنيم بسياري از مسائل حل مي‌شود. قاسم ميرزايي نيکو در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص اهميت خانه احزاب، اظهار داشت: احزاب به عنوان رکن اصلي براي ايجاد يک مجلس صحيح و مجلسي که از رانت استفاده نکند بسيار مفيد است.

نماينده مردم فيروزکوه و دماوند در مجلس شوراي اسلامي‌با بيان اينکه مجلس هرگز نبايد براي اخذ امتياز از وزرا مجبور شود که امتيازي بدهد، بيان کرد: احزاب مي‌توانند در اين زمينه نقش موثري را ايفا کنند. عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس شوراي اسلامي‌ادامه داد: اگر فردي به عنوان حزب اصلاح‌طلب و اصولگرا وارد عرصه انتخابات مي‌شود بهتر است که به چارچوب‌هاي حزب متبوع خود پايبند باشد. ميرزايي نيکو با بيان اينکه ريشه کار حزبي در کميسيون ماده 10 احزاب است که به نظرم سندهاي بالا دستي آن خوب تنظيم نشده است، متذکر شد: کسي که محبوبيت دارد و از 9 دوره مجلس شوراي اسلامي‌6 دوره به عنوان نماينده به مجلس راه يافته است، چرا به يکباره اصلا راي نمي‌آورد.


 «مردم‌سالاري» بررسي مي‌کند
 داشته‌هاي اصولگرايان در انتخابات 96 

گروه سياسي: بعد از اينکه احمدي‌نژاد به عنوان گزينه اصلي و قابل بحث اصولگرايان از ميدان رقابت به در شد، حالا بايد ديد اصولگرايان چه گزينه‌هاي ديگري دارند که از آنها به عنوان گزينه‌هاي قابل تامل ياد کنند و همچنين بتوانند اميدوار باشند اين گزينه‌هاي مي‌توانند آينده سياسي اين جريان را در انتخابات 96 تضمين کند. در چند ماه گذشته اسامي‌مختلفي مطرح و روي هرکدام بحث‌هاي زيادي هم ارائه شده است. هر روز هم که مي‌گذرد دايره گزينه‌ها تنگ‌تر شده و چند اسم، پررنگ‌تر مي‌شوند. افرادي چون «محمدباقر قاليباف، سعيد جليلي، سيد ابراهيم رئيسي، پرويز فتاح، کامران باقري لنکراني، عزت‌الله ضرغامي، علي‌اکبر ولايتي و محمدرضا باهنر» از جمله چهره‌هاي شاخص اين جريان هستند که اسمشان زياد در رسانه‌ها به عنوان گزينه‌هاي اصلي اصولگرايان مطرح شده است. اما هنوز مشخص نيست کدام گزينه، گزينه نهايي خواهد شد به اين دليل که به گفته ابوالقاسم رئوفيان دبيرکل حزب اسلامي‌ايران زمين حتي حسن روحاني هم يکي از گزينه‌هاي مطرح بعضي از طيفهاي جريان اصولگرايي است.

از طرفي قاسم سليماني سردار پر‌آوازه ايراني هم يکي از چهره‌هاي مطرحي بود که نامش در رسانه‌ها به عنوان کانديداي 96 زيادبرده مي‌شد اما او خودش رسما اين قضيه را تکذيب و اعلام کرد تا هميشه سرباز مي‌ماند و پا به انتخابات نخواهد گذاشت.

قاليباف سالهاست که به سوداي رسيدن به کليد پاستور قد علم مي‌کند و هربار به طريقي از سر راه کنار مي‌رود. به نظر مي‌رسد افشاي واگذاري املاک به بعضي از چهره‌هاي سياسي، شديدا وجهه او را خراب کرده است. اما ضرغامي‌گزينه بهتري براي اصولگرايان است نه به اين دليل که ممکن است بيشترين راي را بياورد، به اين دليل که شانس بيشتري براي جذب حمايت از سوي اکثر طيفهاي اصولگرايي را دارد. جليلي در دور گذشته نشان داد در ميان مردم چندان رايي ندارد. باهنر نيز مدتهاست که اسمش مطرح است اما او بارها در مصاحبه‌هاي مختلف اعلام کرده قرار نيست در انتخابات آينده کانديدا شود. پرويز فتاح هم مدتهاست فعاليت‌هاي تبليغاتي‌اش را شروع کرده. تيم رسانه‌اي فتاح در فضاي مجازي آنقدر فعال است که اين تيم رسانه‌اي فتاح او را رئيس‌جمهور آينده ايران مي‌داند! از طرفي نام ابراهيم رئيسي نيز زياد شنيده مي‌شود. شنيده‌ها حاکي از رايزني‌هاي جدي در شهر قم براي معرفي ابراهيم رئيسي به عنوان کانديداي انتخابات رياست‌جمهوري 96 است. رئيسي داماد آيت‌الله علم‌الهدي، امام جمعه مشهد است که پس از درگذشت آيت‌الله واعظ طبسي، به توليت آستان قدس رضوي منصوب شد. رئيسي پيش از انتصابش به عنوان توليت آستان قدس رضوي، دادستان کل کشور بود و سابق بر اين رئيس سازمان بازرسى کل کشور، دادستان انقلاب اسلامى تهران و معاون اول قوه‏ قضاييه‏ نيز بوده است.

