نسخه شماره 4063 - 1395/03/27 -


طنز


تلنگر


مرور


پيشنهاد


تصوير تاريخ


چهره‌ها


پژواک


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

نمايندگان سابق مجلس کجا هستند؟

بيست روز از پايان مجلس نهم مي‌گذرد‌. در اين بيست روز نمايندگاني که به مجلس تازه راه نيافته‌اند حتما کار تازه‌اي براي خود پيدا کرده‌اند و سرشان گرم است‌؛ بعضي‌ها هم با آينده نگري و تيزهوشي قبل از پايان مجلس شغل تازه خود را تدارک ديده بودند‌؛ بعضي‌ها هم بعد از مجلس هنوز دارند کارهايي را که در آن زمان شروع کرده بودند ادامه مي‌دهند ولي هر چقدر مي‌روند به تهش نمي‌رسند‌.

گزارش امروز ما را از کارهاي بعضي از اين عزيزان بعد از پايان مجلس مي‌خوانيد :

غلامعلي حدادعادل‌: پيش از پايان مجلس اعلام کرد که اسنادي از دخالت دولتي‌ها در انتخابات دارد که ارائه مي‌دهد‌؛ الان مدتها است که رفته اسناد را بياورد اما در افق گم شده‌؛ احتمالا اسناد سنگين است و منتظر است بقيه افراد ليست اصولگرايان در تهران بيايند کمکش کنند اما کسي براي کمک نمي‌رود!

مهدي کوچک‌زاده: بعد از پايان مجلس هر روز مي‌رود جلوي حسينيه ارشاد و از اينکه کسي به او حرفي نمي‌زند، کيف مي‌کند و خيلي آرام در دلش مي‌گويد: آن عوامل نفوذي دشمن که روز هفتم اسفند مرا هو مي‌کردند کجا هستند؟! چرا غيبشان زده است‌؟! اگر جرات دارند خودشان را نشان بدهند!

غلامرضا مصباحي مقدم‌: يک روز خبرگزاري‌ها مي‌نويسند که او براي حضور در انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده اعلام آمادگي کرده و فردايش مي‌نويسند وي اعلام آمادگي‌اش را تکذيب کرده است‌. خودش احتمالا تا چند سال درگير اين موضوع است که وقتي در انتخابات مجلس نفر چهل‌و‌پنجم شده‌، چه کند که در انتخابات رياست‌جمهوري اول شود؟!

مسعود ميرکاظمي‌: خواهشمنديم کاري نکند‌، حقوقش را مردم مي‌دهند. همان کارهايي که در زمان وزارت نفتش کرده براي هفت پشتمان بس است!

فاطمه آليا‌: زماني که نماينده مجلس بود‌، گفته بود «کار زن بچه‌دارشدن و تربيت فرزند و شوهرداري است » اما براي مجلس دهم هم کانديدا شد ولي مردم با راي خود به او پيام دادند که «کار فاطمه آليا بچه‌دارشدن و تربيت فرزند و شوهرداري است» ولي او پيام هفتم اسفند را نشنيده و مي‌خواهد برود صداو‌سيما‌، مديريت کند!

جواد کريمي‌قدوسي‌: ... زبانتان را گاز بگيريد‌؛ ايشان در مجلس دهم هم حضور دارند و دارند راجع به M.P.T تحقيق مي‌کنند!


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- رئيس مرکز سياسي حزب مؤتلفه با بيان اينکه اصلاح‌طلبان دموکراسي را به‌شرط ‌چاقو قبول دارند، گفت: با نتايج انتخابات هيئت رئيسه مجلس خبرگان و شوراي اسلامي‌توهم پيروزي اصلاح‌طلبان در حد توهم باقي ماند.

يا متوجه تفاوت ترکيب مجالس قبلي با مجالس فعلي نشده ايد و يا نام آنانيکه توسط مردم رد صلاحيت شده‌اند را فراموش کرده ايد که اينگونه اظهار فتح و پيروزي مي‌کنيد. شايد هم خود را به آن راه زده‌ايد.

- بهروز نعمتي، نماينده مردم تهران در مجلس دهم،در پاسخ به سوالي درباره دليل عدم تمايل به حضور در فراکسيون اميد، گفت: در جريان انتخابات در ليستي حضور داشتيم، به نام اميد و يک‌سري توافق‌هايي هم با هم داشتيم اما هيچ‌کدام از اين توافق‌ها در راستاي مسائلي که امروز شاهديم نبود. متاسفانه برخي از دوستان اظهارنظرهايي مي‌کنند که درست نيست.

