نسخه شماره 4083 - 1395/04/23 -

جواد شرفخاني دبير حزب مردم‌سالاري استان ايلام:
اقدامات دولت در خصوص حقوق‌هاي نجومي‌تحسين برانگيز است

استاندار ايلام‌:
توسعه طرح‌هاي دانش‌بنيان باعث ترويج ايده‌پروري در استان ايلام مي‌شود

سلام اميني نماينده مردم ايلام در مجلس‌:
امکانات دستگاه‌هاي نظارتي براي مقابله با فساد در جامعه ناکافي است

معاون استاندار ايلام:
تحقق اقتصاد مقاومتي اولويت اول دولت تدبير و اميد است

مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان ايلام‌:
کارگروه ايجاد رونق در بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک و متوسط استان ايلام تشکيل شد


مديرکل جديد استاندارد ايلام معارفه شد


خبر


امنيت نرم و چرايي اهميت آن


 جواد شرفخاني دبير حزب مردم‌سالاري استان ايلام:
 اقدامات دولت در خصوص حقوق‌هاي نجومي‌تحسين برانگيز است 

دبير حزب مردم‌سالاري ايلام و پژوهشگر مسائل اقتصادي گفت: اقدامات دولت در خصوص برخورد قاطع با متخلفان فيش‌هاي حقوقي وعودت مبالغ پرداخت شده به بيت‌المال قابل تحسين است و در کنار اين اقدام شايسته دولت حمايت‌هاي مجلس و رهنمودهاي مقام معظم رهبري نيز دلگرم کننده است .

دکتر جواد شرفخاني اظهار کرد: جامعه اميدواراست در اين خصوص هيچ خط قرمزي براي شناسايي و برخورد قاطع با اين مساله و افراد درگير با آن وجود نداشته باشد و با همه سازمان‌ها و نهاد‌ها مشمول نظارت برخورد مناسب صورت گيرد و همچنين سازمان‌ها و نهاد‌ها نظارتي نيز با توجه بيشتر اينگونه مسايل را رصد کنند تا شاهد تضييع حقوق بيت‌المال نباشيم.

عضو شوراي مرکزي حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه در حال حاضر بر‌اساس شنيده‌ها حدود صد‌ها فيش حقوقي نا متعارف در کشور وجود دارد يادآور شد: نکته قابل تامل در اين خصوص اين است که افرادي که حقوق‌هاي کلان را دريافت مي‌کنند غالبا در زمينه کاري خود تخصص آنچناني نداشته و بيشتر بر اساس رابطه و نفوذ انتخاب مي‌شوند و هيچ تعهدي نيز براي ارتقاي فعاليت تحت مسئوليت‌شان ندارند‌.شرفخاني تاکيد کرد: موضوع پرداخت و دريافت حقوق‌هاي کلان و غير‌متعارف در ايران بحث جديدي نيست بلکه درساليان گذشته نيز معمولا در صنعت بانک و بيمه مرسوم بوده ولي به طور گسترده و جدي در جامعه مطرح نشده و مورد بررسي و کنکاش قرار نگرفته بود.

وي گفت: البته پرداخت حقوق با مبالغ نا متعارف و غير معمول در بانک‌ها و شرکت‌هاي بيمه بخش خصوصي در کشورهاي توسعه يافته امري پذيرفته شده مي‌باشد زيرا در آنجا افرادي که داراي تخصص بالا در اين زمينه مرتبط با کار هستند با ارائه رزومه و سوابق کاري در کنار پيشنهاد مبلغ حقوق و نيز پروپزالي که شرکت را بر اساس چشم انداز و برنامه به سود آوري برساند انتخاب مي‌شوند.

شرفخاني افزود: و اين افراد نيز اغلب شرکت‌ها را به اهداف سودآورشان مي‌رسانند . بنابراين در آن جوامع حساسيت خاصي در خصوص حقوق‌هاي کلان وجود ندارد ضمن اينکه در آنجا فعاليت و تصميمات ضمن رعايت قوانين موضوع رعايت حقوق و مسئوليت‌هاي اجتماعي اغلب بر اساس قاعده فزوني منابع بر مخارج انجام مي‌شود.


 استاندار ايلام‌:
 توسعه طرح‌هاي دانش‌بنيان باعث ترويج ايده‌پروري در استان ايلام مي‌شود 

محمدرضا مرواريد استاندار ايلام گفت: در سال اقتصاد مقاومتي توسعه طرح‌ها و کارهاي دانش‌بنيان و نوآور، باعث توسعه و ترويج ايده پروري و هدايت ايده‌هاي نو به سمت عملياتي شدن در اين استان مي‌شود.

