نسخه شماره 4063 - 1395/03/27 -

«مردم‌سالاري» رفتار محافظه‌کاران را با توجه به صحبت‌هاي رهبري درباره لزوم وحدت بررسي مي‌کند
درد جامعه را ندارند
نان انقلاب را مي‌خورند و به آن پايبند نيستند
بازتاب سخنان آيت‌الله خامنه‌اي از شرق تا غرب
رهبري در صدر اخبار جهان

رئيس‌جمهوري در نشست روساي قوا :
کمک‌هايمان به کشورهاي همسايه را ادامه مي‌دهيم


خبر

درديدار ظريف و کري در حاشيه نشست اسلو در نروژصورت گرفت
پيـام رهبـري به کاخ سـفيد رسـيد

سفير ايران در باکو نسبت به اظهارات نمايندگان مجلس آن کشور واکنش نشان داد
پارازيت از پارلمان آذربايجان


تهديدات و منافع مشترک ايران و اروپا


پايداري کف نزند، اسناد اختلاف‌شان با لاريجاني موجود است


حداد عادل هنوز مستندات خود را نداده است

موسوي لاري:
دنيا به دنبال بازتعريف رابطه خود با ايران است

موسوي لاري:
دنيا به دنبال بازتعريف رابطه خود با ايران است

تحليل موضع‌گيري‌هاي انتخابات آمريکا
از لفاظي درباره تفاهم برجام تا ولع معامله با ايران

فاضل لنکراني:‌
حزب‌الله در کنار ايران مانع سقوط کشورهاي اسلامي‌شد


هرآنچه ظريف تا به حال انجام داده است


«ماه رمضان و قرآن»(7)


 «مردم‌سالاري» رفتار محافظه‌کاران را با توجه به صحبت‌هاي رهبري درباره لزوم وحدت بررسي مي‌کند
 درد جامعه را ندارند 
 نان انقلاب را مي‌خورند و به آن پايبند نيستند

گروه سياسي: رهبر انقلاب در ديدار با مسئولان نظام در بخشي از صحبت‌هايشان به توانمندي‌هاي کشور اشاره کرده اند. در توضيح توانمندي‌هاي کشور به توانمندي سياسي نيز اشاره کرده و گفتند: «توانمندي سياسي ملي به معناي وحدت و انسجام ملي بايد حفظ شود و با وجود اختلاف‌ها و سلايق گوناگون سياسي که اشکالي هم ندارد، در مباني حرکت نظام، اختلافي در بين مردم به وجود نيايد.» اما اگر بخواهيم رفتارشناسي بعد از انتخابات 94 در ميان سياسيون را داشته باشيم به اين نتيجه مي‌رسيم، جرياني که خود را از نزديکان نظام و مقيد به ولايت فقيه مي‌دانند، بيشترين رفتار را در نقض اين فرمايشات رهبري داشتند. در گفت‌وگو با کارشناسان و فعالان سياسي اين شيوه برخورد آنها را بررسي کرديم.

مشترکات زياد است و مفترقات کم

سيد رضا اکرمي‌نماينده ادوار مجلس و از فعالان اصولگرا در پاسخ به اين سوال که «چرا اصولگرايان به وحدتي که رهبري به آن اشاره کردند چندان پايبند نيستند؟» به «مردم‌سالاري» مي‌گويد: «آنچه من مي‌فهمم اين است که ما يک تعريف جامع از اصلاح‌طلبي، اصولگرايي و حتي طيف مستقل در کشور نداريم. در واقع مانيفست و منشوري نداريم که تعريف درستي از اين طيفها ارائه کرده باشد.» او در توضيح بيشتر مي‌گويد: «به اين دليل که هر اصولگرايي الا و لابد مسيرش به اصلاح‌طلبي مي‌خورد. گاهي در بينش و گاهي در روش مجبور مي‌شود اصلاحاتي در خود به وجود آورد. از طرفي اصلاح‌طلبان تا اصولي نباشند نمي‌توانند دست به اصلاح آن اصول بزنند. يعني تا اصولي وجود نداشته باشد اصلا اصلاح‌طلب بودن بي معناست. همچنين تا اصولي نباشد، فرد مستقل نمي‌تواند بگويد چه چيزي را قبول دارد و چه چيزي را قبول ندارد.» اکرمي‌معتقد است همه اين جريانها مشترکات زيادي دارند و مفترقاتشان کم است: «يعني اگر هر سه طيف را در يک جا قرار دهيم، متوجه مي‌شويم که استقلال، آزادي، ولايت فقيه و جمهوري اسلامي‌را قبول دارند و استکبار ستيز هستند. اينها چيزهايي هستند که هر سه جريان آن را قبول دارند.» اين فعال اصولگرا مي‌افزايد: «در بعضي چيزها يکسري تفاوتهايي دارند که قابل اغماض است. مثلا يکي معتقد است نبايد بگوييم مرگ بر ضد ولايت فقيه بلکه بايد بگوييم درود بر حاميان ولايت فقيه. تنها چيزهايي که اختلافات اينها محسوب مي‌شود همين چيزهاست. در حالت کلي مشترکات بر مفترقات غلبه مي‌کند.»

جامعه را درک نمي‌کنند

امام جمعه اصفهان يک روز بعد از مراسم ارتحال امام با اشاره به صحبت‌هاي رهبري گفته بود: «سخنراني‎هاي رهبر معظم انقلاب را گوش بدهيد، اگر گوش ندهيد بصيرت به دست نمي‎آوريد و فريب مي‎خوريد و حتي امام خميني(ره) را به طور صحيح نمي‎شناسيد.» اما مشکل اينجاست که خود او بعد از اين صحبت در همان سخنراني گفته است: «ما در کشور دو گروه اصلاح‎طلب و اصول‎گرا نداريم، بلکه دو گروه ضد انقلاب و انقلابي داريم.» اين صحبت او در تضاد کامل با صحبت‌هاي رهبري است. اکرمي‌در واکنش به اين صحبتها نيز مي‌گويد: «مشکل اصلي از آنجايي شروع مي‌شود که ما با هم و رو در رو صحبت نمي‌کنيم. به صورت جداگانه هرکسي حرف مي‌زند.

اگر اين طيفها با هم حرف بزنند خيلي از مشکلات حل مي‌شود و خيلي حرفهايشان مشابه خواهد شد.» مشاور عالي وزير کشور ادامه مي‌دهد: «مثلا هيچ کدام از اين افراد موضعشان درمقابل اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل، متفاوت نيست. هيچ کدام نمي‌گويند ما اين گفته رهبري را قبول نداريم. الان اقتصاد مقاومتي يک اصل زيربنايي و مقبول است. همچنين همه طيفها قبول دارند که مهمترين مسئله کشور رکود و بيکاري است. کسي نيست که بگويد اين اتفاق را قبول ندارد.» او معتقد است بيشتر صحبتهايي که تحت عنوان جريان اصولگرايي يا اصلاح‌طلبي زده مي‌شود، منتصب به افراد است نه به خود طيف: «مشکل ديگر اين است که بيشترصحبتهايي که مي‌شود از طرف افراد مي‌شود و از طرف يک گروه سازماندهي شده که براي خود منشوري دارد و خواسته‌هايش مشخص است، بيان نمي‌شود. اگر منشور و مانيفست گروه‌ها منتشر شود، شايد صددرصد با هم منطبق نباشند اما بسيار به هم شبيه هستند. اينکه بعضي افراد مثل امام جمعه و ديگران حرفهايي مي‌زنند که با سخنان رهبري در تضاد است، نشان مي‌دهد آنها يا درد جامعه را ندارند يا درک درستي از آن ندارند.» اکرمي‌ادامه مي‌دهد: «کشور در شرايط خاصي است. در اطرافش جنگ است ولي ما در امنيت کامل به سر مي‌بريم. افراد به جاي اينکه اين امنيت را تشويق کنند و کاري کنند که مردم هم خيالشان راحت باشد، حرفهايي را مي‌زنند که شما اشاره کرديد. اينها همان افرادي هستند که جامعه را درست درک نمي‌کنند.»

آنها اصولگرا نيستند، محافظه‌کارانند!

«اصرار ما بر اين است که با توجه به ساختار جمهوري اسلامي‌ايران، رقابت در آن را بايد خيلي جدي بگيريم. رقابت خيلي مهم است. طبيعتا انتظار داريم همه جريانها در صحنه سياسي کشور حاضر باشند و اين حضور به رسميت شناخته شود. نه فقط در حرف بلکه در عمل هم چنين باشد.» اينها صحبتهاي مصطفي درايتي مشاور دولت اصلاحات در امور روحانيون است. او درباره برخورد اصولگرايان با اصلاح‌طلبان بعد از انتخابات 94 که متناقض با منويات رهبري است، به مردم سالاري مي‌گويد: «نبايد به شکلهاي مختلف به افراد جرياني که قبولش نداريم حمله کنيم. مسئله اين است که نمي‌شود مملکت را تنها با يک سليقه سياسي اداره کرد. ما تجربه هشت سال دولت احمدي نژاد را داريم که تنها با يک جريان فکري هدايت مي‌شد، آنهم جريان مطلق اصولگرايي. اينکه اصلاح‌طلبان را به گوشه اي راندند و فقط جريان اصولگرايي اجازه عرض اندام داشت نه به نفع کشور بود و نه به نفع خود جريان اصولگرايي. اگر اصلاح‌طلبان را در تنگنا قرار نمي‌دادند حداقل متوجه مي‌شدند اشکال کارشان کجاست و آن را درست مي‌کردند ولي الان مشکلاتي به وجود آمده که سالها طول مي‌کشد درست شود.» اين فعال سياسي معتقد است وجود رقيب هميشه بد نيست.

