نسخه شماره 4086 - 1395/04/27 -

افشاي گزارش 28 صفحه‌اي در رابطه با نقش عربستان در حمله به برج‌هاي دوقلو
لاپوشاني نقش سعودي در 11 سپتامبر

يادگار امام در مصاحبه با شبکه جيو پاکستان:
دولت و مردم ايران آمادگي ميزباني پاپ را دارند
دوست ندارم ترامپ رييس‌جمهور آمريکا شود
عضو حقوقدان شوراي نگهبان:
شفافيت لازم در انتخابات ما وجود ندارد


«شوال و غزوه احد»


اقدامات تروريستي نتيجه عملکرد خود غربي‌ها است

«مردم‌سالاري» واکنش‌هاي مقامات ايراني را نسبت به کودتاي ترکيه بررسي مي‌کند
موضع رسمي‌ايران حمايت از دولت قانوني ترکيه است

مهدي مطهرنيا در گفت‌وگو با مردم‌سالاري تشريح کرد:
چرا در ترکيه کودتا شد؟!


خبر

وکيل تعدادي از شاکيان رئيس سابق سازمان تامين اجتماعي خبر داد:
ارسال پرونده سعيد مرتضوي به دادگاه کارکنان دولت

گزارش «مردم‌سالاري» از اصلاحيه لايحه بودجه 95
حقوق‌هاي پزشکان، وزارت بهداشت را بدهکار کرد
جعفرزاده ايمن آبادي: وزير بهداشت در جلب رضايت کادر تخصصي افراطي عمل کرد
محمدرضا باهنر:
دخترم گفت دوست ندارم نماينده باشي


 افشاي گزارش 28 صفحه‌اي در رابطه با نقش عربستان در حمله به برج‌هاي دوقلو
 لاپوشاني نقش سعودي در 11 سپتامبر  

گروه سياسي- پرستو بهرامي‌راد: پس از سال‌ها کشمکش ميان دولت و کنگره آمريکا، کميته اطلاعاتي مجلس نمايندگان ايالات متحده بخش‌هايي محرمانه از گزارش حملات 11 سپتامبر را منتشر کرده است.در اين بخش‌ها به ارتباط عربستان سعودي با عاملان حمله پرداخته شده است. اين گزارش در سال 2002 و به درخواست کميته اطلاعاتي مجلس نمايندگان تهيه شده، ولي تا امروز به صورت محرمانه بوده است.در اين گزارش بحث از رابطه سعودي‌ها با عاملان حملات 11 سپتامبر بوده است.از زماني که دولت آمريکا با فشار کنگره دست به افشاي اين مدارک زده، روابط بين رياض و واشنگتن رو به تاريکي حرکت کرده است.اين شکاف به قدري افزايش يافته بوده است که سعودي‌ها آمريکا را به فروش اموال خود تهديد کرده‌اند.اما با افشاي گزارش 28 صفحه‌اي که نقش سعودي‌ها را مشخص مي‌کند، واکنش عجيب کاخ سفيد جاي تعجب دارد.

به گزارش رويترز،اسناد 28 صفحه‌اي حاوي اطلاعاتي درباره پيوندهاي بعضي از هواپيماربايان با عده‌اي از مقامات سعودي است. اما هيچ يک از اين پيوندها به طور مستقل راستي‌آزمايي نشده است. در متن اين گزارش آمده است: «مطابق چندين سند و مدرک در اف‌بي‌آي و گزارش‌هاي سي‌آي‌اي، بعضي از هواپيماربايان 11 سپتامبر در زمان اقامت در آمريکا ظاهرا با افرادي ارتباط داشتند که احتمالا با حکومت سعودي مرتبط بودند.»

براساس اسناد 28 صفحه اي منتشر شده از سوي کنگره آمريکا، «اسامه بثنان» که حامي‌ مالي دو تن از هواپيما ربايان در شهر «سن ديگو» جنوب «کاليفرنيا» بوده است، در تاريخ 14 مي‌1998به همراه همسر خود مستقيما از «بندر‌بن سلطان»، سفير پيشين عربستان در آمريکا،مبلغ 15 هزار دلار پول دريافت کرده است.

با اين حال دفتر مدير اطلاعات ملي آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد که توافق با انتشار اين گزارش به معناي اجماع جامعه اطلاعاتي بر سر صحت گزارش نيست.به عبارت ديگر، نمي‌توان از صحت و درستي اطلاعات اين گزارش مطمئن بود.اما از سوي ديگر روزنامه بريتانيايي گاردين اشاره مي‌کند که انتشار اين 28 صفحه پس از 13 سال پنهان ماندن، الزاما به گمانه‌زني‌ها در مورد نقش عربستان در 11 سپتامبر پايان نخواهد داد. از سوي ديگر کميسيون ويژه بررسي اين رويداد نيز که بلافاصله پس از آن تشکيل شد در نهايت در گزارش خود نوشت که هيچ شواهد و مدارکي دال بر سرمايه‌گذاري در القاعده از سوي دولت سعودي يا مقامات ارشد اين کشور نيافته است.با اين حال در تحقيقي که در سال 2002 در کنگره آمريکا انجام شد صحبت از مدارکي مي‌شود، که براساس آن برخي از مقامات سعودي که در سال 2001 ساکن ايالات متحده بودند در توطئه حمله به برج‌هاي دوقلوي منهتن دست داشتند.

با اين حال سخنگوي کاخ سفيد اندکي پس از انتشار گزارش کنگره گفته است، اين گزارش نقش داشتن عربستان سعودي در حملات 11 سپتامبر را تاييد نمي‌کند.

آنطور که خبرگزاري رويترز روز شنبه در گزارش خود نوشته است، از گزارش 28 صفحه که روز جمعه منتشر شد کاخ سفيد چندين سطر و جمله را براي محافظت از منابع و روش‌هاي اطلاعاتي سياه کرده است.

اسامه بن‌لادن، مغز متفکر حادثه تروريستي نيويورک، از خانواده‌اي نزديک به حکومت سعودي بوده و 15 نفر از 19 عامل اين حملات از اتباع عربستان سعودي بوده‌اند.با اين حال مقامات عربستان سعودي از زمان رخداد 11 سپتامبر سال 2001 در نيويورک که به مرگ بيش از سه هزار نفر انجاميد همواره داشتن هر‌گونه نقشي در اين واقعه تروريستي را انکار کرده‌اند.

اين بارهم «عادل الجبير»، وزير امور خارجه عربستان سعودي، در واکنش خود به انتشار اين گزارش خطاب به خبرنگاران گفته است، که حالا موضوع تمام‌شده است.او افزود که اين گزارش نشان مي‌دهد که حکومت سعودي کاملا از اتهام دخالت در واقعه 11 سپتامبر مبرا است.

از سوي ديگر «عبدالله بن فيصل»، سفير عربستان در آمريکا در بيانيه اي مدعي شده است:« از انتشار اسناد 28 صفحه اي از سوي آمريکا درباره مسائل حادثه 11 سپتامبر، استقبال مي‌کنيم.»وي افزوده:« از سال 2011 تاکنون،کميته 11 سپتامبر و ديگر آژانس‌هاي دولتي آمريکا از جمله «سيا» و «اف بي آي» در مورد اسناد 28 صفحه اي به تحقيق پرداخته اند و تاييد کرده اند که نه دولت سعودي و نه مسئولان ارشد عربستان و نه هر شخص ديگري تحت نام دولت سعودي، در حمايت يا تهييج حملات 11 سپتامبر، دست نداشته است.»فيصل در ادامه اظهارات خود، مدعي شده است:« ما اميدواريم انتشار اسناد 28 صفحه اي، يکبار و براي هميشه، سايه هرگونه سوال يا ابهام باقيمانده پيرامون اقدامات، اهداف دروني و هم چنين روابط دوستانه دولت سعودي با آمريکا را محو کند.»

پيشتر نيز يک عضو کميسيون کنگره آمريکا براي بررسي اين حادثه از شواهد روشن درباره مشارکت افراد وابسته به حکومت سعودي سخن گفته است.«جان اف ليمن»، عضو جمهوري‌خواه و سابق کميسيون کنگره درباره يازده سپتامبر، در مصاحبه‌اي از شواهد روشني گفته است مبني بر اين که افرادي از حکومت عربستان سعودي جزئي از شبکه حاميان هواپيماربايان در روز 11 سپتامبر بوده‌اند.جان ليمن در مصاحبه افشاگرانه خود گفت: «افراد سعودي در حمايت از هواپيمارباها مشارکت فراوان داشتند و بعضي از اين افراد براي دولت سعودي کار مي‌کردند.»

با اين حال آقاي ليمن افزوده بود که اعتقاد ندارد «خانواده سلطنتي سعودي يا مقام‌هاي ارشد اين حکومت در حمايت از القاعده يا توطئه 11 سپتامبر نقشي داشته‌اند.»

واکنش برخي سياستمداران آمريکاي بويژه در يک سال گذشته اين احتمال را بوجود آورده است که صفحات مذکور سرانجام در معرض ديد و قضاوت عموم قرار گيرد.درهمين حال سناي آمريکا نيز ماه گذشته برغم تهديد وتو از سوي کاخ سفيد با تصويب لايحه‌اي به خانواده‌هاي قربانيان اين حادثه تروريستي اجازه داد تا عليه دولت عربستان سعودي اقامه دعوي کنند.اين تناقضات نشان مي‌دهد که دولت آمريکا به دنبال لاپوشاني ارتباط سعودي‌هاي در جريان حملات 11 سپتامبر است.عربستان سعودي يکي از متحدان اصلي آمريکا در خاورميانه است.از سوي ديگر سعودي‌ها اموال فراواني در آمريکا دارند.آمريکا با واکنش جديد خود نشان داده است که نمي‌خواهد روابط رياض و واشنگتن تيره و تار شود.بر همين اساس به دنبال پاک کردن نام عربستان از حملات تروريستي 11 سپتامبر هستند.رويکرد آمريکا به اين پرونده نشان مي‌دهد که اين کشور نمي‌خواهد مهمترين متحد عرب خود را از دست بدهد،حتي اگر به قيمت کشته شدن هزاران انسان باشد.البته اين سوال در اينجا مطرح مي‌شود که اگر اين اسناد در مورد کشور ديگري به جز متحد ثروتمند واشنگتن وجود داشت،آمريکا دوباره اين رفتارها را انجام مي‌داد؟


 يادگار امام در مصاحبه با شبکه جيو پاکستان:
 دولت و مردم ايران آمادگي ميزباني پاپ را دارند 
 دوست ندارم ترامپ رييس‌جمهور آمريکا شود

يادگار گرامي‌امام در گفت‌و‌گو با خبرنگار شبکه تلويزيوني جيو پاکستان به سوالات مختلفي در مورد رابطه ايران با آمريکا و کشورهاي منطقه از جمله عراق، عربستان، پاکستان و افغانستان پاسخ داد.

در ادامه بخشي از گفت‌و‌گوي يادگار امام با اين شبکه را که «جماران» منتشر کرده است مي‌خوانيد:

چرا جامعه اسلامي ‌به اين درد عظيم دچار شده است؟

سال‌هاي پيش يعني 5 تا 10 سال پيش شايد بزرگترين معضل را مسأله اسرائيل مي‌دانستيم و همه به دنبال اين بوديم که اين غده سرطاني را از جامعه اسلامي‌حذف کنيم. اما امروز تقريبا اسرائيل يک مسأله فراموش شده در اذهان ملت‌هاي اسلامي‌است و همه به دنبال رفع گرفتاري‌هاي شديدي که براي خودمان پيدا شده هستيم. متأسفانه جريانات تکفيري که در عراق و سوريه و جاهاي ديگر رشد کردند يک فاجعه را براي جامعه اسلامي‌پديد آوردند.

من در نماز عيد فطر هم که در دانشگاه امام خميني (س) اقامه شد اين مسأله را گفتم. واقعا فکر مي‌کنم که پيامبر اسلام (ص) روزهاي خوبي را نمي‌گذراند و روح آن بزرگوار از همه ما و جامعه اسلامي ‌ناخشنود است. عيد فطر که بايد روز شادي همه مسلمانان باشد. اما مي‌بينيد که در عربستان، عراق و ديگر کشورها چه اتفاقاتي در حال رخ دادن است و يا حتي جنگ برادر کشي بدي که در سوريه وجود دارد که جريان تکفيري فاجعه‌اي را براي دنياي اسلام پديد آورده است.