جليلي، قاليباف، ولايتي يا باقري لنکراني؟

حجت‌الاسلام والمسلمين محسن غرويان استاد حوزه و دانشگاه درباره گزينه‌هاي احتمالي بعد از رد احمدي‌نژاد به تابناک گفته است: «احمدي‌نژاد سمبل يک جريان فکري با شاخه‌هاي متعدد و پرچم‌هاي مختلف است و قطعا اين پرچم‌ها از صحنه انتخابات کنار نخواهند کشيد و حتما در صحنه حاضر خواهند بود. ممکن است آنها پرچم و شعار خود را به دليل نهي احمدي‌نژاد از حضور در انتخابات عوض کنند، ولي قطعا بر حضور پافشاري خواهند کرد.» او همچنين درباره سخنان اخير غلامرضا مصباحي مقدم، سخنگوي جامعه روحانيت مبارز درباره اينکه جامعتين در اين دوره از انتخابات مشورتي با آيت‌الله مصباح يزدي نخواهد داشت و تصميم‌گيري درباره وحدت اصولگرايان بر عهده آيت‌الله موحدي کرماني و آيت‌الله يزدي خواهد بود، اضافه کرد: «بزرگاني نظير آيات يزدي، موحدي کرماني و مصباح يزدي و مجتهد شبستري و صاحب نظر هستند و همه مي‌خواهند به تکليف عمل کنند، اما بر سر مصاديق که مي‌رسند، مصداق‌هاي عمل به تکليف متفاوت مي‌شود. مثلا آيت‌الله مصباح در انتخابات گذشته درباره مصاديق ابتدا آقاي «باقري لنکراني» را اصلح موجود در روي زمين و آسمان معرفي کردند، اما بعد از رد صلاحيت وي توسط شوراي نگهبان آقاي «جليلي» را اصلح دانستند. آيت‌الله يزدي و بخشي از جامعه مدرسين هم از آقاي «ولايتي» و برخي از اعضاي آن هم از آقاي «قاليباف» و ديگران حمايت کردند».

ضرغامي‌گزينه‌اي جدي

سيد‌محمدرضا ميرتاج‌الديني معاون پارلماني دولت سابق معتقد است ضرغامي‌يکي از گزينه‌هاي اصلي براي اصولگرايان در انتخابات آينده است. او در پاسخ به اين سوال که «گفته مي‌شود جبهه يکتا، پايداري و جريان احمدي‌نژاد به احتمال زياد در حمايت ضرغامي‌به اشتراک نظر مي‌رسند، آيا اين طور است؟» گفته است: «او از چهره‌هاي جدي و مطرح در جريان اصولگرا و ارزشي بوده و داراي گفتمان است البته هنوز نسبت به کانديداتوري خودش چيزي نگفته است».

قاليباف شناخته شده‌تر و باسابقه‌تر است

امير محبيان، دبير کل حزب نوانديشان اسلامي‌نيز گفته است: «درحال حاضر شايد حدود 15 يا 20 اسم در جريان اصولگرايي براي کانديداتوري مطرح شده اما از بين اين اسامي‌آقاي قاليباف براي افکار عمومي‌شناخته شده‌تر است و سابقه مديريتي بيشتري هم در کارنامه دارد. البته هرکس بيشتر مي‌نويسد غلط بيشتري هم دارد و ممکن است انتقاداتي به ايشان وارد باشد.» محبيان همچنين تاکيد کرد: «به هرحال ما اکنون قضاوت نمي‌کنيم چون مرجع تصميم‌گيري نيستيم و منتظر مي‌مانيم چهره‌هاي مختلف از سوي افراد و گروه‌هاي اصولگرا مطرح شوند. البته شرط حضور در اين دوره انتخابات اين است که محوريت جامعتين پذيرفته شود. فرق اين انتخابات با گذشته اين است که کساني مي‌آمدند و بازي را برهم مي‌زدند و سعي مي‌کردند امتياز بيشتري بگيرند اما در اين دوره چنين نيست و جريان اصولگرايي به دنبال وحدت با اصول است و نه وحدت با يکديگر. جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين چارچوب‌ها و اصول مشخص خود را عرضه مي‌کنند و هرکس به آنها نزديک‌تر شد اصولگراتر است».

