نسخه شماره 4068 - 1395/04/02 -


نگراني وزارت بهداشت از موج جديد مهاجرت‌ها به ايران


جريمه 40 هزارتوماني براي مسافربري با خودروي شخصي

مدير کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌و‌پرورش خبر داد
حضور 7 ميليون دانش‌آموز در مسابقات قرآن، عترت و نماز


سرو قليان‌هاي آلوده به مواد مخدر در برخي رستوران‌ها


  نگراني وزارت بهداشت از موج جديد مهاجرت‌ها به ايران 

رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، اقدامات بهداشتي ايران براي جمعيت مهاجر و پناهنده که اغلب آنها را اتباع افغان تشکيل مي‌دهند، تشريح کرد.

دکتر محمد مهدي گويا در گفت‌وگو با ايسنا، درخصوص اقدامات وزارت بهداشت در زمينه بهداشت عمومي جمعيت پناهنده و مهاجر به کشور گفت: بخشي از خدمات به صورت جاري هميشه وجود دارد. ‌در همين راستا حدود 10 تا 15 مرکز بهداشتي درماني در اردوگاه‌هاي شهرهاي مختلف که پناهندگان در آن زندگي مي‌کنند، مشغول به ارائه خدمت هستند. همچنين اين خدمات در 77 پايگاه بهداشتي ويژه مهاجرين و پناهندگان افغان نيز ارائه مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه در هيچکدام از مراکز بهداشتي و درماني تفاوتي ميان ارائه خدمات ميان جمعيت ايراني و پناهندگان وجود ندارد، افزود: همه خدمات بهداشتي اوليه براي مهاجرين و پناهندگان رايگان است.

گويا ادامه داد: خدمات ارتقاي سلامت و پيشگيري از بيماري‌ها، آموزش شيوه زندگي سالم، خدمات بهداشت باروري مطابق خدماتي که به مردم ارائه مي‌شود و حتي کمي بيشتر از آن، از جمله اقداماتي است که توسط وزارت بهداشت براي اين جمعيت انجام مي‌شود. رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت ضمن اشاره به اختصاص بيش از 15 مراکز زايماني ويژه براي جمعيت مهاجر و پناهنده در بعضي از مناطق خاص کشور، ادامه داد: يکي ديگر از برنامه‌هاي وزارت بهداشت، اجراي برنامه واکسيناسيون است. ما نه تنها اين خدمات را براي هر کودک مهاجر و پناهنده به صورت عادي ارائه مي‌کنيم، بلکه براي اين جمعيت خدمات ويژه‌اي نيز در نظر گرفته‌ايم. در مقاطعي از سال براي پيشگيري از فلج اطفال، در يک بازه کوتاه چند روزه جمعيت وسيعي را در مناطقي که احتمال مي‌دهيم خطر ورود بيماري وجود داشته باشد، واکسينه مي‌کنيم. به اين ترتيب حدود 200 هزار نفر طي دو تا سه نوبت، گاهي تا چهار نوبت در سال اين واکسن را دريافت مي‌کنند. وي افزود: سال گذشته حدود 500 مورد سرخک در کشور شناسايي شد که بيشتر آنها از ميان جمعيت مهاجر و پناهنده بودند. ما در مرحله حذف بيماري سرخک در کشور قرار داريم، به همين خاطر براي ما اهميت زيادي دارد که به اين هدف هرچه زودتر دست پيدا کنيم. به گفته وي، سال گذشته حدود يک ميليون نفر عليه سرخک واکسينه شدند که 200 هزار نفر از ميان جمعيت مهاجر و پناهنده بودند. همچنين وزارت بهداشت طي چهار نوبت، در چهار سال مختلف متولدين سال‌هاي 1988 تا 1992 را از بين جمعيت مهاجر و پناهنده عليه ويروس هپاتيت B واکسينه کرد. رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، همچنين از موج جديد مهاجرت‌ها به کشور ابراز نگراني کرد و گفت: ما از سال گذشته شاهد موج جديد مهاجرت به کشور هستيم. قبلا بيشتر کساني که به ايران مهاجرت مي‌کردند جوياي کار، جوان و جزو افراد سالم جامعه بودند. اما امروز بخش قابل توجهي از جمعيت مهاجر، زنان و کودکان هستند که نياز به خدمات و مراقبت‌هاي ويژه‌اي دارند و برنامه واکسيناسيون آنها بايد کنترل شود.

