نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -


طنز


نکته


مرور


پيشنهاد


تصوير تاريخ


چهره‌ها


پژواک


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

شهران در امن و امان است!

خبر: حوالي ساعت 4:30 جمعه کارگران مشغول حفاري در پروژه مترو در منطقه شهران تهران بودند که ناگهان برخورد تجهيزات حفاري با لوله گاز سبب انفجار در محل شد‌.

در پي اين انفجار دو نفر از کارگران مترو کشته شدند و گودالي در محل ايجاد شد که باعث بستن خيابان شد، گاز، آب و تلفن‌هاي منطقه قطع شد و پليس پيش‌بيني کرد تا سه روز آينده خيابان شهران مسدود خواهد بود.

اين اخبار را رييس سازمان پيشگيري و مديريت بحران تهران تائيد کرد.

تصحيح اول: يک عضو شوراي شهر تهران اعلام کرد که اول لوله آب و فاضلاب شکسته که شکستگي آن لوله منجر به انفجار لوله گاز شده که در عمق يک متري زمين بوده است!

تصحيح دوم: مديرعامل مترو گفت‌: انفجار ربطي به مترو نداشته است بلکه به تونل مترو که در عمق 25 متري زمين بوده، آسيب هم زده است‌!

تصحيح سوم: معاون حمل و نقل شهرداري تصريح کرد: اين اتفاق به احتمال زياد به علت فشار جانبي و جرقه هاي ناشي از کابل برق رخ داده است. از دو کارگر مترو هم خبري نيست و هر گونه اظهار نظري در خصوص آنها قطعي نيست!

تصحيح چهارم: معاون فني عمراني فرمانداري تهران با اشاره به انفجار خط لوله گاز منطقه شهران که بامداد جمعه رخ داد، گفت: متاسفانه اين حادثه تاکنون يک کشته برجاي گذاشته است!

تصحيح پنجم‌: فرماندار تهران اعلام کرد که تاکنون، انفجار کشته نداشته است و مصدومان سرپايي درمان شدند!

تصحيح ششم: سخنگوي شرکت ملي گاز اعلام کرد که اصلا انفجاري رخ نداده است!

نتيجه‌: شهران در امن و امان است و اصلا خبري نبوده است‌؛ شايعه‌اي بود که استکبار جهاني سر هم کرد ولي نتوانست از آن نتيجه دلخواهش را بگيرد.


 نکته 
نويسنده : حسين عابديني

گم شدن 17 پرونده فساد اقتصادي

اولي: شنيدي يکي از نمايندگان مجلس دهم گفته: 17 پرونده فساد اقتصادي در مجلس مفقود شده؟

دومي: مگه پرونده هم گم مي‌شه؟ ما شنيده بوديم قبلا يک دکل نفتي گم شده اما گم شدن پرونده‌هاي کاغذي خيلي عجيبه!

اولي: داري قيقاج حرکت مي‌کني متوجه منظورت شدم.

دومي: بايد از جناب نماينده مجلس پرسيد شما مگر سر کارتان حاضر نبوديد هر روز مي‌رفتيد به پرونده‌ها سرکشي مي‌کرديد تا اين اتفاق نيفتد.

اولي: دقت نکردي اين نماينده سابقه وجود 17 پرونده فساد اقتصادي در مجلس دوره هشتم را گزارش دادند، چون در دوره نهم نماينده نبودند بعد از چهار سال دو بار نماينده شدند و بلافاصله رفته‌اند در مکاني که پرونده‌ها بايد باشد ولي گويا پرونده‌ها سر جايش نبوده!

دومي: اينجاست که ارزش تکنولوژي جديد و فضاي مجازي معلوم مي‌شه اگر اين نماينده همون موقع که داشتند پرونده‌ها را در محل مربوطه قرار مي‌دادند با گوشي هوشمند يک عکس سلفي با اونا مي‌انداختند و سريع بارگذاري مي‌کردند تو فضاي مجازي ديگه مطمئن باش پروند‌ه‌ها رو کسي گم نمي‌کرد.

اولي: اين حرف‌ها چيه مي‌زني بارگذاري و سلفي‌ انداختن کار افراد بيکاره نه نماينده مجلس!

