نسخه شماره 4086 - 1395/04/27 -

مردم حساس باشند
زنگ خطر ايمني در برج‌ها


يک کشته و 13 زخمي در حادثه واژگوني ميني‌بوس


 مردم حساس باشند
 زنگ خطر ايمني در برج‌ها 

حريق برج‌هاي سلمان و طاووس در دو نقطه از کشور و حريق‌هاي مشابه‌اي که پيش از اين در جنوب کشور نيز سابقه وقوع داشته است، مي‌تواند زنگ خطري باشد براي ايمني ساکنان ساختمان‌هاي بلند مرتبه، ساختمان‌هايي که اين روزها چهره شهر مدرن را تزئين کرده‌اند، اما کمتر اثري از تجهيزات مدرن اطفاي حريق در آنها وجود دارد.

به گزارش ايسنا، برج‌ها و آسمان خراش‌ها اگر تا همين دو دهه پيش شمارشان به تعداد انگشتان دو دست هم نمي‌رسيد و کاربري اغلبشان هم تجاري و اداري بود، اما حالا تعدادشان از دست در رفته، هرکدام شهري عمودي شده‌اند و در نقاط مختلف شهري مانند تهران خودنمايي مي‌کنند، آن هم با کاربري مسکوني.

برج‌هاي مسکوني بلندمرتبه که کمربند شمالي تهران را از غرب تا شرق قبضه کرده‌اند، حالا در شهرهاي ديگر هم ديده مي‌شوند، مشهد، بندرانزلي، بندرعباس و... اما چقدر به ميزان ايمني و تاب‌آوري آنان در حوادث مختلف توجه شده است، وقوع دو آتش‌سوزي در دو نقطه کشور اين سوال را مطرح کرده که آيا با همان سرعتي که ظاهر شهرها به سمت مدرن شدن پيش مي‌رود در باطن هم امکانات مناسب براي تامين ايمني آنها وجود دارد؟

نما، عامل توسعه حريق در برج‌ها

داوود براتي، کارشناس ارشد ايمني و حريق دراين باره به ايسنا مي‌گويد: براي تجزيه و تحليل بهتر آتش سوزي برج طاووس و بهره‌برداري بيشينه از نتايج آن؛ ابتدا شرح خلاصه اي از وقوع دو حريق مشابه اخير؛ حريق برج شهيد تندگويان به عنوان ساختمان مرکزي سازمان منطقه ويژه اقتصادي و انرژي پارس در عسلويه و همچنين حريق هفته گذشته در برج مسکوني در منطقه آزاد انزلي مطرح مي‌کنم.

وي ادامه داد: روز چهاردهم تيرماه؛ در ساعت حدود 10 صبح آتش‌سوزي مهيب و گسترده‌اي در بلوک دوم مجتمع برج مسکوني طاووس در منطقه آزاد انزلي رخ داد و بنابه گفته شاهدان محلي؛ حريق از طبقه اول بلوک دوم برج مسکوني شروع شده و تا ساعت 14:27 هنوز شعله‌هاي آتش از طبقات 15 و 16 زبانه مي‌کشيد و در حدود ساعت 18 از سوي مسئولان محلي اعلام خاتمه وضعيت بحراني شد.براي مهار و کنترل اين حريق؛ نيروهاي آتش نشاني شهرهاي مجاور از جمله رشت، انزلي و ساير شهرها فراخوان شده و در محل آتش‌سوزي حاضر شدند.

حريق برج سلمان مشهد

براتي با اشاره به نمونه مشابه ديگر گفت: در روز بيست و سوم آذر ماه سال 1393؛ برج شهيد تندگويان نيز در عسلويه دچار آتش‌سوزي گسترده‌اي شد که به رغم اطلاع بموقع از بروز حريق و تلاش مسئولان و تيم‌هاي آتش نشاني؛ بخش زيادي از اين ساختمان در آتش سوخت و حريق پس از مدت قابل توجهي کنترل و مهار شد.

اين کارشناس ارشد ايمني و حريق اضافه کرد: در برج عسلويه حريق از طبقه فوقاني شروع شده و باتوجه به کيفيت و جنس مصالح و نحوه اجراي نماي برج، حريق به سمت پائين در نماي ساختمان توسعه و گسترش يافت. در برج طاووس انزلي نيز حريق از طبقه اول شروع شده و به دليل مشابه در نماي برج به سرعت به سمت بالا توسعه و گسترش پيدا کرد.