در اين وضعيت چه کسي سود مي‌برد؟

ترديدي نيست بيشترين کسي که از فاجعه عظيمي‌که در جامعه اسلامي‌برقرار است سود مي‌برد رژيم صهيونيستي است.

ما شاهد کشته شدن00‌4 هزار نفر و آواره شدن 2 ميليون نفر در سوريه هستيم. ايران و روسيه در حال حمايت از بشار اسد هستند و کشورهاي ديگر در جناح مقابل قرار دارند. حمايت از بشار اسد ارزش اين همه کشته و آواره را دارد؟

اينکه گروهي احساس کنند که با زور مي‌توانند کسي را خلع کنند، آن فرد هم داراي طرفدار و زور است و اذيتي پديد مي‌آيد که امروز اتفاق افتاده است. اشتباهي که بسياري کردند اين بود که مي‌خواستند مسأله سوريه را با راه حل نظامي‌حل کنند. سوريه راه حل نظامي‌ ندارد. سياست کلي اعلام شده توسط جمهوري اسلامي‌که به نظر من سياست صحيحي است اين است که از راه حل نظامي‌ صرف نظر شده و به راه حل‌هاي سياسي پرداخته شود.

مناقشه بين ايران و عربستان باعث شده که در برخي کشورهاي اسلامي‌از جمله پاکستان مشکلاتي به وجود بيايد. به نظر شما اين روند تا چه زماني ادامه خواهد داشت؟

من فکر مي‌کنم مسائل جهان اسلام فراتر از مناقشه دو کشور مثل ايران و عربستان است. البته سياست‌هاي عربستان در يمن و بحرين سياست‌هاي پذيرفته شده اي نيست. رفتارهاي بعضا غير منطقي و غير انساني نيز در داخل عربستان بود. مسائل جهان اسلام فراتر از نزاع‌هاي دو کشور با هم است.

اين موضوع به نگاه تکفيري که در بعضي مسلمانان متأسفانه وجود دارد بر مي‌گردد و اين نگاه بايد حل شود. البته طبيعي است که بايد ديگر مشکلات جهان اسلام هم با هم در اين راستا حل شود.

جمهوري اسلامي‌ ايران زوار خود را از رفتن به عربستان منع کرده است. به نظر شما آيا اين تصميم منطقي است؟

ايران زوار خود را منع نکرده است. دولت عربستان نمي‌پذيرد بر مداري که ساليان سال برقرار بوده اين مسير انجام شود. اتفاقا چندين ماه براي مذاکره با دولت عربستان رفتند و دولت اين کشور موافقت نکرد.

طبيعي است که هر دولتي نسبت به امنيت مردم خود در کشورهاي ديگر حساسيت داشته باشد. من فکر مي‌کنم فاجعه‌اي که سال گذشته در عربستان اتفاق افتاد هيچ جاي ترديدي را باقي نمي‌گذارد که ما بايد نسبت به مسائل حج نگاه ديگري داشته باشيم.

پاپ سعي کرد که بين همه گروه‌هاي مسيحي اتحاد برقرار کند. اما در مسلمانان چنين چيزي ديده نمي‌شود. آيا ما مسلمانان نبايد از پاپ درس بگيريم؟

من نمي‌خواهم وارد تاريخ مسيحيت شوم. تاريخ مسيحيت نيز الزاما تاريخ خوبي نيست. جنگ‌هاي تلخي بين آنها اتفاق افتاده است. امروز هم اگر نزاعي از اين نوع بين مسيحيان نيست به خاطر اين است که مسيحيت دخالتي در مسائل زندگي عادي مردم ندارد.

اما جداي از اينکه مسيحيان چگونه زندگي مي‌کنند يک نکته بسيار مهم را بايد توجه کنيم که بين مسلمانان انشقاق بدي است. رهبر معظم انقلاب فرمودند اهل سنتي که ريشه در تفکرات آمريکايي و شيعه‌اي که ريشه در تفکرات انگليسي دارند بايد افراط خود را کنار بگذارند و روي به وحدت و انسجامي ‌بياوريم که جزو آرمان‌هاي بزرگ امام در آغاز انقلاب بود.

رئيس‌جمهوري اسلامي‌ايران به واتيکان سفر کرده و ديداري با پاپ داشته است. آيا شما نيز براي حضور در مراسم بزرگداشت امام خميني (س) جهت تعميق روابط بين مسلمانان و مسيحيان از پاپ دعوت مي‌کنيد؟

به نظر من پاپ به هر مناسبتي که بخواهند به ايران سفر کنند سفر بسيار خوبي است و فکر مي‌کنم که دولت و مردم ايران آمادگي ميزباني دارند.

موضوع را عوض کرده و به سمت انتخابات رياست جمهوري آمريکا مي‌رويم. دونالد ترامپ معروف به احمدي نژاد آمريکا است. آيا شما هم همين فکر را مي‌کنيد؟

من هيچ کدام از رؤساي جمهور ايران را در هيچ دوره اي با هيچ کدام از رؤساي جمهور آمريکا مقايسه نمي‌کنم.

نظر شما در مورد ترامپ چيست؟

به نظر من انتخابات آمريکا چندان تأثيري در سياست‌هاي منطقه اي آنها ندارد. ولي دلم نمي‌خواهد که چنين شخصيتي رئيس‌جمهور آمريکا شود. اما به خود مردم آمريکا بستگي دارد.

آيا ترامپ تأثيري بر روابط ايران و آمريکا که آقاي ظريف براي آن تلاش کرد، خواهد داشت؟

البته من نشنيده‌ام آقاى ظريف در حوزه روابط دو‌جانبه فعاليتى کرده باشد. آنچه بوده در مورد برجام بوده. ولى به هر حال بگذاريد پيش‌بيني نکنيم.

به نظر مي‌رسد به دليل نفوذ پنتاگون اگر حتي هيلاري کلينتون روي کار بيايد خط لوله گاز ايران به پاکستان به بهره‌برداري نمي‌رسد. نظر شما در اين مورد چيست؟

به نظر من اين ضرري است که بيش از همه متوجه پاکستان است. پاکستان بايد سياست‌هاي خودش را مستقل از ديگران پيش ببرد.

امام خميني (س) آمريکا را شيطان بزرگ مي‌دانست. با توجه به کارهايي که آقاي ظريف انجام مي‌دهد به نظر شما سياست ايران در قبال آمريکا تغيير کرده است؟

فکر نمي‌کنم آقاي ظريف تا به حال تلاشي براي روابط دو‌جانبه داشته باشند. بحث برجام سياست کلي جمهوري اسلامي ‌بود که انجام شد. ارتباطات ما هم طبيعتا در محدوده برجام بوده است. البته هميشه نگاه ما به آمريکايي‌ها بسته به رفتار آنها است.

در افغانستان هر کشوري به دنبال منافع خود است. گفته شده که ملا اختر منصور از ايران به اين کشور آمده و کشته شده است. نظر شما در اين مورد چيست؟

شايعه بود. ايشان در ايران نبوده است. وزارت امور خارجه کشور ما نيز به شدت اين موضوع را تکذيب کرده است.

يکي از ديپلمات‌هاي آمريکايي اشاره کرده که بيشترين سود را از داعش رژيم صهيونيستي برده و رژيم صهيونيستي الان احساس امنيت مي‌کند. آيا شما فکر مي‌کنيد که رژيم صهيونيستي ارتباط و سنخيتي با داعش دارد؟

من فکر مي‌کنم که آن ديپلمات واقعيتي را بيان کرده و خيلي چيز پيچيده‌اي نبوده است.

من نمي‌دانم پشت پرده داعش با رژيم صهيونيستي ارتباط دارد و يا ندارد، ولي شک ندارم که سياست‌هاي آن به نفع رژيم صهيونيستي است. البته قرائني هم براي ارتباط آنها وجود دارد.

اتهاماتي وجود دارد مبني بر اينکه جمهوري اسلامي‌ايران در بلوچستان پاکستان مداخله مي‌کند. نظر شما در اين مورد چيست؟

فکر مي‌کنم روابط ايران و پاکستان فراتر از اين است که چنين نکاتي بتواند تأثير بگذارد. اين موارد را هم کساني که اهل فن هستند و مي‌دانند رد مي‌کنند. احتمال نمي‌دهم که اينگونه مسائل هيچ تأثيري بر روابط ايران و پاکستان داشته باشد؛ کما اينکه تا الان هم نگذاشته است. ايران و پاکستان احتياجي به چنين عملکردهايي نسبت به يکديگر ندارند.

تصور مي‌شود که شما داراى برخى گرايش‌هاى سياسى هستيد نسبت آنها با انديشه امام چيست؟

من فکر مي‌کنم که در داخل ايران اين تقسيم بندي‌ها را چندان نمي‌توان پياده کرد. اما من و ديگر گروه‌هايي که در ايران هستند قرائت و برداشتي را از فرمايش امام دارند. من هم اگر حرفي مي‌زنم برداشتم اين است که اگر امام در روزگار ما بود حتما همين حرف را مي‌زد. ديگران نيز همين گونه هستند. من هيچ کدام از جريانات داخل ايران را به مخالفت با امام و انديشه ايشان متهم نمي‌کنم. البته قرائت‌هاي مختلفي وجود دارد. همين امر نيز نقطه قوت انديشه‌هاي امام است که امکان اجتهادها و قرائت‌هاي مختلف درون آن وجود داشته باشد.

به عنوان آخرين سوال، به نظر شما اگر انقلاب اسلامي‌به پيروزي نمي‌رسيد، افراطي که امروز در جهان و به خصوص کشورهاي اسلامي‌شاهد هستيم را در ايران شاهد بوديم؟

من نمي‌توانم الزاما در مورد اين سؤال پاسخ کاملي بدهم. ولي مطمئن هستم بيداري اسلامي‌در جهان اسلام معلول انقلاب اسلامي‌است. اما اينکه گروه‌هايي در صدد برآمدند که اين بيداري را به راديکاليزم غير منطقي سلفي ترجمه کنند هم ممکن است و حتما بوده که افراد مختلف و جرياناتي از دشمنان ما در درون اين جريان نفوذ کرده باشند.


 عضو حقوقدان شوراي نگهبان:
 شفافيت لازم در انتخابات ما وجود ندارد 

دکتر عباسعلي کدخدايي استاد حقوق بين‌الملل دانشگاه تهران که از سال 1380 تاکنون - به استثناي يک دوره سه ساله - عضو حقوقدان شوراي نگهبان بوده است، در گفت‌وگوي تفصيلي با «مهر»، به تشريح و ارزيابي عملکرد اين شورا و بايسته‌هاي حرکت آينده آن پرداخته است.

ضعف‌هاي نظام انتخاباتي کشور و حواشي تاييد يا رد صلاحيت‌ها در هر انتخابات، از مهمترين بخش‌هاي گفت‌وگو با دکتر کدخدايي است که در ادامه بخشي از آن را مي‌خوانيد:

36 سال از عمر شوراي نگهبان به عنوان يکي از دستاوردهاي ساختار سياسي نظام جمهوري اسلامي‌ايران گذشته است؛ در اين مدت، ديکته نوشته شده شوراي نگهبان چه نقاط قوت و ضعفي داشته است؟

سوال شما را بايد هم ديگر اعضاي شوراي نگهبان جواب بدهند و هم مخاطبين بيروني و گروه‌هاي مرجعي که از بيرون به شورا نظارت مي‌کنند؛ اما به هر حال شوراي نگهبان با توجه به جايگاه مهمي‌که در نظام سياسي ما دارد، طبيعتاً صلاحيت‌ها و وظايف مهمي‌ داشته است که اين صلاحيت‌ها، اختيارات و وظايف، در مقاطعي رضايت کامل مخاطبين را جلب نکرده است.بخشي از اينها ممکن است نواقصي باشد که در ساختار يا در قوانين بوده، برخي از اينها ممکن است در عملکردها باشد و برخي هم نواقص به مفهوم ضعف عملکردي و دستگاه اجرايي شوراي نگهبان باشد، مثلاً اطلاع‌رساني خوبي نشده است، يعني شوراي نگهبان وظايفش را به خوبي انجام مي‌دهد اما اطلاع‌رساني صحيح و خوبي نشده است و افکار عمومي ‌نسبت به اقدام شوراي نگهبان خوب توجيه نشده است و اين را به عنوان ساير ضعف‌هاي شوراي نگهبان هم تلقي کرده باشند.

