نسخه شماره 4064 - 1395/03/29 -

علي لاريجاني:
سرعت ايجاد بحران‌ها در منطقه از سرعت حل آن‌ها بيشتر است


سرمايه‌گذار خارجي و سري که درد نمي‌کند!


توليد حسگري با قابليت تشخيص سرطان پروستات از سوي محققان ايراني


 علي لاريجاني:
 سرعت ايجاد بحران‌ها در منطقه از سرعت حل آن‌ها بيشتر است 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «سرعت ايجاد بحران‌ها در منطقه از سرعت حل آ‌ن‌ها بيشتر است»، گفت: نفع اصلي بحران‌هاي ايجاد شده در منطقه نصيب صهيونيست‌ها مي‌شود.

به گزارش آنا علي لاريجاني در جمع سفراي کشورهاي اسلامي با تبريک به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان اظهار کرد: ماه رمضان ماهي است که مسلمان‌ها براي وحدت و نزديکي افکار به يکديگر تلاش مي‌کنند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «مسائل کنوني جهان اسلام و دغدغه‌هاي آن براي امت اسلامي دردآور است»، افزود: در دهه‌هاي اخير سرعت ايجاد بحران‌هاي به وجود آمده در منطقه از سرعت رفع آن‌ها بيشتر است و در هر ماه با بحران جديد در منطقه روبه‌رو مي‌شويم.

وي ادامه داد: تلاش‌ها براي رفع اين مشکلات کم خاصيت بوده و سرعت ايجاد و حل آن متفاوت است.

لاريجاني با بيان اينکه «ناتواني‌هاي موجود در منطقه براي حل بحران‌ها يا عواملي خارج از منطقه بر افزايش مشکلات افزوده‌اند»، تصريح کرد: مشکلات و مسائل منطقه مستقيما از درون در حال افزايش است لذا بايد بر اين نکته تمرکز کرد که نفع ايجاد و ادامه اين مشکلات نصيب چه کساني مي‌شود.

وي با اشاره به اينکه «يکي از گروه‌هايي که از مشکلات منطقه نفع اصلي را مي‌برند، صهيونيست‌ها هستند»، افزود: اگر عمليات تروريستي و ايجاد تروريسم در منطقه را رصد کنيم شاهد رشد اين گروهک‌ها از لحاظ کمي و کيفي خواهيم بود.

رئيس مجلس با اشاره به تشکيل گروهک‌هاي تروريستي در افغانستان و توسعه آن‌ها به تجهيزات روز تاکنون در ساير کشورها ادامه داد: کشورهايي در خارج از منطقه براي مبارزه با تروريست‌ها ائتلاف ايجاد مي‌کنند و تبليغات زيادي در اين زمينه انجام مي‌دهند اما بايد ديد که ريشه ايجاد تروريست‌ها در کجا پيدا مي‌شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «رفتار تروريست‌ها در منطقه جهشي است»، بيان کرد: اگر همين رفتار و مسلک سياسي و امنيتي در منطقه ادامه پيدا کند با رشد و گسترش تروريسم‌ها مواجه خواهيم بود و شايد اقدامات غربي‌ها به ازدياد جريان‌هاي تروريستي کمک مي‌کند.

لاريجاني با اشاره به ايجاد اختلافات فرقه‌اي در ميان مسلمانان و دامن زدن برخي کشورهاي اسلامي به اين اختلافات افزود: در گذشته اختلافات فرقه‌اي به شدت حال حاضر نبود و اختلافات تنها در بين نحله‌هاي فکري خلاصه مي‌شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه «برخي کشورها از ايجاد اختلافات ميان شيعه و سني اهداف ديگري را دنبال مي‌کنند»، ادامه داد: شرايط منطقه براي مسلمان‌ها حساس است و کشورهاي اسلامي نبايد به دنبال رقابت‌هاي کودکانه در منطقه باشند.

وي با بيان اينکه «استفاده ابزاري از تروريسم‌ها اشتباهي استراتژيک است»، تصريح کرد: کشورهاي مسلمان بايد استراتژي وحدت‌گرايانه را دنبال کنند و از ايجاد مسائل و اختلافات فرقه‌اي بپرهيزند.

لاريجاني با بيان اينکه «تفکر و راهبرد جمهوري اسلامي ايران ايجاد وحدت و اخوت اسلامي است»، افزود: مجلس ايران از هر تلاشي که به وحدت مسلمانان و پيروزي کشور فلسطين منجر شود حمايت مي‌کند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با ابراز اميدواري از تقويت ارتباطات سياسي بين ملل اسلامي تصريح کرد: درهاي پارلمان جمهوري اسلامي ايران بر روي تمامي کشورهاي اسلامي گشوده است و کميسيون امنيت ملي و معاونت بين‌الملل مجلس شوراي اسلامي از آمادگي هاي لازم جهت همکاري با کشورها و سفراي کشورهاي اسلامي براي حل مسائل جهان اسلام و کمک به مردم فلسطين برخوردار هستند.


