نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -


مصدق به روايت روزنامه‌ها در تالار وحدت

محمد علي وکيلي:
چشم پوشي از تيتر «يالثارات» بداخلاقي را ترويج مي‌دهد

سيامک انصاري:
تيپ بازي‌هاي من به کارهاي رضا عطاران نمي‌خورد


بهنام صفوي «معجزه» را به روي صحنه مي‌برد


ترجيح مي‌دهم شخصيتي با جزئيات بي‌شمار داشته باشم


ازهردري‌خبري


 مصدق به روايت روزنامه‌ها در تالار وحدت 

گروه فرهنگي- باقر فدايي: «من که فرزند اين سرزمينم ، در پي توشه‌اي، خوشه چينم» اين بيت ترانه معروف خوشه چين، مطلع آغاز نمايش «راپورت‌هاي شبانه دکتر مصدق» است که اين روزها در تالار وحدت به روي صحنه است. نمايشي که در قالب ضرباهنگ اتفاقات، فرازهايي از زندگي قهرمان ملي شدن صنعت نفت ايران را عکس گونه و تيتروار روايت مي‌کند؛ بازي در خور توجه فرهاد آييش در نقش مصدق و نيز حضور ايرج راد، رضا بهبودي، خسرو احمدي، نرگس محمدي ... قدرت حضور 63 بازيگر روي صحنه، بازخواني برخي ترانه‌هاي فولکور دهه سي و صد البته فراز و نشيب‌هاي دراماتيک روزگار کودتاي 28 مرداد از جمله جذابيت‌هاي اين تئاتر است.

بديهي ست که نمايش بر بستري از سياست پيش رود، اما گاه دست مخاطب را مي‌گيرد و او را به صحنه‌هايي از اندروني نخست وزير کودتا زده مي‌برد و صحنه‌هايي کمتر ديده شده همنشيني مصدق و دخترش خديجه و علاقه دختر به تار و نواهاي ايراني را احيا مي‌کند؛ از اين روست که نمايشي با خلق و خوي سياسي با ترانه اي ملي ميهني آغاز مي‌شود؛ اثر نوستالژيک «خوشه چين»، اثري جاودانه که متن آن با تلاش‌هاي ميهن پرستانه مصدق همساز است؛ خوشه چين با صداي محمد رضا منصوري در تاريکي تالار وحدت مي‌پيچد تا پرده نمايش بالا رود، و مصدق با آن باراني بلندش از راه رسد، منصوري در سال 1393 همين ترانه را در کنسرتش در همين تالار وحدت اجرا کرده بود و اين بار خوانشي نوين دارد؛ اين آوازخوان جوان مي‌گويد: «رصد تاريخ ترانه در ايران ثابت مي‌کند هنرمندان فرهيخته موسيقي ما دل گفته‌هاي مردم را بازتاب داده‌اند و طنين فرياد ملت خود بوده‌اند؛ از اين رو ارائه ترانه خوشه چين در وروديه نمايشي با موضوع جناب دکتر مصدق، نوعي مهياسازي ذهن مخاطب است.»

اين نمايش با اجراي زنده دو بيت از ترانه حماسي «اي ايران سراي اميد» بر پيکر بي‌جان مصدق به پايان مي‌رسد، محمد رضا منصوري مي‌گويد «تماشاگر اين نمايش بر داستان آن واقف است اما ظلمي که بر دکتر مصدق مي‌رود، و تراژدي مرگ او اندوهي سنگين بر سالن نمايش مستولي مي‌کند و اجراي اين ترانه نوعي گرامي داشت راهي ست که ايشان جان به آن هديه داد.هر دو ترانه اين نمايش را من انتخاب و به کارگردان محترم پيشنهاد دادم، آقاي مهرداد نوبخت پور آنها را مجددا تنظيم کرد و با ارکستر بزرگ زهي آنها را در استوديو اجرا کردم،البته با توجه به نمايشنامه، دو بيت آغازين «اي ايران سراي اميد» را بر پيکر جناب مصدق هر شب، زنده اجرا کرده‌ام.»

