نسخه شماره 4086 - 1395/04/27 -

اثر منفي اوضاع ترکيه بر صادرات کالاي ايراني به اروپا
تجـارت با ترکيـه متوقف شـد

از ابتداي سال جاري نسبت به سال گذشته انجام شد
رشد 80 درصدي تسهيلات ساخت و خريد مسکن

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:
رايزني با بانکها براي اخذ تسهيلات بيشتر براي صنايع کوچک و متوسط


خبر


بانک و بيمه


اخبار کوتاه


 اثر منفي اوضاع ترکيه بر صادرات کالاي ايراني به اروپا
 تجـارت با ترکيـه متوقف شـد 

گروه اقتصادي- شهرام صدوقي: اگرچه بازار ايران از تاثيرپذيري کمتري نسبت به اتفاقات بين المللي و واکنش ساير بازارهاي خارجي برخوردار است و در نمونه‌هاي گذشته از قبيل زلزله سياسي و اقتصادي خروج انگليس از اتحاديه اروپا و چندين نمونه‌هاي ديگر اين مورد مشاهده شده است،کودتاي ديروز در کشور همسايه غربي ما بيشترين تاثير را در تجارت و بازارهاي ايران دارد.دليل اصلي وابستگي تجاري کشور ما با همسايه غربي از سوي کارشناسان وجود کشور ترکيه بعنوان دروازه ورود به بازار اروپا براي ايران است.در اين خصوص رئيس کنفدراسيون صادرات با يادآوري اينکه کل ترانزيت کالاهاي صادراتي ايران به مقصد کشورهاي اروپايي از ترکيه انجام مي‌شود، تاکيد کرد که از اين بابت، شرايط کنوني آن کشور تاثير منفي در صادرات کشورمان خواهد گذاشت.محمد لاهوتي در گفت وگو با ايرنا افزود:با توجه به شرايطي که از در ترکيه ايجاد شده، نگراني‌هايي براي مبادلات تجاري ما بوجود آمده است.وي ادامه داد: ترکيه شريک تجاري اصلي ايران در کشورهاي همسايه و مسير ترانزيت کالاهاي صادراتي ما به مقصد کشورهاي اروپايي است.وي افزود: مرز دريايي با امارات و مرز زميني با ترکيه مهمترين مرزهاي ايران در حوزه مبادلات تجاري است.رئيس کنفدراسيون صادرات گفت: اکنون تجارت ما با ترکيه متوقف و کل مرزهاي ما بسته است؛ به نظر مي‌رسد در حالت خوش بينانه چند روزي اين روند ادامه داشته باشد تا شرايط امنيتي ترکيه به روال گذشته برگردد و بتوانيم همکاري‌هايمان را ادامه دهيم.لاهوتي خاطرنشان ساخت: مسلم است که اکنون جايگزين کردن کشورهاي ديگر براي ترانزيت کالا هم در کوتاه مدت هزينه بالايي دارد و هم امکان دارد زمان بيشتري نياز داشته باشد. به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومي‌سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي، اسماعيل غلامي‌معاون حمل و نقل سازمان راهداري گفت: به دنبال حوادث ترکيه و بدليل آماده نبودن کارمندان گمرکات اين کشور، تا اطلاع بعدي هيچ ترددي از مرزهاي زميني به ترکيه انجام نمي‌شود. وي خاطرنشان کرد: توقف تردد در پايانه‌هاي مرزي هيچ ارتباطي به ايران ندارد و در مرز بازرگان تردد کاميون و حمل و نقل کالا در حال حاضر متوقف شده است، اما مسافراني که در طرف ديگر مرز بودند با هماهنگي مقام‌هاي محلي اجازه تردد به ايران را داشتند.همچنين تردد در پايانه مرزي رازي نيز که فقط مسافري بوده و از قبل نيز همه روزه از ساعت 9 تا 17 انجام مي‌شد با هماهنگي مقام‌هاي محلي دو طرف ، مسافران ايراني پشت مرز از ساعت 12 اجازه عبور پيدا کردند. در مرز سرو از شهريور ماه سال گذشته هيچگونه تردد خودرويي وجود نداشت و تنها تردد پياده محلي انجام مي‌شد.وي گفت: در حال حاضر تمامي‌عوامل اجرايي در پايانه‌هاي مرزي طرف ايراني آماده خدمت رساني هستند و بايد منتظر اعلام آمادگي طرف ترک براي بازگشايي مجدد مرزهاي زميني باشيم.