دومي: قربونت برم من، ببين من ديگه کي هستم، در کشورمان سي و چند ساله که يک پديده‌اي به نام ايستادن در صف رونق گرفته افراد هر جا چند نفر و پشت سر هم مي‌بينند زود مي‌پرسند شما آخرين نفري يا آخرين نفر کيه؟ و بعد از لحظه‌‌اي نفر آخر شدن اين قصه ادامه پيدا مي‌کند و تازه طرف متوجه ميشه که تو چه صفي ايستاده و اگر براساس ضرورت خواسته باشد صف رو ترک کند حتما بايد به نفر جلويي يا پشت سر يادآوري کند که من دارم ميرم و برمي‌گردم تا نوبت محفوظ بمونه، اين جناب نماينده صف رو ول کرده رفته بعد از چهار سال آمده حال صفي وجود نداره که بدونه پرونده‌ها کجاست بازم مي‌گم اگر يه سلفي مي‌انداخت الان مدرک تو مشتش بود.

اولي: با اين طول و تفسير يعني خود و نماينده که اين حرف و زده مقصره؟

دومي: دنبال مقصر گشتن وظيفه ما نيست و هيچ ربطي هم به ما نداره تو هم لطف کن حرف تو دهن ما نگذار.

دوش آگهي ز يار سفر کرده داد باد

من نيز دل به باد دهم هر چه بادا باد

کارم بدان رسيد که همراز خود کنم

هر شام برق لامع و هر بامداد باد


 مرور 

1387: احزاب ضربه‌گير نظام هستند

29 خرداد 1387 علي‌اکبر ‌هاشمي ‌رفسنجاني که در مراسم گشايش همايش «دولت، نظام اداري و چشم‌انداز سخن مي‌گفت، با بيان اين که اگر از نظر کارشناسان استفاده شود مي‌توانيم گام مهمي ‌را در اصلاح امور کشور برداريم، گفت: مديريت نظام و ساختار نظام اداري اساس کار است و نرم افزار اين مديريت خيلي دور از دسترس ما نيست که اين همايش بايد به اين موضوع بپردازد؛ البته ما به موارد ديگري نياز داريم و بايد تحول عمده‌اي ايجاد کنيم. وي خاطرنشان کرد: اگر هر وقت و هر جا زنجيرهاي استبداد را از دست و پاي مردم باز کردند، مردم خود راه را پيدا و جامعه را اصلاح کرده‌اند و پيش رفته‌اند.

وي ادامه داد: طبق قانون اساسي رهبري را مردم بايد در دو مرحله انتخاب کنند. هم چنين دولت و مجلس را نيز مردم انتخاب مي‌کنند. درباره احزاب و نهادها نيز در قانون اساسي اصول بسيار مترقي وجود دارد. اگر روح آنها با الهام از اسلام باقي بماند مردم ما همواره مي‌توانند در صحنه باشند و بسياري از مشکلات کشور که گمان مي‌کنيم با دخالت دولت‌ها مي‌تواند حل شود با دست مردم حل مي‌شود.

وي ادامه داد: اگر مردم ببينند همه امور در دست آنهاست از دولت پاسخگويي نمي‌خواهند يا در مورد احزاب سياسي بگذاريم که اگر بد عمل کردند مردم در انتخابات بعدي آنها را حذف کنند. آن‌ها ضربه گير نظام هستند و عملکردشان مهم است. در اين صورت نظام ثابت مي‌ماند. اگر اين حالت وجود داشته باشد ما از تحميل‌هاي خارجي مصون خواهيم ماند.

1390: انتصابي در وزارت خارجه که دوام نياورد

29 خرداد 1390 انتصاب محمد شريف ملک زاده از نزديکان اسفنديار رحيم مشايي به عنوان معاون مالي وزارت امور خارجه داستاني تنش زاي ديگري بود که توسط احمدي نژاد شکل گرفت ولي خوشبختانه البته در کمتر از يک هفته به پايان رسيد! در آن روز جلسه معارفه محمد شريف ملک زاده دبير شوراي عالي ايرانيان خارج از کشور به عنوان معاون اداري مالي وزارت امور خارجه برگزار شد اما همزمان با اين معارفه، همانطور که پيش‌بيني مي‌شد نمايندگان مجلس با اين انتصاب بحث برانگيز مخالفت کردند و اين موضوع حتي به جمع آوري امضا براي استيضاح علي اکبر صالحي هم رسيد.

