نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

حاميان گروگان‌گيري ايروان دست به شورش زدند
التهاب خياباني در ارمنستان


دردسرهاي تخليه حلب


محاکمه رئيس‌جمهوري سابق برزيل


حمله هکري و درز اطلاعات هيلاري


تظاهرات سياهان در دالاس


سفر مخفيانه رهبران طالبان به چين


بازداشت روحاني معترض بحريني


عفو منتقدان اردوغان در ميان بازداشت حاميان گولن


اخبار کوتاه


رويداد


تروريسم


 حاميان گروگان‌گيري ايروان دست به شورش زدند
 التهاب خياباني در ارمنستان 

گروه بين‌الملل: گزارش‌ها از ايروان حاکي از بروز درگيري بين افراد پليس و معترضان ضد دولتي در خيابان‌هاي اين شهر است.براساس گزارش آسوشيتدپرس،درگيري بين تظاهرکنندگان و نيروهاي پليس در پايتخت ارمنستان دست‌کم 60 زخمي‌برجا گذاشت و گزارش‌ها حاکي است 165 نفر از تظاهرکنندگان هم بازداشت شده و به کلانتري‌ها منتقل شده‌اند. شبکه دوم تلويزيون دولتي روسيه هم گزارش داد: هفت مامور پليس نيز در درگيري‌ها زخمي‌شدند که جراحت يکي از آنان بر اثر شليک گلوله بوده است. گفته مي‌شود سه فرد مسلح نيز زخمي ‌شدند. ظاهرا تک تيراندازان نيروهاي امنيتي ارمنستان آنها را از ناحيه پا هدف قرار دادند و دو تن از آنها با همراهي محافظان مسلح به بيمارستان منتقل شدند.

خشونت‌ها زماني اوج گرفت که گروهي از تظاهرکنندگان قصد داشتند به يک مقر پليس که به اشغال گروهي مسلح درآمده نزديک شوند. پيش از اين شامگاه چهارشنبه سي‌ام تير نيز درگيري‌ها در ايروان بر سر ماجراي گروگان‌گيري در اين کشور دست‌کم 51 مجروح بر جاي گذاشت که 25 نفر آنها از نيروهاي پليس هستند.

يک گروه مسلح وابسته به يکي از رهبران مخالف دولت در ارمنستان در حدود20 روز پيش(يک‌شنبه 27 تير) يک ساختمان پليس را در محله اِرِبوني ايروان به اشغال خود درآورده‌است.

آنها تعداد زيادي از افراد پليس، از جمله معاون رئيس پليس ارمنستان، را گروگان گرفته بودند اما سپس با وجود آزاد کردن اين گروگان‌ها از تسليم شدن به نيروهاي دولتي خودداري کرده‌اند.

مهاجمان خود را گروه «شجاعان ساسون» مي‌نامند و خواهان آزادي «ژيرار سفيليان»، رهبر جنبش موسوم به ارمنستان نوين هستند که به اتهام نگهداري، حمل و جابجايي غيرقانوني سلاح زنداني شده است. ژيراير سفيليان از ماه ژوئن به اتهام سازماندهي يک گروه مسلح به منظور تصرف ساختمان مرکزي تلويزيون و ديگر ساختمان‌هاي مهم ايروان در حبس به‌سر مي‌برد.او دولت ارمنستان را متهم مي‌کند که «دولتي فاسد» است و خواستار برگزاري انتخابات دوباره شده‌است.

جنبش ارمنستان نوين يکي از گروه‌هاي مخالف دولت ارمنستان است که شديدا از سياست دولت در قبال موضوع قره‌‍‌باغ انتقاد مي‌کند، اگر چه شمار پيروان آن چندان زياد نيست.

اين گروه سرژ سرکيسيان، رئيس جمهوري ارمنستان را به تلاش براي حفظ قدرت و فساد متهم مي‌کند و خواهان برکناري او و تأسيس حکومت اعتماد ملي است تا بتواند انتخابات «منصفانه‌اي» را برگزار کند.

آقاي سرکيسيان سال 2008 در يک انتخابات بحث برانگيز، رئيس جمهوري ارمنستان شد. درگيري بين مخالفان و دولت در پي اعلام نتايج انتخابات دست کم ده نفر کشته بر جاي گذاشت.


