نسخه شماره 4138 - 1395/06/28 -

دخالتي از سوي وزارت ارشاد براي انتخاب فيلم صورت نگرفت
فروشنده؛ نماينده ايران در اسکار

رضا کيانيان:
سينماي مدرن اسرائيل تحت تاثير سينماى ايران است


اخبار


 دخالتي از سوي وزارت ارشاد براي انتخاب فيلم صورت نگرفت
 فروشنده؛ نماينده ايران در اسکار 

امير اسفندياري درباره ديدگاه وزارت ارشاد و سازمان سينمايي درباره انتخاب فيلم فروشنده به عنوان نماينده ايران در اسکار گفت: به هيچ وجه از طرف وزارت ارشاد يا سازمان سينمايي هيچ سفارش و فشاري براي معرفي و انتخاب يک فيلم خاص براي اسکار 2017 نبود و هيچ دخالتي صورت نگرفت.

سخنگوي هيات انتخاب نماينده سينماي ايران براي اسکار 2017، در گفت‌وگو با ايلنا؛ با اشاره به روند انتخاب فيلم فروشنده گفت: برگزاري جلسات انتخاب فيلم براي اسکار 2017 از هفته پيش آغاز شد و اين هيات ابتدا به يک فهرست هشت فيلمي از ميان 82 فيلم رسيد و اين هشت فيلم آثاري بودند که بالاي 5 راي را از ميان 9 راي کسب کرده بودند. وي ادامه داد: در جلسات هيات انتخاب از ميان هشت فيلم، 5 فيلم انتخاب شد و در انتخاب اين 5 فيلم همه ظرفيت‌هاي جهاني و داخلي، بازخوردهاي مطبوعاتي و بين‌المللي و وضعيت پخش‌کننده خارجي بررسي شد و حتي پرونده‌هاي همه فيلم‌ها مرور شد و مروري نيز بر فهرست فيلم‌هاي خارجي سال‌هاي قبل هم داشتيم.

اسفندياري افزود: بعد از بررسي اين 5 فيلم درنهايت هيات به اين نتيجه رسيد که فيلم فروشنده مي‌تواند نماينده سينماي ايران براي اسکار 2017 باشد.

اسفندياري درباره ميزان آراي 5 فيلم نهايي گفت: فيلم‌هايي که وارد فهرست شدند اکثريت خوب آرا را داشتند و اگر فيلمي راي خوبي نداشت ولي يکي از اعضا روي آن فيلم تاکيد داشت؛ درباره آن بحث و گفت‌وگو مي‌شد و در يک فضاي کاملا تخصصي و کاملا با نگاه حرفه‌اي بررسي مي‌شد. اسفندياري در پاسخ به اين سوال که اين هيات سال گذشته علاوه بر انتخاب فيلم اصلي يک فيلم را نيز به عنوان رزرو و جايگزين انتخاب کرده بود اما امسال اين کار صورت نگرفته؛ گفت: انتخاب فيلم رزرو و جايگزين به اين دليل است که اگر آکادمي اسکار فيلمي را که ما انتخاب کرديم به هر دليلي نپذيرفت؛ ما يک جايگزين داشته باشيم اما امسال فيلم رزرو را انتخاب نکرديم و قرار شد اگر فيلم فروشنده را آکادمي قبول نکرد بلافاصله يک جلسه اضطراري تشکيل شود و فيلم جايگزين را انتخاب کنيم.

وي درباره مباحث انتقادي که درباره انتخاب فيلم فروشنده براي اسکار 2017 و فيلم گذشته در اسکار 2016 مطرح شده است؛ گفت: هيات انتخاب از ميان گزينه‌هاي موجود بهترين انتخاب را کرده است تا بيشترين امتياز را در اسکار بدست بياورد ولي اين انتخاب به معناي اين نيست که فيلم فروشنده حتما برنده جايزه اسکار مي‌شود و اين هيات برنده شدن اين فيلم را هرگز گارانتي نمي‌کند بلکه ما ظرفيتي داريم که اين هيات با انتخاب فيلم فروشنده قصد دارد تا بيشترين استفاده را از اين ظرفيت بکند.

