نسخه شماره 4104 - 1395/05/18 -

«ارادتمند نازنين بهاره تينا» مجددا از سوي شوراي نمايش رد شد
به شوراي عالي نظارت سازمان سينمايي اعتراض مي‌کنيم

رهبر ارکستر جوانان جهان:
ارکستر سمفونيک تهران به تمرين بيشتري نياز دارد


جايـزه جشـنواره فيلـم کـن برايـم خـوش‌يمـن نبـود

رضا گوران:
اولين اثر سينمايي‌ام را براي فيلم فجر آماده مي‌کنم

سپند اميرسليماني:
هميشه در خواندن جدي بودم

مديرعامل خانه تئاتر
تئاتر خصوصي مشکلاتي را براي تئاتر به وجود آورده است


ازهردري خبري


 «ارادتمند نازنين بهاره تينا» مجددا از سوي شوراي نمايش رد شد
 به شوراي عالي نظارت سازمان سينمايي اعتراض مي‌کنيم 

تغيير و تحول در اعضاي پروانه نمايش ارشاد موجب بروز‌ گمانه‌زني‌هايي شد درباره اينکه ممکن است مجالي ايجاد شود براي بررسي دوباره برخي فيلمها مانند «ارادتمند نازنين بهاره تينا» که در شوراي قبلي رد شده بودند.

حبيب ايل بيگي رييس اداره نظارت اما با رد اين گمانه‌زني‌ها به «مهر» گفت: براساس قوانين موجود فيلم‌هايي که در شوراي پروانه نمايش رأي قطعي خود مبني بر رد را دريافت مي‌کنند ديگر نمي‌توانند درخواست جديد به شوراي مورد نظر را بدهد. وي تاکيد کرد: شوراي جديد فيلم‌هايي را که اصلاحيه خورده باشند دوباره بررسي مي‌کند ولي وقتي فيلمي‌کلا رد شده باشد امکان بررسي آن در همان شورا فراهم نيست. معاون ارزشيابي و نظارت سازمان سينمايي بيان کرد: درباره اين فيلم مورد نظر بايد بگويم، اين اثر در شوراي پروانه نمايش رد شده است و براساس آيين نامه موجود، تهيه کننده فيلم مي‌تواند نسبت به اين حکم اعتراض کند تا اين فيلم در شوراي‌عالي نظارت سازمان سينمايي ديده شود. ايل بيگي در پايان گفت: به هرحال فعاليت شوراي جديد در امتداد شوراي قبلي است و تصميم شوراي قبلي به قوت خود باقي است و تنها فيلم‌هايي که اصلاحيه داشته اند بعد از اعمال اصلاحيه نسخه جديد را به شورا ارائه مي‌دهند. از سوي ديگر تهيه‌کننده فيلم سينمايي «ارادتمند؛ نازنين بهاره تينا» اعلام کرد قطعا به شوراي عالي نظارت سازمان سينمايي اعتراض مي‌کند و پيگير سرنوشت اين فيلم خواهد بود. از سوي ديگر سعيد خاني درباره حکمي‌که شوراي پروانه نمايش درباره مردود شدن فيلم «ارادتمند؛ نازنين بهاره تينا» و عدم دريافت پروانه نمايش آن صادر کرده است، گفت: واقعيت اين است که به صورت رسمي‌هنوز خبر و حکمي‌به ما اعلام نشده و من از طريق اخبار و رسانه‌ها از نظر شوراي پروانه نمايش درباره فيلم مطلع شدم.

وي ادامه داد: قطعا اگر حکمي‌به ما ابلاغ شود؛ آن را بررسي مي‌کنيم و به شوراي عالي نظارت سازمان سينمايي اعتراض مي‌کنيم. خاني افزود: قرار بود فيلم «ارادتمند؛ نازنين بهاره تينا» را بعد از اصلاحات براي اعلام نظر به شوراي پروانه نمايش ارائه کنيم اما ظاهرا اين شورا اعلام کرده فيلمي‌که يکبار در اين شورا ديده شده و رد شود، ديگر در شورا قابل نمايش نيست.

خاني افزود: ما معتقديم اين فيلم قابل نمايش است و راحت‌تر از فيلمنامه‌ آن که پروانه ساخت گرفت، مي‌تواند پروانه نمايش هم دريافت کند.