تعويق در برگزاري نشست تجاري ايران و ترکيه

دبيرکل اتاق مشترک ايران و ترکيه ارزش مبادلات تجاري دو کشور در سال 2014 را 15 ميليارد دلار ذکر کرد و گفت: ايران و ترکيه بيشترين دروازه‌هاي تجاري را با يکديگر دارند و از چهار دروازه، کالاها را صادر و وارد مي‌کنند.سيد جلال ابراهيمي‌در گفت و گو با ايرنا با توجه به بسته شدن مرزهاي ايران با ترکيه و توقف صادرات کالا، افزود: بيشتر کشورها با ترکيه يک يا دو دروازه ورودي دارند اما ايران از طريق چهار مرز مي‌تواند با اين کشور مبادله تجاري داشته باشد.وي ادامه داد: بيشتري صادرات ايران به ترکيه شامل نفت و گاز، کالاهاي پتروشيمي‌و محصولات کشاورزي است و در مقابل، ايران از ترکيه ماشين آلات، قطعات ماشين‌آلات و مواد شيميايي وارد مي‌کند؛ اين کالاها تحت ليسانس کشورهاي اروپايي در ترکيه توليد مي‌شود و ايران با توجه به کوتاهي مسافت، نياز خود را از اين کشور تامين مي‌کند. ابراهيمي ‌با بيان اينکه مراودات ايران و ترکيه پيوسته ادامه دارد؛ افزود: اين روند گاهي کم و زياد مي‌شود اما هيچگاه قطع نشده است زيرا ايران و ترکيه بخشي از نيازهاي يکديگر را از دو کشور تامين مي‌کنند.

دبيرکل اتاق مشترک ايران و ترکيه افزود: علاوه بر اين، با ترکيه همکاري‌هاي اقتصادي گسترده اي داريم؛ به طور نمونه در شمال غرب کشور شاهد سرمايه‌گذاري ترک‌ها هستيم؛ گرچه آنها در خراسان و خوزستان نيز سرمايه‌گذاري کرده‌اند. وي افزود: علاوه بر اين، در زمينه صنايع معدني در ترکيه سرمايه‌گذاري کرده‌ايم؛ بويژه در زمينه سرب و روي با آنها همکاري داريم. ابراهيمي‌اضافه کرد: قرار بود سه شنبه اين هفته، نشستي تجاري بين ايران و ترکيه با حضور وزير جهاد کشاورزي در آنکارا برگزار شود که با وقوع بحران در آن کشور، اين نشست به تعويق افتاد.به گفته وي، اين نشست قرار بود در زمينه حاصلخيزي خاک، فرآورده‌هاي دريايي و شيلات و ساير مسايل کشاورزي بويژه خشکبار و بسته‌بندي مذاکراتي ميان ايران و ترکيه انجام شود که به زماني ديگر موکول خواهد شد.