منصوري که سال 1391 با آلبوم موسيقي سنتي متفاوت «ترانه شو فرياد مرا» خود را به جامعه هنري معرفي کرده مي‌گويد: «مدتهاست در سينما، آهنگسازي براي فيلم به يک باور بدل شده است اما اين نياز در تئاتر کشورمان جدي گرفته نشده، اکثريت تئاترها با موسيقي انتخابي پيش مي‌روند که جاي افسوس دارد و اميدوارم اين نقص به زودي برطرف شود.» درخشش فرهاد آييش در نقش مصدق نقطه عطف اين نمايش است، آييش که به جهت قد بلند، لاغري و صورت کشيده شباهت‌هاي ظاهري جالب توجهي با دکتر مصدق دارد، به لطف بازي در خور توجه، صداسازي و نيز بهره‌مندي از وسايل شخصي مانند عصا، باراني بلند و عينک خود را به عنوان مصدق به مخاطب مي‌باوراند.

آئيش با تاکيد بر حساسيت‌هاي بسيار اين نقش گفت: «پيداست ايفاي نقش مصدق باتوجه به خصوصيات بارزش دشوار است و وقتي اين کار دشوارتر مي‌شود که بدانيد سالمنداني هستند که او را از نزديک ديده‌اند؛ مادر من هم که البته مدت کوتاهي است در قيد حيات نيست در دادگاه مصدق حضور داشته و خاطراتي را از آن نقل مي‌کرد، اين به معناي شناخت از يک شخصيت معاصر تاريخي است که چالش بازي کردن به جاي او را زياد مي‌کند و باعث مي‌شود من هم ترس داشته باشم و هم انگيزه.»

او افزود: «مطالعاتي در رابطه با اين شخصيت داشته‌ام و سعي کرده ام او را درون خودم ببينم و بعدش آن را بر صحنه نشان دهم.»

ايرج راد در اين نمايش ايفاگر نقش «روزولت» است. او گفت: زماني که متن را خواندم اول از همه به دنبال آن بودم که ببينم اتفاقات آن نزديک به واقعيت است. اينکه اين رويدادها در آن تاريخ بوده يا نه؟ شايد افرادي که سن‌شان حدود 80 سال است آن زمان و وقايعي که رخ داده را به خاطر بياورند. من نمايشنامه را متني ديدم که به دور از مسائل سياسي و بيشتر اجتماعي است. هيچ نگاه تاييدکننده‌اي به سويي نداشته و از شکلي واقع‌گرايانه و تحليلي برخوردار است. اين مسئله از نظر من مهم بود.»

اصغر خليلي، نويسنده و کارگردان نمايش «راپورت‌هاي شبانه دکتر مصدق» با بيان اين نکته که از منظر رسانه و روزنامه‌ها اين واقعه تاريخي را روايت مي‌کند گفت: «براي من آزادي بيان در آن دوره جذاب بود. آن دوره روزنامه و مجلات متعددي وجود داشت؛ در واقع شبه آزادي بياني اتفاق مي‌افتد. در بررسي‌هايي که داشتم شرايط رسانه بر مديريت افکار جامعه خيلي تعيين تکليف مي‌کرد. وقوع کودتاي 25 و 28 مرداد تحت تاثير افکار عمومي است به خصوص 28 مرداد. به شخصه فکر مي‌کنم رسانه در اين کودتا خيلي تاثيرگذار بوده است؛ به همين دليل از اين زاويه ديد نمايش را ارائه دادم.»

تا امروز چهره‌هاي متعددي از اين نمايش ديدن کردند از جمله سيد هادي خامنه‌اي، دکتر محمدرضا عارف، عباس آخوندي وزير مسکن ، اکبر ترکان مشاور ارشد رئيس‌جمهور، مصطفي تاج‌زاده، لوريس چکناواريان، مصطفي زماني، همايون ارشادي، شبنم قلي‌خاني، فرمان فتحعليان، مائده طهماسبي، امير دژاکام، اصغر همت....

نمايش «راپورت‌هاي شبانه دکتر مصدق» تا بيستم مرداد ساعت 18 در تالار وحدت به روي صحنه خواهد بود؛ نمايشي که همزمان با بازسازي صحنه‌هايي از زندگي قهرمان ملي صنعت نفت، خاطراتي از تهران از پيچ شميران تا سي تير و... را تصويرسازي مي‌کند که به سهم خود خاطره انگيز است.


 محمد علي وکيلي:
 چشم پوشي از تيتر «يالثارات» بداخلاقي را ترويج مي‌دهد 

نماينده دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي با اظهار بي‌اطلاعي خود نسبت به احضار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت يازدهم به بهارستان از رسيدگي به تيتر توهين آميز نشريه «يالثارات» به جامعه هنرمندان در هئيت نظارت بر مطبوعات خبر داد.

