نسخه شماره 4125 - 1395/06/11 -


خبر


طنز


مرور


پيشنهاد


تصوير تاريخ


پژواک


 خبر 

پدر لپ‌تاپ‌ها درگذشت

جان اِلن‌بي، مهندس رايانه انگليسي که نقش مهمي در ساخت نخستين لپ‌تاپ جهان ايفا کرده، در سن 75 سالگي در سان‌فرانسيسکو درگذشت. به گزارش ايسنا به نقل از انگجت، صنعت رايانه شخصي يکي از ساکت‌ترين اما موثرترين رهبران خود را از دست داد. الن‌بي که مديرعامل شرکت «گريد سيستمز» بود، در سن 75 سالگي از دنيا رفت. دليل مرگ وي هنوز مشخص نشده است. اين مهندس پيشگام در دهه 1980 يک تيم طراحي و مهندسي را دور هم جمع کرد که بيل ماگريج، طراح انگليسي نخستين لپ‌تاپ جهان در ميان آنها بود. شرکت گريد بيشتر براي ساخت نخستين لپ‌تاپ تاشو بنام «Compass» مشهور است. اين لپ‌تاپ در سال 1982 رونمايي شد و شامل دستگاهي پهن با نمايشگري کوچک بود که قيمت آن 8150 دلار (20هزار و 325 دلار امروز) بود. با اين حال به شدت در ميان شرکت‌ها و سازمان‌هاي دولتي مانند پنتاگون و کاخ سفيد طرفدار پيدا کرد چرا که روشي نسبتا راحت را براي انجام محاسبات نسبت به رايانه‌هاي روميزي آن زمان مانند کايپر و و اوزبورن 1 ارائه مي‌کرد. اين لپ‌تاپ حتي توسط فضانوردان نيز استفاده مي‌شد و از حادثه تاسف‌بار انفجار شاتل فضايي چلنجر که منجر به کشته شدن هر هفت سرنشين آن شد، جان سالم به در برد. تاثيرگذاري الن‌بي فراتر از ساخت اين رايانه بود. وي پيش از شرکت گريد، همچنين در مرکز تحقيقات پالو آلتوي شرکت زيراکس کار مي‌کرد. وي از رايانه آلتو که بعدها به قالب رايانه‌هاي روميزي ليزا و مکينتاش اپل تبديل شد، استفاده کرده و آلتو 2 را ساخت که بسيار مقرون‌بصرفه‌تر بود.


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

دو گزارش از کامران نجف‌زاده

گزارش اول‌: (دوربين‌، کارتون خواب‌هاي نيويورک را نشان مي‌دهد‌. کامران نجف‌زاده در قاب تصوير ظاهر مي‌شود و در حالي که قطره اشکي گوشه چشمش خشک شده به يک کارتون خواب نگاه مي‌کند و کله‌اش را دو مرتبه به اندازه 165 درجه به چپ و راست تکان مي‌دهد و گزارشش را شروع مي‌کند):

اينجا نيويورک است‌؛ پايتخت کشوري که مي‌خواهد کدخداي جهان باشد‌؛ پر از کارتون خواب‌هايي که گوشه خيابان زندگي مي‌کنند، مي‌خوابند، بيدار مي‌شوند‌... و مي‌ميرند‌! «جان» يکي از اين کارتون خواب‌ها است‌. وقتي او را ديدم، از خودم پرسيدم‌: چرا شهرداري پرادعاي نيويورک مسکن با تخفيف 50 درصد در اختيار کسي نمي‌گذارد‌؟! بي‌عدالتي تا کي؟! ... و بعد‌؛ دلم براي عدالتي که در پايتخت کشورم وجود دارد تنگ شد‌. کامران نجف‌زاده – نيويورک !

