نسخه شماره 4125 - 1395/06/11 -

کروماکي، تجربه‌اي براي علاقمندان به تئاتر
نمايش ايراني با يک کارگردان زن هلندي ايران


به تماشاي پارسا پيروزفر


کتابگردي با چهلتن در دماوند


نمايش سپنج رنج و شکنج فرخنده


اش عليه شيطان


يک دو نفره خوب براي دونفره‌هاي خوب


نمايش دو فيلم از اصغر فرهادي


هيتمن، معروف‌ترين بازي رايانه‌اي

مهران غفوريان با اشاره به ساخت سريال «زير آسمان شهر»
بايد سريالي بسازم که مردم دوست داشته باشند


حميد جبلي «به ياد رضا ژيان» را رونمايي مي‌کند


اکران «فروشنده» با حضورعوامل فيلم


اختصاص سانس‌هاي «هنروتجربه» به فيلمي درباره کيارستمي


خبر


 کروماکي، تجربه‌اي براي علاقمندان به تئاتر
 نمايش ايراني با يک کارگردان زن هلندي ايران  
نويسنده : سمانه فراهاني

تماشاگران يک به يک وارد سالن مي‌شوند و از آن‌ها پرسيده مي‌شود مي‌خواهد به کدام کشور و شهر مهاجرت کنند. با ارائه شماره تلفن عکسي از تماشاگران گرفته مي‌شود و راهي سالن نمايش مي‌شوند. مخاطبان مي‌توانند روي دشکچه يا صندلي بشکه مانندي که به همراه مي‌برند در هرجاي سالن که مي‌خواهند، بنشينند. هيچ‌کس ذهنيتي از نمايش ندارد و در کاتالوگ نمايش يادداشتي از کارگردان وجود دارد که در بخشي از آن نوشته است: «اين پرفورمنس به عنوان يک آزمايش با استفاده از تئاتر براي توليد يک تجربه به جاي داستان آغاز شده است. تمام کاراکترها در بخش هايي براساس مردم واقعي هستند و هدف اين بوده که بخش کوچکي از سفر خود را به منظور ارائه به مخاطبان در يک نگاه اجمالي از تجربه‌اي از اين وضعيت خلق کنند.»

تماشاگران با ترديد به فضا و ديگر تماشاگران نگاه مي‌کنند. به سختي مي‌توان همه بازيگران نمايش را تشخيص داد چرا که برخي لباسي معمولي بر تن دارند و ميان تماشاگران نشسته‌اند. نمايش با پخش نريشني از بلندگو آغاز مي‌شود و اين شروعي است براي شما تا تجربه‌اي درباره مهاجرت غيرقانوني داشته باشيد. مارين ون هولک کارگرداني هلندي است که نمايش «کروماکي» را در خانه نمايش «دا» واقع در يوسف‌آباد روي صحنه برده است؛نمايشي متفاوت از اجراهاي روي صحنه که تماشاگر مي‌تواند درکي متفاوت از آن داشته باشد. با اين کارگردان که چند سالي است ايران را براي زندگي انتخاب کرده، درباره چگونگي شکل‌گيري نمايش «کروماکي» و فضاي آن به گفت‌و‌گو نشسته‌ايم.

ايده «کروماکي» چطور شکل گرفت؟

من در همين سالن نمايش اجرايي ديدم و در همان اجرا بود که ايده نمايش به ذهنم رسيد. مدت‌ها بود درگير موضوع مهاجرت بودم و به هر حال من در اين سوي ماجرا يعني هلند زندگي مي‌کردم و بسيار درباره مهاجرت مي‌شنيدم. اين موضوع شبيه به يک پديده و داستان شده بود در صورتي که واقعي بود و من مي‌خواستم تجربه‌اي با تماشاگران درباره اين واقعيت داشته باشم.

چرا ايران را براي اجرا انتخاب کرديد؟

من يک اروپايي هستم و ما هميشه به مهاجرت طور ديگري نگاه مي‌کنيم. کشورهاي ما مهاجرپذير هستند. به همين دليل مي‌خواستم با بازيگران ايراني کار کنم که به اين اتفاق نزديک‌ترند و مي‌توانند خود را به جاي آدم‌هاي نمايشنامه بگذارند.

