نسخه شماره 4086 - 1395/04/27 -


طنز


مرور


پيشنهاد


چهره‌ها


تصوير تاريخ


پژواک


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

اطلاعيه دفتر احمدي‌نژاد درباره

فاجعه نيس فرانسه و کودتاي ترکيه

دفتر برادر پروژکتور (هاله نور سابق) با صدور اطلاعيه مهمي‌ابعاد تازه‌اي را از حادثه تروريستي نيس فرانسه و کودتاي نافرجام به اطلاع مردم رساند. مشروح اين اطلاعيه مهم را مي‌خوانيد:

مردم مهربان و قدرشناس ايران . همانطور که مستحضريد از حدود دو ماه قبل با توجه به درخواست‌هاي ميليونها نفر از مردم ملارد، رئيس جمهور سابق کشورمان، علي رغم فشردگي شديد برنامه‌ها و فعاليتهاي خود، تصميم به سفر استاني به عمق اين شهرستان قهرمان پرور گرفتند و با اعلام خودجوش اين خبر ميان مردم، شاهد وجد و سرور بي سابقه اي در ميان مردم قدرشناس اين خطه از کشور پهناورمان بوديم ؛ به طوري که بنا به گزارشات ميداني، صدها ميليون نفر از اقصي نقاط کشورمان و همچنين از کشورهاي دور و نزديک، با پاي پياده يا سواره اقدام به سفر به ملارد کردند تا بار ديگر با خدمتگزار خود تجديد ميثاق کنند .

اين وضعيت همانطور که قابل پيش بيني بود باعث نگراني و عصبانيت کساني شد که موفقيت و اقبال مردمي‌به خدمتگزار خود را تاب نمي‌آورند و آنها که نمي‌توانستند آب را همانجايي بريزند که مي‌سوزد‌، از همان روزهاي نخست انتشار خبر سفر قريب الوقوع استاني به ملارد، برنامه ريزي و توطئه سازي براي تحت‌الشعاع قراردادن اين حادثه بزرگ قرن آغاز شد . اين اقدامات ذليلانه زماني که رئيس دولت پاکدست در روز پنجشنبه در ميان اجتماع ميلياردها نفر از مردم در ملارد سخنراني کرد و دست به افشاگري‌هاي جديد و بي‌سابقه ‌(همراه با سندهاي موجود) زد، به اوج خود رسيد و دشمنان، براي تحت‌الشعاع قرار دادن اين افشاگري‌هاي بي‌سابقه که مي‌توانست منجر به وقوع انقلابي عظيم در ساختار قدرت کشور شود، با صدور فرماني براي عوامل گوش به فرمان و خودفروخته خود در کشور غربزده فرانسه، دستور کشتار مردم بي دفاع شهر نيس را صادر کرد.

در پي صدور اين فرمان، فرد اجير شده با کاميون سفيد رنگي ميان مردم نيس رفته و چندين نفر را کشت تا به زعم روساي خود، صداي حقانيت خدمتگزار مردم ايران را در نطفه خفه کند ؛ اما همانطور که کاملا معلوم بود، کشتار افرادي کمتر از 100 نفر نمي‌تواند فرياد افشاگري در جمع چندين ميليارد نفر را خاموش کند ؛ و مگر‌هاله نور را مي‌توان با فوت کردن خاموش کرد‌؛ و به همين علت بار ديگر فرمان غوغايي تمسخر آميز در ترکيه صادر شد و در شب بعد، بازي رسانه اي با عنوان «کودتا در ترکيه » به راه افتاد!

