نسخه شماره 4104 - 1395/05/18 -


رشد 2/2 درصدي آمار طلاق


?? درصد موارد پيوند کليه در کشور از بيماران مرگ مغزي

بعد از گذشت 27 سال؛
قانون بازنشستگي پيش از موعد پرستاران به درستي اجرا نمي‌شود


وجدان کاري


 رشد 2/2 درصدي آمار طلاق 

رئيس سازمان ثبت احوال کشور گفت: در چهار ماه اول سال جاري 55 هزار و 718 رويداد طلاق به ثبت رسيده است که اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2/2 درصد رشد کرده است.

به گزارش ايسنا، حميد درخشان نيا اظهار کرد: استان‌هاي البرز، گيلان، خراسان رضوي و کرمانشاه داراي بيشترين و استان‌هاي سيستان و بلوچستان، يزد و چهارمحال و بختياري داراي کمترين ميزان ثبت طلاق بودند. از سوي ديگر ميانگين سن طلاق مردان 3/35 سال و ميانگين سن طلاق زنان 6/30 سال بوده است. وي افزود: در حال حاضر يک طلاق در مقابل هر 4.2 ازدواج ثبت مي‌شود. استان‌هاي داراي بيشترين نسبت ازدواج به طلاق سيستان‌و‌بلوچستان، ايلام، چهارمحال و بختياري و استان‌هاي داراي کمترين نسبت ازدواج به طلاق، البرز، خراسان رضوي و قم بوده است. ميانگين طول مدت زندگي مشترک در طلاق‌هاي ثبت شده 2/8 سال بوده است که 1/12 درصد زوجين دوام زندگي کمتر از يک سال داشته‌اند. در مجموع 5/47 درصد طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگي مشترک بوده است. البته بايد به اين نکته توجه داشت که با توجه به تاثير عواملي مانند گردش ماه‌هاي قمري، مقايسه آمارهاي ازدواج و طلاق در دوره‌هاي زماني کمتر از يکسال با مدت مشابه سال قبل لزوما بيان کننده سير تحولات اين رويداد نيست. درخشان نيا درباره آمار ازدواج گفت: در چهار ماهه سال جاري 234 هزار و 982 رويداد ثبت شده است که نسبت به سال گذشته 2/2 درصد کاهش داشته است. استان‌هاي اردبيل، کردستان، خراسان شمالي داراي بيشترين و استان‌هاي تهران، سمنان و اصفهان داراي کمترين ميزان ثبت ازدواج بوده‌اند. ميانگين سن ازدواج مردان 7/28 سال و دختران 1/24 سال بوده است.

وي با اشاره به آمار ولادت در سال جاري گفت: در چهار ماهه جاري 512 هزار و 893 رويداد ولادت به ثبت رسيده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 06/0 درصد افزايش داشته است. استان‌هاي داراي بيشترين ميزان ثبت ولادت، سيستان‌و‌بلوچستان، هرمزگان، خراسان رضوي و استان‌هاي داراي کمترين ميزان ثبت ولادت، گيلان، مازندران و مرکزي بوده است.

رئيس سازمان ثبت احوال کشور درباره آمار فوت در سال جاري اظهار کرد: در چهارماهه سال جاري 111 هزار و 752 رويداد فوت به ثبت رسيده که 1/2 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشته است. چهار محال و بختياري، گيلان و آذربايجان‌شرقي داراي بيشترين و استان‌هاي البرز، کهگيلويه و بويراحمد و بوشهر داراي کمترين ميزان ثبت فوت بوده‌اند. بيماري‌هاي قلبي، سرطان‌ها و تومورها و بيماري‌هاي دستگاه تنفسي بيشترين علل ثبت فوت را به خود اختصاص داده‌اند.

