نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -

قلب بعثي‌هاي تکفيري به تسخير ارتش عراق درآمد
سقوط داعش در فلوجه


سومين استعفا در دولت موقت برزيل


عمليات غافلگيرانه ارتش روسيه

همه‌پرسي طلاق لندن از اروپا در وضعيت تعليق قرار گرفت
قتل نماينده مجلس عوام به نام بريتانيا


تشديد برخورد آل‌خليفه با شيعيان


جنگ‌طلبان دنبال حمله اوباما به سوريه


محکوميت عاملان کشتار مسلمانان هند

طناب پوسيده سعودي گردن آمريکا را فشار مي دهد
رياض سرچشمه مصيبت‌هاي خاورميانه


بشردوستانه


 قلب بعثي‌هاي تکفيري به تسخير ارتش عراق درآمد
 سقوط داعش در فلوجه 

نيروهاي عراقي ديروز (جمعه) کنترل مرکز شهر فلوجه را در دست گرفته و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌هاي دولتي اين شهر برافراشتند. فرمانده عمليات فلوجه نيز اعلام کرد که عمليات آزادسازي کامل شهر ظرف دو تا سه روز آينده به پايان مي‌رسد. درهمين حال، عبد المهدي الکربلايي، ‌نماينده آيت‌الله سيد علي سيستاني،‌ مرجع عالي‌قدر شيعيان در خطبه‌هاي نماز جمعه امروز کربلا خطاب به شبه نظاميان عراقي اظهار داشت:‌ هدف از نبرد در مناطق تحت نفوذ داعش،‌ نجات مردم از دست آنان است.

الکربلائي در ادامه به نيروهاي عراقي توصيه کرد در مناطق درگيري شئونات و معيارهاي انساني را رعايت کنند.

نماينده مرجع عالي‌قدر شيعيان به نيروهاي عراقي هشدار داد که در عمليات‌ها هدف‌شان «انتقام» نباشد.

وي تاکيد کرد نيروهاي عراق بايد از هويت ملي که داعش قصد دارد آن را نابود کند،‌ حفاظت کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سومريه نيوز، نيروهاي عراقي ديروز (جمعه) پس از درگيري‌هاي شديد با داعش ساختمان فرمانداري فلوجه را آزاد کردند و پرچم عراق را بر فراز آن برافراشتند. اين نيروها همچنين وارد منطقه «العرسان» شده و امنيت را در کرانه غربي رود فرات برقرار کردند.

فرمانده عمليات فلوجه نيز اعلام کرد که مجتمع دولتي و بيمارستان مرکز اين شهر به طور کامل آزاد شده است.

رائد جودت، رئيس پليس فدرال عراق اعلام کرد: نيروهاي پليس محله‌هاي الاندلس، السراي و المقبره در مرکز شهر فلوجه را آزاد و با سرعت زيادي به سمت اهداف خود پيش مي‌روند. همچنين در حالي که فرماندهي عمليات بغداد از بازگشايي مسير سريع منتهي به شهر فلوجه خبر داد، محمد سالم الغبان، وزير کشور عراق نيز براي فرماندهي عمليات آزادسازي کامل شهر فلوجه وارد اين شهر شد.

عبدالوهاب الساعدي، فرمانده عمليات فلوجه اعلام کرد که هنوز تعداد اندکي از غيرنظاميان همچنان در داخل شهر هستند. وي گفت که در حال حاضر تروريست‌هاي داعش در شمال اين شهر متمرکز شده‌اند. اين عمليات احتمالا ظرف دو تا سه روز به پايان مي‌رسد. همچنين به گفته منابع عراقي تنها پنج محله تا آزادسازي کامل شهر باقي مانده است.

پيش‌از اين يک مسئول نظامي عراقي اعلام کرده بود که نيروهاي ارتش با کمک ديگر نيروها از چهار محور به سمت مرکز شهر پيشروي کرده و به ساختمان فرمانداري فلوجه نزديک شده‌اند. به گفته اين مسئول نيروهاي عراقي به خيابان بغداد رسيده و کنترل اين خيابان استراتژيک را در دست گرفته‌اند. اين خيابان تنها 70 متر با ساختمان شهرداري فاصله دارد. اين مسئول عراقي گفت: داعش به طور کامل از هم فروپاشيده و گذرگاه اصلي امدادرساني اين گروه به طور کامل بسته شده است.

نيروهاي عراقي همچنين سه تانکر بمب‌گذاري شده را منهدم و بيش‌از 55 بمب را خنثي کردند.

نيروهاي ارتش عراق مسير بين محله الصناعي و نزال در شهر فلوجه را بستند و کنترل ورودي اصلي اين شهر را در دست گرفته‌اند. آن‌ها همچنين ديروز (جمعه) کنترل محله نزال در مرکز اين شهر را در دست گرفتند.