به گفته براتي در بسياري از حريق‌هاي مشابه که در سال‌هاي اخير در تهران و کلان شهرها رخ داده ضعف و نقص در نماي برج‌ها سبب توسعه حريق در مدت کوتاهي شده است.

ضعف در سيستم ايمني برج‌ها جدي است

براتي با انتقاد از ضعف سيستم‌هاي ايمني داخل برج‌ها گفت: در اين حوادث عمدتا مسئولان مربوطه به‌موقع از بروز حريق مطلع مي‌شوند اما به دليل ضعف امکانات و سيستم‌هاي ايمني برج‌ها، امکان اطفاي حريق در فرصت طلائي و با سطح محدود به دست نمي‌آيد و افراد داخل ساختمان قادر به مهار و کنترل حريق در لحظات ابتدائي نشده‌اند.

اين کارشناس ارشد ايمني و حريق با بيان اينکه اگر حريق در ساعتي متفاوت رخ داده بود، معلوم نبود که تعداد کشته‌شدگان و مصدومان اين حوادث چند نفر بود، اظهارکرد: در نگاهي متفاوت و از منظر استاندارد‌ها و کد‌هاي ساختماني در حوادث اخير نکات مهمي وجود دارد، متاسفانه در بسياري از برج‌هاي جهان به‌رغم اينکه در استانداردها و کدهاي معتبر توجه خاصي به طراحي و کيفيت مصالح در نماي برج‌ها مي‌شود تا در زمان بروز حريق؛ ريسک توسعه عمودي حريق کنترل شود، اما در اکثر برج‌هائي که در ايران ساخته و پرداخته مي‌شوند به‌درستي و با سطح تعميق و تدقيق لازم، کنترل و مداقه در کيفيت ايمني نماي برج‌ها نمي‌شود.وي افزود: براساس ضوابط، مقررات و استانداردها؛ هر برج بايد داراي امکانات و تمهيدات ايمني و حفاظت در برابر حريق باشند تا در زمان بروز حريق؛ توسط ساکنان و کارکنان آن از توسعه سريع آن ممانعت به‌عمل آيد اما در حوادث مذکور، امکانات و تمهيدات ايمني برج‌ها در شرايط کمي و کيفي لازم و متناسب با ضوابط و مقررات ايمني نبوده‌اند.

ساکنان برج‌ها آموزش ايمني ببينند

براتي با بيان اينکه ساکنان و کارکنان برج‌ها و ساختمان‌هاي بلند بايد تحت آموزش ايمني قرار بگيرند، گفت: اين افراد عمدتا تحت آموزش قرار نمي‌گيرند و يا اينکه آموزش و مديريت ايمني در برج‌ها ناکافي و ناکارآمد بوده است.

اين کارشناس ايمني با اشاره به مدت زمان رسيدن نيروهاي کمکي به محل حوادث اينچنيني، گفت: در هر دو حريق، به رغم حضور به‌موقع تيم‌هاي آتش نشاني از شهرهاي اطراف، ساعت‌هاي طولاني صرف شده تا حريق بطور کامل مهار و کنترل شود، در اين رابطه نيز با توجه به سوابق مشابه امکانات سخت افزاري و نرم افزاري سازمانهاي آتش نشاني در مقايسه با استاندارد‌ها و نرم‌هاي جهاني فاصله قابل توجهي دارد و گرچه ممکن است اين فاصله در تهران و چند شهر ديگر کمتر باشد اما همچنان وجود دارد، البته اين وضعيت در ساير شهرها نگران کننده و بيانگر ضعف و نقص جدي در آتش نشاني‌ها است.

ضوابط و مقررات ملي ساختماني

ناقص و ناکافي است

وي با تاکيد بر اينکه ضوابط و مقررات ملي ساختمان که به عنوان زيرساخت اصلي در جهت طراحي اصولي و انتخاب بهينه مصالح، سيستم‌ها و دستگاهها محسوب مي‌شود داراي نواقص و ابهامات جدي است، ادامه داد: يکي از مهمترين کاستي‌هاي آن، فقدان ضوابط و مقررات ايمني مربوط به نماي ساختمانهاست. همچنين از ديگر ابهامات در مقررات ملي ساختمان، مي‌توان به نصب کنتور‌هاي گاز در مجتمع‌هاي مسکوني در مجاورت محل پارک خودروها و يا در محل تراز تخليه خروج طبقات ساختمان‌ها در پارکينگ، اشاره کرد. در حاليکه طبق ضوابط و موازين ايمني، کنتور گاز بايد در محلي که ريسک حريق خودرو وجود دارد و همچنين در مسير خروج اضطراري نبايد نصب شود.

