نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -

سردار کمالي خبر داد:
کاهش سنوات غيبت جريمه ريالي سربازي
تشديد دستگيري مشمولان غايب

سنجش سلامت نوآموزان‌ اول ابتدايي و پيش‌دبستان در 850 پايگاه


4/6 ميليون سالمند در ايران خدمات متنوع دريافت مي‌کنند


موافقت وزير کشور با تاسيس 9 دهياري جديد در استان تهران

وزير بهداشت:
کشور نيازمند اخلاق و آرامش است

معاون رئيس‌جمهور در امور بانوان و خانواده مطرح کرد:
بيکاري، چالش اساسي کشور


نشست تخصصي فلسفه حقوق شهروندي برگزار شد


پروانه مطب‌ها آدرس‌دار مي‌شوند


 سردار کمالي خبر داد:
  کاهش سنوات غيبت جريمه ريالي سربازي 
  تشديد دستگيري مشمولان غايب

تغيير در سنوات بهره‌مندي از جريمه ريالي سربازي، تسهيل شرايط بهره مندي از جريمه ريالي براي دانشجويان انصرافي، تشديد برخورد و دستگيري مشمولان غايب، تشريح نحوه استفاده سربازان فراري از جريمه ريالي سربازي و‌... از جمله مواردي است که جانشين اداره سرمايه‌هاي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح به تشريح آن پرداخته است.

سردار موسي کمالي در گفت‌و‌گو با ايسنا، درباره اجراي طرح جريمه ريالي مشمولان داراي بيش از هشت سال غيبت و بيشتر از آن اظهارکرد: ثبت‌نام اين افراد در سال جاري از يکم خرداد ماه سال 95 آغاز شده و در مرحله نخست به مدت 45 روز ادامه خواهد داشت که تا کنون بيش از 10 هزار نفر براي بهره مندي از آن ثبت نام کرده اند و البته با توجه به کند بودن سامانه برخي از دفاتر پليس +10 و توجيه نبودن آنان يکسري مسائل پيش آمده که در حال حاضر حل شده و روند ثبت نام با سرعت بيشتري ادامه خواهد داشت.

وي با تاکيد بر اينکه لازم است مشمولاني که قصد بهره‌مندي از اين موضوع را دارند هرچه سريع‌تر نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند، گفت: محاسبه ميزان جريمه نقدي به صورت ماهانه بوده و افرادي که با تأخير نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند، مبلغ بيشتري را بايد به عنوان جريمه پرداخت کنند.

کاهش يک ساله سنوات غيبت براي بهره‌مندي

از جريمه ريالي

جانشين اداره سرمايه‌هاي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح با اشاره به تغيير در سنوات غيبت براي بهره مندي از جريمه ريالي سربازي، اظهارکرد: قبلا گفته شده بود که براي بهره‌مندي از جريمه ريالي سربازي تنها مشمولاني که تا پايان سال 94 داراي هشت سال غيبت يا به عباراتي تا پايان سال 95 داراي 9 سال غيبت بودند مي‌توانند اقدام کنند اما در حال حاضر اين روند تغيير کرده و مشمولاني که تا پايان سال 95 حداقل هشت سال غيبت داشته باشند در زمره واجدان شرايط قرار خواهند گرفت. به عبارتي مي‌توان گفت که سنوات غيبت براي بهره‌مندي از جريمه ريالي سربازي يک سال کاهش يافته است.

اعلام شرايط نهايي پرداخت اقساطي وام

طي يکي دو هفته آينده

جانشين اداره سرمايه‌هاي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح همچنين با تاکيد بر اينکه شرايط نهايي پرداخت اقساطي وام طي يکي دو هفته آينده اعلام خواهد شد، گفت: در حال حاضر مذاکراتي با دو بانک انصار و قوامين براي پرداخت وام به متقاضيان جريمه ريالي انجام شده و درباره تعداد اقساط و شرايط ديگر آن طي يکي دو هفته آينده نظر و شرايط نهايي اعلام خواهد شد.