 دردسرهاي تخليه حلب 

وزير خارجه آمريکا اعلام کرد، در صورتي که ثابت شود عمليات انساني روسيه در حلب يک حيله است اين مساله همکاري ميان واشنگتن و مسکو پيرامون حل و فصل سياسي جهت پايان جنگ داخلي در سوريه را در معرض خطر قرار مي‌دهد. در مقابل و براساس گزارش سانا،در چارچوب عمليات انساني روسيه و ارتش سوريه ده‌ها خانواده از امروز (شنبه) از محله‌هاي شرقي حلب خارج شدند. در همين حال اخباري از تسليم افراد مسلح و تحويل سلاح‌شان به ارتش سوريه منتشر شده است. سانا تاکيد کرد که افراد مسلح از محله‌هاي شرقي حلب خود و سلاح‌هايشان را صبح امروز به يگان‌هاي ارتش سوريه در محله صلاح الدين تحويل دادند در چارچوب روند انساني مشترک ميان سوريه و روسيه سه گذرگاه انساني براي خروج غيرنظاميان و يک گذرگاه براي افراد مسلح در شهر حلب تعيين شده است. اين در حالي است که منابع در محله‌هاي شرقي حلب که تحت تصرف مخالفان سوري است اخبار مطرح شده مبني بر خروج هر‌گونه فرد مسلح و تحويل سلاحش به ارتش سوريه را تکذيب کردند. عبدالغني شوبک مسئول روابط عمومي در مجلس شوراي حلب در مصاحبه با خبرگزاري آلمان گفت: که هيچ فرد مسلحي خارج نشده و به هيچ وجه خود را تحويل ارتش سوريه نداده است.

 


 محاکمه رئيس‌جمهوري سابق برزيل 

يک قاضي برزيلي، اتهاماتي عليه رئيس‌جمهوري سابق برزيل در خصوص ممانعت وي از تفحص درباره فساد در شرکت ملي نفت برزيل موسوم به «پتروبراس» را پذيرفته است. به گزارش آسوشيتدپرس، پذيرش اين مسئله راه را براي محاکمه لوئيس ايناسيو لولا داسيلوا، رييس جمهوري پيشين اين کشور باز خواهد کرد. بر‌اساس اين تصميم، داسيلوا و 5 تن ديگر متهم به پرداخت حق‌السکوت به يکي از روساي پيشين پتروبراس هستند، اما تاريخ محاکمه هنوز مشخص نيست. وکلاي داسيلوا نيز درخواستي به کميته حقوق‌بشر سازمان‌ملل ارائه کردند و مدعي مسايلي از جمله سوءاستفاده از قدرت و عدم بي‌طرفي يکي ديگر از قضات اين پرونده شدند. اين در حالي است که داسيلوا هرگونه اتهامي‌را رد و اعلام کرده اين وظيفه پليس فدرال و دادستان‌هاست که آنچه مي‌گويند، ثابت کنند.

اين نخستين باري است که وي به علت اتهاماتي در خصوص پرونده پتروبراس محاکمه مي‌شود. داسيلوا پيش از اين از سوي دادستان‌هاي سائوپائولو در خصوص پولشويي و عدم اطلاعات صحيح کيفري در خصوص يک طرح املاک و مستغلات که وي و خانواده اش از آن استفاده مي‌کرده‌اند، متهم شده بود.


 حمله هکري و درز اطلاعات هيلاري 

بنابر گزارش‌ها، کامپيوترهاي ستاد انتخاباتي هيلاري کلينتون، نامزد حزب دموکرات آمريکا هک شده و هکرها به بخشي از اطلاعات و تحليل‌هاي آماري دسترسي پيدا کرده‌اند. اين حمله در پي دو حمله سايبري ديگر روي داده که يکي عليه کامپيوترهاي کميته ملي حزب دموکرات و ديگري عليه تشکيلات انتخاباتي اين حزب که متمرکز بر انتخابات کنگره است، صورت گرفته است.مقام‌هاي آمريکايي معتقدند هکرهايي که اين حملات را ترتيب داده‌اند از سوي دستگاه‌هاي اطلاعاتي دولت روسيه پشتيباني مي‌شوند.

ستاد انتخاباتي خانم کلينتون روز جمعه گزارش کرد در پي اين حمله سايبري، هکرها به برنامه تحليلي-آماري اين ستاد نفوذ کرده‌اند اما نيک مرل، مسئول رسانه‌هاي اين ستاد گفته: «نشانه‌اي از اين که هکرها به داخل سيستم مرکزي ستاد نفوذ کرده باشند وجود ندارد.»