اين عامل خيلي برجسته بوده است؟

به نظر من، بله. دوره قبل که من در شوراي نگهبان بودم تلاش کرديم اين وضعيت را ارتقا بدهيم؛ يک بخشي از آن انجام شد و يک بخشي هم به خاطر آن اقتضائات شوراي نگهبان امکان‌پذير نشد.

شايد از اين نگاه شوراي نگهبان يک نوع معذوريت هم دارد که برخي از عملکردهاي خودش را يا نمي‌تواند به خوبي و به طور علني با عامه مردم مطرح کند و يک بخشي را هم نتوانسته است به صورت شفاف و آشکار ارائه کند و بنابراين، از هر دو بعد اين ضعف مشهود بوده و همه اينها موجب مي‌شود که يک جريان انتقادي و در نگاه ديگر، هجمه‌هايي از سوي دشمنان به شورا صورت بگيرد.

من فکر مي‌کنم که بخش عمده‌اي از اينها قابل حل است؛ يعني هم در بُعد اطلاع‌رساني اين امکان وجود دارد که با ارتباط بيشتر، ارائه توضيح بيشتر، ارتباط با اصحاب رسانه و با افکار عمومي‌شوراي نگهبان مشکلات کار خودش را مطرح بکند، نواقصي را که مربوط به شورا نيست ولي در قانون به شوراي نگهبان تحميل شده است، بيان کند و در رابطه با بخش‌هاي ديگري هم نيازمند اصلاحات عمده‌اي باشيم که بايد در درازمدت به سمت آن اصلاحات برويم و در کوتاه‌مدت شايد فرصتي نباشد که آنها را برطرف کرد.

اشاره کرديد به اينکه نظام انتخاباتي ما حداقلي و ناکارآمد است و بايد اصلاح شود؛ واضح‌‌تر بفرماييد که چرا اينطور است و چرا تا الان فکري براي اصلاح آن نشده است؟

شايد اگر ما برگرديم به سال 60، مجموعه قوانين انتخاباتي و نظام انتخاباتي ما خيلي خوب بوده بود، چون رقابت سياسي اينگونه نداشتيم و اينقدر ولع ثبت‌نام نداشتيم که هر کسي بخواهد برود ثبت‌نام کند ...

البته تنوع گروه‌هاي سياسي که خيلي زياد بود!

بله تنوع زياد بود، ولي مثلا در انتخابات مجلس اول تا سوم تعداد کساني که آمدند و ثبت‌نام کردند در مقايسه با داوطلبان 12 هزار نفري مجلس الان، قابل مقايسه نيست و رقم بي‌سابقه‌اي است!

در رابطه با اشکالاتي که وجود دارد، ما يک بحث کلان در انتخابات داريم و آن، فقدان نظام حزبي است؛ قانون اساسي ما احزاب را به رسميت شناخته است، احزاب رفتند در وزارت کشور ثبت‌نام کردند، اما فعاليت حزبي به معناي مرسوم در جوامع ديگر را ما نداريم، گروه‌هايي بنا به اقتضائات محلي، قومي‌و تخصصي جمع مي‌شوند و نام اين را مي‌گذارند حزب و بعد از يک مدتي، اينها همه کنار مي‌روند.

در حالي که حزب يک امر تاريخي است، احزاب در کشورهاي مختلف تاريخي هستند و به گذشته خودشان وفادار هستند.ما چون نظام حزبي نداريم، شفافيت لازم هم در انتخابات ما وجود ندارد، يعني ما نمي‌دانيم اشخاصي که ثبت‌نام مي‌کنند از نظر سياسي چه هويتي دارند. بله، شوراي نگهبان بررسي مي‌کند که مثلا صلاحيت اخلاقي، صلاحيت عمومي، صلاحيت علمي ‌و يا صلاحيت کارشناسي دارند يا خير؟


 «شوال و غزوه احد» 
نويسنده : سيدرضا اکرمي

1) در صحن احد، حقايق بلندي «حق يا باطل» يا واقعياتي «درست يا نادرست» پديدار شد که پس از 14 قرن شنيدني مي‌باشد. در معرکه احد ناگهان شعارهاي بت‌پرستي را مطرح کرد و خواست پيروزي در احد را به آنان منتسب سازد و اعلام کرد «اعل هبل، اعل هبل» و رسول اکرم فرمود مسلمانان بگويند «الله اعلي و اج، الله اعلي و اجل» قريش شعار دادند «نحن لنا العزي و لاعزي لکم، نحن لنا العزي و لا عزي لکم» و حضرت فرمود بگوئيد «الله مولانا و لا مولي لکم، الله مولي لنا و لامولي لکم» و منادي مشرکين شعار داد «امروز به عوض روز بدر» و مسلمانان شعار دادند، هرگز اين دو مساوي نيستند، زيرا قربانيان شما در دوزخند و مسلمانان بدر در بهشتند و کشتگان شما در دوزخند.ابوسفيان ديد هر شعار و سخن بلندي که عليه مسلمانان گفته مي‌شود، جواب قاطعي دريافت مي‌نمايند که ناچار شد بگويد: وعده ما و شما در سال آينده و در صدد برآمد که مدينه را ترک گويد.

2) يکي از کارهاي زشت در غزوه احد، موضوع «مثله کردن» اعضا بدن شهداي احد مي‌باشد که از گوش‌ها، بيني، جگر حمزه سيدالشهدا، انجام مي‌گرفت و براي خود گردنبند و گوشواره درست مي‌کردند.

هند همسر ابوسفيان و مادر معاويه، به سراغ «حمزه» رفت و کالبد شکافي کرد، جگر حمزه را دريد و زير دندان‌هاي خود قرار داد و در تاريخ «آکله الاکباد» لقب گرفت. همگان مي‌دانيم «مثله» کردن مقتولان در اسلام محمدي ممنوع مي‌باشد و همگان به ياد داريم که امام علي عليه‌ السلام در جريان شهادت خود فرمود، از مثله بپرهيزيد و لو درباره سگ عقور باشد و اين سخن زيبا به يادگار ماند. ولي تبار «شجره خبيثه و ملعونه اموي» به سرپرستي ابوسفيان در احد اين کار زشت و نازيبا را انجام دادند و صد البته اين کار حالت کينه توزي و انتقام‌جوئي و باطن پليد و پلشت انجام دهنده را دارد. بايد در جبهه‌هاي نبرد، اخلاق انساني و عرفي رعايت شود.

3) مسلمانان با ديدن «مثله» برخي مسلمانان از جمله حضرت حمزه توسط برخي کفار قريش، که ابوسفيان از کار مثله، تبري جست و گفت چنين دستوري را نداده‌ام، در بين خود عهد کردند، به جاي يک نفر، سي نفر را مثله نمايند که وحي الهي نازل شد و دستور داد معامله به مثل «و ان عاقبتم فعاقبوا بمثل ما عوقبتم به و لئن صبرتم لهو خيرللصابرين، نحل 126» نمايند و صد البته صبر و شکيبايي در برابر اين جنايت نتيجه بهتري خواهد داد و آيه بعدي آن حقايق بسياري دارد.

4) در حادثه «احد» نمايش‌هاي متعدد از فداکاري و زحمات و صبر و آينده‌نگري وجود دارد که خواندني و شنيدني مي‌باشد. از جمله «صفيه» خواهر حمزه و مادر «زبير» و عمه رسول اکرم به احد آمد و خواست جسم و جنازه برادر را ببيند و با او توديع نمايد. ولي بدن مثله شده، به قدري شکنجه‌زا و آزاردهنده بود که رسول خدا از آن ممانعت نمود ولي اين بانوي وزين و متين در عين خبردار شدن از مثله شدن بدن برادر خود، اعلام داشت با آمدن برکنار پيکر او، بي‌تابي نخواهم نمود و اين مصيبت را در راه خدا پذيرا باشم.

اين بانو با کمال وقار بر بالين برادر آمد و بر او نماز خواند و در حق او طلب آمرزش نمود. بدن عمروبن جموح و عبدالله عمر را در قبر قرار داد و به خاک سپرد. سعد ربيع که 12 زخم بر بدن داشت و نقش زمين گشته بود، رزمنده‌اي از کنار وي گذشت و او را زنده يافت، اعلام کرد «محمد» کشته شده است، وي جواب داد «اگر محمد کشته شده، خداي محمد زنده است و ما در راه نشر آئين خدا جهاد مي‌کنيم و از حريم توحيد دفاع مي‌نماييم.» رسول خدا از حيات و مرگ سعد پرسيد که به سراغ وي رفتند، زيدبن ثابت به سراغ وي رفت که سعد گفت سلام مرا به پيامبر برسان و به حضرت بگو، چند لحظه از زندگي سعد بيشتر باقي نمانده است، خداوند به تو پيامبر خدا بهترين پاداش که سزاوار يک پيامبر است بدهد و سلام مرا به انصار و ياران پيامبر برسان و بگو: هرگاه به پيامبر آسيبي برسد و شما زنده باشيد هرگز در پيشگاه خداوند معذور نخواهيد بود. فروغ ابديت ج 2 ص 72.


 اقدامات تروريستي نتيجه عملکرد خود غربي‌ها است 

ايسنا: يک عضو مجمع روحانيون مبارز با اظهار تاسف از وقوع اقدامات تروريستي، اظهار کرد: اين فجايع نتيجه عملکرد و کارکرد خود غربي‌ها است.

حجت‌الاسلام و‌المسلمين عبدالواحد موسوي لاري، با اشاره به حملات تروريستي اخير در نيس فرانسه، گفت: اين مسائل نتيجه کارکرد خود آنها است. تروريسم را خودشان پرورش دادند حالا بلاي جانشان شده است. وي ادامه داد: قطعا ما باچنين رفتارها و اقداماتي مخالفيم، اما نتيجه عملکرد غربي‌ها روي کار آمدن تروريسم است. آنها منطقه خاورميانه را کاملا نا‌امن کردند و حالا به اروپا روي آوردند. وزير کشور دولت اصلاحات خاطر نشان کرد: فقط مي‌توانيم بگوييم از وقوع چنين فجايعي در همه دنيا متاسفيم، اما کارکرد خود آنها باعث اين مسائل شده است.

شکايت خبرنگاران براي ارسال پيامک

تهديدآميز به‌ آنها

ايلنا: وکيل خبرنگاران و روزنامه‌نگاراني که پيامک‌هاي تهديدآميز دريافت کرده‌اند، گفت: ممکن است، برخي گروه‌ها و محافل معاند به ‌منظور ايجاد رعب و وحشت و تشويش اذهان عمومي‌در آستانه انتخابات رياست جمهوري اين پيامک‌ها را ارسال کرده باشند. چراکه نحوه ارسال اين پيامک‌ها بيشتر شبيه به حرکت‌ها و اقدام‌هاي محفلي است. سارا نجيمي، با اعلام خبر شکايت تعدادي از خبرنگاران و روزنامه‌نگاراني که نسبت به ارسال پيامک تهديدآميز طرح دعوي کرده‌اند، گفت: اين شکايت در دادسراي فرهنگ و رسانه ثبت شده و به شعبه 2 بازرسي دادسرا ارجاع يافته است. او با بيان اين‌که در يکي دو هفته آينده زمان برگزاري دادگاه جهت بررسي اين پرونده اعلام خواهد شد، اضافه کرد: تعدادي از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در اعتراض به پيامک‌هايي که اخيراً از يک شماره تلفن همراه به آن‌ها ارسال شده است، طرح دعوا کرده‌اند و باتوجه به اين‌که اين پيامک‌ها به تعداد زيادي از خبرنگاران ارسال شده، احتمالاً در روزهاي آينده تعداد شاکيان پرونده افزايش خواهد يافت.