چون وجودش باعث مي‌شود ميزان خطا کم شود: «هشت سال دولت اصلاحات را اگر مقايسه کنيم با هشت سال دولت احمدي نژاد متوجه خيلي چيزها مي‌شويم. در دوره اصلاحات اصولگراها دستشان باز بود و هرکاري مي‌خواستند مي‌کردند. انتقادهايشان باعث مي‌شد دولت اصلاحات مشکلاتش را متوجه شود و آن را ترميم کند. اگر مراقبتهاي اينچنين در کشور وجود داشته باشد دستگاه اجرايي، عمليات بهتر و سالمتري در کشور خواهد داشت.» درايتي ادامه مي‌دهد: «حتي خود نظام هم بايد بپذيرد که دو جريان اصلي در داخل کشور وجود دارد که براي همديگر مفيد هستند. اگر خود نظام هم اين را بپذيرد کم کم به صورت قاعده درمي‌آيد و همه مسئولان آن را رعايت مي‌کنند.

جريان اصلاح‌طلب با وجود تمام مشکلاتش در اين سالها خودش را عرضه کرده. نه دستش باز است و نه فعاليتش اطمينان آور. اين رقابت نه منطقي است و نه سير طبيعي‌اش را طي مي‌کند.» او مي‌افزايد: «نظام هم بايد به هر دو، نگاه واحد داشته باشد و با هر دو به يک صورت برخورد کند. اگر هم انتقادي از طرف طيف اصلاح‌طلب صورت مي‌گيرد بايد از آن استفاده کرد. اينها باعث مي‌شود چارچوب‌ها به هم نخورد و کشور بتواند روي ريل درستي حرکت کند».

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب در پاسخ به اين سوال که «چرا اصولگرايان وحدت را در نظر نمي‌گيرند و دقيقا نقطه مقابل صحبتهاي رهبري عمل مي‌کنند؟» مي‌گويد: «مشکل اصلي اي که در رابطه با اصولگرايان وجود دارد اين است که حتي اين نام هم مناسب آنها نيست. بايد اسم اين جريان را محافظه‌کاران گذاشت. مبنايشان اصلا با مبناي اصولگرايي جور در نمي‌آيد.

در اين طيف، هدف سياسي، حرف اول را مي‌زند و به هر وسيله‌اي مي‌خواهند آن را به سرانجام برسانند. آنها از هر ابزاري استفاده مي‌کنند تا به هدفشان برسند. از اسم امام حسين استفاده مي‌کنند از شهدا و انقلاب استفاده مي‌کنند تا به آن چيزي که مي‌خواهند برسند. من معتقدم اصلاح‌طلبان بيش از آنها اصولگرا هستند. چون در اصول، کاملا به نظام پايبند هستند. حداقل شعارش را نمي‌دهند و از نظام و رهبري هم براي هدفشان خرج نمي‌کنند. جريان مقابل اما نان انقلاب و نظام را مي‌خورد ولي پايبندي‌اش را حفظ نمي‌کند.»


 بازتاب سخنان آيت‌الله خامنه‌اي از شرق تا غرب
 رهبري در صدر اخبار جهان 

سخنان آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار با مسئولان نظام درباره برجام و ميزان پايبندي آمريکا و ديگر طرف‌ها به تعهداتشان بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي خارجي داشت.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم ايران روز سه‌شنبه هشدار داد اگر کانديداهاي رياست‌جمهوري آمريکا از توافق هسته‌اي تخطي کنند، جمهوري اسلامي نيز اين توافق را آتش مي‌زند.

دونالد ترامپ کانديداي احتمالي حزب جمهوري‌خواه در انتخابات رياست‌جمهوري 2016 در آمريکا در اوت سال گذشته گفته بود که در صورت به قدرت رسيدنش توافق هسته‌اي را پاره خواهد کرد.

خبرگزاري رويترز در ادامه گزارش داد: ايران تحت رياست جمهوري يک جمهوري‌خواه در آمريکا مي‌تواند روابطي با رويکرد خصمانه‌تر از آن‌چه در دوران رياست‌جمهوري باراک اوباماي دموکرات به گرمي گرائيده بود را انتظار داشته باشد. رهبري ايران هم‌چنين گفت: جمهوري اسلامي هرگز ابتدا برجام را نقض نخواهد کرد چراکه پايبندي به عهد يک دستور قرآني است اما اگر تهديد نامزدهاي رياست‌جمهوري آمريکا مبني بر پاره کردن برجام عملي شود، سپس ايران برجام را آتش خواهد زد.

وي به نامزد خاصي اشاره نکرد و گفت که هيچ تفاوتي ميان جمهوري‌خواه و دموکرات وجود ندارد.

رهبر معظم ايران با بيان اين‌که تحريم‌ها به طور کامل لغو نشده است، گفت که مسائل مربوط به بانک‌هاي ايران حل نشده و پول مسدود شده ايران در ديگر کشورها هنوز بازنگشته است. توافق هسته‌اي داراي کاستي‌هايي است که اگر رفع شود از اشکالات آن مي‌کاهد.

آيت‌الله خامنه‌اي با متهم کردن آمريکا به سياست‌هاي دوگانه در قبال ايران گفت که تصور رفع مشکلات ايران با آمريکا، تفکري غلط و توهم است زيرا رفتار خصومت‌آميز آمريکا با گذشته تغييري نکرده است.

هم‌چنين خبرگزاري فرانسه با انتشار بخش‌هايي از بيانات آيت‌الله خامنه‌اي گزارش داد: رهبر معظم ايران در ديدار با مسوولان اين کشور به مناسبت ماه رمضان نسبت به اظهارات نامزدهاي رياست‌جمهوري آمريکا درخصوص توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 هشدار داد.

وي گفت که ايران توافق هسته‌اي را نقض نخواهد کرد اما اگر تهديد نامزدهاي رياست‌جمهوري آمريکا براي پاره کردن توافق عملي شود، جمهوري اسلامي ايران اين توافق را آتش مي‌زند. دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوري‌خواه پيش از اين توافق هسته‌اي را فاجعه خوانده و گفته بود پس از انتخابش به عنوان رئيس‌جمهور آمريکا اولويتش در عرصه سياست خارجي نابود کردن برجام است.ايران و گروه 1+5 در تابستان سال گذشته به يک توافق جامع دست يافتند که براساس آن تحريم‌هاي ايران در ازاء محدوديت برنامه هسته‌اي اين کشور لغو شده است اما تهران مي‌گويد که واشنگتن به طور موثر موجب تسهيل روابط ايران با تجارت بين‌الملل به ويژه بانک‌ها نشده است. آيت‌الله خامنه‌اي تاکيد کرد که آمريکايي‌ها به اندازه‌اي که ايران متعهد بوده به تعهداتشان طبق برجام پايبند نبوده‌اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران نيز روز سه‌شنبه در اجلاس اسلو در نروژ گفت که آمريکا تنها تحريم‌ها را روي کاغذ برداشته است و جو رواني حاصل از سال‌ها وضع اين تحريم‌ها همچنان وجود دارد که مانع از تجارت با ايران مي‌شود.

خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز در گزارش خود با موضوع بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با مسوولان آورده است: ايران هشدار داد اگر آمريکا توافق هسته‌اي را نابود کند، جمهوري اسلامي آن را آتش خواهد زد.

به نظر مي‌آيد آيت‌الله خامنه‌اي رهبري ايران در صحبت‌هاي روز سه‌شنبه‌اش به اظهارات دونالد ترامپ نامزد احتمالي حزب جمهوري‌خواه در انتخابات آتي آمريکا اشاره کرده است که توافق هسته‌اي را مورد انتقاد قرار داده و تهديد کرده بود اين توافق را پس از به قدرت رسيدنش پاره مي‌کند. وي با تاکيد بر اين‌که ايران به تعهداتش طبق برجام پايبند بوده است، گفت که اما آمريکا در لغو تحريم‌ها در حوزه بانکي و بيمه و بعلاوه آزاد کردن پول مسدود شده ايران، اين دست و آن دست مي‌کند. رهبري ايران در بخش ديگري از سخنانش مخالفت خود را با گرم‌تر شدن بيشتر روابط کشورش با ايران اعلام کرد و گفت که اين بدين دليل است که آنها همچنان نسبت به ايران خصومت دارند. خبرگزاري شينهواي چين نيز نوشت: ايران وعده داد در صورتي که آمريکا به دنبال نقض توافق باشد، تلافي کند.

اين رسانه چيني ادامه داد: «« آيت الله خامنه اي گفت هم افرادي که از برجام تمجيد مي‌کنند و هم مخالفان و منتقدان آن، در بيان نظرات خود گاهي مبالغه و اغراق مي‌کنند، در حالي که برجام هم «نقاط مثبت و محسّنات» دارد و هم «نقاط ضعف و معايب». برخي از نقاظ ضعف آن از سوي دشمن مورد سوء استفاده قرار گرفته است».

خبرگزاري ترند اما تيتري متفاوت براي گزارش خود از بيانات سه‌شنبه شب ‌ آيت‌الله خامنه‌اي انتخاب کرد و نوشت: رهبر انقلاب اسلامي ايران نسبت به طرح‌هاي خصمانه براي توقف پيشرفت ايران هشدار داد. وي گفت: برنامه امروز دشمن اين است که ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي جمهوري اسلامي را حذف يا متوقف کند يا دست‌کم جلوي پيشرفت آن را بگيرد. آيت‌الله خامنه‌اي که با مسوولان و مقامات ايران سخن مي‌گفت، در ادامه به توافق هسته‌اي و تهديد نامزدهاي رياست‌جمهوري آمريکا براي نابودي اين توافق اشاره کرده و هشدار داد که در صورت عدم پايبندي واشنگتن به برجام ايران نيز از آن کناره‌گيري خواهد کرد. وي تاکيد کرد که ايران به تعهداتش پايبند است و ابتدا توافق هسته‌اي را نقض نخواهد کرد.


