نسخه شماره 4086 - 1395/04/27 -

وزير بهداشت در واکنش به اخبار خطاهاي پزشکي
حرف‌هايي دارم که پس از رسيدگي به پرونده «کيارستمي» مي‌گويم


انتقاد رئيس پليس راه کشور از لاستيک‌هاي وارداتي


اختصاص کليه سازه‌هاي تبليغاتي تهران به طرح‌هاي ترافيکي

رييس سازمان غذا و دارو تشريح کرد
بدهي سنگين بيمه‌ها و داروخانه‌هايي که دارو ندارند


عمارت «مسعوديه» زيباترين خانه تهران غوطه‌ور در تخريب


خطر شيوع ابولا در 23 کشور


بررسي طرح اشتراک نشريات از نگاه اهالي رسانه


 وزير بهداشت در واکنش به اخبار خطاهاي پزشکي
 حرف‌هايي دارم که پس از رسيدگي به پرونده «کيارستمي» مي‌گويم 

وزير بهداشت با اشاره به اخباري که اين روزها در زمينه خطاهاي پزشکي منتشر مي‌شود، گفت: در اين زمينه حرف‌هايي دارم که آنها را بعد از به سرانجام رسيدن پرونده پزشکي مرحوم کيارستمي مي‌گويم.

به گزارش ايسنا، دکتر سيد حسن هاشمي در حاشيه مراسم اعطاي جايزه کيفيت غذا، دارو و بهداشت ايران با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره بحث خطاهاي پزشکي که اين روزها در شبکه‌هاي اجتماعي بصورت بسيار زيادي عنوان مي‌شود، گفت: من علاقه مندم که ابتدا موضوع پرونده مرحوم کيارستمي به سرانجام برسد و بعد از آن حرف‌هايي دارم که به موقع مي‌گويم. اما اکنون نمي‌خواهم چيزي را بگويم که روي اين پرونده اثرگذار باشد. هاشمي افزود: گرچه به دانش، انصاف و طرفداري از حق و حقيقت همه اساتيد برجسته‌اي که در کميسيون رسيدگي به اين پرونده حضور دارند و از طرف رئيس سازمان نظام پزشکي حکمشان اعلام شده است، اعتماد دارم اما بعد از به سرانجام رسيدن اين موضوع حرف‌هايي است که آنها را مي‌گويم، اما اکنون ممکن است اين حرف‌ها به عنوان جانبداري تلقي شود.

هاشمي در پاسخ به سوالي درباره مطالبات صنف داروسازان درباره تعرفه خدمات داروسازي گفت: اين اعتراضي است که همه صنوف دارند و هيچ صنفي نيست که بگويند از درآمدمان راضي هستيم، اما همه صنوف بايد منافع‌شان را در گرو منافع جمع ببينند و شرايط اقتصادي و درآمدي مردم را هم در نظر بگيرند.

وي افزود: اقتصاد سلامت کاملا با اقتصاد ملي ما تنيده است و گره خورده؛ بنابراين ما بايد همه چيز را در اين قالب ببينيم. بر اين اساس ما انتظار داريم همه صنوف به صورت اخلاق مدارانه به دنبال منافع صنف‌شان باشند. در عين حال اگر کاري از دستمان بر مي‌آمده انجام داديم، اما برخي از اقدامات نيز در اختيار ساير دستگاه‌ها است که بايد از آنها مطالبه کنيم.

وي در ادامه درباره موسسات خصوصي که براي اعتباربخشي اقدام مي‌کنند ،گفت: ما نبايد براي اعتباربخشي موسسه خصوصي داشته باشيم، بلکه اين کار يک قانون شفاف و روشن است و دستورالعمل آن نيز ابلاغ شده است و در عين حال دوره‌هاي آموزشي هم براي آن گذاشته شده و نيازي به وجود موسسه‌اي نيست.

وي با بيان اينکه موسساتي که در اين زمينه وجود دارند به فکر منافع خود بوده و مورد تاييد وزارت بهداشت نيستند، گفت: بحث اعتباربخشي کاري واضح است و نياز به هزينه کرد مراکز درماني دولتي و خصوصي در آن نيست. بنابراين اگر کسي خودش را وابسته به وزارت بهداشت در اين حوزه معرفي مي‌کند، حتما خلاف است و اگر مراکز بهداشتي و درماني در اين زمينه تخلفي ديدند يا کسي درخواست دريافت وجه کرد، مستقيما بايد به خود من اطلاع داده شود و حتما با اين موضوع برخورد مي‌شود.