 رهبر ارکستر جوانان جهان:
 ارکستر سمفونيک تهران به تمرين بيشتري نياز دارد 

داميانو جورانا - رهبر ارکستر جوانان جهان - درباره ارکستر سمفونيک تهران گفت: پيش‌تر با اين ارکستر آشنايي داشتم و اين دومين‌بار است که با اين بچه‌ها ديدار مي‌کنم. آن‌ها در موضوع اخلاقي واقعا بي‌نظير بوده‌اند و در موضوع کاري کمي به تمرين بيشتر نياز دارند. به گزارش ايسنا، رهبر ارکستر جوانان جهان ادامه داد: لازم است با اين بچه‌ها بيشتر کار شود تا بتوانند بيشترين بازده را از خود نشان دهند. اين نوازندگان شايستگي حضور در رده‌هاي بالاتر را دارند.او با بيان اين‌که باعث افتخار است که به‌عنوان رهبر ارکستر جوانان جهان در ايران حضور پيدا کرده‌ام، اظهار کرد: بارها گفته‌ام و باز هم مي‌گويم، خاطراتي را که اينجا تجربه کرده‌ام، هرگز فراموش نخواهم کرد.

اين رهبر ارکستر که 20 مرداد ماه، اجراي مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونيک تهران را رهبري مي‌کند، توضيح داد: در اولين شب کنسرت، من به‌عنوان رهبر روي سن خواهم رفت. اجراي ما دو بخش دارد که در بخش اول، قطعه «سلامي از عشق»، «اپوس 12 براي ارکستر»، «همورسک، اپوس 101 براي يويلا» و در قسمت دوم نيز باهم تلفيق‌شده سمفوني شماره 7 بتهوون را اجرا خواهيم کرد.

جورانا به ارکستر جوانان جهان نيز اشاره کرد و افزود: ما در ارکستر نوازندگاني را از تمام کشورها مثل آلمان، فرانسه، آمريکا، ترکيه، ايتاليا و‌... در کنار هم داريم و همکاري با آن‌ها برايم لذت‌بخش است. من براي اين اجرا در ايران، از رياست‌جمهوري ايتاليا مدال گرفتم و برايم باعث افتخار بود. اين مدال، معاني زيادي از جمله پيامي معنوي دارد.


 جايـزه جشـنواره فيلـم کـن برايـم خـوش‌يمـن نبـود 

شهاب حسيني مي‌گويد که دريافت جايزه جهاني جشنواره فيلم کن براي وي خوش‌يمن نبوده است.

به گزارش ايلنا، شامگاه شنبه 16 مرداد مراسم افتتاح باشگاه هواداران هنر ايران برگزار شد و در اين مراسم از شهاب حسيني، فرهاد اصلاني، کيانوش عياري و رضا ميرکريمي تقدير شد.

شهاب حسيني طي سخناني با اشاره به اتفاقاتي که براي وي بعد از کسب جايزه جشنواره فيلم کن رخ داده است، گفت: من تصور مي‌کردم هر جايزه جهاني براي کسي که آن جايزه را مي‌گيرد يک خوش‌شانسي‌هايي مي‌آورد و باعث شروع يک دوره طلايي در فعاليت هنري برنده جايزه مي‌شود اما اشتباه فکر مي‌کردم.

وي ادامه داد: از زماني که به ايران بازگشتم کسب اين جايزه براي من خوش‌يمن نبوده است و با چالش‌ها و حواشي فرساينده‌اي مواجه بودم.

بازيگر فيلم فروشنده افزود: از همان زماني که وارد فرودگاه شدم؛ متوجه شدم هيچ تمهيدي براي ساماندهي جمعيت و مردم عزيزي که راه زيادي را قبول زحمت کرده و به استقبال ما آمده بودند، انديشيده نشده است و ما شرمنده آنها شديم و نتوانستيم به احساسات آنها پاسخي شايسته بدهيم و از همين جا به آنها مي‌گويم که قدم‌هاي شما روي چشم ما بوده است و ببخشيد که نتوانستيم تشکر کنيم.

وي ادامه داد: اين روزها رگبارهاي غم‌انگيزي را سپري کردم ولي امشب نسيمي از مهر و محبت به من وزيد و جان گرفتم و تا جان در بدن دارم براي سربلندي ايران و انسان ايراني تلاش مي‌کنم.