29 تير انتخاب هيات رئيسه دائم فراکسيون اُميد

برنا: نماينده مردم تهران با اشاره به وجود اتاق‌هاي فکر عليه دولت گفت: شواهد نشان مي‌دهد که چنين موضوعاتي وجود دارد که البته لازم است رقيبان به جاي پرداختن به موضوعات جناحي، مصلحت و منافع عمومي‌ را در نظر بگيرند و اجازه دهند اقدامات مثبت شکل بگيرد. فريد موسوي نماينده مردم تهران با اشاره به وجود اتاق‌هاي فکر عليه دولت گفت: شواهد نشان مي‌دهد که چنين موضوعاتي وجود دارد که البته لازم است رقيبان به جاي پرداختن به موضوعات جناحي، مصلحت و منافع عمومي‌ را در نظر بگيرند و اجازه دهند اقدامات مثبت شکل بگيرد. نماينده مردم تهران با انتقاد از سيستم اطلاع رساني دولت خاطر‌نشان کرد: نظام اطلاع‌رساني دولت ضعف‌هاي جدي دارد و اگر چنين اتاق‌هايي هم وجود دارد لازم است با اطلاع‌رساني دقيق و گزارش‌هاي دولت، پاسخ مناسبي به بداخلاقي‌هايي که صورت گرفته است بدهد لذا دولت بايد يک بازنگري جدي در حوزه اطلاع‌رساني انجام دهد. وي همچنين درمورد انتخاب هيئت رئيسه دائم براي فراکسيون اميد گفت: 29 تير ماه جلسه براي برگزاري هيئت رئيسه دائم صورت خواهد گرفت و اعضاي شوراي مرکزي که نمايندگان استاني هستند معرفي شدند که ترکيب اين اعضا، شوراي مرکزي فراکسيون را در طول يک سال آينده به عهده خواهند داشت.

کميسيون‌ها زمان بيشتري براي بررسي

لايحه اصلاحيه بودجه نياز دارند

آنا: سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي‌تاکيد کرد: به نظر مي‌رسد کميسيون‌ها زمان بيشتري براي بررسي لايحه اصلاحيه قانون بودجه سال 95 لازم دارند و هر زمان به جمع‌بندي برسند بررسي آن در دستور کار جلسه علني قرار مي‌گيرد. بهروز نعمتي درباره بررسي لايحه اصلاحيه قانون بودجه سال 95 در جلسه علني مجلس اظهار کرد: اينکه چه زماني اين موضوع در دستور کار جلسه علني مجلس قرار بگيرد بستگي به اعلام نظر کميسيون‌هاي تخصصي دارد. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس دهم شوراي اسلامي‌ادامه داد: اکنون لايحه اصلاحيه قانون بودجه سال 95 در دستور کار کميسيون‌هاي تخصصي قرار دارد، نظرات کميسيون‌ها در کميسيون برنامه و بودجه بررسي مي‌شود پس از آن به جلسه علني ارسال مي‌شود. عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي‌تاکيد کرد: اما به نظر مي‌رسد کميسيون‌هاي مجلس نياز به زمان بيشتر براي رسيدن به نتيجه نهايي هستند با اين حساب هر زمان نظر کميسيون‌ها اعلام شود، در دستور کار مجلس قرار مي‌گيرد.

بي‌بندوبار خواندن فضاي کنسرت‌ها سزاوار نيست

خانه ملت: عضو کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينکه نمي‌توان نظر يک فرد را مبناي نگرش به فرهنگ يک کشور قرار داد، معتقد است به کار بردن واژه‌هاي تفرقه‌برانگيز و توهين‌آميز نسبت به هنرمندان، نتيجه‌اي جز دشمن‌تراشي عليه نظام و انقلاب به دنبال ندارد. طيبه سياوشي شاه‌عنايتي، با انتقاد از برخي صحبت‌ها در رابطه با فضاي بي‌بندوباري در کنسرت‌هاي موسيقي، گفت: با توجه به اينکه دائما شعار لزوم افزايش شادي و نشاط را در جامعه بويژه جوانان سر مي‌دهيم، پرورش و ايجاد فضا براي موسيقي در جامعه امري ضروري و بديهي است چراکه بسياري از جوانان و خانواده‌ها پس از روزها کار و فعاليت، هزينه محافلي همچون يک کنسرت را کنار گذاشته تا بتوانند ساعاتي را به شادي بگذرانند و تجربه اين فضاي شاد ميتواند در سلامت روحي جامعه و بازدهي بيشتر در عرصه کاري تأثيرگذار باشد. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي‌ادامه داد: جامعه ايران، جامعه تک صدايي نيست و بايد نظر افراد منتقد نسبت به مصوبه «منع نيروي انتظامي‌از دخالت در برگزاري کنسرت‌ها» را کاملا شخصي دانست؛ لذا نمي‌توان نظر يک فرد را مبناي نگرش به فرهنگ يک کشور قرار داد يا تحميل کرد و توصيف فضاي کنسرت‌ها با عباراتي همچون «فضاي بي‌بندوباري» و علاقمندان و فعالان به اين عرصه با کلمه‌اي همچون «لائيک» سزاوار نيست.

گاف مشاور نظامي‌ترامپ

هافينگتن پست: مايکل فلين از امام خميني خواست تا حمله به نيس فرانسه را محکوم کند. مشاور نظامي‌دونالد ترامپ در اشتباهي فاحش از رهبر فقيد ايران خواست تا حمله تروريستي به شهر نيس فرانسه را محکوم کند. مايکل فلين، سپهبد بازنشسته و مشاور نظامي‌دونالد ترامپ، نامزد جمهوري‌خواه رياست جمهوري آمريکا از آيت‌الله خميني که در سال 1989 در گذشت خواست تا حمله به شهر نيس فرانسه را محکوم کند. فلين به گلين کلي، خبرنگار فاکس در پنج‌شنبه شب گفت: من از امام يا (آيت‌الله) خميني در ايران مي‌خواهم تا اعلام موضع کند. او 12 ساعت بعد دوباره از رهبر فقيد ايران خواست تا نسبت به اين حملات واکنش نشان دهد.


 «مردم‌سالاري» واکنش‌هاي مقامات ايراني را نسبت به کودتاي ترکيه بررسي مي‌کند
 موضع رسمي‌ايران حمايت از دولت قانوني ترکيه است 

گروه سياسي: «در ترکيه کودتا شد» خبري که بامداد شنبه شب گذشته در صدر اخبار قرار گرفت. کودتايي که خيلي زود ابعاد وسيعي يافت، اما به همان سرعت هم مهار شد. فارغ از اما و اگر‌هاي فراواني که پيرامون اين کودتا وجود دارد، اهميت اين اتفاق براي ايران غير قابل انکار است. تا جايي که يکي از رسانه‌هاي آمريکايي عقيده دارد پايتخت بسياري از کشورهاي جهان با نگراني حوادث ترکيه را دنبال مي‌کردند، اما نه به اندازه تهران.

تايمز در اين گزارش نوشت: با وجود اينکه تغيير سياست‌ها و رويکردهاي آنکارا در خصوص دولت بشار اسد مورد استقبال ايران قرار مي‌گيرد، اما بي‌ثباتي در ترکيه به عنوان يکي از مهمترين شرکاي تجاري ايران ابدا مورد استقبال اين کشور نيست.

با توجه به اهميت موضوع براي کشورمان ‌واکنش‌ها به اين اتفاق در چه سطحي بوده است.

هنوز از آغاز کودتا مدت زمان زيادي نگذشته بود که به دستور رئيس‌جمهور، جلسه فوري شوراي عالي امنيت ملي تشکيل شد. از طرف ديگر وزير خارجه کشورمان در پيامي‌توييتري از شدت بحران به وجود آمده ابراز نگراني کرد و نوشت: «در اين خصوص اتحاد و خويشتنداري امري بسيار مهم و اجتناب‌ناپذير است.» پس از آن هم دبير شوراي عالي امنيت ملي اعلام کرد کليه مرزهاي زميني و هوايي مشترک تحت نظارت و کنترل کامل قرار دارد و اشراف جامع در اين بخش حاکم است. شمخاني همچنين پس از رفع بحران از تماس دائمي‌مسئولين کشورمان با مقامات ترک خبرداد. علاوه بر اين وزير خارجه کشورمان با تماس‌هاي پي در پي با همتاي ترک خود با مولود چاووش اوغلو درمورد ابعاد بحران گفت و گو وتبادل نظر کرد.وزير امورخارجه کشورمان چنين تصريح کرد: ثبات، دموکراسي و امنيت مردم ترکيه مسائلي اساسي هستند و اتحاد و تدبير امور، ضروري است.

ظريف همچنين در پيامي‌ديگر که پس از تسليم کودتاچيان در صفحه توييتري خود منتشر کرد، نوشت: دفاع شجاعانه مردم ترکيه از دموکراسي و دولت منتخب خود اين امر را ثابت کرد که کودتا در منطقه ما هيچ جايگاهي ندارد و محکوم به شکست است.

ايران از دولت قانوني ترکيه حمايت مي‌کند

دبير شوراي عالي امنيت ملي هم تاکيد کرد: موضع رسمي‌جمهوري اسلامي‌ايران محکوميت اقدام کودتاگران و حمايت از دولت قانوني اين کشور و احترام به راي و خواست مردم است.

دريابان علي شمخاني با بيان اين‌که منطقه دچار حوادث و آشوب‌هاي مختلفي در محيط پيرامون ما شده است خاطرنشان کرد: امنيت، ثبات و آرامش حاکم بر کشور ما به برکت خون شهدا به ويژه شهداي مدافع حرم، رهبري داهيانه مقام معظم رهبري، هوشياري مراکز و نهادهاي امنيتي و دفاعي و مشارکت جدي مردم در امنيت است.

شمخاني گفت: موضع رسمي‌جمهوري اسلامي‌ايران که در جلسه روز شنبه شوراي عالي امنيت ملي نيز مورد تاکيد قرار گرفت، احترام به انتخاب و راي مردم و محکوميت غلبه به شکل زورمدارانه است و قطعا کودتا با خواست واقعي مردم منافات دارد. دبير دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به پيگيري لحظه به لحظه تحولات از ابتداي موضوع و تماس نزديک با نهادها و مقامات ترکيه تصريح کرد: ما از دولت قانوني ترکيه حمايت مي‌کنيم و با هر نوع کودتا چه داخلي و چه با پشتيباني طرف‌هاي خارجي مخالف هستيم.

وي افزود: آن‌چه در ترکيه روند را غالب خواهد ساخت ميزان حضور و مشارکت مردم و احزاب سياسي است که با حضور خود اين کودتا را محکوم کردند.

دبير شوراي عالي امنيت ملي عنوان کرد: مرزهاي شمال غرب کشور در همسايگي با ترکيه از امنيت کافي برخوردار است و آمادگي لازم در نيروهاي زميني و هوايي نيز براي صيانت وجود دارد و تا اين لحظه نيز هيچ نوع حادثه و پيامدي را شاهد نبوديم.

شمخاني به هموطنان‌مان در ترکيه نيز توصيه کرد از حضور در محل‌هاي درگيري دوري کنند و در مراکز اقامتي خود تا زماني بازگشت به کشور بمانند.

ايران از دولت منتخب مردم ترکيه حمايت مي‌کند

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: جمهوري اسلامي‌ايران ضمن توصيه به پرهيز از توسل به خشونت در ترکيه از دولت منتخب مردم اين کشور حمايت مي‌کند.

از مرکز ديپلماسي رسانه‌اي وزارت امور خارجه، بهرام قاسمي روز شنبه درمورد بحران سياسي ايجاد شده در ترکيه اظهار داشت: جمهوري اسلامي‌ايران با دقت و حساسيت بالا تحولات در کشور همسايه خود را دنبال مي‌کند.

وي با يادآوري سه بار تماس تلفني محمد‌جواد ظريف وزير امور خارجه ايران با همتاي ترک خود از شروع بحران در نيمه شب جمعه تا ظهر ديروز تصريح کرد: ما عميقا نگران ثبات، امنيت، وحدت، مردم‌سالاري و حاکميت قانون در ترکيه هستيم. سخنگوي دستگاه ديپلماسي تاکيد کرد: جمهوري اسلامي‌ايران ضمن توصيه به پرهيز از توسل به خشونت از دولت منتخب مردم ترکيه حمايت مي‌کند.

قاسمي‌يادآور شد:براي جمهوري اسلامي‌ايران ترکيه اي با ثبات، امن و مردم‌سالار اولويت دارد و اميدوار است ثبات و آرامش کامل هر‌چه سريع‌تر به کشور دوست و همسايه ما بازگردد. گروهي از نظاميان ترکيه جمعه شب گذشته اقدام به کودتا کردند که اين کودتا به شکست انجاميد و دولت اين کشور کنترل ترکيه را در دست گرفت. تاکنون حدود 90 نفر از مردم در جريان اين تحولات کشته و بيش از يک هزار نفر زخمي ‌شده‌اند.

