نسخه شماره 4125 - 1395/06/11 -

معاون وزير اقتصاد عنوان کرد
پيش بيني نرخ تورم 7/8 درصد براي شهريور ماه


معافيت ?? ساله مالياتي در شهرک‌ها


وجود ??? هزار ميليارد تومان پروژه نيمه‌تمام آبي در کشور

معاون وزير نفت خبر داد
توافق جديد نفتي ايران-چين

وزير صنعت خبر داد
رشد 21 درصدي صادرات غيرنفتي در 4 ماهه اول امسال


بانک و بيمه


موانع دولت براي دستيابي به وعده‌هاي اقتصادي


 معاون وزير اقتصاد عنوان کرد
 پيش بيني نرخ تورم 7/8 درصد براي شهريور ماه 

معاون وزير اقتصاد گفت: دولت بدهي اعلام شده از سوي بانک‌ها را لزوما قبول ندارد و فقط آن ارقامي ‌را قبول دارد که سازمان حسابرسي اعلام مي‌کند. به گزارش ايسنا، حسين ميرشجاعيان ديروز در نشستي خبري با بيان اينکه دولت لزوما بدهي‌هاي اعلام شده از سوي بانک‌ها را قبول ندارد، بيان کرد: درباره مبالغ بدهي‌ها حتما بايد توافق صورت بگيرد. ما برخي بحث‌هاي مربوط به سود بانکي و جريمه‌هاي بانکي را قبول نداريم و ارقامي‌مورد قبول ماست که سازمان حسابرسي اعلام کرده باشد. وي همچنين اظهار کرد: کره جنوبي براي انتشار اوراق در بازار سرمايه ابراز تمايل کرده که اين اوراق پشتوانه دولتي دارد و به معناي ارتقاي رتبه اعتباري کشور است. ميرشجاعيان درباره انتشار اوراق افزود: در قانون بودجه انتشار 40 هزار ميليارد تومان اوراق صکوک در بودجه پيش‌بيني شده است. در اصلاحيه قانون بودجه نيز انتشار 40 هزار ميليارد پيش‌بيني شده است که اين اوراق براي پرداخت بدهي‌هاي دولت منتشر خواهد شد.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: پيش‌بيني مي‌شود نرخ تورم شهريور امسال به 7/8 درصد برسد. اين در حالي است که تورم مرداد 8.9 درصد بود.

ميرشجاعيان اظهار کرد: درآمد مالي دولت در گذشته به دليل کاهش درآمدهاي نفتي تقليل يافت که اين امر اجراي برنامه‌هاي اقتصادي دولت را بر هم ريخت؛ به نحوي که رشد اقتصادي در سال گذشته به يک درصد رسيد. اما مسير نشان مي‌دهد رشد نقطه به نقطه در سه ماهه اول امسال به 4/4 درصد رسيده و بايد ديد در 12 ماهه به کجا مي‌رسيم.

وي همچنين تصريح کرد: تحليل سازمان‌هاي بين‌المللي نشان مي‌دهد خروج از رکود انجام شده است ولي با توجه به نفتي بودن اقتصاد ايران و وابستگي رشد اقتصادي به آن، فرصت رشد بلندمدت و رفاه اجتماعي را از دست داديم و کيک اقتصادي کوچک شده؛ در حاليکه رشد جمعيت متوقف نشده است. ميرشجاعيان در ادامه با اشاره به گزارش بانک جهاني در خصوص درآمد ناخالص سرانه ملي در سال 2015 گفت: اين گزارش رتبه بندي کشورها در خصوص درآمد ناخالص ملي را نشان مي‌دهد که بر اساس برابري قدرت خريد، رتبه ايران يک پله افزايش يافته و درآمد سرانه به 90 رسيده است در حاليکه درآمد سرانه کشورهاي منطقه کاهش يافته است. او همچنين با بيان اينکه يکسان سازي نرخ ارز در زمستان انجام مي‌شود، ادامه داد: در يکسان سازي نرخ ارز علاوه بر بانک مرکزي، وزارت اقتصاد مشارکت دارد اما بايد به تبعات تورمي‌و با ثبات بودن يکسان سازي توجه داشت. البته زماني مي‌توان اميدوار بود که يکسان سازي اتفاق افتاده که دولت مداخله جدي نداشته باشد؛ پس براي ما مهم اين است که يکسان سازي پايدار باشد و دولت صرفا کنترل‌کننده باشد و کالاهاي نهايي مصرفي و واسطه اي وارداتي را افزايش ندهد. ما مي‌خواهيم يکسان سازي نرخ ارز در زمستان رخ دهد اما بايد منابع ارزي لازم را داشته باشيم و ساز و کار انتقال ارز به داخل کشور هم روان شده باشد. معاون وزير امور اقتصادي و دارايي بيان کرد: مسلما افزايش تورم را با اجراي سياست يکسان سازي نرخ ارز ‌ خواهيم داشت اما ميزان آن نياز به مشخص شدن نرخ ارزي دارد که در يکسان سازي اعمال مي‌شود. ميرشجاعيان خاطرنشان کرد: نرخ ارز از سوي وزارت اقتصاد و بانک مرکزي مشخص و پيشنهاد شده که اتفاقا اين دو نرخ به هم نزديک هستند؛ بنابراين بايد با احتياط عمل کرد تا سياست شکست نخورد.