استاندار ايلام در اولين جشنواره ايده‌هاي ثروت‌ساز دانشگاه ايلام اظهار کرد: اگر‌چه استان ما دير به مجموعه طرح‌هاي دانش‌بنيان پيوست اما با استعدادهاي خوبي که وجود دارد اميدواريم اين عقب‌ماندگي جبران و شاهد رشد و شکوفايي اين استعدادها باشيم. وي افزود: در گذشته بسياري از افراد مستعد به دليل کمبود امکانات و نبود مرکز يا شرکتي براي براي ثبت و عملياتي شدن استعدادهاي خود از اين ايده‌ها استفاده نمي‌کردند اما با داير شدن شرکت‌هاي دانش‌بنيان و همکاري دانشگاه‌ها و واحدهاي آموزشي اين نقيصه رفع و افراد براحتي مي‌توانند ايده‌هاي خود را به ثروت تبديل کنند. مرواريد يادآور شد: راه‌اندازي مراکز دانش‌بنيان از افراد داراي ايده‌هاي برتر حمايت مي‌کند تا اين افراد با کمک‌هاي مالي و معرفي به بانک‌ها از تسهيلات خوبي براي عملي ساختن ايده‌هاي خود برخوردار شوند.

وي تاکيد کرد: حضور 200 نفري و کم سابقه نخبگان و ايده پردازان در اين جشنواره نشان از وجود استعدادهاي بي‌شمار و علاقمند در استان دارد و برگزاري اين جشنواره ثابت کرد بعد مسافت و مرزها نمي‌تواند افراد را حتي در شهرهاي کوچک از علم و تکنولوژي باز دارد.

استاندار ايلام گفت: با وجود تحريم‌هاي ظالمانه در کشور نخبگان و ايده پردازان مستعد و توانمند با کمترين امکانات بهترين ايده‌ها را ارائه کرده‌اند و يکي از دستاوردهاي برجام دسترسي همه افراد به سايت‌ها و منابع علمي ‌و تکنولوژي جهان است که نخبه‌هاي ايراني با بهره‌مندي حداکثري از اين منابع در بسياري از مجامع علمي‌ داخلي و خارجي موفق ظاهر شده‌اند. مرواريد با اشاره به شعار سال اضافه کرد: در اين زمينه امکانات مناسبي در اختيار ايده سازان از جمله وام ارزان قيمت و تشکيل صندوق‌هاي حمايت از ايده‌ها قرار خواهد گرفت تا افراد براحتي ضمن شکوفايي ايده‌ها، آنها را به ثروت تبديل کنند.وي با توجه به هم مرز بودن با استان ايلام با کشور عراق و وجود مشترکات فرهنگي، مذهبي و قومي‌با اين کشور افزود: نخبگان ايلامي ‌از فرصت بازارکار و مخاطبان اين کشور بهره ببرند و با مشارکت اين مخاطبان کارهاي بزرگي را طراحي و در زمينه شرکت‌هاي دانش‌بنيان و تبديل ايده به ثروت و توليد يک جهش خوب ايجاد کنند. استاندار ابراز اميدواري کرد در آينده اين استان به عنوان يک استان فن‌آور معرفي شود و با شکوفايي استعدادهاي نهفته از اين ظرفيت براي ارتقاي و توسعه استان در زمينه‌هاي صنعت و معدن، کشاورزي، گاز و پتروشيمي ‌و صنعتي استفاده کرد.

رئيس دانشگاه ايلام نيز در اين آيين اظهار کرد: سال گذشته تعامل به گونه اي بود که برنامه‌هاي مناسبي در زمينه علم و فن آوري در استان صورت گرفت و با حمايت استاندار از برنامه‌هاي دانشگاهي، پيشرفت‌هاي خوبي در اين بخش حاصل شد.

محمد‌علي اکبري گفت: عملکرد مراکز و شرکت‌هاي دانش‌بنيان در ديگر استان‌هاي کشور موفقيت‌آميز بود اما استان ايلام از لحاظ کمي ‌و کيفي شرکت‌هاي دانش‌بنيان با مشکلاتي مواجه است.

به گفته وي، دانشگاه ايلام در صدد افزايش اين مراکز و بومي‌سازي ايده‌ها و طرح‌هاي دانش‌بنيان و ايجاد تعامل بيشتر با مسئولان پارک علم و فناوري براي بالفعل کردن اين استعدادها بسيج شوند. علي اکبري افزود: با توجه به شرکت کم‌سابقه 200 نفر در اين جشنواره اين اميدواري به وجود آمده که افراد توانمند در اين استان در صدد تبديل ايده‌هاي خود به ثروت هستند و در بين شرکت‌کنندگان اقشار مختلفي چون دانش‌آموزان و دانشجويان و حتي اعضاي هيات علمي‌ دانشگاه‌ها حضور داشتند.