درک فضا مسلما براي شما نياز به تحقيقات زيادي دارد. شما در اين نمايش به نظر مي رسد خود مهاجرت را تجربه کرديد. براي اين کار چه ميزان تحقيق کرديد؟

جستجوهاي مدام کرديم. ماه‌ها همه اطلاعات آدم هايي را که تجربه داشتند، بررسي کرديم. جستجوهاي اينترنتي تفاوت زيادي با روايت آدم‌هايي داشت که خاطراتشان را به صورت شفاهي براي ما تعريف مي‌کردند. تيم تحقيقاتي خوبي داشتم. مرجان اديبيان در هلند با پناهجويان کار مي‌کند و اطلاعات زيادي داشت. بهترين دوستم در يونان که خيلي از جزييات را برايم تعريف کرد. در نهايت از آدم‌هاي زيادي پرسيدم که تجربه‌شان هنگام مهاجرت چطور بود و خواستم با جزييات تعريف کنند. در واقع پرداخت به جزييات باعث نگاهي متفاوت‌تر و ارتباط بهتر با مخاطب مي‌شد.

چرا از بازيگران عراقي، افغان يا سوري در کار استفاده نکرديد؟

من مي‌توانستم به راحتي بازيگر افغان براي نمايش پيدا کنم، اما پيدا کردن عراقي و سوري کمي سخت بود و من تصميم گرفتم تنها با ايراني‌ها کار کنم تا تماشاگر همان سفري را که بازيگران براي نزديک شدن به آدم‌ها انجام مي‌دهند، تجربه کنند. اگر از کسي استفاده مي‌کرديم که تجربه مهاجرت داشته باشد تماشاگر کمتر با نمايش ارتباط برقرار مي‌کرد.

پيش از اين، جاي ديگري هم اين نمايش را اجرا کرده‌ايد؟

خير. اين نمايش براي اولين بار است که روي صحنه رفته است.

چند ماه تمرين داشتيد؟

سه ماه روي کاراکتر کار کرديم و يک ماه تک‌تک با بازيگران تمرين شد. يک ماه هم قبل از اجرا به سالن آمديم و تمرين کرديم.

در کار شما آدم ها به فارسي حرف مي‌زنند اما حرف هم را نمي‌فهمند؟ اين اجبار بود يا شما نسبت به زبان اين ديد را داريد که ممکن است زبان يکسان باشد، اما آدم ها حرف هم را نفهمند.

راوي نمايش ما همه زبان‌ها را مي‌شناسد پس مي‌خواستم تماشاگر خود را به جاي او بگذارد. از طرف ديگر مي‌خواستم ببينم مي‌تواند تصور کند که کاراکترها به زبان عربي يا انگليسي حرف مي‌زنند.

به همين دليل جزئيات کمي از شخصيت‌ها در اختيار مخاطب گذاشتيد؟ 11 شخصيت در نمايش هست که ما از هر کدام اطلاعات اندکي داريم.

من نمي‌خواستم 11 مونولوگ بگذارم تا آدم‌ها گذشته و افکار خود را توضيح دهند. از اين داستان‌ها مي‌توان هزاران مورد در تلويزيون و جاهاي ديگر شنيد. من نمي‌خواستم اين آدم‌ها را به صورت قرباني نشان دهم. شما در موقعيت قرار گرفته‌ايد و بايد لحظه به لحظه زندگي کنيد. مدرکي نداريد و قانوني هم وجود ندارد. مي‌خواستم آدم ها را بشنويم و به آن ها نزديک باشيم.

نمي‌خواستيد از تماشاگران بازي بگيريد؟

تمام کارهايي که من پيش از اين انجام دادم به صورت مشارکت تماشاگر در اجرا بوده است، اما در اين کار مي خواستم تجربه کنم که چطور مي‌توان ديوار چهارمي قرار داد که مخاطب در فضا باشد و خودش نداند که از او در نمايش استفاده مي‌شود. نمي‌شد در اين نمايش از مشارکت تماشاگر استفاده کرد و مهم بود تنها بازيگران شخصيت‌ها را با تمرکز بسازند.

ديالوگ‌ها در نمايشنامه نوشته شده بود يا فضا براساس بداهه‌گويي جلو مي‌رفت؟

بيشتر بداهه‌گويي داشتيم. نغمه ثميني براي نريشن‌ها به ما کمک کرد و من صحنه‌ها را به هم متصل کردم.

آروند دشت آراي چقدر به نمايش کمک کرد؟

خيلي کمک کرد. من به خاطر آروند به تهران آمدم و پروژه‌اي را با هم شروع کرديم به نام «لندن، رم، تهران، آمستردام» که من هم در آن بازي کردم و قرار است مهر ماه اجرا داشته باشيم. اين نمايش درباره تصور ميان فرهنگ‌ها است. هر فرهنگي چه تصويري از ديگري دارد؛چيزي که در اين نمايش هم براي من دغدغه بود. اين حجم آدم‌هايي که از جان خود براي مهاجرت مي‌گذرند مسلما تصويري بزرگ در ذهن دارند. تصويري که ما هم از آن طرف به اين طرف داريم. درباره مهاجران ما تصويري داريم که به نظرم بايد از بين برود.

