نسخه شماره 4063 - 1395/03/27 -

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان تهران خبر داد
مرگ روزانه 10 نفر به علت سوء مصرف مواد‌مخدر


نيروي انتظامي‌ به تنهايي متولي توليد امنيت نيست


ارائه تسهيلات جديد به مشمولان اعزام به خدمت و متاهل

مدير عامل انجمن حمايت از زندانيان مرکز:
?? درصد خانواده زندانيان، نيازمند هستند


سوء‌تغذيه به «وضعيت عادي» در جهان تبديل مي‌شود


يادداشت


 دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان تهران خبر داد
 مرگ روزانه 10 نفر به علت سوء مصرف مواد‌مخدر  

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان تهران با اشاره به اينکه در حال شناسايي و درمان دانش‌آموزان مصرف کننده موادمخدر هستيم اعلام کرد: بيمارستان مخصوصي براي درمان دانش آموزان معتاد در نظر گرفته‌ايم و درمان آنها را به صورت متمرکز انجام مي‌دهيم. به گزارش ايسنا، محمدرضا آذرنيا در نشستي خبري به مناسبت سالروز جهاني مبارزه با مواد‌مخدر در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر راهکارهاي مقابله با اعتياد بين جمعيت دانش‌آموزي اظهار کرد: نرخ شيوع اعتياد در مدارس کشور 1.2 درصد است و در اين زمينه اقداماتي را آغاز کرده‌ايم. وي افزود: در حال شناسايي دانش‌آموزاني هستيم که درگير مصرف مواد‌مخدر هستند. سعي کرديم مخفي کاري و پنهان کاري در اين قشر را کنار بگذاريم.

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان تهران از تشکيل کميته‌اي با حضور نماينده بهزيستي، آموزش و پرورش و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي خبر داد و اظهار کرد: در حال کار بر روي اين دانش آموزان هستيم و مشغول جداسازي آنها هستيم تا تحت درمان قرارشان بدهيم البته اين اقدامات به گونه‌اي انجام مي‌شود که به درس آنها لطمه نخورد. بيمارستان خاصي هم براي درمان دانش آموزان مصرف کننده مواد‌مخدر در نظر گرفته شده است که اينها پراکنده نباشند و بتوانيم به صورت متمرکز براي درمانشان اقدام کنيم. آذرنيا همچنين درباره تغييرات قيمتي مواد‌مخدر در تهران در سال جاري اظهار کرد: امسال قيمت مواد‌مخدر تغيير چنداني نداشته است. وي با بيان اينکه در سال 95 مبارزه با مواد‌مخدر از سوي مقام معظم رهبري به عنوان مهمترين اولويت در حوزه آسيب هاي اجتماعي اعلام شد اظهار کرد: ايشان در طول سال جلساتي با مسئولان تراز اول کشور دارند و به طور مرتب گزارشات را دريافت و وضعيت را رصد مي‌کنند.

وي ادامه داد در حالي که 90 درصد مردم اولين دغدغه خود را شيوع اعتياد مي‌دانند، اين حساسيت و ورود مقام معظم رهبري به موضوع بي‌جهت نيست. مبارزه با مواد‌مخدر از مصاديق عيني مقابله با تهاجم فرهنگي و گستردگي آن شايد کمتر از جنگ تحميلي نباشد. اعتياد چهارمين بحران دنياست و بعد از نفت، توريسم و اسلحه چهارمين منبع اقتصادي براي گردانندگان اين حوزه قلمداد مي‌شود و 10 ميليون نفر در اين بخش شاغل هستند.

تهران نهمين استان از نظر نرخ شيوع اعتياد

دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان تهران با بيان اينکه تهران نهمين استان از نظر نرخ شيوع اعتياد است عنوان کرد: بيش از 97 درصد مردم جامعه پاک هستند اما آلودگي همين 3 درصد نيز جاي نگراني دارد. سالانه 10 هزار ميليون تومان لطمات اقتصادي ناشي از مواد‌مخدر به کشور است و مهمترين زمينه شرارت، سرقت و اعمال منافي عفت اعتياد است. همچنين چهارمين عامل مرگ و مير محسوب مي‌شود و در سالهاي اخير روزانه 10 نفر به علت سوء‌مصرف مواد‌مخدر جان خود را از دست مي‌دهند. آذرنيا درادامه به اعلام آمار مقابله با عرضه در سال گذشته و دو ماه ابتدايي امسال پرداخت و گفت: سال گذشته 74 هزار و 815 نفر خرده فروش در سطح استان دستگير و به دستگاه قضايي معرفي شدند. اين ميزان در دو ماهه اول سال جاري 15 هزار و 706 نفر است.