لاريجاني پيروزي اراده مردم و دموکراسي را به رئيس مجلس ترکيه تبريک گفت

رئيس مجلس شوراي اسلامي‌نيز در پيامي ‌به رئيس مجلس ملي کبير جمهوري ترکيه پيروزي اراده مردم، حاکميت ملي و دموکراسي را بر اقدام مذبوحانه و محکوم به شکست عليه نهادهاي منتخب در اين کشور تبريک گفت.

در پيام علي لاريجاني به «اسماعيل قهرمان» رئيس مجلس ملي کبير جمهوري ترکيه آمده است:

جناب آقاي اسماعيل قهرمان

«با خرسندي فراوان مايلم پيروزي اراده مردم، حاکميت ملي و دموکراسي را بر اقدام مذبوحانه و محکوم به شکست عليه نهادهاي منتخب در کشورتان به جناب عالي، نمايندگان محترم پارلمان و دولت و ملت جمهوري ترکيه تبريک گويم. اين وقايع به خوبي نشان داد رأي، اراده و خواست ملت‌ها تعيين کننده مي‌باشد و ديگر کسب حاکميت از طرق غيرقانوني و نامشروع را مي‌بايد در اوراق سياه کتاب‌هاي تاريخ جستجو کرد صداي ملت‌ها بلندتر و رساتر از غرش تانک‌ها مي‌باشد.

جمهوري اسلامي ‌ايران به عنوان نظامي ‌متکي به آرا و خواست مردم با تکيه بر اصول و مباني خود منبعث از دين مبين اسلام همواره از حاکميت ملي و ارده ملت‌ها و نظام‌هاي برآمده از انتخابات پشتيباني کرده است.

در همين راستا پارلمان اسلامي‌ايران ضمن محکوم کردن اقدام نظامي‌عليه نهادهاي منتخب مردم به ويژه حمله به پارلمان ترکيه به عنوان مظهر دموکراسي، اراده و خواست مردم بر حمايت همه جانبه دولت و ملت جمهوري اسلامي ‌ايران از مردم مسلمان کشور دوست و برادر جمهوري ترکيه تأکيد مي‌نمايد.

از خداوند متعال سربلندي، عزت و موفقيت روزافزون جناب عالي، سعادت و سرافرازي دوست و ملت مسلمان و همسايه جمهوري ترکيه را خواستارم.»

ايران قطعاً مخالف کودتا در ترکيه است

علي‌اکبر ولايتي مشاور رهبر معظم انقلاب هم در امور بين‌الملل در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به تلاش براي کودتا در ترکيه، خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي‌ايران حکومتي مبتني بر مردم‌سالاري ديني، يعني حکومتي بر اساس رأي مردم در چارچوب ارزشهاي اسلامي‌است و طبيعي است که با هر حرکت غيرقانوني و زورمندانه براي تغيير حکومت‌هاي مردمي‌مخالف است.

وي با بيان اين که «در کشور همسايه و برادر ما يعني ترکيه انتخابات برگزار شده و سالهاست بر مدار دموکراسي و رأي مردم حکومت تشکيل مي‌شود»، افزود: اگر قرار باشد يک عده معدود از نظامي‌ها تحت تأثير هر عامل يا عواملي بخواهند رأي مردم را پايمال کنند و حکومت مردمي‌آقاي اردوغان را ساقط کنند، طبيعي است که جمهوري اسلامي‌ايران بر اساس اصولي که به آن معتقد است با اين کودتا و هر کودتاي ديگري مخالفت مي‌کند.

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بين‌الملل با تأکيد بر اينکه مردم ترکيه همچنان حامي‌حکومت خود هستند و عامل اصلي که کودتا را به شکست کشاند حضور مردم در صحنه بود، تصريح کرد: ترکيه کشور همسايه و برادر ماست و اين نوع اقدامات مانند کودتا که موجب مي‌شود کشوري از مدار پيشرفت، عدالت و مردم‌سالاري به‌دور بيفتد، هيچ‌وقت مورد تأييد ما نخواهد بود؛ مضافاً اينکه حکومت فعلي ترکيه بر‌اساس مدعاي اصلي آقاي اردوغان، به‌دنبال احياي ارزشهاي اسلامي‌است و اين مسئله او را به ما نزديک‌تر مي‌کند.

هرچند ما و ترکيه درباره مسائلي مثل سوريه با هم اختلاف عقيده داريم و اميدواريم روزي برسد که دولت ترکيه هم به نظرات مردم سوريه و آراي مردم سوريه احترام بگذارد و تعيين حکومت در سوريه را به مردم اين کشور واگذار کند.

ولايتي در پايان ابراز کرد: در اين ماجرا شاهد بوديم همه احزاب سياسي، چه آنها که با اردوغان موافقند و چه آنها که مخالفند، کودتا را محکوم کردند؛ اين نشان مي‌دهد اجماعي بين مردم ترکيه عليه کودتا وجود دارد و اين طبيعي هم هست، لذا کماکان مثل گذشته اميدواريم انشاءالله دولت آقاي اردوغان در ترکيه بتواند بر اين مشکلات پيروز شود و مردم ترکيه راه پيشرفت و ترقي خود را ادامه بدهند و همان‌طور که در آرمان حزب عدالت و توسعه آمده، ارزش‌هاي اسلامي‌ احيا شود.

تجهيزات ارتش ترکيه بدون هماهنگي با ناتو

قابليت استفاده ندارد

يک عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم نيز گفت: کودتا در ترکيه با توجه به حضور و نظارت ناتو داراي پيچيدگي‌هاي خاصي بوده است اما اين اقدام احتمالا از حمايت پنهان خارجي بهره گرفته است.

عباسعلي منصوري آراني در گفت و گو با خانه ملت گفت: کودتاي رخ داده در ترکيه مساله‌اي است که براي تحليل و بررسي دقيق نيازمند برقراري آرامش و بررسي اعترافات کودتاچيان است.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم شوراي اسلامي‌گفت: شورش نظامي ‌در ارتش با عنوان کودتا داراي پيچيدگي‌هاي خاصي است اما اين موضوع باتوجه به عضويت ترکيه در ناتو اهميت مضاعفي پيدا کرده است.

وي در ادامه گفت: بسياري از امکانات و تجهيزات ارتش ترکيه بدون هماهنگي با ناتو قابليت استفاده ندارد و آنچه که رخ داده مي‌تواند عضويت آنکارا را در ناتو تحت تاثير قرار دهد. در اين ميان نظارت اطلاعاتي ناتو در کنار فرماندهي ترکيه به طور جدي دچار چالش شده است.

منصوري آراني گفت: فتح‌الله گولن که سابقا از اعضاي قدرتمند و متحد اردوغان در حزب عدالت و توسعه بود، مظنون اصلي کودتاي ترکيه است. ديدگاه‌هاي اعتقادي جنبش خدمت اگرچه در ترکيه داراي نفوذ و پايگاه است اما کودتاي رخ داده بدون شک داراي حمايت خارجي بوده است.

وي خاطرنشان کرد: آنکارا همچنان ملتهب است تا زماني که تشنج شورش نظامي‌فروکش نکرده باشد نمي‌توان به درستي آنچه که رخ داده است را تحليل کرد.

رئيس سابق دانشگاه جنگ گفت: حضور پرشمار مردم در مقابل کودتاچيان اصلي ترين شکست کودتا بوده است؛ واقعيت اين است که دولت اردوغان در جهت ممانعت از تکرار کودتا بايد پيوند خود را با مردم ترکيه افزايش دهد.

وي تاکيد کرد: برخوردهاي قهرآميز سياسي رويکردي است که کودتاچيان با استفاده از آن به صحنه بازخواهند گشت و دموکراسي در ترکيه دچار اخلال خواهد شد.

کودتاي ترکيه نسخه بازنويسي شده کودتاي مصر توسط عربستان و گولن است

نايب رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم هم گفت: کودتاي رخ داده در ترکيه درواقع نسخه بازنويسي شده کودتاي مصر توسط فتح‌الله گولن است. گولن که ساکن آمريکا است از گذشته رفيق گرمابه و گلستان سعودي‌ها بوده و قطعا کودتاي رخ داده با نظرخواهي از رياض انجام گرفته است.

منصورحقيقت‌پور در گفت و گو با خانه ملت ضمن محکوميت کودتاي رخ داده در ترکيه گفت: اگرچه برخي کشورهاي منطقه در مورد جنگ سوريه به طور مشترک تاکنون اقداماتي را انجام داده اند اما آنها به صورت پنهاني براي هدايت اهل سنت وارد جنگ سرد شده اند.

وي تصريح کرد: با انقلاب مردمي‌مصر و روي کار آمدن نخستين دولت دموکراتيک در قاهره، عربستان به شدت نگران آينده خود شد.سعودي‌ها در يک برنامه ريزي دقيق دولت مصر را سرنگون و دولت دست نشانده را روي کار آوردند. حقيقت‌پور در ادامه گفت: رياض مي‌دانست که مصر به دليل بهره گيري از موقعيت ژئوپليتيک ويژه و حمايت مردمي‌در آينده سوداي رهبري جهان اهل سنت را توسط الازهر در سر دارد، بنابراين سعودي‌ها ابتدا با محمد مرسي (رئيس جمهوري مخلوع مصر) طرح رفاقت ريختند و در ادامه دست به کودتا زدند.

وي ضمن تشريح شباهت‌هاي کودتاي مصر با کودتاي ترکيه گفت: کودتاي رخ داده در ترکيه درواقع نسخه بازنويسي شده کودتاي مصر توسط فتح‌الله گولن است. گولن که ساکن آمريکا است از گذشته رفيق گرمابه و گلستان سعودي‌ها بوده و قطعا کودتاي رخ داده با نظرخواهي از رياض انجام گرفته است.


 مهدي مطهرنيا در گفت‌وگو با مردم‌سالاري تشريح کرد:
 چرا در ترکيه کودتا شد؟! 

مهدي مطهرنيا، کارشناس مسائل بين‌الملل در گفت‌و‌گو با«مردم‌سالاري» گفت: چنين کودتايي در ترکيه چنان غير محتمل نبود.

اين کارشناس مسائل بين‌الملل در پاسخ به اين سوال که تا چه حد امکان اين کودتا وجود داشت، گفت:در ادبيات سياسي آنچه که غير محتمل است، مفهوم غير محتمل است. اين جمله ناپلئون که مي‌گويد در دنياي سياسيت غير ممکن غير ممکن است. با توجه به آنچه که در فراز ونشيب‌هاي چندساله اخير تحرکات شخص رجب طيب اردوغان در محيط سياسي ترکيه صورت پذيرفت، چنين کودتايي چندان غير محتمل نبود.

وي در ادامه افزود: اردوغان از يک حزب اسلامگراي با وجهه مردمي‌برخاسته است و در ترکيه حاکم است. فراز و نشيب‌هاي متفاوتي را رد کرده است و در اين فرازهاي پاياني با رياست جمهوري رجب طيب اردوغان و تلاش وي براي ساختار حکومتي ترکيه رو به رو بوده است.تلاش‌هاي اردوغان از منظر ساختاري و همگوني قدرت رئيس جمهور مي‌تواند توجيه‌هاي حقوقي و سياسي داشته باشد. ولي نحوه عمل اردوغان براي دستيابي به اين جايگاه و سپس افزايش قدرت اين جايگاه ترديد زا بوده است. که او در چند ساله اخير پس از بهار عربي و تلاش او براي فرماندهي و رهبري جهان اسلام از يک سو و از سوي ديگر تلاش براي ايجاد يک تمرکز قدرت گسترده در دستان فردي خود در ترکيه واگرايي حتي در ميان حزب عدالت و توسعه ترکيه را به وجود آورده است.

مطهرنيا همچنين گفت: آخرين ضربه را داوود اغلوو تئوريسين حزب عدالت و توسعه به او زد. به همين جهت به نظر مي‌رسد اين کودتا، کودتايي ضد اردوغاني است نه ضد عدالت و توسعه. به همين جهت است که مردم به خيابان‌ها آمدند و براي جلوگيري از به قدرت رسيدن مجدد نظاميان در ترکيه در برابر کودتا چيان ايستادگي کردند. اکنون اين فرصت براي اردواغان فراهم است که از اين شکست کودتاچيان به نفع دموکراسي در ترکيه استفاده کند يا به نع خود. او مي‌تواند فرصت سازي براي دموکراسي در ترکيه داشته باشد و مي‌تواند فرصت سوزي کند. اردوغان مي‌تواند افزايش سطح حمايت از خويش را با سرکوب مخالفان به وجود آورد.