محمد علي وکيلي عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با برنا در ارتباط با احضار علي جنتي براي ارائه توضيحات به مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: چنين مسئله‌اي تاکنون در مجلس توسط اعضاي کميسيون فرهنگي مطرح نشده است و در دستور کار کميسيون فرهنگي مجلس قرار ندارد.

وي در پاسخ به اينکه سخنگوي کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در يکي از گفتگوهاي خود مسئله احضار وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي را به علت «جشن هنجارشکنانه حافظ» مطرح کرده است، گفت: ايشان به عنوان يکي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مجاز به بيان ديدگاه‌هاي خودش است، ولي تاکنون در ارتباط با جشن حافظ در کميسيون فرهنگي صحبتي صورت نگرفته است و علي جنتي وزير ارشاد اسلامي به کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي احضار نشده است.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر با اعلام اينکه اولويت‌هاي مهم‌تر از جشن حافظ براي رسيدگي در جامعه وجود دارد، خاطرنشان ساخت: متاسفانه مشکلات زيادي در زير پوست شهر نهفته شده که بايد براي درمان آنها گام برداريم و تمرکز خودمان را بر روي حل آنها بگذاريم، اگر قرار بر احضار افراد به مجلس است، دوستان ديگري بايد به مجلس شوراي اسلامي بيايند.

محمد علي وکيلي در رابطه با تيتر نشريه «يالثارات» در خصوص هنرمندان حاضر در جشن حافظ، گفت: متاسفانه بي‌اخلاقي دوستان حد و حصر ندارد، زيرا در گذشته هم شاهد تيترهاي اين چنيني از اين نشريه بوديم که بنا را به تسامح گذاشتيم ولي اين اتفاق‌ها توسط اين نشريه بي پايان است و عليرغم ميلي باطني خودم بايد با اين نشريه برخورد صورت بگيرد.

وي در همين رابطه اضافه کرد: نشريه «يالثارات» ديگر مسئله را فراتر از حد خودش کرده است و مدارا را به انفعال رساندند، تيتر اين نشريه کل جامعه هنري را دربر مي‌گيرد، چشم پوشي از اين مسئله موجب ترويج بي اخلاقي در جامعه مي‌شود، به همين خاطر بزودي در شوراي هئيت نظارت مطبوعات اين مسئله را پيگيري خواهيم کرد.

گفتني است نشريه يالثارات وابسته به انصار حزب الله در آخرين شماره اين نشريه هنرمندان شرکت کننده در «جشن سينمايي حافظ» را از مصاديق کلمه «ديوث» معرفي کرده است.

اين هفته نامه با انتشار عکس‌هاي فرش قرمز بازيگران و هنرمندان در شانزدهمين دوره جشنواره حافظ با تيتر ديوث کيست؟ سعي در بررسي ابعاد اين کلمه از زبان ائمه پرداخت.

پيش تر از اين هفته نامه يالثارات به شهيندخت مولاوردي معاون امور زنان رئيس جمهور نيز توهين و امتيازش لغو شده بود.

 


 سيامک انصاري:
 تيپ بازي‌هاي من به کارهاي رضا عطاران نمي‌خورد 

سيامک انصاري با اشاره به فيلم دراکولا که هم اکنون در حال اکران است، گفت: «دراکولا» اعتقاد رضا عطاران و نقد مواد مخدر است. تيپ بازي‌هاي من به کارهاي رضا عطاران نمي‌خورد رضا عطاران در فضاي ديگري سريال مي‌سازد و مي‌خواهد صحنه را تا حد امکان به واقعيت نزديک کند.

به گزارش ايلنا، اين بازيگر سينما و تلويزيون در گفت‌وگو با فريدون جيراني در برنامه سي وپنج با اشاره به نحوه ورود خود به سينما گفت:يکي از دلايلي که فکر کردم مي‌توانم بازيگر بشوم اين بود که احساس نزديکي خيلي زيادي به جري لوييس مي‌کردم و فيلم‌هاي جري لوييس را به طور کامل در ويديو ديدم و شيفته اين آدم شده بودم.