وي ادامه داد: سال گذشته 27 هزار و 700 کيلوگرم مواد‌مخدر و در دو ماهه اول مسال نيز 7383کيلوگرم مواد‌مخدر کشف شد. آذرنيا افزود: در سال گذشته 9760 معتاد متجاهر و در دو ماهه اول امسال 3827 نفر ساماندهي شدند که از آمار امسال 80 نفر زن هستند. دبير شوراي هماهنگي ستاد مبارزه با مواد‌مخدر تهران با بيان اينکه ظرفيت درمان معتادان در سال‌هايي گذشته 400 نفر در سطح استان بود که اکنون به 4000 نفر افزايش يافته است عنوان کرد: موفق شديم در دو ماهه اول امسال 3800 نفر را تحت درمان قرار دهيم. از اين تعداد 1500 ظرفيت را شهرداري تهران و مابقي از طريق مراکز ماده 15 بهزيستي انجام شد. قصد داريم اين ظرفيت را به 6000 نفر برسانيم. وي در ادامه از تملک مرکزي در حکيميه از سوي شهرداري براي بازتواني معتادان خبر داد و گفت: در حال حاضر شهرداري تهران مشغول تجهيز اين ملک است که ظرفيت نگهداري 2000 نفر دارد و متعلق به شرکت عمران اکباتان است. اين ملک 30000 متر مربع مساحت دارد و برخوردار از 13000 متر سوله است. قرار است اين ملک براي بازتواني معتادان آماده شود. البته قبلا به علت برخي اعتراضات مردمي متوقف شده بود اما اکنون مشکلات و دغدغه‌ها برطرف شده است.

فعاليت 22 خانه بهاران

وي به موضوع آماده سازي خانه‌هاي بهاران از سوي شهرداري تهران اشاره کرد و گفت: قرار بود سال گذشته شهرداري تهران 44 مرکز بهاران هر يک با ظرفيت 150 نفر را آماده کنند. امروز 22 مرکز بهاران فعال شده و بيش از 2000 نفر تحت بازتواني در اين مراکز قرار گرفته اند. مابقي خانه‌هاي بهاران نيز در حال تجهيز هستند و بايد از شهرداري تهران براي اين اقدام تقدير کرد. آذرنيا با اشاره به اينکه وقتي معتاد متجاهر توسط ستاد جمع آوري مي‌شود به مدت يک تا سه ماه تحت درمان قرار مي‌گيرد گفت: براي ادامه چرخه بهبودي، اين معتادان بهبود يافته به مراکز بهاران انتقال پيدا مي‌کنند و به مدت شش ماه در آن نگهداري مي‌شود. در اين مدت امر بازتواني حرفه آموزي و جامعه پذيري آنها انجام مي‌شود البته بايد گفت ماندن در مراکز بهاران تمايلي است. وي ادامه داد اولين پذيرش ما در مراکز بهاران در بهمن ماه سال گذشته اتفاق افتاد و چهار ماه از آن زمان سپري شده است و هنوز بازخوردي از وضعيت اين افراد و تاثير مراکز بهاران نداريم.

مرگ سه تن بدليل مسموميت با ترياک آلوده به سرب

وي در پاسخ به پرسشي در خصوص وجود سرب در ترياک گفت: نزديک به 2000 مرکز درمان سرپايي داريم که تعدادي از آنها از طريق متادون و تعدادي ديگر نيز از طريق شربت ترياک امر درمان را انجام مي‌دهند.