خالد العبيدي، وزير دفاع عراق نيز از برخي محورهاي جبهه جنگ عليه فلوجه بازديد و پيروزي نيروهاي عراقي در اين شهر را ستود.

وي گفت: زمام امور جنگ عليه داعش چه در فلوجه و چه در ديگر مناطق در دست نيروهاي عراقي است. داعش به طور کامل شکست خورده و کنترل کامل شهر نهايي شده است.

نيروهاي ارتش عراق از 23 مه گذشته حملاتي را با حمايت جنگنده‌هاي ائتلاف ضد‌داعش براي بازپس‌گيري شهر فلوجه آغاز کردند؛ شهري که يکي از مقرهاي اصلي داعش در عراق و دومين شهر بزرگ استان الانبار است.

نيروهاي عراقي تلاش مي‌کنند تا پس از آزادسازي شهر فلوجه به سمت شمال رفته و حمله گسترده‌اي را با هدف بيرون راندن داعش از شهر موصل، مرکز استان نينوا و مقر اصلي داعش در عراق آغاز کنند.

به گفته رائد جودت عمليات موفقيت آميز براي خارج کردن غيرنظاميان از شهر در فروپاشي تروريست‌هاي داعش در مرکز اين شهر نقش داشته است.

وجود تعداد زيادي از غيرنظاميان در شهر فلوجه که داعش از آن‌ها به عنوان سپر انساني استفاده مي‌کرد مانع پيشروي نيروهاي عراقي در چند روز اخير شده بود اما با ايجاد گذرگاه‌هاي امن براي خارج کردن غيرنظاميان اين مشکل برطرف شد.

به دنبال پيشروي نيروهاي عراقي تروريست‌هاي داعش از مرکز شهر به سممت مناطق ديگر فرار کردند.


 سومين استعفا در دولت موقت برزيل 

وزير گردشگري برزيل، يکي از نزديک‌ترين متحدان ميشل تامر، رييس جمهوري موقت، به دليل اتهامات فساد استعفا داد. به گزارش آسوشيتدپرس، هنريک ادواردو آلوز، سومين وزير دولت موقت برزيل است که در اين ماه از سمت خود کناره‌گيري کرده است.

وي به دليل فساد گسترده انجام شده در شرکت دولتي «پتروبراس» تحت بازجويي و تحقيقات قرار دارد.

دفتر رياست‌جمهوري دليل استعفاي آلوز را اعلام نکرده است. اما وي يک روز پس از انتشار اظهارات يک شاهد عيني استعفا داد، اين شاهد عيني او را به گرفتن بيش‌از 400 هزار دلار از شرکت نفتي پتروبراس متهم کرده است.

بر اساس اين شهادت، سرژيو ماچادو، رئيس سابق شرکت «ترنس پترو» يکي از شرکت‌هاي تابع شرکت نفت پتروبراس در يک اقرار مصلحتي که روز چهارشنبه علني شد، گفت: 400 هزار دلار از بودجه اين شرکت در سال 2012 ميلادي به عنوان رشوه پرداخت شده است.

آلوز اين اتهامات را رد و اعلام کرد: من استعفا دادم چون نمي‌خواهم مشکلي براي دولت برزيل به وجود آيد. دادگاه عالي فدرال برزيل روز چهارشنبه اين اقرار مصلحتي را علني کرد. ماچادو در اين مدارک بيش‌از 20 سياستمدار از احزاب مختلف از جمله ميشل تامر، رييس‌جمهور موقت اين کشور را به فساد متهم کرده است. تامر در بيانيه‌اي اتهامات ماچادو را کاملا بي‌اساس خواند. شرکت ترنس پترو يکي از شرکت‌هاي تابع پتروبراس است که در قلب بحران سياسي قرار دارد که منجر به استيضاح روسف شده است. ماچادو از سال 2003 تا 2015 ميلادي رياست اين کمپاني را به عهده داشت.


 عمليات غافلگيرانه ارتش روسيه 

الکساندر گروشکو، نماينده دائم روسيه در سازمان پيمان آنلانتيک شمالي (ناتو) در جمع خبرنگاران گفت: با جديت فعاليت نظامي ناتو در درياي سياه و همچنين پيوستن احتمالي اوکراين و ديگر کشورها به آن را دنبال خواهيم کرد. روشن است که اين فعاليتهاي ناتو هرگز از سوي روسيه بدون پاسخ نخواهد ماند و واکنش روسيه با هدف حفظ امنيت در مرزهاي جنوبي‌اش صورت خواهد گرفت.