گويا با بيان اينکه در کشورهاي مبداء جمعيت مهاجر و پناهنده برنامه واکسيناسيون به قوتي که در ايران وجود دارد، نيست، اظهار کرد: ما مجبورهستيم اين خلاءها را در يک فرصت زماني بسيار کوتاه پرکنيم که انرژي و وقت زيادي مي‌برد و احتياج به نيروي انساني بيشتري دارد. وي افزود: موج جديد مهاجرت بيشتر از کشورهاي پاکستان و افغانستان است. در مقاطع زماني مختلف بار بيماري‌ که اين جمعيت تحميل مي‌کند، متفاوت است. گاهي اوقات اين بيماري‌ها با واکسن قابل پيشگيري هستند که براي ما اهميت زيادي دارند. به خصوص فلج اطفال و سرخک که در مرحله ريشه کني و حذف آن در کشور قرار داريم. در بعضي موارد بيماري‌هايي که از طريق آب و غذا منتقل مي‌شوند نياز به پيشگيري و درمان دارند. برخي بيماري‌ها نيز مزمن هستند؛ به خصوص در جمعيتي که ساکن مي‌شوند. مثل بيماري سل و سل‌هاي مقاوم به درمان. در نتيجه بايد با يک برنامه‌ريزي ويژه با آنها برخورد کنيم. وي همچنين به هزينه بالاي ايران براي ارائه خدمات بهداشتي به مهاجرين و پناهندگان اشاره کرد و گفت: سالانه حدود 10 ميليارد تومان براي خدمات بهداشتي اين جمعيت هزينه مي‌شود. وزارت بهداشت حدود چهار برابر آنچه کميسارياي عالي پناهندگان براي ارائه خدمات بهداشتي در اختيار وزارت بهداشت قرار داده‌است، هزينه مي‌کند و ما انتظار داريم کميسارياي عالي پناهندگان اين موضوع را مورد ملاحظه و در دستور کار خود قرار دهد.


 جريمه 40 هزارتوماني براي مسافربري با خودروي شخصي 

فرمانده يگان عمليات و کنترل طرح‌هاي ويژه ترافيکي پليس راهور تهران بزرگ از جريمه 40 هزارتوماني مسافربرهاي شخصي در پايتخت خبر داد.

سرهنگ سعيد سپهري در گفت ‌وگو با ايسنا، در اين‌باره گفت: طبق مقررات، مسافربري با وسيله نقليه شخصي ممنوع است و رانندگان داراي خودروي شخصي اجازه جابجايي مسافر در سطح شهر را ندارند و قانون نيز براي اين افراد جريمه‌اي 40 هزار توماني را در نظر گرفته است.

وي با بيان اينکه شرايط فعاليت در آژانس‌ها متفاوت است، گفت: آن دسته از خودروهاي شخصي که قصد فعاليت به عنوان مسافربر را دارند مي‌بايست به شرکت تاکسيراني مراجعه کرده و در خواست دريافت تاکسي يا تبديل خودروي خود به تاکسي را کنند که در اين زمينه شرکت‌هاي بخش خصوصي هم فعالند. سپهري افزود: رانندگاني که متقاضي تبديل خودروي خود به تاکسي هستند يا قصد دريافت تاکسي را دارند بايد از سوي تاکسيراني تاييد شوند و سپس باقي مراحل برايشان طي شود.

فرمانده يگان عمليات و کنترل طرح‌هاي ويژه ترافيکي پليس راهور تهران بزرگ با بيان اينکه مسافربري با خودروي شخصي ممنوع است، اظهارکرد:‌ اين ممنوعيت براي تمامي خودروهاي شخصي است. سپهري همچنين با اشاره به اجراي طرح ويژه برخورد با مسافربر خودروهاي پلاک شهرستان در تهران به ايسنا گفت:‌ اين طرح به شکل ويژه در تهران به مرحله اجرا درآمده و خودروهاي داراي پلاک شهرهاي ديگر که اقدام به مسافربري در تهران کنند براي بار اول 400 هزار ريال جريمه شده و در صورت تکرار تخلف علاوه بر جريمه، خودرويشان نيز حداکثر به مدت سه روز توقيف خواهد شد.

به گفته وي، خودروهايي که پلاکشان به غير از ايران 11، ايران 22، ايران 33، ايران 44، ايران 55، ايران 66، ايران 77، ايران 88 و ايران 99 باشد جزو خودروهاي پلاک شهرهاي ديگر محسوب شده و در اجراي اين طرح با آنان برخورد خواهد شد.


 مدير کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌و‌پرورش خبر داد
 حضور 7 ميليون دانش‌آموز در مسابقات قرآن، عترت و نماز 