متاسفانه مسموميت با ترياک آلوده به سرب اتفاق افتاد و شايعه نبود و سه نفر جان خود را از دست دادند. دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان تهران درباره نشر متادون در بازار از سوي کارخانه‌هاي توليد‌کننده متادون اظهار کرد: قرار شده است جلوي نشر متادون را در بازار آزاد بگيريم و نظارت‌ها سخت‌تر شود. وزارت بهداشت سامانه‌اي را در همين راستا طراحي کرده است و در حال بررسي و کار بر روي آن هستيم تا بتوانيم از طريق آن مکانيسم نظارتي را تقويت کنيم. ما گزارشي از نشر متادون از کارخانه‌هاي توليد کننده نداشته‌ايم و بيشتر مطرح شده بود معتاداني به صورت مکرر اقدام به دريافت متادون از مراکز مي‌کنند و آن را در بازار آزاد به فروش مي‌رسانند.


 نيروي انتظامي‌ به تنهايي متولي توليد امنيت نيست 

جانشين فرمانده نيروي انتظامي‌کشور گفت: براي تحقق اولويت‌هاي پليس در سال 95 توجه به آموزش در درون سازمان بايد در اولويت قرار گيرد. به گزارش ايسنا، سردار مومني در جلسه تکريم و معارفه فرماندهي نيروي انتظامي‌گلستان، با بيان اينکه استان گلستان علي‌رغم برخورداري از تنوع قومي‌و مذهبي و همچنين دارا بودن شرايط مرزي، از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است گفت: خوشبختانه استان گلستان در همه حوزه‌ها به ويژه حوزه امنيت شرايط بسيار خوب و مطلوبي را دارد و اين شرايط به جز با هماهنگي و همدلي همه دستگاه‌ها و مشارکت مردم به دست نمي‌آيد.

وي توضيح داد: رويکرد نيروي انتظامي‌در زمينه امنيت عمومي‌يک رويکرد اجتماعي و مردم محور است و نيروي انتظامي‌معتقد است که امنيت يک محصول و فرآورده اجتماعي است که حاصل مشارکت مردم و هماهنگي و همراهي همه نهاد‌ها و دستگاه‌هاي کشوري است، با اين نگاه نيروي انتظامي‌به تنهايي متولي توليد امنيت نيست.

وي تصريح کرد: هريک از دستگاه‌ها وظايفي دارند که به آن عمل مي‌کنند ولي اگر اين اقدامات و ايفاي وظايف هماهنگ و نظام مند باشد آنگاه هم افزايي در کار ايجاد مي‌شود. مومني افزود: نگاه پليس به امنيت يک امنيت مردم محور است و امنيت نعمتي است که هنگامي‌که آن را از دست بدهيم قدر آن را خواهيم دانست. وي ادامه داد: امنيت براي جامعه مانند سلامتي براي هر فرد است بنابراين امنيت در توسعه و پيشرفت هر کشور اهميت دارد. جانشين نيروي انتظامي‌کشور با اشاره به اولويتهاي ماموريتي سال 95 گفت: 5 اولويت وجود دارد و علاوه بر اين پنج مورد، اولويت ششمي‌نيز براي تحقق اين پنج اولويت در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: يکي از اين اولويت‌ها مقابله و مبارزه با قاچاق کالا است که در اقتصاد کشور تاثير بسياري دارد. وي افزود: اولويت بعدي در زمينه مقابله با سرقت و جرايم عمده و خشن است که در استان گلستان با توجه به آمارهاي ارائه شده در سال 94 حدود 1 درصد و در سال 93 حدود شش درصد کاهش داشته‌ايم و همچنين امسال نيز تا حالا نزديک به 10 درصد کاهش در سرقت و جرائم عمومي‌داشته‌ايم. مومني گفت: اولويت ديگر در ارتباط با مواد‌مخدر است که با توجه به نظر‌سنجي‌هاي انجام شده در 10 سال گذشته مبارزه با اين معضل از ديد مردم در اولويت قرار داشته است. وي با عنوان اينکه مبارزه با مواد‌مخدر در چندين حوزه دنبال مي‌شود و بايد اين حوزه‌ها هماهنگ با هم پيشرفت کنند گفت: يکي از حوزه‌ها در ارتباط با مبارزه با مواد‌مخدر مقابله با ورود و توزيع و عرضه مواد مخدر است. وي ادامه داد: حوزه ديگر در ارتباط با پيشگيري از مصرف مواد مخدر و ديگري درمان و حوزه ديگر نيز در ارتباط با جمع آوري جلوه‌هاي خياباني اعتياد است. مومني با بيان اينکه در حوزه پيشگيري نتوانسته‌ايم همگام با حوزه مقابله پيشرفت کنيم عنوان کرد: بايد موضوع مقابله با مواد‌مخدر تبديل به يک موضوع اجتماعي شود.