حسن نمايندگي اين است که مادام العمر نيست و هر چند سال يکبار مجددا بايد دست تمنا به سوي مردم دراز کرد و مردم فرصتي براي تجديدنظر در انتخاب‌هايشان را دارند.

- امام جمعه اصفهان گفته است: ما در انقلاب فرهنگي درست عمل نکرده‌ايم، در اين چند سال حتي نتوانسته‌ايم دانشگاه را زنانه و مردانه کنيم، اين چه انقلاب فرهنگي است که هيچ کار اساسي در آن انجام نشده است.

يعني حاج آقا واقعا معتقدند که کار اساسي در مقوله فرهنگي يعني زنانه و مردانه کردن دانشگاه‌ها؟!!!

- خطيب اين هفته نماز جمعه تهران با گلايه از عدم تکميل پروژه مصلاي تهران، گفته است: اين ظلم به نماز گزاران و روزه داران است و هشدار مي‌دهم که خداوند از اين ظلم به سادگي نمي‌گذرد. لذا متصديان سعي کنند که هر چه زودتر مصلا را براي طول سال براي نمازگزاران جمعه آماده کنند.

جسارتا از ساير ظلم‌هايي که خداوند به سادگي از آنها نخواهد گذشت، چه خبر؟!!!

- يک منبع محلي در عراق اعلام کرد که ابوبکر بغدادي و چند تن ديگر از سرکرده‌هاي داعش در حملات ائتلافِ تحت امر آمريکا در مرزهاي عراق و سوريه زخمي‌شده‌اند.

مگر آمريکا خودي‌ها را هم مي‌زند؟!


 مرور 

1359: ابوشريف از فرماندهي سپاه استعفا داد

27 خرداد 1359 عباس آقازماني معروف به «ابوشريف» فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با انتشار استعفانامه‌اي از سمت خود استعفا داد.ابوشريف که از بدو تشکيل سپاه به عنوان فرمانده عملياتي خدمت مي‌کرد، در سوم خردادماه 59 از سوي رييس‌جمهوري و فرماندهي وقت کل نيروهاي مسلح به عنوان فرمانده اين نهاد منصوب شد اما کمتر از يک ماه بعد به دليل آنچه «انحصارطلبي‌ها، گروه‌گرايي‌ها و گرايشات موجود» مي‌خواند، از اين سمت کناره‌گيري کرد.

متن استعفانامه ابوشريف بدين شرح بود: «کل حزب بمالديهم فرحون علي أن حزب‌الله هم‌المفلحون - آمديم تا با ياري الهي به رهبري امام و حمايت امت سپاهي برپا سازيم حامي مستضعفين جهان و تداوم‌بخش انقلاب اسلامي ولي افسوس که انحصارطلبي‌ها و گروه‌گرايي‌ها و گرايشات موجود مانع اين حرکت گرديد. لذا ادامه کار امکان نداشت و بدين‌جهت راهي جز کناره‌گيري نبود. اميد است سپاه پاسداران انقلاب اسلامي همواره ياور راستين انقلاب باشد و چون گذشته در سنگر‌ها و کوه‌ها و دشت‌ها حامي اسلام و نابودکننده ظلم و ظالم باشد.ابوشريف 59/3/27– 4 شعبان 1400».

1382: اخراج منافقين از فرانسه

ده ها نفر از اعضاي گروهک مجاهدين خلق به همراه مريم قجر عضدانلو (رجوي) از فرانسه اخراج و با اسکورت نظامي به عراق منتقل شدند. اتحاديه اروپا در آن زمان ، سازمان مجاهدين را يک گروه تروريستي خوانده بود و اعلام کرده بود که در اروپا جايي ندارند. دولت وقت ايران نيز از فرانسه خواسته بود افراد دستگير شده را به ايران تحويل دهند.


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

تحقيقات بازاريابي با رويکرد کاربردي

هدف اين کتاب تنها درک اصول اوليه‌ تحقيقات بازاريابي نبوده بلکه، توسعه‌ مهارت‌هاي کاربر براي بررسي جنبه‌هاي مرتبط با فرايند تحقيق،‌ به منظور حصول اطمينان از نتايج معتبر براي تصميم‌گيري نيز است.

کتاب با اين هدف، چارچوب‌هايي ارائه کرده تا کاربر در فرايند تحقيق، عامل خطا را شناسايي کند، و آن را به حداقل ممکن برساند.در اين کتاب آمده است: در سيستم اطلاعات بازاريابي، مديران بازاريابي كه مسئوليت برنامه‌ريزي، تجزيه‌وتحليل، اجرا، سازماندهي و كنترل عمليات بازاريابي را بر عهده دارند، در ابتدا بايد به‌طور دقيق و مشخص مسأله و سؤالهاي تحقيقشان را بشناسند.