منبع‌: خبرآنلاين


 به تماشاي پارسا پيروزفر 

پارسا پيروزفر را کسي نيست که نشناسد يا بازي‌هاي ديدني‌اش را دوست نداشته باشد. پارسايي که با شاه نقش‌هاي ‌سريال‌هاي تلويزيوني در دل تماشاگران جا باز کرد و در تئاتر و سينما نيز هنرنمايي‌هايش از ياد علاقمندان نمي‌رود.

اين روزها پارسا خود را آماده مي‌کند تا نمايش ماترويشکا را روي صحنه ببرد. نمايشي بر اساس هشت داستان کوتاه از چخوف که پارسا در هر هشت داستان نقش اصلي را ايفا مي‌کند. طبيعتا براي همه جذاب خواهد بود که پيروزفر را در اين نمايش ببينند و هشت نقشي را که بازي مي‌کند با هم قياس کنند.

اين تئاتر که در اجراهاي پيشين خود در لس آنجلس، سن ديگو، برکلى، تورنتو، ونکوور و مونترآل مورد استقبال عموم قرار گرفته، مشتمل بر 8 اپيزود است.

ار روز دوشنبه 15 شهريور مي‌توانيد به تکنوازي دل انگيز پارسا پيروزفر در سالن استاد ناظرزاده کرماني دل بدهيد و لذت ببريد.


 کتابگردي با چهلتن در دماوند 

امير‌حسين چهلتن از نسل نويسندگاني است که زيستن و نوشتن در مناسبات اجتماعي و روشنفکري سال‌هاي قبل انقلاب را درک کرد و نخستين اثر داستاني‌اش را در نيمه دهه پنجاه با عنوان «صيغه» منتشر کرد. همزمان با انقلاب مجموعه داستان «دخيل بر پنجره فولاد» را منتشر کرد و بيش از چهل سال از انتشار نخستين آثار آقاي نويسنده مي‌گذرد. وي سال 1335 به دنيا آمده است و تا کنون به قلم ايشان آثار متعددي منتشر شده است از آن جمله مي‌توان به کتاب‌هاي «روضه قاسم »، «تالار آيينه»، «مهرگياه»،«عشق و بانوي ناتمام»، «تهران، شهر بي آسمان»، «سپيده‌دم ايراني»،«ديگر کسي صدايم نزد»، «چيزي به فردا نمانده‌است»،«ساعت پنج براي مردن دير است»، «چند واقعيت باورنکردني» اشاره کرد. در ادامه کتابگردي‌هاي هفتگي دور تهران، اين بار اين فرصت پيش آمده تا گردشي از باغ درختان سيب در دماوند صورت بگيرد. اين گردش در کنار کتابخواني با اميرحسين چهلتن صورت مي‌گيرد و قطعا فضاي بسيار جالبي براي علاقمندان کتاب و کتابخواني در دل طبيعت را فراهم مي‌آورد. کتاب «تهران شهر بي آسمان» در اين کتابگردي مورد توجه و مطالعه و نقد مسافران قرار مي‌گيرد.


 نمايش سپنج رنج و شکنج فرخنده 

دو اسم آشنا که کنار هم جمع شوند آدم مي‌تواند با خيال راحت براي تماشاي يک نمايش تصميم بگيرد. محمود استاد محمد و شهرام گيل‌آبادي. يک نمايشنامه‌نويس و يک کارگردان. تلفيق اين دو اسم در يک پوستر يعني اينکه شما با اثري در خور مواجه شده‌ايد. اثري که ارزش تماشا دارد. اما نمايش سپنج رنج و شکنج فرخنده از چه حرف مي‌زند؟

اين نمايشنامه سه بخشي به وضعيت جامعه در برخورد با زن مي‌پردازد و زن را مظهر خير بيان مي‌کند اما نگاه‌هاي تنگ بينانه و غيرانساني موجود در اجتماع، خانواده و حتي حقارت موجود در نگاه خود انسان باعث مي‌شود اين منزلت کاهش يابد. نمايشنامه در سه بخش، ابتدا به زندگي فرخنده از کودکي تا مرگ، سپس در بخش دوم به عدم نظم اجتماعي در جامعه باحضور انواع آدم‌ها اعم از فرهيختگان تا مردم کوچه و خيابان و در بخش سوم به موضوع ارتباط عاطفي پدر و فرزندي که پدر همه چيز را به فرزندانش مي‌سپارد مي‌پردازد. گاهي آنقدر ميان هجمه‌هاي روزمره و زندگي پر از تکرار گم مي‌شويم که فراموش مي‌کنيم انسان هستيم و رسمي‌ داريم و هرکدام تبديل به فرخنده‌هايي مي‌شويم که نماد انسان و زن فراموش شده است .... اين نمايش قصد دارد تمام فرخنده‌هاي ايران زمين و حتي فراتر از آن رسم انساني را مرور کند و با ديگران به خوانش آن بنشيند و تعاملي را براي يادآوري برقرار کند. تا آخر شهريور ماه مي‌توانيد هر شب ساعت بيست در تئاتر شهر اين نمايش را مشاهده کنيد.