وي با اشاره به داوري اين جشنواره اعلام کرد: با توجه به استقبال بي‌نظير و تنوع ايده‌ها کار داوري سخت است که در مرحله اوليه تعدادي از اين طرح‌ها رد و بيش از 70 طرح به مرحله بعد راه يافت و براي شناسايي نفرات برتر در سه پنل کشاورزي، صنعت و فناوري داوري‌هاي انجام شد. وي تاکيد کرد: رسالت اوليه ما پايش و شناسايي استعدادها و ايده‌ها و مرحله بعدي نيز تبديل اين ايده‌ها به ثروت است حال آنکه ما زمينه را براي اجرايي کردن مرحله دوم فراهم مي‌کنيم.علي اکبري يادآور شد: اين ايده‌ها بايد کماکان ادامه يابد و مرکز پژوهشي دانشگاه نيز اين روند را ادامه مي‌دهد و در تلاشيم نقص کمبود شرکت‌هاي دانش‌بنيان را رفع و ايلام را در حوزه نظريه‌پردازي و دانش در تراز ملي معرفي کنيم.

در اين جشنواره 176 ايده به دبيرخانه جشنواره ارسال شد و در نهايت 73 ايده به مرحله پاياني راه يافت که از ميان آنها 17 طرح به عنوان طرح‌هاي برتر و شايسته برگزيده شدند.آيين گشايش نخستين جشنواره ايده‌هاي ثروت‌ساز در سالن همايش‌هاي دانشگاه ايلام و با حضور مسئولان استاني، اساتيد و دانشجويان و جمعي از نخبگان و ايده‌پردازان استان برگزار شد.


 سلام اميني نماينده مردم ايلام در مجلس‌:
  امکانات دستگاه‌هاي نظارتي براي مقابله با فساد در جامعه ناکافي است 

نماينده مردم ايلام، مهران، سيروان، چرداول، ملکشاهي و ايوان در مجلس شوراي اسلامي‌ امکانات دستگاه‌هاي نظارتي را براي مقابله سازمان يافته با فساد ناکافي دانست.

اميني اظهار کرد: امکانات دستگاه‌هاي نظارتي براي مبارزه با فساد بسيار کم است و با ماموريت آنها همخواني ندارد به همين دليل از مسائلي مانند جلوگيري از مبارزه با فساد غافل مي‌شوند که اين براي کشور گران تمام مي‌شود.

وي افزود: وجود فساد باعث مي‌شود يک مدير حقوق 500 ميليون ريالي بگيرد و در مقابل، يک استاد تمام دانشگاه دريافتي‌اش تنها 70 ميليون ريال و يک معلم درگير هزينه بالاي اجاره خانه باشد.

عضو کميسيون انرژي مجلس دهم يادآور شد: نمايندگان مجلس که از نزديک شاهد مشکلات و تنگناهاي اقتصادي مردم هستند و به سادگي از کنار اين مساله (حقوق‌هاي نامتعارف) متاثر کننده که قلب مردم را جريحه‌دار کرده است، نخواهند گذشت. اميني با تاکيد بر لزوم نظارت مجلس بر اين مسائل تاکيد کرد: گاهي برخي افراد نظارت‌هاي مجلس را سياسي جلوه مي‌دهند در حاليکه ماموريت اصلي مجلس نظارت است.

وي ادامه داد: همانطور که رهبر معظم انقلاب در پيام خود فرمودند، بايد با متخلفان در ارتباط با حقوق‌هاي نا‌متعارف برخورد کرد و وجوه به ناحق برداشته شده به بيت‌المال مسترد شود.

نماينده مردم ايلام، مهران، سيروان، چرداول، ملکشاهي و ايوان در مجلس شوراي اسلامي‌ گفت: نمايندگان تلاش دارند با تلفيق لايحه دولت و طرحي که در مجلس تهيه مي‌شود راه‌هاي سوء‌‌استفاده از بيت‌المال را براي برخي از مديران ببندند. وي يادآور شد: براي تعديل حقوق‌هاي بالا بايد به جاي تعيين حداقل و حداکثر حقوق مستمر، کف و سقف براي ميزان دريافتي‌ها تعيين کرد و با تعيين يک معيار و ملاک، هر کارمند دولت حداکثر دريافتي اش، از يک ميزاني بيشتر شود.