هاشمي ادامه داد: به نظر من تغيير در سنجه‌هاي اعتباربخشي براي تسهيل کردن و ارتقا کيفيت در مراکز بهداشتي و درماني و پرهيز از کاغذبازي و سطحي‌نگري انجام شد و اميدواريم که با بازنگري‌هايي که در اين زمينه انجام مي‌شود، به يک اعتباربخشي ساده و مقبول برسيم و در عين حال از ورود شرکت‌هاي اعتباربخشي خارجي و افرادي که ممکن است در داخل از اين حوزه به دنبال منافع‌شان باشند، جلوگيري شود.

وي در پاسخ به سوالي درباره نظارت‌ها در حوزه سلامت گفت: نظارت در کل کشور مشکل دارد و اکثر حوادث دو ماهه اخير که مردم را سرگرم کرد، ناشي از همين موضوع است.

وزير بهداشت با تاکيد بر مشکلات نظارتي در همه حوزه‌ها و به ويژه حوزه غذا اظهار کرد: البته در حوزه دارو شرايط بهتري داريم، اما نمي‌توان گفت که آن هم به صورت 100 درصد مناسب است. بر اين اساس نياز به اختيارات نظارتي بيشتر براي مصرف کننده و دستگاه‌هاي سياستگذار است که اين کار هم نياز به قانون دارد و اميدواريم به اين موضوع در قالب تدوين برنامه ششم توسعه توجه شود؛ بطوريکه به نقش نظارتي مردم توجه شود و مردم سهم بيشتري در نظارت‌ها و در قانون داشته باشند. در عين حال در زمينه ايجاد ساز و کارهاي نظارتي نيز بسترهاي لازم در قانون ايجاد شود.

وي درباره بحث کيفيت محصولات نيز گفت: کيفيت در سايه رقابت ايجاد مي‌شود، البته ما آنطور که بايد نتوانستيم امکانات رقابت را در حوزه‌هاي مختلف فراهم کنيم. بر اين اساس اميدواريم در شرايط جديد که تحريم‌ها برداشته مي‌شوند و فضاي بهتري براي کسب و کار ايجاد مي‌شود به اين موضوع توجه شود.

وزير بهداشت ادامه داد: واقعيت اين است که ما در برخي حوزه‌ها انحصاري هستيم و شايد در طول اين سالها هميشه از حمايت بخش خصوصي صحبت کرديم، اما در عين حال ظاهر کار را حفظ کرده و بخشي از دستگاه‌هاي دولتي را با قالبي ديگر دولتي نگهداشته‌ايم و اين موضوع مانع ايجاد رقابت شده است. به عنوان مثال در حوزه دارو اکنون 65 تا 70 درصد توليدات غير مستقيم در دست دولتي‌هاست و هر کجا که قدم مي‌گذاريم اثري از آنها وجود دارد؛ حال زماني که مي‌خواهيد در اين زمينه سخت گيري کنيد، مشکل ايجاد مي‌شود. البته اين موضوع مختص حوزه فعاليت من نيست و همه دستگاه‌ها اين گرفتاري را دارند. در عين حال بايد توجه کرد تا زماني که رقابت ايجاد نشود، کيفيت نيز وجود ندارد.

وي با تاکيد بر اهميت نقش نظارتي مردم گفت: قانون بايد به گونه‌اي باشد که اگر مردم حقوق‌شان آسيب ديد، بتوانند برخورد کنند. در اين صورت کيفيت هم ارتقا مي‌يابد. بنابراين بايد در عين ايجاد رقابت، نقش مردم را نيز پر رنگ کرد. اکنون مواردي وجود دارد که خود دولت هم توليد کننده است و هم مصرف کننده؛ در اين شرايط کيفيت نه تنها ارتقا پيدا نمي‌کند بلکه کاهش نيز مي‌يابد.