 رضا گوران:
 اولين اثر سينمايي‌ام را براي فيلم فجر آماده مي‌کنم  

رضا گوران کارگردان تئاتر که به تازگي مجوز کارگرداني در عرصه سينما را هم دريافت کرده است مي‌گويد فضاي آثار سينمايي‌اش با تئاترهايش فرق دارد.رضا گوران کارگردان تئاتر که در نظر دارد به زودي جديدترين تجربه سينمايي خود را هم جلوي دوربين ببرد در گفت‌وگو با مهر گفت: واقعيت اين است که من هميشه دوست داشتم در سينما فعاليت کنم و با توجه به اينکه در سال‌جاري نمايشي را براي کار نداشتم، يک فيلمنامه نيمه بلند با نام «هنوز نه» را جلوي دوربين بردم و بعد از ساخت آن سوابق خود را به سازمان سينمايي ارائه کردم و مجوز کارگرداني خود در سينماي بلند را دريافت کردم.

وي با اشاره به اينکه در حال گمانه زني براي جذب تهيه‌کننده براي ساخت پروژه سينمايي جديد خود است، ادامه داد: در حال حاضر فيلمنامه اي در دست دارم تا آن را به شوراي پروانه ساخت ارائه دهم.

کارگردان «شب آوازهايش را مي‌خواند» با اشاره به فيلم نيمه بلند «هنوز نه» توضيح داد: اين فيلم داستان يک زن و شوهر جوان است که مي‌خواهند بچه دار شوند و زن از شوهر مي‌خواهد تا زماني بچه دار شوند که هيچ رازي بين آنها نباشد. در اين فيلم بازيگراني چون سهيلا گلستاني، نازنين بياتي، حسام محمودي، ليندا کياني، نيلوفر زواروق، مرجان هاشمي‌و علي ثمين حضور دارند.

وي با اشاره به تفاوت آثار خود در تئاتر و سينما بيان کرد: آثار من در تئاتر بيشتر به جهان ذهني‌ام نزديک است، اما در سينما با توجه به گستره مخاطب تصميم دارم تا بيشتر به مخاطب سينما فکر کنم، به همين دليل مي‌توانيد فرق فاحشي را ميان آثار من در تئاتر و سينما ببينيد. در واقع سينما داراي مخاطب گسترده تري است و براي اين مخاطب بايد وسيع تر فکر کرد.اين کارگردان سينما و تئاتر تاکيد کرد: البته اين را بايد بگويم که قرار نيست از ديدگاه هاي زيبايي شناسي و مفاهيم فلسفي که در تئاتر دنبال مي‌کردم، فاصله بگيرم و آن را در سينما دنبال نکنم. اين را هم بايد بگويم که قرار نيست براي مخاطب خاصي فيلم بسازم بلکه من به سينما به عنوان يک فضاي پر از درام و زندگي فکر مي‌کنم و آنچه در سينما براي من اهميت دارد نقش خود زندگي است و مي‌خواهم همين زندگي را در سينما به تصوير بکشم.

گوران که سال‌ها تجربه نويسندگي و کارگرداني در عرصه تئاتر را دارد در پايان گفت: تمام تلاش خود را مي‌کنم که اولين اثر سينمايي‌ام را براي حضور در سي‌و‌پنجمين جشنواره فيلم فجر آماده کنم اما اينکه فيلم براي حضور در اين جشنواره انتخاب شود يا نه را نمي‌دانم. البته من خاطرات بسيار خوبي از جشنواره تئاتر فجر دارم و دوست دارم در جشنواره فيلم فجر نيز حضور داشته باشم.


 سپند اميرسليماني:
 هميشه در خواندن جدي بودم  

سپند اميرسليماني بازيگري که در زمينه موسيقي هم صاحب تجربيات است و البته در کمدي «نهنگ عنبر» در نقش يکي از خوانندگان کوچه بازاري لس‌آنجلسي به نام جلال همتي ايفاي نقش کرده بود از بي پولي گريبانگيرش براي انتشار آلبوم سخن گفت.

به گزارش برنا، سپند اميرسليماني که در ماه‌هاي اخير 2 قطعه به نام‌هاي «دل بده» و «شب پاييز» منتشر کرده است در اين باره گفت: خيلي دوست دارم آلبومم منتشر شود، ولي کمي‌تنبل و البته بي پول هم هستم، ولي واقعا مي‌خواهم اين کار را جدي انجام بدهم چون هميشه در خواندن جدي بودم.وي افزود: من زماني که کنکور شرکت کردم موسيقي امتحان دادم، ولي بازيگري قبول شدم و هميشه به موسيقي علاقه داشتم و ساز مي‌زدم، ولي شايد اين تک آهنگ‌ها براي اينکه نظر مخاطب را متوجه بشوم و ببينم چه چيزي دوست دارد بهتر باشد.