وي همچنين در پاسخ به اين سوال که تا چه حد ممکن است اين کودتا حاصل تضعيف ترکيه در سايه برجام باشد، گفت: به هر حال بايد بپذيريم که با پذيرش برجام توسط ايران ورود ايران در يک تدبير معنادار به نظام بين‌الملل،تحرکات ضد تهران در چارچوب تئوري جنگ‌هاي نامتعادل باشکست رو به رو شده است. ترکيه‌اي که تمام بازي خود را در زمينه دفاع از جهت گيري‌هاي سياست‌هاي قدرت‌هاي فرادستي غرب در خاورميانه قرار دا‌د، اکنون تمايل پيدا کرده است که با روسيه همکاري کند. سپس با فشارهاي ناشي از تغيير و تحول اروپا گاه به گاه به گاه رويکرد‌هاي رئاليستي و پراگماتيستي در تلفيقي نامبارک با يکديگر موجب شد که اعوجاج‌هاي خاصي را در اين زمينه نشان دهد. اين است که ترکيه در سال‌هاي اخير باتمام اين موفقيت‌هايي که حزب عدالت و توسعه در آنکارا به دست آورده و توانسته است بالاترين پروژه اقتصادي حتي دربين کشورهاي اروپايي را ‌طي اين سالها رقم بزند، در حوزه سياسيت خارجي به يک بازيگر مطمئن در منطقه تبديل نشده است. فلذا نه کشورهاي فرادستي بر آنکارا حساب باز کرده است و نه کشورهاي درون منطقه‌اي چندان تمايلي براي تکيه بر سياست‌هاي ترکيه دارند. نوع ادبيات رجب طيب اردوغان در باب مشارکت در دهه گذشته نشان دهنده همين معنا است. فلذا بايد بپذيريم که تا حدود زيادي آنچه که هم اکنون شاهد آن هستيم نمايشگر وضعيت نا مناسب براي رجب طيب اردوغان در منطقه است. او اگرچه در کودتا پيروز شده است و مي‌تواند اين پيروزي در کوتاه مدت و در ماه‌هاي آينده به او اتکا به نفس بدهد، ولي در مجموع چنين کودتايي که موجب شود رفتن او به آنکارا با مشکل رو به رو شود و اين حجم از مخالفت در آنکارا مشاهده شود تا حدود زيادي مي‌تواند در آينده راه اردوغان را در سپهر سياسي ترکيه و منطقه تضعيف کند.

اين کارشناس مسائل بين‌الملل همچنين با اشاره به مشکلات ترکيه درمورد اتحاديه اروپا افزود: آنچه در باب اتحاديه اروپا مطرح است اين است که پس از خروج انگستان از اتحاديه اروپا، اين اتحاديه، در بحراني عميق فرو رفت. اگر فراموش نکرده باشيم اردوغان پس از خروج از اتحاديه اروپا بيان کرد که بايد رفراندومي‌ در کليت ترکيه صورت بپذيرد که در آن مردم نظر خود را براي پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا بيان کنند. اردوغان خواهان اين بود که از اين فرصت در جهت ايجاد يک فضاي مناسب و گفتن امتياز بيشتر از اتحاديه اروپا براي پيوستن احتمالي آينده ترکيه ايجاد کند. در حالي که اتحاديه اروپا پذيرش ترکيه را منوط به اجراي برخي سياست‌هايي کرده است که ترکيه و شخص رجب طيب اردوغان هنوز نتوانسته است پاسخگوي اين باشد. بايد گفت اين امر هم مي‌تواند تاثيرگذار باشد، اما يک مولفه ‌حاشيه‌اي است. اصلي ترين مولفه‌ها را بايد در وضعيت اردوغان در ساختار سياسي ترکيه و نارضايتي‌هاي ناشي از عملکردهاي شخصي اردوغان دانست. وقتي گولن و ديگر مخالفان به سرعت از اين کودتا برائت مي‌جويند نشان دهنده اين معنا است که گولن و دوستانش به خوبي وقوف دارند که مردم هماهنگ با رويکرد اسلامگرايي، خواهان گسترش استقلال اين کشور در منطقه و در جهان هستند اما آن را در چارچوب تحريکات انفعالي اردوغان پذيرا نيستند و خواهان آن هستند که از يک سو دموکراسي در آنکارا وجود داشته باشد و از سوي ديگر استقلال ترکيه از قدرت‌هاي فرادستي را شاهد باشند.


 خبر 

ضرورت همکاري جهاني براي مبارزه

با تروريسم بايد جدي گرفته شود

ايرنا: رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اقدام جنايتکارانه در نيس فرانسه شيوه خطرناک جديدي از ترور است که ضرورت همکاري جهاني براي مبارزه با آن بايد جدي گرفته شود. جلسه اين مجمع به رياست آيت‌الله اکبر‌هاشمي‌رفسنجاني و با حضور اکثريت اعضاي تشکيل و دو بند ديگر از سياست‌هاي کلي نظام قانونگذاري کشور تصويب شد. در ابتداي اين جلسه، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام به حادثه تروريستي اخير در نيس فرانسه اشاره و تأکيد کرد: اين اقدام جنايتکارانه که منجر به کشته و زخمي‌شدن جمع زيادي از مردم شد، شيوه خطرناک جديدي از ترور است که ضرورت همکاري جهاني براي مبارزه با آن بايد جدّي گرفته شود. شامگاه 24 تير يک مرد 31 ساله فرانسوي تونسي تبار با کاميون به تماشاچيان آتش بازي و جشن‌هاي روز باستيل در شهر نيس فرانسه حمله کرد و 84 نفر را کشت و 202 نفر را مجروح کرد که حال 52 نفر آنان وخيم است.

افشاي فيش‌هاي حقوقي، امري مثبت بود

ايسنا: رئيس کميسيون قضايي مجلس گفت: افشاي فيش‌هاي حقوقي نامتعارف، مثبت است. الهيار ملکشاهي، درباره افشاي فيش‌هاي حقوقي اظهار کرد: اين فيش‌ها مربوط به تعداد معدودي بود و بيشتر متعلق به جاهايي که هيأت مديره و امنا حضور دارند؛ اگرچه هيأت مديره براي وضع مقررات و پرداختي‌ها اختيارات دارند اما بايد مراعات مي‌کردند که متأسفانه برخي از آن‌ها از اين اختيارات سوء‌استفاده کرده‌اند. وي افزود: افشاي فيش‌هاي حقوقي و پرداختي‌هاي نامتعارف نشان‌دهنده اين است که مسئولان نظارتي کوتاهي کرده‌اند و بايد مانع اين کار مي‌شدند. وي در عين حال خاطرنشان کرد: افشاي اين فيش‌ها اثر منفي ندارد، بلکه مثبت است و مسئولان متفق‌القول روي اين قضيه نظر مثبت دارند و مقام معظم رهبري و رياست جمهور نيز خواستار برخورد با متخلفان شده‌اند. رئيس کميسيون قضايي مجلس اظهار کرد: دستگاه‌هاي نظارتي در اين خصوص بايد فعال‌تر شوند و حساسيت بيشتري به خرج دهند تا ديگر شاهد حقوق و مزاياي نامتعارف نباشيم.

فراکسيون اميد تصميمي‌براي استيضاح ندارد

برنا: نماينده مردم تهران گفت: فراکسيون اميد هيچ تصميمي‌براي استيضاح وزرا ندارد و به نظر هم نمي‌رسد که اين فراکسيون بخواهد از طريق اعمال فشار اهداف و برنامه‌هاي اصلاحي خود را پيش ببرد. چندي پيش طرح استيضاح وزير کار و رفاه اجتماعي و همچنين وزير اقتصاد از سوي دو نماينده فراکسيون اميد مطرح شد که در فضاي رسانه‌اي اين طرح استيضاح به نام فراکسيون اميد رقم خورد. سهيلا جلودارزاده نماينده مردم تهران و عضو فراکسيون اميد در اين خصوص گفت: فراکسيون اميد هيچ تصميمي‌براي استيضاح وزرا ندارد و به نظر هم نمي‌رسد که اين فراکسيون بخواهد از طريق اعمال فشار اهداف و برنامه‌هاي اصلاحي خود را پيش ببرد. جلودارزاده افزود: دو نفر از نمايندگان براساس تصميم شخصي اقدام به کليد زدن استيضاح دو وزير زدند. وي تاکيد کرد: ما اساس کار را بر گفت‌و‌گو و همکاري و همراهي قرار داديم و تنها در مواقعي که منافع ملت را در خطر ببينيم و راهي جز اعمال فشار نباشد دست به استيضاح مي‌زنيم و از ابتدا هم بنا بر اين بود که در آرامش به اميد برسيم. جلودارزاده در پاسخ به اين سوال که آيا پيش از اين صحبتي در خصوص استيضاح در فراکسيون مطرح شده است يا خير گفت: صحبتي نشده است چرا که اساسا در اين دوره‌اي که ما آمده‌ايم وزرا خلافي مرتکب نشده‌اند که بخواهيم دست به استيضاح بزنيم.

احمدي‌نژاد تهديدي براي نظام و اصولگرايان است

آنا: دبيرکل حزب اسلامي‌ايران زمين با تأکيد بر اينکه «مسأله احمدي‌نژاد مسأله فرد نيست بلکه جريان است»، گفت: آقايان جليلي و الهام يا هر فردي که از جريان احمدي‌نژاد وارد عرصه انتخابات شوند، شانسي براي پيروزي نخواهند داشت. ابوالقاسم رئوفيان، با با اشاره به اينکه «گفتمان محمود احمدي‌نژاد با رفتار و رويکردهاي وي با يکديگر تعارض دارند»، افزود: آقاي احمدي‌نژاد رفتار و حرف‌هايش با يکديگر هم‌خواني ندارد و اين مسأله از زمان دولت دهم براي مردم روشن است. رئوفيان با بيان اينکه «مردم ايران بايد شعارها و رفتارهاي وي را با يکديگر مقايسه کنند تا بفهمند احمدي‌نژاد چه بلايي بر سرشان آورده‌ است»، تصريح کرد: به عقيده من شعار افراد يا کانديداها مهم نيست بلکه شعور اشخاص ارزش دارد. رئوفيان درباره شخصيت رئيس دولت‌هاي نهم و دهم تأکيد کرد: آقاي احمدي‌نژاد براي کشور فرصت نيست بلکه تهديدي براي نظام، کشور و اصولگرايان است. امروز کساني که مدعي هستند حضور مجدد وي فرصت است و بار ديگر مي‌توان کشور را ساخت، سخت در اشتباه هستند. نمي‎دانم مگر اين افراد دوران هشت ساله رياست جمهوري احمدي‌نژاد را فراموش کرده‌اند که چه بلاهايي بر سر کشور آمد؟

دولت يازدهم ‌قانون‌گريز نيست

ايسکانيوز: عضو کميسيون عمران مجلس دهم مي‌گويد: برخورد دولت با مسئله فيش حقوقي‌هاي نامتعارف را شايسته مي‌دانم. عبدالکريم حسين‌زاده، نماينده مردم نقده و اشنويه که سابقه حضور در مجلس نهم را دارد و در ابتداي آغاز به کار مجلس دهم به هيئت رئيسه موقت پارلمان نيز راه پيدا کرد ‌با اشاره به نوع برخورد دولت يازدهم با فيش‌هاي حقوقي نامتعارف خاطرنشان کرد: برخورد دولت با اين مسئله را برخورد شايسته و خوبي ديدم چون شاهد بوديم که دولت از موضوع فرار نکرد و آن را ناديده نگرفت. وي افزود: در دولت گذشته و در سال پاياني آن در تفريغ بودجه چيزي حدود 14 الي 20 درصد از منابع صندوق توسعه ملي ناپديد شد اما کسي نبود سوال کند که اين 20 درصد کجا رفته است؟ حسين زاده تاکيد کرد: اميدواريم که شفاف‌سازي مالي و سالم‌سازي نظام اداري- سياسي دستگاه‌ها بيشتر از گذشته انجام شود و شاهد کوچک‌سازي واقعي با واگذاري امور به بخش خصوصي باشيم. بنابراين من معتقدم که برخورد اين دولت در مقايسه با دولت احمدي‌نژاد با اين مسئله حرفه‌اي بود و شاهد قانون‌گريزي از سوي مقامات دولت يازدهم نبوديم.