 ارائه تسهيلات جديد به مشمولان اعزام به خدمت و متاهل 

جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي‌ناجا از ارائه تسهيلات جديد به مشمولان و سربازان متاهل در راستاي خوشايندسازي خدمت سربازي خبر داد.

به گزارش ايسنا، سردار ابراهيم کريمي‌درباره تسهيلات جديد ارائه شده به مشمولان و سربازان متاهل گفت: اين افراد پس از فراغت از تحصيل با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي‌( پليس +10) مي‌توانند با ثبت درخواست اعزام به خدمت، تاريخ اعزام را به انتخاب خود، تا موعد قانوني آن تعيين کنند که اين محدوده زماني ، يکسال است اين در حالي است که قبلا شيوه اعزام به اين صورت بود که هر زمان که مشمول خود را معرفي مي‌کرد، در اولين فرصت به خدمت اعزام مي‌شد، اما اکنون به منظور اعمال خواسته مشمولان ، امکان تعيين زمان اعزام تا موعد قانوني اعزام به خدمت توسط خود مشمول فراهم شده است.

کريمي‌با بيان اينکه تعيين زمان اعزام به خدمت سربازي توسط مشمولان امکان تنظيم برنامه زندگي را به افراد مي‌دهد تا بر اساس انتخاب خودشان در زمان مناسب به سربازي اعزام شوند، گفت: سازمان وظيفه عمومي‌ناجا در راستاي به کارگيري تخصصي سربازان، امکان ثبت توانمندي‌ها و تخصص مشمولان را فراهم کرده است، همچنين مشمولان کارشناسي و بالاتر مي‌توانند در زمان ثبت درخواست اعزام به خدمت در دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي‌( پليس +10‌) رزومه خود را ارائه کنند تا براساس توانمندي و تخصص به کارگيري شوند.

به گفته جانشين رييس سازمان وظيفه عمومي‌ناجا اين رزومه‌ها قبل از اعزام مشمولان در اختيار سازمان‌هاي مربوطه از جمله ارتش، ناجا،سپاه و ... قرار داده مي‌شود و سازمان‌ها بر‌اساس نيازشان مي‌توانند افراد را انتخاب و در يگان‌هايشان پذيرش کنند.

کريمي‌ادامه داد: اين موضوع باعث کسب تجربه بيشتر سربازان و نيز بهره وري بيشتر نيروي انساني در نيروهاي مسلح مي‌شود و همچنين بکارگيري تخصصي متناسب با توانمندي افراد ، موجب کسب رضايت بيشتر آنان در دوران خدمت سربازي مي‌شود. وي در تشريح تسهيلات اعطا شده به سربازان متاهل از سوي مقام معظم رهبري مبني بر بکارگيري سربازان متاهل در شهر محل سکونت همسر، گفت: مشمولان متاهل در ابتداي ثبت درخواست اعزام به خدمت مي‌بايست مشخصات تأهل خود و شهر مورد نظر را در سامانه دفاتر ثبت کنند. اين افراد به نزديک ترين مراکز آموزشي شهر مورد نظر آنان، که نيروي مربوطه داراي يگان سازماني باشد معرفي مي‌شوند و پس از اتمام دوره آموزشي در شهر مورد نظر، خدمت مي‌کنند. بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رساني سازمان وظيفه عمومي‌ناجا، کريمي‌از انجام هماهنگي با معاونت نيروي انساني نيروهاي مسلح براي تحقق اين موضوع خبر داد و گفت: پس از اتمام دوره آموزشي ، معاونت نيروي انساني سازمان‌هاي مربوطه‌، يگان خدمتي کارکنان وظيفه را مشخص مي‌کنند. با اجراي اين طرح، احتمال بهره‌مندي همزمان مشمول از همه امتيازات وجود ندارد . براي مثال‌؛ مشمول متاهلي که داراي تجربه و تخصص خاصي است درصورت به کارگيري در محل زندگي همسر، ممکن است امکان به کارگيري تخصصي وي ميسر نشود .


