نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -

رئيس کل بانک مرکزي:
تورم ماه آينده تک رقمي‌مي‌شود


118 هزار ميليارد تومان چک برگشت خورد


برنامه‌ريزي روسيه براي همکاري 40 ميليارد يورويي با ايران


ورود به چهارمين سال رکود معاملات مسكن


تامين ارز موردنياز واردات از صادرات


کاهش قيمت نفت تا بشکه اي 48 دلار


توليد ??? هزار خودرو در ?? روز


اخبار کوتاه


اميد به بهبود کيفيت خودروها با قراردادهاي جديد


 رئيس کل بانک مرکزي:
 تورم ماه آينده تک رقمي‌مي‌شود 

رئيس کل بانک مرکزي ايران گفت که در يک ماه آينده تورم تک رقمي‌مي‌شود که عامل اصلي آن رعايت انضباط و اجتناب از اقدامات غيرمنطقي است. ولي‌الله سيف عصر چهارشنبه گذشته در نشست کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان البرز در محل استانداري البرز گفت:در سال 95 به دليل شرايط خاص و بعد از دستاورد بزرگ برجام اين توفيق حاصل شد.وي خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است برجام دستاورد بزرگي است و از همه ظرفيت‌هاي آن استفاده نشده و بايد ادامه پيدا کند و ما بايد طرف مقابل را موظف به انجام تعهدات کنيم. وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در اين خصوص، گفت: اکنون هزينه مبادلات بسيار پايين آمده و به تدريج شبکه کارگزاري نظام بانکي بين‌المللي در حال گسترش است و طرف مقابل نيز در اين بخش تحرکات مثبتي دارد که اميد است بعد از برجام اين فاصله زياد در مبادلات بانکي کمتر شود.

417 هزار ميليارد تومان حجم تسهيلات نظام بانکي

رئيس کل بانک مرکزي خاطرنشان کرد: 417 هزار ميليارد تومان حجم تسهيلات در نظام بانکي است که بايد درست استفاده شود. ما محدوديت براي تامين 16 هزار ميليارد تومان مورد نياز براي واحدهاي صنعتي را نداريم و حل مشکلات توليد و اقتصاد به هر ميزان که اعتبار نياز باشد، مي‌توانيم تامين کنيم.

سيف تصريح کرد: واقعيتي وجود دارد و آن اينکه مشکلات نظام بانکي از مشکلات ساختاري ناشي از مسائل انباشته شده چند دهه گذشته به وجود آمده است. 45 تا 50 درصد از دارايي‌هاي نظام بانکي در انجماد است و ما داريم از 50 درصد استفاده مي‌کنيم و هزينه بخش غيرقابل استفاده به بخش مورد استفاده تحميل مي‌شود.رئيس کل بانک مرکزي ادامه داد: نظام بانکي همه منابع تجهيز شده در نظام بانکي را دارد سود را به سپرده گذار مي‌دهد، اين فضا ايجاد شده که ما با نگاه کارشناسي اين منابع بلااستفاده مردم را جمع‌آوري کرده و با آنها کارهاي بزرگ براي رشد اقتصادي، توسعه و اشتغال انجام دهيم.

وي افزود: برخي مواقع ممکن است حجم سپرده بتواند يک پروژه بزرگ را راه‌اندازي کند، بانک مي‌تواند اين نقش را ايفا کند، اما در مقابل 800 هزار ميليارد تومان کل سپرده‌هاي سال گذشته بوده و 417 هزار ميليارد تومان حجم تسهيلات ارائه شده بوده است.سيف همچنين گفت: وقتي بحث حساسيت سال 95 و ضرورت اتخاذ تصميمات اثربخش صورت گرفت، تحليل شد که چه تعداد واحد کوچک و متوسط داريم. نقش جدي بنگاه‌هاي کوچک و متوسط که مي‌تواند اشتغال پايدار و دائمي‌ايجاد کند، در دولت مطرح شد و پيش بيني شده 7500 تا 10 هزار از اين واحدها وجود دارد که 16 هزار ميليارد تسهيلات نياز دارد و نظام بانکي اگر اقدام کند، مي‌تواند تحويل بزرگي ايجاد کند.سيف خاطرنشان کرد: اين رقم بزرگي براي بانک‌ها نيست، اما شرطش اين است که اين ايده خوب را دچار بلاياي مختلف نکنيم و بي نظمي‌منجر به اين نشود که واحدهاي مستحق بي نصيب بمانند.وي تصريح کرد: رمز خروج از رکود تخصيص بهينه منابع است هم منابع مالي و هم نيروي انساني و وقت، که اگر درست باشد به سرعت از رکود بيرون مي‌آييم، اما مدام تجربيات غلط گذشته را تکرار مي‌کنيم در حالي که بايد در نگاه و برنامه تحول ايجاد کنيم.