بازيگر فيلم «نان، عشق موتور هزار» با اشاره به 2 قطعه «دل بده» و «شب پاييز» گفت: «دل بده» يک کار ضربي خواني است و اولين بار در برنامه «راديو هفت» به مناسبت چهلم زنده ياد مرتضي احمدي پخش شد، اما «شب پاييز» يک کار اسلو راک است و من بازخورد خوبي از انتشار اين تک آهنگ ديدم و شايد 70 تا 80 درصد مخاطبان راضي بودند و 10 درصد هم راضي نبودند، 10 درصد هم فحش دادند.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا تاکنون نتوانسته براي انتشار آلبومش سرمايه گذار پيدا کند، گفت: متاسفانه تا بحال دنبال اسپانسر نرفتم و شايد اين بخاطر تنبلي باشد، البته برخي از اسپانسرها انتظاراتي دارند که با روحيات من سازگار نيست، مثلا شبيه يک خواننده لس‌آنجلسي بخوانم که سبک کارم با آن شخص هماهنگ نيست.

سپند امير سليماني درخصوص کار جديدش گفت: تک آهنگي به نام «بخنديم» را قرار است به زودي منتشر کنيم و فکر مي‌کنم اولين رونمايي اين قطعه در برنامه «خندوانه» باشد؛ شعر اين قطعه را مهدي ايوبي سروده است.


 مديرعامل خانه تئاتر
 تئاتر خصوصي مشکلاتي را براي تئاتر به وجود آورده است 

مديرعامل خانه تئاتر ابراز عقيده کرد: با وجود وضعيت ظاهر اين روزهاي تئاتر، اين حوزه وضعيتي ندارد که اعضايش در آن احساس آرامش و امنيت مالي داشته باشند.

«اصغر همت» که بيش از دو ماه از مديرعاملي‌اش در خانه تئاتر مي‌گذرد در گفت‌وگو با ايسنا بيان کرد: در اين دو و نيم ماهي که از شروع کارم در خانه تئاتر به عنوان مديرعامل مي‌گذرد بيشتر تمرکز و وقتم به پيگيري مسئله بيمه گذشته که اگرچه هنوز به طور کامل به سرانجام نرسيده است، اما تقريبا به آنچه مي‌خواستيم رسيده‌ايم و بخش‌هاي پاياني آن در حال پيگيري است.

او در پاسخ به اينکه مهمترين اقدام خانه تئاتر در حال حاضر چيست و چرا اين خانه در امور مربوط به تئاتر هيچ اثرگذاري و نام و نشان پررنگي ندارد؟ توضيح داد: در همان ابتداي کارم سه ماه فرصت خواستم تا برنامه‌ريزي درستي براي پيگيري امور تئاتر بتوانم انجام دهم که در اين مدت بيشتر وقتم به مسئله بيمه گذشت.

با اين حال در هيأت مديره خانه تئاتر مواردي را به بحث گذاشته‌ايم و قصد داريم در آينده نزديک به چند موضوع مهم از جمله سالن‌هاي خصوصي و کيفيت اجراي نمايش‌ها ورود کنيم. وي گفت: تئاتري که تحت عنوان خصوصي در حال حاضر رواج پيدا کرده، که البته ما آن را به عنوان تئاتر خصوصي نمي‌شناسيم، لطمه‌ها و مشکلاتي را براي تئاتر ايجاد کرده است که يکي از آن‌ غيراستاندارد بودن مکان‌هايي است که در آن‌جا نمايش‌ها به صحنه مي‌روند و خدايي ناکرده امکان وقوع يک فاجعه در آنها وجود دارد.

همت با اشاره به آکوستيک نبودن بسياي از اين سالن‌هاي خصوصي به يک نمونه مشخص اشاره و اظهار کرد: خودم تصميم گرفته‌ام از اين پس ديگر به سالني همچون حافظ نروم چون فقط يک سوله بزرگ است که هر شب به قيمت گزافي اجاره داده مي‌شود. وقتي براي ديدن يک نمايش به آنجا مي‌رويم دچار سرسام مي‌شويم و بدتر از اين موضوع، بازيگراني هستند که در آن‌جا روي صحنه مي‌روند و مدام صداي خود را در گوش‌شان مي‌شنوند.


