نسخه شماره 4063 - 1395/03/27 -


تلاش سعودي براي تطميع واشنگتن


انتقاد پل رايان از ترامپ


موج سواري روي حملات اورلاندو


آمار تسليحات اتمي کره‌شمالي


استقرار چهار گردان ناتو درشرق اروپا


اخبار کوتاه


ملل


رويداد


 تلاش سعودي براي تطميع واشنگتن 

نظرات مختلفي درباره سفر محمد بن سلمان، وزير دفاع و رئيس شوراي‌عالي اقتصاد عربستان به آمريکا وجود دارد؛ برخي معتقدند اين سفر در زمان مناسبي براي ترميم روابط پرتنش ميان دو کشور صورت گرفته است اما برخي برعکس معتقدند که اين سفر با تأخير و در زماني صورت گرفته که موج انتقادات عليه عربستان شدت يافته است.

به نوشته رأي اليوم، برخي که معتقدند سفر محمد بن سلمان به آمريکا با تأخير صورت گرفته اين سفر را به «تروريسم افراطي» ربط مي‌دهند که به عمق آمريکا رسيده است. مصداق اين مساله حمله اخير به شهر اورلاندوي آمريکاست که در واقع تکميل‌کننده يا حلقه ديگري از حملات 11 سپتامبر است.

روز سه‌شنبه هيلاري کلينتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا خواهان محاصره نظام‌ کشورهاي عربي و در رأس آن عربستان، قطر و کويت شد. کلينتون اين کشورها را به حمايت از تندروي در جهان و پيامدهايي که تروريسم به جا مي‌گذارد، متهم کرد. پيش از او نيز رقيبش دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوري‌خواه همين اتهامات را گفته و حتي از عربستان خواسته بود بهاي حمايتي را که از سوي آمريکا دريافت کرده، بپردازد. او خواهان ممانعت از ورود مسلمانان به آمريکا و توقف صدور ويزا براي شهروندان کشورهايي شده بود که تروريست‌ها را اعزام مي‌کنند. اظهارات وي اشاره کاملا واضحي به عربستان بود. محمد بن سلمان پيام واضحي را براي اين ميزبانان آمريکايي خود دارد. اين پيام اين گونه است: “شايد ديگر به نفت ما احتياج پيدا نکنيد اما ما مي‌توانيم هم‌پيمان اقتصادي استراتژيکي باشيم و فرصت سرمايه‌گذاري کلاني را به شرکت‌ها و سرمايه‌گذارانتان از طريق خصوصي سازي شرکت‌هايمان از جمله شرکت بزرگ آرامکو بدهيم».

مساله جالب توجه اين است که ديدار با سرمايه‌گذاران ارشد در بازار بورس آمريکا (وال استريت) در راس دستور کار سفر محمد بن سلمان قرار دارد. اين علاوه بر ديدارهاي سياسي وي است و با هدف ترويج طرح تحول ملي (چشم‌انداز عربستان در سال 2030) صورت مي‌گيرد؛ طرحي که محمد بن سلمان شخصا ناظر آن بوده و محور آن توزيع منابع درآمدي، کاهش تکيه بر درآمدهاي حاصل از نفت و باز کردن بازارهاي عربستان به روي سرمايه‌گذاران خارجي است.

در وهله نخست لحن محمد بن سلمان در قبال آمريکا «آشتي جويانه» به نظر مي‌رسد و او از لحن تهديدآميز خود که کشورش در سال گذشته از اين لحن استفاده کرده بود، فاصله گرفته است. لحن تهديدآميز عربستان در اظهارات عادل الجبير، وزير خارجه اين کشور خود را نشان داد. او به خارج کردن 750 ميليارد دلار از سرمايه‌هاي عربستان در آمريکا در واکنش به قانون کنگره درباره خانواده‌هاي قربانيان 11 سپتامبر اشاره کرده بود.