سعيد جليلي گزينه پايداري‌ها براي انتخابات 96

بهروز نعمتي، عضو فراكسيون ولايت مجلس شوراي اسلامي نيز سعيد جليلي را گزينه پايداريها براي انتخابات سال آينده مي‌داند. او درباره گزينه‌هاي اصولگرايان براي انتخابات 96 گفته است: «مجموعه‌هاي مختلف اصولگرايي در حال حاضر گزينه‌هاي متفاوتي دارند ولي قطعا آنها براي موفقيت نيازمند يك جمع بندي هستند.» وي با بيان اينكه روحاني گزينه برخي از اصولگرايان براي انتخابات 96 است، ادامه داد: «يك طيف تندرو از اصولگرايان يا همان جبهه پايداري كه هميشه ساز مخالف زدند حتما خودشان كانديدايي به جز از آقاي روحاني خواهند داشت. البته اعضاي جمعيت ايثارگران و رهپويان نيز از آقاي روحاني حمايت نمي كنند چراكه آنها نيز در همان مجموعه پايداري‌ها تعريف مي‌شوند ولي قطعا جمع بندي اصولگرايان معتدل آقاي روحاني است همانگونه كه آقاي باهنر نيز به اين موضوع و حمايت از روحاني تاكيد كردند.» اين چهره اصولگراي مجلس درباره زمزمه‌هايي مبني بر احتمال کانديداتوري ضرغامي و معرفي او از سمت پايداري‌ها، گفت: «اينكه آقاي ضرغامي بخواهد گزينه پايداري‌ها شود را بعيد مي دانم چراكه پايداري‌ها گزينه خود را دارند و آن فرد آقاي جليلي است».

احمدي‌نژاد از اول هم گزينه اصولگرايان نبود

ابوالقاسم رئوفيان دبيرکل حزب اسلامي‌ايران در پاسخ به اين سوال که «بعد از حذف احمدي‌نژاد، گزينه‌هاي مطرح اصولگرايان چه کساني هستند؟» به مردم‌سالاري مي‌گويد: «اصولگرايان از ابتدا هم روي احمدي‌نژاد به اتفاق نظر نرسيده بودند. غير از پايداري‌ها هيچ طيف ديگري از اصولگرايان نظر مثبتي نسبت به احمدي‌نژاد نداشتند. در ميان رجال سياسي، جبهه اصولگرايي هنوز بر سر فردي به اجماع نسبي هم نرسيده‌اند. يعني هنوز هيچ کدام روي فردي به نتيجه واحد نرسيده‌اند.»

او ادامه مي‌دهد: «به نظر من بايد طيف‌هاي مختلف اصولگرايي، براساس شاخص‌هاي مشخصي، افرادي را مشخص کنند و بعد روي همين افراد به اجماع رسيد. اگر قرار باشد بر اساس ساز و کار گذشته افراد انتخاب شوند اصلا به صلاح اصولگرايان نيست. اينکه چند نفر معدودي براي کل جريان تصميم گيري کنند، اصلا اتفاق درستي نيست.» اسامي‌‌زيادي مطرح مي‌شود. مثل «رئيسي، فتاح، ضرغامي، ولايتي، باهنر، باقري لنکراني، جليلي و قاليباف و چند نفر ديگر» رئوفيان درباره اين اسامي‌نيز مي‌گويد: «مخالف اين هستم که اسامي‌الان بيان شوند. اين اسامي‌را زياد شنيده‌ام و حتي تعداد بيشتري را هم شنيده ام اما به اين معنا نيست که همه اين افراد بتوانند از مسئوليت خطير اداره کشور بر بيايند. افرادي که معرفي مي‌شوند بايد چهره ملي باشند. بايد عموم مردم و آحاد ملت او را بشناسند و سابقه سياسي‌اش را ديده باشند.» او درباره حمايت اصولگرايان از روحاني نيز مي‌گويد: «اما در ميان همه افرادي که معرفي مي‌شوند، اسم روحاني هم مطرح است. اسم او حتي به عنوان کانديداي بعضي از طيف‌هاي اصولگرايي نيزمطرح شده است».


 ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي در حال پيگيري املاک نجومي‌است 

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به اقدامات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: مسائلي نظير املاک نجومي‌که در جامعه مطرح است تماما در اين ستاد در حال پيگيري است.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور در حاشيه افتتاحيه نمايشگاه هنر تدبير (نمايشگاه دستاوردهاي دولت يازدهم) در پاسخ به سوالي درباره اقدامات انجام شده از سوي دولت در زمينه مبارزه با مفاسد اقتصادي اظهار کرد: مبارزه با مفاسد يکي از سياست‌هاي قطعي دولت يازدهم است. کار ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي عمدتا هماهنگي و رصد مسائل است که در اين زمينه قواي سه گانه همکاري فعالي با يکديگر دارند. وي با بيان اينکه در حال حاضر در زمينه مبارزه با مفاسد بهترين رابطه ميان سه قوه برقرار است خاطر نشان کرد: خوشبختانه طي سال‌هاي گذشته در همه جلسات ستاد، مسئولان سه قوه حضوري فعال داشته‌اند.

وي با اشاره به موضوع جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: مسائل زيادي در اين ايام در دستور کار ستاد قرار گرفته است که از جمله آنها مي‌توان به مسائل پولي و مالي اشاره کرد. در ستاد گام‌هاي مهمي‌در رابطه با مسائل مالي برداشته شده است و در جاهايي که مفاسد کلاني مانند مفسده‌اي که در بحث نفت و گاز و دکل‌هاي نفتي اتفاق افتاد، اقدامات خوبي انجام گرفت.

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به تشکيل ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي بر اساس فرمان رهبري خاطر نشان کرد: اين ستاد براساس فرمان مقام معظم رهبري تشکيل شده و حتما به حيات خود ادامه خواهد داد. بر اساس دستور رهبري هيچ دستگاهي حتي به بهانه انتساب به تشکيلات رهبري نمي‌تواند خود را از زير نظر ستاد مبارزه با مفاسد مستثني بداند. جهانگيري همچنين در مورد اقدامات انجام شده در زمينه املاک نجومي‌در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: مسائلي نظير املاک نجومي‌و مسائلي که در جامعه مطرح شده است تماما در ستاد در حال پيگيري است. وي خاطر نشان کرد: اين مسائل بايد تبديل به پرونده شود و به قوه قضاييه ارجاع داده شود چرا که به طور طبيعي برخورد نهايي بايد در اين قوه صورت بگيرد. جهانگيري گفت: اميدوارم نتيجه اين اقدامات در زماني مناسب به اطلاع مردم رسانده شود. معاون اول رئيس‌جمهور در پاسخ به پرسشي درباره اقدامات انجام شده در برخورد با حقوق‌هاي نامتعارف خاطر نشان کرد: از جمله اقداماتي که در زمينه حقوق‌هاي نامتعارف انجام شد تشکيل جلسات شوراي حقوق و دستمزد پس از چند سال بود. خوشبختانه اين شورا مرتبا به صورت هفتگي جلسه برگزار مي‌کند و براي همه برداشت‌هاي دولت سقف تعيين کرده است. وي با اشاره به سقف‌هاي دريافتي بخش‌هاي مختلف خاطر نشان کرد: براساس دستور اين شورا براي مقامات سياسي کشور سقف 10 ميليون تومان، براي برخي بنگاه‌ها مانند بيمه‌ها و شرکت‌هاي بزرگ سقف 20 ميليون تومان و براي برخي مراکز مانند تاسيسات نفتي سقف حداکثر 23 الي 24 ميليون تومان تعيين شده است.

جهانگيري با تاکيد بر لزوم اجراي اين مصوبه توسط همه نهادها و قوا خاطر نشان کرد: تاکنون رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح و همچنين دفتر مقام معظم رهبري پيگير اين موضوع و ابلاغ سريع مصوبه سقف پرداختي جهت اجرا شده‌اند. معاون اول رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه هيچ هيات مديره اي حق تصميم‌گيري در مورد پرداختي‌ها را ندارد، به جامعيت مصوبه جديد شوراي حقوق و دستمزد اشاره و خاطر نشان کرد: پيش از مصوبات شوراي حقوق و دستمزد مشاهده مي‌شد در مواردي که حقوق‌هاي بالايي پرداخت مي‌شد، دريافت کننده مرتکب هيچ تخلفي نشده بود بلکه اين پرداختي‌ها بر اساس قوانين و مقررات انجام گرفته بود اما از زماني که مصوبه اين شورا ابلاغ شده است در صورت مشاهده پرداختي غير متعارف، علاوه بر پرداخت کننده، دريافت کننده نيز مرتکب تخلف مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه قطعا به هرگونه تخلف در اين زمينه رسيدگي خواهد شد ادامه داد: براساس مصوبه جديد چنانچه فردي بالاتر از سقف اعلام شده دريافتي داشته باشد بايد اين موضوع را به اطلاع برساند. همچنين ذيحساب‌هاي وزارت امور اقتصاد و دارايي بايد در صورت مشاهده صدور دستور پرداخت غير متعارف، سريعا از وقوع آن جلوگيري کنند. جهانگيري در ادامه در پاسخ به پرسشي درباره اقداماتي که دولت تاکنون موفق به انجام نشده و قول به اجراي آن تا پايان دوره مي‌دهد، گفت: دولت با نقطه مطلوب مورد انتظار مردم به ويژه در بخش اقتصادي فاصله دارد اما اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و تحقق دستاوردهاي آن از جمله مهمترين برنامه‌هاي دولت در بخش اقتصادي است.