هيهات که باز هم اين اقدام نتوانست فرياد سر داده شده در ملارد را خاموش کند و اين فرياد همچنان با قدرت در حال انتشار و انعکاس است . اين دفتر ضمن تشکر از حضور ميلياردي مردم، نکات زير را براي آگهي بيشتر مردم و خنثي سازي توطئه‌هاي احتمالي پيش رو قابل ذکر مي‌داند:

1- از اين پس هر نوع حادثه تروريستي، کودتاي نافرجام يا بافرجام در اقصي نقاط دنيا حتي آمريکاي جنايتکار انجام شود براي خاموش کردن فرياد افشاگرانه محمود احمدي نژاد و در راستاي وحشت صاحبان زور و زر و قدرت از حضور دوباره وي در صندلي خدمتگزاري است. لذا شايسته است که مردم هميشه در صحنه با بي اعتنايي تمام نسبت به آن حوادث، فقط سخنان احمدي نژاد را گوش فرا دهند.

2- ضمن ابراز همدردي با کشته شدگان در نيس فرانسه، اين دفتر به نيابت از مردم نيس، شکايت خويش را از علي اکبر‌هاشمي‌رفسنجاني به عنوان عامل اصلي و طراح اين حمله تروريستي در مجامع بين‌المللي طرح و پيگيري خواهد کرد .

3- به رجب طيب اردوغان اخطار مي‌دهيم که بيش‌از اين آلت دست دشمنان محمود احمدي‌نژاد نشود و نگذارد افراد معلوم الحال از شبهاي استامبول و آنکارا براي پيشبرد اهداف خود در خاموش کردن صداي افشاگرانه خادمان مردم استفاده کنند‌؛ در غير اين صورت عکس زنش به مردم نشان داده خواهد شد .


 مرور 

1388: احمدي‌نژاد مشايي را دلباخته امام زمان دانست

27 تير 1388 محمود احمدي نژاد درحکم انتصاب اسفنديار رحيم مشايي به سمت معاون اولي خود وي را انساني خودساخته و مومن، دلباخته حضرت صاحب الزمان (عج) و با تعهدي آگاهانه و عميق به خط نوراني ولايت و مباني جمهوري اسلامي و خدمتگزاري توانمند و صديق به ملت الهي و عزيز ايران دانست. بخش‌هايي از اين حکم بدين شرح بود: برادر ارجمند جناب آقاي مهندس اسفنديار رحيم مشايي ...با الطاف بيکران الهي و عنايات ويژه حضرت وليعصر(عج) و در پاسخ به دعوت رهبري گرانقدر، انتخابات رياست جمهوري دهم با حضور قريب 40 ميليون انسان مومن، آگاه و نجيب، فصل جديدي از حيات پر افتخار در برابر ايرانيان و دريچه‌هاي اميد فراواني در برابر ملت‌هاي حق طلب و عدالت جو گشوده است. به فضل الهي دوران جديد، دوراني سرشار از اميد و مجاهدت در راه آرمان‌هاي الهي، خدمتگزاري برتر و بالاتر به مردم و پيروزي‌هاي بزرگتر براي ملت خداجو و بشارت دهنده فردايي درخشان، براي بشريت امروز خواهد بود. عصر، عصر ظهور است و جهان به سرعت براي مطالبه پاکي و عدالت و برقراري همه خوبي‌ها و زيبايي‌ها تحت حاکميت انسان کامل آماده مي شود و مسئوليت ملت سرافراز ايران مسئوليتي ممتاز و سرشار از افتخار است. اينجانب جنابعالي را انساني خودساخته و مومن، دلباخته حضرت صاحب‌الزمان‌(عج) و با تعهدي آگاهانه و عميق به خط نوراني ولايت و مباني جمهوري اسلامي و خدمتگزاري توانمند و صديق به ملت الهي و عزيز ايران مي شناسم و طبق اصل 124 قانون اساسي به سمت معاون اول رئيس جمهور برمي گزينم. اميدواريم همچون گذشته با توسل بر خدا و توسل به حضرت امام عصر (عج) و عشق عميق به ايران با تواني مضاعف به اهداف بلند ايران اسلا مي موفق و سربلند باشيد.

