نسخه شماره 4125 - 1395/06/11 -

عضو شوراي شهر تهران ابعاد جديد تخلف شهرداري را اعلام کرد
ارائه تسهيلات بانکي 400ميليوني به مديران شهرداري و اعضاي شورا


زاغه‌نشيني مدرن در آلونک‌هايي به نام مسکن مهر


خبر


توصيه


 عضو شوراي شهر تهران ابعاد جديد تخلف شهرداري را اعلام کرد
 ارائه تسهيلات بانکي 400ميليوني به مديران شهرداري و اعضاي شورا 

رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر تهران از مجلس خواست تا در قالب طرح تحقيق و تفحص از واگذاري املاک، به موضوع ارائه تسهيلات بانکي سنگين به مديران ارشد شهرداري و برخي اعضاي شورا با سودهاي ناچيز ورود کند.

رحمت‌اله حافظي درگفت‌وگو با ايلنا درباره واگذاري املاک و مستغلات به برخي از اعضاي شوراي شهر تهران گفت: خطايي که شوراي شهر در گذشته داشته؛ اعتماد بيش از اندازه به شهردار بوده است. ابتداي دوره چهارم به برخي دوستان پيشنهاد دادم در قالب يک طرح، تمامي اختيارات تفويض شده به شهردار را ابطال کرده و از شهردار بخواهيم که در اولين جلسه صحن تمامي اختيارات مورد نياز خود را به صحن ارائه کند تا ما بدانيم چه اختياراتي به شهرداري تفويض شده است.

وي ادامه داد: من به عنوان عضو جديدالورود به شورا نمي‌دانم؛ چه اختياراتي به شورا تفويض شده است، لذا با اين کار مي‌توانيم؛ اختيارات تفويض شده را به روز کرده و بدانيم کدام اختيارات به وي تفويض شده است، اما متاسفانه جو حاکم بر شورا آمادگي لازم براي پذيرش چنين پيشنهادي را نداشت. حافظي با يادآوري امضاي طرح کاهش اختيارات شهرداري توسط 22 نفر از اعضاي شوراي شهر طي چند ماه گذشته، اظهار کرد: با لابي‌هاي سنگيني که توسط شهرداري انجام شد؛ 11 نفر راي خود را پس گرفتند و اين طرح از يک فوريت خارج شد و به طور عادي در دستور کار کميسيون برنامه و بودجه قرار گرفت.

رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر تصريح کرد: يکي از ايرادات مربوط به اتفاقات اخير و مباحث مربوط به واگذاري املاک، ناشي از آن است که در شوراي سوم مصوبه‌اي درباره چگونگي واگذاري امکانات رفاهي به تصويب رسيد که در يکي از بندهاي آن مقرر شده بود؛ آئين‌نامه اجرايي مصوبه توسط شهرداري تنظيم شود. يعني اين موضوع به طور کامل و يک طرفه به شهرداري تفويض شد؛ بدون اينکه بخواهند شهرداري پيشنهاد خود درباره آئين‌نامه اجرايي را براي تصويب به شورا ارائه کند. وي با بيان اين که شهردار هم در يکي از بندهاي دستورالعمل تفويض شده، ارائه تخفيف تا 50 درصد را در واگذاري املاک پيش‌بيني کرده است، خاطرنشان کرد: اعتماد بيش از حد به شهرداري زمينه‌ساز اين انحرافات بوده است. چنين ظرفيتي را شهردار به استناد اختيار تفويض شده براي خود ايجاد کرده است و مي‌گويد؛ واگذاري املاک براساس قانون انجام شده است که سخني درست است، اما آيا شورا اجازه داشته است که چنين کاري کند؟

اين عضو شوراي شهر عنوان کرد: اگر همزمان هر شهروند تهراني که فاقد مسکن است به شهرداري مراجعه کرده و آقاي شهردار برهمين اساس ملک واگذار کند، ما مشکلي نداريم اما اين آئين‌نامه ابزاري شده است؛ براي ويژه‌خواري مديران ارشد شهرداري و متاسفانه برخي از اعضاي شوراي شهر هم در اين دام گرفتار شده‌اند. حافظي اضافه کرد: مشکل ديگر آن است که کارشناسي املاک واگذار شده به کارشناس دادگستري محول شده است، اما مي‌بينيم در تعداد زيادي از اين واگذاري‌‌ها کارشناس رسمي دادگستري هم قيمت منطقه را لحاظ نکرده است و تا 50 درصد زير قيمت منطقه قيمت‌گذاري کرده است، يعني 50 درصد در اينجا شاهد کاهش قيمت هستيد؛ و شهردار نيز مي‌تواند تا 50 درصد از اين قيمت نيز تخفيف دهد و در حقيقت قيمت زمين به يک چهارم تقليل مي‌يابد. بعد هم 25 درصد قيمت را نقد گرفته و مابقي را اقساط. اين اتفاق افتاده است و کسي هم نمي‌تواند؛ منکر آن شود و عمدتا هم مديران ارشد شهرداري از اين موضوع بهره برده‌اند.