وي با بيان اينکه تا پايان تيرماه سال 95 جمعيت ايران 80 ميليون و 115 هزار نفر بوده است، گفت: نرخ رشد جمعيت بدون احتساب مهاجرت 43/1 درصد بوده است و استان‌هاي داراي بيشترين نرخ رشد، سيستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان رضوي و استان‌هاي داراي کمترين نرخ رشد،‌ گيلان، مازندران و مرکزي بوده است. به گزارش ايسنا درخشان نيا در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در زمينه منتشر نشدن آمار ثبت‌احوال به نقل از مديرکل دفتر اطلاعات و آمار جمعيتي سازمان ثبت احوال اظهار کرد: اين خبر حتي در رسانه‌هاي بيگانه نيز تحليل و بررسي شد و ما همان روز درباره آن اطلاعيه‌اي صادر کرديم. يکي از اهداف کلان سازمان ثبت احوال توليد آمارهاي جمعيتي است و اين آمار را در اختيار مسئولان و سازمان‌هاي مردم نهاد قرار مي‌دهد. ابتداي برنامه‌هاي سال 95 سازمان ثبت احوال، توليد، تحليل توصيفي و انتشار آمار جمعيت ايرانيان جزو ماموريت‌ها و اهداف کلان اين سازمان ذکر شده است.

وي در پايان تاکيد کرد: تمام اطلاع‌رساني‌هاي صورت گرفته درباره سازمان ثبت‌احوال بايد از طريق سخنگوي اين سازمان انجام شود.


 ?? درصد موارد پيوند کليه در کشور از بيماران مرگ مغزي 

‌نايب رئيس انجمن اورولوژي ايران، گفت: 20 درصد موارد پيوند کليه پس مي‌زند که البته با توجه به داروهايي که وجود دارد، اين وضعيت بهتر شده است.

به گزارش مهر، دکتر محمدرضا پورمند روز يکشنبه در نشست خبري نوزدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران که قرار است از دوم تا پنجم شهريور 95 در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شود، افزود: در اوايل انقلاب براي يک مورد پيوند کليه در خارج از ايران مي‌بايست 30 هزار پوند هزينه مي‌کرديم که البته همين کار هم دشواري‌ها و مشکلات خودش را داشت. زيرا، اين پيوند در لندن انجام مي‌شد و بيمار مي‌بايست با اهدا‌کننده به اين کشور سفر مي‌کردند. وي در ادامه با عنوان اين مطلب که در حال حاضر شرايط کشورمان به گونه‌اي است که نيازي به اعزام بيماران به خارج نيست، افزود: تا چند سال قبل آمار پيوند کليه از بيمار مرگ مغزي در کشور خيلي پايين بود اما، در سال گذشته از 2500 مورد پيوند کليه در کشور 50 درصد از بيماران مرگ مغزي بود که اين مسئله نشان مي‌دهد در زمينه اهداي عضو فرهنگ‌سازي شده است.

پورمند در ارتباط با ميزان موفقيت آميز بودن پيوند کليه در بيماران، گفت: 20 درصد افرادي که پيوند مي‌شوند، ممکن است که کليه پيوندي در آنها پس زده شود اما با داروهايي که به بازار آمده است، تا حدود زيادي جلوي پس زدن کليه را مي‌گيرد. همچنين رئيس انجمن اورولوژي ايران در ادامه اين نشست، سرطان مثانه را شايع ترين سرطان دستگاه‌هاي مجاري ادراري در کشور دانست. دکتر عباس بصيري گفت: در کنگره امسال، موضوع سرطان‌ها را مورد توجه قرار داده ايم و در اين بين، سرطان مثانه در اولويت است.

وي با بيان اين مطلب که سرطان پروستات در بين سرطان‌هاي ادراري در کشورهاي غربي رتبه اول را دارد، افزود: در ايران، رتبه اول سرطان‌هاي ادراري مربوط به سرطان مثانه است. بصيري با اعلام اينکه سرطان مثانه 5/2 تا 3 برابر بيشتر در مردان نسبت به زنان شايع است، گفت: البته در آن مناطقي که خانم‌هاي سيگاري و مصرف کننده مواد دخاني داريم، آمار سرطان مثانه در زنان به مردان نزديک شده است. رئيس انجمن اورولوژي ايران، با هشدار به افراد سيگاري و کساني که مواد دخاني و مخدر مصرف مي‌کنند، افزود: سرطان مثانه در سيگاري‌ها از درجات پيشرفته تري برخوردار است.

وي با عنوان اين مطلب که سرطان مثانه بر خلاف سرطان پروستات که هيچ علامتي ندارد، پر سرو صدا است، گفت: خونريزي ادرار، شايع ترين علامت سرطان مثانه است.