شرايط جديد براي دانشجويان انصرافي متقاضي جريمه ريالي

وي از اعمال شرايط جديد براي دانشجويان انصرافي متقاضي جريمه ريالي سربازي خبر داد و به ايسنا گفت: در مرحله قبلي گفته شده بود که تاريخ انصراف به عنوان معيار غيبت از سربازي لحاظ خواهد شد؛ اما در بازبيني که انجام داديم در حال حاضر تمامي‌دانشجوياني که تا تاريخ 31 شهريور ماه 93 انصراف خود از تحصيل را به ثبت رسانده باشند در صورتي که از تاريخ اخذ آخرين مدرک تحصيليشان تا پايان سال 95 هشت سال گذشته باشد مي‌توانند از اين جريمه ريالي سربازي بهره‌مند شوند.

به گفته کمالي، مدرک پيش دانشگاهي در اين قانون مد نظر نبوده و مدارک ديپلم، فوق ديپلم‌، ليسانس و فوق ليسانس معيار است.

دستگيري مشمولان غايب تشديد مي‌شود

جانشين اداره سرمايه‌هاي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح همچنين با اشاره به تشديد برخورد با مشمولان غايب اظهارکرد: سه روش برخورد با مشمولان غايب در دستور کار قرار گرفته است، نخست اجراي اجراي ماده 58 مکرر خدمت وظيفه عمومي‌است که بر‌اساس آن نيروي انتظامي‌موظف به شناسايي و دستگيري مشمولان فراري و اعزام آنان به خدمت سربازي است که از امسال نيز اين روند تشديد خواهد شد.

کمالي روش دوم را اعمال محدوديت‌هاي اجتماعي براي اين افراد برشمرد و گفت: در راستاي اجراي ماده 10 قانون وظيفه عمومي، در سال‌جاري محدوديت‌هاي قانوني همچون ممنوعيت دريافت وام و تسهيلات بانکي، استخدام، اخذ گواهينامه و تمديد آن و‌... براي سربازان فراري انجام خواهد شد.

دستگيري مشمولان غايب هنگام دريافت گواهينامه يا تمديد آن

وي درباره اينکه آيا تمديد گواهينامه هم جزو محدوديت‌ها محسوب مي‌شود يا خير؟ به ايسنا گفت: نه تنها تمديد گواهينامه جزو محدوديت‌ها نيست بلکه با مصوبه مجلس و ابلاغ دولت دريافت گواهينامه هم جزو محدوديت‌ها نيست اما اگر مشمولان غايب و فراري براي دريافت يا تمديد گواهينامه اقدام کنند اطلاعات آنان بررسي شده و دستگير مي‌شوند.

جانشين اداره سرمايه‌هاي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح با اشاره به محدوديت سوم مشمولان غايب اظهارکرد: در راستاي اجراي ماده 63 قانون مکرر خدمت وظيفه عمومي‌به کارگيري مشمولان غايب و فراري از خدمت وظيفه عمومي‌در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، توليدي‌ها و‌... ممنوع است و در صورت بکارگيري با متخلفان برخورد خواهد شد.

وي افزود: بر اين اساس در صورت شناسايي، صاحبان کارخانه‌ها و کارگاه‌ها جريمه خواهد شد که جريمه اين افراد براي نخستن بار پرداخت هزينه خدمت يک سرباز که در حدود 5 ميليون تومان است خواهد بود و جريمه انجام شده براي بار دوم و بيشتر، پرداخت هزينه سه سرباز معادل 15 ميليون تومان خواهد بود که البته اين رقم به ازاي هر سرباز است.


 سنجش سلامت نوآموزان‌ اول ابتدايي و پيش‌دبستان در 850 پايگاه 

رييس مرکز تشخيص و پيشگيري سازمان استثنايي وزارت آموزش‌و‌پرورش از آمادگي بيش‌از 850 پايگاه ثابت و تعدادي پايگاه سيار در سراسر کشور براي سنجش نوآموزان‌ اول ابتدايي و پيش‌دبستان خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمدحسن عظيم‌ عراقي در خصوص جزئيات طرح سنجش نو‌آموزان بدو ورود به دبستان گفت: از ابتداي خرداد ماه نوبت‌گيري براي اين امر آغاز و تقريبا در تمامي استان‌ها اين فرآيند اجرايي شده است.