 انتقاد رئيس پليس راه کشور از لاستيک‌هاي وارداتي 

در پي ترکيدگي لاستيک و حريق يک دستگاه اتوبوس در محور قم، رييس پليس‌راه راهور ناجا گفت: لاستيک‌هاي وارداتي بي کيفيت و ناايمن عامل بروز حوادث و حريق‌هاي رانندگي خصوصا در ايام گرما و فصل تابستان است.

به گزارش تسنيم به نقل از سايت پليس راهور، سرهنگ محمد حسين حميدي با اشاره به حريق يک دستگاه اتوبوس در آزادراه قم که بر اثر ترکيدگي لاستيک و برخورد آن به گارديل وسط مسير و تير چراغ برق رخ داد افزود: متاسفانه يکي از عوامل اصلي بروز حوادث خصوصا در فصل تابستان و گرماي هوا، ترکيدگي لاستيک است.

وي با اشاره به اين که بعضا رانندگان خودروها خصوصا در بخش عمومي براي کاهش هزينه‌هاي ماهانه خود اقدام به خريد لاستيک‌هاي وارداتي بي کيفيت يا لاستيک‌هاي بازسازي‌شده مي‌کنند گفت: شايد اين لاستيک‌ها از ظاهر خوبي برخوردار باشند اما قطعا مقاومت لازم را ندارند که اين مقاومت در فصل تابستان با افزايش دما کمتر مي‌شود.

رييس پليس‌راه راهور ناجا تصريح کرد: کاهش مقاومت اين لاستيک‌ها موجب مي‌شود در سرعت به ناگاه ترکيده يا دچار حريق شده و موجبات حوادث ناگوار را رقم بزنند.

وي با اشاره به اين که يکي از مسايل مهمي که رانندگان بايد هنگام خريد لاستيک مدنظر داشته باشند تاريخ توليد و انقضاي لاستيک است افزود: لاستيک کالايي مصرفي است و در صورتي که از تاريخ انقضاي آن گذشته باشد احتمال بروز خطر براي سرنشينان خودرو را به همراه دارد لذا توصيه مي‌کنيم هم رانندگان و هم دستگاه‌هاي مسوول در اين زمينه دقت نظر داشته باشند.


 اختصاص کليه سازه‌هاي تبليغاتي تهران به طرح‌هاي ترافيکي 

رئيس مرکز اطلاع‌رساني پليس راهور پايتخت گفت: کليه سازه‌هاي تبليغاتي شهر تهران با هدف ارتقاء فرهنگ رانندگي، صرفاً به اکران مفاهيم، موضوعات و پيام‌هاي آموزشي ترافيکي تاثيرگذار مي‌پردازد. به گزارش مهر، سرهنگ مراد مرادي اظهار داشت: تبليغات بزرگترين ابزار در راستاي انتقال و تبادل اطلاعات در حوه‌هاي علمي، آموزشي و اجتماعي به شمار مي‌رود؛ تبليغات در شهرهاي پرجمعيت به لحاظ پيچيدگي و گستردگي روابط محسوس تر بوده و به طور روزمره افراد در سطح شهر اعم از خيابان‌ها، بزرگراه‌ها، ميادين و پلهاي پياده شاهد تبليغات گوناگون و تاثيرپذيري از آموزش‌هاي ارائه شده در قالب اين گونه تبليغات است. اين مقام انتظامي‌افزود: بهره‌مندي از ظرفيت تبليغات محيطي و اکران موضوعات و مفاهيم فرهنگي و آموزشي بر روي سازه‌هاي تبليغاتي شهر اعم از عرشه پل، پرتابل، لمپوست و تبليغات حجمي‌به جهت پوشش سطح وسيعي از بزرگراه‌ها و معابر درون شهري، امکان خوبي را براي ارائه آموزش‌هاي ترافيکي و در پي آن افزايش و ارتقاء فرهنگ صحيح عبور و مرور و جلب حداکثري مشارکت مردم در امر ساماندهي ترافيک شهر را براي تمامي‌کاربران ترافيکي فراهم خواهد کرد. مرادي ادامه داد: با توجه به مشکلات ترافيکي کلان شهر تهران که روزانه مبدا و مقصد بسياري از سفرهاي درون و برون شهري تعداد کثيري از شهروندان قرار مي‌گيرد، شاهد بروز تخلفات حادثه ساز (اعم از سرعت غير مجاز، سبقت‌هاي غيرمجاز، عدم استفاده از کلاه ايمني، عدم رعايت فاصله طولي و...) و به تبع آن وقوع تصادفات ناگوار هستيم.


