نسخه شماره 4083 - 1395/04/23 -

19 استان به مرحله پيري جمعيت رسيده‌اند
700 هزار آلزايمري در کشور

از سوي وزارت بهداشت صورت گرفت:
نگراني از ورود فاضلاب به مزارع ذرت، گندم و جو

معاون وزير آموزش‌و‌پرورش خبر داد:
ازدواج زودهنگام «دانش‌آموزان ابتدايي» در برخي مناطق


انتشار مناطق داراي بيشترين آلودگي صوتي پايتخت


90 درصد ناسازگاري دانش‌‌آموزان در مدارس ناشي از مشکلات درون خانواده است


 19 استان به مرحله پيري جمعيت رسيده‌اند
 700 هزار آلزايمري در کشور 

رئيس دبيرخانه سالمندان با اشاره به وجود 700 هزار بيمار آلزايمري در کشور گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد که نسل جديد علاقه‌اي به نگهداري پدر و مادران خود ندارند.

فريد براتي سده در گفتگو با مهر، با بيان اينکه از 2 دهه پيش علائم سالمندي در جامعه در حال نمايان شده بود، افزود: از همان زمان هشدارهايي در خصوص پير شدن جامعه ارائه داديم اما کسي توجه نکرد. بي‌توجهي سازمان‌هاي متولي از جمله بهزيستي به هشدارهاي سالمند شدن جمعيت اگر نگوييم خيانت به جامعه ايراني دستکم نوعي کم‌کاري است که بايد به سرعت جبران شود.

وي ادامه داد: براساس تحقيقات انجام شده، نسل امروز و فرزندان ما هيچ علاقه‌اي به نگهداري و مراقبت از پدر و مادران سالمند خود ندارند بنابراين نهادهاي مسئول در موضوع سالمندي بايد با برنامه ريزي دقيق شرايط آينده کشور را در نظر بگيرند و با توجه به هشدارهاي ارائه شده مساله سالمندي جمعيت را جدي بگيرند. رئيس دبيرخانه سالمندان تاکيد کرد: پير شدن جامعه و مراقبت از سالمندان يک مساله چالشي در بسياري از کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است به طوري که امروزه حدود 20 درصد جمعيت کشور چين سالمند هستند و اين آمار اگرچه در کشور ما حدود 8 درصد است اما جمعيت ما به سرعت در حال پير شدن است و بايد از الگوي کشورهاي مختلف در مواجهه با سالمندي جمعيت استفاده کنيم.

براتي سده خاطرنشان کرد: 19 استان کشور به مرحله پيري جمعيت رسيده اند و در حال نزديک شدن به بحران سالمندي قرار دارند. لازم است سازمانهاي مردم نهاد با ورود به موضوع سالمندي و ارائه خدمات مورد اين جمعيت، خود را آماده مقابله با بحرانهاي پيش‌رو کنند.

رئيس دبيرخانه سالمندان با تاکيد بر ضرورت تربيت مشاوران سالمندان اضافه کرد: در کشورهاي توسعه يافته ارائه خدمات به سالمندان و بيماران آلزايمري به صورت شبکه اي انجام مي شود به طوري که فرد سالمند با برقراري تماس با سازمانهاي مردم نهاد مي تواند خدمات مورد نياز خود را دريافت کند. در همين راستا بايد مراکز مشاوره با حمايت سازمان نظام روانشناسي فعال شوند. حدود 100 سال از ارائه دروس علمي روانشناسي در ايران مي‌گذرد اما نظام روانشناسي هنوز نتوانسته نقش بنيادي خود را در ساماندهي ارائه خدمات به اقشار مختلف جامعه ايفا کند.

وي با اشاره به وجود بيش از 700 هزار بيمار مبتلا به آلزايمر در کشور گفت: از هر 10 نفر در کشور يک نفر مبتلا به آلزايمر است و اين در حالي است که هيچ نهاد يا دستگاهي براي کمک رساني، ارائه آموزش‌هاي لازم و ساماندهي بيماران آلزايمري وجود ندارد و اين افراد در جامعه رها شده‌اند. انجمن آلزايمر مدعي است که حدود 5 هزار بيمار مبتلا به آلزايمر را تحت پوشش دارد اما اين آمار تنها مختص تهران است و در ديگر استان‌هاي کشور هيچ نهاد خدماتي براي افراد آلزايمري پيش‌بيني نشده است. بنابراين وظيفه سازمان نظام روانشناسي است که با استفاده از توان همه اعضا و صاحبنظران روانشناسي به موضوع سالمندي ورود کند.