 سرمايه‌گذار خارجي و سري که درد نمي‌کند! 
نويسنده : مهدي مال‌مير

از زمان اجراي قانون يارانه‌ها تا به امروز بسياري از دولتيان، از شهرونداني که دست شان به دهان شان مي‌رسد، اين ايراد را مي‌گرفتند که چرا از دريافت يارانه انصراف نمي‌دهند و راه را براي خدمات‌رساني بهتر دولت به قشرهاي نيازمند هموار نمي‌کنند؟! امروز اما شايد درزِ خبر فيش‌هاي حقوقي چند ده ميليوني وپاداش ومزاياي آنچناني برخي کارمندان دولت که رقم‌هاي درج شده بر آن‌ها دود از سر آدمي‌بلند مي‌کند، پاسخ محکمي‌به گلايه‌کنندگان وايراد گيران باشد! در حالي که فساد اداري و خرج پول‌هاي بي حساب و کتاب در بعضي ادارات دولتي به چنين زَنندگي‌هايي مي‌رسد، توقع چشم پوشيدن داوطلبانه شهروندان بي‌نياز به يارانه دولتي، امري غيرواقع‌بينانه و به دور از انتظاربوده است! هر گونه چشمداشت به فداکاري و کمک از سوي شهروندان، نيازمند جلب اطمينان آنها است. به عبارت ديگر،اين حق ناگذشتني شهروندان است که از خرجِ سالم درآمدهاي کشور اطمينان يابند. به عبارت ديگر، تنها در صورت اطمينان شهروندان به دستان پاک مديران وسيستم اداري است که دولت مي‌تواند بر روي کمک شهروندان حساب باز کند. در اين وانفساي وضعيت نامطلوب اقتصادي که برخي پدران وسرپرستان خانوار نمي‌دانند شرمندگي دست خالي را به کجا ببرند و بعضي با کار شبانه‌روزي هم از پس هزينه‌هاي بالارونده زندگي بر نمي‌آيند، حقوق‌هاي چند ده ميليوني برخي کارمندان دولت که هيچ ويژگي خاصي جز «کارمندي دولت» در چنته ندارند، بي هيچ شبهه‌اي از حساب بانکي اعتبار دولت نزد شهروندان مي‌کاهد. اين همه به کنار، در حال و هوايي که چنين خاصه خرجي‌ها و لفت وليس‌هاي کهکشاني از چشمان مسوولين دولت محترم تدبير واميد پنهان مي‌ماند و فساد اداري کارش چنين به تماشا مي‌کشد، کار ما براي پذيرايي از سرمايه‌گذاران خارجي و جلب اطمينان آنها براي شرکت در پروژه‌هاي بزرگ اقتصادي به هيچ رو آسان نيست! درآمد نجومي‌ و ناسالم و بي‌حساب برخي کارمندان دولت، افزون بر پيامدهاي نامطلوب داخلي و کاستن از اعتماد مردم نسبت به دولت، تبعات‌ جدي خارجي نيز در پي دارد. سرمايه‌گذاران خارجي بسيار زرنگ تر از آن هستند که به تعبير مشهور: «سري را که درد نمي‌کند دستمال ببندند» و سرمايه‌شان را در يک سيستم اداري ناکارآمد و ناسالم به گردش اندازند! امروز شرکت‌هاي معتبر خارجي آن اندازه حرفه‌اي وکاربلد هستند که سيگنال‌هاي منفي اقتصاد و بروکراسي ما را دريافت کنند و بر پايه آن تصميم بگيرند. اگر دولت محترم تدبير نياز به سرمايه‌گذاري خارجي را، نيازي حياتي مي‌داند، مي‌طلبد که از فساد اداري کلاني که نزديکِ گوشش مي‌گذرد، باخبر باشد و به ترميم وجبران هرچه زودتر آن همت گمارد. سرمايه‌گذار خارجي براي پول و وقت خود ارزش فراواني قائل است. دولت ‌محترم تدبير واميد نيز بايد براي شهروندان و هوش و فراستِ سرمايه‌گذار خارجي احترام بيشتري قائل شود!


 توليد حسگري با قابليت تشخيص سرطان پروستات از سوي محققان ايراني 

محققان دانشگاه کردستان سنسورهايي براي تشخيص سرطان پروستات در فاز آزمايشگاهي توليد کردند که با اندازه‌گيري آنزيم اختصاصي ژن اين بيماري را تشخيص مي‌دهد.دکتر عبدالله سليمي عضو هيات علمي دانشگاه کردستان و مجري طرح در گفت‌وگو با ايسنا از ارائه راهکاري براي تشخيص سرطان پرستات خبر داد و اظهار کرد: سنسوري را توليد کرديم که قادر به تشحيص سرطان پروستات است.مجري طرح به بيان عملکرد اين سنسور اشاره کرد و گفت: وقتي فردي مبتلا به سرطان پروستات مي‌شود، سيستم ايمني وي آنزيم ژن اختصاصي پروستات (Prostate specific antigen) را توليد مي‌کند که با اندازه‌گيري اين آنتي ژن با استفاده از اين سنسور در نمونه خون مي‌توان بروز سرطان پروستات را در ميان مبتلايان تشخيص داد.وي به بيان تحقيقات در حال انجام اشاره کرد و يادآور شد: مطالعات بر روي سيستم‌هاي توليد انرژي در سيستم‌هاي زنده مانند بدن انسان در دستور کار است.