وي با بيان اينکه 350 هزار نفر براي نوبت‌گيري ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: فرآيند سنجش بدون وجود هيچ مشکلي انجام مي‌شود.

امسال 50 درصد از نو‌آموزان پيش‌دبستاني هم تحت سنجش قرار مي‌گيرند اما اين فرآيند پس از طرح سنجش نو‌آموزان دبستاني اجرايي مي‌شود.


 4/6 ميليون سالمند در ايران خدمات متنوع دريافت مي‌کنند 

رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان اعلام کرد: در حال حاضر 6 ميليون و 400 هزار نفر در نظام جمهوري اسلامي ايران خدمات متنوعي دريافت مي‌کنند به گزارش ايسنا،‌ فريد براتي‌سده رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان در نشست بررسي وضعيت سالمندي و الزامات سياستي در آسيا، با بيان اينکه بهزيستي به عنوان اصلي‌ترين نهاد رفاه اجتماعي در حوزه کودک و نوجوان، زنان و با تاکيد خاص بر موضوعات سالمندي ارائه خدمت مي‌کند، گفت: شوراي ملي سالمندان نيز براي کل سالمندان سياست‌گذاري کرده است.

در حال حاضر 6 ميليون و 400 هزار نفر خدمات متنوعي دريافت مي‌کنند، اين خدمات با محوريت توانمندسازي و تحقق سالمندي فعال با مشارکت خود سالمندان ارائه مي‌شود.


 موافقت وزير کشور با تاسيس 9 دهياري جديد در استان تهران 

وزير کشور با درخواست استانداري تهران براي تاسيس 9 دهياري جديد در اين استان موافقت کرد.

به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور با توجه به ماده واحده قانون تاسيس دهياري‌هاي خودکفا در روستاهاي کشور مصوب 14/4/77 با تاسيس 9 دهياري در استان تهران در صورتي که خارج از محدوده شهرهاي همجوار باشد، موافقت و مراتب را به استانداري اين استان ابلاغ کرد.

براساس گزارش روابط عمومي وزارت کشور، در اين ابلاغيه از استانداري تهران خواسته شده که طبق قوانين و مقررات مربوطه نسبت به تاسيس دهياري در روستاهاي ياد شده اقدام و شروع به کار دهياري‌ها را به سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي کشور اعلام کند.


 وزير بهداشت:
  کشور نيازمند اخلاق و آرامش است 

وزير بهداشت گفت: کشور نياز به اخلاق و آرامش دارد تا معيشت مردم مورد توجه قرار گيرد و درست نيست که يک سري رفتارها و صحبت‌هاي نادرست از برخي از سياستمداران ديده و شنيده شود.

به گزارش ايسنا، دکتر سيدحسن هاشمي پنجشنبه شب ‌ در مراسم محفل انس با قرآن جامعه پزشکي که به ميزباني سازمان نظام پزشکي برگزار شد، گفت: باعث افتخار من است که در محفلي که تلاوت کلام خداست حضور داشته باشم و با قاريان جامعه پزشکي آشنا شوم.

وزير بهداشت با تشکر از سازمان نظام پزشکي و دکتر زالي براي توجه به ابعاد روحاني پزشکان و جامعه پزشکي عنوان کرد: خوشبختانه جامعه پزشکي ما امروز در همه عرصه‌هاي علمي و فرهنگي مي‌درخشند و ما خوشحاليم که در مباحث قرآني، پزشکاني داريم که مي‌توانيم به آنها در اين عرصه هم افتخار کنيم.