براتي سده با تاکيد بر استفاده از ظرفيت سالمندي جامعه براي اشتغال فارغ التحصيلان افزود: نظام روانشناسي بايد با بدنه جامعه دانشگاهي ارتباط موثر داشته باشد و اين مساله‌ تاکنون مفقود بوده است.


 از سوي وزارت بهداشت صورت گرفت:
 نگراني از ورود فاضلاب به مزارع ذرت، گندم و جو 

رييس اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت از کاهش استفاده از فاضلاب در زمين‌هاي کشاورزي کشور خبر داد و در عين حال تاکيد کرد که اين مشکل هنوز وجود دارد و برطرف نشده است.

مهندس محمدرضاشقاقي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص آخرين وضعيت پيگيري وزارت بهداشت در مورد آبياري مزارع کشاورزي جنوب تهران با فاضلاب توضيح داد و گفت: استفاده از فاضلاب در زمين‌هاي کشاورزي جنوب تهران و همچنين کل کشور، با توجه به اقدامات صورت گرفته نسبت به سال‌هاي گذشته کاهش يافته، ولي مشکل هنوز وجود دارد و برطرف نشده است. چندين دستگاه مثل وزارت نيرو، جهادکشاورزي، محيط‌زيست و وزارت بهداشت در اين زمينه متولي هستند و راهکار حل اين موضوع نيزعمل کردن همه دستگاه‌ها به وظيفه خود است.

وي ادامه داد: بحث آلودگي آب دلايل مختلفي دارد، از جمله اينکه گاهي آب سالم در اختيار کشاورزان قرار نمي‌گيرد. گاهي کشاورز به دليل اينکه استفاده از فاضلاب نياز به پرداخت هزينه ندارد و ‌حتي براي رشد گياه هم مناسب است از فاضلاب استفاده مي‌کند، ‌ اما از طرف ديگر سلامت مردم و خودشان را به خطر مي‌اندازند.

شقاقي با بيان اينکه وزارت بهداشت، وظيفه نظارت و آموزش و معرفي متخلفين به مراجع قضايي را دارد، تصريح کرد: وزارت نيرو نيز در اين مورد بحث تامين آب سالم را بر عهده دارد. اگر فاضلاب‌ تصفيه شود، مي‌تواند براي کشاورزي مورد استفاده قرار گيرد. گاهي فاضلاب‌ها وارد آب‌هاي سطحي مي‌شوند و آن را آلوده مي‌کنند. در اين مرحله سازمان محيط‌زيست نقش مهمي دارد و مي‌تواند از آلودگي اين آبها جلوگيري کند. وزارت جهادکشاورزي نيز مي‌تواند با تشويق و محدوديت‌هايي که اعمال مي‌کند، کشاورزان را به استفاده از آب سالم و پرداخت هزينه‌هاي آن ترغيب کند.

وي ضمن اشاره به ورود فاضلاب به مزارع ذرت، باميه، گندم و جو، تصريح کرد: نگراني ما در اين مورد، بيشتر متوجه محصولاتي است که به صورت خام مصرف مي‌شود؛ چون ممکن است شست‌وشو و سالم‌سازي آنها توسط مردم به خوبي انجام نگيرد و باعث انتقال بيماري شود. اولويت اول ما اين است که آبياري با فاضلاب در اين محصولات استفاده نشود. در درجه دوم محصولاتي مانند ذرت و چغندر قند و‌... قرار دارند که به صورت صنعتي استفاده مي‌شوند و مي‌توانند سلامت مردم را به خطر اندازد.


 معاون وزير آموزش‌و‌پرورش خبر داد:
 ازدواج زودهنگام «دانش‌آموزان ابتدايي» در برخي مناطق 

معاون وزير آموزش و پرورش با اعلام ازدواج زودهنگام «دانش‌آموزان ابتدايي» در برخي مناطق از ايجاد مدارس ويژه براي محصلان متاهل خبر داد.