کمک به واحدهاي کوچک و متوسط

وي تاکيد کرد: اگر واحدهاي کوچک و متوسطي در استان وجود دارد که دچار مشکل هستند و يا قصد ايجاد دارند، بدون سقف به آنها کمک مي‌شود و براي رفع موانع توليد سقف در نظر گرفته شده مد نظر نيست و قابليت افزايش دارد.رئيس کل بانک مرکزي گفت: هر کجا معضلي ايجاد شد، نبايد از نظام بانکي توقع حل آن را داشت، البته نظام بانکي ما کهنه است که بايد متحول شود و بايد بتوانيم از تکنولوژي نوين بانکداري استفاده کنيم.وي خاطرنشان کرد: در سال 95 محدوديت ناشي از بدهي‌ها و چک‌هاي برگشتي نبايد مانع بانک‌ها شود و بايد مذاکرات لازم در اين بخش صورت گيرد، نبايد واحد رها شود بلکه بايد بازپرداخت بدهي‌ها نيز صورت گيرد.رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه مديريت مالي درست تقاضاي ما از توليدکنندگان است، وي تصريح کرد: امکان گشايش اعتبار يوزانس 6 ماهه را ايجاد کرده ايم که بايد به موقع و درست استفاده شود. اين روش تامين مالي براي کالاهاي مصرفي است که دوره زماني براي دريافت نقدينگي با فروش کالا است که اين مدت به واحد براي رسيدن به نقدينگي کمک مي‌کند. اگر اين زمان بيشتر شود مشکلات بزرگي ايجاد مي‌شود. رئيس کل بانک مرکزي ادامه داد: در مورد واحدهاي کوچک و متوسط محدوديت منابع استاني ديگر پر شده، ولي درخواست وجود دارد و توليد استمرار پيدا مي‌کند. منابع شبکه بانکي استان البرز نبايد محدوديت داشته باشد و اگر اکنون اعلام کردم که سقف 16 هزار ميليارد برداشته مي‌شود، اين سقف براي استان البرز نيز بر داشته مي‌شود.

ضرورت کاهش نرخ سود بانکي

سيف با تاکيد بر اينکه به اعتقاد بانک مرکزي نرخ سود بانکي بالا است، گفت: بايد به نرخ سود که يکي دو درصد از نرخ تورم است برسد و اين بايد به سرعت اعمال شود. وي افزود: دوره طولاني نرخ سود از نرخ تورم کمتر بود و سپرده گذار ضرر مي‌کرد، الان دو سال است که نرخ سود مثبت شده ولي در اين موضوع افراط شده است، لذا بانک‌ها براي سرويس دادن تحت فشار هستند. وي با تاکيد بر اينکه موسسات غيرمجاز به بازار پولي کشور آسيب مي‌زدند، گفت: براي همه اينها روشي در پيش گرفته شده و با پرهيز از روش‌هاي دستوري بانک مرکزي ورود کرده و بازار بين بانکي را فعال کرده است.وي خاطرنشان کرد: بانک مرکزي بازار بين بانکي را نظم داد که سود 29 درصد به 17 درصد رسيد و نرخ تسهيلات هم کاهش جدي داشته است.سيف ادامه داد: بعد از 60 سال صادرات کالاهاي غيرنفتي ما بيشتر از واردات است و ما در جهت يکسان سازي نرخ ارز به بانک‌ها اجازه مي‌دهيم در اين عرصه ورود پيدا کنند.