وي با ابراز تاسف از درگذشت دکتر عباس شفيعي از پيشکسوتان و چهره‌هاي ماندگار داروسازي کشور، او را دانشمند برجسته ايراني در حوزه داروسازي خطاب کرد و گفت: وي شاگردان زيادي را تربيت کرد و توانست با پايه گذاري اولين دانشکده داروسازي ايران، داروسازي را در قالب نوين به سمتي رهنمون کند که بتوانيم امروز بسياري از داروها را در کشور توليد کنيم و البته کم نيستند در جامعه پزشکي از اين گونه افراد که در اقصي نقاط کشور بسيار خالصانه، صادق و با آبرو و حيثيت به مردم خدمت مي‌کنند.

هاشمي همچنين ضمن اشاره به برخي از بي‌اخلاقي‌ها و تهمت‌هاي روزهاي اخير افزود: فکر مي‌کردم ماه مبارک رمضان براي برخي سياستمداران فرصتي براي عبادت و نزديک شدن به خداوند باشد و اما ظاهرا بناست اين رفتارها تا شب قدر ادامه داشته باشد و ما اميدواريم که در شب قدر اين رفتارها را کنار بگذارند و توبه کنند، زيرا کشور نياز به اخلاق و آرامش دارد تا معيشت مردم مورد توجه قرار گيرد و درست نيست که يک سري رفتارها و صحبت‌هاي نادرست از برخي از سياستمداران ديده و شنيده شود؛ وگرنه اگر قرار بود کشور فقط با توجه به ماديات اداره شود، پيش از اين نظام اسلامي هم آن را اداره مي‌کردند.

وزير بهداشت گفت: قرن‌ها گذشته و به برکت خون شهداي انقلاب اسلامي گوهري به نام جمهوري اسلامي براي ملت ايران فراهم شده است، اما برخي لجبازي مي‌کنند و به حرف‌هاي نامربوط خود ادامه مي‌دهند؛ ما اميدواريم اين رفتارها ادامه نداشته باشد تا بتوانيم پاسدار خون شهدا به عنوان يک نعمت و برکت باشيم و اين مهم ميسر نمي‌شود به جز اين که زندگي‌مان قرآني شود و نور قرآن در رفتار، افکار و سکنات ما حاکم شود.


 معاون رئيس‌جمهور در امور بانوان و خانواده مطرح کرد:
 بيکاري، چالش اساسي کشور 

معاون رئيس‌جمهور در امور بانوان و خانواده با اشاره به شکست پروژه ايران هراسي گفت: دولت توانست ريل‌گذاري مناسبي در مسير قطار توسعه ايجاد کند. به گزارش مهر، شهيندخت مولاوردي شامگاه پنجشنبه در همايش «ضيافت 24 در امتداد اميد»، به تحليل انتخابات سال 92 پرداخت و گفت: انتخابات 92 «نه» بزرگ به شيوه مديريتي و خط مشي موجود آن دوران بوده است.

وي افزايش فزاينده قيمت، تشديد تحريم‌هاي فلج‌کننده، به تاراج رفتن سرمايه‌هاي اجتماعي و افت اعتماد عمومي‌را از نتايج دوران دولت قبلي اعلام کرد و گفت: بسياري از اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله محقق نشده و قرار بود تورم يک رقمي‌شود، مردم عزت يابند و ايران بخشي از مديريت جهاني شود که اين اهداف در دولت گذشته محقق نشد.

مولاوردي با بيان اينکه در پايان دولت نهم چندين قطعنامه شوراي امنيت عليه ايران صادر شده بود، تصريح کرد: اين قطعنامه‌ها کاغذپاره خواند مي‌شد و رشد اقتصادي نيز به منفي 6 رسيده بود.

