نسخه شماره 4063 - 1395/03/27 -

اکران سريال آتش‌سوزي در جنگل‌هاي لرستان؛
جنگل‌هاي «تنوم» در آتش سوخت

خطري بالقوه براي شهر قم؛
شهرک دامشهر تهديدي جدي براي سلامتي شهروندان است


عمليات گازرساني به 39 روستاي کليبر در حال اجراست


 اکران سريال آتش‌سوزي در جنگل‌هاي لرستان؛
 جنگل‌هاي «تنوم» در آتش سوخت 

آتش‌سوزي جنگلهاي پلدختر در حالي وارد دومين روز خود شده که پرندگان و گونه‌هاي جانوري منطقه «تنوم» زنده زنده در آتش سوختند.

امير رضا محمدي نژاد رئيس اداره محيط زيست پلدختر در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: آتش‌سوزي جنگل و مراتع «شاداب کوه» منطقه «کرکي» از بامداد روز سه‌شنبه آغاز شده بود که با هلي برد نيرو توسط بالگرد منابع طبيعي استان و تلاش نيروهاي منابع طبيعي، يگان محيط زيست لرستان، شهرستان و نيروهاي محلي با تجهيزات کامل اين آتش‌سوزي ساعت 17سه‌شنبه مهار شد. وي گفت: در حالي که نيروها به خاطر تاريکي شب محل را ترک کرده بودند بلافاصله نقطه ديگر کوه «تنوم» پلدختر ساعت 21 سه‌شنبه شب دچار آتش‌سوزي شد. رئيس اداره محيط زيست پلدختر افزود: در اين آتش‌سوزي که وسعت آن زياد بوده تيم‌هاي منابع طبيعي، محيط زيست استان و شهرستان، نيروهاي مردمي و دهياران به منطقه اعزام شده‌اند ولي به علت وزش باد شديد تلاش گروه‌هاي اطفاي حريق هنوز به نتيجه نرسيده است.

محمدي نژاد گفت: اين آتش‌سوزي موجب از بين رفتن زيستگاه گونه‌هاي جانوري مانند روباه، کفتار، گراز و پرندگاني مانند کبک، تيهو، گنجشک و انواع خزندگان مانند مار و مارمولک شده است. وي افزود: هم اکنون فصل تخم گذاري پرندگان بوده و در جريان اين آتش‌سوزي لانه‌هاي پرندگان به طور کلي نابود شده است.

دهيار روستاي «چم گز» پلدختر نيز در اين رابطه به خبرنگار مهر گفت: گستردگي آتش زياد شده و دود ناشي از آتش‌سوزي فضاي آسمان را تيره و تار کرده به طوري که شعله‌هاي آتش و دود از چندين کيلومتر قابل مشاهده است. اسماعيل چراغي افزود: نيروهاي مردمي مستقر در کوه «تنوم» سه شنبه شب به علت نبود آب، غذا و امکانات مجبور به بازگشت شدند که اين امر موجب گستردگي آتش در تمام کوه تنوم از چپ و راست شد.

وي گفت: درختان بلوط با قدمت چندين ساله در اين آتش‌سوزي به طور کلي از بين رفتند و به خاکستر تبديل شده‌اند.

دهيار روستاي «چم گز» افزود: کوه تنوم پلدختر کوه معروفي بوده به طوري که بهترين داروهاي گياهي منطقه در اين کوه وجود داشته و در اين آتش‌سوزي از بين رفتند.

چراغي افزود: متاسفانه در جريان اين آتش‌سوزي پرندگان و بچه‌هاي آنها در ميان شعله‌هاي آتش کباب شدند.

وي علت احتمالي اين آتش‌سوزي را اختلافات محلي دانست و گفت: آتش‌سوزي کوه تنوم شهرستان پلدختر منشا انساني دارد.


 خطري بالقوه براي شهر قم؛
 شهرک دامشهر تهديدي جدي براي سلامتي شهروندان است 

شهرک دامشهر در نزديکي شهر قم با تبادل دامي که با 29 استان کشور دارد مي‌تواند تهديدي جدي براي سلامتي شهروندان قمي محسوب شود.

به گزارش مهر، شهرک دامشهر قم که سال 75 در 13 کيلومتري جاده قم - جعفريه احداث شد، در حال حاضر 707 واحد پرواربندي گوسفند و 507 واحد گاوداري دارد که 60 درصد آن‌ها فعال هستند.

اين شهرک با 30 کاروانسراي دام، سالانه ميزبان 600 هزار دام از 29 استان کشور است. ميزان توليد گوشت گوسفند در اين مجتمع ساليانه بين سه هزار تا پنج هزار تن است، همچنين ميزان توليد گوشت گاو ساليانه بين 600 تا هزار تن است. معاون اطلاعات و عمليات قرارگاه پدافند زيستي کشور چندروز قبل از شهرک دامشهر قم بازديد و در گفتگويي که با رسانه‌هاي استان داشت اين شهرک را تهديدي براي سلامت شهروندان قمي توصيف کرد.