وي با اشاره به هماهنگي موجود ميان سران سه قوه و همچنين فضاي کشور افزود: آنچه که امروز حائز اهميت است اين است که دولت طي سه سال گذشته بسياري از مشکلات پيش روي کشور را برطرف کرده است. معاون اول رئيس‌جمهور خاطر نشان کرد: هيچ کس فراموش نمي‌کند که پيش از سه سال گذشته اختلافات در چه نقطه‌اي قرار داشت و حتي در آن شرايط سران سه قوه نيز عليه يکديگر افشاگري مي‌کردند اما امروز به لطف خدا در همه بخش‌ها به ويژه سياسي همه جريانات و شخصيت‌ها در صحنه در کنار يکديگر حضور دارند.

 


 تاريخ دفاع مقدس موجب اعتبار جمهوري اسلامي است 

مجمع تشخيص مصلحت نظام، پس از پايان تعطيلي يک ماهه خود، امروز به رياست آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تشکيل جلسه داد و ادامه بررسي و تدوين سياست‌هاي کلي نظام قانون‌گذاري کشور را پيگيري کرد.

در ابتداي جلسه، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تبريک اعياد خجسته گذشته، عيد قربان و عيد غديرخم به اعضاي مجمع و مردم ايران و مسلمانان جهان، گفت: هر دو عيد بزرگ اسلامي در داخل با نشاط و عظمت مناسبي برگزار شد، ولي باعث تأسف فراوان بود که امسال در چنين اعياد بزرگ و با شکوهي، مردم مسلمان ايران از انجام مراسم حج محروم بودند که اين موضوع حقيقتاً خسارت بزرگي هم براي مردم ما و هم مسؤولان عربستان بود.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، با اشاره به برگزاري مراسم روز عيد سعيد غدير خم در کشور گفت: مردم ايران و شيعيان جهان با عشق وافري که به ولايت و حضرت علي(ع) دارند، اين مراسم را در داخل کشور بسيار باشکوه برگزار کرند ولي با تأسف فراوان بايد بگوييم اين ايام در بسياري از کشورهاي منطقه، همراه با نغمه‌هاي شوم جنگ و اختلاف به دليل فعاليت‌هاي تفرقه‌افکنانه سلفي‌ها و وهابي‌ها بود.

ايشان افزود: همان‌گونه که رهبري تأکيد کردند در عيد غدير که بايد الگوي وحدت و همبستگي جهان اسلام به ويژه تشيّع باشد، متأسفانه شاهد جنگ و خونريزي در کشورهاي منطقه بوديم و تأسف‌بارتر اينکه دشمنان جهان اسلام مي‌خواهند جنگ بين شيعه و سني را در منطقه ايجاد و به آن دامن بزنند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، قدرت موشکي امروز کشور، قدرت طراحي و ساخت زيردريايي‌ها و صنايع دريايي، اقتدار نظامي، امنيتي، تسليحاتي و حتي استفاده از مواهب بسيار زياد برنامه‌هاي هسته‌اي کشور را نتيجه آغاز کارهاي عمده آن در زمان دفاع مقدس و تداوم آن تاکنون ذکر کرد و گفت: هر چند قبل از انقلاب نيز بحث برنامه‌ هسته‌اي مطرح شده بود، ولي عمده کار براي بومي‌سازي اين صنعت در زمان دفاع مقدس شروع شد و از لحاظ تکنولوژي، امروز کاملاً هسته‌اي هستيم، ولي به دلايل انسان دوستانه و فتواي رهبري، ساخت سلاح هسته‌اي را حرام مي‌دانيم و خودمان تصميم گرفته‌ايم که به آن سمت حرکت نکنيم. ايشان تأکيد کرد: سياست نظام و فتواي رهبري در مورد حرام دانستن سلاح هسته‌اي در مذاکرات، کاربرد بسيار مهمي داشت.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، تقويت ساصد (سازمان صنايع دفاع) در رفع مشکلات نظامي را مورد تأکيد قرار داد و گفت: ساصد در زمان دفاع مقدس در تأمين نيازهاي نظامي بسيار مؤثر بود و در زمان صلح نيز در خدمت صنايع کشور قرار گرفت.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، تاريخ دفاع مقدس را موجب اعتبار جدّي جمهوري اسلامي و غرور مردم غيور آن عنوان کرد و گفت: مردم نشان دادند در دفاع از کيان نظام و کشور اسلامي خود، شکست‌ناپذيرند و زماني حاضر شدند سلاح خود را زمين بگذارند که دشمن مجبور به تغيير قطعنامه شوراي سازمان ملل و تسليم خواسته‌هاي به حق آنان شد.