وي درباره وضعيت فيلم‌هاي خارجي زبان ساير کشورها در اسکار 2017 گفت: امسال رقابت بسيار سختي بين فيلم‌هاي خارجي زبان است و فيلم فروشنده رقباي بسيار مهمي دارد و پخش‌کننده خارجي فيلم بايد فعاليت بسيار قوي و زيادي بکند تا فيلم فروشنده بهتر ديده شود و آراي اعضاي آکادمي را براي اين فيلم کسب کند.


 رضا کيانيان:
 سينماي مدرن اسرائيل تحت تاثير سينماى ايران است 

رضا کيانيان معتقد است: اگر فيلم‌هاي مدرن اسرائيلي را نگاه کنيد فکر مي‌کنيد، فيلم ايراني نگاه مي‌کنيد در حالي که ساخته اسرائيل هستند.

رضا کيانيان بازيگر سينما در گفتگو با ايسکانيوز درباره تاثير دوجانبه سينماي موج نوي ايران و ادبيات گفت: قبول ندارم که سينماي ايران مديون ادبيات ايران باشد و معتقدم سينما و ادبيات همواره ارتباط خيلي خوبي با هم داشته‌اند اما آن مديون اين و برعکس نيست.

وي افزود: من معتقد نيستم که ادبيات ما افول کرده است. کلا جهان به اين سمت رفته است و ما به سوي خرده فرهنگها مي‌رويم. خب نتيجه آن همين است و در تمام دنيا هم به همين شکل است. يعني آدم‌هاي گنده کمتر داريم و آدمها شده‌اند متوسط اما تعدادشان بيشتر شده است. شايد هم به خاطر انقلاب ديجيتال باشد اما واقعا دليلش را نمي‌دانم.

کيانيان در پاسخ به اين سوال که آيا موج نوي سينماي را مديون ادبيات ما نمي‌دانيد نيز اظهار داشت: ببينيد من مي‌گويم آنها هم بوده‌اند. بالطبع وقتي يک فيلمسازي فيلم مي‌سازد به ادبيات احتياج دارد. اگر ادبيات ايران نشد به سراغ ادبيات خارج مي‌رود به آن احتياج دارد و اينها رابطه ارگانيکي با هم دارند. ولي مديون بودن آن را مطمئن نيستم.

وي همچنين درمورد ادامه روند جريان سينماي ايران که به آن معتقد است گفت: بله اين جريان ادامه دارد و روزبه روز بهتر مي‌شود اميدوارم اين روند ادامه داشته باشد. اين همه کارگردان جوان درجه يک داريم. ما خيلي کارگردان‌هاي درجه يک داريم که واقعا خوب هستند. بعد هم دوره کم کم عوض مي‌شود. کارگردانها جاي خود را به ديگري مي‌دهند و نوع سينما فرق مي‌کند و همينطور به پيش مي‌رويم. ولي آن کارگردان‌هاي قديمي‌هم هستند و کار مي‌کنند. درست است که بعضي از آنها حالا به هر دليلي، فيلم نمي‌سازند اما هستند.

کيانيان با اشاره به نمونه‌هاي تاثير سينماي ايران بر سينماي دنيا بيان کرد: ببينيد من اينها را مي‌گويم اما خيلي تحقيقي نيست. اما مثلا در نظر بگيريد سينماي ترکيه، سينماي معاصر ژاپن و فيلمهايي که الان مي‌سازند و يکي، دو کارگردان در فرانسه، از سينماي ايران تاثير گرفته اند. سينماي اسرائيل بخصوص از سينماي ايران تاثير گرفته است. يعني شما فيلم‌هاي مدرن اسرائيلي را نگاه کنيد فکر مي‌کنيد، فيلم ايراني نگاه مي‌کنيد در حالي که ساخته اسرائيل هستند.

وي افزود: نوع برخورد آنها با سينمايشان از ما الگو گرفته است. سينماي ما يک سينماي اجتماعي و شخصيت پرداز است و به جزئيات روابط اجتماعي اهميت مي‌دهد، سينمايي است که پروداکشن عظيمي‌ندارد و سينمايي است که به موضوع بيشتر اهميت مي‌دهد تا پروداکشن، همه اينها را اگر جمع کنيد مي‌بينيد سينماي مدرن اسرائيل هم همين شده است.