افزايش قيمت نفت و طلا

قيمت نفت پس از خبر کودتاي ترکيه افزايش يافت.بازار‌هاي جهاني پس از دو اتفاق بزرگ يعني حمله تروريستي در نيس و کودتاي ترکيه در روزهاي متوالي واکنش نشان داد.قيمت نفت خام برنت بين‌المللي با افزايش 01/1 درصدي به 09/48 دلار رسيد، اين در حالي است که نفت وست تگزاس اينترمدييت با افزايش 72/0 با قيمت بشکه‌اي 28/46 دلار در بازار عرضه شد.ترکيه که در ميان آسيا و اروپا قرار دارد توليدکننده مهمي‌نيست و مکان مهم براي حمل نفت به حساب مي‌آيد. به همين ترتيب، قيمت طلاي جهاني نيز در واکنش به اين رويداد افزايش يافت و با صعود 19/0 درصدي يا 50/2 دلاري به هزار و 337 دلار و 10 سنت رسيد. بنابر اين گزارش،بازار سکه معاملات هفته را يک ميليون و 95 هزار تومان آغاز کرد. نيم سکه و ربع سکه نيز به ترتيب با قيمت 550 هزار تومان و 285 هزار تومان در بازار عرضه مي‌شوند.پس از کودتاي ارتش ترکيه ، ارزش دلار نسبت به لير ترکيه 5/5 درصد افزايش داشت. در آخرين معاملات دلار 4.72 درصد نسبت به لير افزايش داشته است. ارزش لير ترکيه در برابر دلار آمريکا کاهش محسوسي داشته است. به همين ترتيب شاخص بازار ترکيه نيز با 6 درصد کاهش داشت.بازار ارز داخلي در اولين روز هقته با افزايش قيمت رو به رو شدند. دلار آمريکا با قيممت 3 هزار و 525 تومان بازار را آغاز کرد. يورو اروپا 3 هزار و 920 تومان و پوند انگليس 4 هزار و 715 تومان است. لير ترکيه نيز با قيمت هزار و 230 تومان عرضه مي‌شود.بر اساس اين گزارش، به دنبال کودتاي نافرجام بخشي از ارتش ترکيه براي سرنگوني دولت رجب طيب اردوغان، نايب رئيس ستاد فرماندهي ارتش اين کشور اعلام کرد در جريان اين کودتا 265 کشته و 1400 زخمي‌شده اند.


 از ابتداي سال جاري نسبت به سال گذشته انجام شد
 رشد 80 درصدي تسهيلات ساخت و خريد مسکن 

تسهيلاتي که براي ساخت و خريد مسکن امسال داده شده نسبت به سال‌هاي گذشته و از جهت رقمي‌از رشد 80 درصدي برخوردار است.وزير راه و شهرسازي با اعلام اينکه اخبار و آمارهاي بانک مسکن اميدوار‌کننده است افزود : تسهيلاتي که براي ساخت و خريد مسکن امسال داده شده نسبت به سال‌هاي گذشته و از جهت رقمي‌ از رشد 80 درصدي برخوردار است.

عباس آخوندي در حاشيه برگزاري نوزدهمين اجلاس سراسري هيات عمومي ‌نظام مهندسي در جمع خبرنگاران در‌باره اينکه تسهيلات مسکن تا چه اندازه توانسته به برون رفت از رکود مسکن بينجامد اظهار‌داشت‌: آنچه بانک مسکن اعلام کرده اخبار و آمارهاي اميدوار کننده است، تسهيلاتي که در اين زمينه براي ساخت و خريد مسکن داده شده در مقايسه با سال‌هاي گذشته از جهت رقمي‌بيش از 80 درصد رشد داشته و از جهت تعدادي بسته به مورد تا 35 درصد از رشد برخوردار بوده است که اين نشان مي‌دهد به تدريح به سمت رونق و رشد در اين حوزه پيش مي‌رويم‌. همچنين بنابر گزارش‌ها، با تغيير ضريب اقساط تسهيلات وام 80 ميليون توماني مسکن، ميزان اقساط در روش پلکاني سالانه کاهش يافت.

با تغيير ضريب اقساط تسهيلات صندوق پس‌انداز مسکن يکم بانک مسکن در روش پلکاني سالانه ميزان اقساط پرداخت شده در سال اول نسبت به روش ثابت 20 درصد کاهش يافت.با موافقت هيات مديره بانک مسکن و تغيير ضريب اقساط تسهيلات صندوق پس‌انداز مسکن يکم اين بانک از سه درصد به پنج درصد، مشتريان بانک با انتخاب روش پلکاني سالانه به جاي روش قسط ثابت براي باز پرداخت تسهيلات 800 ميليون ريالي خريد خانه در شهر تهران، از اين پس به جاي مبلغ حدود 10 ميليون و 30 هزار ريال در سال اول، ماهانه حدود هشت ميليون و 50 هزار ريال به عنوان قسط پرداخت مي‌کنند که در سال دوم و بعد از آن هرساله پنج درصد به مبالغ اقساط افزوده مي‌شود.

