نسخه شماره 4097 - 1395/05/10 -

اعمال محدوديت ترافيکي در پل بعثت
رانندگاني که نيمه بيکار شدند

در جريان آتش‌سوزي جنگل‌هاي ويسيان؛
??? هکتارازجنگل‌هاي لرستان درآتش سوخت

مدير عامل سازمان منطقه آزاد کيش:
3 هزار و 300 ميليارد تومان از اراضي کيش بازپس گرفته شد


ژاپني‌ها هدررفت آب خوانسار را کنترل مي‌کنند


 اعمال محدوديت ترافيکي در پل بعثت
 رانندگاني که نيمه بيکار شدند 

اعمال محدوديت‌هاي ترافيکي و اجراي طرح زوج و فرد در محدوده پل بعثت سبب شده تا رانندگان تاکسي خط ورامين به ميدان شوش، از ترس جريمه جرأت جابه‌جايي مسافران در اين مسير را نداشته باشند.

به گزارش مهر، شهرستان ورامين به دليل هم‌جواري با پايتخت به منطقه‌اي مهاجرپذير تبديل‌شده است و همواره شاهد افزايش جمعيت در ديار 15 خرداد هستيم.

با افزايش جمعيت شهري شهرستان ورامين، توسعه حمل‌ونقل عمومي و ارتقاي کيفيت و کميت در اين حوزه همواره به‌عنوان دغدغه جدي شهروندان و مردم اين ديار مطرح بوده است.روزانه بيش از 200 هزار سفر از جنوب شرق استان تهران به پايتخت براي انجام امور اداري، تحصيلي، درماني و غيره صورت مي‌پذيرد که بخش عمده‌اي از اين حمل‌ونقل بر عهده ناوگان تاکسيراني است.بر اساس آمارهاي ارائه‌شده، بيش از هزار و 800 تاکسي در دو بخش درون‌شهري و برون‌شهري در خطوط تاکسيراني مختلف براي جابجايي مسافران و شهروندان در حال تلاش هستند.در اين ميان خط تاکسي ورامين به شوش همواره يکي از خطوط پرتردد در اين منطقه محسوب شده و جمعيت قابل‌توجهي از مردم به‌وسيله اين خط خود را به تهران مي‌رسانند.

در ماه‌هاي اخير مشکلات ايجادشده در خط ورامين به ميدان شوش، موجي از نارضايتي و گلايه‌مندي شهروندان و تاکسي‌داران وراميني را به همراه داشته است.

ماجرا ازآنجا آغاز شد که اعمال محدوديت‌هاي ترافيکي و اجراي طرح زوج و فرد در محدوده پل بعثت سبب شده تا رانندگان تاکسي خط ورامين به ميدان شوش، جرأت نقل‌وانتقال مسافران را نداشته باشند.بر اساس تصميم اتخاذشده، رانندگان تاکسي اين خط تنها 15 روز از ماه را مي‌توانند در محدوده زوج و فرد وارد شوند و در 15 روز مابقي در صورت ورود به محدوده با جريمه روبرو خواهند شد.

بدين ترتيب رانندگان پلاک‌هاي فرد، روزهاي فرد مي‌توانند به جابجايي مسافران و ورود به محدوده اقدام کنند و رانندگان وسايل نقليه با پلاک‌هاي زوج نيز در روزهاي زوج از اين امکان برخوردار هستند.بااين‌وجود، رانندگان تاکسي خط ورامين-شوش، عملاً نيمي از ماه را بيکار مي‌مانند و اين امر علاوه بر ايجاد مشکلات اقتصادي براي رانندگان، در حمل‌ونقل عمومي اختلال ايجاد مي‌کند.تصميم اخير شهرداري تهران در عدم معافيت ورود رانندگان تاکسي ورامين به محدود پل بعثت سبب شده تا کاسبي مسافربرهاي شخصي خط ورامين-شوش بهتر از گذشته شود و اين امر مورد رضايت شهروندان نيست.

سعيد تاجيک يکي از شهروندان وراميني در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: شهروندان و مردم ورامين علاقه‌مند هستند که با وسايل نقليه عمومي و مطمئن به تهران رفت‌وآمد کنند.

وي افزود: بدون ترديد استفاده از مسافربرهاي شخصي که نظارتي بر روي آنان نيست، نمي‌تواند براي جابجايي مردم و خانواده‌ها مطمئن باشد.

تاجيک با اشاره به‌ضرورت حل مشکل رانندگان تاکسي خط شوش گفت: نبايد به دليل برخي مشکلات، خانواده‌ها و مردم مجبور به استفاده از مسافربرهاي شخصي شوند.