 رئيس‌جمهوري در نشست روساي قوا :
 کمک‌هايمان به کشورهاي همسايه را ادامه مي‌دهيم 

گروه سياسي: نشست روساي قوا ديروز با حضور حجت‌الاسلام و‌المسلمين حسن روحاني رئيس‌جمهوري، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي‌ و آيت‌الله صادق آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه به ميزباني مجلس برگزار شد.رئيس‌جمهوري با تاکيد بر اين که در اين نشست سران سه قوه موضوعاتي همچون منطقه‌اي و اقتصاد مقاومتي بررسي شد، تاکيد کرد: هدف ما اين است که اقتصاد مقاومتي را در سال‌جاري اجرايي و عملياتي کنيم.

حجت‌الاسلام و‌المسلمين حسن روحاني پس از نشست سران سه قوه افزود: امروز خداوند توفيق داد و در مجلس دهم با روساي سه قوه جلسه‌اي برگزار کنيم.

رئيس‌جمهوري اظهار اميدواري کرد مجلس دهم و دولت يازدهم در کنار هم کارها را جلو ببرند.

روحاني افزود: به طور طبيعي مجلس و دولت به هم نزديک‌تر شده‌اند، پيش‌از اين مجلس نهم و دولت يازدهم بوديم و فاصله اين دو عدد زياد بود، هم اکنون مجلس دهم و دولت يازدهم شده ايم که طبيعتا فاصله اين دو عدد کم شده است.رئيس جمهوري در مورد نشست ديروز سران سه قوه گفت: در اين جلسه ‌‌بحث‌هاي متنوع و مختلفي مطرح شد يکي از مباحثي که مطرح شد، فضاي بعد از برجام بود که ملت ايران با رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب به يک توافق حائز اهميتي دست يافتند که آن برجام بود.

روحاني با تاکيد بر اين که ما امروز در پسابرجام قرار داريم، اظهارداشت: ما بايد از فضاي به وجود آمده حداکثر استفاده را ببريم و خواست هر سه قوه از رسانه‌ها اين است که فضاي اميد و نشاط را در جامعه روز به روز بيشتر کنند و در شرايط امروز کشور بتوانيم از همه ظرفيت‌ها و استعدادها براي توسعه و رشد ايران و اشتغال جوانان استفاده کنيم.

رئيس جمهوري يادآور شد: اين کار امکان‌پذير نيست مگر با همکاري و هماهنگي سه قوه و ساير ارکاني که در نظام مسئوليت‌هايي را برعهده دارند همچنين رسانه‌ها هم بايد فضاي اميد را در جامعه بيشتر کنند.

روحاني خطاب به رسانه‌ها خاطرنشان کرد: اگر نکته يا نقص کوچکي در گوشه اي يافت مي‌شود در همان حد مساله را ببينند و آن را تعميم ندهند، بزرگ‌نمايي نکنند و ذهن مردم را براي مسائل جزئي مشغول نکنند.

رئيس قوه مجريه با تاکيد بر اين که هدف مهم ما اقتصاد مقاومتي است، اظهارداشت: ما بايد با اقدام و عمل اقتصاد مقاومتي را اجرايي و عملياتي کنيم و همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکيد کردند بخشي از اقتدار کشور به اقتدار اقتصادي و اقتدار علمي‌مربوط مي‌شود.

وي تاکيد کرد: براي اين که بتوانيم از فضاي بعد از برجام به خوبي استفاده کنيم، برخي از وزارتخانه‌ها مسئوليت سنگين‌تر و فضاي بهتري براي کار دارند که يکي از اين وزارتخانه وزارت نفت است.

رئيس‌جمهوري از حضور وزير نفت در بخشي از نشست سران سه قوه خبر داد و گفت: بيژن زنگنه در اين نشست گزارشي از شرايط نفت و گاز کشور و اقدامات انجام شده، ارائه کرد.وي اضافه کرد: روساي سه قوه در اين نشست به اين موضوع تاکيد کردند که ما بايد تحرک خود را در زمينه جذب سرمايه، سرمايه‌گذاري و جذب فناوري‌هاي نوين بيش‌از پيش افزايش دهيم و به اين موضوع تاکيد داشتند و از آن حمايت و بيان کردند که اين حرکت بايد در جامعه ما به خوبي به وجود آيد.روحاني در بخش ديگري از سخنان خود با يادآوري اين که در نشست سران سه قوه در مورد لايحه برنامه ششم توسعه موضوعاتي مطرح شد، گفت: اين لايحه پيش‌از اين از سوي دولت به مجلس نهم تقديم شده بود ولي به دليل آن که دوره مجلس نهم تمام شد مورد بررسي قرار نگرفت.

رييس‌جمهوري با اشاره به اين که ملت‌ها بايد خودشان بتوانند از استقلال، امنيت و ثبات خود به خوبي استفاده کنند، گفت: ما به عنوان همسايه کشورهايي که خودشان و دولت‌هايشان از ما استمداد طلبيده اند، به کمک‌هاي خود به آنان ادامه مي‌دهيم.

روحاني در جمع خبرنگاران در باره اوضاع منطقه گفت: آخرين مساله‌اي که در نشست سران قوا مطرح شد، اوضاع منطقه‌اي بود،‌ امروز اوضاع منطقه، اوضاع مناسبي نيست، ما دلمان مي‌خواهد ماه رمضان ماهي امن براي مردم عراق‌، سوريه و يمن باشد.

وي تاکيد کرد: متاسفانه امروز شاهديم که کشتارها ادامه دارد و تروريست‌ها به کارهاي غير‌انساني خود ادامه مي‌دهند، در اين شرايط شاهديم که سازمان‌هاي بين‌المللي هر روز از اعتبار و وزنشان بيشتر کاسته مي‌شود. وقتي دبيرکل سازمان ملل و سازمان ملل در برابر فشار يک کشور به دليل تهديدات مالي براي اين که اسم آن کشور از ليست ناقضان کودک خارج بشود عقب‌نشيني مي‌کند، به ما نشان مي‌دهد ديگر سازمان‌هاي بين‌المللي حتي همان جايگاه ناقصي را که در گذشته داشته‌اند را هم ندارند.

رييس‌جمهوري افزود: تنها راه اين است که ملت‌ها خودشان بتوانند از استقلال، امنيت و ثبات خود به خوبي استفاده کنند، ما به عنوان همسايه کشورهايي که خودشان و دولت‌هايشان از ما استمداد طلبيده‌اند و از ما خواسته‌اند کمک کنيم به کمک‌هاي خود ادامه مي‌دهيم.


 خبر 

مذاکرات ايران با آمريکا در چارچوب برجام

ايرنا: سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: مذاکرات ما با طرف آمريکايي صرفاً پيرامون پيگيري اجراي برجام است. حسين جابري انصاري در باره بيانيه اخير وزارت خارجه آمريکا به ايرنا گفت: طرف آمريکايي البته در گذشته نيز در حاشيه مذاکرات هسته‌اي، در مواردي پيرامون اوضاع سوريه، عراق و يمن ديدگاه‌هاي خود را مطرح کرده ولي هيچگاه مذاکره‌اي در اين موضوعات صورت نگرفته است. وزارت امور خارجه آمريکا درباره ديدار ظريف و کري در اسلو با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد که «در اين ديدار که 70 دقيقه پشت درهاي بسته انجام شد، دو طرف درباره تداوم اجراي برجام از جمله موضوع مرتبط با بانک‌ها و تسهيل تحريم‌هاي مرتبط با موضوع هسته‌اي مذاکره کردند». در اين بيانيه آمده است‌: «کري بر اهميت نقش ايران و نفوذش در دولت سوريه براي تضمين انتقال کمک‌هاي بشردوستانه و لزوم حفظ آتش‌بس با معارضان ميانه‌روي سوريه تاکيد کرد».

خواسته‌هاي فراتر از برجام را هرگز نمي پذيريم

ايلنا: سخنگوي سازمان انرژي اتمي کشورمان با لبيک به فرموده ديشب مقام معظم رهبري درباره «فايبر کربن» يا ماده اوليه توليد روتور سانتريفيوژهاي پيشرفته گفت: غرب به ويژه امريکا در مورد اين موضوع نيز خواسته‌اي فراتر از برجام را مطرح کرده‌اند که باز هم به طور طبيعي مورد پذيرش ما نبوده و نخواهد بود. بهروز کمالوندي با اشاره به در خصوص سخنان مقام معظم رهبري در ميهماني افطار مسئولان و کارگزاران نظام در حسينيه امام خميني اظهار داشت: مقام معظم رهبري به علت اهميت موضوع همواره در جريان ابعاد مختلف برجام ازجمله موضوعات فني آن حتي با جزئيات هستند و بر زواياي مختلف برجام اشراف کامل دارند و البته اين اشراف و ورود ايشان به موضوع همواره برکات زيادي داشته است. او در پاسخ به سوالي در مورد موضوع اندازه‌گيري 300 کيلو و فايبر کربن مورد اشاره مقام معظم رهبري گفت: در طول مذاکرات برجام طرف مقابل تلاش زيادي کرد که کلمه اينونتوري «Inventory» يا «موجودي» را که در ادبيات راستي‌آزمايي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به کار مي رود در متن برجام بگنجانند که البته مذاکره کنندگان ما با علم به مشکلاتي که ممکن است در نتيجه به‌کارگيري اين کلمه ايجاد شود، با اين موضوع مخالفت کردند. سخنگوي سازمان انرژي اتمي ايران که با صداوسيما گفت‌وگو مي‌کرد، ابراز داشت: به هيچ وجه تفسيري فراتر از متن صريح برجام را نپذيرفته و نخواهيم پذيرفت.