 اش عليه شيطان 

از 1981 تا 2016 بيست و پنج سال گذشته و در اين مدت، آنها که فيلم اويل دد (شيطان مرده) را ساخته بودند حالا ديگر به گمنامي‌آن روزها نيستند.

وقتي سام ريمي‌گمنام يا نه چندان مشهور تصميم گرفت با همکاري چند بازيگر گمنام و مهجور فيلم‌هاي درجه 2 ( مشهور به بي مووي) فيلم ارزان ترسناکي به نام اويل دد را بسازد کمتر کسي باور مي‌کرد که اين فيلم ساده تبديل به يکي از کالت‌هاي سينماي وحشت شود. با اين همه اويل دد با هزار سختي و به مدد آدم‌هاي مختلفي که در ميانه راه تصميم به حمايت از اين پروژه ارزان گرفتند ساخته شد. داستان فيلم – اگر نديديش، يعني اگر به عنوان يک فيلم ترسناک روي نوار وي چي اس دستتان نداده باشند – از اين قرار است که چند جوان دانشجو براي تعطيلات به کلبه‌اي مخروبه در دل جنگل پناه مي‌برند و در آنجا با ديدن يک دستگاه پخش قديمي‌، وسوسه مي‌شوند تا نوار داخلش را اجرا کنند غافل از اينکه نوار داخل دستگاه در حقيقت شامل وردهايي است که نوعي از شياطين جهنمي‌را از قيد و بند طلسم نگه دارنده‌شان آزاد مي‌کند! نتيجه اينکه شيطان به جسم يکي يکي دانشجويان نفوذ مي‌کند و قهرمان داستان براي زنده ماندن خود ناچار مي‌شود با کشتن بقيه شياطين و قطع کردن مچ يکي از دستانش از مهلکه بگريزد. فيلم ترسناک، گمنام و ارزان اويل دد به مدد حاميانش حتي به جشنواره کن 82 هم راه يافت و نقد پر شوري نيز از استفان کينگ نويسنده بزرگ و برجسته ادبيات وحشت نيز
دريافت کرد.

در اين بيست و چند سالي که از ساخت اين فيلم مي‌گذرد، نه سام ريمي‌به گمنامي‌آن روزها باقي مانده و نه بروس کمپل بازيگر نقش اول اين مجموعه. کمپل که بعد از اين فيلم همکاري خود با سم ريمي‌را در چند پروژه ديگر نيز ادامه داده بود، حالا در نسخه سريالي اويل دد نيز نقش خودش را برعهده گرفته. نقش مردي که سي سال بعد از اين واقعه در اثر يک اشتباه، دوباره وردهاي مربوط به احضار همان شيطان را مي‌خواند و متوجه مي‌شود که اين بار نه فقط دوستانش که دنيا را در خطر مقابله با اين شيطان ناشناخته قرار داده. اويل دد ترسناک و البته کمدي است.بروس کمپل به همان شيريني نقشش در بورن نوتيس جلب توجه مي‌کند. سريال خط داستاني ساده و سرراستي دارد که بيشتر به دليل وجهه کمدي آن است تا ضعف فيلمنامه. مشخص است که سام ريمي‌و همکارانش از ساختن اين سريال بي‌اندازه لذت برده‌اند. سريال دل طرفداران قديمي‌را برده و نقدهاي مثبتي نيز از طرفداران دريافت کرده.


 يک دو نفره خوب براي دونفره‌هاي خوب 

نمايش‌هاي دو نفري يکي از دشوارترين سبک‌هاي نمايشي هستند. هيچ بازيگر ديگري در کار نيست. فرصتي براي استراحت نيست. نمي‌تواني ضعف در اجرا را زير بازي خوب ديگران پنهان کني. نمايش دو نفره دشوار است.خيلي دشوار. نمايش اگر يک نمايش دونفره 65 دقيقه‌اي است .65 دقيقه اجراي دونفره سارا بهرامي‌و وحيد رهباني مقابل چشمان تيزبين تماشاگران نمايش. اگر داستاني است بر مبناي نوشته‌اي از نيک‌پين ‌که ماجراي آشنايي مري و رولند را حکايت مي‌کند. دو قهرمان داستان که با هم آشنا مي‌شوند و در خلال اين آشنا شدن نکات عميقي از زندگي را در مي‌يابند. يک دونفره خوب براي دونفره‌هايي که تئاتر را دوست دارند.