 118 هزار ميليارد تومان چک برگشت خورد 

پرونده گردش چک‌هاي بانکي در سال گذشته در شرايطي بسته شد که از برگشت خوردن حدود 10 ميليوني چک‌هاي مبادله شده با مبلغي بالغ بر 118 هزار ميليارد تومان حکايت دارد.تازه ترين گزارش بانک مرکزي از وضعيت چک‌هاي مبادله شده نشان مي‌دهد که تا انتهاي سال 1394، حدود 304 ميليون فقره چک در گردش بوده که از اين تعداد بيش‌از 9 ميليون و 883 هزار مورد معادل 3/3 درصد مجموع برگشت خورده است.اين در حالي است که مجموع چک‌هاي برگشتي مبلغي در حدود 118 هزار ميليارد تومان است که حدود 7/2 درصد از کل مبلغ 3400 هزار ميليارد توماني چک‌هاي مبادله شده را پوشش مي‌دهد. نسبت چک‌هاي برگشتي به کل چک‌هاي مبادله شده در سه ماهه چهارم پارسال از نظر تعداد 3/3 درصد و مبلغ 5/2 درصد است که نسبت به مبلغ چک‌هاي برگشتي در سه ماهه پاييز سال گذشته (با 9/2 درصد)، کاهش چهار دهم درصدي را نشان مي دهد.

به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي، وضعيت چک‌هاي مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ در دوره سه ماهه دي ماه تا اسفندماه 94 به ترتيب 79 ميليون فقره به مبلغ 12195هزار ميليارد ريال با ميانگين مبلغ 154 ميليون ريال است که از اين تعداد در مجموع 6/2 ميليون فقره چک‌ به مبلغ 310 هزار ميليارد ريال برگشتي با ميانگين مبلغ 119 ميليون ريال در دوره ياشده بوده است. بر‌اساس اين گزارش، سهم چک‌هاي برگشتي اشخاص حقيقي به کل چک‌هاي مبادله شده از نظر تعداد 2/3 درصد و از نظر مبلغ 2/2 درصد و سهم چک‌هاي برگشتي اشخاص حقوقي از نظر تعداد 0.1 درصد و از نظر مبلغ 3/0 درصد است.در سه ماهه منتهي به اسفندماه 1394 از مجموع 6/2 ميليون فقره چک برگشت شده، تعداد 6/0 ميليون فقره چک برگشتي از سوي صاحبان حساب، رفع سوءاثر شده و بر اين اساس مانده چک‌هاي برگشتي به 0/2 ميليون فقره کاهش يافته که اين امر موجب کاهش نسبت مانده چک‌هاي برگشتي به کل چک‌هاي مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ به ترتيب به 5/2و 0/2 درصد شده است.

براساس اين گزارش، مجموع کل تراکنش‌هاي شبکه بانکي از طريق خودپرداز، ساتنا و پايا، پايانه شعب و فروشگاهي، اينترنت بانک و تلفن‌بانک در سه ماهه چهارم پارسال بوده که در مجموع 4089 ميليون تراکنش به مبلغ 652 20 هزار ميليارد ريال (ميانگين هر تراکنش پنج ميليون ريال) انجام پذيرفته است.