اميني با بيان اينکه تعيين معيار و ملاک براي ميزان دريافتي، روزنه‌ها و راه‌حل‌هاي افزايش را مي‌بندد، اضافه کرد: اينها ايرادهاي قانوني بر نظام پرداخت حقوق است لذا قانون بايد اصلاح شود تا اين ايرادها مرتفع گردد. وي با بيان اينکه مجلس پيگير مساله پرداخت‌هاي نامتعارف به برخي از مديران دولتي است، افزود: در روزهايي که مجلس به مناسبت عيد فطر تعطيل بود، رئيس مجلس پيگير موضوع حقوق‌هاي نامتعارف از مراجع نظارتي همچون ديوان محاسبات، سازمان بازرسي و قوه قضاييه بود ضمن اينکه تعطيلات تابستاني مجلس براي بررسي حقوق‌هاي نامتعارف لغو شده است.

عضو کميسيون انرژي مجلس دهم گفت: فاجعه بزرگتر از حقوق‌هاي نجومي‌آنجاست که برخي مديران اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب فکر مي‌کنند چون حقوق‌هاي زير 200 ميليون ريال مي‌گيرند، در حال لطف به مردم هستند و قهرمانانه فيش‌هاي حقوقي شان را منتشر مي‌کنند!

غافل از اينکه بسياري از مردم همچنان براي يک وام 30 ميليون ريالي اندر خم يک کوچه هستند. اميني به يکي از سخنان امام علي (ع) اشاره کرد که مي‌فرمايند: اي مردم! با اين لباسي که بر دوش دارم و اين مرکبي که بر او سوار هستم، داخل شهر شما شدم.

پس اگر من از شهرتان خارج شدم و به غير از چيزهايي که با آن وارد شدم، چيز ديگري داشتم، پس بدانيد من از خيانتکاران هستم.


 معاون استاندار ايلام:
 تحقق اقتصاد مقاومتي اولويت اول دولت تدبير و اميد است 

حشمت‌الله عسگري در آيين آغاز به کار نخستين کانون شکوفايي علم و فنآوري شهرستان آبدانان با بيان اينکه تجاري‌سازي ايده مهمترين ماموريت پارک‌هاي علم و فناوري است، اظهار کرد: پارک‌هاي علم و فناوري در کشور ضامن اجراي درست و هوشمندانه اقتصاد مقاومتي و هدايت همه فعاليت‌هاي اقتصادي به سمت علم و دانش هستند‌.

وي با اشاره به ضرورت تقويت توان علمي‌ مناطق، تحقق اقتصاد مقاومتي را اولويت نخست دولت تدبير و اميد دانست و افزود: مردمي ‌بودن، استفاده از روحيه جهادي، علم‌محوري، درون‌زايي و برون‌گرايي مهمترين شاخصه اقتصاد مقاومتي مد نظر مقام معظم رهبري است.معاون استاندار ايلام آشنايي مديران اجرايي و دهياران را با کليات و ساختارهاي اقتصاد مقاومتي ضروري دانست و اظهار کرد: آبدانان يکي از شهرستان‌هاي علمي‌کشور است که با راه‌اندازي نخستين کانون شکوفايي علم و فناوري در آن مي‌توان با استفاده از استعدادهاي خدادادي زيرساخت‌هاي علمي ‌و تسهيلات اعطايي شاهد تحولات عميق و ماندگاري در ابعاد فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، معيشتي و کارآفريني شهرستان باشيم.معاون اقتصادي استاندار ايلام تجاري‌سازي انديشه‌هاي علمي ‌و خلق ثروت را مهمترين ماموريت پارک‌هاي علم و فناوري دانست و اضافه کرد: همه مديران اجرايي و تشکل‌هاي مردم نهاد وظيفه دارند با همکاري با متوليان کانون شکوفايي و فناوري و هدايت جوانان و نيروهاي خلاق و جوياي کار قدم‌هاي مثبت و مستحکمي‌براي رفع مشکلات منطقه خود بردارند.


 مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي استان ايلام‌:
 کارگروه ايجاد رونق در بنگاه‌هاي اقتصادي کوچک و متوسط استان ايلام تشکيل شد 

«مرتضي دارايي» گفت‌: در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري در نامگذاري امسال به‌ عنوان سال اقتصاد مقاومتي‌، اقدام و عمل و همچنين با توجه به تأکيدات رياست جمهوري و وزير صنعت، معدن و تجارت مبني بر اجراي طرح رونق صنايع کوچک و متوسط اين کارگروه با حضور عضو هيات مديره و معاون صنايع کوچک سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران، رييس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان، معاون بازرگاني اين سازمان، معاون صنايع کوچک تشکيل برگزار شد. دارايي افزود‌: شناسايي واحدها و طرح‌هاي مشمول حمايت، تزريق نقدينگي، ايجاد اشتغال پايدار، کمک به افزايش ظرفيت توليد را از مهمترين اهداف تشکيل کارگروه ايجاد رونق عنوان کرد.وي اولويت بندي طرح‌ها را براي واحدهاي مشمول حمايت براساس طرح‌ها و واحدهاي تکميل کننده زنجيره تأمين، طرح‌ها و واحدهاي عضو خوشه‌هاي کسب وکار، طرح‌ها و واحدهاي داراي بازار مناسب، اشتغالزايي مناسب، طرح‌ها و واحدهاي صادرات گرا، دانش بنيان و صنايع نوين، طرح‌ها و واحدهاي ايجاد کننده ارزش افزوده بالا، توليدکنندگان کالاي نهايي و طرح‌ها و واحدهاي در آستانه تملک توسط بانک‌ها دانست‌.

بنگاه‌هاي کوچک در شکوفايي صنعت کشور

جايگاه مهمي دارند

معاون صنايع کوچک سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران در اين کارگروه اظهار کرد‌: هدف اصلي کارگروه‌هاي ايجاد رونق بنگاه‌هاي کوچک و متوسط تعيين و تکليف و رونق بخشي به واحدهاي راکد و تعطيل است.

«غلامرضا سليماني» با بيان اينکه بنگاه‌هاي کوچک و متوسط در رونق و شکوفايي صنعت و توليد کشور جايگاه مهمي دارند اظهار داشت: مسئولين، صدا و سيما و ائمه جمعه بايد به اين موضوع پرداخته و اهميت آن را تشريح کنند. سليماني با اشاره به نامه ابلاغي رييس کل بانک مرکزي در نشست ستاد تسهيل کشور در خصوص پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي معرفي شده ستاد تسهيل استان‌ها بيان کرد: رييس ستاد تسهيل استان‌ها بايد مصارف و منابع لازم استان خود را مشخص کنند و ستاد تسهيل کشور ابلاغ کنند.معاون صنايع کوچک سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران افزود: توجه به مشوق‌هاي صادراتي براي واحدهايي داراي پتانسيل، دوره‌هاي آموزشي، کنسرسيوم صادراتي، تجليل از واحدهاي موفق و صادرات‌گرا از مهمترين موضوعات قابل پيگيري براي رونق و شکوفايي صنعت استان ايلام است. وي با توجه به پتانسيل و موقعيت استان ايلام و نزديک‌‌ترين مرز زميني با کشور عراق گفت: سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران آمادگي دارد به عنوان ميزبان در استان ايلام از سرمايه‌گذاران عراقي استقبال کرده و آنها را براي سرمايه‌گذاري و استفاده از محصولات استان پرزنت کنند.


 مديرکل جديد استاندارد ايلام معارفه شد  

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري ايلام گفت: حرکت ايلام بر روي ريل صنعتي شدن، وظيفه استاندارد را مضاعف خواهد کرد.

دکتر «حشمت‌اله عسگري» در مراسم تکريم و معارفه مدير کل قديم و جديد اداره کل استاندارد استان ايلام، اظهار کرد: موضوع استاندارد و استاندارد سازي با تمام انسان‌ها و دستگاه‌ها و همه فصول هزينه سبد يک خانوار سر و کار دارد و به هر بخشي يا به عبارتي چهار گوشه زندگي انسان که رجوع کنيم مقوله استاندارد پيش‌روي ماست.

وي با بيان اينکه استاندارد جايگاه حاکميتي در دنيا و تبع در کشور ما دارد، افزود: استاندارد بدان خاطر حائز اهميت است که در دنيا شاخص‌هاي ارزيابي در هر زمينه بر اساس معيارهاي مطلوب استاندارد سنجيده مي‌شود که در مباحث اقتصادي نيز ملاک‌هاي استاندارد عامل تضمين و پيشبرد کار هستند.معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري ايلام اضافه کرد: ايلام در حال صنعتي شدن و حرکت در مسير پيشرفت صنعتي است که اين مهم، وظيفه استاندارد را به مراتب سنگين‌تر خواهد کرد چرا که در بخش‌هاي زيربنايي از جمله سيمان، فولاد، مصالح ساختماني و ... استاندارد بايد بيش از پيش ايفاي نقش کند.