 رييس سازمان غذا و دارو تشريح کرد
 بدهي سنگين بيمه‌ها و داروخانه‌هايي که دارو ندارند 

رييس سازمان غذا و دارو ضمن ابراز نگراني نسبت به عدم پرداخت مطالبات داروخانه‌ها و بيمارستان‌هاي دولتي از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر، گفت: نتيجه عدم پرداخت مطالبات داروخانه‌ها اين است که برخي بيمارستان‌ها يا داروخانه‌هاي منتخب دارو ندارند تا به بيماران ارائه دهند. دکتر رسول ديناروند در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مشکلاتي که به دليل عدم پرداخت مطالبات براي برخي داروخانه‌هاي منتخب، ايجاد شده است و بر اساس آن شرکت‌هاي پخش دارو به اين داروخانه‌ها، دارو عرضه نمي‌کنند، گفت: مشکلي که در اين زمينه وجود دارد، اين است که به دليل عدم پرداخت مطالبات داروخانه‌ها از سوي سازمان‌هاي بيمه‌گر و بدهکاري داروخانه‌ها به شرکت‌هاي داروسازي، اين شرکت‌ها به داروخانه‌ها دارو نمي‌فروشند.

وي با بيان اينکه اين اقدام بيماران را با مشکلاتي مواجه مي‌کند، افزود: به عنوان مثال در حال حاضر برخي داروخانه‌ها مانند داروخانه هلال احمر با اين مشکل مواجهند. به اين صورت که شرکت‌هاي دارويي به داروخانه هلال احمر، به دليل بدهي سنگيني که دارد، دارو نمي‌دهند و اين باعث ناراضايتي بيماران شده است؛ چرا که بيماراني که عادت داشتند از داروخانه‌هايي مانند هلال احمر دارو دريافت کنند، اکنون بايد به داروخانه‌هاي ديگري مراجعه کنند.

ديناروند در پاسخ به اينکه آيا با اين اقدام در قيمت دارو هم تغييري رخ مي‌دهد؟ اظهار کرد: البته با اين اقدام در قيمت داروها هيچ تفاوتي ايجاد نشده و بر اين اساس تفاوتي ندارد که دارو را از داروخانه هلال‌احمر يا از داروخانه منتخب ديگري دريافت کنند. رييس سازمان غذا و دارو با بيان اينکه به هر حال اين مشکل ناشي از بدهي‌هاي بيمه‌ها به داروخانه‌ها و بيمارستان‌ها است، ادامه داد: در عين حال ما تلاش مي‌کنيم و فشار وارد مي‌آوريم تا اين مشکلات حل شود. در حال حاضر ميزان پرداخت مطالبات نسبت به چند ماه گذشته تغيير چنداني پيدا نکرده است. البته وضعيت سازمان تامين‌اجتماعي بهبود يافته است، اما هنوز با بيمه سلامت مشکلات زيادي داريم. ديناروند همچنين گفت: در حال حاضر بدهي بيمه سلامت به بيمارستان‌ها بين هشت يا 10 ماه است و طبيعتا بدهي بيمارستان‌ها به شرکت‌هاي پخش دارو، بدهي شرکت‌هاي پخش به توليدکنندگان و تامين‌کنندگان دارو به همين ميزان است. بنابراين با اين اوصاف اين چرخه دچار مشکل مي‌شود و اکنون تامين دارو را دچار مشکل کرده است. وي تاکيد کرد: بر اين اساس کماکان نگراني در اين زمينه وجود دارد. نتيجه آن اين است که برخي بيمارستان‌ها يا داروخانه‌هاي منتخب دارو ندارند تا به بيماران ارائه دهند، البته نه به اين دليل که آن دارو دچار کمبود است، بلکه به اين دليل که شرکت پخش رابطه‌اش با آن داروخانه يا آن بيمارستان از نظر مالي بهم خورده و دنبال اين است که بخشي از مطالباتش را از بيمارستان و داروخانه‌ها وصول کند، به همين دليل ممکن است دارو را به داروخانه ندهند؛ اما تاکيد مي‌کنم؛ اين موضوع در قيمت دارو تاثيرگذار نيست.