وي اختلاف ميان نرخ ارز رسمي‌و غير‌رسمي‌را 16 درصد عنوان و تصريح کرد: اين شکاف ما را نسبت به اجراي سياست يکسان سازي نرخ ارز اميدوار خواهد کرد.

ميرشجاعيان اظهار کرد: کاهش بروکراسي در کشور ما بسيار سخت است. در ايران مانند بسياري از کشورها بروکرات‌ها در برابر کاهش قدرت خود مقاومت مي‌کنند ولي بايد تلاش‌ها از سوي ما و رسانه‌ها صورت گيرد، چون اين يک اقدام نهادي است. پروسه‌اي است که بحث‌هاي مربوط به مقررات زدايي را در خود دارد و واقعا بايد پوست ما کلفت باشد که بتوانيم در اين زمينه پيشرفت کنيم.

ميرشجاعيان در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اينکه معاونت امور اقتصادي و دارايي در بحث سلامت اداري چه برنامه‌هايي براي ارتقاي کيفيت کار نيروي انساني خود مبتني بر شاخص‌هاي سرمايه اجتماعي دارد؟ بيان کرد: در نظر داشته باشيد که مشکل نبودن سلامت اداري از ويژگي کشورهاي در حال توسعه است. در واقع دولت‌مردان شهرونداني هستند که به آن‌ها قدرت داده مي‌شود و بايد براي بررسي سلامت اداري دولت‌مردان به سلامت رفتار جامعه توجه کرد که انعکاس دهنده سلامت حکمرانان است.

او افزود: اگر در اين زمينه ضعف داريم ضعف ما در فرهنگ است. شايد يکي از مشکلاتي که داريم پيمودن راه صد ساله در يک شب است. معاون وزير امور اقتصادي و دارايي توسعه دولت الکترونيک را يکي از راه‌هاي سلامت اداري از سوي معاونت اقتصادي وزارت اقتصاد و دارايي بيان کرد و گفت: به اين ترتيب احتمال انجام عمل ناسالم اداري را کاهش داده و هزينه‌هاي اين قبيل رفتار را افزايش بدهيم. برنامه ما اين است که با تغيير بروکراسي مي‌توان در جهت افزايش سلامت اداري قدم برداشت و به اين ترتيب با برقراري دولت الکترونيک در جهت ايجاد سلامت اداري اقدام کرده ايم و با حکم‌راني قانون به سمتي پيش رويم که هزينه رفتار ناسالم افزايش يابد. او با بيان اينکه الکترونيکي کردن دولت قطعا نقش مهمي‌در سلامت اداري ايفا مي‌کند، گفت: تجربه آن‌را در بخش پليس داشتيم. پليس الگوي موفقي است که در اين زمينه مي‌توانيم از آن بهره‌ ببريم. وي در بخشي از سخنانش خاطر نشان کرد: 12 پروژه تدوين شده که در دستور کار وزارت اقتصاد و دارايي قرار گرفته و معاونت امور اقتصادي وزارتخانه بايد به صورت دو هفته يک‌بار گزارش‌هاي پيشرفت آن را به ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ارائه کند.