شايد اتهاماتي که بان کي‌ مون، دبيرکل سازمان ملل درباره کشتن کودکان يمني به عربستان وارد کرده و گفته تحت فشار شديد رياض مجبور شده نام عربستان را از ليست سياه ناقضان حقوق کودکان حذف کند پشت اين لحن آشتي‌جويانه باشد. اين اتهامات چند روز قبل از سفر محمد بن سلمان به آمريکا صورت گرفت. شايد اينجا بي‌فايده نباشد که به اين مساله اشاره کنيم که عربستان چهار شرکت روابط عمومي فرانسه را براي اصلاح چهره مخدوش خود در فرانسه به خدمت گرفته است. عربستان همين کار را در آمريکا نيز کرده است. سؤال اينجاست که آيا نهاد حاکم آمريکا کالايي را که محمد بن سلمان در سفر خود عرضه کرده، مي‌خرد يا نه؟ و آيا خواسته‌هاي ديگري را که در مقابل تقاضا خواهد کرد، برآورده مي‌کند؟

پاسخ دادن به اين سؤال دشوار است چراکه نتايج اين سفر مثل سفرهاي ديگر مسئولان فورا آشکار نمي‌شود و نياز به زمان دارد. اما ما مي‌توانيم از طريق شناخت روند کار نهادهاي حاکم غربي اين پيشگويي را داشته باشيم که نهاد آمريکايي از پيشنهادات مالي عربستان و فرصت‌هاي اقتصادي مهمان عربستاني خود استقبال مي‌کند. البته اين احتمالا به معناي تغيير سياست و مواضعش نباشد؛ مواضعي که از برجسته‌ترين آن‌ها تکيه بر ايران به عنوان هم‌پيمان استراتژيک در خاورميانه و دست برداشتن تدريجي از ائتلاف با عربستان است؛ ائتلافي که بيش‌از 70 سال ادامه داشته است. براي همين معامله‌اي که اين شاهزاده جوان با ميزبانان آمريکايي خود با طرح‌هاي اقتصادي وسوسه برانگيز مقابل دست کشيدن از ائتلاف در حال رشد با ايران مي‌کند شايد آنطور که اين شاهزاده دنبال آن است، هرگز مورد قبول واقع نشود اما تلاش کردن هيچ ايرادي ندارد. اينکه اين شاهزاده بر در کاخ سفيد دنبال يک پاسخگو باشد مشکلي ندارد شايد خدا خواست و خواسته‌اش برآورده شد. آمريکايي‌ها در فريب و نيرنگ استاد هستند. آنها منافع عالي خود را بر هر چيز ديگري ترجيح مي‌دهند. زماني که به عربستان سلاح‌هايي به ارزش 110 ميليارد دلار به بهانه آمادگي براي جنگ با ايران مي‌فروختند در نهان نيز با تهران براي تبديلش از دشمن به يک هم‌پيمان و بازگرداندن عقربه‌هاي ساعت به عقب محرمانه مذاکره مي‌کردند.

يکي از مسئولان شبکه بي بي سي در واشنگتن در مقاله‌اي نوشت: تنها چيزي که جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها را به رغم اختلافشان متحد مي‌کند انتقاد از عربستان و سياست‌هايش است. حتي در خود کاخ سفيد هم مسئولان آمريکايي سعي مي‌کنند براي کساني که با آن‌ها ديدار مي‌کنند اين را يادآور شوند که تعداد زيادي از مهاجمان برج تجارت جهاني در نيويورک عربستاني بودند.

محمد بن سلمان مأموريت دشوار و پيچيده‌اي در آمريکا دارد چرا که آمريکا اولويت‌هاي استراتژيک خود را تغيير داده و عربستان ديگر در رأس اين اولويت‌ها نيست يا اينکه در جايگاه پايين‌تري قرار گرفته است. شايد باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا اين واقعيت را در مصاحبه خود با مجله آتلانتيک در چند کلمه خلاصه کرده باشد: «برخي هم‌پيمانان ما دنبال مفت‌خوري هستند» اما اين دوران ديگر سرآمده است.