وي بيان داشت: درگذشته مشکلي در جابجايي مسافران و شهروندان خط شوش وجود نداشت و بايد شهرداري تهران، وسايل نقليه عمومي ورامين را براي ورود به محدوده پل بعثت از طرح زوج و فرد معاف کند.تعدادي از رانندگان تاکسي خط ورامين نيز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رانندگان تاکسي در گرما و سرماي هوا با تمام توان براي خدمت‌رساني و جابجايي مسافران تلاش مي‌کنند و بايد تسهيلات ويژه‌اي به آنان داده شود، نه اينکه جلوي فعاليت آنان نيز گرفته شود.

اين رانندگان تاکسي افزودند: بارها ناراحتي و نگراني خود را از وضعيت موجود در خط شوش به اطلاع مسئولان مربوطه رسانده‌ايم اما هنوز اقدامات انجام‌شده، نتيجه‌بخش نبوده است.

رايزني‌ها و مکاتبات مسئولان شهرستان‌هاي ورامين و قرچک براي حل اين مشکل نيز تاکنون راه به‌جايي نبرده است و شهروندان و مديران شهرستاني انتظار همکاري شهرداري تهران را دارند.نماينده ورامين، قرچک و پيشوا در مجلس شوراي اسلامي در نامه‌اي که فروردين‌ماه سال جاري خطاب به شهردار تهران نوشت، درخواست کرد تا وسايل نقليه عمومي اين سه شهرستان در تردد به ميدان شوش تهران، در طرح ترافيکي زوج و فرد تعريف‌شده و جريمه نشوند.وي در نامه خود آورده است که ميدان شوش ايستگاهي با قدمت100 سال براي مردم دشت ورامين بوده و از سال 60 نيز تاکسي‌ها، ميني‌بوس‌ها و اتوبوس‌هاي اين دشت، در ابتداي خيابان فدائيان اسلام، مسافران را براي رسيدن به اين سه شهرستان سوار و پياده مي‌کنند.

علي حيدريان شهردار ورامين در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اين نکته که مديريت شهري نيز از مشکل رانندگان خط ورامين-شوش باخبر است، اظهار داشت: طي ماه‌هاي اخير مکاتبات و رايزني‌هاي متعددي در اين زمينه صورت گرفته است.وي افزود:از گذشته ميدان شوش به‌عنوان يکي از مقاصد تردد مردم ورامين به تهران محسوب شده و طي سال‌هاي اخير نيز خط ورامين-شوش يکي از خطوط پرتردد تاکسيراني منطقه به‌حساب مي‌آمده است.

حيدريان با اشاره به نگراني رانندگان تاکسي ميدان شوش از محدوديت‌هاي اعمال شده براي فعاليت آنان ادامه داد: اينکه رانندگان تاکسي ورامين به دليل اعمال طرح زوج و فرد در پل بعثت، نتوانند در نيمي از ماه کارکنند، شايسته نيست و بايد براي حل مشکل موجود همکاري لازم از سوي مسئولان شهر تهران انجام شود.

وي با اشاره به جريمه رانندگان تاکسي ورامين براي ورود به محدوده پل بعثت اضافه کرد: جريمه رانندگاني که به نقل‌وانتقال مسافران مي‌پردازند، باعث ناراحتي شده است.

شهردار ورامين يادآور شد: اگر شهروندان وراميني بخواهد به شهرري بيايند و دوباره ازآنجا با وسائل مختلف به ميدان شوش عزيمت کنند، بار مالي بر آنان تحميل مي‌شود و اميدواريم اين موضوع مورد توجه قرار بگيرد.

وي با تأکيد بر ضرورت تسهيل در رفت و آمد مسافران به تهران متذکر شد: بايد زمينه رفت و آمد مردم نقاط پيراموني تهران به پايتخت تسهيل شود و در اين راستا شهرداري ورامين از ظرفيت‌هاي مختلف براي رسيدن به اين هدف استفاده خواهد کرد.

به هر ترتيب ميدان شوش از گذشته تاکنون به‌عنوان يکي از مقاصد عزيمت مردم ورامين به تهران بوده است و نبايد برخي تصميمات سبب ايجاد اختلال در رفت‌وآمد هزاران مسافر وراميني شود.

شهروندان و رانندگان تاکسي ورامين منتظر اقدام عمل مسئولان به‌ويژه مديران شهرداري تهران هستند تا ناوگان تاکسيراني ورامين از طرح زوج و فرد پل بعثت معاف شوند.