علي باقرزاده؛ رييس سازمان نهضت سوادآموزي و معاون وزير آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايلنا، درباره آمار ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان در سنين پايين در برخي استان‌ها که منجر به ترک تحصيل شده است، اظهار داشت: يکي از دلايل ترک تحصيل، به خصوص در دختران ازدواج زودهنگام آنهاست؛ منتها اينکه سهم اين عامل نسبت به ساير عوامل چقدر است، در اين رابطه مطالعه جديدي صورت نگرفته است و هر آماري هم وجود داشته باشد، مربوط به سال‌هاي گذشته است. وي افزود: ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان در استان‌هايي که به نوعي تفاوت‌هاي مذهبي و قومي با هم دارند؛ مانند سيستان و بلوچستان، هرمزگان و آذربايجان غربي شايع است. از سوي ديگر در استان‌هايي که ساختار عشايري و قومي خود را حفظ کرده‌اند، فراواني اين ازدواج‌ها بيشتر از بقيه نقاط کشور است.

معاون وزير آموزش و پرورش ادامه داد: برخي تجارب کار‌شناسي هم مويد اين مطلب است که وقتي کار‌شناسان به صورت موردي به سراغ افراد ترک تحصيل کرده در شهرستان و مناطق رفته‌اند، متوجه شدند که ازدواج زودهنگام در دختران يکي از دلايل جدي‌تر ترک تحصيل به خصوص در مناطق مرزنشين و يا در بعضي قوميت‌ها است. رييس سازمان نهضت سوادآموزي درباره اقدامات آموزش‌و‌پرورش براي ادامه تحصيل اين دانش‌آموزان، گفت: معتقديم ازدواج نمي‌تواند؛ مانعي براي تحصيل باشد؛ منتها شرايطي بايد لحاظ شود، چرا که خانواده‌ها حساسيت‌هايي در اين باره دارند. در همين راستا در دوره‌هاي متوسطه در استان‌هايي که آمار بالاتري در اين زمينه دارند، مدارس و يا کلاس‌هاي خاص و ويژه‌اي براي اين دسته از دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است. باقرزاده اضافه کرد: از سوي ديگر نيز در دوره ابتدايي تلاش شده که اين افراد به مدرسه برگردانده شوند يا اينکه اگر قبل از دوره ابتدايي اين اتفاق افتاده (ازدواج) مي‌توانند به صورت داوطلب آزاد و با لحاظ کردن غيبت غيرموجه به صورت خودآموز در خانه درس بخوانند و در پايان سال امتحان دهند و به همين ترتيب ادامه تحصيل دهند. وي ادامه داد: معمولا مدارس اين امکان را براي دانش‌آموزاني که تحت شرايطي ازدواج زودهنگام دارند، فراهم مي‌کنند تا در امتحانات پاياني شرکت کنند و بتوانند؛ حداقل دوره ابتدايي را تمام کنند.


 انتشار مناطق داراي بيشترين آلودگي صوتي پايتخت 

رييس اداره محيط زيست شهر تهران با بيان اينکه آلودگي صوتي يکي از دغدغه‌هاي اصلي کلان شهرها است، گفت: بر‌اساس آخرين پايش‌هاي انجام شده به طور ميانگين در تهران 5دسي بل بيشتر از حد استاندارد، آلودگي صوتي وجود دارد. محمد حسين بازگير در گفت‌وگو با ايسنا در اين باره گفت: ازجمله عوامل ايجاد آلودگي صوتي منابع متحرکي چون حمل و نقل عمومي، خودروهاي سواري، موتورسيکلت‌ها، حمل‌ونقل هوايي و منابع ثابتي چون نيروگاه‌ها، پالايشگاه‌ها، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، فرودگاه‌ها و پايانه‌هاي حمل‌و‌نقل هستند. وي همچنين در ادامه عواملي مانند واحدهاي تخليه بار و زباله، وسايل برقي و الکتريکي و مکان‌هاي تفريحي را منابع متفرقه اي دانست که در ايجاد آلودگي صوتي تأثيرگذارند. بازگير با اشاره به حد استاندارد صوت در مکان‌هاي گوناگون گفت: در مکان‌هاي مسکوني در روز 55 و در شب 65 دسي بل و در مکان‌هايي که هم مسکوني هستند و هم صنعتي در روز 70 و در شب 60 دسي بل حد استاندارد آلودگي صوتي است؛ اين در حالي است که به طور ميانگين در تهران 5دسي بل بيشتر از حد استاندارد، آلودگي صوتي وجود دارد و در مناطق پرتراکم مانند منطقه‌هاي 6 ،12 و 21 بيشتر از ساير نقاط شهر آلودگي صوتي وجود دارد.