در اين رابطه مديرکل دامپزشکي استان قم نيز حضور دام از 29 استان کشور و با شرايط بهداشتي متفاوت را از جمله چالش‌هاي شهرک دامشهر مي‌داند.

مهدي رفيعي با بيان اينکه در ميدان دام واقع شده در دامشهر و کاروان سرا، دام‌ها خريد و فروش مي‌شوند، افزود: با توجه به اينکه دام از نقاط مختلف در ميدان‌هاي فروش دام از جمله ميدان واقع در مجتمع دامشهر توزيع مي‌شوند و شرايط بهداشتي دام‌ها متفاوت است احتمال بروز بيماري افزايش مي‌يابد.

مديرکل دامپزشکي استان قم در گفتگو با مهر ادامه داد: براي پيشگيري از انتقال بيماري، دامداري‌ها بايد توجه داشته باشند که دام‌ها حتماً گواهي حمل بهداشتي از دامپزشکي داشته باشند تا بتوانند با شرايط بهداشتي منتقل شوند.

وي با بيان اينکه همکاري دلالان و رانندگان انتقال دام براي دريافت نامه دامپزشکي ضروري است، افزود: طبق قانون نيروي انتظامي بايد گواهي حمل دام را بررسي کند تا چنانچه گواهي حمل نداشته باشد از انتقال آن جلوگيري به عمل آيد. رفيعي با بيان اينکه همکاري بين بخشي دستگاه‌هاي مختلف براي کنترل شرايط بهداشتي دام‌ها ضروري است، ادامه داد: دام‌ها از استان‌هاي مختلف وارد ميدان دام مي‌شوند بنابراين چنانچه دستگاه‌ها همکاري لازم را داشته باشند ميزان ورود دام بدون مجوز کاهش مي‌يابد.

وي بيان کرد: تراکم دام در ميادين عرضه دام زمينه انتقال بيماري‌ها را افزايش مي‌دهد بنابراين چنانچه از دامپزشکي مبدأ گواهي بهداشتي دريافت شود بسياري از مشکلات کاهش مي‌يابد.

رفيعي گفت: وجود قرنطينه شبانه‌روزي، ‌دامپزشک و مرکز مايه کوبي بخش خصوصي و مرکز درماني و داروخانه در کنترل بهداشتي مجتمع دامشهر نقش مؤثري را ايفا کرده است. مديرکل دامپزشکي استان قم بيان کرد: تفاهم‌نامه‌اي با سازمان حمل و نقل و پايانه‌ها منعقد شده که به موجب آن هيچ بارنامه‌اي براي حمل دام و فرآورده‌هاي خام دامي بدون مجوز دامپزشکي نبايد صادر شود.

وي گفت: قاچاق دام با توجه به سخت‌گيري‌هايي که در مبادي ورودي انجام گرفته است کاهش يافته و بيشتر دام‌هاي دامشهر مربوط به ايران هستند و هيچگونه دام قاچاقي در مجتمع دامشهر استان قم مشاهده نشده است.

مديرعامل دامشهر قم نيز در گفت‌وگو با مهر، اما از وضعيت بهداشتي اين شهرک دفاع مي‌کند. وي در خصوص نظارت‌هاي موجود بر روي دام‌هاي اين مجتمع مي‌گويد کنترل‌ها به منظور جلوگيري از بيماري دام‌ها کاملاً زير نظر دامپزشکي انجام مي‌گيرد، همچنين قرنطينه شبانه‌روزي نيز انجام مي‌شود و مجتمع نيز ديوارکشي شده است.

ناصر رعيت‌پور با بيان اينکه جانمايي مناسبي براي مجتمع دامشهر در زمان ايجاد آن انجام شده است، افزود: در زمان احداث اين مجتمع دامداري‌ها 14 کيلومتر از شهر فاصله گرفتند که مکاني مناسب بود اما ممکن است با گسترش شهر اين وضعيت تغيير پيدا کند، همچنين اين مجتمع از نظر چرخش باد نيز در وضعيت مناسبي قرار دارد.

وي بيان کرد: در مواقع بروز بحران اکيپ‌هاي دامپزشکي در دامشهر اقدامات قرنطينه‌اي بيشتري را انجام خواهند داد و پاکسازي و واکسيناسيون از روستاهاي اطراف تا داخل اين مجتمع انجام خواهند شد.

سخنان رعيت‌پور درحالي بيان مي‌شود که معاون اطلاعات و عمليات قرارگاه پدافند زيستي کشور در بازديد از اين شهرک آن را در مسير باد غالب شهر قم توصيف کرده است. به نظر مي‌رسد، شناخته شدن شهر قم به عنوان شهري که نرخ روز دام در آن تعيين مي‌شود، چندان هم براي مردم و مسئولان بي‌دردسر نيست. با اين حال به نظر مي‌رسد چندين دستگاه از جمله نيروي انتظامي، پايانه‌ها، دامپزشکي و در نهايت دامداران بايد همت کنند تا اين خطر بيخ گوش شهر قم کنترل شود.