 در جريان آتش‌سوزي جنگل‌هاي ويسيان؛
 ??? هکتارازجنگل‌هاي لرستان درآتش سوخت 

به دنبال بيش از 8 ساعت آتش‌سوزي گسترده در مراتع و جنگل‌هاي ويسيان مديرکل منابع طبيعي لرستان اعلام کرد که در جريان وقوع اين حريق بالغ‌بر 200 هکتار از جنگل‌هاي استان در آتش سوخت.

شيرزاد نجفي در گفتگو با مهر با اشاره به اينکه نيروهاي منابع طبيعي استان در حال پايش ميزان و وسعت آتش‌سوزي در جنگل‌هاي دوره چگني هستند، اظهار داشت: بر اساس برآورد‌هاي اوليه بالغ بر 200 هکتار از جنگل‌هاي استان دچار حريق شده‌اند.

وي با بيان اينکه آمار دقيق وسعت آتش سوزي پس از نقشه برداري منطقه اعلام مي‌شود، تصريح کرد: به دليل صعب‌العبور بودن منطقه امکان حمل وسايل و لوازم مهار آتش نبوده و نيروها تنها با استفاده از وسايل انفرادي اطفاي آتش از قبيل آتش کوب و بيل توانستند نسبت به مهار آتش اقدام کنند.مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان لرستان با اشاره به اينکه بيشترين آتش سوزي‌ها در شهرستان چگني به وقوع مي‌پيوندد و امروز نيز در منطقه ميره و قلاوند اين شهرستان شاهد وقوع آتش سوزي بوديم، گفت: متاسفانه بر اساس اختلافات قومي و قبيله اي اين آتش سوزي‌ها رخ مي‌دهد و مردم بايد بدانند جنگل متعلق به همه است و بايد مراعات کنند تا آسيبي به آن وارد نشود.

قدرت الله ترابي نژاد فرماندار شهرستان دوره چگني نيز در اين رابطه در گفتگو با مهر گفت: به محض وقوع آتش نيروهاي محلي، منابع طبيعي و محيط زيست استان وارد عمل شدند.همچنين به نيروهاي بسيج، ارتش و سپاه فراخوان زده شد و در نهايت اين آتش سوزي مهار شد.

مديرکل مديريت بحران استان لرستان هم با اشاره به اينکه آتش سوزي از مزارع گندم شروع و به مراتع و جنگل‌ها سرايت کرده است، بر لزوم برخورد جدي مسئولان با عاملان اين حوادث تاکيد کرد.

رضا آريايي از جنگلها و مراتع لرستان به عنوان سرمايه‌هاي بي بديل اين استان ياد کرد و گفت: برخورد با افرادي که اقدام به از بين بردن اين سرمايه مي‌کنند به منظور جلوگيري از وقوع حوادث مشابه بعدي ضروري است.

آريايي افزود: علت اين حادثه اختلافات محلي بوده و آتش سوزي نيز متاسفانه عمدي بوده است.

بنابراين گزارش جنگل‌هاي لرستان با قرارگيري در قلب زاگرس اهميت حياتي براي اين زيست بوم منحصر به فرد دارند چرا که از وسعت 5.8 ميليون هکتاري جنگل‌هاي 11 استان زاگرسي 1.2 ميليون هکتار در لرستان قرار دارد تا اين استان حائز رتبه دوم وسعت جنگل‌ها باشد، عنواني که وقوع مخاطرات مختلف طبيعي و انساني آن را تهديد مي‌کند.

استان لرستان به رغم دارا بودن ظرفيت‌هاي منحصر به فرد در زمينه اراضي جنگلي و مرتعي با مخاطرات جدي مواجه است، مخاطراتي که مي‌رود عرصه‌هاي طبيعي اين ديار را به دشت‌هاي بدون آب و علف تبديل کند.

وقوع آتش سوزي‌هاي گاه و بيگاه در عرصه‌هاي جنگلي و مرتعي، چراي بي‌رويه دام، تعرض به عرصه‌هاي طبيعي و تغيير کاربري‌ها، خسارات خشکسالي و ريزگردها، اجراي پروژه‌هاي عمراني غيرکارشناسي و... هر کدام زخمي را بر تن زاگرس زده‌اند تا سکته‌هاي مختلف، قلب اين اکوسيستم را هر روز ضعيف‌تر کند.


 مدير عامل سازمان منطقه آزاد کيش:
 3 هزار و 300 ميليارد تومان از اراضي کيش بازپس گرفته شد 

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش گفت: افزايش 130 درصدي ارزش اراضي ، کاهش وابستگي درآمد به فروش زمين و پرهيز از خام فروشي زمين يکي ازدستاورد‌هاي سياست‌هاي مديريتي کيش درسه سال گذشته است.