عسگري با اشاره به اينکه امروز در کنار صنعتي شدن مقوله بزرگ و با اهميت صادرات در استان ايلام وجود دارد، عنوان کرد: در همين راستا در حال تعدد مرزهاي استان با کشور عراق هستيم و اين مهم استاندارد را پر کارتر خواهد کرد و نبايد فراموش کرد که پايداري بازار مرهون استاندارد‌سازي است.

وي عنوان کرد: در برخي بازارها حضور بازرگانان ما کم رنگ شده که اين امر نيازمند رعايت استاندارد‌هاست لذا آينده صادرات کشور از مرز بين‌المللي مهران بخشي از آن مسير استاندارد مي‌گذرد که خوشبختانه اعتبار اين دستگاه در سال جاري نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري ايلام با بيان اينکه وجود برخي از محدوديت‌هاي صادراتي براي تجار و بازرگانان ما به دليل عدم برخورداري کالاهاي صادراتي آنها از استانداردهاي مورد نظر بازارهاي هدف است، تاکيد کرد: اداره کل استاندارد استان ايلام از جمله دستگاه‌هايي است که توجه ويژه‌اي به مديريت منابع انساني دارد.عسگري در پايان تصريح کرد: اولويت استاندار بر رشد بانوان در حوزه‌هاي مديريتي استان است.

مهندس «فريدون بلغاري» مدير کل هماهنگي امور استان‌ها و دبيرخانه شوراي عالي استاندارد ايران نيز در اين مراسم گفت: فضاي استان ايلام جا و انگيزه رشد را براي مديران فراهم کرده است.وي با اشاره به اينکه در بسياري از متون فرهنگي ما شنيده شده که کار نيک انجام دهيد، عنوان کرد: خريد کالاي ايراني به معني کنار زدن کالاهاي بي‌کيفيت خارجي در بازار است که در راستاي تحقق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است.

دکتر «جهانبخش سنجابي» رييس پژوهشگاه ملي استاندارد ايران نيز در اين مراسم عنوان کرد: استان ايلام در عرصه رشد و توليد جهش بسيار خوبي داشته است.وي تاکيد کرد: استان ايلام سال گذشته در بين 31 استان کشور توانست رتبه دوم ارزيابي را به خود اختصاص دهد.

در اين مراسم از زحمات مهندس «محمد مددي» تقدير و «مهناز همتي» به عنوان مدير کل جديد استاندارد استان ايلام معارفه شد. همتي پيش از اين معاون ارزيابي انطباق اداره کل استاندارد ايلام بوده است.


 خبر 

اقدامات ويتريني جوابگوي نياز فرهنگي

جامعه نيست

فرمانده انتظامي‌استان ايلام با تاکيد بر ترويج و نهادينه نکردن فريضه امر به معروف و نهي از منکر گفت: اقدامات ويتريني جوابگوي نيازهاي فرهنگي جامعه نيست. سردار نورعلي ياري در نشست کميته عفاف و حجاب اظهار کرد: قرارگاه ضد فرهنگي و سياسي حاکمان سلطه حمله‌هاي شديدي را عليه باورهاي ديني شروع کرده است. وي ادامه داد: دشمنان امروز با در اختيار داشتن فضاي رسانه‌اي و صرف هزينه‌هاي گزاف سعي دارند ملت ايران اسلامي‌را از اسلام واقعي دور و خانواده‌هاي را از فرهنگ ناب محمدي تهي نمايند. فرمانده انتظامي‌استان ايلام مقابله با اين توطئه عظيم را نيازمند کار فرهنگي دانست و گفت: فضاي غبار آلودي که در برخي مواقع با هجمه‌هاي ضدفرهنگي دشمن ايجاد مي‌شود، بايستي با اقدامات فرهنگي دستگاه‌ها و ترويج فريضه‌ امر به معروف و نهي از منکر در جامعه پاک شود. وي با قدرداني از برخي اقدامات فرهنگي ادارات و نهادهاي دولتي از جمله سپاه پاسداران گفت: در زمينه‌هاي فرهنگي به دنبال کارهاي ويتريني نباشيم. سردار ياري با تأکيد بر عمل‌گرايي به عنوان مولفه اصلي مقابله با جنگ نرم دشمن يادآور شد:پيروزي در جبهه فرهنگي مستلزم کار محتوايي و اصيل ايراني و اسلامي‌است. وي ترويج ازدواج‌هاي ايراني و اسلامي‌و حمايت از تشکل‌هاي دانشجويي در حوزه حجاب و عفاف را از راهکارهاي تحقق جامعه سالم و پويا عنوان کرد و يادآور شد: بايستي با شناسايي خانواده‌هاي در معرض آسيب به صورت علمي‌و ريشه‌اي در حل آسيب‌هاگام برداشت. فرمانده انتظامي‌استان ايلام در پايان با قدرداني از تلاش‌ها و برنامه سازي‌هاي صدا و سيماي مرکز ايلام خواستار توجه جدي مسئولان فرهنگي استان به مقوله عفاف و حجاب به عنوان اولويت برنامه‌اي اجتماعي شد.