گروشکو در واکنش به تصميم وزراي دفاع کشورهاي عضو ناتو در مورد تقويت حضور اين سازمان در کشورهاي حوزه درياي بالتيک و لهستان، گفت: ناتو با اين اقداماتي که در پيش گرفته بر عملکرد هميشه خود تاکيد مي‌کند. کشورهاي عضو ناتو به خوبي مي‌دانند که امکان ندارد اين اقدامات بدون پاسخ از جانب ما باشد چرا که به صورت مستقيم به منافع امنيتي و قانوني ما ضربه مي‌زند. همچنين آنها مي‌دانند که براي روسيه از نظر نظامي تفاوتي ميان جابجايي و يا استقرار دائم نيروها وجود ندارد، امري که بر اساس قطعنامه ميان روسيه و ناتو ممنوع است.

در راستاي تصميم وزراي دفاع کشورهاي عضو ناتو، چهار گردان ناتو به تناوب از کشورهاي استوني، لهستان، لتوني و ليتواني در درياي سياه مستقر شدند.روسيه وابسته‌هاي نظامي خارجي خود را در جريان اجراي آزمون‌هاي غافلگيرانه نيروهاي مسلح خود قرار داده است. ولاديمر پوتين، رييس جمهور روسيه از ساعت هفت صبح روز سه‌شنبه 14 ژوئن آزمون غافلگيرانه نيروهاي روسيه را آغاز کرد و اين آزمون شامل برخي از پايگاه‌هاي ذخيره‌سازي اسلحه و مهمات و برخي مسئولان مراکز نظامي مي‌شود.


 همه‌پرسي طلاق لندن از اروپا در وضعيت تعليق قرار گرفت
 قتل نماينده مجلس عوام به نام بريتانيا 

گروه بين‌الملل‌، علي ودايع: «جو کاکس»، نماينده حزب کارگر بريتانيا در مجلس عوام اين کشور ، در جريان يک اجتماع حزبي مورد حمله يک مرد قرار گرفت و کشته شد. ضارب با گلوله اسلحه و کارد به کاکس حمله کرد. «برندن کاکس»، همسر نماينده مقتول پارلمان بريتانيا گفت حس نفرتي که به قتل جو کاکس منجر شد، همان چيزي بود که او خواهان همبستگي مردم براي زدودنش بود.

يک شاهد عيني به بي‌بي‌سي گفت که مهاجم پيش از حمله دست کم دو بار فرياد زد: «بريتانيا مقدم است!». آنچه گفته مي‌شود مهاجم فرياد زده با نام يک گروه دست راستي بريتانيايي مشابهت دارد، هرچند اين گروه اين حمله را محکوم کرده و گزارشي از ارتباط احتمالي مهاجم با آن منتشر نشده است. با قتل جو کاکس کارزار تبليغاتي داغ بر سر ماندن يا خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا تقريبا به حال تعطيل درآمد. پنجشنبه آينده قرار است مردم بريتانيا در رفراندومي در اين باره شرکت کنند. فردي که به اتهام قتل کاکس دستگير شده 52 ساله است. انگيزه او تا کنون مشخص نشده است. اما برادر متهم به رسانه‌هاي بريتانيا گفته است که او اختلالات رواني داشته است. رسانه‌هاي بريتانيايي براي تعديل فضا و جلوگيري از تشديد تنش‌ها ميان موافقان و مخالفان طلاق لندن از اتحاديه اروپايي تلاش مي کنند قتل نماينده مجلس عوام بريتانيا را اقدامي فردي يا جنون شخصي طلقي کنند. مساله اساسي در قتل رخ داده اين است که يک نماينده مجلس عوام پس از 25 سال گشته شده است و اين موضوع قطعا تحت تاثير يک عامل تحريک‌کننده سياسي بوده است. حرکت‌هاي نژادپرستي در بريتانيا موضوعي است که اين روزها نيز در مسابقات يورو2016 فرانسه نيز نمود داشته است. باتوجه به تصويري که تماشاچيان بريتانيايي تصوير کرده‌اند و تنش‌ها در مورد جدايي بريتانيا از اتحاديه اروپايي نگراني درباره خشونت عليه حاميان قاره سبز را ايجاد کرده است.

در سال 1990 «يان‌گو» در يک بمب‌گذاري گروه ارتش آزاديبخش ايرلند کشته شد. پس از آن نيز دو نماينده مجلس هدف ضربات کارد يا شمشير قرار گرفته و زخمي شدند.

نماينده پرشور حزب کارگر

کاکس سال 2015 براي اولين بار به مجلس عوام بريتانيا راه يافت. جو کاکس يکي از 36 نماينده‌اي بود که جرمي کوربين، رهبر فعلي حزب کارگر را براي شرکت در رقابت‌هاي رهبري حزب نامزد کرده بود. جرمي کوربين، رهبر حزب کارگر، با ستايش از جو کاکس گفت او در حال انجام وظيفه‌اش به قتل رسيد.