***

گزارش دوم‌: (کامران نجف‌زاده در خيابانهاي نيويورک راه مي‌رود و به آسمان‌خراشهاي نيويورک نگاه مي‌کند‌. دوربين طبقات يک آسمان خراش را نشان مي‌دهد و بالا مي‌رود و سعي مي‌کند بالاترين طبقه آسمان‌خراش را نشان دهد که نور خورشيد داخل دوربين مي‌افتد‌. کامران نجف‌زاده روي تصوير، صحبت مي‌کند):

نيويورک‌؛ شهر آسمان‌خراشهاي سر به فلک کشيده‌اي که هر روز خورشيد از پشت يکي از آنها بيرون مي‌آيد و تا مي‌خواهد به شهر، گرمي‌ بدهد بايد پشت يکي ديگر از همين آسمان‌خراشها غروب کند ؛ آسمان خراشهايي که انگار از ابرها گذشته‌اند و مي‌خواهند خورشيد را بگيرند ! «بيل» خبرنگار تلويزيون دولتي آمريکا است اما در حاشيه شهر، در خانه‌اي محقر زندگي مي‌کند . (دوربين بيل را نشان مي‌دهد که دارد مي‌خندد و حرف مي‌زند.) از بيل پرسيدم چرا وقتي آسمان‌خراش‌ها را مي‌بيني مي‌خندي؟! گفت: خنده دارد‌؛ آمريکا مدعي آزادي بيان است اما حاضر نيست يک آپارتمان در يکي از اين آسمان‌خراشها با تخفيف 10 درصد به خبرنگاري مثل من واگذار کند‌... و من از بيل جدا شدم‌؛ در حالي که به اين فکر مي‌کردم که چقدر بد است که آمريکا با همه ادعايش عمو باقر ندارد‌! کامران نجف‌زاده‌– نيويورک!


 مرور 

1358: اعلام جنگ سران حزب کومله و دموکرات

يازدهم شهريور 1358 قاسملو و عزالدين حسيني سران حزب کومله و دموکرات به طور رسمي به دولت جمهوري اسلامي اعلان جنگ دادند . اين گروه از کردها در حالي با دولت شروع به جنگ کردند که عراق و اسرائيل آنها را از نظر تسليحاتي حمايت مي کردند . البته پيش از اين اعلام رسمي هم اين گروهک دست به کشتار نيروهاي سپاه ، ارتش و مردم عادي در کردستان زده بودند.از اين دو تن ، قاسملو در 22 تير 1368 در وين بدست گروه ناشناسي ترور شد و عزالدين حسيني نيز در 21 بهمن 1389 شهر اوپسالا در نزديکي پايتخت سوئد درگذشت.

1386: سردار جعفري فرمانده کل سپاه پاسداران شد

يازدهم شهريور 1386 رهبر انقلاب و فرمانده کل قوا طي حکمي‌سردار سر لشگر پاسدار سيديحيي صفوي را به عنوان دستيار و مشاور عالي فرماندهي کل قوا در امور مرتبط با نيروهاي مسلح و طي حکم جداگانه‌اي سردار سرتيپ پاسدار محمدعلي جعفري را با اعطاي درجه سرلشگري به فرماندهي کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي‌منصوب کردند. در متن حکم رهبري آمده بود: سردار سرتيپ پاسدار محمدعلي جعفري. با توجه به تجارب با ارزش و سابقه درخشان شما در دوران‌هاي گوناگون و در رده‌ها و مسووليت‌هاي متنوع سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، جنابعالي را با اعطاي درجه سرلشگري به فرماندهي اين سازمان انقلابي و خدمتگزار منصوب مي‌کنم.انتظار دارم پيشرفت روز افزون و تحول آميز سپاه در همه ابعاد آن را در برنامه مديريت و فرماندهي خويش برجسته سازيد.لازم مي‌دانم تقدير و سپاس خود را از خدمات ارزنده سردار سرلشگر صفوي ابراز نمايم. توفيقات همه شما را از خداوند متعال مسالت مي‌نمايم.

1387: لطف سخنگوي دولت احمدي‌نژاد در حق منتقدان!