 انتقاد پل رايان از ترامپ 

«پل رايان» رئيس جمهوري‌خواه مجلس نمايندگان آمريکا دونالد ترامپ را به دليل اظهارات جنجالي ضد مسلمانان مورد انتقاد قرار داد و گفت: مسلمانان شرکاي ما در جنگ عليه تروريسم هستند. پل رايان در کنفرانس خبري‌اش در کميته امنيت جمهوري‌خواهان افزود: گمان نمي‌کنم ممنوعيت ورود مسلمانان به کشور در راستاي منافع کشور باشد. گمان نمي‌کنم که اين بازتاب اصول ما، نه تنها به عنوان حزب بلکه به عنوان يک کشور باشد. به اعتقاد من هوشمندانه‌ترين راه اين است که براي بررسي تمام جنبه‌ها، آزمون امنيتي بگيريم، نه مذهبي. او گفت: يک تمايز خيلي مهم هست که همه آمريکايي‌ها بايد به ياد داشته باشند؛‌ اين جنگي با اسلام راديکال است، نه جنگي با اسلام. اکثريت بزرگ و گسترده مسلمانان در اين کشور و در اطراف جهان ميانه‌رو هستند، صلح‌طلب هستند، بردبار هستند و از همين رو در ميان بهترين متحدان ما قرار دارند. آنها بهترين ياور ما در نبرد عليه تروريسم اسلامي راديکال هستند. ترامپ، نامزد جمهوري‌خواهان در رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري آمريکا با صدور بيانيه‌اي گفت:‌ رئيس‌جمهور اوباما مدعي است که «دشمن» ما را مي‌شناسد و همچنان به اولويت‌بندي دشمن ما، به متحدان ما و مردم آمريکا ادامه مي‌دهد. وقتي من رئيس‌جمهور بشوم، آمريکا را در اولويت قرار مي‌دهم. ترامپ همچنين ساعاتي بعد در جمع حاميانش در کاروليناي شمالي گفت که ظاهرا اوباما از دست او بيش از عامل تيراندازي مرگبار ايالت فلوريداي آمريکا عصباني است! ترامپ گفت: او بايد اين خشم خود را براي عامل تيراندازي و قاتلاني نگه دارد که نبايد اينجا باشند.


 موج سواري روي حملات اورلاندو 

براساس نتايج نخستين نظرسنجي پايگاه Ipsos که پس از حملات مرگبار اورلاندو صورت گرفته است، اختلاف ميان هيلاري کلينتون و دونالد ترامپ در رقابت‌هاي انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا کاهش يافته است. دونالد ترامپ، نامزد جمهوري خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري 2016 آمريکا سياست‌هاي دموکراتها را مقصر بدترين تيراندازي گسترده در تاريخ آمريکا دانست و مجددا بر تعهد خود براي ممنوعيت مهاجرت مسلمانان به اين کشور تاکيد کرد. اين در حالي است که هيلاري کلينتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا نسبت به اهريمن جلوه دادن آمريکايي‌هاي مسلمان هشدار داد. اين نظرسنجي که بين روزهاي جمعه تا سه شنبه صورت گرفت، نشان مي‌دهد که ميزان حمايت از کلينتون 6/44 درصد و ميزان حمايت از ترامپ 33 درصد است که ظرف پنج روز اختلاف ميان آن‌ها از 13 درصد به 6/11 درصدکاهش يافته است. تيراندازي در اورلاندو که در آن يک فرد مسلح جان 49 تن را در يک کلوب شبانه گرفته و 53 تن ديگر را زخمي کرد، ممکن است تاثير طولاني بر انتخابات رياست جمهوري داشته باشد و نگراني‌ها نسبت به مهاجرت، خشونت‌هاي تسليحاتي و تحمل‌هاي مذهبي را با يکديگر تلفيق کند. دونالد ترامپ از اين تيراندازي مرگبار استفاده کرده و باراک اوباما، رئيس‌جمهوري دموکرات آمريکا را به ناکامي در رسيدگي به «تروريسم افراطي» متهم کرده و هشدار داد: سياست‌هاي کلينتون در خصوص مهاجرت به مهاجمان بالقوه بيشتري اجازه ورود به اين کشور را مي‌دهد. در نتيجه بار ديگر بر تعهد خود نسبت به ممنوعيت مهاجرت مسلمانان به اين کشور تاکيد مي‌کنم.