 برنامه‌ريزي روسيه براي همکاري 40 ميليارد يورويي با ايران 

محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت و الکساندر نوواک وزير انرژي روسيه در حاشيه نشست بين‌المللي اقتصادي سن پترزبورگ، سرعت بخشي به رشد همکاري‌هاي اقتصادي، بازرگاني، صنعتي و انرژي تهران و مسکو و اجراي طرح‌هاي مورد توافق دو کشور را که ارزش آن بيش‌از 40 ميليارد يورو است، بررسي کردند. به گزارش ايرنا، در اين ديدار که پنجشنبه گذشته با حضور مهدي سنايي سفير جمهوري اسلامي ايران در روسيه و جمعي از مقام‌هاي ايراني و روسي برگزار شد، زمينه تسهيل اجراي نقشه راه توسعه روابط مسکو و تهران مورد بررسي قرار گرفت. نوواک در اين ديدار خواستار تلاش دو کشور براي تامين اعتبار اجراي طرح‌هاي همکاري مورد توافق ايران و روسيه که ارزش آن به بيش از 40 ميليارد دلار مي رسد، شد.ايران و روسيه در نشست آبان ماه سال 94 در پايان مذاکرات کميسيون مشترک همکاري‌ها، نقشه راه توسعه روابط دو کشور به ارزش بيش‌از 40 ميليارد يورو در بخش‌هاي مختلف صنعتي، انرژي، ريلي، نيروگاه و شبکه برق و نفت و گاز را امضا کردند که بخشي از آنها در حال اجرا است و بخشي ديگر نيز در حال تدوين برنامه‌هاي اجرايي قرار دارد.در اين ديدار نوواک با تاکيد بر اهميت افزايش روابط دو کشور در بخش‌هاي مختلف، حوزه صنعت و انرژي را بسيار مهم خواند که دو کشور قابليت ارتقاي سطح کنوني همکاري‌ها در اين بخش را دارند. نعمت‌زاده وزير صنعت ايران نيز در اين مذاکرات با ارزشمند خواندن اقدام‌هاي انجام شده، بر لزوم عملي شدن برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته مورد توافق بين دو کشور در بخش‌هاي مختلف تاکيد کرد.نشست بين‌المللي اقتصادي سن پترزبورگ روسيه با حضور 800 هيات دولتي و غير‌دولتي از کشورهاي مختلف جهان با حضور هيات جمهوري اسلامي ايران گشايش يافت. ديدار و رايزني‌هاي دو جانبه وزير صنعت و اعضاي هيات ايراني با مقام‌هاي روسي حاضر در بيستمين نشست اقتصادي سن پترزبورگ و همچنين نمايندگان شرکت‌هاي ايراني از ديگر برنامه‌هاي در نظر گرفته شده است.گستردگي برگزاري و تنوع محورهاي مورد بررسي در اين همايش با فرصت بسيار انجام رايزني‌هاي گسترده و عقد قرارداد بين شرکت‌کنندگان، توجه روزافزون کارشناسان اقتصادي، سرمايه‌گذاران و رسانه‌ها را به خود جلب کرده است، به گونه‌اي که حدود دو هزار خبرنگار و تحليلگر اقتصادي رسانه‌هاي کشورهاي مختلف در اين نشست فعاليت مي کنند.


 ورود به چهارمين سال رکود معاملات مسكن 

صنف مشاوران املاک پايتخت که از چهار سال قبل کسب و کارشان رونق سابق را ندارد، آيينه تمام نماي وضعيت ورشکسته بخش مسکن اين روزهاي پايتخت است.گزارش خبرنگار ايسنا از مشاوران املاک پايتخت، ورود به چهارمين سال رکود معاملات، نزول ادامه‌دار قيمت‌ها و نااميد از آينده‌ي بازار را حکايت مي‌کند. هم‌چنين دو بخش اجاره و خريد و فروش در مسيري جداگانه در حال حرکت هستند.«از برج هفت پارسال تا الان هيچ قرارداد خريد و فروشي ننوشته‌ايم» اين درد دل يک کارشناس 35 ساله املاک در مرکز شهر است.

او بيان مي‌کند: اجاره تا حدودي تقاضاي خودش را دارد؛ چون مردم مجبورند سرپناه تهيه کنند. شايد يکي دو قرارداد اجاره در ماه مي‌نويسيم آن هم براي موجر و مستاجراني که قبلا توافق کرده‌اند و به خاطر کد رهگيري پيش ما مي‌آيند. اين جوان از طولاني شدن رکود مسکن عصباني به نظر مي‌رسد: «قيمت‌ها خيلي بالاست، فروشنده‌ها هم پايين نمي‌آيند. تک و توک مالکي پيدا مي‌شود که زير قيمت بفروشد. مردم هم که با اين پول‌ها اصلا فکر خريد خانه نيستند. وام مسکن هم اقساطش 2 ميليون تومان است. کدام کارگري مي‌تواند اين قسط را بپردازد؟ با اين وضعيت بايد فاتحه صنف مشاوران املاک را خواند». ‌سراغ يکي ديگر از دفاتر املاک مي‌روم؛ مردي 48 ساله که مي‌گويد 18 سال از روزي که کارمند وزارت مسکن بوده و استعفا کرده است مي‌گذرد: «من 28 سال است در بخش مسکن درگير هستم و تا به حال چنين رکودي نديده‌ام». کمي از اخبار مطلع است و آخرين وضعيت بازار ملک تهران را رصد مي‌کند. مي‌گويد: ‌»نان و گوشت و پنير گران شده اما مسکن هيچ افزايش قيمتي نداشته است. با اين حال آن‌قدر قيمت‌ها در سال 91 جهش کرد که بعد از 4 سال هنوز کسي جرات نمي‌کند به سمت بازار مسکن بيايد». با اين وجود خونسرد به نظر مي‌رسد: «من بالا و پايين رفتن مسکن را زياد ديده‌ام. سال‌هاي 1368، 1380، 1386 وضعيت همين‌طور بود، اما رکود سال 1391 از همه طولاني‌تر شده است. قبل از سال 91 خانه‌ها يک هفته‌اي فروش مي‌رفتند. الان فايلي داريم که دو سال است نتوانسته‌ايم آن خانه را بفروشيم. بعضي فروشنده‌ها مدام قيمت را پايين مي‌آورند اما دريغ از خريدار». علت را که پرسيدم گفت: «معلوم است خوب قيمت‌ها بالاست، تعداد مسکن زياد و تقاضا کم است». «آقا از قول من بنويس اقتصاد مسکن به ورشکستگي کامل رسيده است». اين صحبت مرد 55 ساله‌اي است که در هر دو بخش املاک مسکوني و تجاري فعاليت دارد.