انصاري در اين گفت‌وگو که از طريق فيلم نت (سامانه ويدئوي درخواستي ) منتشر شده ادامه داد :يک شب بابک برزويه به من گفت به استوديو پاپ بروم که در آن زمان فيلمبرداري فيلم سينمايي «سفر به چذابه بود» آغاز شده بود در آنجا با رسول ملاقلي‌پور آشنا شدم و پس از ديدارمان به من گفت فردا بيا دفتر کارت دارم. رفتم دفترشان و ايشان پيشنهاد يک نقش منفي در مجموعه «سفر به چذابه» را دادند که از اين پيشنهاد بال درآوردم.وي ادامه داد: بهترين خنده‌هاي زندگي ام را با رسول ملاقلي پور داشتم و مطمئنم اگر ملاقلي پور يک فيلم کمدي مي‌ساخت جزو موفق ترين فيلم‌هاي کمدي ايران مي‌شد.

انصاري درباره دلايل موفقيت مجموعه‌هاي پاورچين و شب‌هاي برره گفت: يکي از دلايل موفقيت «پاورچين» اين بود که براي اولين بار به طور بي پرده راجع به خيلي مسايل صحبت مي‌شد.در «پاورچين» و کارهاي بعدش ايده اوليه از پيمان قاسم خاني مي‌آمد و اين ايده کاملا توسط مهران مديري پخته مي‌شد.وي ادامه داد: ما در «شب‌هاي برره» تجربه مميزي هنگام فيلمبرداري داشتيم! زيرا کار ما دير آماده مي‌شد دوستان بازبين مي‌آمدند لوکيشن همانجا که مونتاژ مي‌شد مي‌ديدند و اصلاح مي‌شد ما از پاورچين به بعد روزي 35-40 دقيقه سريال کار کرديم. همکاران ما يک قسمت سريال را در يک هفته تا ده روز ضبط مي‌کنند و ما هشت صبح مي‌آمديم و پنج بعد از ظهر چهل دقيقه برنامه آماده مي‌کرديم.بازيگر سريال قهوه تلخ به مشکلات عرضه اين سريال در شبکه نمايش خانگي اشاره کرد و افزود: «قهوه‌تلخ» در تيراژي فروشش را شروع کرد که همين الان هم رويايي است و هنوز هيچ سريالي به آن نرسيده است. اشتباه ما اين بود که فکر مي‌کرديم بعد از توليد سريال کار تمام است، در حالي که در شبکه نمايش خانگي توليد بيست درصد کار است و هشتاد درصد کار از ورود سي دي به کارخانه شروع مي‌شود. وي ادامه داد: اتفاقات زيادي براي «قهوه تلخ» افتاد. کار خيلي طول کشيد، دستمزدها پرداخت نمي‌شد، بچه‌ها به همين دلايل قهر مي‌کردند. به نظرم تهيه کننده‌ها اگر گروه را از حاشيه‌ها حفظ مي‌کردند نتيجه اين نمي‌شد.

بازيگر فيلم بي پولي به همکاري خود با حميد نعمت الله اشاره کرد و افزود: اولين چيزي که براي من مهم است اين است که بتوانم با کارگردان حرف بزنم و ارتباط برقرار کنم و شما موقع همکاري با حميد نعمت الله کلي گپ و گفت جذاب داريد.در «بي پولي» نقش من نقش امير جعفري بود و نقش امير جعفري نقش من. در روخواني رفتيم جلو و چند تا ديالوگ که بازي کرديم همه به هم نگاه کرديم و احساس کردم من اين نيستم و همينطور نقش‌ها را بازي کرديم تا به اين نقش‌ها رسيديم.

وي با اشاره به فيلم دراکولا که هم اکنون در حال اکران است، گفت: «دراکولا» اعتقاد رضا عطاران و نقد مواد مخدر است. حتما نبايد همه فيلم‌هاي عطاران کمدي باشد و پايان شاد داشته باشد.تيپ بازي‌هاي من به کارهاي رضا عطاران نمي‌خورد رضا عطاران در فضاي ديگري سريال مي‌سازد و مي‌خواهد صحنه را تا حد امکان به واقعيت نزديک کند و در مقابل مهران مديري مي‌خواهد صحنه اش از واقعيت دور شود.انصاري درباره دورهمي و آخرين وضعيت آن گفت: «دورهمي» 156 قسمت است که تا حالا 60 قسمتش پخش شده. بعد ازماه محرم احتمالا تغييراتي در بخش نمايشي آن خواهيم داشت. خيلي «دورهمي» را دوست دارم و فضاي زنده‌اش در مقابل تماشاگر تجربه کاملا متفاوتي براي ماست.