 مدير عامل انجمن حمايت از زندانيان مرکز:
 ?? درصد خانواده زندانيان، نيازمند هستند 

مديرعامل انجمن حمايت از زندانيان مرکز گفت: در سال گذشته اين انجمن 775 خانواده نيازمند زندانيان را توانمند ساخت.

به گزارش مهر، محسن نصيري در مراسم گلريزان حمايت از خانواده‌هاي نيازمند زندانيان که سه شنبه شب برگزار شد، با بيان اينکه انجمن حمايت زندانيان مرکز يک موسسه مردمي‌است، افزود: اين انجمن بودجه دولتي ندارد و توسط نيکوکاران و خيرين تامين مي‌شود. وي ادامه داد:‌ خانواده زندانيان قشر آسيب‌ پذير جامعه هستند. متاسفانه فرهنگ‌سازي براي توجه به آنها نشده است. وقتي سرپرست خانواده عمدا يا سهوا جرمي‌را مرتکب مي‌شود و دوران محکوميت خود را مي‌گذراند خانواده وي نبايد تحت فشار قرار گيرند چرا که آنها هيچ ارتباطي با جرم انجام شده توسط مجرم ندارند.

مديرعامل انجمن حمايت از زندانيان مرکز با اشاره به اينکه بيش از 70 درصد خانواده زندانيان، نيازمند هستند، تصريح کرد: اين خانواده‌ها، از نظر مالي نيازمند و به نان شب‌شان محتاج هستند.

نصيري با تاکيد بر اينکه انجمن حمايت از زندانيان مرکز به عنوان يک پل ارتباطي بين خيرين خداجو و اين خانواده‌هاي نيازمند است،گفت: خوشبختانه در سال گذشته سازمان‌ها و مردم کمک‌هاي چشمگيري را داشته‌اند. سازمان آموزش فني و حرفه‌اي در اين زمينه همکاري مورد قبولي را داشته است. اين سازمان تعدادي از اين خانواده‌ها را در قالب کار در خانه مشغول کرده است و همچنين در بحث ارتقاي سلامت روان خانواده‌ها به صورت رسمي‌يک مرکز خدمات روانشناسي داير کرديم بطوريکه 625 نفر در نيمه سال گذشته از خدمات اين مرکز استفاده کردند. وي در ادامه متذکر شد: در سال گذشته خيرين ناشناسي را داشتيم که فقط يک نفر از آنها در يک فقره 2 ميليارد و 280 ميليون تومان چک بانکي به انجمن کمک کرد. اين کمک باعث شد تعداد 23 نفر زنداني زن که 3 يا 4 نفر آنها محکوم به قصاص بودند، آزاد شوند.

مديرعامل انجمن حمايت از زندانيان مرکز افزود: اولويت انجمن در سال 95 توانمندي اقتصادي، فرهنگي و فکري اين خانواده‌ها است.