او مي‌گويد: «املاک تجاري وضعي به مراتب بدتر از مسکوني دارد؛ ‌ به خاطر اين‌که کاسبي نيست، توليد نيست، قدرت خريد نيست. توليدات چين بازار ايران را قبضه کرده است. تمام مغازه‌هاي طبقه دوم پاساژ روبه‌رو خالي است. مستاجران طبقه اول هم بيشتر از شش ماه دوام نمي‌آورند». از او درباره وضعيت فروش و اجاره مسکن پرسيديم که پاسخ داد: «بازار اجاره و خريد و فروش مسکن 180 درجه با هم اختلاف دارد. در خريد و فروش تقاضا کم و عرضه زياد است. در بخش اجاره تقاضا بالا و عرضه کم است. خدا به داد مستاجران برسد. البته اجاره بها آن‌قدرها مثل قبل بالا نرفته چون خانه‌هايي که دو سه سال اخير فروخته نشدند اجاره رفتند. اما به هر حال امسال اجاره 10 درصد اضافه شد». او گفت: «بحران کسب و کار، دستپخت دستگاه‌هاي مالياتي است. آن‌قدر ماليات‌هاي سنگين از مشاغل مي‌گيرند که همه ورشکست شده‌اند. اقتصاد قفل شده و گردش مالي صفر است. تمام بانک‌ها هم بنگاه‌دار شده‌اند.

من بانک‌هايي را مي‌شناسم که در کار خريد و فروش املاک هستند. با اين وضعيت چطور مي‌توان براي بخش خصوصي شغل ايجاد کرد؟».


 تامين ارز موردنياز واردات از صادرات 

معاون وزير صنعت از تامين ارز مورد نياز واردات از محل صادرات خبرداد و گفت: صادرات 3/1 ميليارد دلار از واردات پيشي گرفت و بنابراين صادرکنندگان بالاتر از نياز وارداتي، ارز به کشور وارد کردند. ولي‌الله افخمي راد در گفت‌وگو با مهر گفت: براساس اعلام آمارهاي رسمي تجارت خارجي کشور، صادرات در دو ماهه به 6.8 ميليارد دلار رسيده که اين رقم بالاتر از ميزان وارداتي است که در همين دوره اتفاق افتاده است.

بر اين اساس ميزان واردات در اين مدت، 5/5 ميليارد دلار بوده است که نشان از اين دارد که 3/1 ميليارد دلار ارز بالاتر از ميزان ارزي که صرف واردات شده، از طريق صادرات تامين شده است.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: البته با توجه به مجموعه برنامه‌هايي که دولت براي حمايت از صادرات و اجرايي کردن بسته مشوق‌هاي صادراتي دارد، به نظر مي‌رسد که صادرات از رونق خوبي طي ماه‌هاي آينده برخوردار باشد و بتوان اهداف صادراتي از پيش تعيين شده را حاصل کرد.وي تصريح کرد: امسال دولت پيش‌بيني کرده است که 10 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي افزايش يافته و کل صادرات کشور به 50 ميليارد دلار برسد که راهکارهاي آن هم در بسته حمايت از صادرات غيرنفتي دولت که چندي پيش ابلاغ شد، گنجانده شده است.