يازدهم شهريور 1387 غلامحسين الهام سخنگوي دولت احمدي‌نژاد ادعا کرد: ‌اين دولت هم دولت مستبدي نيست و اين خصلت را ندارد که نقد را قبول نکند. البته دولت قاطعيت دارد و وقتي تصميمي‌را مي‌گيرد جدي آن تصميم را دنبال مي‌کند چرا که ما معتقديم وقتي دولتي جدي نباشد در اجراي مصوبات و وظايف کارآمد نخواهد بود. مردم، دولت و مديري قاطع و جدي را مي‌خواهند نه کسي که هميشه متزلزل باشد و هيچ وقت تصميم نگيرد. همانطور که گفتم اين دولت مستبد نيست، ولي جدي و پرکار است و از انتقادات نيز استفاده مي‌کند، ولي متاسفانه ما انتقاد کم مي‌بينيم‌. وي در ادامه مدعي شد: ما تهاجمي‌را به مباني گفتماني دولت نيز مشاهده مي‌کنيم که اين کمي‌گسترده تر نيز شده است. بيشتر تخريب کنندگان دولت از مرتدين انقلاب هستند، آنهايي که اگر زماني انقلاب را قبول داشتند، ولي اکنون قبول ندارند، يعني مرتد از انقلاب شده‌اند. يعني امام(ره) و انقلاب را تا جايي قبول داشتند و اکنون کنار گذاشتند و با اين دولت که گفتمان انقلاب را احيا مي‌کند مشکل دارند. اينها کم نيستند. البته عده‌اي نيز هستند که از روي کم اطلاعي اين کار را انجام مي‌دهند؛ يعني کينه ندارند بلکه در اين مساله رقابت‌هاي سياسي و حب و بغض جناحي بر بينش‌شان غلبه پيدا کرده است!


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

شهرها و سينما

«سينماي نوآر همچنين، شهر را با فقدان عاطفه و احساس پيوند مي‌زند، اين امر تاثير خود را بر شيوه بازيگري نيز مي‌گذارد؛ بدين معنا که بازيگران ديالوگ‌هاي خود را صرفا با تکان دادن لب‌هايشان ادا مي‌کنند. پيوند ميان شهر و مقولاتي همچون از خود بيگانگي و بي تفاوتي عاطفي به نوعي ادامه‌دهنده نظريه گئورگ زيمل پيرامون ويژگي‌هاي منحصر به فرد کلان شهر است؛ ويژگي‌هايي که خود از تشديد انگيزش‌هاي رواني ناشي مي‌شوند. شخصيت نمونه‌اي فيلم نوآر بازتاب‌دهنده‌ توصيف زيمل از مفهوم دل زدگي است، دل‌زدگي به عنوان پديده‌اي رواني که به گونه‌اي محتوم در کلان شهر جاري و ساري است».

کتاب شهرها و سينماها شيوه‌هاي مختلفي را به بحث مي‌گذارد که از طريق آنها شهرها و سينماها به هم پيوند مي‌خورند اين کتاب براي نيل بدين امر از منابع و روش‌هاي مطرح در مطالعات سينمايي و مطالعات شهري به شکلي توام بهره مي‌برد.البته در اين جا تاکيد بيشتر بر مطالعات سينمايي است تا از اين طريق بر اهميت سينما در فهم و درک چگونگي تصوير و تصور شهرها صحه گذاشته شود. هدف اصلي کاوش و بازکاوي اين حقيقت است که چطور شهرهاي سينمايي و خيالي در بستر مقولاتي همچون ملي و جهاني مدرنيته و پست مدرنيته و توليد و بازتوليد قدرت در پيوند با نژاد طبقه جنسيت و مهاجرت به تصوير در مي‌آيند. هدف اين کتاب از بررسي فيلم‌ها نه صرفا بازتاب و تبيين مسائل شهري که در سطحي فراتر خلق تصوير و تصوري سينمايي از شهرهاست تصويري وراي آنچه که در زندگي هر روزه مان تجربه مي‌کنيم.