 آمار تسليحات اتمي کره‌شمالي 

يک انديشکده آمريکايي گزارش داد: کره شمالي ممکن است شش سلاح اتمي ديگر يا بيشتر از اين تعداد را در 18ماه گذشته ساخته باشد که با احتساب تعداد تسليحات اتمي اين کشور به بيش‌از 21 بمب اتمي مي‌رسد.به گزارش خبرگزاري خبرگزاري فرانسه، موسسه علوم و امنيت بين‌الملل آمريکا گزارش داده است که با توجه به فعاليت‌هاي اخيرکره شمالي در 18 ماه گذشته اين کشور شش سلاح اتمي ديگر يا بيشتر از اين تعداد را ساخته باشد و بر اين اساس تعداد تسليحات اتمي اين کشور آسيايي به بيش‌از 21 مورد رسيده باشد.

اين موسسه همچنين درباره مقدار پلوتونيوم موجود براي ساخت سلاح اتمي و همچنين غني‌سازي بالاي اورانيوم در کره‌شمالي که گمان مي‌رود در مجتمع اتمي يونگ بيون اين کشور در حال اجرا است، تخمين‌هايي زده است.اين گزارش پس از آن منتشر شد که يوکيا آمانو، رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي هفته گذشته اعلام کرد: کره شمالي ممکن است بار ديگر براي پردازش مجدد پولوتونيوم به منظور استفاده در تسليحات اتمي فعاليت مجمتع اتمي مذکور را مجددا از سر گرفته باشد.

دراواخر 2014 اين موسسه مستقر در آمريکا تخمين زد که تسليحات اتمي کره شمالي 10 تا 16 سلاح است. از آن زمان تاکنون کره‌شمالي چهار تا شش سلاح اتمي را به زرادخانه خود اضافه کرده است. اين انديشکده مستقر در واشنگتن در گزارش خود آورده است: با وجود اين که اين آمارها جامع نيستند اما نشان مي‌دهند که کره شمالي توانسته به صورت چشمگيري ظرفيت تسليحات اتمي خود را بالا ببرد و اکثر اين اقدامات از 2014 بيانگر توليد اورانيوم براي ساخت سلاح اتمي است. جيمز کلاپر، رئيس اطلاعات ملي آمريکا فوريه سال جاري ميلادي هشدار داده بود که پيونگ يانگ مي‌تواند از سوخت مصرف شده راکتور ظرف چند هفته يا چند ماه پلوتونيوم استخراج کند.


 استقرار چهار گردان ناتو درشرق اروپا  

ينس‌استولتنبرگ، دبيرکل ائتلاف ناتو پس از ديدار روز سه‌شنبه وزراي اين ائتلاف در بروکسل گفت، کشورهاي ناتو براي استقرار 4000 نيرو جديد در حوزه درياي بالتيک و لهستان توافق کرده‌اند. به نظر مي‌رسد اين تصميم بخشي از اقدامات ناتو براي حمايت از متحدانش در شرق اروپا در مقابل تهديدات روسيه است که اين کشورها از آن به عنوان يک تهديد ياد مي‌کنند.