 نمايش دو فيلم از اصغر فرهادي  

سينماي هنر و تجربه اين هفته دو انتخاب جذاب از اصغر فرهادي را پيش روي علاقمندان قرار مي‌دهد. برنامه اکران دو فيلم چهارشنبه و گذشته از ساخته‌هاي قبلي اصغر فرهادي را برايتان گذاشته‌ايم تا به انتخاب خودتان از اين دو فيلم لذت ببريد.


 هيتمن، معروف‌ترين بازي رايانه‌اي 

هيتمن يا ايجنت 47 که يکي از معروف ترين بازي‌هاي رايانه‌اي دنياست و ميليون‌ها نفر شيفته خود را دارد، دومين قسمت خود را همين چند ماه قبل منتشر کرد و اصلا هم بعيد نيست کار به قسمت‌هاي سوم و چهارم و پنجم هم برسد. محبوبيت اين گيم آنقدر بالاست که هر وقت يک نسخه از آن منتشر مي‌شود ميليون‌ها کاربر در دنيا براي خريد نسخه قانوني يا نسخه کرک شده آن سر و دست مي‌شکنند. داستان هيتمن به صورت کلي مشخص است و اگر شما تا به امروز اين بازي را انجام نداده‌ايد يا فيلم اول را نديده‌ايد برايتان در دو خط مي‌شود داستانش را بازگو کرد. هيتمن يک آدمکش قراردادي است. او از نسل آدمکش‌هاي برنامه‌ريزي شده‌اي است که اختراع شده‌اند تا قراردادهاي قتل را به سرانجام برسانند. دليل اينکه به او ايجنت 47 يا مامور 47 مي‌گويند اين است که او چهل و هفتمين ماموري است که ساخته شده. فيلمي‌که در موردش صحبت مي‌کنيم داستان بازگشت هيتمن به ريشه‌ها و سابقه خود است. سال‌ها قبل در اوکراين يک دانشمند باهوش براي توليد نسل جديدي از ابرسربازان تلاش کرد که حاصلش همين ايجنت‌ها بودند اما از يک جاي کار وقتي فهميد قرار است از تحقيقاتش سواستفاده شود، فرار کرد. او دختري دارد که در برلين زندگي مي‌کند و يک گروه سازمان يافته از تبهکاران، قصد دارند تا او را بيابند و از طريق او به پدرش و دانش وي دست پيدا کنند. در حقيقت يک گروه سازمان يافته و بي‌رحم قصد دارد با توليد ارتشي از هيتمن‌ها بر دنيا حکمراني کند.از سوي ديگر مامور 47 هم که مي‌خواهد مانع از اين اتفاق شود مي‌کوشد تا قبل از اين گروه به محل اختفاي دختر و همچنين محل اختفاي دانشمند فراري پي ببرد. فيلم يک اکشن تجاري است. فيلمنامه‌اش آشکارا ضعف‌هاي خودش را دارد اما قاعدتا نبايد اين چيزها خيلي مهم باشد.اکشن‌هاي تجاري را بيشتر با دوز اکشنش مي‌سنجند. نبردهاي تن به تن، برابري قدرت نقش‌هاي مثبت و منفي قصه با هم، انفجارها و صحنه‌هاي درگيري‌هاي پر هيجان. هيتمن دقيقا براي همين چيزها طراحي شده و بازارش را در تمام دنيا مي‌بينيد. هر‌کس علاقه‌اي به اکشن دارد مي‌تواند از اکشن‌هاي اين فيلم لذت ببرد.هيتمن براي اکشن بازها انتخاب مناسبي است.


 مهران غفوريان با اشاره به ساخت سريال «زير آسمان شهر»
 بايد سريالي بسازم که مردم دوست داشته باشند 

مهران غفوريان اين روزها با فيلم «ناردون» بر پرده سينماها حضور دارد و از سوي ديگر خودش را آماده مي‌کند تا علاوه بر بازي در سريال جديد داود ميرباقري، سريال «زير آسمان شهر» را نيز توليد کند.

او در گفت‌وگو با هنرآنلاين درباره فعاليت‌هاي اخير خود گفت: به زودي فيلمبرداري سريال داود ميرباقري با عنوان «ماه تي‌تي» آغاز مي‌شود که در آن ايفاگر يکي از نقش‌هاي اصلي هستم. سريال نيمه شهريورماه کليد زده مي‌شود. در قسمت اول مجموعه «با من خوش مي‌گذره!» نيز در کنار دوستاني چون اميرحسين صديق حضور داشتم که به زودي وارد شبکه نمايش خانگي مي‌شود، از سوي ديگر پيش‌توليد سريال «زير آسمان شهر» نيز آغاز شده است و همزمان با هم کارها پيش مي‌روند.