 ازهردري خبري 

نظر وزير ارشاد درباره «لانتوري»

ايسنا: علي جنتي گفت: بعضي وقت‌ها وقتي مي‌گوييم فيلم ارزشي يا ديني بسازيم فکر مي‌کنند اگر جانمازي در فيلم پهن باشد يعني فيلم ديني است. وزير ارشاد در پاسخ به اين سوال که فيلم «لانتوري» را پيش‌از اين فيلمي قرآني ناميده بود و اکنون استقبال مخاطبان را چطور ارزيابي مي‌کند؟ گفت: چند ماه قبل گفته بودم که در فيلم‌هايمان بايستي به بعضي از مسائلي که در قرآن آمده توجه کنيم چون بعضي وقت‌ها وقتي مي‌گوييم فيلم ارزشي يا ديني بسازيم فکر مي‌کنند اگر جانمازي در فيلم پهن باشد، کسي قرآن دستش باشد يا نماز بخواند يعني فيلم ديني است ولي مهم اين است که يکسري فضائل اخلاقي که قرآن و اسلام بر آن‌ها تاکيد دارند مورد اشاره و تاکيد باشد. جنتي ادامه داد: در بخشي از فيلم «لانتوري» هم بر روي اين نکته تاکيد شده و اين ارزشمند است، بنابراين فيلم‌سازان ما بايد بيشتر روي اين موضوع دست بگذارند و کار کنند. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: فيلم «لانتوري» ممکن است اشکالاتي هم داشته باشد ولي در مجموع آن را مثبت مي‌بينم و مشکل خاصي ندارد. من اين فيلم را قبلا ديده‌ام، مجوز هم دارد و مشکل خاصي ندارد. اين روزها هم مي‌بينيم که استقبال خوبي از آن صورت گرفته است.

نمايشي به تهيه‌کنندگي باران کوثري

ايسکانيوز: «دوشس ملفي» به کارگرداني محمد رضايي‌راد و تهيه‌کنندگي باران کوثري از 15 شهريور در تئاتر مستقل تهران به روي صحنه مي‌رود. «دوشس ملفي» نمايشنامه‌اي به نويسندگي جان وبستر است که محمد رضايي‌راد کارگرداني آن را بر عهده دارد، اين نمايش با حضور باران کوثري، رضا بهبودي، احمد ساعتچيان، فربد فرهنگ، ميلاد شجره، ميلاد رحيمي، سيما مبارک شاهي، سينا کرمي، محسن نوري و سمانه حسيني به عنوان بازيگران اين اثر به روي صحنه خواهد رفت. طراح صحنه اين نمايش محمد رضايي‌راد و طراح لباس آن سمانه حسيني است، تهيه‌کنندگي «دوشس ملفي» را باران کوثري بر عهده دارد. «دوشس ملفي» از 15 شهريور در تئاتر مستقل تهران اجراي خود را آغاز مي‌کند.

«شازده کوچولو» پرفروش‌ترين کتاب

در طرح تابستانه کتاب

برنا: طرح «تابستانه کتاب» که در بازه زماني يک ماهه از 16 تيرماه تا 15 مرداد ماه سال جاري در کتابفروشي‌هاي کشور اجرا شد، پايان يافت که کتاب‌هاي پرفروش حوزه کودک و نوجوان اين طرح معرفي شدند. در طرح «تابستانه کتاب» کتاب‌هاي کودک و نوجوان با تخفيف 25 درصدي با هدف توزيع عادلانه يارانه‌ها و آشتي مردم با کتابفروش‌ها در کتابفروشي‌هاي عضو اين طرح عرضه شد. کتاب‌هاي «شازده کوچولو» ترجمه احمد شاملو، «پنير داداش ماسته، حرف مي‌مي‌ني راسته» از ناصر کشاورز، «بابا لنگ دراز» ترجمه محسن سليماني، «چرا بايد بسم‌الله بگوييم و 4 سوال ديگر (آموزش سبک زندگي پيامبر به کودکان)» نوشته غلامرضا حيدري ‌ابهري، «مي‌مي‌ني چه دوست نازنيني» از ناصر کشاورز، «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» اثر مهدي آذر يزدي، «خاطرات يک بچه چلمن: بد شناسي از نوع خفن» ترجمه تبسم آتشين جان، «جودي انجمن مخفي تشکيل مي‌دهد» ترجمه محبوبه نجف‌خاني از جمله کتاب‌هاي پرفروش حوزه کودک و نوجوان در طرح تابستانه کتاب هستند.

در طرح «تابستانه کتاب» شعر کودکان و نوجوانان جز پنج موضوعات پرفروش اين طرح شناخته شده است و موضوع داستان‌هاي کودک و نوجوان رتبه نهم پرفروش‌ترين موضوعات اين طرح را از آن خود کرد. طرح تابستانه کتاب با مشارکت 518 کتابفروشي درحالي به کار خود پايان داد که 546 هزار و 44 نسخه کتاب از سوي 206 هزار و 787 نفر خريداري شده است.