 معافيت ?? ساله مالياتي در شهرک‌ها 

معاون برنامه‌ريزي صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ضمن اعلام معافيت 13 ساله مالياتي واحدهاي مستقر در شهرک‌هاي صنعتي، از احداث شهرک‌هاي صنعتي ويژه اصناف خبر داد. به گزارش ايسنا، فرشاد مقيمي‌ در نشست خبري خود هنگام بازديد از شهرک صنعتي عباس‌آباد تهران گفت: پيش‌بيني مي‌شود درحالي که وضعيت توليد در حال بهبود است رشد 2/4 درصدي اشتغال که از طريق بانک مرکزي براي چهار ماهه اول امسال اعلام شد، در نيمه دوم سال 1395 سرعت قابل ملاحظه‌اي دارد.مقيمي‌با اشاره به وضعيت شرکت‌ها و سرمايه‌گذاران خارجي در حوزه توليد و صنايع کشور و روند احداث مناطق ويژه اقتصادي اظهار کرد: مناطق ويژه اقتصادي بر مبناي توليد احداث خواهند شد و بايد زيرساخت‌هاي لازم براي آن مهيا باشد که در حال حاضر منطقه اقتصادي جاسک به عنوان منطقه ويژه اقتصادي به مجلس براي قانون‌گذاري رفته است، همچنين مناطق ازاد خرمشهر، اينچه‌برونو بانه نيز در وضعيت تبديل به مناطق ويژه‌ اقتصادي با ويژگي‌هاي مورد نظر هستند. وي همچنين با اشاره به وضعيت مالياتي واحدهاي صنعتي در داخل شهرک‌ها عنوان کرد: متاسفانه شکل قوانين به گونه‌اي بود که واحدهاي صنعتي مستقر در شهرک‌ها در حوزه ماليات دچار مشکل بوده‌اند، آن‌را ما از طريق پيش‌بيني در برنامه ششم حل کرديم و بر‌اساسي قانوني که تا سال 1396 به اجرا درخواهد آمد شهرک‌هاي صنعتي نيز در حوزه توليد آن هستند و مشمول 13 سال معافيت مالياتي خواهند شد.


 وجود ??? هزار ميليارد تومان پروژه نيمه‌تمام آبي در کشور 

معاون وزير نيرو از وجود 180 هزار ميليارد تومان پروژه نيمه‌تمام در بخش آب کشور خبر داد. رحيم ميداني در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به پروژه‌هاي نيمه‌تمام حوزه آب و رويکرد وزارت نيرو در ايجاد پروژه‌هاي جديد، بيان کرد: نمي‌توان به صورت مطلق گفت که وزارت نيرو پروژه جديدي را ايجاد نمي‌کند، چرا که تامين آب شرب اقدامي‌نيست که بتوان آن را به تعويق انداخت. معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا ادامه داد: باتوجه به اهميت ويژه تامين منابع آبي مجبور به ايجاد پروژه‌هاي جديد هستيم، اما در قانون بودجه، اولويت اول به تکميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام داده شده است. ميداني با اشاره به پروژه‌هاي نيمه‌تمامي‌که پيشرفت بالايي دارند، اظهار کرد: اولويت وزارت نيرو اين است که اين پروژه‌ها در مرحله‌‌ اول اجرايي شوند و بايد به اين مساله نيز توجه کرد که پروژه‌هاي نيمه‌تمام در اولويت شرب، جمع‌آوري فاضلاب و تامين آب کشاورزي دسته‌بندي شده‌اند. به گفته وي، با توجه به هزينه‌هاي بالايي که براي يک پروژه مي‌شود اگر پروژه‌اي که پيشرفت بالايي دارد به اتمام نرسد قطعا ضربه اقتصادي برزگي به جامع وارد مي‌شود. معاون وزير نيرو توضيح داد: حجم پروژه‌هاي نيمه تمام با قيمت امروز، حدودا 180 هزار ميليارد تومن است که عدد بزرگ و قابل توجهي است.ميداني در خصوص اولويت‌بندي پروژه‌هاي نيمه‌تمام گفت: منطق حکم مي‌کند که در پروژه‌هاي نيمه‌تمام، اولويت‌ها را به ترتيب اول آب شرب، دوم جمع‌آوري و دفع بهداشتي فاضلاب و سوم پروژه‌هاي تامين آب کشاورزي اختصاص دهيم.