«شهرها و سينما» در سه بخش تدوين شده است. بخش اول در حرکتي تاريخي، سفر خود را از جمهوري وايمار و برلين به عنوان محمل مدرنيته و هنر مدرنيستي آن روزگاران آغاز مي‌کند، و با گذر از ترس و ترديد و تمناي نهفته در لس‌آنجلسِ فيلم‌نوآرها، در شهر عشق، پاريسِ موج نو سينماي فرانسه، آرام مي‌گيرد؛ و در اين مسير از سير تحول و بده‌بستان سبک‌هاي زيباشناختي ميان سينماي اين سه اقليم غافل نمي‌ماند. بخش دوم ترسيم‌گر گذار از سينماي ملي مدرنيستي به سينماي فراملي پست‌مدرنيستي است و حرکت خود را از صنعت فيلم هنک‌کنگ آغاز مي‌کند و با نگاه به «فيلمْ آوارها» و عبور از ميان خرابه‌ها و ويرانه‌هاي به جا مانده از جنگ در شهرها به دوراهي يوتوپيا و ديستوپيا در فيلم‌هاي علمي‌تخيلي مي‌رسد‌ و در نهايت بخش سوم حول مفاهيم هويت و مکان‌مندي در فرايند جهاني‌ شدن، به بررسي اجتماعات حاشيه‌نشين، زاغه‌ها، گتوها، سفر، مهاجرت، و وضعيت پناهندگان و کارگران غيرقانوني مي‌پردازد. «شهرها و سينما» نوشته باربارا مِنِل و با ترجمه مشترک نويد پورمحمدرضا و نيما عيسي‌پور با شمارگان هزار و 100 نسخه در 304 صفحه از سوي نشر بيدگل منتشر شده است.


 تصوير تاريخ 

مرگ مشکوک دايانا

31 اوت 1997 دايانا همسر چارلز وليعهد انگليس و شاهزاده ولز که يک سال پيش از آن از چارلز جدا شده بود در يک تصادف رانندگي مشکوک در پاريس درگذشت. دايانا در اواخر عمرش تصميم به ازدواج دوباره گرفته بود. اين خبر به شدت مورد توجه رسانه ها قرار گرفته بود زيرا اگر اين ازدواج صورت مي‌گرفت دايانا القاب سلطنتي‌اش را از دست مي‌داد و ديگر عضو خانوادة سلطنتي محسوب نمي‌شد.

وي آن شب به همراه نامزدش دودي الفايد و راننده‌اش براي فرار از دست عکاسان از درب پشتي هتل خارج شد و قصد خروج از پاريس را داشت. آن‌ها در يک بنز ليموزين در تونلي در پاريس مشغول به حرکت بودند که ماشينشان به دليل سرعت زياد و عدم کنترل راننده با ديواره تونل آلما پاريس برخورد کرد و راننده و الفايد به سرعت جان باختند. بعد از تصادف به نظر نمي‌آمد دايانا صدمه‌اي جدي ديده باشد اما وي به يک باره در آمبولانس دچار حمله قلبي شد و در بيمارستان هم بر اثر خونريزي ريوي و مغزي درگذشت.

 


 پژواک  

نکاتي چند درباره نرخ تورم در ايران

يادداشت: وقتي دستاوردهاي دولت به كنترل تورم تقليل يابد، در اين صورت برخي چنين استناد مي‌كنند كه با افزايش نرخ تورم تمام دستاوردهاي دولت از ميان رفته است. بايد اين نكته را به درستي مورد توجه قرار داد واقعيت مطلب اين است كه دولت دستاورد مهم سه سال گذشته‌اش صرفا كاهش نرخ تورم نبوده بلكه آرامشي كه امروز بر بازارهاي اقتصاد حاكم است و ثباتي كه در اقتصاد وجود دارد در كنار تراز مثبت بازرگاني كشور براي نخستين بار در پنج ماهه نخست امسال كه بيش از سه ميليارد دلار صادرات از واردات پيشي گرفته است نشان‌دهنده رشد كشور است.