با تغيير اين ضريب در روش پلکاني سالانه جديد (ضريب پنج درصد) نسبت به روش پلکاني سالانه قديم(ضريب سه درصد)، ميزان اقساط سال اول با 9 درصد کاهش به 8 ميليون و 50 هزار ريال رسيد.مشتريان مي‌توانند در زمان انتخاب روش بازپرداخت اقساط تسهيلات خود علاوه بر روش‌هاي تقسيط ساده و پلکاني سالانه روش پلکاني چهارساله را نيز انتخاب کنند. بر اين اساس در روش پلکاني چهارساله مبلغ اقساط در چهار سال نخست، 8 ميليون و 710 هزار ريال بوده و هر چهار سال يکبار به ميزان 20 درصد به اقساط آنها افزوده مي‌شود. استفاده از روش تقسط پلکاني سالانه جديد در تسهيلات پرداختي از محل امتياز صندوق پس‌انداز مسکن يکم در تمامي‌مناطق شهري (تهران، مراکز استان‌ها و شهرهاي بالاي 200 هزار نفر جمعيت و ساير شهرها) امکانپذير است.وي افزود: مقررات شهرسازي اعم از طرح‌هاي جامع و تفصيلي به همان اندازه مقررات ساختمان داراي ارزش است، مقررات شهرسازي تامين کننده حقوق مردم و شهروندان است و بايد به عنوان جامعه مهندسي بتوانيم در اجراي مقرارت به درستي عمل کنيم و بدان پايبند باشيم.وي افزود : آئين نامه کنترل ساختمان به هيات وزيران تقديم شده و مبناي اصلي آن اين است که مهندسان در هنگام اجراي کار در کنار رعايت مقرارت ساختمان،بايد مقرارت شهرسازي را رعايت کنند.آخوندي در مورد خريد هواپيما نيز گفت: اين موضوع هم بزودي اعلام مي‌شود.وزير راه و شهرسازي در پاسخ به سوال که در مورد تدوين پيوست مهندسي فرهنگي در سند چشم‌انداز 1404 گفت‌: اصلي‌ترين موضوع مورد تاکيد در اين زمينه توجه به معماري ايران است و بايد رويکرد ما از ساخت‌هاي انبوه به سمت بهسازي و بافت‌هاي مياني و دروني شهرها باز گردد که در آنجاست که ميراث فرهنگي، شهرسازي و معماري را داريم و بيش‌از گذشته بر آن تاکيد داريم.


 معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:
 رايزني با بانکها براي اخذ تسهيلات بيشتر براي صنايع کوچک و متوسط 

مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرکهاي صنعتي ايران از آغاز رايزني با هدف اخذ تسهيلات بيشتر براي صنايع کوچک و متوسط خبر داد و افزود: مذاکرات و توافق‌هايي با بانکها انجام شده تا براي رفع مشکلات نقدينگي واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط‌، تسهيلاتي در اختيار اين واحدها قرار دهند.به گزارش سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي،علي يزداني در گردهمايي يک روزه مديران عامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي سراسر کشور به استقبال واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط از حضور در فرابورس اشاره کرد و گفت: علاوه بر اختصاص 160 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي احيا و باز فعال کردن تعدادي از طرح‌ها و واحدهاي صنعتي که زير ظرفيت اسمي‌فعاليت مي‌کنند، تعاملاتي با بانک‌هاي کشور آغاز شده تا براي رفع مشکل نقدينگي اين واحدها تسهيلاتي لحاظ کنند.وي، فرابورس را بازاري براي دسترسي عموم بنگاه‌هاي اقتصادي کشور به ويژه بنگاه‌هاي کوچک و متوسط و شرکت‌هاي دانش بنيان به بازار سرمايه دانست و افزود: شرکت‌هاي استاني با بررسي پتانسيل‌هاي موجود صنايع کوچک و متوسط، بايد بسترهاي لازم را براي حضور اين واحدها در فرابورس فراهم کنند.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، حضور واحدهاي صنعتي در فرابورس را در تامين منابع مالي و خروج واحدها از شرايط کمبود نقدينگي موثر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه کارهاي خوبي در اين زمينه انجام شده که در صورت تداوم، نتايج خوبي براي رفع مشکلات نقدينگي واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط خواهد داشت.يزداني همچنين بر افزايش تعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استانها با بانک‌هاي عامل تاکيد کرد.وي در بخش ديگري از سخنانش ارتقاي توان رقابت پذيري صنايع کوچک را از برنامه‌هاي مهم اين سازمان در سال «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» عنوان کرد و افزود: هفت برنامه براي ارتقاي توان رقابتي واحدها از جمله آموزش، توسعه صادرات، تشکيل خوشه‌هاي صنعتي، کنسرسيوم‌هاي صادراتي و تشکيل شرکت‌هاي مديريت صادرات طراحي شده است و شرکت‌هاي استاني بايد در جهت تحقق اين برنامه‌ها نهايت همکاري را با مجموعه سازمان داشته باشند.مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرکهاي صنعتي ايران به ثبت اطلاعات بيش از 30 هزار طرح و واحد صنعتي کوچک و متوسط در سايت «بهين ياب» و معرفي تعدادي از اين واحدها به بانک‌هاي عامل براي دريافت تسهيلات اشاره و خاطرنشان کرد: رونق توليد و تعيين تکليف هفت هزار و 500 واحد توليدي داراي مشکل با محوريت فعال کردن آنها و ارتقاء رقابت پذيري واحدهاي توليدي کوچک و متوسط با هدف افزايش صادرات نيز بايد با همکاري همه شرکت‌هاي شهرک‌هاي صنعتي به سرانجام برسد.يزداني، کيفي سازي زيرساخت‌هاي شهرک‌هاي صنعتي همچون آب، برق، گاز و... را از برنامه‌هاي ديگر سازمان برشمرد و افزود: هزينه‌هاي بسياري براي ساخت شهرک‌هاي صنعتي صرف شده که بايد شرکت‌هاي استاني با حساسيت ويژه اي نسبت به حفظ اين سرمايه‌هاي ملي اقدام کنند.وي در اين نشست بر موضوع‌هايي همانند «ترغيب سرمايه گذاران به حضور در شهرک‌هاي صنعتي، افزايش تعامل با تشکل‌هاي بخش خصوصي، برگزاري نشست‌هاي دوره اي با مسئولان استاني و شناسايي چالش‌هاي پيش‌روي شهرکها و نواحي صنعتي و نظارت مستمر بر نحوه اجرا و کيفيت پروژه‌ها» تاکيد کرد. براساس اين گزارش، در اين گردهمايي يک روزه، ضمن ارزيابي وضعيت شرکت شهرک‌هاي صنعتي استاني از سوي معاونان و مديران مستقل سازمان، مهمترين اولويت‌ها در حوزه صيانت از صنايع کوچک، کيفي‌سازي زيرساخت‌هاي صنعتي، راهکارهاي ارتقاي رقابت پذيري، چالش‌هاي پيش رو، تحقق مصوبات کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد و... تشريح شد.


 خبر 

ميانگين رشد اقتصاد سالانه 2/2 درصد

وزير اقتصاد معتقد است در شرايط فعلي حدود 5 ميليون دانشجوي مشغول به تحصيل و متولدين 3 دهه گذشته در آستانه ورود به بازار کار هستند که بدون رشد اقتصادي مستمر، امکان ايجاد اشتغال براي اين جمعيت وجود ندارد. به گزارش خبرآنلاين، علي طيب‌نيا در همايش تجاري، صنعتي و خدماتي در افق 1404 با تشريح شرايط بازار کار و وضعيت اشتغال فارغ‌التحصيلان، اظهار‌داشت: ميانگين رشد اقتصاد سالانه در 10 سال اخير 2.2 درصد بوده است.

وي افزود:در شرايط فعلي حدود 5 ميليون دانشجوي مشغول به تحصيل و متولدين 3 دهه گذشته در آستانه ورود به بازار کار هستند که بدون رشد اقتصادي مستمر، امکان ايجاد اشتغال براي اين جمعيت وجود ندارد.‌ به اعتقاد وزير اقتصاد، ‌براي رسيدن به رشد اقتصادي بالاتر بايد ميزان توليدات در کشور را افزايش دهيم. طيب‌نيا متذکر شد:ارتقاي معيشت و رفاه مردم بدون رشد اقتصادي امکان پذير نيست. بر اين اساس، در سند چشم‌انداز هدف رشد اقتصادي 8 درصدي پيش‌بيني شده است.