بازيگر «ناردون» درباره زمان کليد زدن سريال «زير آسمان شهر» نيز گفت: طراحي اوليه اين سريال انجام شده است و بعد از اتمام بازي من در سريال «ماه تي‌تي» کار ضبط سريال را آغاز خواهيم کرد. ضمن اينکه رضا عطاران نيز در اين پروژه تنها مشاور ما خواهد بود. طراحي شخصيت‌هاي اصلي انجام شده، ولي قصه‌ها هنوز شکل نگرفته است. به دنبال يک تيم نويسنده خوب هستيم، چرا که اکثر نويسندگان خوب اين حوزه مشغول کار هستند.

وي درباره بازي در اين سريال و ادامه «زير آسمان شهر» عنوان کرد: بله خودم بازي مي‌کنم، همان آدم‌ها در اين سريال حضور دارند شخصيت‌هايي مثل خشايار مستوفي، فولاد، بهروز خالي‌بند و... به هر حال 20 سال از آن زمان گذشته برخي از دوستان مثل مرحوم ملک‌مطيعي که شخصيت «غلام ششلول‌بند» را بازي مي‌کرد، امروز در کنار ما نيست. تقريباً تمام شخصيت‌هاي اصلي در اين مجموعه حضور خواهند داشت.

غفوريان همچنين با اشاره به اينکه جاي سريال‌هاي هر شبي بسيار در تلويزيون خالي است، اظهار کرد: به نظرم با ساختن سريال‌هاي خوب مي‌شود، جاي خالي سريال‌هاي دهه‌هاي گذشته را پر کرد. تلويزيون هم با جلساتي که با مديران داشتيم بسيار راغب است که سريال‌هاي طنز هر شبي خوب بار ديگر ساخته شود. مهران مديري با سريال‌هاي 90 شبي اين کار را در تلويزيون انجام داد. اکنون هم مي‌شود با ساخت سريال‌هاي خوب ديگر، اين جاي خالي را پر کرد. تمام سعي‌ام اين است که همان اتفاقي که سال‌ها پيش رخ داد و مردم «زير آسمان شهر» را دوست داشتند، دوباره رقم بخورد. اعتقاد دارم وقتي مي‌خواهم سريال خوب بسازم، بايد کارم بگيرد و طرفدار داشته باشد و به اصطلاح سروصدا کند. براي تلويزيون چنين چيزي لازم است و بايد سريالي ساخته شود که مردم آن را دوست داشته باشند، ببينند و منتظر ديدن آن باشند. وي درباره تغيير مخاطب امروز و تدابيري که براي آن انديشيده‌اند، نيز گفت: مخاطب امروز تغيير کرده است و به همين خاطر مي‌خواهيم سريالي بسازيم که متفاوت باشد و به آن آدم‌ها در 20 سال بعد بپردازيم. طبيعتاً بايد کار خوب باشد وگرنه من در اين مدت مي‌توانستم چندين بار اين سريال را بسازم، اما اين کار را نکردم. منتظر ماندم تا زمان مناسب آن فرابرسد و بتوانم کاري درخور مخاطب توليد کنم.


 حميد جبلي «به ياد رضا ژيان» را رونمايي مي‌کند 

مستند «به ياد رضا ژيان» ساخته حميد جبلي همزمان با تولد رضا ژيان به نمايش درمي‌آيد. به گزارش ايسنا، مستند «به ياد رضا ژيان» فيلم گزارش‌گونه‌اي است که حميد جبلي آن را به ياد دوست ديرينه‌اش رضا ژيان ساخته و قرار است، همزمان با تولد 76 سالگي ژيان نمايش داده شود.

در اين جشن تولد که روز شنبه 20 شهريور ماه برگزار خواهد شد، همچنين نمايشنامه «دوستان بامحبت» نوشته حميد جبلي نيز رونمايي خواهد شد. اين نمايشنامه سال 77 با کارگرداني رضا ژيان و بازي جبلي، اکبر عبدي، ليلي رشيدي، محمد ژيان، هوشنگ قوانلو، هاشم روحاني، مرحوم اصغر عبدي و رضا ژيان به صحنه رفته بود و حالا نمايشنامه آن از سوي انتشارات «پريا» منتشر شده و در اين روز رونمايي مي‌شود. در ساخت مستند «به ياد رضا ژيان» مهدي آشنا به عنوان مدير فيلمبرداري همکاري دارد و مونتاژ فيلم نيز بر عهده ياشين نهاني است. اين مراسم روز شنبه 20 شهريور ماه در تالار اصلي مجموعه تئاتر شهر برگزار خواهد شد. همچنين حميد جبلي که سال‌هاست با ايرج طهماسب نيز دوستي و همکاري نزديکي دارد، اعلام کرد؛ اين دو نفر هيچ سايت، صفحه شخصي و فعاليتي در فضاي مجازي ندارند و هرگونه استفاده از نام آنان در اين فضا غيرقانوني است.