1390: ادعاي پيروي از امام زمان (عج) به حرف نيست، به عمل است

27 تير 1390 جعفر منتظري رئيس وقت ديوان عدالت اداري گفت: مگر مي شود کسي ادعاي پيروي از امام زمان کند و اين همه فجايع زشت فرهنگي، اجتماعي، اداري و مالي را منجر شود؟ پس ادعاي پيروي کردن از امام زمان به حرف نيست بلکه به عمل کردن است‌. وي در آن زمان تصريح کرد: آزمون‌هاي الهي زيادي را بايد سپري کنيم تا صف راستگويان و دروغگويان جدا شود زيرا در روايات است که اگر امام زمان (عج) 313 نفر يار و ياور داشته باشد، ظهور مي کند. اين براي ما جاي سوال دارد که با وجود اين همه انسان، خصوصا مسلمانان آيا در ميان آنها 313 نفر يار امام زمان نيست؟ جامعه و آنهايي که مي خواهند به ياري آن حضرت بروند، بايد خالص باشند.

1391: معاون اول احمدي‌نژاد‌: دليل گراني مرغ القاي دشمنان است

27 تير 1391 در روزهايي که قيمت مرغ در کشور يکباره حدود 50 درصد افزايش يافت محمدرضا رحيمي معاون اول احمدي نژاد گراني مرغ را القاي دشمنان ذکر کرد و گفت: وقتي حواله‌ها دو روز دير جابه جا مي‌شود اين پول پرست‌هاي بي‌غيرت چنان هجوم مي‌برند و يک دفعه قيمت را بالا مي‌برند و با اين اقدام از بازار ارز تهيه مي‌کنند که در نتيجه اين امر، قيمت‌ها افزايش مي‌يابد.البته اين‌ها يک تعدادي معدود از دلالان و کساني‌اند که با خارجي‌ها هم پيمان هستند. وي تصريح کرد: واي بر خانه‌اي که دشمن در درون باشد و خيانت در داخل رخ دهد. وي خاطرنشان کرد: امسال را اگر مراقبت نکنيم مي‌توانيم سال خيانت از سوي دشمنان داخلي بناميم، اما با لطف شما و فضل الهي اقدامات آنها بي‌ثمر خواهد شد.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

امپراتوري انديشه

تاريخ ايران آكنده از خشونت و حادثه است، تاخت و تازها، فاتحان، جنگ‌ها و انقلاب‌ها. چرا كه ايران تاريخي طولاني‌تر از بيشتر كشورها دارد و از بسياري از آن‌ها بزرگ‌تر است، چيزي بيش از يك اتفاق ساده. اما تاريخ ايران بيش از اينهاست. آيين‌ها، عوامل مؤثر، جنبش‌هاي روشنفكري و انديشه‌ها بسياري چيزها را در ايران و همچنين خارج از ايران و گوشه و كنار دنيا تغيير داده است. امروز ايران باز خواهان توجه است و موقعيت جديد سؤال‌هايي جديد مطرح مي‌سازد: آيا ايران قدرتي مهاجم است يا قرباني؟ آيا ايران از ديرباز توسعه‌طلب بوده است يا منفعل و دفاعي؟ آيا ايران اهل سكوت و رضاست يا خشونت و انقلاب؟ تنها تاريخ مي‌تواند به اين سؤال‌ها پاسخ گويد. ايران يكي از كهن‌ترين تمدن‌هاي دنياست.اين سرزمين از همان آغاز از متفكرترين و پيچيده‌ترين تمدن‌هاي دنيا بوده است. جنبه‌هايي در تمدن ايران وجود دارد كه به نحوي از آن‌ها تقريباً زندگي هر انساني را روي كرة خاكي تحت‌الشعاع قرار داده است. كتاب حاضر در هفت فصل: ريشه‌ها، بيداري ايرانيان، اسلام و گسترش آن، تشيع و صفويه، سقوط صفويان، بحران در پادشاهي قاجار و سلسله پهلوي و انقلاب اسلامي نگاهي تازه به تاريخ معاصر ايران دارد. کتاب «امپراتوري انديشه»، به قلم مايکل آکسورتي و ترجمه شهربانو صارمي در انتشارات ققنوس در 350 صفحه، قطع رقعي منتشر شده است.