اين موضوع علي رغم آن صورت گرفت که صالحي در جمع اعضاي فراکسيون دانشگاهيان با بيان اينکه ملک‌زاده، پيشنهادي است که به وي شده، خاطر نشان کرد: روابط کاري بسيار خوبي بين من و احمدي نژاد برقرار است و من خواستار تداوم اين سطح روابط هستم. احمد توکلي نماينده تهران در تذکري در جلسه علني آن روز مجلس با اشاره به اينکه 5 آبان سال 89 تحقيق و تفحص از ايرانيان تصويب شد، گفت: مهلت شش ماهه از بررسي اين تفحص به سر آمده است اما گزارش آن هنوز به صحن علني ارائه نشده است. اگر اين گزارش به موقع ارائه مي‌شد، اينگونه نمي‌شد که کسي با صدها پرونده مختلف، معاون وزير خارجه شود! ... چطور من که رئيس مرکز پژوهش‌ها هستم، براي استخدام يک پژوهشگر بايد 6 ماه منتظر نظر حراست براي حضور در اين پست باشم اما کسي که معروف به کژي و انحراف است را معاون وزارت خارجه مي‌کنند؟


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

قطب‌نماي مديران فروش

چگونه شاگرد مغازه استخدام کنيم؟، شيوه کارآمد براي ارتباطات موثر با مشتريان، مديريت استرس ناشي از کار فروش، مهارت‌هاي اساسي که يک بازارياب و فروشنده حرفه‌اي بايد دارا باشد و بسياري مطالب راهگشاي ديگر را در «قطب نماي مديران فروش» بخوانيد.

کتاب امروز آمده است تا شما را براي يک فروش موفق در بازار امروز ايران ياري کند. استاد پرويز درگي با نگرش به بازار ايران و با كوله‌باري از اندوخته‌هاي ارزشمند و درس‌گيري از اساتيد بازار در اين کتاب از مسائل مختص بازار ايران مانند مديريت وصول مطالبات، اعتبارسنجي، مسيربندي و مديريت فروش مي‌گويد.

در اين کتاب مي‌خوانيم که مدير فروش براي موفقيت مي‌بايست به صورت دائم و نگرش جامع به مديريت کردن تيم فروش براي دستيابي به نتايج فروش بپردازد و در اين مسير بهره‌گيري از مهندسي فروش به عنوان مهندسي پروازي که در کنار خلبان فروش (که همان مدير فروش است) قرار مي‌گيرد، به تجزيه و تحليل بازار گذشته، پيش‌بيني بازار آينده و تصميم‌گيري و اجرا براي نحوه عمل در بازار حال بپردازد، البته تمام اينها در يک سيستم در سازمان با هدايت و رهبري مديريت ارشد صورت مي‌گيرد.

به سازمانهاي فعال در حوزه‌‌ كاروكسب تأكيد مي‌شود در كنار مديريت فروش نسبت به انتخاب شخص شايسته به‌عنوان مدير توسعه بازار اقدام كنند. مدير توسعه بازار همه‌‌ فعاليت‌هايي را به عهده دارد كه گسترش بازار محصولات شركت اعم از محصولات فعلي و محصولات جديد در بازارهاي فعلي و بازارهاي جديد را شامل مي‌شوند.مسئوليت اصلي و مهم مدير توسعه بازار، برندينگ جامع (برند بنيانگذار، برند بنگاه اقتصادي، برند کارکنان، برند کارفرمايي، و برند محصولات) است. تمام فعاليت‌هاي حوزه برند، ترويج و ارتباطات و سيستم اطلاعات بازاريابي با مدير توسعه بازار است. اگر مدير فروش را راننده ماشين فروش فرض کنيم، مدير توسعه بازار مسئوليت جاده‌سازي و مهياسازي فعاليت‌هاي فروش را برعهده دارد.

کتاب «قطب‌نماي مديران فروش با نگرش بازار» نوشته پرويز درگي مدرس دانشگاه، مشاور و محقق بازاريابي با شمارگان هزار و 100 نسخه در 320 صفحه از سوي انتشارات بازاريابي روانه بازار نشر شده است.


 تصوير تاريخ 

تيم ملي ايران

به جام جهاني رسيد

28 خرداد 1392: تيم ملي فوتبال ايران با غلبه بر کره‌جنوبي، به جام جهاني 2014 برزيل راه يافت. شاگردان کارلوس کي‌روش در آن روز با تک‌گل رضا قوچان‌نژاد در دقيقه 60، جواز صعود به جام جهاني را بدست آوردند. رضا قوچان‌نژاد که با گل دقيقه 60 خود زمينه‌ساز برتري يک بر صفر تيم ملي فوتبال کشورمان مقابل کره‌جنوبي شد و تيم کي‌روش را به جام جهاني فرستاد به عنوان بهترين بازيکن اين ديدار انتخاب شد.

پس از اين بازي مردم به خيابان‌ها ريختند و جشن و پايکوبي کردند ؛ اين دومين جشن مردم در آن هفته بود‌، پيش‌از آن با اعلام پيروزي حسن روحاني در انتخابات مردم ، با حضور گسترده در خيابان‌ها پايان دولت ناکارآمد احمدي‌نژاد و آمدن روحاني را جشن گرفته بودند.