همزمان پليس فدرال آمريکا، اف.بي.آي، اعلام کرده تمامي اين حملات سايبري را بررسي مي‌کند.هک شدن ايميل‌هاي کميته ملي حزب دموکرات يکشنبه گذشته و تنها ساعاتي پيش از آغاز گردهمايي ملي انتخاباتي اين حزب صورت گرفت.انتشار هزاران ايميل داخلي حزب دموکرات خيلي زود توجه‌ها را به خود جلب کرد، به استعفاي دبيرکل حزب، دبي واسرمن شولتز، انجاميد و به تنش‌هايي در جريان روزهاي اول گردهمايي انتخاباتي اين حزب در پنسيلوانيا ختم شد.

افول هيلاري

در همين حال،يک نظرسنجي جديد که نتايجش يک روز بعد از پذيرش رسمي کانديداتوري رياست جمهوري حزب دموکرات آمريکا توسط هيلاري کلينتون منتشر شد، نشان داد کلينتون به ميزان 6 درصد از رقيبش دونالد ترامپ جلوتر است. نظرسنجي مذکور که توسط رويترز/ايپسوس انجام شده و نتايجش روز جمعه منتشر شد، نشان داد که 41 درصد از راي دهندگان آمريکايي به هيلاري کلينتون، نامزد رياست جمهوري حزب دموکرات راي داده و 35 درصد به دونالد ترامپ، رقيب جمهوري‌خواه وي در انتخابات رياست جمهوري راي خواهند داد. همچنين 25 درصد گفتند که به «يک کانديداي ديگر» راي خواهند داد.

اين نظرسنجي در تاريخ 25-29 ژوئيه با پرسش از 1043 راي دهنده همزمان با برگزاري کنوانسيون ملي حزب دموکرات در فيلادلفيا صورت گرفته است. نظرسنجي‌ها نشان مي‌دهند که رقابت ميان کلينتون و ترامپ در ايالت‌هاي اوهايو و پنسيلوانيا تقريبا برابر است. با اين حال باراک اوباما در سال 2012 به عنوان کانديداي رياست جمهوري دموکرات‌ها در اين ايالت‌ها به پيروزي رسيده بود. از سوي ديگر، دونالد ترامپ روز جمعه هيلاري کلينتون را تهديد کرد که از اين پس ديگر آدم خوبي نخواهد بود و وارد رقابتي خشن خواهد شد. او در سخنراني‌اش در کلرادو در پاسخ به خواسته‌ هوادارانش مبني بر شکايت از کلينتون گفت:‌ من تنها از پيروزي در هشتم نوامبر صحبت خواهم کرد، اما اکنون با شما موافقم به کلينتون بگوييد که من ديگر با او «نرم» نخواهم بود و ترامپ ديگر آن مرد خوب نيست.


 تظاهرات سياهان در دالاس 

ده‌ها تن از معترضان آمريکايي با تظاهرات در مرکز شهر دالاس ضمن آن که به خشونت‌هاي پليس عليه سياهپوستان اعتراض کردند، با پنج افسر پليسي هم که در جريان حمله اوايل ماه تک‌ تيرانداز سياه‌پوست در اين شهر واقع در ايالت تگزاس کشته شدند، اظهار همدردي کردند. به گزارش آسوشيتدپرس، اين تظاهرکنندگان به سمت کالج «ال سنترو» جايي که تک تيراندازي به نام مايکا جانسون، در تاريخ هفت ژوئيه در حاشيه يک تظاهرات حمايت از سياهپوستان پنج نيروي پليس را کشت راهپيمايي کردند. راهپيمايي توسط يک گروه فعال حقوق مدني به نام «شبکه اقدام نسل بعدي»، سازماندهي شده بود.


 سفر مخفيانه رهبران طالبان به چين 

منابع طالبان افغانستان اعلام کردند که هياتي از اين گروه اوايل ماه جاري ميلادي به چين سفر و درخصوص شرايط افغانستان بحث‌ و گفت‌وگو کرده بود.

به گزارش رويترز، اين هيات به رهبري عباس استاناکزاي، رييس دفتر سياسي طالبان در قطر در تاريخ 18 تا 22 ژوييه (28 تير تا 1 مرداد) به دعوت مقام‌هاي چين به پکن سفر کرد. اين مقام طالبان که خواست نامش فاش نشود، گفت: ما شرايط خوبي با کشورهاي جهان داريم و چين يکي از آن‌ها است. وي افزود: ما مقام‌هاي چين را از اشغالگري توسط نيروهاي مهاجم و وحشي‌گري آنها عليه مردم افغانستان مطلع کرديم.