برجام؛ پشتوانه روحاني در انتخابات 96

يادداشت: ... به درستي مي‌توان گفت كه چرا مخالفان تلاش مي‌كنند تا برجام را ناكام بخوانند، زيرا در وهله نخست منافع اين افراد دچار آسيب شده است و سپس آنكه برجام يكي از موفقيت‌هاي بزرگ دولت روحاني و نخستين برد تاريخ ديپلماسي ايران ارزيابي مي‌شود وآنها مي‌دانند كه دولت با مذاكرات بيشتر مي‌تواند امتياز حداكثري براي ايران كسب كند و از سويي برجام مي‌تواند پشتوانه روحاني در انتخابات سال 96 باشد. به همين علت تلاش مي‌كنند تا به نحوي برجام را غير واقعي جلوه داده و انتظار مردم را نسبت به آن بالا ببرند تا روحاني نتواند به وسيله اين پشتوانه سياسي راي بياورد و از سويي نگاه مردم هم نسبت به آنها منفي نشود.

رانت کجا تقسيم مي‌شود؟

يادداشت: واقعيت تلخ و گزنده که سخت قابل تامل و توجه است، اين است که با ايجاد هر ميز جديد در بدنه بوروکراسي اداري کشور و با تعريف هر مجوز جديد، اقتصاد بيش‌از گذشته به دامان رانت‌خواري و رانت‌جويي سوق داده مي‌شود و با وجود اين تجربه رنج‌آور، اقتصاد ايران بازهم دست از ميزآفريني و مجوزسازي بر‌نمي‌دارد و کماکان به دنبال سنگين‌تر کردن بدنه دولت و تعريف امضاهاي جديد است و قطعا در اين ميان و با وجود تکثر ميزها و امضاها، بخش خصوصي واقعي در رقابت با بخش منتسب به بنگاه‌هاي شبه‌دولتي از پيش بازنده است. به هرحال کاملا بديهي و هويداست که بهره‌مندي از رانت، نياز به يک ارتباط قوي با سيستم بوروکراسي کشور دارد به طوري که بتواند با نقاب منافع ملي قدرت توجيه رانت‌جويي خود را داشته باشد.

تحقق روياي سفر براي همه اقشار جامعه

يادداشت:... براي بسياري، سفر مي‌تواند فرايندي کاملا دشوار باشد.طبق اعلام سازمان ملل حدود 650‌ ميليون نفر در جهان با معلوليت زندگي مي‌کنند که اگر خانواده‌هايشان را نيز محاسبه کنيم، حدود دو ‌ميليارد نفر به‌طور مستقيم تحت‌تأثير معلوليت قرار دارند که اين تقريبا يک‌سوم از جمعيت جهان را شامل مي‌شود. رشد بازار گردشگري معلولان و سالمندان به‌عنوان يکي از پربازده‌ترين بازارهاي اقتصادي، دولت‌ها را بر آن داشته تا با برنامه‌ريزي و ايجاد زيرساخت‌هاي موردنياز توسعه گردشگري معلولان و سالمندان، سهمي از اين بازار بکر چندصد‌ ميليارد دلاري براي خود کسب کنند. تشويق معلولان و سالمندان به سفر، طراحي، ساخت و توليد انواع ابزارهاي سفر معلولان، افزايش با سرعت زياد مقاصد دسترس‌پذير براي گردشگران معلول و سالمند، بهبود وضعيت حمل‌ونقل شهري و بين‌شهري، هوايي، دريايي و... همگي حکايت از آن دارد که صنعت گردشگري معلولان و سالمندان بازده اقتصادي مناسبي براي اقتصاد گردشگري کشورهاي جهان داشته و دارد.