پنج رکن تفکر موثر

اساس موفقيت در دانشگاه، كسب و كار، مديريت، روابط شخصي و هر كار ديگر تفكر است، خواه به شكل شم، ارزش‌ها، تصميم‌گيري‌، حل مسئله يا خلاقيت، تمامشان شكلي از تفكر است. بنابراين تعجبي ندارد كه تفكر به نحو مؤثرتر كليد موفقيت دانش‌آموزان، متخصصان، مديران كسب و كار، هنرمندان، نويسندگان، سياستمداران و همة ما در زندگي روزمره است. انجام دادن بهتر هر كار مستلزم تفكر مؤثر است. يعني همراه شدن با ايده‌هاي خلاقانه‌تر، رويارويي با مسائل پيچيده، يافتن روش‌هاي جديد حل مسئله، آگاه شدن از احتمالات نهفته و عمل كردن. اين شگفت‌انگيز است كه روش‌هاي بنيادي تفكر به شكل روشن‌تر، خلاقانه‌تر و مؤثرتر اساساً در تمام عرصه‌هاي زندگي يكسان است. در مدرسه، كسب و كار، هنرها، زندگي شخصي و موارد ديگر. شگفتي ديگر اين است كه روش‌هاي تفكر مؤثر توصيف شدني، آموزش دادني و آموختني است. اين روش‌ها موهبت مادرزادي و در اختيار عده‌اي خاص نيست. يا چنان اسرارآميز نيست كه تنها نوابغ بتوانند بر آنها تسلط يابند. كتاب حاضر مي‌كوشد به مخاطب بگويد روش‌هاي تفكربرانگيز برانگيختن تفكر كدامند. اين راهبردها براي بسياري از مردم در تمام عرصه‌هاي زندگي در مسير موفقيت بيشتر الهام بخش بوده‌اند. «پنج رکن تفکر موثر» اثر «ادوارد برگر» و «مايکل استاربرد» با ترجمه «محمد علي جعفري» را انتشارات ققنوس در 136 صفحه، قطع رقعي چاپ و روانه بازار نشر کرده است.


 چهره‌ها 

27 تير‌؛ به ياد حسينعلي ملاح

نقاش موسيقي‌دان

حسينعلي ملاح در سال 1300 خورشيدي در بندر گز متولد شد.

حسينعلي ملاح يکي از فرزندان خديجه افضل وزيري بود. ملاح از کودکي به موسيقي و فراگيري آن عشق و علاقه‌اي خاص داشت و لحظه‌اي از آن دوري نمي‌جست به طوري که هر وقت فرصت به جاي بازي گوشي و شيطنت که خاص دوران کودکي هر انسان است به موسيقي روي مي‌آورد و صفحه‌هايي را روي گرامافون مي‌گذاشت و مدت‌ها به آن گوش فرا مي‌داد و مات و مبهوت مجذوب موسيقي مي‌گرديد.

پدر و مادر وي مي‌ديدند فرزندشان چنان علاقه‌اي به موسيقي از خود نشان مي‌دهد، براي بيشتر به شوق درآوردن وي، هر روز هنگام صرف صبحانه و ناهار و شام، صفحات متعددي را از هنرمندان آن زمان روي گرامافون گذارده و به نغمات آن گوش مي‌دادند تا کودکشان هم از آن بهره‌مند گردد.