محقق هم بايد با مديران صحبتهاي لازم را انجام دهد تا مسأله مورد نظر موشكافي شود و به اين نتيجه برسند كه براي آن مسأله، چه تحقيقاتي لازم است و به بيراهه نروند؛ همان‌طور كه گفته مي‌شود تشخيص درست مسأله، نيمي از راه‌حل است. بعد از آن تيم تحقيقات براي جمع‌آوري اطلاعات وارد آن شركت مي‌شود و پرونده‌ها و اطلاعات داخلي را مورد بررسي و تحقيق قرار مي‌دهد. پرونده‌هاي داخلي، شامل پرونده‌هاي مكتوب و فايلي سازمان و همچنين افراد آن سازمان مي‌شوند كه اطلاعات بسياري در اذهانشان وجود دارد.

سپس بايد به سراغ هوشمندي رقابتي و هوشمندي بازاريابي بروند. براي انجام پروژه، تيم تحقيقات بازاريابي يا همان شركتهاي تحقيقات بازاريابي دعوت مي‌شوند. اين تيم، اطلاعات را جمع‌آوري و تجزيه‌ و تحليل مي‌كند و پيشنهاداتش را در اختيار مديران قرار مي‌دهد تا مديران بتوانند تصميم‌گيري بهتري انجام دهند.پس سيستم اطلاعات بازاريابي به ما كمك مي‌كند تا بتوانيم با بصيرت بهتر و شناخت دقيقتر در بازار پيش برويم و بر اساس حدس و گمان حركت نكنيم تا تصميماتي كه گرفته مي‌شوند، صحت بالايي داشته باشند؛ چرا كه هزينه ماركتينگ در دنياي رقابتي، روز‌به‌روز در حال افزايش است.

بنابراين، بايد مشتريان، رقبا، زنجيره ارزش‌آفريني و محيط را شناخت و تمامي اينها در سيستمي تحت عنوان سيستم اطلاعات بازاريابي جمع‌آوري مي‌شوند. کتاب «تحقيقات بازاريابي با رويکرد کاربردي» نوشته پينگالي ونوگپال با ترجمه امين اسد‌الهي و گلناز عابديني نفيسي با شمارگان هزار و 100 نسخه در 327 صفحه از سوي انتشارات بازاريابي روانه بازار نشر شده است.

کتاب معجزات تغييرات مثبت

بگذاريد اين تاييدات مثبت زندگي تان را متحول کنند و دست به کار شويد که تغييري ايجاد کنيد اين کار از شما ساخته است.جک کنفيلد و رام گانلاني به شما ميگويد که چگونه الهام بگيريد چگونه زندگي خود را تغيير دهيد و به موفقيت برسيد.براي رسيدن به رشد بيشتر و تحقق روياهايتان از مطالب اين کتاب بي نظير استفاده کنيد.

«کتاب معجزات تغييرات مثبت» نوشته جک کنفيلد و رام گانلاني با ترجمه مهدي قراچه داغي را انتشارات نسل نوانديش در 432صفحه رهسپار بازار کتاب کرده است.


 تصوير تاريخ 

تاسيس شرکت فورد

16 ژوئن 1903 شرکت فورد يکي از بزرگترين و معتبرترين شرکت‌هاي خودرو‌سازي آمريکا توسط «هنري فورد» و 11 شريک اقتصادي ديگر او تاسيس شد.

اين شرکت امروزه علاوه بر خودروهاي سواري و باري فورد، خودروهاي لوکسي با مارک لينکلن هم توليد مي‌کند. اين شرکت از سال 1938 خودروهاي لوکس ارزان قيمت‌تري با برند مرکوري توليد مي‌کرد، اما از سال 2011 توليد خودرو با اين مارک را متوقف نمود.

شرکت خودروسازي فورد، هم‌اکنون دومين توليدکننده خودرو در ايالات متحده آمريکا بوده و از پايان سال مالي 2011 به‌عنوان پنجمين خودروساز بزرگ جهان محسوب مي‌شود. اين شرکت در سال 2010 در فهرست فرچون 500 در جايگاه هشتمين شرکت بزرگ در ايالات متحده شناخته شد. در حال حاضر شمار کارکنان شرکت فورد بيش‌از 213 هزار نفر اعلام شده، که در 90 کارخانه اين شرکت در سراسر جهان، فعاليت مي‌کنند.

تصوير اول يک مدل خودروي توليدي فورد در سال 1903 و تصوير دوم يک مدل خودروي توليدي فورد در سال 2016 را نشان مي دهد.