آقاي کوربين گفت سوالاتي در اين باره که خانم کاکس چرا و چگونه به قتل رسيده وجود دارد، اما فعلا همه به فکر همسر او و دو فرزند خردسالش هستند. آقاي کوربين گفت: «آنها بدون مادرشان بزرگ مي‌شوند، اما مي‌توانند عميقا به کار او، دستاوردهاي او و آنچه او بر سرش ايستاد افتخار کنند.»

کاکس صرفا مخالف خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا نبود و با روشنگري درباره رنج مردم سوريه بر اقدام بيشتر کشورش در جذب پناهجويان تاکيد داشت. او خواهان پايان جنگ داخلي در سوريه و شرکت بريتانيا در اقدامات نظامي گسترده‌تر عليه تروريست‌هاي تکفيري بود.

در اين ميان ابراز انزجار رهبران و مقام‌هاي ارشد کشورهاي مختلف نسبت به قتل کاکس ادامه دارد. آنگلا مرکل و فرانسو اولاند رهبران آلمان و فرانسه و همچنين جان کري، وزير خارجه آمريکا به اين مناسبت پيام‌هاي همدردي فرستاده‌اند.


 تشديد برخورد آل‌خليفه با شيعيان 

دادگاه بحرين حکم 15 سال حبس و سلب تابعيت را براي هشت شهروند شيعه اين کشور صادر کرد. به گزارش رأي اليوم، دادگاه بحرين اين هشت شهروند شيعه بحريني را به اتهام تأسيس و جمع‌آوري پول براي يک گروه «تروريستي» به 15 سال حبس محکوم و حکم سلب تابعيت آن‌ها را نيز صادر کرد. به گفته منابع بحريني اين 15 تن سال 2014 گروهي را به نام «حزب الله بحرين» تأسيس کرده بودند. دادستاني بحرين همچنين اين افراد را به تلاش براي کشتن نيروهاي پليس در جريان تظاهرات روستاي النويدرات در جنوب منامه متهم کرده است. رژيم آل‌خليفه همواره در پي سرکوب مخالفان خود به ويژه شيعيان بوده است. اين رژيم اخيرا نبيل رجب، فعال حقوقي را مجددا بازداشت و فعاليت جمعيت الوفاق، بزرگترين جمعيت شيعه مخالف را تعليق کرد.


 جنگ‌طلبان دنبال حمله اوباما به سوريه 

در وزارت خارجه آمريکا انتقاد و اعتراض نسبت به سياست‌هاي دولت در مورد بحران سوريه رو به افزايش است. گروهي از ديپلمات‌هاي آمريکايي در نامه‌‌اي به وزارت خارجه اين کشور ناخشنودي خود ازسياست دولت در سوريه را ابراز کرده‌اند. جان کربي، سخنگوي وزارت خارجه، ضمن تاييد ارسال چنين نامه‌اي از اظهارنظر در باره محتواي آن خودداري کرد. ولي رسانه‌هاي آمريکا با اشاره به جزئياتي از اين نامه، نوشته‌اند که امضاکنندگان آن خواهان حملات مستقيم عليه ارتش سوريه هستند. سياست دولت اوباما در سوريه بر عدم دخالت مستقيم در بحران سوريه و بيرون نگاه‌داشتن نيروهاي مسلح آمريکا از اين بحران استوار است. واشنگتن از شماري از گروه‌هاي مخالف حمايت مي‌کند، ولي هدف اصلي اين گروه‌ها نه مقابله با ارتش سوريه که عقب‌راندن داعش و شکست آن است.


 محکوميت عاملان کشتار مسلمانان هند 

دادگاهي در هند يازده نفر را به دليل مشارکت در خشونت‌هاي ضد مسلمانان در ايالت گجرات در سال 2002 ميلادي به حبس ابد محکوم کرد. اين افراد جزو گروهي بودند که به مجتمع مسکوني گلبرگ در شهر احمدآباد حمله کرده و 69 مسلمان را کشته و سوزاندند. از 24 متهم اين پرونده، 12 نفر ديگر به 7 سال حبس و يک نفر هم به 10 سال زندان محکوم شد. حمله به اين مسلمانان پس از سه روز خشونت در ايالت گجرات صورت گرفت. اين خشونت‌ها در پي آتش‌سوزي در يک قطار و کشته شدن 60 زائر هندو آغاز شد. بيش‌از 1000 نفر که اکثر آنها مسلمان بودند در جريان اين خشونت‌ها کشته شدند. نارندرا مودي، نخست وزير فعلي هند در آن زمان سروزير ايالت گجرات بود. عملکرد او براي کنترل خشونت‌ها اغلب مورد انتقاد است.