براساس گزارش‌ها انگليس، آمريکا، آلمان و احتمالا کانادا چهار کشوري هستند که قرار است اين نيروها را به صورت دوره‌اي شش تا 9 ماه در ليتواني، لتوني، استوني و لهستان مستقر کنند. اين بزرگترين استقرار نظامي ناتو از زمان جنگ سرد است. در جلسه روز گذشته، وزراي ناتو همچنين تصميم گرفتند عمليات سايبري به جنگ‌هاي زميني، هوايي و دريايي خود اضافه کنند.

استولتنبرگ تاکيدکرده است که ناتو در اين تصميم و استقرار نيرو هيچ کشور خاصي را مدنظر نداشته است. اما با وجود افزايش تنش‌ها با روسيه و بروز تهديدات شبکه‌اي و سايبري، اين تصميم ناتو به هيچ وجه دور از انتظار نبود. دو سال پيش مقامات آمريکايي هکرهاي روسي را به نفوذ در يکي از برنامه‌هاي پنتاگون و همچنين ناتو متهم کرده بودند. در اين ميان جک مت لاک، سفير سابق آمريکا در اتحاد جماهير شوروي در جلسه اخير سنا با وجود تداوم افزايش فعاليت‌هاي ناتو در کشورهاي بالتيک تاييد کرد که در پايان جنگ سرد دو طرف مسکو و واشنگتن به اين فهم متقابل دست يافته بودند که ناتو نبايد در شرق گسترش يابد.

در جريان اين جلسه کميته امور خارجه سنا يکي از اعضاي کنگره از مت لاک پرسيد که آيا اين فهم متقابل به معني خروج نيروهاي روسي نيز از کشورهاي شرق اروپا نبوده است؟ سفير سابق آمريکا با تاکيد بر اين مساله که اين فهم مشترک آن زمان بود، عنوان کرد: به هر حال اين يک تعهد قانوني نبود.

با اين حال دبيرکل ائتلاف ناتو تاکيد مي‌کند که «به دنبال تقابل با روسيه نيستند و يک جنگ سرد جديدي نمي‌خواهند اما ناتو به حمايت و دفاع از متحدانش در مقابل هر تهديدي ادامه مي‌دهد.»

وي همچنين اعلام کرد، ناتو علاوه بر اين قصد دارد تا حضور نظامي خود را در منطقه استراتژيک درياي سياه افزايش دهد و اين اقدام براساس برنامه‌اي پيش خواهد رفت که روماني ارائه داده است.

مسکو از اين تصميمات و اقدامات ناتو انتقاد مي‌کند و آن را تهديدي عليه امنيت ملي خود و ثبات اروپا مي‌داند. دميتري پسکوف، معاون مطبوعاتي رئيس جمهور روسيه روز گذشته اعلام کرد، ارتش و دستگاه اطلاعات اين کشور به دقت فعاليت‌هاي ناتو را در محدوده مرزهاي خود زير نظر دارند. پيش‌از سخنراني پسکوف، ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه دستور بررسي توان تمامي نيروهاي مسلح اين کشور را براي سنجش ميزان آمادگي مبارزاتي آنها صادر کرده بود.


 اخبار کوتاه 

احتمال حمله تروريستي در فرانسه

گاردين: نخست‌وزير فرانسه ديروز (چهارشنبه) گفت، فرانسه هر کاري براي جلوگيري از وقوع حمله تروريستي لازم باشد انجام مي‌دهد اما حملات بيشتري رخ خواهد داد.

استعفاي 2وزير لبناني

اسکاي‌نيوز عربي: سامي الجميل، رئيس حزب الکتائب لبنان در کنفرانس مطبوعاتي اعلام کرد که اين حزب تصميم گرفته از دولت تمام سلام استعفا کند.سجعان قزي، وزير کار و آلان حکيم، وزير اقتصاد نماينده حزب الکتائب در دولت هستند. اين حزب در سال 1936 تأسيس شده و عضو ائتلاف 14 مارس محسوب مي‌شود. لبنان اخيرا به دنبال اجراي قانون تحريم مالي آمريکا عليه حزب الله در بحران به سر مي‌برد. اين نخستين بار نيست که وزرا از دولت تمام سلام استعفا مي‌کنند. فوريه گذشته اشرف ريفي، وزير دادگستري لبنان نيز استعفا کرده بود.