 معاون وزير نفت خبر داد
 توافق جديد نفتي ايران-چين 

‌معاون وزير نفت با اشاره به توافق انجام گرفته با CNPCI چين براي بازگشت به مسجدسليمان، گفت: بر اساس توافق جديد مقرر شد چيني‌ها اصلاحات لازم در بخش‌هايي از روند توسعه اين ميدان را انجام دهند. علي کاردر در گفت‌وگو با مهر در تشريح توافق جديد انجام گرفته بين شرکت ملي نفت ايران و CNPCI چين، گفت: اخيرا هياتي از مديران ارشد اين شرکت چيني به تهران سفر کرده و با مديران شرکت ملي نفت ايران گفتگو کرده‌اند. مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه بر اساس توافق انجام شده مقرر شد که شرکت چيني اصلاحات فني لازم براي توسعه يال شمالي ميدان نفتي مسجدسليمان را انجام دهد، اظهار داشت: به زودي فعاليت‌هاي اين شرکت چيني در مسجد سليمان آغاز خواهد شد.

معاون وزير نفت در پاسخ به پرسش مهر که آيا قرارداد جديدي با شرکت CNPCI چين براي اصلاح وضعيت توسعه يال شمالي ميدان نفتي مسجدسليمان امضا شده است؟ تصريح کرد: بر اساس قرارداد قبلي بين دو طرف به توافق رسيده و صرفا براي انجام اصلاحات مورد نظر شرکت ملي نفت ايران يک تفاهم نامه جديد بين دو شرکت امضا شده است. اين مقام مسئول همچنين خاطرنشان کرد: مرحله اول همکاري با شرکت چيني براي اصلاحات روند توسعه اي ميدان مسجدسليمان بوده و فعلا برنامه‌اي براي اجراي طرح افزايش ضريب بازيافت در اين ميدان قديمي نفت با طرف چيني نداريم. در همين حال غلامرضا منوچهري معاون شرکت ملي نفت ايران با اشاره به سفر يک هيات نفتي ايران به پکن، اعلام کرده است: در سفر اخير هيات نفتي ايران به پکن، 2 طرف براي همکاري در اجراي طرح ازدياد برداشت نفت از ميدان مسجد سليمان هم به توافق رسيده‌اند.

از اين رو با گذشت حدود چهار سال از خلع يد شرکت CNPCI چين از طرح توسعه و بهره‌برداري ميدان مسجدسليمان به عنوان قديمي‌ترين ميدان نفتي ايران و خاورميانه، حالا توافق‌هاي جديدي براي بازگشت چيني‌ها به اين ميدان پا به سن گذاشته صنعت نفت ايران حاصل شده است.


 وزير صنعت خبر داد
 رشد 21 درصدي صادرات غيرنفتي در 4 ماهه اول امسال 

وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه مناطق آزاد بايد به پايگاهي فعال در عرصه توليد و صادرات تبديل شوند، گفت: از مسئولان منطقه آزاد ارس مي‌خواهيم که در راستاي توسعه توليد و صادرات گام‌هاي بزرگي بردارند.