اين وضع ادامه داشت تا اين که وي به سن چهارده سالگي مي‌رسد و از اين زمان بود که پدرش براي او ويولوني تهيه مي‌کند و او شروع به نواختن مي‌کند. ملاح ابتدا نزد معلم نقاشي خود که از موسيقي هم بهره‌اي داشت تمرين را آغاز مي‌نمايد ولي چندي بعد نزد استاداني چون: ابوالحسن صبا، حسين ياحقي و کلنل وزيري رفته و به فراگيري علم موسيقي مشغول مي‌گردد. زماني که کلنل وزيري به رياست مدرسه عالي موسيقي منصوب مي‌گردد، ملاح به اين مدرسه مي‌رود و به طور مستمع آزاد ثبت نام مي‌کند و در کلاس‌هاي اين هنرستان شرکت مي‌کند. در اين هنگام که مدت هشت سال از نواختن و آشنايي وي با تار و سه تار و ويولون مي‌گذشته، ابتدا نزد فروتن راد، تمرين و فراگيري ويولون، سپس آرموني را نزد استاد روح‌الله خالقي مي‌آموزد و سرانجام از مدرسه عالي موسيقي کشور، موفق به دريافت ديپلم موسيقي مي‌گردد. حسينعلي ملاح هنرمندي با استعداد بود به طوري که ضمن تحصيلات عاليه در هنر موسيقي، در دانشکده کشاورزي کرج نيز مشغول تحصيل و از همين دانشکده در رشته کشاورزي نيز فارغ‌التحصيل گرديد ولي به جاي اينکه با آب و خاک و گل و گياه سرو کار پيدا کند چون عاشق موسيقي بود با ويولون، سه تار، تار و نت و آهنگ دمساز شد و خدمات شاياني به موسيقي کشور کرد و آثار بزرگي از خود در قسمت کتابت و تئوري موسيقي ايران از خود به جاي نهاد و شايد بتوان گفت بيش از هر نويسنده صاحب نامي در اين راه گام برداشته و قلم زده است.

نقاشي‌هايي از خود به جاي نهاده که از جمله مي‌توان از تصويرهاي جالب و استثنايي کلنل وزيري و کمال‌الملک و غيره نام برد. بخشي از دستنوشته‌هاي حسينعلي ملاح توسط محقق و پژوهشگر جوان، جواد مهدويان در کتاب نخستين فرهنگستان به روايت اسناد به چاپ رسيده است.

ملاح آهنگ‌هاي زيبا و جالبي ساخت که از آثار خوب و باارزشي موسيقي اصيل ايراني است. وي علاوه بر نوازندگي با ويولون که ساز تخصصي‌اش مي‌باشد با نواختن تار و سه تار نيز آشنايي کامل دارد و اين سازها را نيکو مي‌نواخت.سرانجام به دنبال يک کسالت چندماهه در 27 تيرماه 1371 ديده از جهان فروبست.


 تصوير تاريخ 

پايان جنگ ايران و عراق

27 تير 1367 به دنبال پذيرش قطعنامه 598 شوراي امنيت سازمان ملل از سوي ايران، جنگ هشت ساله ميان ايران و عراق رسماً به پايان رسيد. قطعنامه 598 اول مرداد 1366 از سوي سازمان ملل صادر شده بود.

در پي اعلام قبول قطعنامه 598 از سوي ايران، بنيانگذار جمهوري اسلامي در پيامي به تشريح سياست جديد جمهوري اسلامي در قبال جنگ تحميلي و دلايل پذيرش قطعنامه پرداخت که در آن آمده بود: «در مورد قبول قطعنامه که حقيقتاً مسئل? بسيار تلخ و ناگواري براي همه و خصوصاً براي من بود، اين است که من تا چند روز قبل معتقد به‌‌‌ همان شيو? دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجراي آن مي‌‏ديدم؛ ولي به واسط? حوادث و عواملي که از ذکر آن فعلاً خودداري مي‌‏کنم، و به اميد خداوند در آينده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامي کار‌شناسان سياسي و نظامي سطح بالاي کشور، که من به تعهد و دلسوزي و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش‌بس موافقت نمودم؛ و در مقطع کنوني آن را به مصلحت انقلاب و نظام مي‌‏دانم».