وي عاقبت متجاوزان و اشغالگران در منطقه را عبرت‌آموز خواند و گفت: صدام حسين و حزب بعث عراق متجاوز شناخته شدند و با افتضاح به تاريخ پيوستند، شوروي آن زمان که عمده نيازهاي تسليحاتي عراق را تأمين مي‌کرد دستش از عراق کوتاه شد و آمريکايي‌ها هم که عراق را با آن حجم خونريزي و قساوت به اشغال خود درآوردند، نهايتاً نتوانستند در باتلاق عراق که گير افتاده بودند، دوام بياورند و متواري شدند. منافقين مزدور هم که به عنوان ستون پنجم در جنگ عليه ايران، کثيف‌ترين جاسوسي‌ها را مي‌کردند، امروز به دريوزگي افتاده‌اند و گاهي با گردهمايي‌هاي نمايشي، اقدامات بيهوده‌اي انجام مي‌دهند و با درآمدهاي جاسوسي زندگي مي‌کنند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در مقابل به افتخارات نظام جمهوري اسلامي ايران پرداخت و گفت: ايران با اقتدار و پيروزي از جنگ خارج شد، به سرعت خرابي‌هاي جنگ را جبران کرد و بهتر از گذشته زيرساخت‌ها را ساخت در حالي که عراق هنوز هم نتوانسته است خرابي‌هاي جنگ‌هاي متعدد را بسازد. آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، توفيقات جمهوري اسلامي ايران را وعده نصرت الهي و مصداق آيه مبارکه «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ» دانست و گفت: در حالي که شرق و غرب و ارتجاع و منافقين عليه جمهوري اسلامي ايران بودند، ولي ايران در منطقه‌‌ بحراني و درگير جنگ و خونريزي، اکنون مقتدرانه ايستاده ‌است. وي به تاريخ جنگ اُحد در صدر اسلام اشاره کرد و گفت: پس از جنگ پيامبر اسلام(ص) توضيحاتي دادند که بسيار خواندني و شنيدني است و مضمون آن اين است که خسارت‌هاي جنگ اُحد، بعدها باعث تقويت جبهه اسلام و تقويت لشگر مسلمانان مي‌شود که در جمهوري اسلامي ايران نيز شاهد همين الگو بوديم.


 رييس مجلس شوراي اسلامي:
 هيچ دستگاهي نمي‌تواند از مرکز آمار اطلاعات فردي بگيرد 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با رئيس مرکز آمار ايران بر محرمانه بودن اطلاعات مردم در سرشماري نفوس و مسکن تأکيد کرد. به گزارش خانه ملت، رئيس مجلس شوراي اسلامي صبح ديروز با رئيس مرکز آمار ايران ديدار و گفت وگو کرد. دکتر لاريجاني در اين ديدار گفت: ترديدي نيست که برنامه‌ريزي اصولي در کشور بدون داشتن آماري مطمئن امکانپذير نيست و مردم ما بايد بدانند اگر بخواهند براي اشتغال و حل مشکل بيکاري برنامه‌ريزي شود يا اختصاص اعتبارات نيازمند اطلاعاتي درست و دقيق است.

دکتر لاريجاني با بيان اينکه مرکز آمار از يک ورزيدگي خوب براي اخذ آمار برخوردار است، افزود: اگر همکاري مردم در اين زمينه وجود داشته باشد بدون شک کشور به برنامه‌هاي درست و دقيق مسلح خواهد شد؛ با توجه به مشکلات پيچيده امروز اعم از رکود، اشتغال و بهداشت و درمان نياز است تلاش جدي صورت گيرد که اين مهم جز با داشتن يک آمار روشن و منبسط به سرانجام نخواهد رسيد.

وي با يادآوري طرح آمايش سرزمين افزود: براي داشتن طرح آمايش سرزمين مدون نيازمند آماري دقيق هستيم چرا که در غير اين صورت ممکن است به سمت سرمايه‌گذاري‌هايي پيش رويم که شايد نيازي به انجام آن وجود نداشته باشد. رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر محرمانه بودن آمارهاي ارائه شده از سوي مردم گفت: در اين ميان اطمينان مردم امر مهمي است و بدون شک اين آمار محرمانه بوده و از آن در جايي استفاده نخواهد شد و در بحث ماليات ها نيز به گزارش مرکز آمار استناد خواهد شد.