تخريب روحاني با هدف انتخابات 96

آنا: ‌نماينده مردم تهران در مجلس گفت:‌ دولت تدبير و اميد يک‌پنجم نمونه مشابه خود هزينه کرده است و در کل دولت کم‌هزينه‌اي براي کشور بوده است. عليرضا محجوب نماينده مردم تهران در مجلس دهم درباره فضاي پيش روي دولت در يک سال باقي‌مانده از عمر کاري آن اظهار کرد: فضاي پيش روي دولت در يک سال باقي مانده از عمر آن مثبت است چون دولت تدبير و اميد آنچه مي‌توانست انجام داد. وي درباره ادعاي برخي مبني بر تک‌دوره‌اي شدن دولت روحاني به خاطر مشکلات اقتصادي گفت: تا حالا که رياست‌جمهوري تک‌دوره‌اي نداشته‌ايم اما بالاخره انتخابات است و همه چيز ممکن است. به‌هرحال رقباي روحاني، از هم‌اکنون تخريب را با هدف انتخابات 96 شروع کرده‌‌اند و اين کار خوبي نيست. محجوب اضافه کرد: همه ما مي‌دانيم عملکرد دولت در سياست خارجي در سه سال گذشته قابل قبول بوده است. از طرف ديگر در ساير حوزه‌ها دولت تدبير و اميد يک‌پنجم نمونه مشابه خود هزينه کرده است

معلوم نيست درآمد طلايي‌ترين دوران

قيمت نفت چه شد

ايسنا: يک فعال سياسي اصلاح‌طلب معتقد است: براي اينکه بتوانيم منصفانه عملکرد سه ساله دولت را قضاوت کنيم بايد شرايطي را که دولت در آن بر سر کار آمد در نظر بگيريم. مرتضي با بيان اين مطلب اظهار کرد: همه مي‌دانند در زماني که آقاي روحاني بر سر کار آمدند و کابينه خود را تشکيل داد، شرايط فوق‌العاده ناگواري بر کشور حاکم بود. مبلغ افزود: اولين کار مهمي که اين دولت انجام داد انتشار آرامش نسبي در حوزه‌هاي مختلف بود. دولت به تدريج قطار مديريت کشور را که از ريل خارج شده بود و به سمت دره مي‌رفت، به ريل عقلانيت بازگرداند. طي اين چند سال تورم که مهم‌ترين معضل اقتصادي بود مهار شد و امروز به تورم تک رقمي نزديک مي‌شويم که امري کم سابقه است. وي ادامه داد: تيم ديپلماسي اين دولت توانست با يک مديريت هوشمند و حساب شده در عرصه سياست خارجي، برجام را به سرانجام نسبي برساند و آن شرايط حادي که برايمان در سال‌هاي قبل ايجاد شده بود را تغيير دهند. وي ادامه داد: اما اصل حرف اين است که دولت متاسفانه با شرايط حاد جهاني يعني کاهش قيمت نفت روبه رو شد. در دو دولت گذشته در طلايي‌ترين دوران قيمت نفت بوديم که متاسفانه بسياري از آن درآمدها اتلاف شد و بسياري ديگر معلوم نشد چه شد.

راي 24 خرداد، کشور را از حالت

تهاجمي به رفاقت رساند

خبرآنلاين: رقيب حسن روحاني در انتخابات سال 92 معتقد است، عملکرد دولت يازدهم در سه سال گذشته توانسته آرامش را در جامعه برقرار کند. سيدمحمد غرضي، وزير اسبق نفت و پست و تلگراف با اشاره به 24 خردادماه سالگرد راي آوردن حسن روحاني، گفت: جامعه نسبت به دولت قبل نارضايتي‌هايي داشت، خصوصا که آن دولت يکسري گرفتاري‌هاي اجتماعي هم ايجاد کرد و با قوه قضاييه و مجلس درگير شد. توفيق سياسي آقاي روحاني در اينکه توانست در آن شريط راي مردم را به سمت خود جذب کند خيلي خوب بود. وي که رقيب حسن روحاني در انتخابات سال 92 نيز بود، تصريح کرد: خوشبختانه بعد از روي کار آمدن آقاي روحاني جامعه آرامش پيدا کرده است و دولت ايشان در اين 3 سال گذشته توانسته رضايت مردم را کسب کند.

نماينده دوره اول مجلس شوراي اسلامي افزود: امروز اگر دولت برقرار است و کشور بدون گرفتاري در حال عبور است بخاطر همين آرامشي است که برقرار است. آن راي 24 خرداد کشور را از حالت تهاجمي به حالت رفاقتي وهمدلي رساند. البته همه اينها دستاورد حضور مردم است.

خط بطلان رهبري بر عادي شدن روابط

ايران و آمريکا

خانه ملت: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: مقام معظم رهبري در ديدار مهم با مسئولان نظام خط بطلاني بر عادي شدن روابط ايران و آمريکا کشيد. علاءالدين بروجردي با اشاره به ديدار مقام معظم رهبري با کارگزاران نظام اظهار داشت: يکي از مهمترين جلسه مقام معظم رهبري با مسئولان، نشست ماه مبارک رمضان است که در مقدمه آن فراز‌هاي معنويت ماه مبارک رمضان در فرمايشات ايشان وجود دارد که امسال تقوا را تنها راه حل نجات بيان کردند. وي با بيان اينکه ايران از ظرفيت‌هاي و توانمندي‌هاي زيادي برخوردار است اظهار داشت: ايشان تاکيد داشتند طراحي و نقشه‌ دشمن، از بين بردن توانمندي‌هاي جمهوري اسلامي و اگر نتواند، جلوگيري از رشد اين توانمندي‌ها است. تنها راه مقابله با طراحي دشمن، استفاده صحيح و مناسب از ظرفيت‌ها و افزايش روزافزون قدرت و اقتدار کشور است، به بيان توانمندي‌هاي اصلي و اساسي کشور پرداختند.


 درديدار ظريف و کري در حاشيه نشست اسلو در نروژصورت گرفت
 پيـام رهبـري به کاخ سـفيد رسـيد 

گروه سياسي: «جمهوري اسلامي‌ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زيرا وفاي به عهد، دستور قرآني است اما اگر تهديد نامزدهاي رياست جمهوري آمريکا مبني بر پاره کردن برجام عملي شود، جمهوري اسلامي‌ برجام را آتش خواهد زد که اين کار هم دستوري قرآني درباره نقض عهد متقابل است.وظيفه طرف مقابل، برطرف کردن تحريم‌ها بود اما به اين وظيفه عمل نکرده يعني بخشي از تحريم‌ها را به نحوي برداشته‌ اما در عمل تحريم‌ها برداشته نشده است». اين بخشي از سخنان رهبري در جمع کارگزاران نظام است. سخناني که بازتاب گسترده‌اي در داخل و خارج از کشور داشته است.

پس از سخنان رهبري وزيران خارجه ايران و آمريکا نيز با يکديگر ديدار کردند، با وجود آنکه هنوز مسائل مطرح در اين ديدار علني نشده است اما به نظر مي‌رسد پيام رهبري به طرف آمريکايي رسيده است. اين ديدار در حالي در اسلو صورت گرفت که همچنان نگراني‌ها و انتقادات مقامات ايراني در عالي‌ترين سطوح نسبت به رفع نشدن موانع بر سر راه رفع تحريم‌هاي بانکي هم‌چنان به قوت خود باقي است. چرا که هنوز گشايش قابل توجهي در معادلات بانکي ايران در چارچوب برجام اتفاق نيفتاده است.

آخرين بار وزيران خارجه ايران و آمريکا در حاشيه مذاکرات سوريه در وين در 28 ارديبهشت با يکديگر ديدار کردند اما بعد از گذشت يک ماه از آخرين ديدار هنوز گشايش قابل توجهي در تعاملات بانکي ايران و اروپا و ديگر کشورها اتفاق نيفتاده است.

انتظارات غير منطقي

از ديگر اتفاقات مهم روز گذشته نيز واکنش جان کربي به سخنان وزير خارجه کشورمان بود. سخناني که واکنش سريع وزارت خارجه آمريکا را در پي داشت. محمد‌جواد ظريف در نشست خبري مشترک به همراه فدريکا موگريني به نکاتي درباره برجام اشاره کرده بود.

ظريف در اين نشست خبري همچنين اشاره کرد که ايران بايد شاهد تحقق وعده‌ها باشد و عملکرد ديگر کشورها بايد به گونه‌اي باشد که مردم ايران تاثير رفع تحريم‌ها را ببينند: «من معتقدم که همگي بايد اين نکته را بدانند که يک توافق بين‌المللي در صورتي بادوام خواهد بود که تمام افراد شريک در آن از توافق بهره ببرند. ما بر اين باوريم که برنامه جامع اقدام مشترک يک توافق برد ـ برد است. اجراي اين توافق نيز اجرايي برد ـ برد بوده است، بنابراين همه اين احساس را دارند که فوايد و مزايايي وجود دارد.آمريکا تحريم‌ها را برداشته است اما تاثيرات رواني ناشي از سال‌ها وضع اين تحريم‌ها همچنان وجود دارد و من معتقدم که آمريکا بايد نقشي بسيار بسيار فعال‌تر ايفا کند.»