 چهره‌ها 

29 خرداد‌؛ به ياد مجيد سميعي

جراح سرشناس

پروفسور مجيد سميعي درتاريخ 29 خرداد 1316 در شهر تهران و در خانواده‌اي فرهيخته چشم به جهان گشود.وي پس از اتمام تحصيلات دوره دبيرستان در ايران راهي کشور آلمان شد و در دانشگاه ماينتز در رشته پزشکي مشغول به ادامه تحصيل گرديد.

نظر به موفقيت‌هاي علمي‌اش در دوران تحصيلات پزشکي و کسب عاليترين نمرات ممکن در امتحانات پايان دوره پزشکي، جايزه ويژه وزارت علوم ايران براي برترين دانشجويان ايراني مقيم اروپا به ايشان تعلق گرفت. پس از فراغت از تحصيل در رشته پزشکي و همچنين اتمام تحصيلات ثانوي در بيولوژي، وي تحصيلات تخصصي خود در رشته جراحي مغز و اعصاب را در دانشگاه ماينتزآغاز کرد و در سال 1970 موفق به دريافت مدرک بورد تخصصي اين رشته از کشور آلمان شد.

در آوريل 1970 و تنها در سن 32 سالگي، وي موفق به دريافت عنوان دانشياري در رشته جراحي مغز و اعصاب شد و فعاليت خويش را بعنوان معاون دپارتمان جراحي مغز و اعصاب دانشگاه ماينتز ادامه داد. يکسال بعد و در سال 1971 موفق به دريافت عنوان استادي (پروفسور) در رشته جراحي مغز و اعصاب شد.

در اين سال پيشنهاد عنوان استادي و رياست دپارتمان رشته جراحي مغز و اعصاب دردانشگاه ملي ايران (دانشگاه شهيد بهشتي کنوني) به ايشان داده شد. ليکن ايشان جهت ادامه فعاليت علمي خود در دانشگاه ماينتز از پذيرش اين سمت مهم امتناع کرد. در سال 1977 رياست دپارتمان جراحي مغز و اعصاب در بيمارستان نورداشتات در هانوفر آلمان را پذيرفت، سمتي که تا سال 2003 عهده دار آن بود.

پس از چندين پيشنهاد براي رياست دپارتمان هاي جراحي مغز و اعصاب از طرف دانشگاه‌هاي لايدن هلند و ماينتز آلمان، وي در نهايت سمت استادي جراحي مغز و اعصاب دانشگاه پزشکي هانوفر (MHH) را در سال 1988 پذيرفت.سميعي از سال 1996 ،رياست هر دو دپارتمان جراحي مغز و اعصاب در بيمارستان نورداشتات و دانشگاه پزشکي هانوفر را عهده دار شد.

در سال 2000 پروفسور سميعي موسسه بين المللي علوم اعصاب را در هانوفر بنيان نهادند و رياست آنرا برعهده گرفت. در سال 2003 وي بازنشستگي خود از رياست دپارتمان‌هاي جراحي مغز اعصاب در بيمارستان نورد اشتات و دانشگاه پزشکي هانوفر را اعلام نمود و خود را وقف توسعه موسسه بين‌المللي علوم اعصاب کرد.

گفتني است يکي از افتخارات پروفسور سميعي‌، جايزه حلقه لايبنيتز هانوفر (Leibniz-Ring-Hannover) بود که در سال 2013 براي طرح آفريقا صد به وي اهدا شد. مجيد سميعي در طرح آفريقا صد مي‌خواهد 100 جراح جوان آفريقايي را به آلمان آورده و آنها را آموزش دهد تا پس از بازگشت پزشکان ديگري را براي قاره آفريقا پرورش دهند. پروفسور سميعي در اين آيين اهداي جايزه گفت: «اين جايزه نه به من، بلکه به قاره‌اي با نزديک به يک ميليارد جمعيت اهدا شد. او گفت: اين جايزه برايش ارزش ويژه‌اي دارد، چون براي کمک به قاره‌اي است که به نسبت جمعيت‌اش به شدت از امکانات پزشکي محروم است. به گفته‌ پروفسور سميعي ميزان مرگ و مير در آفريقا بر اثر صدمات مغزي سه برابر بيماري ايدز است.