دکتر لاريجاني تأکيد کرد: هيچ دستگاهي نمي تواند از مرکز آمار اطلاعات فردي بگيرد و مردم نيز بايد به مرکز آمار اطمينان کنند چرا که اين اطمينان نيز به عملکرد دستگاه آماري کمک خواهد کرد؛ همچنين قانون نيز مرکز آمار را از ارائه اطلاعات به بخش‌هاي مختلف منع کرده است. وي با تأکيد بر اينکه مرکز آمار نيز بايد اطمينان محرمانه بودن اطلاعات افراد را به مردم بدهد، تأکيد کرد: البته گاهي در برنامه‌هاي تبليغاتي در دوراني برداشت‌هايي از مرکز آمار ارائه مي‌شد که دقيق نبود و البته اين مهم مربوط به بدنه مرکز آمار نبود بلکه گاهي برخي‌ها مي خواستند از آن استفاده‌هاي سياسي کنند که اين خود نقصي در کار ايجاد کرد اما امروز مرکز آمار کاملاً به دنبال اجراي کامل فرمايشات مقام معظم رهبري است و آن را مبناي کار خود قرار داده است.


 خبر 

قحط‌الرجال نيست که روساي جمهور قبل

دوباره کانديدا شوند

ايلنا: دبيرکل حزب کارگزاران گفت: بايد قبول کنيم که قحط‌الرجال نيست که حتماً کساني که در دو دوره گذشته رياست‌جمهوري را تجربه‌ کرده‌اند، در اين جايگاه قرار گيرند. غلامحسين کرباسچي‌، با اشاره به موضوع منع احمدي‌نژاد از شرکت در انتخابات عنوان کرد: همانطور که رهبري گفتند اگر آقاي احمدي‌نژاد مي‌آمد ممکن بود فضاي دوقطبي ايجاد شود و اتحاد مردم و مسئولان از بين برود. ضمن اينکه پرداختن بيش‌از حد به اين مسئله نيز به تشکيل فضاي دوقطبي کمک خواهد کرد و بايد از اين مسئله پرهيز کنيم. او افزود: پيش از اين هم گفته بودم که اصلاً حضور احمدي‌نژاد در انتخابات جدي نيست و بيشتر حالت تبليغاتي دارد.

لذا فکر مي‌کنم بحث رهبري فقط در مورد ايشان نيست. طبق قانون اساسي اصولاً فردي که مي‌خواهد رئيس‌جمهور شود، دو دوره بيشتر نمي‌تواند در اين جايگاه قرار گيرد. دبيرکل حزب کارگزاران گفت: تجربه اين چند ساله نيز نشان داده که اگر کسي بخواهد کاري انجام دهد در دو دوره چهارساله مي‌تواند آن را نشان بدهد. اينکه فردي دو دوره بيايد و بخواهد دوباره در جايگاه رياست جمهوري قرار گيرد در مديريت کشور نوعي مونوپلي ايجاد مي‌کند که منهاي بحث‌هاي سياسي قابل قبول نيست.

وزارت کشور سخن محسن رضايي را تکذيب کرد

ايسنا: معاون امنيتي وزير کشور گفت: گزارشي درباره عمليات انتحاري داعش در نماز جمعه تهران نداشتيم. به گزارش ايلنا، حسين ذوالفقاري معاون امنيتي وزارت کشور با اشاره به اينکه گزارشي دال بر عمليات انتحاري داعش در نماز جمعه تهران نداشتيم، اظهار داشت: ممکن است در گذشته‌هاي دور چنين موردهايي بوده، اما گزارش جديدي در اين زمينه نداشتم. معاون امنيتي وزير کشور اضافه کرد: البته جريان‌هاي تکفيري تلاش زيادي براي انجام عمليات خرابکارانه در کشور داشته اند، اما با عمليات‌هاي نيروهاي اطلاعاتي و امنيتي ناکام مانده است.

ذوالفقاري ادامه داد: در گذشته در چند نقطه تهران افراد وابسته به جريان‌هاي تکفيري قصد عمليات داشتند که البته در اين زمينه وزارت اطلاعات اطلاع‌رساني کرده است. گفتني است محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام در يادواره شهداي مسجد حوزه علميه حجت در تهران گفته بود که چندي پيش دو داعشي که مي‌خواستند در نمازجمعه بمب بگذارند را دستگير کرديم.

لغو رواديد براي سفر اربعين نخواهيم داشت

ايرنا: معاون کنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از کشور وزير امور خارجه گفت: امسال براي سفر زائران ايراني به عتبات عاليات و در مراسم اربعين حسيني لغو رواديد نخواهيم داشت و تمامي زائران بايد رواديد اخذ کنند.