 بهنام صفوي «معجزه» را به روي صحنه مي‌برد 

مدير برنامه‌هاي بهنام صفوي خواننده موسيقي پاپ از برنامه ريزي براي برپايي چند کنسرت در تهران و شهرستان‌ها خبر داد.محمدرضا فواديان در گفت‌وگو با مهر درباره تازه ترين فعاليت‌هاي بهنام صفوي بيان کرد: در حال حاضر مشغول برنامه ريزي براي برگزار چند کنسرت از آلبوم «معجزه» در تهران و شهرستان‌ها هستيم که در زمينه کنسرت شهرستان‌ها فعلا برنامه‌ريزي‌ها در زمينه برگزاري کنسرت در شهرهاي شيراز و کرمانشاه انجام گرفته که اميدوارم بتوانيم در خدمت دوستداران موسيقي باشيم.وي ادامه داد: کنسرت بهنام صفوي چهارشنبه 27 مردادماه در سالن ميلاد نمايشگاه بين‌المللي تهران برگزار مي‌شود و منتخبي از قطعات آلبوم «معجزه» به همراه تعدادي از قطعات منتخب قبلي براي علاقه مندان ارائه خواهد شد. در کنسرت پيشِ رو موسسه اکسيرنوين به عنوان تهيه کننده، مازيار عالمي درامز، نريمان معصوم آبادي گيتار الکتريک، اميرعلي ماسوريان گيتار باس، دانيال طهماسبي گيتار آکوستيک، طارق طريقت پرکاشن، مرسل وطني ساکسفون آلتو، کلارينت، بهنام کريمي ويولن، حسين نظري کيبوردو رشاد شالپوش عود و باقلاما به عنوان نوازنده حضور دارند. مديربرنامه‌هاي صفوي درباره تازه ترين اوضاع جسماني اين خواننده توضيح داد: خوشبختانه بهنام صفوي در بهترين شرايط ممکن قرار دارد. اتفاقا وي طي روزهاي اخير در مشهد مقدس براي زيارت امام رضا (ع) حضور پيدا کرده که فکر مي‌کنم همين حال معنوي روحيه اين خواننده را بيشتر از گذشته در وضعيت درجه يکي قرار خواهد داد.

«مالاريا»، نماينده سينماي ايران در جشنواره ونيز

فيلم «مالاريا» ساخته پرويز شهبازي به عنوان يکي از فيلم‌هاي بخش رقابتي «افق‌ها» در جشنواره فيلم ونيز 2016 انتخاب شد.

به گزارش ايسنا، فهرست فيلم‌هاي حاضر در بخش‌هاي رقابتي اصلي، غيررقابتي و افق‌هاي هفتادوسومين جشنواره فيلم ونيز در حالي دقايقي پيش اعلام شد که فيلم «مالاريا» ساخته پرويز شهبازي به عنوان نماينده سينماي ايران در بخش افق‌هاي اين رويداد سينمايي حضور خواهد داشت. داستان فيلم «مالاريا» که در آن ساعد سهيلي، ساغر قناعت، آذرخش فراهاني، آزاده نامداري، علي استادي، سيامک اديب بازي مي‌کنند درباره دختر و پسري است که در تهران گردي‌هاي خود با مردي برخورد مي‌کنند که مشکلي دارد. آن‌ها سعي مي‌کنند راه حلي براي اين مشکل پيدا کنند و...

اين فيلم که هنوز در ايران اکران عمومي نشده است، اولين نمايش خود را در بخش اصلي سي‌وچهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر تجربه کرد. هفتادوسومين جشنواره فيلم ونيز به عنوان قديمي‌ترين رويداد سينمايي جهان از 31 اوت (10 شهريورماه) با نمايش فيلم «لالا لند» ساخته «دامين چازل» آغاز مي‌شود و در تاريخ 10 سپتامبر (20 شهريورماه) به نمايش فيلم «هفت دلاور» به کارگرداني «آنتوني فوکوآ» به کار خود پايان مي‌دهد. سينماي ايران همچنين با فيلم «طبل» ساخته کيوان کريمي در بخش روزهاي ونيز اين رويداد سينمايي حضور خواهد داشت.