حمله هوايي به پ.ک.ک

تي‌آر‌تي: رياست ستاد ارتش ترکيه ديروز (چهارشنبه) اعلام کرد که جنگنده‌هاي ارتش ترکيه دو پايگاه وابسته پ.ک.ک را در شمال عراق هدف قرار دادند.

پاسخ کرملين به نامه اردوغان

ايتارتاس: کرملين ديروز (چهارشنبه) در پي ارسال نامه تبريک رئيس‌جمهوري ترکيه به پوتين به منظور تبريک روز ملي روسيه اعلام کرد: مسکو خواهان بازيابي روابط خوب با آنکارا است اما آنکارا بايد در درجه اول اقداماتي را به اين منظور انجام دهد.

انتقاد از قانون اسلحه آمريکا

سي‌‌ان‌ان: کميسيونر عالي حقوق بشر سازمان ملل از آمريکا خواست تا براي جلوگيري از بروز کشتارهاي گسترده‌اي چون حادثه اورلاندو، قوانين مربوط به استفاده از سلاح در اين کشور را بهبود بخشد.

تعليم ارتش عراق توسط چک

شفق‌نيوز: نمايندگان وزارت دفاع دو کشور عراق و چک توافقنامه‌اي به امضا رساندند که بر اساس آن کارشناسان و متخصصان چک تا سال 2018 نيروهاي نظامي و امنيتي عراق را آموزش مي‌دهند.

تيراندازي و گروگان گيري در تگزاس

بي‌بي‌سي: پليس شهر آماريلو در ايالت تگزاس آمريکا اعلام کرد، در يک فروشگاه والمارت در شهرک پنهندل تيراندازي شده و تعدادي در اين فروشگاه گروگان گرفته شده‌ بودند، اما فرد مهاجم در اثر تيراندازي پليس کشته شده است. پليس اين حادثه را «مرتبط با کار» توصيف کرده است.

جلسه کري درباره ونزوئلا

آسوشيتدپرس: وزير امور خارجه آمريکا چند ساعت پس از ابراز حمايت از درخواست‌هاي برگزاري يک رفراندوم مناقشه آميز در ونزوئلا، از برگزاري مذاکرات عالي رتبه با دولت سوسياليست کاراکاس با هدف کاهش تنش‌ها خبر داد.

مداخله آمريکا در تنش افغانستان و پاکستان

رويترز: منابع رسمي اعلام کردند، همزمان با تشديد تنش‌ها ميان افغانستان و پاکستان، دولت آمريکا تصميم گرفته براي جلوگيري از اين روند مداخله کند.

رژيم صهيونيستي دنبال همکاري با ناتو

المصريون: بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي در سخنراني در مقابل نمايندگان کشورهاي عضو پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) با تاکيد بر اينکه «تروريسم» هيچ حد و مرزي نمي‌شناسد و اقدامات فرا مرزي براي مبارزه با اين مساله بايد افزايش يابد،‌ اظهار داشت: تل‌آويو براي کمک به ناتو در اين زمينه از طريق به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تجربه‌هاي خود آماده است.