مدير کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌و‌پرورش از حضور 7 ميليون دانش‌آموز در مسابقات قرآن، عترت و نماز در سال‌جاري خبر داد. محمدرضا مسيب زاده مدير کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌و‌پرورش در نشست خبري که ديروز در ساختمان زنده‌ياد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد با تأکيد بر اينکه 3 اصل محوري را در برنامه‌هاي اين اداره‌کل در نظر گرفته‌ايم، اظهار داشت: اصول «محوريت مدرسه»، «فراگيري در حين اثربخشي» و «توسعه مشارکت‌‌پذيري» را در برنامه‌هاي خود مورد تأکيد قرار داديم. وي با اشاره به برنامه‌هاي تحولي اداره کل قرآن، نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش گفت: الگوي تلاوت يا تلاوت تقليدي از جمله برنامه‌هاست که امسال به صورت آزمايشي در سراسر کشور برگزار مي‌شود و محافل انس با قرآن در مدارس کشور برپا خواهد شد. مسيب‌زاده افزود: طرح توليد محتواي دارالقرآن‌ها از ديگر برنامه‌هاي ما محسوب مي‌شود که براي 650 مرکز دارالقرآن، 6 عنوان کتاب ويژه 6 سطح آن طراحي شده است. وي به توليد محتواي مسابقات هجده‌گانه نماز اشاره کرد و بيان داشت: 18 عنوان کتاب ويژه مسابقات نماز پيش‌بيني شده است که امسال به توليد انبوه مي‌رسد. مدير کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش از توليد نشريه تربيت قرآني خبر داد و گفت: مجوز انتشار اين نشريه از وزارت ارشاد اخذ شد و تا کنون 6 شماره با تيراژ هر شماره 20 هزار نسخه منتشر شده است. وي با بيان اينکه امسال براي اولين بار و بعد از 37 سال در همه ادارات آموزش و پرورش، مسابقات قرآن و نماز در سطح کشور برگزار مي‌شود، افزود: اين مسابقات در سطح استاني برگزار مي‌شد اما مرحله کشوري نداشتيم که مرحله کشوري آن امسال در شهريور ماه در مشهد مقدس در رشته‌هاي قرآن، قرائت و حفظ، نهج‌البلاغه و نماز برگزار خواهد شد. مسيب‌زاده به توليد کتاب‌هاي امام شناسي ويژه دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و دوم اشاره کرد و اظهار داشت: امسال کتاب‌هاي امام‌شناسي در دوره ابتدايي با 3 جلد کتاب منتشر مي‌شود. وي به اعزام 9 هزار‌ نفرروز مُبلغ به اردوهاي راهيان نور خبر داد و گفت: براي عموم دانش‌آموزان اردوهايي را پيش‌بيني کرديم و در اين اردوها، آموزش‌هاي عملي دين را خواهيم داشت. مدير کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش از تجميع مسابقات شکوفه‌ها و مسابقات قرآن دانش‌آموزي خبر داد و اظهار داشت: مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان سراسر کشور را با چند تغيير در دست اجرا داريم که اولين نکته آن، مسابقات شکوفه‌هاست که توسط سازمان اوقاف برگزار مي‌شد که طي تفاهم‌نامه، برگزاري آن به آموزش‌و‌پرورش سپرده شد و اين مسابقات از سطح مدارس برگزار شده است. وي به افزايش دو رشته ترتيل‌خواني و حفظ ويژه اشاره کرد و گفت: در حفظ ويژه، حفظ 5 جزء، 10 جزء، 20 جزء و کل قرآن کريم مدنظر است. مسيب‌زاده به زمان برگزاري مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان اشاره کرد و بيان داشت: مسابقات در بخش پژوهشي، تفسير، نهج‌البلاغه، صحيفه سجاديه، احکام و انشاي نماز ويژه دانش‌آموزان پسر از 25 تير ماه تا 28 تيرماه و در بخش دانش‌آموزان دختر از 29 تير ماه تا اول مرداد در مشهد مقدس برگزار مي‌شود. مدير کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش تصريح کرد: حدود 7 ميليون دانش‌آموز در مسابقات قرآن شرکت کردند که دانش‌آموزان دختر سهم حدود 55 درصدي و دانش‌آموزان پسر، سهم 45 درصدي دارند.


 سرو قليان‌هاي آلوده به مواد مخدر در برخي رستوران‌ها 

مديرکل آزمايشگاه‌هاي مرجع سازمان غذا و دارو نسبت به وجود موادمخدر در توتون قليان‌ها هشدار داد. به گزارش ايسنا، دکتر حسين رستگار درباره مضرات استفاده از قليان افزود: بسياري نمي‌دانند چه ماده اي را مصرف مي‌کنند؛ در حاليکه سيگار از قليان کنترل شده‌تر است و متاسفانه برخي رستوران‌ها براي دريافت پول‌هاي بيشتر مواد مخدر را به قليان اضافه مي‌کنند. وي ادامه داد: وزارت بهداشت به هيچ عنوان تنباکوهاي وارداتي را تاييد نمي‌کند و در عين حال نمي‌توان جلوي واردات اين توتون‌هاي وارداتي همچون سيگار را گرفت.

17 درصد معتادان کشور 20 تا 24 ساله هستند

مدير کل امور فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: گروه سني 20 تا 24 سال 17 درصد از معتادان کشور را تشکيل مي‌دهند. به گزارش ايسنا، عارف وهاب‌زاده ضمن با بيان اينکه تحقيقات انجام شده در سال 90، نشان مي‌دهد گروه سني نوجوانان و جوانان بيشتر از اقشار ديگر جامعه در معرض خطر و آسيب هستند گفت: گروه سني 20 تا 24 سال 17 درصد از معتادان کشور را تشکيل مي‌دهند، علاوه بر اين گروه، بخش وسيعي از گروه سني 35تا 39 به اين بيماري مبتلا هستند.