جان کربي نيز در واکنش به اظهارات ظريف فعاليت‌هاي بي ثبات کننده ايران را دليل اصلي ادامه جو رواني عليه ايران دانست.

بر‌اساس گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه آمريکا، جان کربي سخنگوي وزارت‌ امور خارجه در نشست خبري سه‌شنبه شب خود به اين اظهارات محمدجواد ظريف واکنش نشان داد و گفت: ما تاکنون به تمام تعهدات خود طبق برجام پايبند بوده‌ايم و به اين کار ادامه مي‌دهيم. ما همچنين تاکنون با دولت‌هاي متحد و بخش خصوصي براي شفاف‌سازي در خصوص رفع تحريم‌ها هم‌زمان با روز اجراي برجام به طور فعال تعامل کرده و به اين کار ادامه مي‌دهيم.

وي ادامه داد: بنابراين واضح است که آمريکا در اين مسير قرار نگرفته است و ما مانع از تجارت قانوني با ايران همان‌گونه که از زمان اجراي برجام مجاز شده است نشده و نخواهيم شد.

کربي هم‌چنين با پيش کشيدن مواضع منطقه‌اي ايران از جمله در خصوص حزب‌الله مدعي شد: از نظر من آن‌چه شايد به برداشته شدن اين جو رواني کمک کند، توقف فعاليت‌هاي بي‌ثبات‌کننده ايران خواهد بود، اقداماتي که آنها هم چنان ادامه مي‌دهند. بنابراين آنچه تجارت را نگران و محتاط مي‌کند فقدان تلاش يا اطلاع‌رساني آمريکا نيست بلکه وقتي آنها مي‌بينند که به حزب‌الله موشک داده مي‌شود موشک‌هايي که به ناوهاي آمريکايي شليک شده‌اند اين تاجران را نگران مي‌کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا در ادامه ادعاهاي خود که در تلاش براي ناديده گرفتن حقيقت درباره تاثيرات تحريم‌هاي وضع شده عليه ايران از سوي آمريکا مطرح مي‌شود، گفت که اين از رفتارهاي ايران در منطقه جو رواني هستند که بايد متوقف شوند.

کربي در پاسخ به سوال ديگري درباره اين‌که آيا واشنگتن به شرکت بوئينگ مجوز لازم براي فروش هواپيما به ايران را داده است يا نه، گفت: من نمي‌توانم زياد به اين موضوع بپردازم اما بايد يادآوري کنم که بر اساس برجام، ما بيانيه‌اي منتشر کرده‌ايم که به موجب آن به افراد و نهادهايي که خواهان صادرات، فروش، اجاره يا انتقال هواپيماهاي مسافربري و خدمات و تجهيزات مربوطه به ايران هستند مجوز داده شده است.

وي افزود: ما شرکت‌هايي داريم که برنامه‌هاي روشن و قطعي براي استفاده از اين فرصت‌هاي تجاري ناشي از برجام دارند و ما همان‌طور که گفته‌ايم مانع از تجارت مشروع با ايران نخواهيم شد و تمام تلاش خود را براي اجراي تعهدات‌مان طبق اين توافق به کار مي‌گيريم.

اما بايد ديد ادعاهاي جان کربي تا چه حد به واقعيت نزديک است. در ابتدا بايد خاطر نشان کرد نمي‌توان تلاش اوباما براي تحقق برجام را ناديده گرفت رئيس‌جمهور ايالات متحده آمريکا بارها تاکيد کرده است که تلاش خود را براي اجراي برجام به کار بسته است، از آن جمله اوباما خود به برخي نقاط اروپا سفر کرد و با بانکداران و شرکت‌هاي بزرگ اروپايي ديدار کرد و صراحتا روابط تجاري با ايران را مجاز دانست. اما در اين ميان مشکلاتي هم وجود دارد. ‌شايد بتوان گفت يکي از دلايلي که هنوز روابط وسيع اقتصادي با ايران برقرار نشده است، اين است که همه در انتظار مشخص شدن نتيجه انتخابات رياست جمهوري آمريکا هستند. با وجود پيش بيني‌هايي که درمورد رفتار هر يک از کانديداهاي رياست جمهوري وجود دارد، محتاط عمل کردن چندان غيرمنطقي به نظر نمي‌رسد. اما از سوي ديگر مسئله‌اي که مغفول مانده است. برجام يک سند لازم‌الاجرا و يک توافق بين‌المللي است که رئيس‌جمهور بعدي آمريکا موظف به انجام آن است. هر کسي که در جايگاه رياست جمهوري قرار بگيرد بايد به تعهدات رئيس‌جمهور قبلي پايبند باشد، و اين اصلي بديهي در روابط بين‌الملل است. اما اگر به هر طريق رئيس‌جمهور بعدي آمريکا در صددنقض برجام باشد بي شک تعهد ايران هم محلي از اعراب نخواهد داشت.

گذشته از اين مسائل ساير ادعاهاي جان کربي محل بحث است. جان کربي ادعا مي‌کند که آمريکا مانع از تجارت آزاد با ايران نخواهد شد اما در عمل تفسير وزارت خزانه داري آمريکا خلاف اين را نشان مي‌دهد. در اين متن گفته شده که شرط برقراري روابط تجاري با ايران اين است که بانک‌هاي اروپايي به طور مستقيم يا غير مستقيم از سيستم بانکي آمريکا استفاده نکنند و اين مسئله با توجه به وابستگي زياد سيستم بانکي اروپا به آمريکا عملا جلوگيري از روابط بانکي است. با اينکه در ابتدا به الزام‌آور نبودن اين متن اشاره شده است اما نمي‌توان تاثير آن را ناديده گرفت.

يکي ديگر از مسائلي که در سخنان جان کربي جالب به نظر مي‌رسد اين است که آمريکا از ايران انتظار دارد که دست از حمايت مقاومت بردارد. اين انتظار با واقعيت‌هاي سياست ايران سازگاري ندارد. در عرصه بين‌الملل هر کشور به منافع خود مي‌انديشد و ايران هم از اين قاعده مستثني نيست. اينکه آمريکا از ايران بخواهد حمايت از مقاومت را متوقف کند همانقدر غير منطقي است که ايران در انتظار قطع روابط حمايتي آمريکا و اسرائيل باشد و اين شکاف عميق در روابط ايران و آمريکا را نشان مي‌دهد. اما مسئله آنجاست که هردو کشور مي‌توانند باتعديل مواضع گامي‌مثبت در جهت تعامل براي ايجاد صلح بردارند، که تحقق اين مسئله مستلزم رسيدن به درکي مشترک از صلح و تعديل ايدئولوژي‌ها است.


 سفير ايران در باکو نسبت به اظهارات نمايندگان مجلس آن کشور واکنش نشان داد
 پارازيت از پارلمان آذربايجان 

گروه سياسي: روز سه‌شنبه بود که چند تن از نمايندگان مجلس ملي آذربايجان از سفر وزير امور خارجه ارمنستان به تهران انتقاد کردند.

وزير امور خارجه ارمنستان شانزدهم خرداد ماه ضمن سفربه تهران، با محمدجواد ظريف ديدار کرد. ادوارد نعل بنديان در آن سفر حامل پيام رئيس‌جمهور اين کشور براي حسن روحاني بود و در ديدار با رئيس‌جمهور کشورمان پيام سرژ سرکيسيان را به همتاي ايراني ابلاغ کرد.اين سفر واکنش نمايندگان مجلس ملي آذربايجان را درپي داشت. از سوي ديگر برخي از نمايندگان مجلس آذربايجان نيز از احتمال سفر روحاني به ارمنستان متعجب شدند.

زاهد عروج با جلب توجه به ارتقاي مناسبات ايران با ارمنستان به سطح استراتژيک، لغو رواديد ميان دو کشور و تدارک سفر حسن روحاني، رييس جمهوري ايران به ارمنستان، گفت :«من نمي‌خواهم در مورد سفر حسن روحاني به ارمنستان، نظري بدهم. اما، برغم اينکه ايران به عنوان حامي‌ مسلمانان دنيا سخن مي‌گويد، ما از اين کشور، موضعي مشابه مساله فلسطين، درباره اشغال اراضي جمهوري آذربايجان مشاهده نمي‌کنيم.

در مساله هسته اي، آذربايجان اجازه نداد که اين کشور به سکويي عليه ايران تبديل شود. آيا ايران بجاي برقراري مناسبات دوستانه با آذربايجان، مي‌خواهد راه متفاوتي را برگزيند؟ در سال‌هاي گذشته، آذربايجان بطور مطلق مناسبات دوستانه در قبال ايران داشته است.» موضوعات مطرح شده در مجلس نمايندگان اين کشور محل بحث است. در ابتدا بايد گفت هر کشور با توجه به منافع ملي خود در عرصه بين‌الملل فعاليت مي‌کند و قرار نيست استقلال ايران در اختلافات منطقه‌اي زير سوال برود. همانگونه که آذربايجان با اسرائيل روابط گسترده‌اي دارد و با اين وجود ايران روابط دوستانه خود را با آذربايجان حفظ کرده است. اين اصل در اين مورد هم صادق است. همانگونه که ايران در سياست‌هاي آذربايجان مداخله نمي‌کند انتظار مي‌رود آذربايجان هم به اين اصل پايبند باشد.