 ملل 

بازگشت فقر به آمريکاي لاتين

سازمان ملل در گزارشي اعلام کرد، يک سوم از اهالي کشورهاي آمريکاي لاتين که طي 15 سال گذشته از فقر نجات پيدا کرده‌اند ممکن است به خاطر رکود اقتصادي اين منطقه مجددا گرفتار فقر شوند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، جورج گري، نويسنده اصلي اين گزارش و اقتصاددان ارشد برنامه توسعه سازمان ملل در آمريکاي لاتين گفت: ما برآورد مي‌کنيم که جمعيتي بين 25 و 30 ميليون شهروند در خطر گرفتار شدن در فقر قرار دارند. وي افزود: اين رقم بدان معناست که از هر سه نفري که طي 15 سال گذشته از فقر نجات يافته‌اند يک نفر در خطر گرفتار شدن مجدد در فقر قرار دارد که آمار بسيار بالايي است. اين گزارش تحت عنوان «پشرفت چند بعدي: رفاه فراتر از درآمد» فقر را به عنوان درآمد روزانه کمتر از چهار دلار تعريف مي‌کند. در اين گزارش آمده است: با اين حال 220 ميليون تن در آمريکاي لاتين که 38 درصد از جمعيت اين منطقه را تشکيل مي‌دهد اگرچه رسما فقير محسوب نمي‌شوند اما در معرض آسيب قرار دارند و درآمد روزانه آنها کمتر از 10 دلار است.

از آغاز قرن 21، آمريکاي لاتين در رونق بي‌سابقه‌اي زندگي کرد که به خاطر اشتياق جهاني به منابع طبيعي و محصولاتش تشديد شده است. اين رونق اجازه داد تا 72 ميليون تن که نيمي از آن‌ها برزيلي هستند از فقر نجات يابند و در بسياري از موارد به طبقه افراد متوسط ارتقا يابند. اما رکود اقتصادي در سال‌هاي اخير اين پيشرفت را تهديد مي‌کند. براساس گزارش سازمان ملل بين سال‌هاي 2015 و 2016 ميلادي تعدادي افراد فقير در اين منطقه براي نخستين بار در دهه‌هاي گذشته افزايش يافته است. امسال نيز با افزايش نرخ بيکاري پيش بيني مي‌شود آمريکاي لاتين شاهد دومين سال رکود اقتصادي باشد.

برنامه توسعه سازمان ملل از دولت‌هاي آمريکاي لاتين مي‌خواهد به تعيين بودجه براي مبارزه با فقر ادامه دهند و بر کاهش تبعيض جنسيتي که زنان با آن مواجه هستند تمرکز کنند.


 رويداد 

همسر هيلاري در حسرت زندگي ساده

ميشل اوباما در تشريح برنامه‌هاي زندگي‌اش پس از پايان رياست جمهوري همسرش، فاش کرد که در ابتدا براي خريد به فروشگاه «تارگت» مي‌رود و در يک پارک عمومي مي‌نشيند. به نوشته روزنامه ديلي ميل، ميشل اوباما سه‌شنبه شب در نشست وضعيت زنان در کاخ سفيد گفت که قصد دارد به زندگي عادي بازگردد. او صادقانه درباره احساس خود در زماني که ماليا و ساشا، دخترانش براي اولين بار با سرويس مخفي به مدرسه رفته‌اند، سخن گفت.

ميشل اوباما سخنان خود را در ابتدا با گراميداشت ياد قربانيان کشتار اورلاندو آغاز کرد. او گفت: «الان زمان متحد شدن و دوست داشتن يکديگر است.» ميشل سپس درباره ورود اوباما به کاخ سفيد براي اولين بار سخن گفت و توصيف کرد که چقدر مفتخر بوده است. او همچنين به ياد آورد که به همسرش گفته فردي «قابل اعتماد» در دوران رياست جمهوري باشد.

همسر باراک اوباما همچنين گفت که «به مردم از همان ابتدا گفتم که باراک اوباما همان کسي است که مي‌گويد.» ميشل درباره دخترانش هم گفت: «هنوز هم وقتي ياد روز اولي مي‌افتم که دخترانم را با سرويس مخفي به مدرسه فرستادم، گريه‌ام مي‌گيرد. رفتن آنها را تماشا مي‌کردم و به خودم مي‌گفتم که من با اين بچه‌ها چه مي‌کنم؟»