يکي از مهمترين دستاوردهاي مهم پروفسور سميعي، آموزش بيش از 1000 جراح مغز و اعصاب از سراسر جهان مي باشد که اغلب اين جراحان در کشورهاي خود داراي مراتب بالاي علمي ، اجرايي و آموزشي هستند. در سال 2002 دوستان و شاگردان وي، جامعه بين‌المللي جراحي مغز و اعصابي به نام «کنگره بين‌المللي جراحان مغز و اعصاب پروفسور مجيد سميعي (MASCIN)» را بنيان نهادند. اين جامعه سپس به «جامعه بين‌المللي جراحان مغز و اعصاب پروفسور مجيد سميعي (MASSIN)» تغيير نام يافت.


 پژواک  

زنان ايران و دولت سه ساله تدبير و اميد

سرمقاله: پس از اعلام نتايج انتخابات رياست‌جمهوري 1392، و پس از اينکه زنان سهم 50درصدي خود را در اين مطالبه تغيير، همپاي همه ايرانيان خواهان تغيير ادا کرده بودند، به اميد تدبير ويژه براي تغييرات جدي در نگرش به مطالبات اين حيطه و تقاضاي توجه خاص در راستاي اولويت‌هاي اين حوزه اعم از فراهم کردن فرصت‌هاي برابر، رسيدگي به آسيب‌ها و چالش‌هاي اجتماعي پيچيده اين حوزه، ترميم شکاف‌هاي جنسيتي موجود و ارتقاي جايگاه زنان ايران و رسيدگي به مسايل متعدد مبتلابه اين حيطه را در دولت جديد، به انتظار نشستند؛ چه آنکه اين جايگاه و مسايل حوزه زنان در طول 8سال گذشته آن با يک روند هولناک تصاعدي جدي رو به افول گذارده بود.

رسانه‌ها وفضاي اميد

سرمقاله: يکي از بزرگ‌ترين معضلات آقاي روحاني اين است که در برابر اين ساختار نهادينه‌شده فساد در دستگاه‌هاي دولتي چگونه عمل کند و اين مسئله به ساختاري عمومي تبديل شده و اين روند را مي‌بينيم بنابراين اگر تا‌به‌حال کاري صورت گرفته، اين کار توسط رسانه‌ها انجام شده است، براي مثال رسانه‌ها بر‌اساس دو فيش حقوقي، فضائي را شکل دادند و دولت تصميمي گرفت که موجب کاهش فاصله حقوقي بين طبقات عادي مديريتي با مديران ارشد دولتي شد که تصميم خوبي است. اين کار را رسانه‌ها انجام داده و هزينه آن را هم رسانه پرداخت کرده است. حتما بايد اين واقعيت را بپذيريم که مثل همين تصميم اخير براي تعيين کف و سقف حقوق براي مديران دولتي، کاري است که توسط رسانه‌ها شده است

گزارش تکان دهنده

سرمقاله: رشد تکنولوژي به‌ويژه در عرصه اطلاع‌رساني، گسترش سواد و آگاهي باعث دگرگوني در سطح زندگي مردم شده اما آسيب‌هاي اجتماعي هم دامن‌گير کشور شده است. گسترش شهرنشيني، اختلاف اساسي سطح درآمد شهرها و روستاها، جاذبه‌هاي شهري و مهم‌تر از همه بي‌کاري کلان در سطح روستاها، باعث جابه‌جايي جمعيت و به‌هم‌خوردن تعادل جمعيتي در سطح شهر و روستا شده است...

تمايل نفت به صعود

يادداشت: کشورمان با رفع تحريم‌ها حداکثر توليد را داشته و ديگر نفت زيادي براي عرضه باقي نمانده است با اين اوصاف در صورتي که تقاضاي کشور‌هاي صنعتي رشد داشته باشد، احتمالا دوباره شاهد رشد قيمت نفت و رسيدن آن به 60 دلار باشيم اما زمان آن مشخص نيست البته اگر توليد نفت عراق افزايش و بازار اين کشور بهبود پيدا کند، از طرفي اوضاع ناآرام ليبي و نيجريه سامان گيرد و ميزان توليد نفت بالا رود، عرضه نفت طبيعتا بهبود پيدا مي‌کند و بازار نفت با تصوير جديدي از عرضه و تقاضا روبه‌رو خواهد بود که در آن صورت است که با افزايش دوباره عرضه، قيمت نفت کاهشي مي‌شود که البته اين مورد دور از ذهن است. به هر سو با روند کنوني جهت صعودي قيمت نفت احتمال بيشتري نسبت به سير نزولي دارد به شرط اينکه اتفاقات سياسي و اقتصادي مهمي در اين مدت رخ ندهد چراکه اين عوامل مسير تمام اين پيش‌بيني‌ها را تغيير خواهد داد.