وي تصريح کرد:در سند چشم‌انداز شاخص هاي مهم ديگري به غير از رشد اقتصادي مطرح شده است که همگي به نوعي به توان توليدي کشور بستگي دارند. وزير اقتصاد با اشاره به آغاز دهه دوم چشم‌انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران، گفت:‌ «واقعيت تلخ اين است که با وجود همه تلاش ها، از منظر مهم‌ترين شاخص اقتصادي مندرج در سند يعني رشد توليد ناخالص داخلي عملکرد ما قابل دفاع نبوده است. طيب‌‌نيا يادآور شد:اگر نرخ رشد مثبت يک درصد که از سوي مرکز آمار براي سال 94 اعلام شده است را بپذيريم، ميانگين سالانه رشد اقتصادي حدود 2.2 درصد بوده است. اين عدد در مقايسه با عملکرد گذشته رقم ناچيزي است که در مقايسه با عدد ذکر شده در سند چشم‌انداز نيز قابل قبول نيست.

وي عنوان کرد: با توجه به آنکه براي ايجاد اشتغال و تامين معيشت مردم و جوانان دستيابي به رشد اقتصادي 8 درصد ضروري است، عملکرد 10 ساله و ميانگين 2 درصدي نشان مي‌دهد که اين عدد به زحمت مي‌تواند صرفا آثار رشد جمعيتي را خنثي کند. وزير اقتصاد متذکر شد: انتظار اين بود که عملکرد برنامه‌هاي چهارم و پنجم به ارتقاي رشد اقتصادي بينجامد؛ در حالي که شاهد هستيم رقم رشد اقتصادي از عملکرد گذشته هم کمتر بوده است.


 بانک و بيمه 

تقدير بانک پاسارگاد

از نفرات برتر آزمون سراسري

بانک‌پاسارگاد براي نهمين سال متوالي، از نفرات برتر آزمون سراسري سال 1395 تقدير به عمل خواهد آورد.به گزارش روابط عمومي بانک پاسارگاد، خسرو رفيعي مشاور مديرعامل و مدير روابط‌ عمومي اين بانک، ضمن اعلام اين خبر گفت: بانک‌پاسارگاد به منظور ارج نهادن به تلاش و شايستگي نفرات برتر آزمون سراسري، براي نهمين سال متوالي، از اين عزيزان تقدير خواهد کرد.وي افزود: بانک‌پاسارگاد به نفرات اول، دوم و سوم 5 گروه آزمايشي سهام بانک‌پاسارگاد را اهداء خواهد کرد. همچنين تا هر مقطعي که در داخل کشور ادامه تحصيل دهند، مبلغي به طور ماهانه به حساب اين عزيزان واريز خواهد شد. رفيعي تصريح کرد: بانک‌پاسارگاد اين اقدام را از سال 1387 آغاز کرده‌است و هم‌اکنون برترين‌هاي کنکور سراسري سال‌هاي گذشته در مقاطع بالاتر نيز تحت حمايت بانک پاسارگاد هستند.

افزايش سقف انتقال وجه در سامانه بانک سينا

در راستاي توسعه و گسترش خدمات بانکداري الکترونيک، سقف انتقال وجه بانکي روزانه در سامانه‌هاي غيرشعبه اي بانک سينا افزايش مي يابد.به گزارش روابط عمومي بانک سينا، با تمهيدات انديشيده شده و در راستاي جلب رضايت هموطنان، سقف انتقال وجه بانکي روزانه در بسترهاي غيرشعبه اي شامل خودپرداز، اينترنت و کيوسک بانکي به 90 ميليون ريال افزايش مي يابد.براساس اين گزارش، در حال حاضر سقف انتقال وجه از حساب افراد در روز با استفاده از اين سه سامانه مبلغ 30 ميليون ريال است که با امکان جديد، مجموع سقف انتقال وجه از اين سه بستر به مبلغ 90 ميليون ريال در روز خواهد رسيد که در انجام فعاليت‌هاي روزمره و خدمات بانکي مورد نياز هموطنان از جمله خريد و پرداخت‌ها اقدام و کمک موثري به شمار مي رود.