براتي تصريح کرد: متاسفانه ضوابط و مقررات ملي ساختماني ناقص و ناکافي است و به غير از مبحث سوم مقررات ملي ساختمان که با تلاش سازمان آتش‌نشاني نهادينه شده و کنترل نسبتا مناسبي در اجراي صحيح آن وجود دارد، در بقيه مباحث، بطور جدي کنترل و بازرسي صورت نمي‌گيرد.

اين کارشناس ارشد ايمني و حريق با بيان اينکه با توجه به استانداردها و کدهاي ساختماني، کليه مصالح، تجهيزات و سيستم‌هاي مرتبط با خطرات آتش‌سوزي و ساير حوادث در برج‌ها بايد داراي تائيديه کيفيت عملکردي از آزمايشگاه‌هاي معتبر باشند، به ايسنا گفت:‌ به رغم اقداماتي از سوي مرکز تحقيقات ساختمان و موسسه استاندارد انجام شده، اما هنوز امکانات، تجهيزات و دستگاه‌هاي مرتبط با انجام تست‌ها و آزمون‌ها براي صدور تائيديه کيفيت مصالح ساختماني، دستگاه‌ها و تجهيزات در کشور فراهم نشده است.

وي ادامه داد:‌ در اين رابطه جاي تاسف دارد که بعضي از توليدکنندگان؛ به منظور اثبات کيفيت مقاوم حريق بودن مصالح و مواد ساختماني توليد خود هنوز به نتيجه آزمايش عيني تاثير شعله فندک بر روي نمونه محصول استناد مي‌کنند، در حاليکه در زمان حريق درجه حرارت مي‌تواند بالغ بر 750 درجه سانتيگراد شود و در آزمايشگاههاي حريق معتبر طبق شرايط آزمون‌هاي استاندارد؛ تاثير درجه حرات در منحني‌هاي تعريف شده تا حدود 1000 درجه سانتيگراد و در مدت حدود 2 ساعت بر روي مصالح و مواد در کوره‌هاي استاندارد رصد و کنترل مي‌شود. همچنين از طرفي خطر حريق، فقط شعله وري نيست و انتشار گازهاي سمي ناشي از حريق مصالح همانند يونوليت مي‌تواند موجب مرگ انسان‌ها شود.

حريق برج طاووس

براتي از عدم همکاري با آتش‌نشاني در ساخت برج‌ها انتقاد کرد و گفت:‌ در تهران اقداماتي در اين باره انجام شده اما متاسفانه در ساير شهرها تعامل مناسبي با آتش‌نشاني‌ صورت نمي‌گيرد و يا آتش نشاني‌ها داراي منابع انساني مجرب و متخصص نيستند، لذا برج‌ها بدون نظارت لازم در جهت اجراي بهينه مولفه‌هاي ايمني ساخته مي‌شوند.

وي با اشاره به سابقه فعاليت 35 ساله‌اش در آتش نشاني تهران خاطرنشان کرد: بسياري از کشورهاي خارجي همچون ژاپن پس از بروز حوادث و بلايا حتي در خارج از کشور خودشان، کارشناسان و متخصصان ضمن حضور به منظور کمک رساني و از جمله در بحرانهاي زلزله بم و رودبار درس‌هائي که از اين حوادث گرفته‌اند را بلافاصله اجرايي کرده و با بازنگري شيوه‌ها و ضوابط و مقررات ملي، نسبت به تکميل و ارتقاي کيفيت اقدام مي‌کنند اما متاسفانه در ايران با تکرار و تداوم اين دست از حريق‌ها در برج‌ها؛ تغييرات و اصلاحات لازم در کدهاي ساختماني و ساير الزامات کنترلي نشده و نميشود و در حالتي خوشبينانه اين اقدامات به قدري به کندي صورت گرفته که متناسب با نياز ايمني برج‌ها نيست.

اين کارشناس ارشد ايمني و حريق گفت: در تجارب جهاني به مرور قوانين و کدهاي ساختماني با تقدم رويکرد ايمني در برابر حوادث و بلايا شکل گرفته و توسعه يافته است به عبارتي پايه و اساس کدهاي ساختماني ايمني و حفاظت از جان انسانها و سرمايه‌ها بوده است اما در کشورما شرايط به گونه ايست که گويا فاکتورهايي از جمله زيبائي ساختمان و صرفه اقتصادي ارجح بر مولفه ايمني ساختمان است.