وي با بيان اينکه موضوع ديگر که قابل تامل بوده و انتظار دارم؛ مجلس شوراي اسلامي در قالب تحقيق و تفحص از واگذاري املاک وارد اين موضوع نيز بشود، گفت: موضوع مربوط به ارائه تسهيلات بانکي به مديران ارشد شهرداري با سودهاي بسيار ناچيز است.

رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر ادامه داد: اين تسهيلات سنگين و تا 400 ميليون تومان بوده و سودهاي آن ناچيز و شبه قرض‌الحسنه است. ظاهرا آقايان گفته‌اند؛ ما قائل به اين هستيم که اعضاي شورا هم همسطح معاونان شهردار مي‌توانند از اين تسهيلات استفاده کنند که متاسفانه برخي از اعضاي شورا هم در اين دام افتادند.

وي با تاکيد براينکه اين رانت‌ها و ويژه‌خواري‌ها باعث دغدغه و واکنش شهروندان شده است، خاطرنشان کرد: بهمن ماه سال گذشته مجموعه شورا، تعاوني مسکني براي اعضاي شوراي شهر تشکيل داد، حال يک نفر از اعضا را پيدا کنيد که مسکن نداشته باشد؛ دوستان گفتند براي فرزندانمان است!! قرار نيست که براي فرزندانتان از اين ظرفيت و فضايي که ايجاد شده سوء استفاده کنيد.

حافظي ادامه داد: تعاوني را تشکيل دادند و به همه اعضا هم نامه دادند که فرم‌هاي پيوست را تکميل کنيد؛ اين شماره حساب بانک است؛ 450 هزار تومان به اين حساب واريز کنيد تا عضويت شما ثبت شود، من نيز يادداشتي گذاشتم و تاکيد کردم که اين اقدام در شان اعضاي شورا و به صلاح آنان نيست و بايد افرادي که در اين سطح کار مي‌کنند؛ هوشيار بوده و بدانند که چه دام‌هايي سر راه آنان است.

رئيس کميسيون سلامت شوراي شهر تهران همچنين درباره سخنان شهردار در روز کارمند مبني براينکه در بحث خدمات؛ کارمند و کارگر و عضو شوراي شهر فرقي نمي‌کند،‌ اظهار کرد: اينکه شهردار مي‌گويد؛ براي من هيچ تفاوتي ميان اعضا نيست و همه را تکريم مي‌کنم؛ ‌اين سخنان واقعا گزاف است و با واقعيت سازگار نيست.