حسن قشقاوي در حاشيه جلسه ستاد اربعين حسيني که در وزارت کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران در خصوص صدور رواديد براي زائران اربعين حسيني به عراق افزود: طرف ايراني همواره به موضوع لغو رواديد در اربعين حسيني تاکيد کرده است و در سفر اخير نيز وزارت امور خارجه به اين مساله اشاره کرد با اين حال طرف عراقي با لغو رواديد موافقت نکرد. وي ادامه داد: رايگان شدن يا نشدن سفر اربعين مساله‌اي نيست و ضرري متوجه دو طرف نمي‌شود، با توجه به تعداد دو ميليوني زائران ايراني و دريافت 40دلار براي صدور رواديد، لغو نشدن آن نه به نفع يکي از طرفين و نه به ضرر طرف مقابل است. معاون کنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از کشور وزير امور خارجه همچنين گفت: هر تصميمي که دولت عراق براي زائران ايراني بگيرد ما نيز براي زائران آنها اجرا مي کنيم بنابراين معنا ندارد که در رسانه‌ها بگويند چرا رايگان شد، چرا نشد؟ قشقاوي افزود: در آخرين سفر کنسولي به عراق اعلام کرديم ما مايل هستيم که اخذ رواديد بين دو کشور لغو شود اما آنها نپذيرفتند.

منافع گروه بزرگي در تحريم ماندن ايران است

برنا: يک کارشناس اقتصادي گفت: گروه بزرگي در ايران هستند که منافعشان در تحريم شدن است و چيزي حدود 400 ميليارد دلار در طول 8سال دولت نهم و دهم از تحريم ايران بهره برده‌اند، به تبع امروز نيز به دنبال ادامه بهره‌برداري‌هاي خود هستند. سعيد ليلاز کارشناس و تحليلگر اقتصادي درباره موج جديد از مخالفت‌ها با عضويت ايران در قراردادهاي FATF اين بار از سوي مجلس گفت: با گذشت چندماه از بحث‌هاي اساسي و مخالفت‌هايي که با قراردادهاي FATF انجام شد، بار ديگر شاهد مخالفت‌هايي هستيم که اين بار صداي آن از نمايندگان مجلس شنيده مي‌شود. مخالفت‌هاي امروز خاطره روزهاي برجام و موانع آن را زنده مي‌کند، اما اتفاقي که ما به آن باور داريم اين است که، عضويت در قراردادهاي FATF براي ايران منتفي نخواهد شد. ليلاز تصريح کرد: سياست خودتحريمي سالهاست در ايران جريان دارد و در رفتار کساني ديده مي‌شود که از آن بهره مي‌برند. گروه بزرگي در ايران هستند که منافعشان در تحريم شدن است و چيزي حدود 400ميليارد دلار در طول 8سال دولت نهم و دهم از تحريم ايران بهره برده‌اند، به تبع امروز نيز به دنبال ادامه بهره‌برداري‌هاي خود هستند.

جديدترين پهپاد رزمي نيروي هوا فضاي سپاه رونمايي شد

ايرنا: جديدترين پهپاد رزمي توليد نيروي هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با نام صاعقه صبح ديروز رونمايي شد. صاعقه جديدترين پهپاد ايران در سري سيمرغ است که در شعاع دوربُرد و فواصل دور دست قادراست، چهار نقطه و هدف را با بمب هاي هوشمند نقطه زن با دقت مورد اصابت قرار دهد و سالم به محل پرواز بازگردد. در اين مراسم که با حضور امير دريابان علي شمخاني، دبير شورايعالي امنيت ملي برگزار شد، سردار سرتيپ پاسدار اميرعلي حاجي زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه، ‹صاعقه› را جديدترين پهپاد رزمي ايران در سري سيمرغ دانست و تأکيد کرد: آمريکايي ها در پهپاد پنهان کار و بمب افکن همتراز ما هستند.

دولت همچنان نيازمند حمايت مردم است

آنا: دستيار ويژه رئيس‌جمهوري درامور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي در سفر به استان به قزوين تأکيد کرد: تعصب،‌ مانع اتحاد، اتفاق و توسعه است و مسئولان بايد از بروز آن پيشگيري کنند. حجت‌الاسلام علي يونسي، دستيار ويژه رئيس‌‌جمهوري در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي در پي سفر هيأت دولت به استان قزوين در ديدار با مردم شهرستان الموت، گفت: دولت همچنان نيازمند حمايت و تاييد مردم است. وي افزود: دولت تدبير و اميد افتخار مي‌کند که به چنين ملتي خدمت مي‌کند. همه دولتمردان بايد به اين ملت فداکار مباهات کنند.