امنيت رواني جامعه مستلزم توجه جدي به مقوله عفاف و حجاب

مشاور استاندار و مديرکل امور زنان و خانواده استانداري ايلام نيز در اين نشست گفت: دشمن با پيگيري جنگ نرم در صدد است حيا و عفت را در جامعه کمرنگ کند. کلثوم خليلوند مقوله حجاب و عفاف را موضوعي فرهنگي دانست که ترويج و گسترش آن نيازمند کار فرهنگي و مستلزم عزم همگاني است، امروز تحقق امنيت رواني جامعه مستلزم توجه جدي به مقوله عفاف و حجاب است.


 امنيت نرم و چرايي اهميت آن 
نويسنده : محمود يزدان‌فام

قسمت دوم

در قسمت اول يادداشت امنيت نرم و چرايي اهميت آن، مفهوم قدرت و امنيت نرم و سخت و مباني فکري امنيت نرم را مورد ارزيابي و بررسي قرار داديم و يادآور شديم که امنيت يکي از اساسي‌ترين مفاهيم حوزه سياست و روابط بين‌الملل است. امنيت نياز بنيادين و هدف اوليه و اساسي تک‌تک انسان‌ها در جامعه و دولت‌ها در عرصه بين‌المللي است.

براي تأمين امنيت ابزارها و شيوه‌هاي مختلفي وجود دارد که متأثر از سه نوع قدرت نظامي، اقتصادي و جذب کنندگي است. امنيت نرم، وضعيتي است که با ايجاد و تقويت توان جذب‌کنندگي در جامعه به وجود مي‌آيد‌.

قدرت نرم

قدرت نرم تأمين خواسته‌ها از طريق جذب ديگران بدون پرداخت هرگونه پاداش مادي است. قدرت نرم به توانايي افراد در شکل دادن به برنامه اجرايي و رفتاري ديگران بر اساس خواسته خود است. در سطح فردي، اين موضوع به جذابيت‌ها و توان فريبايي افراد اشاره دارد. در سطح رهبري، قدرت نرم آن است که ديگران خواسته‌هاي رهبران را آنگونه که او لازم مي‌داند درک کرده و به اجرا درمي‌آورند. اين اقدامات، بيش از اينکه با ايجاد سازمان‌هاي بزرگ و عريض و طويل صورت گيرد، از طريق درک مشترک از ارزش‌ها، هنجارها، اهداف و آرمان‌ها، و قواعد و قوانين دروني شده ناشي مي‌شود. به گفته جوزف ناي «قدرت نرم ستون سياست‌هاي دموکراتيک روزانه است و حتي در حوزه نظامي‌هم اين قدرت نقش بسيار مهمي ‌را ايفا مي‌کند» قدرت نرم از جنس قدرت اقناعي در نوشته گالبرايت، قدرت هژمونيک در نوشته‌هاي گرامشي و فوکو است. قدرت مشروع، قدرتي است اجتماعي که از سوي ديگران پذيرفته شده و آنها وجود و اعمال آن را در راستاي حفظ منافع و ارزش‌هاي حياتي خود و جامعه ارزيابي مي‌کنند.

بين قدرت و مشروعيت رابطه تنگاتنگي وجود دارد. هرقدر مشروعيت قدرت بالا باشد، اعمال آن کم هزينه است و برعکس، هرچقدر ميزان مشروعيت قدرت کاهش يابد، هزينه‌هاي آن افزايش يافته و ممکن است در نهايت به سرنگوني زمامداران يا تغيير نظام سياسي بيانجامد. حکومت‌ها براي تداوم ثبات و حيات خود ناگزير به حفظ و افزايش مشروعيت خود هستند.

در عين حال، موضوع اساسي در اين نوشته اين است که چه عواملي موجب شده است بشر بيش از گذشته به قدرت نرم و امنيت نرم توجه کند. دلايل توجه به امنيت نرم و افزايش جايگاه آن در مراکز تصميم گيري و سياست گذاري، در سه حوزه بسترها و عوامل فکري، عوامل و تحولات بين‌المللي و عوامل و زمينه‌هاي داخلي قابل طرح است که در ادامه به آنها پرداخته مي‌شود.