 زاغه‌نشيني مدرن در آلونک‌هايي به نام مسکن مهر 

معاون سياسي-اجتماعي استانداري تهران گفت: «زاغه‌نشيني مدرن» در آلونک‌هايي به نام مسکن مهر در کشور ايجاد شده است. سيد شهاب‌الدين چاووشي (معاون سياسي-اجتماعي استانداري تهران) در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به اين سوال که چرا با وجود بيشترين تزريق اعتبار در حوزه سلامت و درمان در اين دولت، اما همچنان در استان تهران و شهرستان‌هاي اطراف مشکلاتي اعم از نبود مرکز درماني و بهداشتي وجود دارد و مردم مجبور هستند؛ براي درمان به تهران يا شهر ديگري بروند؟ اظهار داشت: امروز هر ايراني با داشتن دفترچه خدمات درماني، مي‌تواند؛ بستري شود و دغدغه درمان و بستري شدن در کل آحاد جامعه از بين رفته است. اين اقدام، يکي از کارهايي است که در خود آمريکا و خيلي از کشورهاي منطقه عملياتي نشده‌است، اما اينکه آيا استان تهران با 13 ميليون جمعيت، سهم خودش را در استفاده از امکانات درماني و بهداشتي موجود کشور تمام و کامل دريافت کرده يا خير؟ پاسخش منفي است. معاون سياسي-اجتماعي استانداري تهران با بيان اينکه در حال حاضر در برخي شهرستان‌هاي تهران هنوز يک بيمارستان هم وجود ندارد، افزود: بعضي‌ شهرستان‌هاي ما به اندازه برخي استان‌هاي ما جمعيت دارند، اما سرانه جمعيت‌شان با برخوردي از امکانات بهداشتي و درماني متناسب نيست، اما با توجه به امکان دسترسي‌شان به تهران و مراکز درماني، تا حدودي اين مشکل قابل حل است؛ در مناطق مختلف کشور ما که دور از دسترس هستند و دسترسي به مراکز درماني ندارند، طبيعتا اولويتي داده شده که حداقل امکانات بهداشتي را داشته باشند. وي ادامه داد: البته در 3 سال گذشته در چندين شهر ساخت بيمارستان آغاز شده و در برخي شهرهاي ديگر، بيمارستان‌ها در مرحله اتمام و بهره‌برداري است. چاووشي به ايجاد شهرهاي جديد و پرجمعيت و همچنين مشکلات مسکن مهر در اين شهرها اشاره کرد و گفت: شهرهاي جديدي در استان تهران شاخته شده که جمعيت‌شان قابل توجه است؛ مثلا شهر پرند طي دو سه سال آينده با اين ساخت‌وسازي که در آنجا صورت گرفته به نظر مي‌آيد به اندازه برخي استان‌ها جمعيت پيدا کنند؛ در اين شهرها در ساخت مسکن مهر، زيرساخت‌هاي لازم پيش‌بيني نشده است و فقط بيابان را گرفتند و خانه ساختند؛ حالا کار ندارم که خانه‌ها با چه استحکامي ساخته شده است. وي ادامه داد: همين هفته 8 هزار 200 واحد مسکوني مجددا در پرند با حضور وزير مسکن افتتاح شد؛ با افزوده شدن اين جمعيت، تصور کنيد، چه تعداد جمعيت اضافه مي‌شود؛ اين سايت‌ها، زير ساخت‌هاي لازم را ندارند. به طور مثال کلانتري، مسجد و مدرسه پيش‌بيني نشده است. در آستانه سال تحصيلي گذشته و امسال يکي از دغدغه‌هاي جدي ما که پيگيري هم کرديم؛ يافتن راهکارهاي کوتاه مدتي است که بتوانيم دانش‌آموزان را پوشش دهيم. اين خانه‌ها و ساختمان‌ها که با اين حجم شاخته شده، سيستم فاضلاب، سيستم آبرساني، لوله‌کشي گاز و امکانات شهري وجود ندارد؛ تازه پرند جزو آبادترين‌هاي شهرهاي جديد است.

چاووشي اضافه کرد: هنگام افتتاح يکي از خانه‌هاي مسکن مهر متوجه شديم که سيستم فاضلاب براي خانه‌ها پيش‌بيني نشده بود؛ البته از اين قبيل مشکلات زياد وجود دارد. من همانجا عرض کردم که طرح مسکن مهر مي‌توانست به حل مشکل مسکن منجر شود به شرطي که تمام جهات کارشناسي لحاظ مي‌شد. وي با تاکيد بر اينکه با اين وضع موجود، زاغه‌نشيني قديم را به زاغه‌نشيني مدرن تبديل کرديم، گفت: در گذشته يقه حاشيه‌نشيني قديم را مي‌گرفتيم و مي‌گفتيم چرا خلاف ساختي؟ چرا اينجا خانه ساختي؟ ولي در حال حاضر آنها يقه ما را گرفتند که براي ما خانه ساختيد، پس امکانات اوليه آن کجاست؟ يعني ما الان بدهکار شديم به کساني که بايد خدمت ارائه مي‌داديم و رضايت حاصل مي‌شد؛ ولي برعکس شده است. کساني که مي‌توانستيم صاحب مسکن کنيم و خيالشان را با اين کار راحت کنيم، اما متاسفانه امکانات مورد نياز در آن پيش‌بيني نشده است. وي ادامه داد: شنيدم برخي آقايان گفته‌اند، ما خانه‌شان را ساختيم، حالا شما نمي‌توانيد؛ آب و گازش را وصل کنيد؟! مسکن مهر به آلونک‌هايي تبديل شده که نه پيوست فرهنگي و نه هويت شهري و اجتماعي دارد و واقعا دغدغه‌هاي جدي براي دولت ايجاد کرده که بايد تلاش شود در اين زمينه اقدامات موثري انجام داد. معاون سياسي-اجتماعي استانداري تهران در واکنش به اين اظهارات مبني بر اينکه «اگر طرح مسکن مهر نبود، چه مي‌شد؟» گفت: بافت‌هاي فرسوده شهرهاي بزرگ ما را ببنيد، همه امکانات و خدمات زيربنايي را دارا هستند اما خانه‌هايي که با يک زلزله 5 ريشتري ممکن است؛ فرو بريزند. چاووشي در پايان تصريح کرد: در بيابان‌ها خانه ساختيم و بايد آب و برق و فاضلاب و سيستم طراحي کنيم؛ در اينجا هزينه و اعتبارات کشور حيف شده و بهره‌دهي لازم را نداشته است. اسمش اين است که 30 ميليون تومان براي ساخت خانه لازم است در واقع خيلي بيش از اينهاست؛ اين خانه‌ها هر کدام بالاي 500 ميليون براي دولت هزينه برداشته است و کسي متوجه اين موضوع نيست.