سيستم‌هاي اقتصادي از بنياد شهيد جدا شود

خانه ملت: رييس کميته تحقيق و تفحص از بنياد شهيد در مجلس نهم بر ضرورت جداسازي سيستم‌هاي اقتصادي از بنياد شهيد تاکيد کرد. اميرخجسته، با اشاره به ضرورت جداسازي سيستم‌هاي اقتصادي از بنياد شهيد وامور ايثارگران، گفت: با توجه به اينکه بنياد شهيد يک سيستم خدماتي است بايد تمام توان مديريتي بنياد شهيد صرف خدمات‌رساني مطلوب و مناسب به خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان شود؛ اما درحال حاضر وجود سيستم‌هاي اقتصادي دراين مجموعه افکار مديران را در سطح ملي و استاني مشغول کرده به طوريکه خدمات‌رساني به خانواده شهدا مطلوب نيست. وي با انتقاد از اينکه خانواده شهدا از 12 هزار ملک و سيستم اقتصادي عريض و طويل در بنياد شهيد هيچ بهره‌اي نمي‌برند، تصريح کرد: متاسفانه ايثارگران براي حل مسائل پيش پا افتاده و جزيي مانند دريافت وام بايد پيچ و خم‌هاي بسياري را طي کنند. رييس کميته تحقيق و تفحص از بنياد شهيد و امور ايثارگران در مجلس نهم با اشاره به اينکه در سيستم‌هاي اقتصادي بنياد شهيد ميلياردها تومان بيت‌المال از جامعه ايثارگري حيف وميل مي‌شود، گفت: با توجه به موارد گفته شده به دفتر مقام معظم رهبري پيشنهاد شده است که هرچه سريع‌تر سيستم‌هاي اقتصادي از بنياد شهيد جدا شده و اين سرمايه‌ها به فروش برسد تا بتوان به داد ايثارگران و رفع مشکلاتي بهداشت و درماني آنها رسيد.


 وکيل تعدادي از شاکيان رئيس سابق سازمان تامين اجتماعي خبر داد:
 ارسال پرونده سعيد مرتضوي به دادگاه کارکنان دولت 

گروه سياسي: وکيل‌مدافع تعدادي از کارگران در پرونده مديرعامل سابق سازمان تامين اجتماعي از ارسال پرونده سعيد مرتضوي به دادگاه کارکنان دولت خبر داد. مرتضوي ‌از سال 92 به اين طرف مدام در حال تردد در دادسراست ولي احکام جزئي‌‌ برايش صادر مي‌شود که اين احکام در مقايسه با رفت و آمد مرتضوي به دادسرا قابل قياس نيست مهر بدنامي‌مرتضوي در رابطه با تامين اجتماعي، از همان زماني بر پيشاني ‌عزيز ‌احمدي‌نژاد خورد که وزير کار دولت دوم احمدي نژاد به خاطر انتصاب مرتضوي به سمت رئيس تامين اجتماعي، استيضاح شد. بعد از گذشت 5 سال اما کابوس اين سازمان هنوز دست از سر مرتضوي برنداشته است.

رئيس کميته تحقيق و تفحص از تامين اجتماعي سال 91 گفته بود: مرتضوي در قوه قضاييه يک پرونده دارد و اين کار سبب مي‌شود تا سازمان تامين اجتماعي پس از اين تبديل به يک مکان سياسي شود چون از آنجا که تکليف نهايي پرونده مرتضوي مشخص نيست، بنابراين اين انتصاب نياز به تامل بيشتري داشت تا نتيجه آن به طور قطعي مشخص شود. مهمتر اينکه ايشان سابقه مديريتي در اين زمينه ندارند و سازمان تامين اجتماعي که يک سازمان مهم اقتصادي است را به حاشيه مي‌کشاند. چرا با توجه به سوابق و ابهامات و سوالاتي که وجود دارد، شيخ الاسلامي‌به اين انتصاب اقدام کرده است؟

تامين‌اجتماعي همچنان پيگير

پرونده مرتضوي

رئيس سازمان تامين اجتماعي از ادامه بررسي پرونده رئيس سابق اين سازمان در دادگاه خبر داد و گفت: سازمان تامين اجتماعي و افکار عمومي ‌انتظار دارند اين پرونده مراحل بررسي خود را به پايان رسانده و براساس عدالت حکم صادر شود. سيد تقي نوربخش درباره آخرين وضعيت پرونده مرتضوي در دادگاه، گفت: پرونده رئيس سابق سازمان تامين اجتماعي در دادگاه مراحل بررسي خود را طي مي‌کند، اين پرونده دو سال و نيم پيش به مراجع قضايي تحويل داده شده است، قطعا مراجع قضايي، مراجع صالحه براي تعيين تکليف اينگونه پرونده‌ها خواهد بود. رئيس سازمان تامين‌اجتماعي تاکيد کرد: سازمان تامين اجتماعي و افکار عمومي‌يعني شرکا و صاحبان اصلي صندوق‌ها انتظار دارند اين پرونده طي مراحل خود خاتمه يابد و بر اساس عدالت حکم صادر شود.

داستان مرتضوي همچنان ادامه دارد

مصطفي ترک‌همداني وکيل تعدادي از کارگران سازمان تامين اجتماعي نيز گفته است: پرونده مديرعامل سابق تامين اجتماعي پس از انجام کارشناسي‌هاي لازم، براي رسيدگي به شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت ارجاع شد. وي افزود: زمان رسيدگي به اين پرونده منوط به اعلام‌نظر قاضي پرونده است. سه جلسه براي رسيدگي به پرونده مديرعامل سابق سازمان تامين اجتماعي در شعبه 1057 ويژه رسيدگي به جرايم کارکنان دولت به رياست قاضي حيدري و به صورت غيرعلني برگزار شده است. در جلسه نخست دادگاه که 25 آبان ماه سال گذشته برگزار شد، سعيد مرتضوي با حضور در جمع خبرنگاران گفته بود: موضوع جلسه دادگاه دو مطلب بود؛ يکي شکايت گروه پاليزدار عليه من و ديگري شکايت وکيل سازمان تامين اجتماعي و موضوع تحقيق و تفحص مجلس بود.مديرعامل سابق سازمان تامين اجتماعي افزوده بود: در ابتداي جلسه نماينده دادستان کيفرخواست هر دو موضوع را قرائت کرد و بنا به تشخيص رئيس دادگاه ابتدا گروه پاليزدار شامل عباس پاليزدار و وکيل‌مدافع وي و چند نفر ديگر از جمله مصطفي ترک‌همداني، حاج محمود عطار و ترک‌همداني به وکالت آقاي ترابي و ساير افراد گروه پاليزدار که از بنده شاکي بودند، شکايت‌شان را مطرح کردند. شکايت آن‌ها دو موضوع بود که در دو بند از سوي دادستان تهران بررسي شد؛ يکي افترا و ديگر اينکه آن‌ها اعتراض کردند که چرا از منزل‌شان بازرسي به عمل آمده است که پس از تفهيم اتهام بنده از خود دفاع کردم.

مصطفي ترک همداني که خود نيز از شاکيان خصوصي اين پرونده محسوب مي‌شد، گفته بود: در اين جلسه کل کيفرخواست قرائت شد، اما صرفا به بخشي از پرونده که مربوط به شکات خصوصي بود، رسيدگي شد. عباس پاليزدار ديگر شاکي خصوصي اين پرونده نيز پس از پايان جلسه اول دادگاه در جمع خبرنگاران گفته بود: شکايت ما در مرحله بازپرسي شامل موارد زيادي بود که متاسفانه فقط يکي از بندهاي آن با صدور کيفرخواست به شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت ارجاع شد. ما در جلسه اظهارات و شکايت‌مان را گفتيم و قرار شد رئيس دادگاه دو استعلام بگيرد. دومين جلسه رسيدگي به پرونده سعيد مرتضوي روز چهارشنبه 16 دي ماه سال گذشته در شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد که پس از پايان دادگاه، سعيد مرتضوي در جمع خبرنگاران حضور نيافت.بر اساس اين گزارش، مجتبي نظري وکيل مدافع سازمان تامين اجتماعي پس از پايان سومين جلسه دادگاه مديرعامل سابق سازمان تامين‌اجتماعي در جمع خبرنگاران گفت: جلسه ‌با دفاع آقاي مرتضوي آغاز و صحبت‌هاي متعددي مطرح شد و ما توضيحات لازم را نيز ارايه داديم، ولي به دليل اينکه دفاعيات متهم طولاني بود، جلسه به روز ديگري موکول شد. مصطفي ترک‌همداني 23 دي ماه در گفت‌وگويي اعلام کرد که در حين رسيدگي به اين پرونده توسط قاضي حيدري رييس شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت، مشخص شد که نواقصي در پرونده وجود دارد که به همين دليل پرونده مديرعامل سابق سازمان تامين اجتماعي براي تکميل تحقيقات به شعبه 15 بازپرسي دادسراي ويژه رسيدگي به جرايم کارکنان دولت اعاده شد. ترک همداني در 28 بهمن ماه سال گذشته در گفت و گو با خبرنگار ايسنا از ارجاع پرونده مرتضوي به کارشناس خبر داده بود. وي افزود: پس از ارسال پرونده مرتضوي از شعبه 1057 ويژه کارکنان دولت به دادسرا‌ و دادسرا براي بررسي مواردي، پرونده را به کارشناس ارجاع داد. يکي از اين موارد اين بود که متهم در دادگاه مدعي شده بود که شرکت‌هاي مندرج در تفاهم‌نامه با بابک زنجاني زيان‌ده بودند. دادسرا در حال حاضر در حال اجراي دستورات دادگاه است .براساس اين گزارش، عباس جعفري دولت آبادي دادستان تهران ‌در خصوص گزارش‌هاي تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي‌پيشنهاد کرده بود که پس از ارجاع اين‌گونه گزارش‌ها به شعب بازپرسي دادسرا، بايد با جلب همکاري مجلس شوراي اسلامي‌مستندات اخذ و در رسيدگي به اين‌گونه گزارش‌ها تسريع لازم صورت گيرد. وي نمونه موفق در اين زمينه را رسيدگي به گزارش تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي‌در مورد سازمان تأمين اجتماعي اعلام کرد و گفت: پرونده مربوط به سعيد مرتضوي دادستان سابق تهران مرتبط با سازمان تأمين‌اجتماعي با رفع نقص، به زودي جهت رسيدگي به دادگاه اعاده خواهد شد. وي اظهار اميدواري کرد: محاکم در مورد پرونده‌هاي مهم از ايراد نقص‌هايي که پرونده را دچار اطاله دادرسي مي‌کند، اجتناب نمايند.


 گزارش «مردم‌سالاري» از اصلاحيه لايحه بودجه 95
 حقوق‌هاي پزشکان، وزارت بهداشت را بدهکار کرد 
 جعفرزاده ايمن آبادي: وزير بهداشت در جلب رضايت کادر تخصصي افراطي عمل کرد

گروه سياسي: هفته گذشته اصلاحيه لايحه بودجه به مجلس ارائه شد. در اين لايحه دولت تغييراتي داده است که يکي از اين تغييرات اختصاص بودجه 5000 ميليارد توماني مازاد به وزارت بهداشت است. از زماني که ماجراي فيش‌هاي حقوقي مطرح شد، يکي از بحث‌هاي اصلي بر سر ميزان دريافتي برخي پزشکان متخصص است. آنقدر که پاي دريافتي بالاي يک ميليارد تومان براي بعضي پزشکان رسانه‌اي شد. سوال اين است که اين ميزان پرداختي‌ها از خزانه دولت چقدر مي‌تواند معقول باشد آنهم زماني که پرستاران از تفاوت فاحش دستمزد خودشان با پزشکان شکايتها دارند؟

درگيرودار ماجراي افشاي فيش‌هاي حقوقي مديران دولتي، چند فيش حقوقي نيز از پزشکان منتشر شد که کارانه آنها را بسيار فراتر از آن چيزي نشان مي‌داد که پيشتر توسط وزارت بهداشت اعلام شده بود. يکي از اين افراد کارانه 700 ميليون توماني گرفته بود و ديگري کارانه 200 ميليوني. سال گذشته رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره کارانه پزشکان و دندانپزشکان گفته بود: «30 نفر از 1100 پزشک ما کارانه 70 ميليوني مي‌گيرند. متوسط دريافت کارانه پزشکان 11 ميليون و 200 هزار تومان است.» او در توضيح بيشتر گفته بود: «‌از 1100 عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران 600 نفر آنها تمام‌وقت غير جغرافيايي هستند و 500 نفر تمام وقت جغرافيايي به اين معنا که آن 600 نفر تمام مدت در دانشگاه و بيمارستان‌هاي دانشگاه حضور دارند. متوسط کارانه پرداختي ما به اين 110 نفر 11 ميليون و 200 هزار تومان در ماه است که تمام وقت‌هاي غير جغرافيايي 17 ميليون تومان و تمام وقت‌هاي جغرافيايي 7 ميليون تومان دريافت مي‌کنند.»