بررسي تک تک عوامل مؤثر در توجه به امنيت نرم، نشان مي‌دهد جمهوري اسلامي‌ايران راهي جز توسل به اين شيوه ندارد. جهاني شدن، جامعه ايراني را به شدت تحت تأثير قرار داده است. ايران از قديم در مسير فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي گوناگون قرار داشت و مناسبات فرهنگي و تمدني آن بسيار عميق و دامنه دار است. در شرايط کنوني، اين تعامل به رغم برخي محدوديت‌ها همچنان تداوم يافته و گسترده‌تر هم شده است. ابزارها و شيوه‌هاي جديد ارتباطي موجب شده است ارتباط ايرانيان با مردم کشورهاي ديگر گسترش بيشتري يافته و تحت تأثير تحولات جهاني شدن قرار بگيرند. اين تحولات در همه عرصه‌هاي سياسي، اجتماعي، فرهنگي، و اقتصادي قابل مشاهده است.

در چنين روندي، مردم ايران به نظامي‌ مردم‌سالار، با ارزش‌ها و آرمان‌هاي مشترک تمايل نشان داده و در معرض تحولات ساير جوامع قرار گرفته و خواسته‌هاي جديد را مطرح مي‌نمايند که ناتواني دولت در بازسازي قدرت مشروعيت ساز خود، به موقعيت آن در ميان مردم لطمه زده و جايگاه آن را در برابر قدرت‌هاي رقيب اجتماعي تضعيف مي‌کند. همچنين، جمهوري اسلامي ‌ايران همانند ساير کشورها در معرض تغيير پارادايم امنيت قرار گرفته است. امنيت ديگر جلوگيري از تهديد نظامي‌ مستقيم خارجي نيست. امنيت ابعاد گوناگون اقتصادي، زيست محيطي، اجتماعي و مانند آن دارد که نيازمند توجه و اقدامات بيشتر دولت‌هاست. انتظارات مردم از دولت به شدت افزايش يافته و عملکرد حداقلي دولت در تأمين امنيت ملي نمي‌تواند موجب مشروعيت آن شود. در شرايط عادي، مشروعيت دولت‌ها فراتر از رفتار معطوف به امنيت سخت است و پاسخ به انتظارات به وجود آمده در مردم و توجه دولت به آن، موجب دوري آنها از نظام‌هاي فکري و گفتماني رقيب مي‌شود و عملاً به تقويت بيشتر مشروعيت جمهوري اسلامي ‌ايران مي‌انجامد. تأکيد بر امنيت نرم از جنبه ديگري نيز قابل بررسي است. تقابل و تعامل امنيت نرم و سخت تعاملي است معنادار. امنيت نرم شيوه خاصي از سياستگذاري، انتخاب زمامداران و تأمين امنيت است که در صورت موفقيت مي‌تواند به تقويت بنيان‌هاي مشروعيتي جمهوري اسلامي ‌ايران منجر شود. در صورتي که نتيجه تأکيد بر امنيت سخت که ناشي از انتخاب نادرست کارگزاران يا امري اجتناب‌ناپذير باشد، تضعيف بيش از پيش گفتار مشروعيت‌ساز جمهوري اسلامي ‌در عرصه اجتماعي است. به نظر مي‌رسد در اين شرايط، همت مسئولين بايد معطوف به روش‌هاي بازتوليد مشروعيت و تضعيف عوامل آشوب ساز فکري باشد تا مباني فکري و مشروعيتي نظام سياسي بيش از اين تقويت شود و بتواند به احيا و بازسازي گفتماني و مشروعيتي خود بپردازد. سستي و ناتواني در بازسازي نظام مشروعيتي جمهوري اسلامي ‌ايران مي‌تواند وضعيت جنبشي ايران را تقويت کند و نظام‌هاي فکري و مشروعيتي رقيب را که متأثر از عوامل طرح شده در اين نوشته تقويت شده‌اند، در موقعيت برتر و تهديدکننده قرار دهد. تداوم اين وضع مي‌تواند نظام سياسي را به مرحله‌اي برساند که در آن، اراده معطوف به عمل، از رهبران و بدنه آن ستانده مي‌شود و يا آنها به مرحله‌اي وارد مي‌شوند که در آن توسل به قدرت و امنيت نرم ديگر ممکن نيست و امتناع در فکر به امتناع در افراد و عمل منجر شده و در نهايت، نظام سياسي در دايره‌اي قرار مي‌گيرد که به جز امنيت سخت فکر نمي‌کند.