از سوي ديگر موضع ايران در مسئله قره‌باغ مشخص است. ايران در قبال حل و فصل مسأله قره‌باغ در مجموع به دو اصل کليدي اصرار دارد. اولا، راه حل صلح‌آميز لازم است و اينکه راهي جز روند مذاکرات وجود ندارد. از اينجا اين واقعيت بر مي‌آيد که طرفين حق ندارند به روش‌هاي زورگويانه متوسل شوند. ثانيا، ايران تنها مراجعه به کشورهاي منطقه به عنوان ميانجي روند صلح را مصلحت مي‌داند که اين امر بايد کنشگران خارج از قفقاز جنوبي را از ميان ميانجي‌گران در حل و فصل بحران قره‌باغ حذف کند.

بعضي نکات موضع‌گيري ايران باعث نزديکي مواضع آن هم به ارمنستان مي‌شود و هم به آذربايجان. مناقشه بايد به طور جامع و بر اساس اصل «هر چيزي که تا آخر هماهنگ نشده باشد، هماهنگ نشده محسوب مي‌شود» حل شود. قبل از اينکه طرفين به بسته‌هاي راه حل‌هاي قابل قبول دست يابند، هيچ راه معقولانه تأمين صلح در منطقه جز حفظ وضعيت جاري در منطقه مناقشه وجود ندارد. اين موضع‌گيري مشترک ايروان و تهران است.

هر دوي آنها همچنين موافقند که هر گونه حل مناقشه بايد عادلانه و بلندمدت باشد.

مقام‌هاي رسمي‌ دوکشور

موظف به مراقبت از روابط هستند

در اين مورد سفير کشورمان در آذربايجان نيز به نکاتي اشاره کرده است.محسن پاک‌آئين سفير کشورمان در جمهوري آذربايجان در يک گفت‌وگوي خبري ضمن ابراز تاسف از اظهارات غيرمتعارف روز سه‌شنبه چند تن از نمايندگان مجلس ملي آذربايجان گفت: اين قبيل اظهارات به توسعه روابط دو کشور دوست و برادر کمک نمي‌کند. محسن پاک‌آئين با تاکيد بر اين‌که روابط تهران و باکو هيچ زماني به اين خوبي نبوده است، خاطرنشان کرد: سفر وزير امورخارجه ارمنستان به تهران در چارچوب تنظيم سياست جمهوري اسلامي‌ايران با همسايگان انجام شده و عليه هيچ کشور ديگري نبوده است. او اخبار برخي رسانه‌ها در مورد سفر قريب‌الوقوع دکتر روحاني به ايروان را گمانه‌زني رسانه‌اي خواند و افزود: برنامه و تاريخ سفرهاي رئيس‌جمهور ايران در چارچوب مصالح ملي نظام تنظيم شده و در زمان لازم از طريق دفتر ايشان اعلام مي‌شود. سفير ايران با تاکيد بر اين‌که شرط توسعه مناسبات دو کشور وجود اراده سياسي در سران کشورهاست، خاطرنشان کرد: شش بار ديدار روساي جمهور ايران و آذربايجان در سه سال گذشته نماد وجود اراده سياسي براي گسترش مناسبات است و اين تعداد ملاقات بين روساي جمهور و تعداد اسناد امضا شده، در ميان همسايگان ايران منحصر به فرد است.

پاک‌آيين علت اصلي تحولات مثبت در روابط تهران و باکو را تاکيد دولت روحاني بر توسعه روابط با همسايگان و استقرار اعتدال در سياست خارجي دانست و افزود: در اجراي اين سياست، طرفين در حوزه‌هاي اقتصادي با تاکيد بر فعال‌سازي در بخش تجارت، ترانزيت، کشاورزي، صنعت، گردشگري و انرژي موفقيت‌هاي خوبي داشته‌اند و تصميم دو طرف براي تکميل کريدور شمال - جنوب نماد اين موفقيت است. او ادامه داد: تکميل اين کريدور، لغو متقابل ويزا براي تقويت گردشگري و افزايش حجم مبادلات اقتصادي در جهت منافع متقابل بوده و هردو کشور از فوايد اين همکاري‌ها برخوردار مي‌شوند.

سفيرکشورمان در باکو بر ضرورت توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه تاکيد کرد و گفت در آينده نيز شاهد سفر مقام‌هاي بلندپايه ايراني به باکو و بخصوص برگزاري اجلاس سه‌جانبه سران ايران، روسيه و آذربايجان خواهيم بود.

سفير کشورمان در جمهوري آذربايجان افزود: در آينده روابط ما با آذربايجان به عنوان يک کشور همسايه، دوست و شريک بيش از قبل توسعه خواهد يافت و مقام‌هاي رسمي‌دوکشور خود را موظف به مراقبت از روابط در مقابل بدخواهان مي‌دانند. روز سه‌شنبه سه تن از نمايندگان مجلس ملي جمهوري آذربايجان در اظهاراتي غير متعارف از سفر وزير امور خارجه ارمنستان به تهران انتقاد کردند.

با وجود اين اظهارات، مجلس ملي آذربايجان با حمايت اگتاي اسداف رئيس اين مجلس، چند توافقنامه امضا شده بين اين کشور و جمهوري اسلامي‌ايران را تصويب کرد.


 تهديدات و منافع مشترک ايران و اروپا 

سفير پيشين ايران درآلمان گفت: اگر بيمه «هرمس» آلمان گشايش بزرگ را رقم زند، ساير بيمه‌هاي غربي بلافاصله اقدام خواهند کرد و اين تحول جهشي قابل توجه در روابط بانکي ايران و اروپا به وجود خواهد آورد.

سيد‌حسين موسويان، سفير پيشين ايران در آلمان در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اهميت روابط ايران و آلمان اظهار کرد: آلمان بدون ترديد قدرت اول اقتصادي اروپاست که روابط سنتي و تاريخي مهمي با ايران داشته است. بعد از انقلاب هم در بين تمامي قدرت‌هاي غربي، بهترين روابط را آلمان با ايران داشته است. در دوران جنگ تحميلي، اين آلمان بود که براي اولين بار صدام را متجاوز به خاک ايران معرفي کرد. وي تاکيد کرد که در جريان مذاکرات هسته‌‌اي آلمان مثبت‌ترين موضع را بين قدرت‌هاي غربي حاضر در مذاکرات داشت. موسويان گفت: آلمان از نظر توسعه و تقويت توان تکنولوژي برتر و تامين مالي پروژه‌ها و نيز جذب سرمايه‌گذاري خارجي در ايران پتانسيل اول بين قدرت‌هاي غربي است. از اين رو در دوران پسابرجام آلمان مي‌تواند نقش کليدي را در تحول روابط ايران و اروپا ايفا کند.اين ديپلمات با سابقه کشورمان سفر وزير امور خارجه کشورمان به آلمان را از اهميت خاص برخوردار دانست اما گفت که تحقق اين تحول نيازمند توجه طرف ايراني به چند نکته است. اول اين‌که به دليل واقعه هولوکاست، آلمان‌ها يک مشکل تاريخي دارند که شعارهاي تند از ايران عليه اسراييل، مثل داستان نفي هولوکاست در دولت قبل، موجب محدوديت قدرت مانور آلمان‌ها در روابط با ايران مي‌شود. دوم اين واقعيت که روابط خارجي آلمان در قالب اتحاديه اروپا تعريف مي‌شود و روابط ايران با ساير قدرت‌هاي اروپايي مثل فرانسه، ايتاليا و انگليس نقش مهمي در روند توسعه روابط آلمان با ايران خواهد داشت و سوم اين‌که هر چه دامنه خصومت و تقابل در روابط ايران و آمريکا گسترش يابد، رابطه ايران و اروپا و از جمله ايران و آلمان محدودتر خواهد شد. در هر حال با توجه به تحولي که بعد از برجام در روابط ايران و اروپا به وجود آمده، مهم است که آقاي ظريف در سفر به آلمان ساختار روابطي نوين بين دو کشور و ايران و اروپا را به گفت‌وگو بگذارند.

موسويان ادامه داد: ايران و اروپا به طور بي‌سابقه‌اي امروز با تهديدات مشترک و منافع مشترک مواجه هستند که گسترش تروريسم و بحران در خاورميانه از جمله اين تهديدات مشترک و همکاري براي مبارزه با تروريسم و مديريت بحران‌هاي خاورميانه نيز از جمله منافع مشترک است.وي گفت: آلمان انگيزه بالايي براي ايجاد يک جهش بزرگ در روابط اقتصادي با ايران را دارد. براي تحقق اين جهش اقدامات مشترک ضروري است.

رفع موانع بانکي از سوي آمريکايي‌ها يکي از اين موارد مهم است اما مواردي هم هست که به طور دو‌جانبه بين تهران و برلين بايد حل شود.


 پايداري کف نزند، اسناد اختلاف‌شان با لاريجاني موجود است 

پس از پيروزي ليست اميد در انتخابات مجلس شوراي اسلامي، همه‌ توجه‌ها به ساختمان سبز بهارستان است. جاگيري نمايندگان در مناصب مختلف خانه ملت از جمله تشکيل فراکسيون‌ها و ترکيب هيأت رئيسه، بستر اولين رقابت سياسي نمايندگان در مجلس بود. سيدمحمود ميرلوحي، عضو شوراي عالي سياستگذاري انتخاباتي اصلاح‌طلبان و قائم‌مقام ستاد انتخابات اصلاح‌طلبان در تهران اين باره مي‌گويد «ما مخالف اين هستيم که دوگانه اصلاح‌طلب اصولگرا در مجلس مطرح شود».