به گزارش روابط عمومي وامور بين الملل سازمان منطقه آزاد کيش، علي اصغر مونسان در نشست خبري که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد گفت: اين اراضي از سالها قبل براي اجراي طرح‌هاي مختلف توليدي، صنعتي و گردشگري به اشخاص مختلف واگذار شده اما طرحي در انها اجرا نشده بود.

وي با بيان اينکه بخش عمده اي از اين اراضي چند دست معامله شده بود افزود: با باز پس گيري اين اراضي 3300 ميليارد تومان ناشي از اختلاف ميان قيمت زمان واگذاري و قيمت روز اين اراضي را به دولت بازگردانديم.
مونسان خاطرنشان کرد:حذف حاشيه قيمت اراضي واگذاري از سوي منطقه آزاد کيش و قيمت بازار از ديگر اقدامات انجام شده در جهت حذف رانت در اين بخش بوده است. مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش با اشاره به اينکه شاهد کاهش 91 درصدي واگذاري اراضي سال 94 نسبت به سال 91 هستيم بيان کرد: علاوه بر اين شاهد افزايش 130 درصدي در ارزش اراضي و کاهش وابستگي درآمد به فروش زمين و نيز پرهيز از خام فروشي زمين بوده‌ايم.

وي با اشاره به تدابير اتخاذ شده براي جلوگيري از ورود کالاهاي بي کيفيت به بازارهاي کيش گفت: استقرار واحد استاندارد و بررسي دقيق کيفيت کالاها اين مشکل را به حداقل رسانده است ضمن اينکه در گذشته شاهد ورود و عرضه کالاهاي بي کيفيت چيني از داخل کشور به کيش بوديم که اين روند هم اکنون متوقف شده است.

مونسان بازنگري در شرايط صدور کارت‌هاي بازرگاني و بررسي دقيق صلاحيت متقاضيان فعاليت در اين بخش را از ديگر تدابير اتخاذ شده براي ارتقاي سطح کيفي کالاهاي عرضه شده در کيش است.

وي با اشاره به اين که مناطق آزاد هيچ بودجه‌اي از دولت دريافت نمي‌کنند و خود منطقه بايد درآمدزايي داشته باشد، گفت: ميزان درآمد منطقه آزاد کيش در سال 1390 معادل 678 ميليارد ريال بود که در سال گذشته به 2727 ميليارد ريال رسيد. مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش افزود: در بخش اقتصادي و سرمايه‌گذاري در قالب 62 پروژه معادل 65 هزار و 200 ميليارد ريال جذب سرمايه داشته‌ايم. علاوه بر اين، در حوزه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي نيز در سال 1391 معادل 6900 ميليارد ريال جذب سرمايه داشتيم که در سال گذشته به 23 هزار و 100 ميليارد ريال رسيد.

مونسان در ادامه با اشاره به ميزان واردات و صادرات در منطقه آزاد کيش اعلام کرد: ابتدا بايد انتقاد خود را از صحت و درستي مباحث عنوان شده در مورد ميزان صادرات و واردات بيان کنم. از سال 91 ميزان صادرات 48.4 ميليون دلار بود که اين رقم در سال 94 به 105 ميليون دلار رسيد که نشان‌دهنده رشد 117 درصدي بخش صادرات توليدي است.

وي همچنين به بخش واردات کالا در منطقه اشاره کرد و افزود: در سال 92 ميزان واردات کالا 559 ميليون دلار بود که در سال 94 اين رقم به 452 ميليون دلار رسيد که از کاهش 19 درصدي اين اتفاق خبر مي‌دهد.

توسعه هندورابي برمحور حفاظت از محيط زيست انجام مي‌شود

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش در پاسخ به سوالي مبني بر توسعه جزيره هندورابي و ايرادات وارده توسط مسئولان سازمان محيط زيست در اين خصوص و جلوگيري از توسعه آن تا زمان رفع ايرادات وارده تصريح کرد: جزاير متعددي در خليج فارس وجود دارد که برخي از آن‌ها بدون استفاده و برخي ديگر کم‌استفاده مانده‌اند. علاوه بر اين در بخش دريايي نگراني‌هايي وجود دارد که مباحث مربوط به بنادر يکي از اين موارد است که نگراني‌هايي را در زمينه مرجان‌ها ايجاد مي‌کند.