 عمارت «مسعوديه» زيباترين خانه تهران غوطه‌ور در تخريب  

عمارت مسعوديه که زماني خانه يکي از پسران ناصرالدين شاه بود در وضعيت مناسبي قرار ندارد بطوريکه مديرعامل صندوق احياء پس از باز پس‌گيري اين عمارت از شرکت عظام از تخريب‌ها و دريافت خسارت خبر داد و گفت: زيباترين خانه تهران به روي عموم بازگشايي مي‌شود. محمدرضا پوينده مديرعامل و رئيس هيئت مديره صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي در حاشيه بازديد خبرنگاران از عمارت مسعوديه پس از بازپس گيري از شرکت عظام با تشريح وضعيت عدم بازسازي‌هاي که بر عهده شرکت عظام بود و انجام نشده است، اظهار داشت: اين شرکت نه تنها به توافق‌ها پايبند نبود و استدلال‌هاي خود را مي‌آورد، بلکه اين عمارت بي‌نظير پايتخت نيز دستخوش تخريب و تغيير کاربري شده است. وي با اشاره به يکي از اين تغييرات کاربري که همانا ايجاد تماشاخانه بدون اجازه و اطلاع ميراث فرهنگي بوده است، گفت: اين در شرايطي است که خطر ريزش اين تماشاخانه وجود داشته ولي مسؤلان شرکت عظام بدون در نظر گرفتن شرايط ايمني براي اين تماشاخانه که با تغيير کاربري و متاسفانه با حذف حوضخانه آن صورت پذيرفته، شبي 30 هزار تومان ورودي از هر نفر مي‌گرفتند، در حاليکه اين تغيير کاربري بدون اطلاع صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي صورت پذيرفته است و اين در حالي است که در مجموعه‌هاي تاريخي زير نظر صندوق احياء در سراسر کشور حتي تغيير يک آجر بايد با اجازه کميته فني صندوق احياء صورت پذيرد که متاسفانه در عمارت مسعوديه اينگونه نبود.

پوينده تصريح کرد: طي يکسالي که بنده مديريت صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي را بر عهده گرفتم براي سر و سامان دادن عمارت مسعوديه نامه نگاري و پيگيري بسياري با شرکت عظام داشتم و حال هم براي باز پس گيري اين عمارت با وجود تغيير کاربري غيرقانوني و تخريب توسط شرکت عظام در مسعوديه بايد به برخي رسانه‌ها پاسخ دهيم که چرا اينکار را دير انجام داديم و برخي‌ها هم مي‌گويند چرا انجام داديد در حاليکه ما دقيقاً به وظايف قانوني خودمان عمل مي‌کنيم.

مديرعامل و رئيس هيئت مديره صندوق احياء و بهره برداري از اماکن تاريخي و فرهنگي درباره آينده عمارت مسعوديه گفت: شرکت عظام بايد نسبت به وضعيت تخريب‌هاي عمارت مسعوديه پاسخگو باشد و بخش حقوقي ما نيز برآورد خسارت خواهد کرد، به هر حال دولت، سازمان ميراث فرهنگي و صندوق احياء بايد براي عمارت مسعوديه فکري کنند کما اينکه باز هم مايليم شرکت عظام خود در اين باره پيش قدم شود ولو اينکه هنوز هم تعدادي از اعضاي اين شرکت در اين عمارت مستقر هستند.