در نامه‌اي که از سوي 6 تن از نمايندگان اقتصاددان مجلس به رئيس‌جمهور در خصوص تعرفه پزشکان منتشر شد، آمده است: دريافتي معاون درمان وزير محترم بهداشت که متخصص قلب است از بيمارستان امام حسين(ع) در تابستان 1391 ماهانه بين 61 تا 83 ميليون تومان بوده است! همچنين در فروردين 1394، حسن غفوري فرد وزير و نماينده سابق مجلس اذعان داشته که «مدير يکي از بيمارستان‌ها خودش به من گفت فقط 45 ميليون تومان کارانه مي‌گيرم». طريقت منفرد در سال 92 اعلام کرد درآمد کارکرد پزشکان در بخش دولتي براي 150 ساعت کار ماهانه 34 ميليون تومان است. بعد از آن بود که باز ان ماجراي قديمي دريافتي‌هاي بالاي پزشکان مطرح شد.

بخش اعظم بودجه به متخصصان پرداخت مي‌شود

بايد ديد که افزايش بودجه وزارت بهداشت چه مقدار به بحث ارتقاي سلامت مردم مي‌پردازد و چه مقدار به جيب پزشکان مي‌رود. غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي درباره اين افزايش به«مردم‌سالاري» مي‌گويد: «اين افزايش بودجه آن چيزي است که وزارت بهداشت به آن نياز دارد. مساله اين است که وزارت بهداشت 9000 ميليارد تومان کسري بودجه دارد و به بيشتر از اين ميزان افزايش، نياز دارد.» او معتقد است بخش اعظمي از اين بودجه براي حقوق پزشکان هزينه مي‌شود: «موضوع اين است که بخش اعظمي از بودجه وزارت بهداشت که براي بخش سلامت بايد هزينه شود به جيب پزشکان مي‌رود. خود کارکنان هم از اين وضعيت ناراضي هستند. مخصوصا که ميزان دريافتي متخصصان بيش از 20 برابر از کادر پرستاران بيشتر است. حتي گزارشي داريم که مي‌گويد بعضي پزشکان بيش از يک ميليارد تومان در ماه درآمد دارند. آنوقت سوپروايزر و پرستار با ميزان کار زيادي و شبانه‌روزي ممکن است در نهايت 3 ميليون تومان در ماه دريافتي داشته باشند.» اين درحالي است که علي جعفريان، رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران سال گذشته درباره هزينه کرد بودجه سلامت گفته بود: «تنها 280 ميليارد تومان در دانشگاه علوم پزشکي تهران هزينه شده است که 208 ميليارد تومان يعني 89 درصد اين مبلغ مستقيما در جهت کاهش پرداخت بيماران يا ارتقاي هتلينگ مصرف شده است. تنها 11 درصد 280 ميليارد تومان به پزشکان پرداخت شده تا سه موضوع حضور متخصص مقيم در اورژانس،‌ ارتقاي ويزيت و افزايش زايمان طبيعي را شاهد باشيم.» برخلاف او، جعفرزاده ايمن‌آبادي معتقد است: «بخش اعظم بودجه به متخصصان پرداخت مي‌شود. برخلاف وزير بهداشت که خودش درآمد چنداني ندارد. اما مسئله اين است که ميل افراد سيري‌ناپذير است. هرچقدر بيشتربه پزشکان پرداخت شود فکر مي‌کنند حقشان است و حتي بايد بيشتر هم بگيرند.»

وزير در جلب رضايت کادر تخصصي افراطي عمل کرده

اين عضو کميسيون برنامه و بودجه ادامه مي‌دهد: «وزير بهداشت معتقد بود که با طرح تحول مي‌تواند ميزان دريافتي‌ها درست کند اما در اين ميان نتوانسته نه آن طرف را راضي کند و نه اين طرف را. پرستاران معتقدند کارانه آنها به پزشکان پرداخت مي‌شود. چون يک سري کارها جزو وظايف پرستاران بود و تا قبل از مطرح شدن کارانه، آنها اين وظايف را انجام مي‌دادند.

اما بعد از اينکه قانون کارانه‌ها اجرايي شد، کارانه اين کارها به حساب پزشکان مي‌رود و پرستاران هم ديگر از انجام آنها سر باز مي‌زنند.» او معتقد است وزير زيادي به متخصصان بها داده است: «به نظر من وزير در جلب رضايت کادر تخصصي افراطي عمل کرده است. جالب اينجاست که گزارشي خواندم که مي‌گفت پزشکان متخصص ايراني که در آلمان زندگي مي‌کنند دلشان مي‌خواهد به ايران برگردند. چون در آمدشان در ايران بيشتر مي‌شود.» جعفرزاده ايمن‌آبادي ادامه مي‌دهد: «پس اگر درست به قضيه نگاه کنيم مي‌فهميم که وزارت بهداشت به اين افزايش بودجه نياز دارد. اما متاسفانه اين بودجه براي سلامت مردم نمي‌رود بلکه به جيب متخصصان مي‌رود. اکثر بودجه‌اي که به وزارت بهداشت داده مي‌شود به خودشان مي‌رسد!»

محمد مهدي مفتح ديگر عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس نيز به «مردم‌سالاري» مي‌گويد: «ما در رابطه با بحث سلامت با يک مدل روبه رو بوديم که در وزارت بهداشت پيگيري مي‌شد. در برنامه پنج ساله پنجم براي بخش سلامت طرحي را ارائه کرديم تا به وسيله آن مشکلات اين بخش حل شود. اما اين مدلي که الان در حال پيگيري است با نقدهايي مواجه شده است. برخي پزشکان متخصص به اين مدل اعتراض دارند. متاسفانه اين مدل هنوز جا نيفتاده و ايراداتي دارد که بايد تا به حال حل مي‌شد.»

وزارت آموزش و پرورش يکي از آن وزارتخانه‌هايي است که به شهادت وزير متبوعش، 99 درصد بودجه اين وزارتخانه براي پرداخت حقوق کارکنانش صرف مي‌شود. به نظر مي‌رسد وزارت بهداشت هم به همين درد مبتلا شده است با اين تفاوت که دريافتي معلمان اصلا قابل قياس با صفرهاي بالاي دريافتي پزشکان نيست!


 محمدرضا باهنر:
 دخترم گفت دوست ندارم نماينده باشي 

«مهندس محمدرضا باهنر» يا همان مرد لابي‌هاي مجلس ‌ثبت‌نام نکردنش براي انتخابات مجلس دهم را يک سوزنباني براي تغيير مسير قطار سياستش مي‌داند.او در ميان صحبت‌هايش گريزي به خاطرات حضورش در مجلس‌هاي گذشته زد. از نظر باهنر افرادي که از کار حزبي فرار مي‌کنند همان کساني هستند که رأي‌آوريشان را منوط به کارهاي پوپوليستي مي‌دانند.گفتگو با مرد لابي‌هاي مجلس با مزاح و شوخي شروع شد. او که زماني به دست راست علي لاريجاني در مجلس معروف بود وقتي صحبت به لاريجاني مي‌رسد مي‌گويد «آقاي لاريجاني مستجاب الدعوه هستند».او در جواب ‌‌اين سوال که «آيا دعايشان براي شما هم گيرا بوده است؟» با طنازي خاص خودش ماجراي روز بعد از ثبت نام مجلس دهم و شاکي شدن لاريجاني از مشورت نکردنش در اين موضوع را روايت کرد و گفت « لاريجاني مستجاب الدعوه است اما براي رأي نياوردن من دعا نکرده بود، شايد دعا کرد که ثبت نام نکنم».مشروح گفت و گوي محمدرضا باهنر با خبرآنلاين را ‌ بخوانيد:

‌آقاي مهندس! آقاي تاجگردون خاطره‌اي از آقاي لاريجاني در مورد شما تعريف كرده و گفته بودند که رئيس مجلس گفته است «اگر باهنر بيكار بماند، توطئه مي‌كند.»، الان شما در حال توطئه خاصي هستيد؟

(خنده)والا!‌، نمي‌دانم آقاي تاجگردون اصل خبر را هم چقدر دقيق گفته است. چون من نشينده بودم. در هر صورت آقاي لاريجاني تا آن زمان كه با هم برخورد داشتيم و حتي الان به من محبت دارد. حتي در مورد ثبت نام نكردنم هم شاكي شدند.چون بنده يك بار ديگر هم قرار بود ثبت نام نكنم اما 6 ماه قبل از ثبت نام‌ها موضوع را «لو» دادم.

براي مجلس هفتم بود؟

بله. مجلس هفتم بود و مي‌خواستم براي مجلس هشتم ثبت نام كنم. آن زمان مصاحبه كردم و گفتم كه نمي‌خواهم ثبت نام كنم، خيلي هم ايستادگي كردم ولي در نهايت وادار به ثبت نام شدم. اما اين بار چون تجربه داشتم كاملا محرمانه برخورد كردم. در حدي كه به فرزندان خودم هم نگفتم. دختر كوچك من مي‌گفت«بابا من دوست دارم بابايي داشته باشم كه نماينده نباشد، بايد چه كار كنم؟»(خنده)

5 ماه مانده بود به ثبت نام،‌ به دخترم گفتم كه بابا! انگار دعايت دارد،مستجاب مي‌شود. جلوتر رفتيم و دو هفته مانده بود به ثبت نام، ترسيدم، نكند دخترم برود به خواهرهايش اين موضوع را بگويد و از اين طريق داستان ما فاش شود. به همين دليل رفتم به اين دختر كوچكم هم گفتم كه«نه.مثل اينكه دعايت مستجاب نشد. احتمالا من بايد بروم ثبت نام كنم.» دخترم خيلي ناراحت شد اما براي اينكه خبر لو نرود،مجبور شدم اين كار را انجام بدهم.خلاصه اينكه آقاي لاريجاني خيلي محبت داشتند. البته همه روساي مجلس اينگونه بودند. در هر صورت بنده در سايه سه رئيس مجلس كار كرده‌ام.

خب دليل اصلي شما چه بود؟

و اما دليل اصلي من. هر كسي از من مي‌پرسد چرا ثبت نام نكرديد؟هم شوخي و هم جدي مي‌گويم که شما 28 سال راهي را برو، اگر حوصله كردي كه در سال بيست و نهم هم اين راه را بروي، به من توصيه كن.در واقع اين اقدام بنده يك سوزن باني براي تغيير ريل بود، وگرنه ما قاعدتا بازنشستگي نداريم. ما اميد داريم تا زمان حيات، انشاءالله از پيگيري و تلاش براي اصول و اهداف نظام غفلت نكنيم و حس بازنشستگي نداشته باشيم. اما اينكه حتما اين خدمت بايد در مجلس باشد، قاعدتا اينگونه نيست. به اين دليل بنده ثبت‌نام نكردم و انشاءالله كارهاي ديگر انجام مي‌دهم. اما آن نقل خاطره آقاي تاجگردون از آقاي لاريجاني، طنزگونه بوده است.

آن حرف شوخي بود اما ما جدي مي‌خواهيم از شما بپرسيم كه چه مي‎كنيد؟

بله.اين درست است، اما حرف‌هاي آقاي تاجگردون احساس مي‌كنم كه جملات به گونه خاصي مطرح شده است. حتي اگر اصلش هم در واقعيت گفته شده باشد، حالت شوخي و طنز داشته است.

‌حالا الان چه مي‌كنيد؟

الان من يك مقدار كارهاي گذشته‌ام شامل بعضي پيگيري‌ها و قرارها را جمع و جور مي‌كنم. ولي بيشتر تلاشم اين است كه دنبال كارهاي تشكيلات سياسي باشم، در واقع دنبال جمع كردن و منسجم كردن نيروهاي اصولگرا هستم.