 طناب پوسيده سعودي گردن آمريکا را فشار مي دهد
 رياض سرچشمه مصيبت‌هاي خاورميانه 

گروه بين الملل ، پرستو بهرامي راد: محمد بن سلمان ، جانشين وليعهد سعودي و مسئول اطاق جنگ عربستان به واشنگتن رفته است تا با اوباما ديدار نمايد. رژيم سعودي با هزينه کردن پول‌هاي هنگفت باعث مشکلات فراواني در خاورميانه شده است. در هر جنگي که باعث کشته شدن مردم بي گناه خاورميانه مي‌شود و نا‌امني را در اين منطقه افزايش مي‌دهد، مي‌توان رد پاي عربستان را پيدا کرد.رياض به دنبال گسترش نگرش سلفي گري با رويکرد تکفيري در خاورميانه است.نتيجه نگرش رياض چيزي جز تشکيل گروه تروريستي داعش نبوده است.اگر با اين نگرش مقابله نشود،بايد منتظر خشونت‌هاي بيشتر در جهان باشيم. عربستان براي ترميم ضعف‌هاي سياسي خود با خرج کردن دلارهاي نفتي به دنبال ايجاد نا‌امني بيشتر در خاورميانه است.

عربستان و ترکيه مانع اصلي صلح در سوريه

از همين رو به گزارش رويترز، وزير امور خارجه روسيه در ديدار با دبير کل سازمان ملل و نماينده وي در امور سوريه، مخالفت ترکيه با شرکت کردها در مذاکرات سوري و کارشکني تشکل موسوم به کميته عالي مذاکرات تحت حمايت عربستان را به عنوان عامل رکود و نبود پيشرفت در روند مذاکرات سوريه مورد انتقاد قرار داده است.

«سيرو مولوتف»، معاون وزير امور خارجه روسيه در باره هماهنگي اقدام‌هاي اين کشور و عربستان سعودي در باره سوريه نيز گفت:«بحران کنوني منافع بسياري از کشورها را در برمي‌گيرد که عربستان هم از جمله آنها است که مانند ديگران مستثني نيست». وي افزود:« ارزيابي و رويکردهاي روسيه توقف فوري خونريزي و بهبودي سريع شرايط زندگي مردم سوريه است که با اهداف عربستان متفاوت مي‌باشد. هر چند با رياض درباره اين بحران در چارچوب گروه بين المللي حاميان سوريه مذاکره مي‌کنيم، اما تصميم‌هاي جمعي مطابق قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل و بيانيه گروه بين‌‌المللي حاميان را ملاک قرار مي‌دهيم».

ائتلاف آمريکايي مرکب از چند کشور غربي وعربي ضد سوري از جمله عربستان که پنج سال پيش با هدف سرنگون کردن حکومت بشار اسد نقش اصلي را در سازماندهي و تجهيز گروه‌هاي تروريستي تکفيري بويژه داعش، جبهه النصره، احراارلشام و جيش الاسلام داشتند، بر خلاف مقررات و قوانين بين‌المللي خاک سوريه را بمباران مي‌کنند و در حال اعزام نيرو به اين کشور هستند.تا فاجعه به نام داعش که دست نشانده خودشان بوده است و امروز بلاي جان خودشان شده است را از بين ببرند.

احضار سفير عربستان در بغداد

سال‌هاست که مردم عراق دولت عربستان را به عنوان حامي‌اصلي اقدامات برهم زننده ثبات و استقرار در کشورشان متهم مي‌کنند، اما از چندي پيش اين رويکرد آن قدر پررنگ و شفاف شده است که ديگر هيچ جاي شک و ترديدي براي خوش بين ترين افراد هم باقي نگذاشته است.

سفير عربستان اخيرا در صفحه خود در پايگاه اجتماعي توييتر نوشته بود: «حضور شخصيت‌هاي تروريستي ايراني در نزديکي فلوجه دليل واضحي براي اين مسئله است که آن‌ها مي‌خواهند عراقي‌ها را با آتش کشنده ‌طايفه‌گرايي بسوزانند». وزارت خارجه عراق اظهارات «ثامر السبهان»، سفير عربستان در بغداد را مداخله در امور داخلي خود دانسته و ديروز(جمعه) وي را احضار کرده‌اند.