وي به بن بست سياسي که در شرايط کشور حاکم بود، اشاره کرد و گفت: در اين شرايط شعارها و برنامه‌هاي دکتر روحاني مقبول قرار گرفت و توجه را به خود جلب کرد. مولاوردي با بيان اينکه تازه مقدمات برچيده شدن تحريم‌ها فراهم شده است گفت: دولت توانست ريل‌گذاري درستي را در عرصه قطار توسعه کشور ايجاد کند و عليرغم کاهش قيمت نفت براي کاهش نرخ تورم تلاش‌هاي زيادي انجام داده است. وي با بيان اينکه هدفگذاري براي نرخ رشد تک رقمي‌در کشور صورت گرفته است عنوان کرد: برنامه‌ريزي لازم براي خروج از رکود صورت گرفته است و ايجاد فرصت‌هاي شغلي در دستور کاردولت قرار دارد. رتبه دولت در کسب و کار از 150 به 120 رسيده و رتبه زير 100 براي سال 96 برنامه ريزي شده است. معاون رئيس‌جمهوري در امور بانوان و خانواده يادآور شد: کنترل شرايط بحران و نرخ تورم بالا و مذاکرات هسته‌اي از جمله دستاوردهاي دولت است و دولت در مذاکرات بازي برد – برد را به دست آورده است.

وي افزود: خروج از اصل هفتم سازمان ملل براي اولين بار بدون جنگ صورت گرفته و سايه تحريم و تهديد به جنگ از سر کشور برداشته شده است.

وي با بيان اينکه پروژه ايران هراسي به شکست انجاميد گفت: تعامل و گفت‌وگوي با دولت‌ها در دستور کار قرار گرفت.

مولاوردي با بيان اينکه ايران به قدرت منطقه اي تبديل شده است به فضاي پسابرجام اشاره کرد و گفت: اميد به آينده در کشور موج مي‌زند و ترافيک کشورها را براي مذاکره با ايران را شاهد هستيم.

وي با بيان اينکه دولت نياز به همدلي، اتحاد و وفاق بين گروه‌ها دارد گفت: بايد در کنار هم به دولت کمک کنيم تا به ثبات فرهنگي و اقتصادي دست يابيم. معاون رئيس‌جمهور در امور بانوان و خانواده به شعار سال جاري اشاره و اضافه کرد: برد - برد اقتصادي و همکاري و تعامل فناورانه با دنيا مي‌تواند کشور را از اقتصاد تک محصولي و متکي به نفت نجات دهد. وي ادامه داد: براي بهبود وضعيت بايد تمامي‌قوا تلاش کنند زيرا اقتصاد مقاومتي به معناي رياضت اقتصادي نيست و نسخه شفابخشي است که مي‌تواند بر مسائل و آسيب‌هاي اجتماعي تاثير گذارد.

وي بيکاري را چالش اساسي کشور خواند گفت: دولت نياز دارد تا شرايط را براي سرمايه گذاري فراهم کند و سالانه 200 هزار ميليارد تومان سرمايه نياز دارد. دولت در تلاش است تا توليد را رقابتي کند.

معاون رئيس‌جمهور در امور بانوان، توانمندسازي بخش خصوصي و فراهم کردن زيرساخت‌هاي مورد نياز را لازمه دستيابي به اهداف برشمرد.


 نشست تخصصي فلسفه حقوق شهروندي برگزار شد 

‌اولين نشست از سلسله نشست‌هاي علمي تخصصي حقوق شهروندي با عنوان «فلسفه حقوق شهروندي» برگزار شد. به گزارش مهر، اولين نشست و کارگاه از سلسله نشست‌هاي علمي تخصصي حقوق شهروندي به همت دبيرخانه دائمي کنگره بين‌المللي حقوق شهروندي روزگذشته با موضوع فسلفه حقوق شهروندي برگزار شد. در اين کارگاه که اولين سري از کارگاههاي آموزشي حقوق شهروندي بود، دکتر رضا اکبري نوري، عضو هيات علمي دانشگاه و عضو شوراي حقوق شهروندي رياست جمهوري به بيان ماهيت و چيستي حقوق شهروندي و نظريه‌هاي راجع به فلسفه حقوق شهروندي و گذار انديشه حقوق شهروندي درتاريخ تمدن پرداخت. در ادامه مونس کشاورز دبيرکنگره بين‌المللي حقوق شهروندي و دبير نشست‌هاي علمي تخصصي با اشاره به جايگاه رفيع آموزه‌هاي اسلامي در موضوع حقوق شهروندي گفت: هدف از برگزاري اين سلسله نشست‌ها رسيدن به يک ادبيات مشترک درحوزه حقوق شهروندي و ترويج مفهوم شهروند قانون و نيز تکليف‌مدار است. وي به موضوعات اين نشست‌هاي تخصصي اشاره و تصريح کرد: سلسله نشست‌هاي حقوق شهروندي با موضوعاتي همچون فلسفه حقوق شهروندي‌، تبيين مفهوم حقوق شهروندي‌، بررسي مصاديق حقوق شهروندي‌، حقوق شهروندي و افراد توانخواه، حقوق فرهنگي اقوام، نظام بانکداري و حقوق شهروندي، حقوق شهروندي در آيينه محيط‌زيست شهري، حقوق شهروندي و اقتصاد شهري و نيز مديريت شهري درحال برگزاري است.