 ترجيح مي‌دهم شخصيتي با جزئيات بي‌شمار داشته باشم  

عمار تفتي بازيگر سريال «پريا» مي‌گويد ترجيح مي‌دهد شخصيتي با جزئيات بي‌شمار داشته باشد و در آن جزئيات خود را نشان بدهد.عمار تفتي بازيگر که در شب‌هاي گرم تابستان با سريال «پريا» از شبکه سه سيما مهمان خانه‌ها مي‌شود، درباره فعاليت‌هاي خود به هنرآنلاين گفت: اين روزها مشغول تمرين براي اجراي يک تئاتر هستم، ولي هنوز زمان اجراي آن مشخص نيست و تنها تمرين مي‌کنيم.وي درباره نقشي که در سريال «پريا» ايفا کرده است بيان کرد: برايم ناگزيري و ناچاري اين شخصيت جالب بود. اين شخصيت اصلاً آدم بدي نيست، اما به هر عملي که دست مي‌زند، منجر به اتفاق بدي مي‌شود. اين برايم جذاب بود و فکر مي‌کردم خيلي از افراد دور و برمان در حيطه اين شخصيت هستند و نمي‌خواهند آدم بدي باشند و اصلاً آدم بدي نيستند، بلکه موقعيت‌ها اعمال آن‌ها را براي ما بد تعريف مي‌کند. اين را مي‌ديدم که گهگاه با دانستن جزئيات زندگي افراد شايد قضاوتمان درباره آن‌ها تغيير کند. اولاً که امثال اين آدم‌ها خيلي در اطراف و جامعه ما زياد است. اينکه چه طور اين شخصيت را بازي کنيم که مردم آن را باور کنند، اهميت دارد. اين سختي‌ها و چالش‌ها کار را برايم جذاب کرد و خود ذات اين شخصيت هم برايم جذاب است. شايد در پايان آدم‌ها به اين نتيجه برسند که قبل از عمل به کارشان بيشتر فکر کنند.تفتي درباره علاقه‌مندي خود به ايفاي نقش‌هاي خاکستري نيز گفت: از دوران نوجواني و جواني همه دغدغه‌ام اين بود که به هيچ عنوان نمي‌توانيم قضاوتي درباره آدم‌هاي‌ اطرافمان انجام دهيم. خيلي زود به اين باور رسيدم که همه آدم‌هاي اطراف ما در حال تغيير هستند و ما حق نداريم قضاوتي درباره آن‌ها انجام دهيم. اين جريان خاکستري بودن تمام آدم‌ها را براي من مشخص کرد و من باور کردم که همين طور است و آدم‌ها نه خيلي خوب و نه خيلي بد هستند. بهترين آدم‌ها در موقعيتي ممکن است بدترين واکنش را از خود بروز دهند. فکر مي‌کنم آدم واقعي همين است. علاقه‌ام نسبت به شخصيت‌هايي است که واقعي‌ترند و فکر مي‌کنم اگر خيلي خوب يا بد باشند، تيپ خيلي خوب يا بد را به عهده مي‌گيرند و ديگر شخصيت نيستند. به طور شخصي بازيگر تيپ نيستم و ترجيح مي‌دهم شخصيتي با جزئياتي بي‌شمار داشته باشم و در آن جزئيات خود را نشان بدهم.


 ازهردري‌خبري 

خاکسپاري «بيچاره» در سکوت خبري

ايلنا: اصغر بيچاره عکاس پيشکسوت سينمايي ايران پنجشنبه 7 مرداد در سکوت خبري در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد. مهدي وجداني مدير روابط عمومي معاونت هنري با اشاره به تدفين مرحوم اصغر بيچاره در سکوت خبري اظهار کرد: خانواده مرحوم اصغر بيچاره تمايل داشتند که مراسم تدفين و خاکسپاري ايشان فقط با حضور اقوام ،بستگان و دوستان برگزار شود و ما نيز به نظر آنها احترام گذاشتيم. اصغر بيچاره، قديمي‌ترين عکاس سينماي ايران، 22 خردادماه پس از تحمل يک دوره بيماري بر اثر عوارض ناشي‌از سرطان حنجره در آمريکا درگذشت.