به گزارش ايسنا، محمدرضا نعمت‌زاده در شوراي‌عالي اقتصاد مقاومتي استان آذربايجان‌شرقي با بيان اينکه خوشبختانه جهت‌گيري‌هاي ستاد اقتصاد مقاومتي از ابتداي سال‌جاري به نفع توليد و خروج از رکود بوده است، اظهار کرد: در سه ماهه اول سال‌جاري با رشد 4.2 درصدي در بخش صنعت روبرو بوده‌ايم که اميدواريم تا پايان سال اين عدد به 5 درصد رشد برسد. وي توسعه صادرات را يکي از ماموريت‌هاي بخش صنعت در تحقق اقتصاد مقاومتي دانست و افزود: از طرف توليدکنندگان متعهد شديم که در سال‌جاري 10 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي را افزايش دهيم که در چهارماهه سال جاري شاهد رشد 21 درصدي صادرات غيرنفتي بوده‌ايم. وي خطاب به بانک‌هاي استان آذربايجان‌شرقي تاکيد کرد: بايد سرعت خود را در پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي افزايش دهيد تا پايان شهريورماه به تمام 7500 واحد توليدي، تسهيلات موردنياز اعطا شود تا بتوانند در راستاي توسعه و رونق توليد، گام‌هاي اساسي بردارند و براي 15 هزار نفر در استان اشتغال ايجاد شود. نعمت‌زاده با اشاره به اينکه از ابتداي سال حدود 100 طرح نيمه تمام استان آذربايجان‌شرقي با اعتباري بالغ بر 340 ميليارد تومان تکميل شده است، اظهار کرد: در کل کشور نيز حدود 2300 طرح نيمه تمام با اعتباري بالغ بر 12 هزار ميلياردتومان و اشتغال‌زايي براي 30 هزار نفر تکميل شده است. وزير صنعت، معدن و تجارت در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به بروز برخي مشکلات در صنايع شيريني و شکلات استان تاکيد کرد: صنايع شيريني استان که در کشور حرف اول را مي‌زند با مشکلاتي در حوزه تأمين آرد و شکر مواجه شده بودند که با تدابير لازم اين مشکلات را حل کرديم. وي افزود: روز سه‌شنبه پروژه توليدي الياف شيشه در زنوز کلنگ زني شد که اميدواريم تا 30 ماه آينده با سرمايه‌گذاري بالغ بر 300 ميليارد تومان به اتمام برسد. همچنين روز گذشته دو شهرک صنعتي در اسکو و جوار شهرک شهيد سليمي کلنگ‌زني کرديم


 بانک و بيمه 

پيام مديرعامل بانک پارسيان

به مناسبت هفته بانکداري اسلامي

دکتر کورش پرويزيان رئيس کانون بانک‌هاي خصوصي و مديرعامل بانک پارسيان در پيامي‌ به مناسبت فرارسيدن هفته بانکداري اسلامي، دستاورد 33 سال بانکداري بدون ربا در نظام جمهوري اسلامي‌ و ارائه خدمات بانکي به ملت بزرگوار ايران را به همکاران خود در شبکه بانکي تبريک گفت. پرويزيان در اين پيام خاطر نشان کرد: هفته بانکداري اسلامي ‌فرصت مناسبي براي يادآوري اراده و آرمان‌هاي ملت بزرگوار ايران است که در مسير توسعه اقتصادي، انطباق عمليات بانکي با شرع مقدس و ضوابط اسلامي‌را در طول سه دهه اخير مورد توجه قرار داده است. از اين رو، وظيفه خود مي‌دانم تا ضمن تبريک هفته بانکداري اسلامي ‌به کليه فعالان اقتصادي، که يادآور تصويب قانون عمليات بانکي بدون ربا در سال 1362 است از کليه همکاران پر تلاش خود در شبکه بانکي تقدير کرده و ابراز اميدواري کنيم که با عزم ملي مردم شريف ايران، و تکيه برقوانين بانکداري اسلامي، شرايط اقتصاد ملي در مسير اجراي اقتصاد مقاومتي، خروج از رکود و ايجاد رشد اقتصادي و جلب رضايت مشتريان بانک‌ها حرکت کند. وي تصريح کرد: علاقه مندان به شريعت اسلامي‌در سه دهه اخير، تلاش گسترده‌اي را براي رعايت ضوابط اسلامي‌به کار گرفته اند تا ضمن معرفي خدمات و عقود و استانداردهاي بانکي منطبق با شريعت اسلامي، متناسب با تحولات بازار ، تعريف و نقش پول و بانکداري در جهان امروز، استانداردها و عقود و تکاليف بانکي را به گونه اي تعريف و اجرايي کنند که اهداف مترقي بانکداري بدون ربا محقق شده و هدف شرع مقدس در اجراي قانون بانکداري بدون ربا تا حد امکان به نتيجه برسد.