او در گفت‌و‌گويي با آنا در رابطه با حسابي که پايداري‌ها روي لابي خود در مجلس باز مي‌کنند گفت: بايد به بعضي از افراد جبهه پايداري که کف مي‌زنند بگوييم، خيلي روي اين مجلس حساب باز نکنيد. براي اينکه اولا شما نمي‌توانيد مخالفت خود را با آقاي لاريجاني، جلالي و دوستان اصولگراي معتدل پنهان کنيد. اسنادش موجود است که شما نه تنها نام آنان را در ليست خود نياورديد، بلکه رفتيد عليه آنان نامه و شب‌نامه پخش کرديد. شما نبايد در اين شلوغي فکر کنيد فرصتي پيش‌ آمده است. از طرف ديگر هم به دوستان خود مي‌گويم که اين يک ائتلاف يک جناحي و صرفا اصلاح‌طلبانه نبود، ما بايد اين ائتلاف را همانطور که بوده است تا انتخابات بعدي حفظ کنيم و اساسا ما دنبال اينکه بگوييم فقط اصلاح‌طلبان بودند، نبوده و نيستيم.

اما در مورد اينکه مستقلين به کدام سمت مي‌روند بايد بگويم که بعضي‌ها فکر مي‌کنند مستقلين هم مي‌توانند يک فراکسيون داشته باشند. اما ما فکر مي‌کنيم که دليلي وجود ندارد که بخواهند يک فراکسيون ايجاد کنند مگر اينکه احساس کنند مي‌توانند اين دو فراکسيون را دور بزنند. ولي چنين قدرتي ندارند. توجه داشته باشيم بخشي از اين مستقلان، اصلاح‌طلبان بودند که در مرحله دوم به خاطر نگراني‌هايي که وجود داشت تصميماتي گرفتند. مثلا در ايلام طرف اصلاح‌طلب بود ولي گفت من در ليست اميد نباشم چون شما که به من رأي مي‌دهيد بگذاريد برخي اصولگراياني هم که در مسائل قومي‌به من تمايل دارند، به من رأي بدهند. چون آمدن من در ليست اميد ممکن است محدوديت ايجاد کند.

از طرفي وقتي عرض مي‌کنم تابلوي اصولگرايان و پرچمشان فرو افتاد، يعني آن‌ها سعي کردند وابستگي خود را به اصولگرايان مخفي کنند يا اين وابستگي را خيلي پررنگ نشان ندهند.

اگر ما در مورد افزايش اعضاي فراکسيون اميد انتظار داريم و مي‌گوييم که نمايندگان به فراکسيون اميد مي‌پيوندند، دليل داريم. ما وقتي مي‌گوييم که فراکسيون اميد قابل گسترش هست، مستنداتي داريم. خواهند ديد. ما کساني را داريم که در ليست اميد نبودند ولي همچون ليست اميد مواضع اصلاح‌طلبانه خواهند داشت.


 حداد عادل هنوز مستندات خود را نداده است 

ايلنا: معاون سياسي وزارت کشور تاکيد کرد: براي ما فرقي نمي‌کند که استاندار خوزستان بومي‌باشد يا نه توان او براي پست استانداري از همه مهم‌تر است. محمدحسين مقيمي‌ با اشاره به موضوع حقوق‌هاي نامتعارف گفت: نبايد فراموش کنيم برخي شرکت‌ها ضوابط و مقرراتي داشتند که طبق آن دريافتي برخي از مديران نامتعارف بوده اين قوانين مربوط به اين دولت نيست، بلکه از قديم وجود داشته، بنابراين قوانين بايد اصلاح شود. مقيمي‌در پاسخ به اين سوال که آيا در نهايت حداد عادل مستنداتي از اظهارات خود براي دخالت دولت در انتخابات مجلس ارائه کرد گفت: خير اين هم از همان مسائلي بود که نسبتي را به مديران دولتي که يک انتخابات خوب را برگزار کردند مي‌دهند و بعد قادر به ارائه مستندات نيستند يا مي‌گويند منظور ما چيز ديگري بوده است. وي افزود: وقتي بحث دخالت دولت در انتخابات را مطرح مي‌کنيم بايد استدلال‌هاي لازم را داشته باشيم چرا که اين مسئله در اذهان مردم باقي مي‌ماند. آقاي حداد اگر مدارکي داشتند ارائه مي‌کردند. بهتر است همه ما در مصاحبه‌هاي خود دقت کنيم و بدون مستندات کافي هر حرفي را مطرح نکنيم.

استيصال آل سعود در يمن مشهود است

برنا: توليت آستان قدس رضوي ضمن ارائه تحليلي از وضعيت کشور يمن، تصريح کرد: امروز استيصال آل سعود در يمن به عينه مشاهده مي‌شود. حجت‌الاسلام و‌المسلمين سيد‌ابراهيم رئيسي طي سخناني در ديدار تعدادي از علماي يمني افزود: دخالت آمريکايي‌ها، مهمترين علت اثبات استيصال آل سعود در برابر ملت بزرگ يمن است. عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان رهبري در ادامه با اشاره به مقاومت، ايستادگي و پاي‌بندي مردم يمن به دين و ارزش‌ها، تصريح کرد: بدون ترديد علما در اين جريان سهم بسزايي دارند و اين امر باعث مباهات و افتخار ملت‌هاي مسلمان است. وي با تاکيد بر اينکه رژيم آل سعود امتداد راهبردي نظام استکبار در منطقه ماست، اظهار کرد: امروز در جنگ يمن، جبهه مؤمنين در برابر استکبار قرار گرفته است و آل سعود به نمايندگي از آمريکا و اسرائيل با مردم يمن مي‌جنگد. وي افزود: بنا بر آيات کلام‌الله مجيد، ما ايمان داريم که پيروزي قطعي و نهايي مردم يمن حتمي ‌است و اميدواريم اين امر هرچه زودتر حاصل شود.

اصولگرايان بدنبال انشعاب
در فراكسيون ولايت نيستند

مهر: عضو فراکسيون ولايت مجلس گفت: انشعاب در فراكسيون ولايت از جانب اصولگرايان نيست؛ ممکن است برخي افراد در انتخابات جزو مستقلين يا اعتدالي‌ها بوده‌اند و حالا مي‌خواهند از فراکسيون جدا شوند. محمد مهدي زاهدي درباره موضوع انشعاب يک فراکسيون جديد از دل فراکسيون ولايت و صحت و سقم آن، اظهار داشت: ما هم اين موضوع را شنيده‌ايم، اما از جزييات آن اطلاع نداريم. وي افزود: اگر عزيزاني که به دنبال اين کار هستند، مي‌خواهند يك زيرفراکسيون از فراکسيون ولايت تشکيل دهند، قبلا اين موضوع به توافق رسيده و قابل قبول است که سليقه‌هاي مختلف زير چتر فراکسيون ولايت قرار بگيرند، اما زيرمجموعه‌هاي مطلوب خود را نيز تشکيل دهند. نماينده مردم کرمان در مجلس شوراي اسلامي‌عنوان کرد: اين تصميم ارتباطي به اصولگرايان ندارد و ما ترجيح مي‌دهيم با عنوان همان فراکسيون ولايت در مجلس فعاليت کنيم و به هيچ عنوان جريان اصولگرايي قصد اين را ندارد که فراکسيون ديگري تشکيل دهد.

جلسات دولت و مجلس
در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتي

خانه ملت: معاون پارلماني رئيس‌جمهور، از برگزاري مستمر جلسات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي خبر داد. مجيد انصاري با اشاره به عملکرد ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي، گفت: اين ستاد از ابتداي ابلاغ سياست‌هاي مقام معظم رهبري در بحث اقتصاد مقاومتي جلسات خود را شروع کرده و تاکنون خروجي‌هاي خوبي داشته است. معاون پارلماني رئيس‌جمهور با بيان اينکه وظيفه همه دستگاه‌هاي اجرايي در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتي ازسوي ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي مشخص شده است، افزود: ابلاغ تمامي‌طرح‌ها و پروژه‌هايي که دستگاه‌ها بايد نسبت به تکميل آن‌ها تا پايان سال جاري اقدام کنند از سوي ستاد فرماندهي ابلاغ شده است. وي با تاکيد بر اينکه تعامل دولت و مجلس در خصوص برگزاري جلسات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي خوب بوده است، ادامه داد: يکي از نمونه‌هاي اين تعامل برگزاري نشست‌هايي در ستاد با هدف جمع‌بندي لايحه برنامه ششم توسعه به اتفاق برخي نمايندگان بوده است. انصاري با بيان اينکه اقتصاد مقاومتي طرح يک ساله نبوده بلکه موضوع مستمر در نظام مديريت کشور به شمار مي‌رود، گفت: توجه جدي به اين مهم لازمه رشد اقتصادي کشور بوده و محدود به برهه زماني مشخصي نيست. معاون پارلماني رئيس‌جمهور يادآور شد: دولت گام‌هاي مثبتي براي تحقق اقتصاد مقاومتي برداشته که گزارش‌هاي آن موجود است.