 بازداشت روحاني معترض بحريني 

روزنامه الوسط بحرين از بازداشت مجيد المشعل، روحاني شيعه رئيس شوراي علماي اسلامي اين کشور خبر داد. به گزارش ايسنا، مجيد المشعل، رئيس شوراي علماي اسلامي بحرين است. اين شورا به حکم دادگاهي در بحرين غيرقانوني اعلام و منحل شده است. در خبر مذکور دلايل بازداشت المشعل اعلام نشده است. نيروهاي آل خليفه امروز شنبه طي حمله‌اي به منزل اين روحاني شيعه او را بازداشت کردند. حکومت آل خليفه در بحرين اخيرا فشار بر شيعيان را افزايش داده و از شيخ عيسي قاسم، برجسته ترين عالم روحاني شيعه در اين کشور سلب تابعيت کرده است.


 عفو منتقدان اردوغان در ميان بازداشت حاميان گولن 

رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور ترکيه، در سخناني کاخ رياست جمهوري ترکيه در واکنش به حضور موثر مردم در مقابله با کودتا عليه دولت او اعلام کرد: «شکايت خود عليه کساني که به شخص من بي‌احترامي و هتک حرمت کرده‌اند پس گرفته و آنها را مي‌بخشم.» اردوغان از ديگر سياستمداران نيز خواست در اين «شرايط حساس» چنين رفتاري پيشه کنند زيرا به گفته او «اگر از اين فرصت به نحو احسن استفاده نشود، ملت حق آن را خواهند داشت که گريبان همه آنها را گرفته و حساب پس بگيرند».

رئيس‌جمهور ترکيه در سخنان خود تعداد قربانيان کودتاي نافرجام 15 ژوئيه را 237 نفر و زخمي‌ها را 2 هزار و 191 نفر اعلام کرد. او گفت به ياد اين قربانيان در استانبول و آنکارا بناي يادبود ايجاد خواهد شد.

واکنش اردوغان به انتقادهاي بين‌المللي

به گزارش خبرگزاري آناتولي، اردوغان در واکنش به انتقادهاي آمريکا و اروپا از اقدامات دولت ترکيه بعد از کودتاي نافرجام گفت: «آنهايي که درباره سرنوشت طراحان کودتا نگران هستند و نه دموکراسي در ترکيه، دوستان اين کشور نيستند. تمام گام‌ها و اقدامات ما مطابق با قانون اساسي بوده است.»

او افزود: «برخي ما را نصيحت مي‌کنند. مي‌گويند نگران هستند. سرتان به کار خودتان باشد. به وظايف خودتان برسيد.» جيمز کلاپر، رئيس سازمان امنيت ملي آمريکا، روز گذشته اعلام کرد که عمليات «پاکسازي» در ارتش ترکيه «مانع» مبارزه با تروريست‌هاي داعش است.

به گفته‌ کلاپر، اکثر مقام‌هاي نظامي ترکيه که با آمريکا درباره‌ي اقدامات مشترک عليه تروريسم همکاري داشتند، دستگير يا از کار برکنار شده‌اند.

اردوغان درباره بازداشت‌هاي گسترده در ترکيه پس از 15 ژوئيه گفت: «تمامي وابستگان به جماعت فتح‌الله گولن را، حتي اگر شمارشان به ده‌ها هزار نفر هم برسد، پاکسازي خواهيم کرد.» او افزود: «ديگر غيرممکن است کساني که با هواپيماهاي خريداري‌شده با ماليات مردم آنها را بمباران کردند، بتوانند در نهادهاي دولتي اين کشور باقي بمانند.»

اردوغان تاکيد کرد مقابله دولت او تنها با جماعت گولن نخواهد بود، بلکه عليه تمامي گروه‌هاي تروريستي با قدرت مبارزه خواهد کرد.

بازداشت 18 هزار نفر

پس از کودتاي نافرجام 15 ژوئيه ترکيه دست‌کم 18 هزار نفر در ترکيه بازداشت شده‌اند و ده‌ها هزار نفر نيز از کار برکنار شده‌اند.

دولت ترکيه هم‌چنين مجوز فعاليت 45 روزنامه، 16 کانال تلويزيوني، 23 کانال راديويي، 15 مجله و 3 خبرگزاري را لغو کرده است. يکي از روزنامه‌هاي مهم توقيف‌شده «زمان» و نسخه انگليسي آن «تودي‌ زمان» است که وابسته به جماعت گولن و از مخالفان سرسخت دولت اردوغان بودند.