 اکران «فروشنده» با حضورعوامل فيلم 

اصغر فرهادي معتقد است اتفاقي که براي فيلم‌ها در ايران مي‌افتد در هيچ کجاي دنيا رخ نمي‌دهد. به گزارش ايلنا، اولين همايش عمومي‌و مردمي‌فيلم سينمايي «فروشنده» ساخته اصغر فرهادي ديروز با حضور کارگردان و برخي از عوامل فيلم در پرديس سينمايي کوروش برگزار شد.

اصغر فرهادي کارگردان اين فيلم قبل از آغاز نمايش فيلم به کساني که براي تماشاي فيلم آمده بودند، گفت: خيلي خوشحالم که بار ديگر شما را از نزديک مي‌بينم و براي اولين نمايش مردمي‌فيلم در کنار شما هستم و من قدر اين لحظات را مي‌دانم. وي با تشکر از کساني که در ساعت 9 صبح به ديدن فيلم آمده بودند، گفت: تماشاي فيلم در اين ساعت صبح اتفاق نادري و در هيچ کجاي دنيا رخ نمي‌دهد و رابطه‌اي که مردم با فيلم‌ها در سينماي ايران پيدا مي‌کنند خاص کشور ايران است. فرهادي باتشکر از محبت مردم به وي افزود: مردم هميشه به من و فيلم‌هاي من محبت داشتند و رابطه خوبي با فيلم‌ها برقرار کردند و اميدوارم اين رابطه با فيلم فروشنده نيز برقرار شود کارگردان فيلم فروشنده افزود: اميدوارم مردم از تماشاي اين فيلم راضي باشند و اين فيلم باعث شکل‌گيري فضاي گفت‌وگو بين مردم درباره موضوع آن شود.


 اختصاص سانس‌هاي «هنروتجربه» به فيلمي درباره کيارستمي 

با نمايش فيلم 76 دقيقه و 15 ثانيه در فستيوال ونيز، به احترام حضور و موقعيت کيارستمي در سينماي ايران و جهان، گروه سينماي هنر وتجربه همه سانس‌هايش را در روز ملي سينما به اين فيلم اختصاص داده و به طور سمبليک دو نمايش ويژه در نظر گرفته است. به گزارش روابط عمومي گروه هنر وتجربه، سيف‌الله صمديان که از حدود يک ماه پيش براي آماده‌سازي فيلم _ پرتره‌اي از عباس کيارستمي به قول خودش به قرنطينه رفته بود، با پايان کار و ارايه نسخه دي سي پي به فستيوال، راهي ونيز شد تا روز چهارشنبه 10 شهريور ماه فيلم را در افتتاحيه اين فستيوال 73 ساله رونمايي کند. اين نخستين مراسم رسمي در سطح جشنواره‌هاي گروه الف دنياست که براي عباس کيارستمي برگزار مي‌شود. فيلم با زيرنويس انگليسي و ايتاليايي به فستيوال ارائه شده و پوستر آنرا رضا عابديني با عکسي از سيف‌الله صمديان – تنها عکس فيلم - طراحي و اجرا کرده است. گروه سينماي هنرو تجربه قصد دارد، در روز ملي سينما – 21 شهريور 1395- همه سانس‌هايش را در تهران و شهرستان‌ها به دو فيلم ساخته‌‌ سيف‌الله صمديان درباره عباس کيارستمي اختصاص بدهد. قرار است فيلم «76 دقيقه و 15 ثانيه با عباس کيارستمي» و «روزي روزگاري در مراکش» - مستند ورک شاپ کيارستمي و مارتين اسکورسيزي - در سانس‌هايي در پي هم اکران شوند. سيف‌الله صمديان پيش از سفر گفت: فرصت کمتر از يک ماه براي پذيرفتن پيشنهاد احمد کيارستمي و اصرار آلبرتو باربرا مدير جشنواره فيلم ونيز براي ساخت فيلمي با اين ويژگي نه از نظر حرفه‌اي درست بود و نه من در موقعيتي بودم که از نظر عاطفي و حسي قادر به انجام چنين کاري باشم. اما به هر نحوي بود فکر کردم بايد تمام موانع را کنار بگذارم و با جديت کار را دنبال کنم. او ادامه داد: با صبوري خانواده و طبيعتا همراهي همکاران آن هم در شرايطي که شماره تازه مجله تصوير در حال چاپ بود، مجبور به ايجاد شرايطي شبيه قرنطينه شديم و اميدواريم نتيجه حاصل از اين فيلم بتواند به من و بيننده‌هاي فيلم امکان ورود آهسته و بي سروصدا به دنيايي را بدهد که از تمام سروصداهاي آگاهانه، شعاري و گل درشت دور باشد. درست همانند دنياي ساده و ميني ماليستي خود عباس کيارستمي!