 خطر شيوع ابولا در 23 کشور 

نتايج مطالعات جديد آشکار ساخت که 23 کشور جهان هنوز در معرض خطر شيوع ابولا هستند.به گزارش ايسنا، در اين مطالعه آمده است در حالي که شيوع ابولا که از سال 2013 در غرب آفريقا آغاز شد تحت کنترل است 23 کشور همچنان به لحاظ زيست محيطي براي انتقال اين ويروس شرايط لازم را دارا هستند. کارشناسان موسسه ارزيابي و سنجش سلامت دانشگاه واشنگتن اظهار داشتند: هفت کشور شناسايي شده پيش از اين، تجربه شيوع ابولا را داشته‌اند اما 16 کشور ديگر ممکن است در مقابل شيوع اين ويروس در آينده آمادگي نداشته باشند. اين مطالعه نمونه به روز شده بررسي است که در سال 2014 با ارائه نقشه‌اي به معرفي مناطقي پرداخته بود که اين ويروس مي‌توانست از حيوان به انسان منتقل شود. طبق بررسي جديد مناطقي که به لحاظ زيست محيطي از شرايط لازم براي انتقال ويروس ابولا از حيوان به انسان برخوردار هستند شامل گابن، کامرون، جمهوري کنگو، گينه است. مناطق آفريقاي مرکزي همچنان مناسب‌ترين محيط براي شيوع اين بيماري هستند. ويروس ابولا در چندين کشور آفريقايي مشاهده شده و پس از شناسايي آن در سال 1976 در جمهوري کنگو، شيوع آن در آفريقا به وقوع پيوست.

وضعيت ناامن تنوع‌زيستي در خشکي‌هاي جهان

کارشناسان ارزيابي کرده‌اند که تنوع‌زيستي در بيش از نيمي از خشکي‌هاي جهان در شرايط ناامن و خطرناکي قرار گرفته است. به گزارش ايسنا، کارشناسان محيط زيست مي‌گويند: تخريب زيستگاه‌هاي طبيعي توسط انسان‌ها با هدف ايجاد زمين‌هاي کشاورزي موجب شده که تنوع گياهان و حيوانات در نيمي از مناطق جهان در وضعيت خطرناکي قرار بگيرد. بررسي يک ميليون و 800 هزار گزارش از 39 هزار و 123 منطقه در سراسر کره زمين نشان مي‌دهد مقياس بکر بودن تنوع زيستي در اين مناطق در 58.1 درصد از خشکي‌هاي جهان به زير سطح ايمن رسيده است. پرفسور «اندي پورويس» از موزه تاريخ طبيعي و يکي از نويسندگان اين تحقيق گفت: استفاده از مناطق خشکي موجب شده تا کيفيت تنوع زيستي نسبت به آنچه پيشنهاد شده پايين‌تر باشد و اين روند نگران‌کننده است. کاهش تنوع زيستي نه تنها خبر ناخوشايندي براي گونه‌ها به حساب مي‌آيد بلکه در طولاني مدت مي‌تواند زمينه ساز مشکلاتي براي سلامت بشر و اقتصاد باشد. دکتر «تيم نيوبولد» نيز گفت: در صورتيکه کارکرد اکوسيستم تداوم نداشته باشد بر قابليت حوزه کشاورزي در حفظ جمعيت بشر تاثير مي‌گذارد.