هلدينگ بانک تجارت زير يک سقف

بانک تجارت با همراهي شرکت‌هاي زيرمجموعه خود حضوري فعال در نهمين نمايشگاه بين‌المللي بورس، بانک و بيمه حضور داشت. در نمايشگاه بورس، بانک و بيمه ، بانک تجارت کليه شرکت‌هاي خود را در سالن 40 نمايشگاه بين‌المللي تهران گرد آورد که از جمله بيمه تجارت‌نو که به تازگي تاسيس شده، نخستين حضور خود در نمايشگاه را تجربه کرد. شرکت مهندسين مشاور، شرکت سيمرغ (متولي کارت‌ها و کيف‌پول الکترونيک بانک تجارت)، شرکت صرافي، کارگزاري تجارت، ليزينگ ايرانيان و همچنين نمايندگان مديريت امور اعتباري و اداره‌هاي بازاريابي و روابط عمومي از ديگر شرکت‌ها و بخش‌هاي بانک تجارت در نمايشگاه بودند.

جلسه هماهنگي بانک‌هاي دولتي در بانک ملي

جلسه هماهنگي شوراي مديران عامل بانک‌هاي دولتي به ميزباني بانک ملي ايران درمحل موزه اين بانک (ساختمان سردار اسعد بختياري) برگزار شد. در اين جلسه محمدرضا حسين زاده مديرعامل بانک ملي ايران و رييس شوراي مذکور، مديران عامل ديگربانک‌هاي دولتي و مراد پورمعاون دفتراموربانکي و بيمه وزارت امور اقتصادي و دارايي حضور يافته و پيرامون مسايل مختلف بانکي و اقتصادي به بحث و تبادل نظر پرداختند.


 اخبار کوتاه 

خريد تضميني 5/7 ميليون تن گندم

مجري طرح گندم وزارت جهادکشاورزي گفت: از ابتداي فصل برداشت تاکنون حجم خريد گندم به 7 ميليون و 450 هزارتن رسيده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2/23 درصد رشد را نشان مي‌دهد. اسماعيل اسفنديارپور در گفت‌و‌گو با ايرنا افزود: ارزش گندم خريد تضميني از کشاورزان بيش‌از 92 هزار و 400 ميليارد ريال (9 هزارو 240 ميليارد تومان) است و تاکنون 60 درصد پول گندمکاران به حسابشان واريز شده است. وي اظهار داشت: مسووليت تامين پول گندمکاران شرکت بازرگاني دولتي ايران به عامليت بانک کشاورزي است و 40 درصد باقيمانده پول گندمکاران نيز به تدريج تامين و پرداخت مي شود. وي تصريح کرد: از اين ميزان حجم خريد 350 هزارتن بذر گندم براي کشت سال آينده خريداري شده است. وي اضافه کرد: تاکنون استان‌هاي خوزستان با يک ميليون و 395 هزارتن، گلستان با يک ميليون و 253 هزارتن و فارس با 802 هزارتن بيشترين ميزان برداشت و خريد گندم را به خود اختصاص داده‌اند.

رشد قيمت خريد برق

مديرعامل توانير از افزايش قيمت خريد تضميني برق از مولودهاي توليد پراکنده خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه جديد، قيمت خريد برق به 150 تومان به ازاي هر کيلو وات ساعت افزايش يافت. آرش کردي در گفت‌وگو با مهر با بيان اينکه مهمترين برنامه مديريت مصرف برق براي تابستان سال‌جاري در کنار ساخت نيروگاه و افزايش ظرفيت توليد، مديريت پيک مصرف و صرفه‌جويي است، گفت: بر اين اساس طرح‌هاي مختلف تشويقي براي مشترکان صرفه جو پيش‌بيني و اجرايي شده است.مديرعامل توانير با اشاره به افزايش پيک مصرف برق کشور از ابتداي فصل تابستان سال‌جاري تاکنون به محدوده 49 تا 50 هزار مگاوات تصريح کرد: بر اين اساس با ابلاغ مصوبه وزير نيرو، نرخ خريد تضميني برق از مولدهاي توليد پراکنده و مقياس کوچک 100 درصد افزايش يافت.