عرضه اوراق گواهي سپرده 5/15 درصدي

بانک ملي ايران از 16 شهريور

شعب بانک ملي ايران در سراسر کشور از 16 شهريور ماه جاري به مدت 5 روز اوراق گواهي سپرده مدت‌دار ويژه سرمايه‌گذاري (عام) را با نرخ سود علي‌الحساب 5/15 درصد (پانزده و نيم) سالانه عرضه مي‌کنند. به گزارش روابط عمومي‌ بانک ملي ايران، اين اوراق با سررسيد يکساله، به صورت الکترونيکي با نام و قابل انتقال به غير بوده و باز خريد قبل از سررسيد آن با نرخ 5ر13 درصد (سيزده و نيم) سالانه از تاريخ انتشار امکان‌پذير است. اوراق مذکور معاف از ماليات است و سود علي‌الحساب آن ماهانه پرداخت مي‌شود.

پيام مديرعامل بانک تجارت

به مناسبت هفته بانکداري اسلامي

مديرعامل بانک تجارت طي پيامي‌آغاز هفته بانکداري اسلامي ‌را به کارکنان شبکه بانکي تبريک گفت. به گزارش روابط عمومي ‌تجارت‌، متن پيام محمدابراهيم مقدم مديرعامل اين بانک به شرح ذيل است: ديگر بار به هفته‌ گراميداشت سالروز تصويب قانون بانکداري بدون ربا رسيده ايم. طي سي‌و‌سه سال گذشته خدمتگزاران مردم در نظام بانکي کوشيده اند تا نقشي موثر در توسعه و آباداني ميهن و فراهم آوردن امکان حضور مقتدر بخش خصوصي در عرصه‌هاي مختلف اقتصاد کشور را ايفا نمايند‌، به گونه‌اي که مي‌توان ادعا کرد که هيچ طرح و سرمايه‌گذاري عمده و مهمي‌در کشور بدون حضور موثر و تعيين‌کننده بانکها قابل اجرا نبوده است‌. هفته‌ بانکداري اسلامي‌ همچنين پاسداشت سختکوشي و تعهد صدها هزار زن و مرد شريف ايراني است که علي رغم تمام نارسايي‌ها و دشواري‌ها‌، کمر همت به خدمت صادقانه و بي منت به هم ميهنان گماشته‌اند. کارکنان شبکه بانکي را مي‌توان به حق از جمله‌ بهترين و بهره ور ترين کارکنان نظام مالي کشور دانست‌، چه آنکه ماهيت کارکرد بانکها به گونه‌اي است که خدمت بايد در لحظه و به شرط رضايت مشتري ارائه شود و تنها به شرط استمرار رضايتمندي مشتريان و ديگر ذينفعان است که تداوم حيات موثر بانک تضمين مي‌شود‌.


 موانع دولت براي دستيابي به وعده‌هاي اقتصادي  
نويسنده : سعيد کاکاآقازاده

درشرايطي که دولت روحاني توانسته است بسياري ازموانع و مشکلاتي که در گذشته براقتصاد ايران تحميل شده بود را مرتفع کند. با اين حال ازديدگاه بخشي از مخالفان دولت اين دستاوردها با ترد‌يد و انتقادهايي همراه بوده است. با بررسي ومقايسه عملکرد دوران رياست‌جمهوري روحاني درعرصه‌هاي سياسي واقتصادي‌‌ با سال‌هاي پيش‌از آن مي‌توان دريافت دولت تا چه اندازه در دستيابي به وعده‌هاي داده شده موفق عمل کرده است. ‌يکي از اين موارد حل وفصل پرونده هسته‌اي بود که باعث رفع مشکلاتي مانند محدوديت درنقل وانتقالات بانکي،‌ بيمه نفتکش‌ها، واردات هواپيما و بازگشت بسياري از شرکت‌هاي بزرگ صنعتي به کشوربود.افزون براين ايران توانست به پول حاصل ازفروش نفت خود که درکشورهاي آسيايي بلوکه شده بود دست يابد.