 چهره‌ها 

27 خرداد‌؛ به ياد جليل شهناز

استاد بي‌نظير تار

جليل شهناز، در سال 1300 در اصفهان به دنيا آمد. تقريباً همه اعضاي خانواده وي با موسيقي آشنايي داشتند و در رشته‌هاي مختلف هنر از جمله تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه به مقام استادي رسيدند. پدرش «شعبان‌خان» علاقه وافري به موسيقي اصيل ايراني داشت و علاوه بر تار که ساز اختصاصي او بود، سه‌تار و سنتور هم مي‌نواخت. عموي او غلامرضا سارنگ (سارنج) هم از نوازندگان کمانچه بود.

جليل شهناز، از کودکي به موسيقي علاقه‌مند شد و نواختن تار را در نزد عبدالحسين شهنازي و برادر بزرگ خود حسين شهناز که به خوبي ساز مي‌نواخت، آغاز کرد. پشتکار زياد و استعداد شگرف جليل به حدي بود که در سنين جواني از نوازندگان خوب اصفهان شد.

در کتاب «موسيقي‌دانان ايراني» نوشته پژمان اکبرزاده آمده است: «شهناز نوازندگي در راديو اصفهان را از سال 1328 آغاز کرد و در سال 1336 به دعوت سازمان راديو به تهران آمد و در برنامه‌هاي گوناگوني مانند برنامه گلها، ارکستر حسين ياحقي و... به عنوان تکنواز و همنواز به فعاليت پرداخت. وي همچنين در گروه «ياران ثلاث» (همراه با تاج اصفهاني و حسن کسايي) و گروه اساتيد موسيقي ايران کنسرت‌هاي بسياري را در داخل و حارج از ايران اجرا نمود. شهناز در برنامه‌هاي جشن هنر شيراز نيز حضوري فعال داشت».

اين نوازنده تار در طول زندگي هنري خود با هنرمندان والاي کشور از جمله فرامرز پايور، حبيب‌الله بديعي، پرويز ياحقي، همايون خرم، علي تجويدي، منصور صارمي، رضا ورزنده، امير ناصر افتتاح، جهانگير ملک، اسدالله ملک، حسن کسائي، محمد موسوي، تاج اصفهاني، اديب خوانساري، محمودي خوانساري، عبدالوهاب شهيدي، اکبر گلپايگاني، حسين خواجه اميري، محمد رضا شجريان، حسن زيرک(خواننده بزرگ کرد)، علي‌اصغر شاه‌زيدي، طباطبائي و محمد اصفهاني همکاري داشته‌است.

وي در دهه‌1360 همراه با فرامرز پايور (سنتور)، علي‌اصغر بهاري (کمانچه)، محمد اسماعيلي (تنبک) و محمد موسوي (ني) «گروه اساتيد موسيقي ايران» را تشکيل داد و با اين گروه، مسافرت‌هاي متعددي به کشورهاي اروپايي، آسيايي و آمريکا داشت.

وي در سال 1383 به عنوان چهره ماندگار هنر و موسيقي برگزيده شد. همچنين در 27 تير سال 1383، مدرک درجه يک هنري (معادل دکترا) براي تجليل از يک عمر فعاليت هنري به جليل شهناز اهدا شد.

در سال 1387، محمدرضا شجريان، گروهي که با آن کار مي‌کرد را به افتخار جليل شهناز، گروه شهناز نام گذاشت.

جليل شهناز، علاوه برنواختن تار، که ساز اختصاصي اوست، با نواختن ويولون، سنتور و تمبک و آواز‌- سه تار نيز آشنايي کامل دارد؛ که تمام فايل‌هاي صوتي استاد موجود است و در درجه استاداني چون ياحقي‌- پايور مي‌نوازد. معروف است که او در شيوه نوازندگي مي‌تواند با ساز خود علاوه برنواختن، آواز هم بخواند.

جليل شهناز پس از يک دوره بيماري صبح روز دوشنبه 27 خرداد 1392 در بيمارستان آراد درگذشت. محمدرضا شجريان پس از درگذشت جليل شهناز گفت: «استاد جليل شهناز در من شور و عشق آفريد و من با صداي تار شهناز بدين جا رسيدم.»


 پژواک  

اگر به دنبال کاهش نرخ سود باشيم بانک‌ها مي ميرند

سرمقاله: ...اگر به دنبال نرخ رشد توليد ملي هستيم که تعداد بيشتري از مردم را پوشش مي‌دهد، بايد اقدام فوري کنيم. بايد بپذيريم که بانک‌هاي از سايز خارج‌شده، بايد رژيم بگيرند و لاغر شوند تا دوباره بتوانند خود را در خدمت رشد شرکت‌هاي کوچک و متوسط قرار دهند؛ چون با اين نرخ سود تسهيلات، هيچ توليدي به صرفه نخواهد بود.