 خبر 

اصغر همت، نوشين را به سنگلج مي‌آورد

ايلنا: نمايش «پرتره مرد ريخته» يا «مکاشفه‌اي در زندگي عبدالحسين نوشين» به نويسندگي و کارگرداني مشترک «غلامحسين دولت آبادي» و «آراز بارسقيان» و با بازي «اصغر همت» به مدت 25 شب در تماشاخانه سنگلج به روي صحنه خواهد رفت.

اين نمايش در دو پرده، زندگي عبدالحسين نوشين (نمايشنامه‌نويس و کارگردان مطرح تئاتر ايران) را در دو مقطع زماني مهم زندگي او واکاوي مي‌کند. مونودرام «پرتره مرد ريخته» بر اساس پژوهش و اطلاعات موجود از زندگي عبدالحسين نوشين نگاشته شده است و در آن «اصغر همت» در مقام بازيگر، تنها ايفاگر نقش نوشين نيست و خود ايفاگر نقش شخصيت‌هايي است که با نوشين رو به رو مي‌شوند.

اين نمايش به نويسندگي و کارگرداني مشترک «غلامحسين دولت آبادي» و «آراز بارسقيان» در فصل جديد اجراهاي تماشاخانه سنگلج از روز دوشنبه 15 شهريورماه هر روز به جز شنبه‌ها راس ساعت 19:30 به روي صحنه خواهد رفت.

اسامي‌داوران انجمن منتقدان اعلام شد

خانه سينما: با معرفي داوران انجمن منتقدان هجدهمين جشن سينماي ايران مرحله نهايي داوري اين جشن آغاز شد.

مرحله نهايي داوري هجدهمين جشن سينماي ايران آغاز شد و پس از انتخاب 27 فيلم توسط 12 صنف تخصصي، مرحله نهايي نمايش آثار منتخبان با داوري کليه صنوف خانه سينما آغاز مي‌شود.

همچنين 25 داور از انجمن منتقدان و نويسندگان سينماي ايران متشکل از محسن آزرم، محمد اطبايي، شاهين امين، امير پوريا، عزيزاله حاجي مشهدي، شهرام خرازي‌ها، همايون خسرو دهکردي، مهرزاد دانش، رضا درستکار، خسرو دهقان، حسين سلطان محمدي، محسن سيف، آنتونيا شرکا، رامتين شهبازي، احمد طالبي‌نژاد، سحر عصر آزاد، شاهپور عظيمي، علي علايي، غلامعباس فاضلي، سعيد قطبي‌زاده، محمود گبرلو، جعفر گودرزي، اسماعيل ميهن دوست، يحيي نظري و کريم نيکونظر معرفي شدند.

مرحله نهايي داوري آثار هجدهمين جشن سينماي ايران از چهارشنبه دهم شهريور آغاز مي‌شود و 27 فيلم منتخب داوران دوره اول توسط داوران مرحله اول و دوم مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

فروش بليت‌سينما به قيمت 15 هزار تومان
تخلف است

ايلنا: با آغاز اکران دو فيلم سينمايي «سايه‌هاي موازي» ‌ساخته اصغر نعيمي‌و فيلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادي استقبال از سينماها افزايش يافت و حتي در بعضي سينماها سانس يک بامداد و 6 صبح، براي برخي از فيلم‌ها در نظر گرفته شده است.

مديران برخي سينماها نيز به دنبال اين استقبال قيمت بيلت‌ها را افزايش دادند و بليت فيلم «فروشنده» براي روزهاي پنجشنبه 11 و جمعه 12 شهريور ماه را به قيمت 15 هزار تومان بفروش مي‌رسانند.

غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش با اشاره به پيگيري اين مسئله گفت: اين کار تخلف است و ما قطعاً آن را پيگيري مي‌کنيم و اين مسئله را طي نامه‌اي به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ‌و سازمان سينمايي اعلام مي‌کنيم. فرجي پيش از اين اعلام کرده بود قرار است در روز دوشنبه هفته آينده درباره قيمت جديد بليت فيلم‌هاي سينمايي جلسه‌اي برگزار شود. براساس مصوبه شوراي صنفي نمايش قيمت بليت سينماهاي مدرن حداکثر 12 هزار تومان و ساير سينماها حداکثر 8 هزار تومان است.