همچنين نرخ تورم تا اندازه زيادي نسبت به سال‌هاي پيش‌از آن کاهش پيدا کرد.ولي اين کاهش تورم درشرايطي انجام گرفت که اقتصاد کشوربا عميق‌ترين رکودهاي چند دهه اخيردست به گريبان است و رشد نرخ بيکاري يک فاجعه بزرگ اجتماعي را درکشوربه وجود آورده است. همچنين کوچک شدن اقتصاد به دليل نرخ رشد منفي آن ‌طي سال‌هاي دهه 1390، مشکلات زيادي را براي مردم ايجاد کرده است. نرخ رشد منفي زير2 درصد دربخش صنعت و معدن باعث آن شد شمار زيادي از بنگاه‌هاي اقتصادي با کاهش زير50 درصد ظرفيت توليد خود به مرز ورشکستگي برسند و بازرگاني خارجي نيز به همين نسبت قادر به فعاليت چنداني نبوده است.

افزون براين دولت عنوان کرده است که در سال‌جاري به نرخ رشد پنج درصدي براي اقتصاد ايران اميد بسته است.دستيابي به اين هدف غيرممکن نيست و پيش‌بيني‌هاي بانک جهاني ‌صندوق بين‌المللي پول پيرامون همين رقم نوسان مي‌کند.اما اگراين رشد پنج درصدي، تحقق پيدا کند به دليل افزايش توليد وصادرات نفتي ايران درپي فرايند رفع تحريم‌ها است البته درصورتي که قيمت نفت کاهش نداشته باشد. نرخ رشدي که تنها ازصادرات نفت باشد ونه از پويايي اقتصاد کشوري تاثيرچنداني دربازارکارنخواهد داشت. از طرفي کشور، به‌رغم حل وفصل پرونده هسته‌اي واميدهاي ناشي ازاجراي «برجام»، با‌ يکي از شديدترين و عميق‌ترين رکودهاي اقتصادي چند دهه اخير دست به گريبان است.خصوصي‌سازي هرگز تحقق پيدا نکرد و واحدهاي توليدي دولتي عمدتا به ديگر نهاد‌هاي عمومي‌ويا به نهادهاي شبه‌دولتي منتقل شدند.

براساس بعضي ازگزارش‌ها تنها 3درصد خصوصي‌سازي‌هاي انجام گرفته است.بايد خاطرنشان کرد درميان همه کساني که طي سال‌ها‌ برکرسي رياست دستگاه اجرايي جمهوري اسلامي‌تکيه زده‌اند، هيچ يک به اندازه حسن روحاني با مسايل اقتصادي ايران وجهان آشنا نيست و به درستي مي‌داند که اقتصاد ايران براي بيرون آمدن از بن‌بست فعلي نيازمند خروج ازاسارت درچنگال دولت است.به همين علت در نخستين ماه‌هاي رياست جمهوري‌اش حل مشکل هسته‌اي وغلبه بردشواري‌هاي اقتصادي را دراولويت‌هاي خود قرارداد. اوج ابتکار عمل او ارايه دو«بسته سياستي» از سوي «ستاد هماهنگي اموراقتصادي دولت» براي خروج از «رکود» بود.

ولي کسي نمي‌داند که سرنوشت دو «بسته سياستي»، با آن همه سروصدايي که پيرامون آنها برپا شد، به کجا انجاميد، و يا کار «ستاد هماهنگي اموراقتصادي دولت» به کجا کشيد.ازطرفي اقتصاد ايران برخلاف تقريبا همه کشورهاي جهان، به جاي فعاليت بخش خصوصي بخش دولتي روزبه‌روزگسترده‌‌تر مي‌شود و دولت روحاني طي اين مدت نتوانسته هيچ اقدام و يا ابتکاري براي تغيير اين وضعيت وخارج کردن اقتصاد ايران ازچنگ دولت و نهاد‌هاي «شبه‌دولتي» انجام دهد. مسلما حسن روحاني، به رغم آشنايي با اقتصاد ايران وجهان، نمي‌تواند بدون عبور از «خطوط قرمز» به موانع بنيادي که راه را برتوسعه ايران بسته‌اند، بپردازد.