وي ادامه داد: سازمان محيط زيست در مورد جزيره هندورابي شکايتي را مطرح کرد اما پس از انجام بازديدها متوجه شدند که موارد موردنظر توسط منطقه آزاد کيش رعايت شده است. در خصوص طرح توسعه جزيره هندورابي 25 درصد درگير توسعه و تنها 3 درصد آن درگير ساخت و ساز است.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش به ماده 112 قانون اشاره کرد و گفت: براساس اين ماده تمام امتيازات و مسئوليت‌هاي دستگاه‌هاي ذي ربط در منطقه به سازمان واگذار شده است و ما به نيابت از آنها اقدام مي‌کنيم.
وي با تاکيد بر اينکه تمامي اقدام‌هاي که در راستاي توسعه چه در بخش خصوصي و چه در بخش دولتي شده بايد از محيط زيست تائيديه دريافت کنند، اظهار کرد: در هندورابي گونه با ارزش خاصي در خشکي نداريم و بيشتر نگراني‌ها زيست محيطي در بخش دريا است.

مونسان با تاکيد بر اينکه توسعه در جزاير بايد صورت بگيرد افزود: 49 هزار قطعه مرجان کوچک و بزرگ در حال جابجايي است و تا زمانيکه آنها به طور کامل جابجا نشوند در اجراي پروژه موج شکن يک متر هم حرکت نخواهيم کرد.

توسعه زيرساخت‌هاي کيش دردوبخش

هواي ودريايي

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش افزود: بخش فرودگاهي براي جزيره کيش از اهميت بالايي برخوردار است که در حال ساخت ترمينال مسافري هوايي با ظرفيت چهار و نيم ميليون مسافر هستيم که تا سال 96 به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با تاکيد براينکه اين ترمينال دومين ترمينال بزرگ کشور پس از فرودگاه امام خميني (ره ) در کشور است تصريح کرد: با ايجاد اين ترمينال ظرفيت پذيرش مسافر در جزيره از يک ميليون و 800 هزار مسافر به شش ميليون مسافر خواهد رسيد.

مونسان در مورد بندرگاه کيش نيز گفت: طول اسکله‌هاي موجود بندرگاه در سال 92 يک هزار و 150 متر بوده که تلاش داريم در پايان سال 95 اين ميزان به يک هزار 935 متر برسد.

توسعه زيرساخت‌هاي انرژي همگام با نيازهاي جمعيتي

مديرعامل منطقه آزاد کيش گفت : يکي از مشکلات مهم جزيره کيش در سالهاي گذشته تامين آب شيرين بوده که در سه سال گذشته تلاش کرديم اين مشکل حل شود.

وي ظرفيت توليد آب شيرين در سال 92 را 21 هزار متر مکعب عنوان کرد و يادآورشد: اين ميزان در سال 95 به 35 هزار متر مکعب رسيده است.

مونسان در مورد شبکه آب جزيره اضافه کرد: اين شبکه در سال 92 از 228 کيلومتر به 248 کيلومتر در سال 95 رسيده است و حجم ذخيره آب شرب در سال 92 از 30 هزار متر مکعب به 50 هزار متر مکعب در سال 95افزايش پيدا کرده است که شاهد رشد 67 درصدي در توليد وذخيره آب شيرين هستيم.
وي افزود: ظرفيت تصفيه فاضلاب 2500 مترمکعب در شبانه روز بوده که اين ميزان درسال 95 به 12هزار و 500 مترمکعب رسيده است.

وي با اشاره به رشد 500 درصدي ظرفيت تصفيه فاضلاب افزود: شبکه فاضلاب کيش از 140 کيلومتر در سال 92 به 200 کيلومتر رسيده است .

مونسان با ياد آوري مشکل تامين برق در سالهاي گذشته وعدم اتصال کيش به شبکه سراسري برق کشور گفت: جزيره کيش تا سال 92 داراي يک نيروگاه برق بود که با رشد جمعيت بخش توليد و مصرف به نقطه سربه سر رسيده و شاهد ناپايداري انرژي برق بوديم که توانستيم در طول يک سال و نيم گذشته، نيروگاه دوم کيش را ايجاد کنيم.

پايداري رشد 8 درصدي گردشگري کيش از سال92 تا کنون

وي همچنين درباره جذب يا کاهش ميزان گردشگر به منطقه آزاد کيش عنوان کرد: از سال 92 تاکنون 8 درصد افزايش گردشگر را در منطقه داشته‌ايم و در اين زمينه علاقه‌مند به جذب حداکثري و رشد بالاتر هستيم اما فضاي رشد گردشگري متاثر از اقتصاد کشور است.