 عمليات گازرساني به 39 روستاي کليبر در حال اجراست 

گروه شهرستانها: مديرعامل شرکت گاز استان در ديدار با امام جمعه و فرماندار شهرستان کليبر گفت: سياست‌هاي وزارت نفت در توسعه گازرساني مبتني بر چهار شاخص برخورداري شهري، روستايي، سردسير بودن و جنگلي بودن منطقه مي‌باشد که کليبر حائز اين شرايط مي‌باشد. به گزارش روابط عمومي‌شرکت گاز استان آذربايجان شرقي ولي‌الله ديني يکي از اهداف شرکت گاز استان را توسعه گازرساني به مناطق جنگلي به منظور حفاظت از جنگل‌ها عنوان نمود و اظهار داشت: در همين راستا هم اکنون 39 روستاي کليبر در دست اجرا بوده و 42 روستاي ديگر دست بررسي و پيمان سپاري مي‌باشد. وي اظهار داشت: براي گازرساني به روستاهاي کليبر در سال گذشته بيش از 53 کيلومتر شبکه‌گذاري انجام گرفته و 10 روستا با 1118 خانوار از نعمت گاز طبيعي بهره مند شدند. وي اظهار داشت: تمام روستاهاي بالاي 20 خانوار و يا بيش از 100 نفر جمعيت بر‌اساس بند « ق » تبصره 2 قانون بودجه تا پايان سال 96 از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند خواهند شد.

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي:

عمليات گازرساني به 32 روستاي خداآفرين

در حال اجراست

گروه شهرستانها: مديرعامل شرکت گاز استان در ديدار با فرماندار خداآفرين در مورد آخرين وضعيت گازرساني به اين شهرستان گفت: اعتبارات هزينه شده براي پروژه‌هاي در دست اجراي اين شرکت در خداآفرين را 110 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: پروژه گازرساني به 32 روستاي اين شهرستان درحال اجرا بوده و 32روستا ديگر نيز با جمعيت دو هزار خانوار در بخش منجوان آماده پيمان سپاري مي‌باشد. به گزارش روابط عمومي‌شرکت گاز استان آذربايجان شرقي،ولي‌الله ديني، از آغاز عمليات اجرايي ساختمان اداره گاز شهرستان خداآفرين با هزينه 15 ميليارد ريال در زميني به مساحت دو هزار مترمربع در دو طبقه خبر داد و افزود: تلاش مي‌گردد بهره‌برداري از اين ساختمان در ايام الله دهه فجر امسال انجام گيرد. وي يکي از اهداف شرکت گاز را توسعه گازرساني به مناطق جنگلي بمنظور صيانت از جنگل‌ها عنوان کرد و افزود: گازرساني به بخش منجوان اين امر محقق مي‌گردد و با اتصال خطوط گاز شهرستان جلفا زيرساخت‌هاي لازم در جهت تأمين گاز و بالانس شبکه و جلوگيري از افت فشار صورت مي‌گيرد. ديني افزود: با توجه به شرايط مساعد سرمايه گذاري در اين شهرستان و ايجاد اشتغال در نقاط مرزي، موجب ايجاد تعلق خاطر و رغبت مردم جهت اقامت در منطقه مي‌شود و ما براي سرمايه‌گذاراني که در خداآفرين نياز به سوخت داشته باشند، سوخت پايدار را تامين مي‌کنيم. مديرعامل شرکت گاز استان افزود: در تلاش هستيم تا بهره‌مندي‌هاي اين شهرستان را افزايش داده و با تامين گاز در محدوده منطقه آزاد مشکل بخش صنعتي نيز حل شود.

نوسازي بافت فرسوده شهر اصفهان جاني دوباره گرفت

گروه شهرستانها: شهردار اصفهان با اشاره به آغاز عمليات اجرايي خيابان‌هاي فرشادي و کمر زرين در منطقه 3 گفت : نوسازي بافت فرسوده در شهر جان تازه‌اي به خود مي‌گيرد. اين پروژه‌ها شامل عمليات اجرايي ادامه خيابان فرشادي حدفاصل خيابان باغ گلدسته تا خيابان استانداري، پاركينگ زيرسطحي خيابان فرشادي با ظرفيت 400 خودرو، كلنگ‌زني احداث سالن كشتي در خيابان كمال و مجاورت زورخانه مولا علي (ع) و عمليات اجرايي خيابان كمر زرين حدفاصل خيابان كمال تا ميدان امام علي (ع) بود. شهردار اصفهان در اين برنامه اظهار كرد: در حال كلنگ‌زني پروژه‌هاي محله‌محور در محلات شهر اصفهان هستيم كه البته در مناطق يك و سه شهرداري به دليل وجود معابر و ساختمان‌هاي تاريخي و به دليل اينكه بايد مسائل ميراثي در آن رعايت شود، كار مشكل‌تر از ساير مناطق است.