کيانيان همچنين درخصوص کارهاي حال حاضرش گفت: فعلا کار سينمايي جديدي در دست ندارم و دو ماه ديگر نمايشگاه عکسم افتتاح خواهد شد.


 اخبار 

تجهيزات پزشکي در منزل شجريان فراهم شد

فارس: وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعيت محمدرضا شجريان گفت: در نهايت خانواده ايشان تصميم گرفتند آقاي شجريان را به ايران بياورند ما دورادور در جريان درمان استاد بوديم اما با کمک وزير بهداشت در نهايت تجهيزات پزشکي در منزل وي تعبيه شد تا ايشان تحت درمان باشند.

«خونه مادربزرگه» سينمايي مي‌شود

ايسکانيوز: منيژه حکمت از در دست داشتن پروژه ساخت فيلم سينمايي «خونه مادربزرگه» خبر داد.

منيژه حکمت تهيه کننده و کارگردان سينما درخصوص وضعيت ساخت «شهر موشهاي3» گفت: ما ديگر برنامه اي براي ساخت شهر موش‌ها نداريم و قرار بر اين است که «خونه مادربزگه» را با همکاري مرضيه برومند به شکل سينمايي آن بسازيم.

وي درخصوص مشکلات با سرمايه گذار «شهرموشهاي2» که پيش‌از اين مرضيه برومند به آن اشاره کرده بود بيان کرد: بحث مفصلي است. من و خانم برومند به زودي خواهيم گفت که چه بر ما گذشت. اجازه بدهيد تا من حالم بهتر شود در يک مصاحبه مطبوعاتي خواهيم گفت که چه بر ما گذشت. خواهيم گفت که در عرصه فرهنگي چه بر سر ما آمد.

خونه‌ مادربزرگه مجموعه تلويزيوني عروسکي بود که از سال 1366 و به کارگرداني مرضيه برومند ساخته شد. اين مجموعه در 24 قسمت 15 تا 25 دقيقه‌اي ساخته شده و هنرمنداني چون فاطمه معتمد آريا، بهرام شاه محمدلو، رضا بابک و... از صداپيشگان شخصيت‌هاي عروسکي بودند.

آغاز پيش‌توليد «شکستن همزمان بيست استخوان»

ايسنا: جمشيد محمودي کارگردان فيلم «چند متر مکعب عشق» بزودي فيلم جديدش را با نام «شکستن همزمان بيست استخوان» کارگرداني خواهد کرد. کارگردان فيلم سينمايي «چند مترمکعب عشق» که اين روزها با تهيه‌کنندگي فيلم «رفتن» نماينده سينماي افغانستان براي شرکت در هشتاد و نهمين دوره اسکار شده است، خبر از شروع رسمي‌پيش توليد فيلم جديدش به نام «شکستن همزمان بيست استخوان» داد.

محمودي خبر داد: از حدود دوسال پيش در حال آماده کردن فيلم‌نامه فيلم هستيم که به تازگي نهايي شده و مقدمات توليد فيلم در حال انجام است. فيلم «شکستن همزمان بيست استخوان» سومين فيلم سينمايي برادران محمودي خواهد بود که محصول مشترک ايران و افغانستان است.

به گفته محمودي؛ گفت‌وگو با برخي از عوامل فيلم انجام شده است و بزودي خبر اسامي‌عوامل اصلي فيلم را منتشر خواهند کرد.

آغاز اکران «ربوده شده»

برنا: فيلم سينمايي«ربوده شده» به کارگرداني بيژن ميرباقري و تهيه‌کنندگي جواد نوروزبيگي از چهارشنبه 31 شهريور در گروه سينمايي استقلال اکران خود را آغاز خواهد کرد. ربوده شده داستان زندگي زوج جواني را روايت مي‌کند که در آستانه ي مهاجرت از ايران درگير مشکلاتي مي‌شوند که حوادث فيلم را رقم مي‌زند.

اين فيلم سال گذشته ساخته شده است و فيلمنامه و تدوين آن را نيز کارگردان بر عهده داشته است. نيکي کريمي‌، روزبه بماني ، سروش صحت ، پگاه خسروي ، مارال فرجاد، حامد جوادي ، کامران ملکي ، غزاله معتمدي و....بازيگران اصلي ربوده شده هستند.