 کاهش قيمت نفت تا بشکه اي 48 دلار  

قيمت نفت تحت تاثير عواملي مانند افزايش ارزش دلار و نگراني از پيش‌بيني‌هاي مربوط به رشد اقتصادي، روندي نزولي يافته به گونه‌اي که قيمت نفت برنت با 41/1 درصد کاهش به بشکه‌اي 48 دلار و 28 سنت رسيد.قيمت نفت در بازارهاي جهاني به علت رشد ارزش دلار، بدبيني به وضعيت اقتصادي کشورهاي آسيايي و احتمال افزايش عرضه نفت توسط توليدکنندگان، روندي نزولي در پيش گرفته است. بر‌اساس گزارش پايگاه خبري اينوستينگ(Investing) قيمت نفت‌، روز پنجشنبه با 69 سنت افت (معادل 1.41 درصد) به بشکه اي 48 دلار و 28 سنت کاهش يافت.قيمت نفت برنت که در هشتم ژوئن ( 19 خردادماه) بيشترين ميزان افزايش قيمت در هفته‌هاي پيش‌از آن را ثبت کرده و بشکه اي 52 دلار و 51 سنت به فروش رفته بود، به يکباره تغيير مسير داده و افت کرده است. قيمت نفت آمريکا نيز در اينروز بشکه اي 64 سنت کاهش يافته و به بشکه اي 47 دلار و 37 رسيد.احتمال از سرگيري توليد نفت‌هاي گران قيمت، پس از عبور نفت از مرز بشکه اي 50 دلار نيز درکاهش قيمت نفت تاثير گذار بوده است. همچنين به گزارش پايگاه اينترنتي دبيرخانه سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، قيمت سبد نفتي اين سازمان نيز با يک دلار و 33 سنت کاهش، به 44 دلار و 3 سنت براي هر بشکه رسيد.


 توليد ??? هزار خودرو در ?? روز  

در 2 ماهه اول امسال توليد خودرو توسط خودروسازان داخلي کشور به مرز 158 هزارو 571 دستگاه رسيد. بر‌اساس گزارش وزارت صنعت،معدن و تجارت، طي ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت امسال، توليد وانت به 11 هزار و 384 دستگاه، توليد کاميون به يک هزار و 169 دستگاه؛ توليد اتوبوس به 59 دستگاه و توليد ميني‌بوس به 29 دستگاه رسيده است.

طي دو ماهه نخست امسال بيشترين آمار خودروهاي سواري توليد شده شامل سمند به تعداد 63 هزار و 483 دستگاه، مونتاژ پرايد (پرايد و دوگانه سوز) 25 هزار و 164دستگاه؛ پژو 405 به تعداد 20 هزار و 679 دستگاه؛ پژو 206 به تعداد 17 هزار و 21 دستگاه؛ پژو پارس به تعداد 15 هزار و 167 دستگاه؛ تيبا X200به تعداد 12 هزار و 93 دستگاه گزارش شده است.همچنين طي دو ماهه منتهي به ارديبهشت ماه سال جاري MVMبه تعداد 7 هزار و 630 دستگاه؛ تندر 90 به تعداد 7 هزار و 23 دستگاه؛ پرايد نسيم و صبا به تعداد 6 هزار و 132 دستگاه؛رانا به تعداد يک هزارو 875 دستگاه؛ سراتو به تعداد يک هزار و 664 دستگاه؛ پارس تندر به تعداد يک هزار و 513 دستگاه؛ تيبا X200 دوگانه سوز به تعداد 591 دستگاه؛ مزدا به تعداد 430 دستگاه؛‌هايما به تعداد 301 دستگاه و تيبا X100 به تعداد 53 دستگاه توليد شده است.


 اخبار کوتاه 

خروج ايران اير از ليست سياه

پرواز در اروپا

کميسيون اروپا روز پنجشنبه هواپيمايي جمهوري اسلامي‌ايران (هما) را از فهرست سياه امنيت پرواز در اروپا خارج کرد. به گزارش‌ فرانسه، «ويولتا بالک» کميسيونر حمل‌و‌نقل اتحاديه اروپا،با انتشار بيانيه‌اي گفت: به دنبال سفرم در ماه آوريل (فروردين – ارديبهشت) به ايران، يک ارزيابي فني در ماه مه (ارديبهشت - خرداد) با موفقيت انجام شد. در بخشي از اين بيانيه آمده است: بر‌اساس اين ارزيابي، شادمانم که اعلام کنم ما اکنون مي‌توانيم به اکثر هواپيماهاي ايران اير اجازه دهيم به آسمان اروپا وارد شوند.پيش از اين، تنها هواپيماهاي ايرباس ايران اير اجازه پرواز در اروپا داشتند.يک مقام اروپايي به خبرگزاري فرانسه گفت همچنان هواپيماهاي فوکر 100 و بويينگ 747 ايران اير به دليل سن زياد نمي‌توانند در آسمان اروپا پرواز کنند، اما پرواز ساير هواپيماها مجاز خواهد بود.ايران بتازگي بيش‌از 100 فروند هواپيماي ايرباس سفارش داده است و گفته مي‌شود قرارداد خريد هواپيماهاي بويينگ نيز بزودي امضا خواهد شد.