نتيجه 24 خرداد تکرار مي شود

سرمقاله: دولت روحاني با شعار تدبير و اميد در سه سال گذشته به‌رغم بي‌مهري‌ها، موانع و محدوديت‌هاي پرشمار، عملکرد قابل قبولي در عرصه‌هاي مختلف برجاي گذاشت‌...، اما آنچه اين روزها در فضاي رسانه‌اي کشور و به‌ويژه در اردوگاه اصول‌گرايان در خصوص عملکرد دولت يازدهم مي‌گذرد، با بي‌انصافي و گاه اجحاف همراه است. ترديدي نيست نقد منصفانه دولت‌ها امري شايسته و بلکه حق منتقدان و مخالفان است، اما نقد و نظر نيز آداب و چارچوبي دارد و فاصله آن با سياه‌نمايي و تخريب بسيار زياد است. اين روزها عده‌اي چنان به انتقاد بي‌رحمانه از دولت روي آورده‌اند، به تعبيري قصد جان آن را کرده‌اند و تلاش مي‌کنند به گونه‌اي به افکار عمومي وانمود کنند که دولت روحاني اولين دولت چهارساله سه دهه اخير کشور خواهد بود.

خنثي‌سازي عمليات جريان تخريب

سرمقاله: دولت يازدهم ميراث‌دار مشکلات عديده ناشي از سوءمديريت‌هاست و بايد کمک شود دولت مسائل متعدد پيش‌رو را حل‌وفصل کند؛ نه اينکه يک جريان به‌ راحتي دست به سياه‌نمايي بزند و هر روز موضوعي جديد را بزرگ‌نمايي کند. تأسف جدي و سؤال اصلي اين است که چرا بايد اين جريان‌ها در کشور اين‌طور با حاشيه امن، دست به تخريب اعتماد مردم بزنند و ميدان‌داري و يکه‌تازي کنند؟ مگر کشور و مردم چقدر تحمل اين حجم تشنج‌آفريني را دارند؟ معلوم نيست چرا بسياري از شخصيت‌ها، احزاب، افراد و گروه‌هاي مرجع در قبال اين حرکت‌هاي مخرب سکوت کرده و گاهي برخي آگاهانه، همراهي هم مي‌کنند؟

چند نکته درباره حقوق‌هاي غير‌متعارف

يادداشت: پس از روي كار آمدن دولت جديد يك اتفاق مهم رخ داده است و اينكه منتقدان و حتي مخالفان و دشمنان دولت داراي رسانه‌هايي هستند كه از نوعي امنيت حرفه‌اي برخوردارند؛ حتي امنيتي بيش از حدود عرفي در يك كشور پيشرفته است. به همين دليل از زيرزمين هم كه شده ايرادهاي داشته و نداشته اين دولت را بيرون مي‌آورند؛ حتي اگر مربوط به دولت سابق باشد دولتي که همين مخالفان رفيق گرمابه و گلستان آن بودند. خلاصه الان مي‌توان مطمئن بود كه هرچه هست، همين‌هاست كه رو مي‌شود؛ چيز بيشتري وجود ندارد و اين به نفع دولت و مردم است.

راز ادبار به جاي اقبال

يادداشت: پشتوانه اجتماعي به طرق مختلفي به‌دست مي‌آيد؛ که گاه با عملکرد غلط رقبا، گاه با دادن وعده‌هاي رنگارنگ، گاه با موج‌سازي و گاه با سوار شدن بر موج نيازها، احساسات و حسرت‌ها. اما بر عکس اينکه کسب پشتوانه اجتماعي راه‌هاي مختلفي دارد، از دست دادن آن زياد پيچيده نيست! و شايد هيچ‌چيز به اندازه دروغ، عدم صداقت و خلف وعده به تخريب آن پشتوانه کمک نکند... دولت يازدهم با وعده‌هاي فراوان با مردم عهد بست. اين تا حدودي طبيعي است که افراد وعده بدهند تا راي بگيرند. اما همان ايام انتخابات بود که رهبر عزيز انقلاب در حرم مطهر امام راحل فرمودند؛ کانديدا‌ها به مردم وعده‌هايي بدهند که اگر سال ديگر فيلم آن وعده‌ها را به آنها نشان دادند، در اجراي آن در نمانند و تعجب نکنند. آن همه وعده به وضع امروز رسيده و مردم طبيعتا دلخور شده‌اند.