رويداد صوتي در گالري نگر

گروه فرهنگي: صدا ما را احاطه کرده است. برخي اصوات را در پس‌زمينه‌ زيست روزانه مي‌شنويم؛ برخي را آشکارا مي‌شنويم و برخي را هم اصلا نمي‌شنويم؛ اصواتي را هم توليد مي‌کنيم. رويارويي با صدا در قالب‌ها و مديوم‌هاي هنري تازه و نامتداول مي‌تواند ما را به دريافت تجربياتي تازه از محيط صوتي اطرافمان ياري رسان؛ ما همواره در پي کشفيم. چهاردهم و پانزدهم مردادماه، sound event در قالب رخدادهايي متکثر در گالري نگر در ضلع جنوبي پارک قيطريه، خيابان روشنايي شرقي ، کوچه دلارام ، پلاک33 برگزار مي‌شود. ايده برگزاري اين رويداد را آنيما احتياط و علي قنبري با درنظرداشتن اهداف يادشده طراحي کرده‌اند. علاقه‌مندان صدا در اين رويداد مخاطب آثار نادر مشايخي، عليرضا اميرحاجبي، مهدي بهبودي، گروه سازهاي کوبه‌اي و ابزارآلات اره‌برقي (آنيما احتياط، دامون اسدي فرهت)، هادي مشهدي، نرگس مصطفي‌لو، سياوش بحريه، سياوش آزادي و سياوش حيدري خواهند بود. آثار از ساعت 17 تا 21 تاريخ‌هاي يادشده اجرا مي‌شوند.

غفوريان هم به سراغ شبکه‌هاي ماهواره‌اي رفت

برنا: در روزهاي اخير و با پخش تيزرهاي باکيفيت بالاي سينمايي از يک شبکه ماهواره‌اي خاص بسياري از پخش کنندگان و تهيه کنندگان براي آن که از سوءظن ارتباط با اين شبکه در امان باشند به انتقاد از مديران اين شبکه پرداختند. حالا مهران غفوريان نيز که انتشار تصويري از او در فضاي مجازي اسباب شانتاژ رسانه‌اي برخي شبکه‌هاي ماهواره اي را فراهم کرده نيز به نقد اين شبکه‌ها پرداخته است. بعد از قرار دادن تيتر جنجالي «د..ث کيست» در کنار تصوير تعدادي از هنرمندان حاضر در جشن حافظ و از جمله مهران غفوريان توسط هفته نامه «يالثارات» اين بازيگر تصويري طنازانه از خود را منتشر کرد که اين تصوير جدا از بازنشر سريع در شبکه‌هاي اجتماعي، اسباب سوءاستفاده برخي شبکه‌هاي ماهواره‌اي را فراهم کرد. غفوريان در واکنش به اين سوءاستفاده گفت: من در واکنش به اهانت نشريه‌اي که متاسفانه در آخرين شماره خود، شأن خود و هنرمندان اين مرز و بوم را رعايت نکرده بود واکنش نشان دادم. اين بازيگر سينما و تلويزيون افزود: با آنکه من در هيچ کدام از شبکه‌هاي اجتماعي فعاليت ندارم اما انتقاد من در فضاي مجازي پخش شد و در ادامه نيز به شبکه‌هاي ماهواره‌اي رسيد که من حتي براي نام بردن نيز آنها را به رسميت نمي‌شناسم و آنها اقدام به سوء استفاده کردند که بايد بگويم مسايل داخلي ما ارتباطي به آنها ندارد. غفوريان همچنين ادامه داد: من در واکنش به اهانت آن نشريه اقدامي انجام داده‌ام و هر واکنشي اعم از شکايت رسمي و اعتراض که نشان بدهم ارتباطي به اين شبکه‌ها ندارد، من حتي پاسخي به تماس‌هاي اين رسانه‌ها نمي‌دهم، افتخارم اين است که در ايران هستم و براي شاد کردن مردم اين کشور تلاش مي‌کنم و نحوه اعتراض من ربطي به اين شبکه‌هاي معلوم الحال که بيشتر به فکر خودشان هستند ندارد. وي در پايان گفت: توقعم از نشريات کشور خيلي بيشتر است و اين نحوه ادبيات نسبت به هنرمندان حتي در صورت اختلاف نظر نيز درست نيست.

حال حسين محب‌اهري خوب است

ايلنا: حسين محب اهري از بهبودي نسبي حال خود خبر داد و گفت: با پايان دور اول شيمي درماني اکنون در منزل در حال استراحتم تا براي دور دوم درمان آماده شوم.

حسين محب اهري، بازيگر تلويزيون، تئاتر و سينما که چندي پيش بيماري سرطان او دوباره عود کرده بود هفته گذشته مرحله اول شيمي درماني خود را به منظور آماده شدن براي انجام عمل پيوند مغز استخوان به پايان رساند. محب اهري با اشاره به وضعيت جسمي خود گفت: مرحله اول شيمي درماني به دليل عفونتي که وارد بدنم شد خيلي سخت گذشت؛ مرحله دوم شيمي درماني را قرار است از شانزدهم مرداد دوباره شروع کنم. او با بيان اينکه از وضعيت پزشکي و درماني راضي است، گفت: نمي‌دانم ادامه شيمي درماني مانند دور اول آن در بيمارستان لاله خواهد بود يا نه؛ پزشکم بايد در اين مورد نظر بدهد.