سفير عربستان در بغداد پيشتر نيز اظهاراتي مداخله‌جويانه درباره نيروهاي مردمي‌شيعه ايراد کرده بود. بايد اعتراف کرد امروز سفير سعودي در عراق نوک پيکان فاز جديدي از پروژه فتنه و تجزيه عراق است. فتنه اي که با غارت اموال عمومي‌در آوريل 2003 آغاز، با بمب‌گذاري‌ها وجنگ طايفه‌اي وحمله به مراقد مقدس ادامه و با اشغال مناطق سني نشين توسط گروه داعش به نقطه اوج خود رسيده بود تا اين بار با حمله محورهاي قدرت مردم عراق شکل جديدي به خود بگيرد.عملکرد سبهان نشان مي‌دهد که آل‌سعود قصدي براي عقب نشست از توطئه آفريني ندارد.

حمايت سازمان ملل از سعودي‌ها با دلارهاي نفتي

عقب نشيني سازمان ملل در قبال دلارهاي نفتي عربستان و خروج ائتلاف عربستان از ليست عوامل کشتار کودکان در سال 2015 در جنگ عليه مردم بي گناه يمن نشان دهنده اين است که سازمان ملل بازيچه و مستعمره قدرت‌هاي جهان است. به گزارش آسيا تايمز،«محمد فيصل موسي»،نويسنده و محقق مالزيايي معتقد است که مردم جهان و سران دولت‌ها بايد عربستان را به دليل رفتار و سياست‌هاي نادرست و ناپسند در کشورهاي ديگر، تحت فشار قرار دهند.

فيصل موسي، در واکنش به خروج نام ائتلاف عربستان که متهم به کشتار کودکان بيگانه يمن است از ليست سياه سازمان ملل متحد، ضمن پيچيده خواندن سياست بين‌الملل در برابر حوادث و اتفاقاتي که هر روز در جهان بروز مي‌کند،گفت که اتکا به سازمان ملل و تنها مقصر قلمداد کردن آن بسيار ساده انگارانه است و ديگر کشورها و مردم جهان بايد عربستان را به دليل آنچه که تاکنون در جهان انجام داده است، محکوم کنند. سازمان ملل متحد اخيرا پس از انتشار گزارشي در خصوص اقدام ائتلاف نظامي‌عربستان در کشتار کودکان بيگناه يمني، عربستان و اين ائتلاف را در ليست سياه خود قرار داد، اما يک هفته بعد «بان‌کي‌مون» دبير کل سازمان ملل در اقدامي ‌بي‌سابقه در تصميمي‌عربستان را از ليست خارج و از تصميم دردناک و تاسف بارش زير فشار رژيم عربستان و متحدانش در فروش انسانيت به دلارهاي عربستان اظهار شرمساري کند.

جلوگيري از ديدگاه تروريستي

اگر آمريکا در جنگ با تروريست جدي است و از اتفاق‌هايي که در آمريکا و اروپا به اسم داعش اتفاق مي‌افتد نگران است، بايد موضع درستي در مقابل عربستان بگيرد.آمريکا بايد به شبکه پيچيده مدارس تحت حمايت سعودي‌ها که به عنوان کارخانه افراط گرايي در حال توليد تروريست‌هاي انتحاري از آفريقا تا اروپا و هم اکنون در شرق و جنوب آسيا است، بپردازند.اگر از گسترش وهابيت جلوگيري نشود،نگرش تروريستي هم رو به افزايش مي‌رود.


 بشردوستانه 

پناهندگي مصيبت دردناک جامعه جهاني

گروه بين‌الملل: در سراسر دنيا، درگيري موجب شده تعداد زيادي از مردم وطن خود را ترک کنند. در حال حاضر بيش از 60 ميليون نفر به دليل جنگ و خشونت آواره مي‌باشند حدود 41 ميليون نفر در وطن خود آواره هستند و حدود 19.5 ميليون نفر هم (اغلب در کشورهاي همسايه) پناهنده هستند. در همين حال، بسياري از درگيري‌هاي طولاني مدت حل‌نشده باقي ماندند، که معني‌اش اين است که افراد کمتري توانستند به وطن خود بازگردند. صدها هزار نفر از افغانستان، کلمبيا، جمهوري دموکراتيک کنگو، آفريقاي مرکزي، ميانمار، سومالي و سودان به زندگي در تبعيد ادامه مي‌دهند، برخي چندين سال است و برخي بيش‌از چند دهه و حتي بعضي چند نسل است که در تبعيد زندگي مي‌کنند. مصيب اصلي امروز جهان داعش است که هزاران انسان را در عراق و سوريه سلاخي کرده و صدها هزار نفر را آواره اروپا کرده است.