علاوه‌براين دادگستري ترکيه در دو هفته گذشته حکم بازداشت ده‌ها روزنامه‌نگار را صادر کرده است. عفو بين‌الملل مي‌گويد برخي از اين روزنامه‌نگاران ارتباطي با جماعت گولن ندارند و فقط مخالف اردوغان هستند.

کمال قليچداراوغلو، رهبر «حزب جمهوري‌خواه خلق» ترکيه، روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه آلماني «بيلد»، خواستار افزايش فشار بين‌المللي بر رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه، به دليل «رفتارهاي غيردموکراتيک» او شد.

به گفته قليچداراوغلو، تمام نهادهاي اروپايي بايستي«به روشني و با صداي بلند عليه رفتار غيردموکراتيک» اردوغان واکنش نشان دهند.


 اخبار کوتاه 

تلفات سنگين فرماندهي داعش

اسکاي نيوز عربي: ارتش عراق اعلام کرد که 13 تن از رهبران داعش از جمله معاون رهبر اين گروه در حمله‌اي که نشست آنها را در شهرستان القائم هدف قرار داده بود، کشته شدند.

شورش در زندان کازابلانکا

الشرق الاوسط: آتش سوزي عمدي و شورش‌ها که توسط زندانيان يکي از مراکز اصلاح در شهر کازابلانکا در مراکش رخ داد توسط نيروهاي امنيتي زندان خنثي شد.

عضويت افغانستان در سازمان تجارت جهاني

آسوشيتدپرس: فغانستان رسماً به عنوان يکصد و شصت و چهارمين عضو سازمان تجارت جهاني، به اين سازمان پيوست. مطابق مقررات سازمان تجارت جهاني، کشورهاي عضو اين سازمان از مقررات تعرفه واردات و امتيازهاي تجاري يکسان برخوردارند و مقررات سرمايه‌گذاري خارجي در کشورهاي عضو نيز ساده‌تر مي‌شود.

نظريه آمريکا درباره تجزيه سوريه

رويترز: جان برنان، رئيس اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا)، در مجمع امنيتي سالانه اسپن، کلرادو، گفت: من نمي‌دانم آيا سوريه مي‌تواند دوباره به عنوان يک کشور متحد وجود داشته باشد يا خير.

چانه زني درباره يمن

راي اليوم: فرستاده سازمان ملل به يمن ديروز (شنبه) رايزني‌هاي متعددي را براي تعيين سرنوشت مذاکرات صلحي که طبق ضرب‌الاجل دولت کويت به مهمانان يمني‌اش که در دقيقه 90 قرار دارد، ترتيب داد.

منع فعاليت حزب بعث

الجزيره: يک منبع پارلماني ديروز(شنبه) اعلام کرد که پارلمان به پيش‌نويس قانون ممنوعيت حزب بعث و تشکل‌هاي منحل شده راي داد.

درخواست مذاکره نتانياهو از اعراب

راديواسرائيل: نخست وزير رژيم صهيونيستي از کشورهاي عربي خواست با اسرائيل در مورد طرح صلح عربي گفت‌وگو کنند.اين اظهارات بنيامين نتانياهو در مراسمي در منزل حازم خيرت، سفير مصر در اسرائيل به مناسبت سالگرد انقلاب 23 ژوئيه برگزار شد، عنوان گرديد.

تونس درگير مبارزه با فساد

رويترز: نخست وزير تونس با اشاره به اينکه دولت به مبارزه با تروريسم توجه ويژه‌اي دارد،‌ اظهار داشت، به نظر مي‌رسد مبارزه با تروريسم آسان‌تر از مبارزه با فسادي است که در کشور گسترش يافته است.


 رويداد 

اعتراض به خشونت پليس استراليا

پس از انتشار گزارش‌هايي درباره «بدرفتاري» با زندانيان نوجوان در استراليا صدها نفر در بعضي شهرهاي بزرگ اين کشور تظاهرات کردند.

اعتراض‌کنندگان در شهرهاي ملبورن، سيدني و بريزبن خشم خود را از تصاوير ويديويي نشان دادند که بر اساس آن‌ها براي مقابله با نوجواناني که بيشترشان بومي هستند، از گاز اشک‌آور استفاده مي‌شود.در اين ويدئو همچنين يک نوجوان ديده مي‌شود که دستانش به صندلي بسته شده و سرو صورتش با کيسه‌اي پارچه اي پوشانده شده است.