همچنين محمد سدهي،رييس نوزدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران در ادامه اين نشست اظهار کرد: سنگ‌هاي کليوي در ايران به خاطر مسائل ژنتيک و آب و هوا شايع است که درمان اين سنگ‌ها از طريق جراحي‌هاي کم تهاجمي‌ و سنگ‌شکني با دستگاه و ليزر متحول شده است.

وي با بيان اينکه درمان سنگ‌هاي کليوي امروزه منحصر به درمان‌هاي آندوسکوپي و بدون جراحي‌هاي باز است گفت: علاوه بر سنگ‌هاي کليوي بيماري‌هاي مادرزادي تنگي مجرا، اختلالات برگشت ادرار و سرطان‌هاي مجاري ادراري در ايران شايع مي‌باشد. سدهي‌ با اشاره به شيوع سرطان پروستات در دو دهه اخير در کشور به علت آزمايش‌هاي تشخيصي دقيق اظهار کرد: تومور‌هاي کليه در ايران مانند ديگر نقاط دنيا شايع است که درمان آن‌ها به بهترين صورت انجام مي‌‌شود.

وي درباره پيوند کليه در کشور بيان کرد: در ايران بيشتر پيوند‌ها از افراد زنده به علت مشکلات مالي آن‌ها انجام مي‌شود که اميدواريم مانند ساير نقاط دنيا بيش‌تر از بيماران مرگ مغزي پيوند داشته باشيم. رييس نوزدهمين کنگره انجمن اورولوژي ايران با اشاره به اينکه ايران بر روي کمربند سنگ کليه قرار دارد گفت: براي پيشگيري از سنگ کليه افراد بايد مصرف مايعات به ويژه آب را افزايش دهند.


 بعد از گذشت 27 سال؛
 قانون بازنشستگي پيش از موعد پرستاران به درستي اجرا نمي‌شود 

قانون بازنشستگي پيش از موعد پرستاران پس از گذشت 27 سال از زمان تصويب آن، هنوز به درستي اجرا نمي‌شود؛ قانوني که وزارت بهداشت علت ناهماهنگي‌ها در اجراي آن را کمبود نيرو و اعتبار مي‌خواند و در عين حال سازمان نظام پرستاري تاکيد دارد که پرستاران بعد از 25 سال کارايي لازم را ندارند و ‌با ادامه اين روند بيمار آسيب مي‌بيند. محمد شريفي مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاري در گفت‌وگو با ايسنا در اين باره مي‌گويد: در دنيا به دليل سختي کار در رشته پرستاري، جذابيت‌هاي خاصي براي آن در نظر گرفته مي‌شود. در ايران نيز قانونگذار براي حضور کمتر پرستاران در بيمارستان، قوانيني مثل قانون سخت و زيان‌آور بودن شغل پرستاري را در سال 1368 وضع کرده‌است. اين قانون در خصوص مشمولين قانون خدمات کشوري، يعني پرستاران بيمارستان‌هاي دولتي قابل اجرا است. به موجب آن پرستاران خانم با 20 سال و آقايان با شرط سني خاصي با 25 سال سابقه کار، مي‌توانند با پنج سال بخشودگي و 30 روز حقوق بازنشسته شوند.

مشمولين قانون کار يعني پرستاران شاغل در بخش خصوصي نيز با 20 سال سابقه کار، ‌شامل 10 سال بخشودگي و 30 روز حقوق مي‌شوند. قائم مقام سازمان نظام پرستاري با بيان اينکه قانون ارتقاي بهره‌وري مصوب سال 1389، ضمن کاهش ساعات کاري، بر سخت و زيان‌آور بودن شغل پرستاري تاکيد دارد، مي‌گويد: در بخش خصوصي قانون بازنشستگي پيش از موعد اجرا مي‌شود و مشکلي هم در اين مورد وجود ندارد؛ چرا که دستگاه مربوطه، پايان هرسال تمام بدهي پرسنل را پرداخت مي‌کند و در صورت بازنشستگي پرستار، يک نفر ديگر جايگزين مي‌شود. شريفي‌مقدم، علت مخالفت با بازنشستگي پيش از موعد در بخش دولتي را رقم بالاي بدهي به پرستاران و همچنين مشکل در تامين نيروي جايگزين عنوان مي‌کند و ادامه مي‌دهد: در برنامه پنجم توسعه آمده است که دستگاه در صورت بازنشسته شدن سه نفر، بايد يک نيروي جديد بگيرد؛ به همين دليل آنها دوست ندارند پرسنل را از دست بدهند. اخيرا پرستاران بعد از شکايت به ديوان عدالت اداري و راي اين ديوان بازنشسته شدند، به عبارتي مي‌توان گفت که مخالفت دستگاه با بازنشستگي پرستاران، قانوني نيست.