روز جهاني پناهنده، روزي است که کميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل متحد تلاش مي‌کند به جهانيان يادآوري کند ميليون‌ها انسان پناهنده که مجبور به ترک خانه خود شده‌اند، با چه مشکلاتي روبرو هستند. پناهندگان براي نجات جان خود مجبور به رها کردن همه چيز و فرار از جنگ شده اند. اين خانواده‌هايي که مجبور به فرار شدند زماني زندگي‌هاي عادي داشته اند: کار مي‌کردند، درس مي‌خواندند، بازي مي‌کردند و آرزو‌هاي داشتند. آنها هنوز آرزو دارند که به زندگي عادي خود برگردند. هر 3 ثانيه فردي مجبور به فرار مي‌شود. براساس منشور «كميسارياي عالي پناهندگان» تمامي‌افراد از حق خود براي درخواست پناهندگي و جستجوي پناه و مامن مطمئن در يک كشور ديگر، امكان برگشت داوطلبانه به كشور خود يا سكونت در يک كشور ديگر بايد برخوردار باشند. فعاليت‌هاي كميساريا بر طبق قوانين و مقررات سازمان در چارچوب كنوانسيون سازمان ملل متحد است.

كميساريا سازماني بي‌طرف بوده كه حمايت و كمک‌هاي خود را براي رفع نيازهاي پناهندگان بدون توجه به نژاد، جنسيت، دين و ديدگاه‌هاي سياسي آنها انجام مي‌دهد. كميساريا اهميت ويژه‌اي به نيازهاي كودكان داده و همچنين براي ارتقا و كسب حقوق برابر براي زنان و دختران تلاش مي‌كند.

کمپين حمايت از پناهندگان

کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان امروز کمپين حمايت از پناهندگان(WithRefugees Campaign#) را آغاز و از جهانيان خواست تا در حمايت از پناهندگان متحد شوند. در يک پيام ويديويي خيره‌کننده، بيش‌از 60 نفر از افراد هنري مشهور جهان به پناهندگان و امدادرسانان پيوستند تا پيام «ما حامي‌پناهندگان هستيم، شما هم با ما همراه شويد» را اشاعه دهند. اين عريضه، تقاضا از دولتهاست تا به نمايندگي از افرادي اقدام نمايندکه اجباراً آواره شده‌اند. هدف از اين کمپين اعالم حمايت مردمي ‌از خانواده‌هايي است که از يک سو، با افزايش چشمگير آوارگي به دليل جنگ و مناقشات و آزار و اذيت و گسترش شعارهاي ضد پناهندگي و محدوديت بيشتر در پناهجويي از سوي ديگر مجبور به فرار شدهاند. اين عريضه قبل از برگزاري نشست مجمع عمومي‌اعضاي عالي رتب? سازمان ملل متحد با موضوع رسيدگي به موج گسترد? پناهندگي و مهاجرت ارائه خواهد شد. در اين عريضه، به ويژه، از دولتها خواسته شده تا موارد ذيل را تضمين نمايند:

1- هر کودک پناهنده به تحصيل و آموزش دسترسي دارد.

2- هر خانواد? پناهنده سرپناهي ايمن براي زندگي دارد.

3- هر پناهنده قادر به کار يا فراگيري مهارت‌هايي است تا بتواند نقشي مثبت در اجتماع خود ايفا نمايد.

«کيت بلنچت»، سفير حسن نيت کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در ويديويي از اردوگاه پناهندگان زعتري در اردن ظاهر و از حمايت خود از اين کمپين سخن گفت: «هم اکنون در بحران مصيبت بار آوارگي قرار داريم که ميليون‌ها خانواد? بي‌گناه را بي‌خانمان نموده و افراد زيادي در تالش براي رسيدن به امنيت، جان خود را از دست دادهاند. راه‌حل نهايي امري سياسي است – ما به صلح و ثبات نياز داريم. اما در حالي که منتظر رسيدن به اين شرايط هستيم، ما – به عنوان کساني که صدايي در جهان داريم – مي‌توانيم و بايد در اين امر نقش ايفا کنيم . بايد تأکيد کنيم که هم? کشورها مسئوليت يکساني در تضمين دسترسي پناهندگان به امنيت، سرپناه و فرصت پيشبرد زندگي پويا بر عهده گيرند. اگر تعداد ما کافي باشد، صدايمان شنيده خواهد شد.»

«خالد حسيني»‌، نويسنده و «آلک وِک»، مدل موفق و پناهند? سابق از ديگر سفراي حسن نيت کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان هستند که در اين ويديو به بالنچت ملحق شدند. بان‌کي‌مون، دبير کل سازمان ملل متحد، اسقف دزموند توتو، رهبر مذهبي، وي. وايرامدي، رهبر معظم مذهبي و بازيگران بنديکت کومبربتچ، چيوتل ايوفور، مارگوت روبي، بن استيلر، دامه هلن ميرن و همچنين خوانندگان خوانس، ميکا، ماهر زين و بابا مال از ديگران افرادي هستند که حمايت خود را از اين کمپين اعالم داشتند.