پهلوگيري کشتي کانتينربري ايران

در کره جنوبي

يک فروند کشتي کانتينربري جمهوري اسلامي‌ايران با بيش از 5 هزار کانتينر در بندر اينچئون در غرب کره‌جنوبي پهلو گرفت.به گزارش ايرنا، حضور اين کشتي در اين بندر در پي توافقات صورت گرفته ميان ايران و کره‌جنوبي براي گسترش همکاري‌هاي تجاري، اقتصادي و کشتيراني صورت مي‌گيرد و گزارش شده که کشتي مزبور 5 هزار و 100 کانتيتر را با خود به اين بندر آورده است. يونهاپ، خبرگزاري رسمي‌کره‌جنوبي با انتشار تصاوير ورود اين کشتي به بندر اينچئون اعلام کرد اين موضوع را بايد بيانگر گسترش مناسبات و گشوده شدن باب تازه‌اي در همکاري‌هاي اقتصادي دو کشور دانست.گزارش همچنين مي‌افزايد: در ماه جاري ميلادي سازمان کشتيراني ايران مالک اين کشتي اعلام کرده بود که با کره‌جنوبي در باره راه‌اندازي مسير کشتيراني «ايران – کره‌جنوبي - امارات» به توافق رسيده است.

افزايش صادرات پسته ايراني

در دو ماهه نخست سال جاري 12.5 هزار تن انواع محصولات پسته به کشورهاي مختلف صادر شده که نشان دهنده افزايش 25 درصدي صادرات پسته ايراني نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.بر اساس اطلاعات گمرک ايران، در دو ماهه نخست سال‌جاري، نزديک به 12 هزار و 590 تن پسته به صورت مغز پسته، خلال پسته، پسته بدون پوست تازه يا خشک و... به کشورهاي مختلف صادر شده است.

کل صادرات پسته ايران به کشورهاي مختلف در دو ماهه نخست سال جاري، 119 ميليون و 236 هزار دلار يا 361 ميليارد و 370 ميليون تومان ارزش داشته است.همچنين بر‌اساس اطلاعات گمرک ايران در دو ماهه نخست سال گذشته صادرات پسته ايراني معادل 10 هزار و 88 تن بوده است که معادل 98 هزار و 233 دلار يا 278 ميليارد 616 ميليون تومان ارزش داشته که نسبت به دو ماهه نخست سال 1395، 25 درصد افزايش در صادرات اين محصول داشته‌ايم.

پيش‌بيني رشد قيمت طلا در هفته آينده

رئيس اتحاديه طلا و جواهر از ايجاد شوک در بازار سکه و طلا به دليل افزايش نرخ بهره در آمريکا خبر داد که موجب شد قيمت سکه در اواخر هفته گذشته به بالاترين رقم خود طي يک ماهه اخير برسد.

محمد کشتي آراي در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص وضعيت بازار سکه و طلا در هفته گذشته، اظهار کرد: هر چند پيش‌بيني مي‌شد با آغاز ماه مبارک رمضان قيمت سکه و طلا دچار افزايش نشود، اما به علت افزايش نرخ بهره در آمريکا به يکباره شاهد افزايش قيمت جهاني طلا بوديم که به تبع آن قيمت سکه و طلا در ايران نيز افزايش يافت به طوري که قيمت سکه در يک ماه اخير به بالاترين ميزان خود يعني يک ميليون 49 هزار تومان هم رسيد. وي افزود: قيمت هر گرم طلاي 18 عيار در اوايل هفته گذشته حدود 104 هزار تومان بود که در اواخر هفته به حدود 107 هزار تومان رسيد تا با افزايش چند باره قيمت طلا در هفته اخير منتظر افزايش تقاضا در بازار طي هفته جاري به دليل ترس ناشي از افزايش بيشتر آن باشيم.