براتي در پايان از شهروندان خواست هنگام خريد يک ملک يا خانه حداقل به همان اندازه که به قيمت، زيبايي و ديگر ويژگي‌هاي ظاهري يک بنا توجه مي‌کنند، اصول ايمني و ميزان تجهيزات ايمني ساختمان را نيز مد نظر قرار دهند.


 يک کشته و 13 زخمي در حادثه واژگوني ميني‌بوس 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي کردستان از کشته و زخمي شدن 14 نفر در حادثه واژگوني يک دستگاه ميني‌بوس در مسير روستاي گلين سنندج خبر داد. دکتر هومن قصري در گفت‌وگو با ايسنا در سنندج، اظهار کرد: شامگاه روز جمعه به دليل چپ شدن و واژگوني يک دستگاه ميني‌بوس در مسير انتهاي روستاي گلين، متاسفانه يک نفر کشته و 13 نفر زخمي شدند.

مرگ مسافر زيرچرخ‌هاي ميني‌بوس

رييس مرکز اطلاع‌رساني پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ از مرگ مسافر ميني‌بوس در پي خروج ناگهاني از اين وسيله در درکه خبر داد. سرهنگ مراد مرادي در گفت‌وگو با ايسنا در اين‌باره گفت:‌ حوالي ساعت 18 روز جمعه يک ميني‌بوس ايويکو در حال حرکت در خيابان درکه بود که در اوايل اين خيابان ناگهان يکي از مسافرانش از وسيله پياده شده و به زير چرخ‌هاي ميني بوس رفت. وي با بيان اينکه در پي اين حادثه عوامل اورژانس در محل حاضر شدند، افزود:‌ بررسي علائم حياتي اين فرد نشان داد که وي به دليل شدت جراحات وارده در دم جان خود را از دست داده‌ است.

تصادف خونين تريلي با ميني بوس دختران دبيرستاني

در برخورد تريلي با ميني بوس در محور قديم ساوه - سلفچکان يک نفر کشته و 18 نفر ديگر مجروح شدند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از اراک؛ رييس هلال احمر ساوه با بيان اينکه اين حادثه بعد از ظهر ديروز مقابل روستاي هريسان اتفاق افتاد گفت :تريلي باعث واژگون شدن ميني بوس شد. وي افزود : مسافران اين ميني بوس دختران دبيرستاني از زنجان بودند که در حال رفتن به اردوي زيارتي به شهر مقدس قم بودند. رضايي اضافه کرد : 9 مصدوم توسط آمبولانس هاي اورژانس و 9 مصدوم هم توسط آمبولانس هاي جمعيت هلال احمر اعزام شدند و يک نفر هم در دم جان باخت .

يک کشته در آتش‌سوزي اتوبوس در آزادراه

قم - تهران

رئيس پليس راه استان قم گفت: برخورد يک دستگاه اتوبوس اسکانيا با گارديل در آزادراه قم - تهران منجر به فوت يک نفر شد. ?سرهنگ اردشير جمشيدي‌راد عصر جمعه در گفت‌وگو با ايسنا در قم، افزود: بر اثر برخورد يک دستگاه اتوبوس در حدود کيلومتر 55 آزادراه قم – تهران با گاردريل، اين اتوبوس دچار حريق شد. رئيس پليس راه استان قم گفت: به دليل اين سانحه يک نفر جان خود را از دست داد و 2 نفر به شدت مصدوم شدند. وي بيان کرد: همچنين 9 نفر با صدمات و سوختگي خفيف‌تر توسط آمبولانس‌هاي اورژانس به پايگاه المهدي اورژانس115 واقع در کيلومتر 45 منتقل شدند و در حال درمان سرپايي توسط پرسنل اورژانس هستند.

کشف جسد 2 برادر در استخر پرورش ماهي

جسد 2 برادر 20 و 23 ساله در استخر پرورش ماهي دشت بجد در شهرستان بيرجند کشف شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از بيرجند؛ معاون اجتماعي نيروي انتظامي خراسان جنوبي با اعلام اين خبر گفت: يکي از اين 2 برادر که صبح ديروز براي غذا دادن به ماهيان در استخر پرورش ماهي رفته بود درون استخر افتاد. سرهنگ سرافرازي افزود: برادر ديگر براي کمک به وي وارد استخر مي شود که هر2 برادر درون استخر غرق مي شوند.