 خبر 

روزانه 53 نفر بر اثر حوادث رانندگي مي‌ميرند

ايلنا: رئيس سازمان مديريت بحران کشور، راه‌اندازي خانه‌هاي هلال را ظرفيتي مناسب براي ارائه آموزش‌هاي عمومي در جامعه دانست و افزود: برگزاري دوره‌هاي آموزشي مديريت حوادث در بسياري از استان‌هاي حادثه ديده کمک کرده است تا با خسارات کمتري مواجه شويم. وي با تاکيد بر اين که بر اثر حوادث رانندگي، روزانه 53 نفر و سالانه 17 هزار نفر جان خود را از دست مي دهند، گفت: افزايش خسارات جاني و مالي، به خاطر نبود آموزش‌هاي صحيح تحميل مي شود، اگر سطح آگاهي‌هاي مردم افزايش يابد و حوادث و پيامدهاي آن را خوب بشناسند مشکلات ما کم خواهد شد. ارائه اين آموزش‌ها در پيش بيني و پيشگيري حوادث موثر است، به همين دليل آموزش دست‌اندرکاران امداد و نجات و نيروهاي داوطلب حائز اهميت بوده و اين ماموريت اصلي جمعيت هلال احمر است.

با ارائه خدمات رايگان روز داوطلبي کار

در شمال تهران اجرا شد

در راستاي ارائه خدمات رايگان و ايجاد زمينه مشارکت عموم شهروندان جهت همياري و همکاري در انجام امورات شهر ،روز داوطلبي کار در شمال تهران برگزار شد.


 توصيه 

چه روغن‌هايي براي قلب مفيد هستند

رئيس انجمن آترواسکلروز با بيان اين که هر فرد مجاز است 20 درصد کالري روزانه‌اش را از چربي‌ها تامين کند، بر لزوم مصرف روغن ذرت، کنجد و زيتون تاکيد کرد. دکتر مسعود قاسمي، در گفت و گو با يوپنا، با بيان اين که طي ساليان طولاني روغن‌هاي جامد به معضلي تبديل شده بود، اظهار داشت: طي چند دهه گذشته در دنيا به دليل مشکلات حمل و نقل و بسياري مسائل ديگر مانند عدم آگاهي از عوارض مصرف روغن‌هاي جامد، روغن‌هايي را که از گياه استخراج مي‌شد و به صورت مايع بود به کارخانه مي‌بردند و يون هيدروژن به آن اضافه مي‌کردند و آن را به شکل جامد در مي‌آوردند تا حمل و نقل آن آسان شود. اين فوق تخصص آنژيوپلاستي و والولوپلاستي، ادامه داد: بعدها اثبات شد که اين روغن‌هاي اشباع شده بسيار پر خطر است و بررسي‌ها نشان داد که اين روغن‌ها چه جامد و چه مايع نياز به ارزيابي دارند زيرا حاوي اسيدهاي چربي هستند که ما آن را ايزومر ترانس مي‌گوييم. دکتر قاسمي، افزود: انواع اين اسيدهاي چرب اگر بالاتر از استاندارد باشند موجب عوارض غير قابل برگشت عروقي مثل تنگي رگ‌هاي قلب، عروق مغز و تمام اندام‌ها مي‌شوند. رئيس انجمن آترواسکلروز با تاکيد بر کاهش مصرف چربي‌ها به ويژه روغن، يادآور شد: روغن جامد تحت هيچ شرايطي توصيه نمي‌شود، همچنين افراد قبل از خريد بايد روغن مايع را بررسي کنند تا ايزومر ترانس و نگهدارنده کمتري داشته و از کيفيت مناسبي نيز برخوردار باشد. وي خاطر نشان کرد: توصيه مي‌شود روغن ذرت و کنجد که قابل قبول هستند براي موارد پختني و روغن زيتون که يکي از بهترين روغن‌هاي فعلي در جهان است نيز جهت مواد غذايي غير پختني استفاده شود.