خالد حسيني گفت: «پناهندگان، مادران، پدران، خواهران، برادران و کودکاني هستند که همانند ما اميد و آرزوهايي دارند اما تقدير آنها به گونه‌اي ديگر رقم خورده و هم اکنون با بحران جهاني پناهندگي در مقياسي بي‌سابقه در هم تنيده است. همه با هم، با اعالم همبستگي با پناهندگان، بايد از رهبران جهان بخواهيم تا همه با هم مسئوليت يافتن راه حلي عادالنه و پايدار براي مسئل? پناهندگي بر عهده گيرند. همه با هم بايد اطمينان حاصل نماييم که انسانيت و همدردي بر ترس و نابردباري غلبه مي‌کند».

بزرگ‌ترين بحران انساني پس از جنگ جهاني دوم

تعداد افرادي که به دليل جنگ و آزار و اذيت مجبور به فرار شدهاند در حال حاضر بيشتر از جمعيتي است که در پايان جنگ جهاني دوم به چشم مي‌خورد. «فيليپو گراندي»، کميسر عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان علت طرح تقاضاي حمايت مردمي‌از پناهندگان از سوي کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان را تشريح نمود. گراندي گفت‌: «ما در دورهاي زندگي ميکنيم که درگيري و ناآرامي‌ در جهان عميق‌تر و باعث افزايش جمعيت کساني ميشوند که از خانه و کاشان? خود گريخته‌اند. اين مسئله هم? ما را متأثر و درگير ساخته و عوامل موثر بر آن، درک، همدردي و اراد? سياسي جهت اتحاد و همبستگي و يافتن پاسخي واقعي براي معضل پناهندگي است. اين معضل چالشي بسيار مهم در عصر حاضر تلقي مي‌گردد». «در سال 2015، ميليون‌ها نفر ديگر آواره شده و به جميعت کل پناهندگان و آوارگان داخلي جهان افزوده شد. اين مسئله، به طور گسترده، گريبانگير کشورهاي در حال توسعه بود اما اروپا نيز شاهد صحنه‌هاي مصيبتبار بوده و صدها هزار نفر در جستجوي امنيت و پناه از مديترانه گذشتند. هزاران نفر نيز در اين راه جان خود را از دست دادند.

«در عين حال، همدلي و همبستگي خارقالعادهاي نيز مشاهده و مردم و جوامع عادل خانه‌ها و قلبهاي خود را به روي پناهندگان گشوده و برخي کشورها علي‌رغم ميزباني از جمعيت بزرگ پناهندگان، از تازهواردان نيز استقبال کردند. سازمان ملل اعلام کرد بيش‌از دو هزار و 500 پناهجو از ابتداي سال‌جاري ميلادي در درياي مديترانه غرق شده‌اند. شمار پناهجوياني که از اين سفر پرمخاطره جان به در برده‌اند؛ حدود 204 هزار نفر است. «ويليام اسپيندلر»، سخنگوي آژانس پناهجويان سازمان ملل، تاکيد کرد اين آمار کمتر از مقدار واقعي است.

اسپيندلر با اشاره به «مرگبار بودن سال 2016» خاطر نشان کرد در پنج ماهه اول سال 2015 آمار قربانيان هزار و 855 نفر بود در حاليکه در مدت مشابه در سال 2014 تنها 57 نفر غرق شده بودند. تعداد پناهجويان متقاضي اسکان در قاره اروپا در سال 2015 به بيش‌از يک ميليون و 255 هزار نفر رسيده است. اين رقم نسبت به سال 2014 بيش‌از دو برابر شده است.

«هدف از کمپين WithRefugees# و عريض? آن تشديد صداي استقبال و نشان دادن حمايت جهان از پناهندگان است.» هدف از اين کمپين، جذب حمايت گسترده، تدوين عريض‌هاي محکم براي حمايت از مسال? پناهندگي است. کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد در جهت دستيابي به جهاني تالش مي‌نمايد که در آن هر فردي که به اجبار از وطن گريخته، تحت حمايت قرار گرفته و قادر به ساختن آيند? بهتري باشد. در روز جهاني پناهنده، مورخ 30 خرداد ماه 20( ژوئن)، کميسارياي عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان قدرت، جرأت و استقامت ميليونها پناهنده را يادآور مي‌شود. امسال، روز جهاي پناهنده زماني بسيار مهم براي همگان است تا حمايت خود را از خانواده‌هايي اعالم نمايند که به اجبار کاشان? خود را ترک کردهاند. با امضاي عريض? WithRefugees# مردم سراسر جهان قادرند از دولتها بخواهند تا با يکديگر همکاري و سهم مسئوليت خود را در مسئل? پناهندگان ايفا نمايند.