 وجدان کاري 
نويسنده : اعظم‌السادات شرق آزادي*

وجدان کار يک اعتقاد دروني است که فرد در قبال انجام وظايفش در خود بيدار کرده است انساني که وجدان کار دارد فردي با اخلاق است که بدون نظارت و کنترل، مسئوليتي که بر عهده او نهاده‌اند را به خوبي انجام مى‌دهد. از اين رو، پرکاري، انجام بهتر کار، کنترل دروني و مسئوليت‌پذيري، از نشانه‌هاي وجدان کار و در مقابل، کم کاري، اهمال کاري، نظارت خواهي و مسئوليت گريزي، از علايم ضعف وجدان کاري به شمار مى‌رود.

از علائم نبود وجدان کاري داشتن روحيه رياکاري و فريب است‌. افرادي که با حضور مقام مسئول به انجام کار پرداخته ودقت و سرعت خود را افزايش مى‌دهند و هنگامى‌که در کنار آنها هيچ فرد ناظري وجود ندارد کار را با کاهلي و سستي انجام مى‌دهند اينان به خيال خود افرادي زرنگ و باهوشند در حالي که عالم محضر خداست، و آنان از وجدان کاري بي بهره اند. حضرت علي(ع) مى‌فرمايد: رياکار چهار نشانه دارد: وقتي تنهاست با سستي و تنبلي کار مى‌کند و چون در ميان مردم باشد، شاداب و بانشاط است، وقتي از او تعريف مى‌شود بيشتر کار مى‌کند و چون از او تعريف نشود، کار را ناقص انجام مى‌دهد . بي شک، از دست دادن فرصتها و کم کاري در امور، نتيجه اي جز پشيماني و عذاب وجدان ندارد، همان گونه که اميرمومنان علي (ع) مى‌فرمايد: هر کس عمدا در کار خود کوتاهي کند، به اندوه و ناراحتي گرفتار مى‌شود .

کسي که وجدان کار دارد کار را بي‌عيب و نقص انجام مى‌دهد تا به نتيجه منطقي و معلومى منتهي شود. همچنين استفاده از زمان و بهره‌برداري از بيشترين منافع که منجر به کاهش هزينه‌ها مى‌شود را در اولويت کارها قرار مى‌دهد.

مديران الگوهاي رفتاري و اخلاقي مناسب در سازمانها براي کارکنان مى‌باشند اگر مديري تنها به انجام شکلي مديريت و دستور دادن و بازخواست کردن بپردازد و همواره افراد مجموعه ي خود را موظف به انجام کارها بداند در واقع نمايش فردي که وجدان کاري در امور و مسئوليت‌هايش ايفا مى‌کند را به تصوير مى‌کشد و اين يک اقدام انتحاري براي از بين بردن نماد پاسخگويي و مسئوليت‌‌پذيري از سوي مدير به زيرمجموعه خود مى‌باشد‌.

قرآن کريم مى‌فرمايد‌: و ان ليس للانسان الا ما سعي (نجم/39.) دلبستگي به کار و خشنودي از آن، نيز نقش مهمى ‌در تقويت وجدان کار و روحيه سخت کوشي دارد، چنانکه بي رغبتي به کار و اجباري انگاشتن آن، مايه ضعف وجدان کاري و در نتيجه، کم کاري و مسامحه کاري مى‌شود.

بنابراين نقش آموزه‌هاي ديني در اين باره، بسيار برجسته است، چرا که در باور فرد مسلمان، کار و توليد، عبادتي بزرگ و تامين‌کننده سعادت دنيوي و اخروي اوست.

وجدان کاري انسان ، انجام کار را براي فرد لذت بخش نموده زيرا پايان آن رضايت خدا و خلق خدا مى‌باشد که اين امر تاثير مستقيمى‌در زندگي و آينده او و برخورداري از رحمت و برکات الهي خواهد داشت.

*کارشناسي ارشد مديريت دولتي