بازيگر سريال علي البدل با اشاره به استراحت دو روز در منزل گفت: با کمي بهتر شدن حالم به همدان مي‌روم تا در سه سکانس باقي مانده از سريال علي البدل را ضبط کنيم؛ فکر مي‌کنم اين سه سکانس چهار روز کار داشته باشد که قبل از شروع مرحله دوم درمان آن را مي‌گيريم.

محسن کيايي به جمع بازيگران

«سد معبر» پيوست

مهر: بهمن کاميار از پيوستن محسن کيايي به جمع بازيگران «سد معبر» و شروع کار او از روز شنبه خبر داد. بهمن کاميار تهيه کننده «سد معبر» دومين ساخته بلند سينمايي محسن قرايي درباره آخرين مراحل ساخت اين فيلم سينمايي گفت: روز گذشته با محسن کيايي براي ايفاي نقش مهدي يکي از نقش‌هاي اصلي فيلم سينمايي «سد معبر» قرارداد بستيم و او آخرين بازيگري است که به جمع بازيگران ما مي‌پيوندد.

به گفته وي، محسن کيايي از روز شنبه به ايفاي نقش در اين فيلم سينمايي خواهد پرداخت. وي افزود: در حال حاضر مشغول فيلمبرداري در خيابان سعدي هستيم. کار ما در اينجا به مدت 3 روز طول مي‌کشد و سپس محل فيلمبرداري بعدي ما نيز در فضاي باز خواهد بود. کاميار در پايان خاطرنشان کرد: طبق برنامه‌ريزي‌هاي ما فيلمبرداري «سد معبر» تا شهريور ماه به پايان مي‌رسد. حامد بهداد و باران کوثري، نادر فلاح، نگار عابدي، اکبر رحمتي، عليرضا کمالي، گيتي قاسمي، حسام محمودي، مرتضي آقا حسيني، عرفان ناصري، امير سفيدي، بهرام سروري نژاد، علي ميلاني، غلامعلي رضايي، فتح الله طاهري بازيگران نقش‌هاي مختلف فيلم هستند.

نمايش «آرسنال» در موزه هنرهاي معاصر

گروه فرهنگي: هشتمين فيلم از بخش سينماي صامت (مکتب مونتاژ شوروي) ازدوره جديد نمايش فيلم در فصل تابستان ،روز يکشنبه 10مردادماه ساعت 5 بعدازظهر، فيلم صامت «آرسنال» به کارگرداني الکساندر داوژنکو محصول سال 1929 شوروي به مدت 87 دقيقه با ميان نويس فارسي در سالن سينما تک موزه هنرهاي معاصر تهران به نمايش در مي‌آيد.

«آرسنال» دومين فيلم از سه‌گانه‌ اوکرايني الکساندر داوژنکو است، پيش از شاهکار او «زمين» که همچنان يکي از پابرجاترين آثار صامت سينماگران نسل اول شوروي است و پس از «زونيگورا» حماسه تاريخي او که به بهانه‌ي گنجي پنهان به دوره‌هاي مختلفي از تاريخ اوکراين سرک مي‌کشد. «آرسنال» از دو فيلم ديگر بيان سياسي مستقيم‌تري دارد. فيلم درباره‌ واقعه‌ تاريخي شورش به پا خاستن کارگران زرادخانه‌ کيف در دوران پرتب و تاب بين سقوط حکومت تزاري و مسلط شدن لنين بر کشور است. سلسله وقايعي که ملي‌گراهاي اوکرايني، بلشويک‌ها، لهستاني‌ها و روس‌هاي تزاري هرکدام روايتي از آن به دست مي‌دهند و البته داوژنکو در «آرسنال» روايت شورويايي داستان را عرضه مي‌کند. علاقه‌مندان مي‌توانند براي استفاده از برنامه‌هاي نمايش فيلم درفصل تابستان، روزهاي يکشنبه و چهارشنبه هرهفته ساعت 5 بعدازظهر، به موزه هنرهاي معاصر تهران، واقع در خيابان کارگر شمالي مراجعه و يا جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 88951965 تماس حاصل کنند.