 سوء‌تغذيه به «وضعيت عادي» در جهان تبديل مي‌شود 

کارشناسان سلامت هشدار دادند که سوء‌تغذيه با شتابي چشمگير به وضعيت عادي مردم در بسياري از کشورهاي جهان تبديل مي‌شود. به گزارش ايسنا، در «گزارش جهاني تغذيه» آمده است که تعداد افراد داراي اضافه وزن و مبتلايان به چاقي تقريبا در تمام نقاط جهان با شتابي نگران‌کننده رو به افزايش است که نتيجه آن بالا رفتن شمار مبتلايان به مرض قند و ساير امراض مرتبط با اضافه وزن است. سوء تغذيه دامنه‌اي وسيع از مشکلات سلامت، از کمبود ويتامين‌ها و املاح ضروري به دليل ناکافي و نامناسب بودن کميت و کيفيت غذا گرفته تا بالا بودن قند، نمک، چربي يا کلسترول در افراد چاق را شامل مي‌شود. براساس اين گزارش، دست کم 57 کشور از 129 کشوري که مورد بررسي قرار گرفته با مشکلات جدي ناشي از کمبود غذا و همزمان، مشکلات ناشي از چاقي بزرگسالان دست به گريبان هستند که نتيجه آن، ايجاد فشار بر امکانات بهداشتي و درماني است. به گزارش بي‌بي‌سي، يکي از پژوهشگران موسسه تحقيقات سياست‌گذاري غذايي و از نويسندگان اين گزارش گفته است: ما در جهاني زندگي مي‌کنيم که سوء تغذيه در آن به تدريج به وضعيت عادي تبديل مي‌شود. وي گفته است که چنين وضعيتي قطعا قابل قبول نيست. مطالعه انجام شده براي تهيه اين گزارش نشان داده است که به غير از برخي نقاط آفريقا و اقيانوسيه، تاخير رشد کودکان زير پنج سال کاهش يافته که نتيجه بهبود در تغذيه نوزادان و کودکان خردسال است. در همين حال در زمينه مقابله با ساير انواع سوء‌تغذيه پيشرفت چنداني ديده نشده و تقريبا در تمامي‌کشورهايي که مورد مطالعه قرار گرفته، اهداف تعيين شده از جمله کاهش درصد مبتلايان به ديابت و کم‌خوني در زنان محقق نشده است. در حال حاضر در دنيا از هر 12 نفر يک نفر مبتلا به ديابت است و تقريبا دو ميليارد نفر اضافه وزن دارند يا چاق هستند.


 يادداشت 

مرتضوي، زنجاني؛ دقيقاً کجاييد؟

سعيد رحيمي در ايلنا نوشت، سه سال از استقرار دولت روحاني و تغيير مديريت در سازمان تأمين‌اجتماعي مي‌گذرد. سازماني که در دولت نهم شاهد بيشترين حاشيه‌ها بود و به قول جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهور، به سمبل و نماد فرسودگي سازماني تبديل شده بود.

ابعاد و عمق اتفاقات و فجايع مديريتي که در اين سازمان روي داد در گزارش تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي مشخص شد و اين گزارش براي رسيدگي و صدور رأي به قوه قضائيه ارسال شد.

اکنون با گذشت بيش‌از دو سال از ارسال اين گزارش به قوه قضائيه و برگزاري چند جلسه دادگاه مديرعامل سابق سازمان تأمين اجتماعي افکار عمومي و بويژه شرکاي اجتماعي سازمان تأمين اجتماعي که کارگران و بازنشستگان زحمت کش و اقشار توليد‌کننده و فعال جامعه هستند، اميدوار و منتظرند که اجراي عدالت و احياي اعتبار سازمان تأمين اجتماعي را شاهد باشند؛ اميد و انتظاري که با گذر زمان در حال رنگ باختن است. گويي متهم اصلي اين پرونده با استفاده از نفوذي که به عنوان قاضي و دادستان سابق دارد با کمک دست‌هاي پنهان مسير اين پرونده را به گونه‌اي تغيير داده است تا با گذر زمان امکان رسيدگي جدي به پرونده و اجراي عدالت فراهم نشود.

ممکن است افراد و جريان‌هايي که آن مفاسد را در سازمان تأمين اجتماعي بوجود آوردند، تصور کنند که با گذشت زمان و با انتشار اخبار گوناگون و ايجاد حاشيه‌هاي جديد براي سازمان تأمين‌اجتماعي مسائل گذشته از جمله دلالي براي بابک زنجاني و يکشنبه سياه به فراموشي سپرده مي‌شود اما مسلماً اذهان آگاه و ضماير بيدار جامعه کارگري و دلسوزان سازمان تأمين اجتماعي براي احقاق حقوق بيمه شدگان و بازنشستگان و اجراي کامل عدالت در پرونده مديرعامل سابق سازمان؛ تا آخر مي‌ايستند و از هيچ تلاش و اقدام قانوني در اين مسير فروگذار نخواهند کرد.

با ايجاد حاشيه‌هاي بي‌اساس، نبايد مفاسد گذشته به فراموشي سپرده شود؛ مرتضوي و زنجاني تصور نکنند که اين مسائل براي آنان حاشيه امنيت ايجاد مي‌کند و به فضل الهي در اسرع وقت دست عدالت گريبان آنان را خواهد گرفت و سزاي اعمال خود را خواهند ديد.