 پژواک  

رسيدگي مدني، ويژگي جامعه مدني

يادداشت: بيماري و فوت هنرمند برجسته كشور، آقاي عباس كيارستمي يك ضعف مهم جامعه مدني ما را بيش از پيش آشكار كرد و نشان داد که همه مشكلات و نارسايي‌ها فقط در نحوه رفتار و ساختارهاي رسمي حكومتي خلاصه نمي‌شود، بلكه حوزه‌هاي ديگر جامعه، حتي فرهيخته‌ترين آنها نيز هنگام مواجهه با مشكلات، قادر نيستند شيوه درستي را براي حل اختلاف تجربه كنند. وقتي كه دو گروه مهم اجتماعي كه از هر نظر در سطوح بالاي جامعه هستند و حتي قرابت‌هاي نگرشي و ارزشي قابل توجهي نيز دارند، در اين جريان رودرروي يكديگر قرار گرفته و معرفي مي‌شوند و به جاي حل مدني مسأله و برداشتن يك گام به پيش، عليه يكديگر سخن مي‌گويند و مطلب مي‌نويسند و كليت قشر و گروه مقابل را مورد سوال قرار مي‌دهند، از ساير اقشار و گروه‌ها چه توقع و انتظاري بايد داشت؟

ترور و وحشت در فرانسه

يادداشت: حادثه تروريستي اخير شهر بندري «نيس» درجنوب فرانسه كه در روز ملي اين كشور صورت گرفت نشان مي‌دهد كه تروريسم قلب اروپا را هدف قرار داده است. دراين حادثه تروريستي يك جوان تونسي با استفاده از يك كاميون به تجمع اهالي «نيس» در ميدان اصلي اين شهر حمله كرد و ضمن تير اندازي، شمار زيادي از مردم شهر «نيس» را با كاميون زيرگرفت. در اين حادثه 85 تن كشته و بيش از 130 نفر مجروح شدند وحالت فوق‌العاده در اين شهر كه از امن‌ترين شهر‌هاي فرانسه تلقي مي‌شد، بر قرار شد. اگرچه اين حادثه نخستين حادثه از نوع خود در فرانسه نيست اما نشان مي‌دهد تروريسم كه ساخته وپرداخته برخي كشورهاي غربي است تنها محدود به كشورهاي خاور ميانه نخواهد بود.

برجام را منتقدانش خلق کردند

يادداشت: تاريخ برجام براي ما ايراني‌ها حتما نبايد يک اتفاق ساده يا يک روند معمولي در روزشمار رسمي کشور باشد. به باور نگارنده اين تاريخ بايد نشاني از همت ايراني‌ها باشد که توانستند به تنهايي مقابل 6 کشور بزرگ و صاحب اقتدار جهاني بايستند و براساس منطق و عقلانيت دنياي امروز حق خود را بستانند. به دور از هر‌گونه شعار و تحت تاثير قرار گرفتن يا به دور از هر‌گونه تن دادن به وابستگي‌هاي سياسي، همه مي‌توانند شهادت دهند که ايران قبل از برجام به جايي رسيده بود که دور‌از ذهن نبود با گره‌هاي بزرگ و برخوردهاي شديد جهاني مواجه شود...

تروريسم کور در پاريس

يادداشت: دروکردن مردم در خيابان با کاميون، مدل وحشيگري جديدي است که فقط از تفکر منحط داعش برمي‌آيد؛ باوري که نه فلسفه دارد، نه اصول و نه منطق که بتوان روي آن حساب کرد و نه ارزش. کشتار مردم بي‌گناه با چه فلسفه‌اي و مطابق با کدام اصول و براساس چه منطقي؟ آنهايي که خود را مسلمان مي‌دانند، در جواب قرآن چه خواهند گفت که مي‌فرمايد: «بايّ ذنب قتلت»؟ اين مردم بي‌گناه و از همه‌جا بي‌خبر به چه علت کشته شده‌اند و تاوان چه گناهي را پس مي‌دهند؟ آنهايي که مردم را به اين‌گونه درو مي‌کنند، مي‌خواهند چه چيزي را ثابت کنند؟