آمار قابل اشاره ديگر اين است که در عيد نوروز سال جاري حدود 250 هزار مسافر به منطقه آمدند که 9 برابر جمعيت منطقه است.

مونسان در پاسخ به سوال ديگري مبني بر نبود فاصله معنادار قيمتي جهت هزينه‌هاي تحميل شده به گردشگران در سفر به کيش نسبت به ترکيه و امارات بيان کرد: در مجموع اين صحبت را قبول دارم اما برخي قياس‌ها در اين زمينه درست نيست. ما در برخي ايام با افزايش جمعيت گردشگر و در برخي ايام ديگر با کاهش آن مواجهيم.

در اين زمينه بايد بدانيم که نبايد قيمت‌ها در فصل شلوغ کيش را با قيمت‌ها در فصل خلوت ديگر مناطق توريستي قياس کنيم.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش ادامه داد: زماني که نرخ بليت‌ها آزاد شد به يکباره با افزايش قيمت بليت‌ها مواجه شديم اما بلافاصله دستور داديم که حق افزايش توسط هواپيماي کيش وجود ندارد و در همان زمان حجم پروازها را افزايش داديم تا از اتفاقات نامطلوب در اين زمينه جلوگيري کنيم.

موضوع ديگري نيز که وجود دارد بحث توريست‌هاي خارجي است. هتل‌ها در مناطق توريستي خارج از ايران درآمدهاي ارزي بالايي دارند که اين موضوع از جذب توريست‌هاي خارجي تامين مي‌شود اما در کيش با چنين اتفاقي روبرو نيستيم و عمده درآمدها از گردشگران داخلي است.

رشد 6/17 درصدي واحدهاي صنعتي درکيش

مونسان در ادامه صحبت‌هايش با تشريح وضعيت اقتصاد منطقه آزاد کيش عنوان کرد: متوسط حجم سرمايه‌گذاري سالانه در اين منطقه 36 هزار ميليارد ريال و مجموع صادرات و ترانزيت سالانه 330 ميليون دلار است.

علاوه بر اين توليد ناخالص داخلي به قيمت بازار 72.509 ميليارد ريال به صورت سالانه و متوسط درآمد سالانه خانواده شهري 398 ميليون ريال است در حالي که اين رقم به صورت متوسط در کل کشور 241 ميليون ريال است.

مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش در مورد سرمايه گذاري در بخش‌هاي صنعتي يادآور شد: شاهد 9 هزار و 400 ميليارد ريال جذب سرمايه در قالب 65 طرح صنعتي بوده‌ايم و در مورد صنعت منطقه آزاد کيش نيز بايد به تاسيس شهرک صنعتي 6، توسعه صنعت پاک، اشتغال زايي و نيز افزايش صادرات اشاره کنيم که در مجموع شاهد 17.6 درصد تغيير از سال 92 نسبت به سال 94 هستيم.

مونسان همچنين به افزايش ثبت شرکت‌هاي خارجي اشاره کرد و گفت: اين مساله در راستاي تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در راستاي سرمايه خارجي مدنظر قرار گرفته و شاهد توسعه تجارت در بخش بين الملل هستيم و در مورد آمار مربوطه مبني بر ثبت شرکت‌هاي خارجي بايد اعلام کنم که در سال 92 تعداد اين شرکت‌ها 8، سال 93 ، 7، سال 94، 27 و تعداد شرکت‌هاي خارجي در سه ماهه اول سال 95 ، 10 مورد بوده است.


 ژاپني‌ها هدررفت آب خوانسار را کنترل مي‌کنند 

گروه شهرستانها: طرح کنترل هدر رفت آب (کاهش آب بدون درآمد) در شهر خوانسار با امضاي تفاهمنامه همکاري بين ايران و ژاپن اجرا مي‌شود. اين تفاهمنامه به امضاي حميدرضا تشيعي معاون نظارت بر بهره‌برداري شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور، هاشم اميني مديرعامل آبفاي استان اصفهان، خانم «تامورا» مدير دپارتمان مديريت آب شهري جايکاي ژاپن و آقاي «ساوارا» مشاور ارشد جايکا در امور آب رسيد.