بعضي از تظاهرات‌کنندگان شيوه بازداشت نوجوانان را «نژادپرستانه» مي‌خوانند.مالکوم ترنبول، نخست‌وزير استراليا خواستار رسيدگي به مساله شده اما درخواست تحقيقات فراگير را رد کرده است. کميسيون حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است از ديدن اين تصاوير شوکه شده است. اين کميسيون از دولت استراليا خواست که درباره چنين «رفتار زشتي» تحقيق و به نوجوانان غرامت پرداخت شود.

طبق اطلاع پژوهشگاه سلامت و رفاه استراليا بوميان اين کشور حدود 3 درصد از جمعيت استراليا را تشکيل مي‌دهند اما احتمال بازداشت آن ها نسبت به جوانان غيربومي 26 برابر بيشتر است.


 تروريسم 

بازداشت دو مظنون بلژيکي

دو برابر متهم «نورالدين و حمزه ح.» معرفي شده‌اند. آنها در جريان بازرسي تعدادي از خانه‌ها در «مون» و «ليژ» بازداشت شده‌اند.

به گفته دادستاني بلژيک، تحقيقات اوليه نشان مي‌دهد که آنها در حال طراحي اجراي يک عمليات تروريستي در بلژيک بودند. در محل اقامت دو برادر سلاحي پيدا نشده است. دادستاني بلژيک هم‌چنين مي‌گويد شواهدي پيدا نشده که نشان دهد نورالدين و حمزه با حملات تروريستي 22 مارس گذشته در بلژيک ارتباط داشته‌اند. بازداشت‌شدگان روز شنبه به دادگاه برده شدند تا قاضي در اين باره تصميم بگيرد که آنها همچنان بايد در بازداشت بمانند و يا آزاد شوند. علاوه بر اين در ماه مارس 2016 نيز در دو حمله به فردوگاه و يک ايستگاه مترو در بروکسل 32 نفر کشته و بيش از 300 نفر زخمي شدند.پليس بلژيک از زمان حملات ترويستي در 13 نوامبر 2015 در پاريس که 130 کشته به‌جاي گذاشت، درآماده‌باش به‌سر مي‌برد.

پليس بلژيک تاکنون 8 نفر را در ارتباط با حملات 22 مارس بازداشت کرده است. تحقيقات دادستاني بروکسل نشان مي‌دهد که عاملان حملات ماه مارس بروکسل با ترورهاي ماه نوامبر 2015 پاريس در ارتباط بوده‌اند.

هشدار درباره نسل جديد داعش

آژانسي اروپايي هشدار داد که فرزندان تروريست‌ها که در قلمروهاي داعش در سوريه و عراق به سرمي‌برند در حال آموزش ديدن هستند.

به نوشته روزنامه اينديپندنت، آژانس اجراي قانون اروپا هشدار داد که فرزندان تروريست‌ها که در قلمروهاي داعش در سوريه و عراق به سرمي‌برند، براي آنکه تبديل به «نسل بعدي» تروريست‌ها شوند، آموزش مي‌بينند.

گروه داعش استفاده از کودکان به عنوان شبه‌نظامي و بمب‌گذار را تبليغ مي‌کند. همچنين در نوارهاي ويديويي تبليغاتي غيرانساني خود تصاويري از کودکان از جمله يک کودک را به عنوان جلاد به نمايش مي‌گذارد.

نگراني‌هايي در خصوص پسران جوان که مجبور به عضويت در داعش هستند، در حال افزايش است. همچنين شمار کودکاني که مجبور به زندگي در قلمرو داعش مي‌شوند يا از «جهاد نکاح» به دنيا آمده‌اند، نيز در حال ازدياد است.

يوروپل در گزارش سالانه در خصوص تروريسم در اتحاديه اروپا گفت: کودکاني که در مناطق تحت حاکميت داعش متولد مي‌شوند، بسيار مايه نگراني هستند. در اين گزارش آمده است: داعش در تبليغات خود نشان داده که اين خردسالان را آموزش مي‌دهد تا تبديل به نسل بعدي تروريست‌هاي خارجي شوند. آنها همچنين ممکن است در آينده تهديد امنيتي براي ساير اعضاي داعش شوند.

بر‌اساس اين گزارش، برخي از اعضاي داعش که به کشور خود بازمي‌گردند با اقداماتي از قبيل جمع‌آوري کمک مالي، يارگيري و فعاليت‌هاي افراطي تهديدي تروريستي دائمي براي اتحاديه اروپا هستند. اين افراد همچنين الگويي براي افراط‌گرايان خشن در آينده خواهند بود.