 اميد به بهبود کيفيت خودروها با قراردادهاي جديد  
نويسنده : سعيد کاکاآقازاده

صنعت خودروسازي ايران براي رقابت با ديگرخودروسازان جهان و توليد بهترخودروهاي داخلي با تغييردرسياست‌هاي گذشته خود تصميم دارد با شرکت‌هاي بزرگ خودروسازي کشورهاي صنعتي مشارکت کند.به همين منظور«رنو» براي توليد يک سري ازخودرو‌هاي ارزان قيمت با ايران خودرو به توافق رسيده است.

اين شرکت خودروسازي فرانسوي دوتفاهم نامه جداگانه با دو شرکت خودروسازي ايران خودرو و سايپا براي توليد محصولات جديد و مشترک بسته تا سبب ايجاد فصل جديدي ازحضوراين شرکت درايران باشد. پيش ازاين هم شرکت ايران خودرو با پژو وسايپا وسيتروئن به توافق‌هاي مشابهي دست يافته بود.

ايران خودرو ديزل همچنين با شرکت مرسدس بنز برسر توليد مشترک کاميون با سرمايه گذاري مشترک از سوي شرکت آلماني به توافق رسيده بودند.مديران رنو اعلام کرده اند به گونه‌اي درايران خودرو وسايپا فعاليت خواهند کرد که سهام مديرتي داشته باشند به همين علت درسايپا سهم 60 درصد با رنو و40 درصد با سايپا خواهد بود در ايران خودرو هم روش همکاري مشابه است.

با اين روش مديريت فروش، خدمات پس ازآن و توليد با رنوخواهد بود،ازاين طريق مديران رنو مطمئن مي‌شوند که مي‌توانند براي رضايت مشتريان کيفيت و ارايه خدمات را دربهترين شکل حفظ کنند.با توجه به نحوه اين قراردادها مشخص شده روند فعاليت شرکت‌هاي خارجي در صنعت خودرو ايران نسبت به گذشته تفاوت زيادي کرده است.

به طوري که اين شرکت‌ها براي حضور درايران حاضربه سرمايه گذاري مستقيم شده اند عاملي که مي‌تواند کيفيت توليدات صنعت خودرو ايران را افزايش دهد و ايران را به بازار‌هاي جهاني وصل کند.درحال حاضرشرکت‌هاي خارجي براي ورد به بازارايران وارد رقابت با يکديگرشدند که دراين بين رقابت بين شرکت‌هاي آلماني وفرانسوي بيشتربه چشم مي‌خورد.ازطرفي خودروسازان ايران نيزدراين دوره ازهمکاري‌هاي بين‌المللي با ديگرخودروسازان جهان با رويکرد متفاوتي نسبت به گذشته در پيش گرفته اند و برحضورسرمايه گذاري متقابل تاکيد دارند.

ازطرفي براساس تفاهم‌نامه شرکت «مرسدس بنز» با ايران خودروديزل، قراراست به صورت مستقيم اين شرکت آلماني درايران سرمايه‌گذاري کند وبا شرکت ايران خودرو ديزل شرکت مشترکي را تأسيس کنند.همچنين دومين قرارداد بزرگ ديگربا پژوبود البته با اين تفاوت نسبت به گذشته که قراراست « پژو» براي نخستين بارازطريق سرمايه‌گذاري مالي مستقيم درصنعت خودروايران حضورپيدا مي‌کند.

ايجاد شرکت مشترک ايراني‌فرانسوي با سهامداري 50 درصدي هر يک ازطرفين، مهم‌ترين بخش اين قرارداد است که به انتقال تکنولوژي به‌روزدنيا، توليد محصولات جديد واستفاده ازبازارهاي صادراتي خواهد انجاميد.افزون براين سايپا هم تفاهم نامه مشابهي را با «سيتروئن» امضا کرد وقرارشده تا سيتروئن وسايپا با سهم 50 درصدي شرکتي مشترک تاسيس کنند.اکنون با قراردادهايي که ايران خودرو وسايپا با شرکت‌هاي معتبرخودرسازي جهان امضا کرده است وخودروسازان داخلي با برنامه‌هايي که براي متحول کردن اين صنعت دارند محصولاتي با کيفيت که ازنظرتکنولوژي جديد باشند وارد بازارايران کنند.