تفاهمنامه ياد شده براي اجرا بايد به تأييد دولت ژاپن نيز برسد تا دپارتمان دولتي جايکا بتواند اجراي طرح را به صورت رسمي آغاز کند. بر اساس اين تفاهمنامه، طرف ژاپني متعهد است علاوه بر آموزش کارکنان صنعت آب و فاضلاب کشورمان در ژاپن يا ايران، تجهيزات لازم براي اجراي طرح کاهش آب بدون درآمد خوانسار را فراهم و کارشناسان خود را به ايران اعزام کند. معاون نظارت بر بهره‌برداري شرکت مهندسي آبفاي کشور در مراسم امضاء و مبادله تفاهمنامه همکاري طرح کاهش آب بدون درآمد خوانسار گفت: اجراي اين طرح با هزينه دولت ژاپن و به درخواست آبفاي کشور در شهر خوانسار که بالاترين ميزان هدر رفت آب در کشور را دارد، از بهار سال آينده آغاز مي‌شود. تشيعي با بيان اينکه کارشناسان ژاپني تاکنون سه مرتبه به استان اصفهان و شهر خوانسار سفر کرده اند، افزود: اين طرح با سرمايه‌گذاري بلاعوض دولت ژاپن و حمايت فني و انساني شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان اجرا مي‌شود.

وي اظهار کرد: در سه سال گذشته که همکاري آبفاي کشور با دپارتمان مديريت آب شهري جايکا ژاپن آغاز شده است، 240 نفر از مديران صنعت آب و فاضلاب در قالب شش دوره تخصصي با هزينه دولت ژاپن به اين کشور اعزام شده و آموزش‌هاي لازم در زمينه تصفيه آب، تصفيه فاضلاب، کنترل کيفيت، کاهش هدررفت آب، مديريت بحران، انرژي و تله متري را گذرانده اند. وي از ايجاد مرکز آموزش ملي طرح کاهش آب بدون درآمد در اصفهان توسط دپارتمان جايکا خبر داد و گفت:اين مرکز از بهار آينده به عنوان قطب علمي کاهش آب بدون درآمد در سطح منطقه اقدام به برگزاري دوره‌هاي علمي و تخصصي براي کارشناسان صنعت آب و فاضلاب خواهد کرد.

تامورا مدير دپارتمان مديريت آب شهري جايکا نيز با اشاره به پيشرفت شرکت‌هاي ايراني در توليد تجهيزات صنعت آب و فاضلاب از آمادگي اين دپارتمان براي در اختيار گذاشتن تجربه‌هاي ژاپن در زمينه کاهش آب بدون درآمد به متخصصان ايراني خبر داد.

ساوارا، مشاور ارشد جايکا در امور آب نيز اجراي طرح کاهش آب بدون درآمد خوانسار را کار سخت و پيچيده اي دانست و گفت: هرچند مدت زمان اجراي اين طرح، هشت ماه است اما اميدوارم در يک دوره 3 تا 5 ساله بتوانيم با همکاري کارشناسان ايراني و ژاپني به نتايج مورد نظر دست يابيم.

100 هزار هکتار اراضي استان قزوين

بياباني مي‌شود

استاندار قزوين گفت: ايجاد کانون ريزگرد در مناطقي از استان به وسعت 100 هزار هکتار نگران کننده است و جلوگيري از گسترش آن نيازمند مديريت هوشمندانه، علمي و کارشناسي و اقدام به موقع است. به گزارش مهر، فريدون همتي پنجشنبه شب در مراسم معارفه مديرکل جديد محيط زيست استان قزوين که باحضور مجابي معاون امور مجلس سازمان محيط زيست کشور، داود محمدي و سيده حميده زرآبادي نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي، دراستانداري برگزار شد اظهارداشت:اگردرحوزه محيط زيست فرهنگ سازي درستي صورت نگيرد بايد منتظر عواقب بيشتري در تخريب اين منابع خدادادي باشيم.

استاندار بيان کرد: هر جا که مردم را در امور مشارکت داده ايم به نتايج ارزشمندي رسيده‌ايم و در محيط زيست هم با وجود تشکل‌هاي قوي بايد ساماندهي مناسبي صورت گرفته و از اين ظرفيت بخوبي بهره‌مند شويم. همتي تصريح کرد: اگر مردم در کارها همراه دولت شوند هزينه‌ها بسيار کاهش يافته و موفقيت‌ها دوچندان مي‌شود و هر جا به اين موضوع بي تفاوت بوده ايم هزينه‌هاي سنگيني را متحمل شده‌ايم. وي گفت: توسعه و محيط زيست دو موضوع بسيار مهم هستند که بايد بتوانيم هماهنگي و سازو کاري بين آنها ايجاد کرده و از تک محوري خارج شويم تا نتيجه کار مطلوب باشد. استاندار يادآورشد: تمامي طرح‌هاي توسعه اي و عمراني در استان بايد پيوست زيست محيطي داشته باشد تا در زمان اجرا با چالش مواجه نشود و هزينه‌هاي بيشتري را به دولت تحميل نکند.