 پروانه مطب‌ها آدرس‌دار مي‌شوند 

قائم مقام معاونت نظارت و برنامه‌ريزي سازمان نظام پزشکي از آدرس‌دار کردن مطب پزشکان در پروانه پزشکي آنها تا اواخر سال خبر داد. دکتر حجت‌الله مقيمي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه براي داشتن توزيع جمعيتي مناسب در پروانه موسسات پيراپزشکي مانند مراکز بينايي سنجي، گفتار درماني، کار درماني و ... آدرس مطب ذکر مي‌شود و پزشک بايد در همان آدرس مطب را داير کند، گفت: براي تحقق توزيع جمعيتي مناسب، پروانه پزشکي با آدرس مشخص صورت مي‌گيرد.

وزارت بهداشت نيز طرحي را براي توزيع مناسب بر‌اساس مناطق شهرداري دارد که طبق آن بايد در سراسر مناطق 22گانه شهري و حومه شهرها پزشک عمومي، متخصص، پيراپزشک و ... داشته باشيم. وي با اشاره به توزيع نامتوازن مراکز پزشکي در مناطق مختلف پايتخت، اظهار کرد: براي توزيع مطب‌ها فرمول خاصي وجود ندارد و خود پزشکان فاصله خاصي را رعايت مي‌کردند. پس از چند سال، پزشکان مطب‌ها را براي رفاه بيشتر بيماران در کنار مراکز تشخيصي داير کردند و اين کار باعث شد تجمع مطب‌ها در کنار مراکز تشخيصي شکل بگيرد. قائم مقام معاونت نظارت و برنامه‌ريزي سازمان نظام پزشکي در ادامه اظهار کرد: بعد از مراکز تشخيصي، بيمارستان‌ها دومين عامل تجمع مطب‌ها هستند. برخي رشته‌هاي پزشکي مانند قلب و عروق که بيماران اورژانسي دارند، لازم است به بيمارستان‌ها نزديک باشند. اين موضوع يکي از عوامل تجمع مطب‌ها کنار بيمارستان‌ها است.

پاکسازي پل‌ها و پارکينگ‌هاي پايتخت

از معتادان متجاهر

فرماندار تهران با تاکيد بر پيچيدگي مسير حل معضلات اجتماعي بويژه پاکسازي چهره شهر از حديث وجود معتادين متجاهر گفت: حل اين معضلات تنها با مشارکت شهروندان قابل حل خواهد بود. عيسي فرهادي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در راستاي اجراي طرح مرکز آسيب‌هاي اجتماعي در مدت شش ماه شاهد جمع آوري حدود 8000 معتاد متجاهر بوديم. اتفاقي که شهروندان به روشني نتيجه آن که تغيير چهره شهر بوده است را مشاهده مي کنند. وي تاکيد کرد: البته شرايط مطلوب نيست و همه نقاط به طور کامل پاکسازي نشده است و هنوز افراد متکدي و... در شهر وجود دارند ولي عمدتا پل‌ و پارکينگ‌ها از وجود معتادين متجاهر پاکسازي شده‌اند و تهران وضعيت بسيار بهتري پيدا کرده است.