 بررسي طرح اشتراک نشريات از نگاه اهالي رسانه 

جديدترين آمار پرداخت يارانه طرح اشتراک نشريات کشور در دو ماه ابتدايي سال بهانه‌اي شد براي مرور اين طرح که به روايت اهالي مطبوعات، حالا وارد سومين سال حيات خود شده و گفته مي‌شود به بسياري از نشريات «حيات دوباره» داده است؛ طرحي که هم نشريات نوپا و غير تهراني را حمايت مي‌کند و هم براي نشريات شناخته‌شده، مسير تازه‌اي جهت افزايش مخاطبان و مشترکان است. زهرا قاسم، صاحب‌امتياز ماهنامه «صبح بانوان» در گفت‌وگو با ايسنا درباره اين طرح مي‌گويد: طرح اشتراک نشريات، در اين برهه ويژه اقتصادي و مطبوعاتي، يکي از ويژه‌ترين طرح‌هايي است که موجب دلگرمي‌مديران مطبوعات براي ادامه فعاليت‌هاي فرهنگي‌شان شده است. همچنين اين طرح علاوه‌بر جذب مخاطب و هدفگذاري براي افزايش مشترک، تحول در توزيع و مطالعه مطبوعات را نيز به دنبال دارد. محسن نامور صديق، مديرمسئول «صبح جوان» و ماهنامه «نسل جوان» نيز طرح اشتراک نيم‌بهاي نشريات را ايده‌اي نوين و کارشناسي شده براي احياي جايگاه مطبوعات مي‌داند و مي‌گويد: وزارت ارشاد با اين طرح، توانسته است جان تازه‌اي به نشريات بي‌جان بدهد. هنگامي‌که به علت مشکلات اقتصادي شمار زيادي از مخاطبان نشريات ريزش کرده‌اند و از طرفي ظلم مضاعف برخي شرکت‌هاي توزيع موجب افول و مرگ تدريجي نشريات شده بود، طرح اشتراک توانست در بزنگاه تاريخي مطبوعات بسياري از نشريات را از بحران جدي نجات دهد و باعث شود مديران رسانه علي‌رغم وجود ساير مشکلات توليد و انتشار نشريه، براي آينده‌اي روشن‌تر اميدوار شوند. محسن ملکوتي‌خواه، مديرمسوول هفته‌نامه‌هاي «همراهان» و «گل‌هاي اقتصاد» نيز طرح اشتراک نشريات را تنها راه منطقي، اصولي و اجرايي براي نجات مطبوعات کشور مي‌داند و در اين باره مي‌گويد: اينکه هر هفته مخاطبان نشريه را دريافت کنند، باعث خواهد شد که بالاخره قهر مردم با مطبوعات بشکند. همچنين سيد مرتضي فخري قاضياني، مديرمسوول ماهنامه «لب جوي» در همين زمينه معتقد است که «در اين اوضاع قهر مردم از رسانه‌هاي نوشتاري، بهترين راه‌کاري که مي‌شد به آن انديشيد، همين طرح اشتراک نيم بهاست که در مسير اجرا، با رفع برخي کاستي‌ها روز به روز بهتر مي‌شود». اميرهوشنگ مهديان، مديرمسوول ماهنامه تخصصي «محقق آزما» نيز به شرايط بد امروز مطبوعات اشاره مي‌کند و مي‌گويد: شرايط نامناسب توزيع مطبوعات و محدوديت عرضه بر روي کيوسک‌ها، خصوصاً براي نشريات تخصصي، ضربه بسيار بزرگي به حساب مي‌آيد؛ به همين خاطر طرح اشتراک نشريات راهي مناسب براي جلب مخاطبان اين دسته از مطبوعات است.

حسين جواهري‌نيا، مدير مسوول نشريه«جدول» درباره طرح طرح اشتراک نشريات اظهار مي‌کند: با تقويت طرح اشتراک مي‌توانيم آينده نسبتاً روشني براي مطبوعات متصور شويم؛ اينکه ناشران بدانند تعداد مشخصي از تيراژشان به صورت تضمين شده به دست مخاطب مي‌رسد، پشتوانه بسيار خوبي برايشان خواهد بود.

محمد انصاري‌منش، مديرعامل «موسسه دانش فرهنگ مينو» درباره طرح اشتراک نيم‌بهاي نشريات مي‌گويد: پس از چند دهه اجراي طرح يارانه مطبوعات در اشکال گوناگون، از جمله يارانه کاغذ، فيلم، زينک و بالاخره يارانه نقدي، ثابت شد که اين طرح‌ها نه تنها نمي‌تواند کمک چنداني به رونق مطبوعات ارائه کند، بلکه به گونه‌اي نشريات را وابسته به جناح‌هاي حاکم در قدرت تبديل مي‌کرد. اما اجراي طرح خلاقانه و جسورانه اشتراک نشريات و طرح‌هاي چون طرح خريد نشريات برگشتي و يارانه بيمه کارکنان، طي مدت زمان بسيار کوتاهي، ثابت کرد که مي‌شود به گسترش مطبوعات با روشي به جز يارانه مستقيم، کمک کرد. همچنين شادي محمديان‌خرساني، مديرمسوول ماهنامه «افق مديريت آموزشي» طرح اشتراک نشريات را بهترين گزينه در جهت تقويت بنيه مطبوعات، خصوصاً نشريات تخصصي توصيف مي‌کند و اميدوار است با گسترش بيشتر اين طرح، رشد مطبوعات را شاهد باشيم.

الهام تقي‌زاده، مديرمسوول ماهنامه «برديا» نيز درباه طرح اشتراک نشريات معتقد است که «اين طرح در تاريخ مطبوعات کشور به عنوان بهترين گزينه براي احيا نشريات کاغذي ثبت خواهد شد.