 90 درصد ناسازگاري دانش‌‌آموزان در مدارس ناشي از مشکلات درون خانواده است 

معاون نظارت حرفه‌اي و امور کميسيون‌هاي سازمان نظام روانشناسي و مشاوره کشور گفت: حدود 90 درصد دانش‌آموزاني که در مدرسه دچار مشکلات و ناسازگاري هستند در خانواده‌هاي با استرس و تنش زندگي مي‌کنند.

به گزارش ايرنا محمد حاتمي‌روز سه شنبه در همايش بين‌المللي سازمان و خانواده ضرورت‌ها و اولويت‌ها که در استانداري تهران برگزار شد، گفت : استرس مادران شاغل در نخستين مرحله به کودکانشان منتقل مي‌شود.

وي با اشاره به تحقيقي که درباره ميزان استرس و افسردگي در ميان زنان شاغل انجام شده گفت: پرستاران بيش‌از معلمان استرس شغلي دارند و در مقابل زناني که خانه دارهستند بيش‌از زنان شاغل از افسردگي رنج مي‌برند.

وي با اشاره به مادري که داراي استرس شغلي است اظهارکرد: اين مادر در نخستين مرحله استرس خود را به فرزندش منتقل مي‌کند و فرزند نيز با آشکار کردن رفتارهايي مانند پرخاشگري و ناسازگاري، استرس مضاعفي را به مادر بر مي‌گرداند و اين شرايط خانواده را به سمت فروپاشي سوق مي‌دهد.

ام‌اس يک بيماري قابل کنترل است

دبير سيزدهمين کنگره بين‌المللي ام‌اس ايران عنوان کرد: ام‌اس يک بيماري قابل کنترل است که با درمان‌هاي موجود تنها مي‌توان موجب بهبود کيفيت زندگي بيماران شد. دکتر عبدالرضا ناصر مقدسي در آستانه برگزاري سيزدهمين کنگره بين‌المللي ام‌اس ايران در واکنش به اخبار منتشر شده مبني بر «درمان بيماري ام اس توسط محققان کانادايي»، گفت: متاسفانه رسانه‌ها به خصوص رسانه ملي کشور بدون اينکه تائيد اين مساله را از متخصصان دريافت کنند، منتشر و موجب ايجاد اميد واهي در بيماران شده اند. دبير سيزدهمين کنگره بين‌المللي ام‌اس ايران تصريح کرد: متاسفانه نشر اين خبر کذب موجب اميدواري بيماران و افزايش تماس آنها با مراکز درمان و در نهايت نااميدي شد. اين متخصص مغز و اعصاب در بخش ديگري از سخنانش درباره باور عمومي ‌برخي افراد مبني براينکه تمام بيماران مبتلا به ام اس در نهايت ناتوان و ويلچر نشين مي‌شوند، اظهار کرد: اين باور کاملا غلط است زيرا با روش‌هاي درماني جديد اين بيماران مي‌توانند به زندگي خود ادامه دهند.

بازنشستگان براي دريافت «فيش حقوقي»

و «کارت منزلت» کجا بروند؟

از چند روز گذشته ارائه چهار خدمت صندوق بازنشستگي براي بازنشستگان اعم از چاپ حکم بازنشستگي و فيش حقوقي بازنشستگان و موظفين، صدور کارت منزلت بازنشستگان و پاسخ به استعلامات مربوط به دريافت حقوق به دفاتر پيشخوان دولت سپرده شده است. به گزارش ايسنا، در پي اجراي بند 2 بند ج ماده 46 و 64 قانون برنامه پنجم توسعه، ماده 1 قانون توسعه حمل و نقل عمومي‌ و به منظور ايجاد بسترهاي لازم براي کاهش تصدي‌هاي دولت و با هدف کاهش سفرهاي درون شهري بازنشستگان، طرح برون سپاري خدمات قابل واگذاري صندوق به دفاتر پيشخوان دولت از چند روز گذشته به مرحله اجرا درآمد. بازنشستگان مي‌توانند براي طرح پرسش‌هاي خود در اين زمينه و همچنين ساير مسائل حقوقي خود با سامانه ارتباطات مردمي‌صندوق بازنشستگي کشوري با شماره 8523 تماس بگيرند.