وي اضافه کرد: توسعه بيابانها در استان تهديد جدي است و اگر امروز به فکر چاره نباشيم بايد منتظر شرايط سختي در آينده باشيم که شايد ديگر جبران نشود.همتي بيان کرد: اگر کانون ريزگردها در استان کنترل و مديريت نشود 20 ميليون جمعيت استانهاي اطراف و پايتخت شرايط سختي را در پيش خواهند داشت. استاندار گفت: شايد امروز بتوانيم کانون ريزگردها را ديگر کشورها معرفي کنيم اما اگر کانون ريزگردها در استان مهار نشود و خودمان ريزگرد توليد کنيم آيندگان ما را نخواهند بخشيد و بايد پاسخگو باشيم. همتي اظهارداشت: 100 هزار هکتار اراضي استان در معرض بياباني شدن است و در اين راستا حدود 100 هزار هکتار اراضي هم در استانهاي البرز و محدوده اي در استان مرکزي وجود دارد که بزرگترين تهديد زيست محيي است که با حمايت سازمان محيط زيست بايد براي مهار آن اقدامي جدي شود.

نفس تالاب «آبندان» به شماره افتاد

رئيس اداره حفاظت از محيط زيست شفت با اشاره به مشاهده گياه سنبل آبي در تالاب آبندان اين شهرستان گفت: متأسفانه کل مساحت 15 هکتاري اين تالاب با گياه مهاجم سنبل آبي درگير شده است. علي فرهي تکرمي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه از سال 90 گونه گياهي مهاجم «سنبل آبي» در مساحت يک هکتاري در استان گيلان شناسايي شد، اظهار کرد: متاسفانه از آن سال به بعد هر روز شاهد گسترش اين گياه در تالاب‌ها و رودخانه‌هاي استان هستيم.

وي با اشاره به درگيري 60 هکتاري منابع آبي استان با اين گياه بعد از پنج سال از اولين مشاهده آن، افزود: تالاب آبندان شهرستان شفت نيز متاسفانه مورد هجوم اين گياه مهاجم قرار گرفته است.

رئيس اداره محيط زيست شفت مساحت تالاب آبندان را 15 هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: کل مساحت 15 هکتاري اين تالاب با گياه مهاجم سنبل آبي درگير شده است. وي با اشاره به رشد و تکثير سريع اين گياه، تصريح کرد: اين رشد سريع سبب شده عمق تالاب کاهش يافته و گياهان بومي نيز نابود شوند. فرهي تکرمي تأکيد کرد: سم توکسيني که از اين گياه ترشح مي‌شود براي گياهان و آبزيان تالاب خطرناک بوده و حتي وجود اين گياه در حرکت قايق‌ها بروي تالاب نيز اخلال ايجاد مي‌کند.

به گفته اين مسئول يکي از دلايل درگيري بسياري از تالاب‌ها، آبندان‌ها و رودخانه‌هاي استان گيلان با اين گونه مهاجم نا آگاهي مردم نسبت به خطرات اين گياه براي محيط زيست و منابع آبي بوده که متاسفانه در برخي مناطق شاهد خريد و فروش آن هستيم.

وي در ادامه به بازديد مسئولان شهرستان و جمعي از روساي ادارات جهاد کشاورزي، آب منطقه اي و منابع طبيعي و... از وضعيت تالاب آبندان اشاره کرد و گفت: براي مبارزه و جمع آوري اين گياه از سطح تالاب راهکارهاي پيشنهاد شده که از هفته آينده عملي مي‌شود.

آزادي گروگان 6 ساله در زاهدان

زاهدان- گروگان 6 ساله پس از 5 ماه با تلاش و همت سربازان گمنام امام زمان(عج) در زاهدان آزاد شد.

به گزارش مهر، علي سرگزي 6 ساله فرزند کارمند ساده کميته امداد خاش بود که با هدف اخاذي هجدهم اسفند سال گذشته هنگام بازگشت از مهدکودک و در نزديکي محل سکونت ربوده شده بود.

اين کودک خردسال شامگاه پنج‌شنبه پس از پنج ماه آزاد شد. پدر اين کودک خردسال گفت: در 3 ماه ابتدايي پس از ربوده شدن فرزندم؛ از وي هيچگونه سر نخ و اطلاعي نداشته‌ام تا اينکه اشرار و عوامل گروهک اولين تماس را از طريق خطوط تلفني خارج مرزها با من برقرار و تقاضاي يک ميليارد تومان وجه نقد کردند.