مهار تورم‌؛ نقطه قوت دولت

ايسنا: يک نماينده مجلس شوراي اسلامي‌با اشاره به پايان سومين سال فعاليت دولت يازدهم، مهار تورم را نقطه قوت دولت دانست. عبدالرضا مصري عنوان کرد: دولت در رابطه با مهار تورم موفق عمل کرده و اين مساله به عنوان نقطه قوت دولت محسوب مي‌شود. او ادامه داد: در اين مدت، زحمات زيادي در ارتباط با سياست خارجي کشيده شده؛ فارغ از هرنتيجه‌اي که حاصل شده، نمي‌توانيم منکر زحمات دولت و تيمي‌که يکي دو سال زحمت شبانه‌روزي داشتند، شويم. نمانيده مردم کرمانشاه افزود: البته بدعهدي‌هاي آمريکايي‌ها هم وجود دارد که مقام معظم رهبري از قبل فرموده بودند اين‌ها حتما خواهد بود. مصري به سياست خارجي دولت هم اشاره کرد و گفت: دولت بايد بين اقتصاد داخلي و سياست خارجي تفکيک قائل شود؛ فکر مي‌کنم هرقدر براي سياست خارجه سرمايه‌گذاري کرديم کفايت کند؛ دولت اين بخش را برعهده وزارت امور خارجه بگذارد و بقيه وزرا به کار داخل کشور بپردازند.

احمدي‌نژاد رقيب روحاني نيست

خبرآنلاين: نماينده مردم تربت‌جام در مجلس گفت: رقيب اصلي آقاي روحاني در سال 96، احمدي‌نژاد نيست. بعيد است اصولگرايان دوباره از احمدي‌نژاد حمايت کنند. جليل رحيمي ‌جهان‌آبادي‌، درباره ادعاي احتمال يک‌دوره‌اي شدن دولت حسن روحاني گفت: بخشي از اين گفتمان، گفتمان مخالفان ايشان است؛ همان دلواپساني که از ابتدا مخالف روي کار آمدن ايشان بودند و حالا هم تلاش مي‌کنند دولت شکست بخورد. رحيمي‌گفت: من دعا مي‌کنم آقاي روحاني در انتخابات سال بعد پيروز شده و دولت ايشان تداوم داشته باشد. اما برآورده شدن دعاي من، به عملکرد دولت ايشان هم بستگي دارد. به اينکه چقدر بتواند در حوزه سياست داخلي موفق عمل کند. وي با بيان اينکه دولت آقاي روحاني بايد بجنبد، چراکه فرصت کمي‌تا پايان عمر دولت يازدهم دارد، اظهار کرد: اگر مسائل داخلي سروسامان پيدا نکند، دولت آسيب مي‌بيند.

شريعتمداري آماده پاسخگويي نبود

ايلنا: عليزاده‌طباطبايي گفت: آقاي شريعتمداري در مراجعه به دادسراي فرهنگ و رسانه اعلام کرده که در ماه رمضان آماده پاسخگويي نيست، براي همين به او تفهيم اتهام شده و قرار بازپرسي به بعد از ماه رمضان موکول شده است. سيدمحمود عليزاده طباطبايي با اشاره به مراجعه خود به دادسراي فرهنگ و رسانه يادآور شد: در مراجعه امروز متوجه شدم که آقاي شريعتمداري مديرمسئول روزنامه کيهان به دليل چندين مورد شکايت متعدد از وي به اين داسرا احضار شده است. او افزود: آقاي شريعتمداري در اين مراجعه اعلام کرده که در ماه رمضان آمادگي پاسخگويي ندارد، براي همين به او تفهيم اتهام شده و قرار تامين صادر شده است و قرار بازپرسي به بعد از ماه رمضان موکول شده است. عليزاده طباطبايي ادامه داد: شکايت از مدير مسئول کيهان تنها از جانب ما نبوده بلکه موارد و شکايت‌هاي زيادي را شامل شده است.


 موسوي لاري:
 دنيا به دنبال بازتعريف رابطه خود با ايران است 

 موسوي لاري:
 دنيا به دنبال بازتعريف رابطه خود با ايران است 

وزير اسبق کشور گفت: اگر برجام رخدادي منفي بود نتانياهو از آن تعريف و حمايت مي‌کرد و همچنين مورد حمايت تندروهاي جمهوري‌خواهان و لابي صيهونيست‌ها در آمريکا قرار مي‌گرفت. عبدالواحد موسوي لاري نماينده مردم لار در مجلس اول و نماينده مردم تهران در مجلس سوم و وزير کشور در دولت اصلاحات با ايرنا به گفت‌و‌گو نشست. عضو شوراي عالي اصلاح‌طلبان گفت: همين الان 7 ميليارد دلار از هند طلب داريم. اينکه نخست وزير هند به ايران مي‌آيد به خاطر اين است که ديگر نمي‌تواند پولهاي ما را به بهانه تحريم‌ها بلوکه کند. چون هند فقير است و به اين راحتي نمي‌تواند اين پول را پس دهد دنبال راهي مي‌گردد تا ايران به وي وقت دهد.

وي اظهار داشت: اين يعني برجام موثر بوده است چرا که قبل از برجام اين کشور جواب سلام ما را هم نمي‌داد چون تحريم وجود داشت و دست ما به جايي بند نبود. هند و بسياري از کشورها اکنون مي‌خواهند رابطه خود با ايران را متناسب با شرايط بين‌المللي ايران که ارتقا يافته است تعريف و تنظيم کنند. موارد بي شماري در اين باره وجود دارد که از حوصله بحث خارج است.

لاري ادامه داد: البته من اغراق در دستاوردهاي برجام را رفتاري دشمنانه مي‌دانم نه دوستانه. يعني آنهايي که از برجام در افکار عمومي‌يک فرشته نجات مي‌سازند يا افرادي که آن را يک هيولاي مخوف مي‌دانند هر دو به ضرر نظام و کشور کار مي‌کنند. برجام يک معاهده حقوقي تام و تمام بين‌المللي نيست بلکه يک توافق است که عده‌اي بر‌اساس مصالح ملي کشور براي آن پاي ميز مذاکره رفتند و با حمايت‌هايي که از صدر تا ذيل مملکت از آنها صورت گرفت آن را به نتيجه رساندند. لاري ادامه داد: برجام موانع زيادي را برطرف کرد. مثالي مي‌زنم. فرمانده وقت قرارگاه خاتم مي‌گفت «وقتي فاز 16 و 17 عسلويه را تحويل گرفتيم هيچ شريک اروپايي حاضر نشد با ما همکاري کند.»اما الان چطور است؟ اين ظرفيت در دنيا به وجود آمده که سرمايه گذاري‌هاي وسيعي در عسلويه و نقاط مستعد کشور انجام شود. ولي مشروط بر آنکه هياهوهاي داخلي کاهش پيدا کند و امنيت و آرامش بر فضاي تصميم گيري کشور حاکم شود.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب افزود: اگر مسير خردورزي در مجلس و دولت تقويت شود و بتوانيم سرمايه‌هاي خارجي را جذب کشور کنيم مي‌توان پروژه‌هاي اقتصادي را فعال کرد. رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال نيز پيامد مثبت آن خواهد بود. به تبع آن آسيب‌هاي اجتماعي نيز کم مي‌شود و بسياري از مسائل حاد کشور در مسير کاهش يافتن و حل شدن قرار مي‌گيرد.

لاري ادامه داد: البته اين بستگي دارد که مسئولان چقدر از اين بستر فراهم شده درست استفاده کنند. اگر آنها تحت تاثير هياهوها قرار نگيرند و خردورزانه تصميم بگيرند من مطمئنم ما در 6 ماه دوم امسال به سمت بهبود شرايط اقتصادي حرکت خواهيم کرد. وي در ادامه به موضوع اقتصاد مقاومتي پرداخت و افزود: اقتصاد مقاومتي طبق تعريف اين است که در شرايط فشارهاي همه جانبه اي که از ناحيه دشمن وارد مي‌شود و با توجه به محدوديت منابع، بتوان با گرفتن تصميمات عاقلانه و بالا بردن بهره‌وري‌ها مسير توسعه را دنبال کرد.

وي تصريح کرد: دولت هم براي اين کار بايد دست به اصلاحاتي در کابينه خود بزند. شبهه اي ندارم که آقاي روحاني نتوانسته در انتخاب کابينه آنطور که دلش مي‌خواسته است رفتار کند. چرا که جو حاکم بر مجلس اين اجازه را به وي نمي‌داد. طبعا الان که ترکيب مجلس تغيير کرده بايد تغييراتي را به خصوص در تيم اقتصادي خود ايجاد کند. هماهنگي لازم در تيم اقتصادي دولت ديده نمي‌شود.

لاري گفت: بازخواني و بازسازي راه طي شده دولت در سه سال گذشته ضروري است. شناخت آقاي روحاني از وزرايش هم بيشتر شده و بصيرت بهتري پيدا کرده است. شايد سه سال پيش به نظر ايشان فلان وزير براي مسئوليت فعلي خوب بوده ولي الان به اين نتيجه رسيده باشد که وي در جاي ديگر موثرتر مي‌تواند باشد. اين مساله اي عادي در امر مديريت است.

وزير اسبق کشور ادامه داد: همين طور در بخش‌هاي سياسي و فرهنگي نيز دولت بايد خود را روزآمد کند چرا که اين قسمت نيز با توجه به شرايط خاص سال 92 چيده شد. يک سال وقت زيادي براي يک دولت است. مي‌توان در اين مدت يک برنامه را مطرح و آن را دنبال کرد. برنامه ششم توسعه بايد در مجلس مطرح شود. آقاي روحاني بايد متناسب با فضاي جديد کار خود را دنبال کند.

لاري ادامه داد: واژه‌هاي «اقدام و عمل» که رهبري در بحث اقتصاد مقاومتي آورده اند يعني بحث‌هاي نظري کافي نيست اينکه تئوري‌هاي اين نوع اقتصاد تا در جامعه پياده نشود فايده اي ندارد. بندهايي که در اقتصاد مقاومتي آمده است را بايد در بستر عمل آورد. لازمه آن هم همکاري مجلس و دولت است. اين بستر اکنون فراهم است و بهانه‌ها ديگر کم شده است. اگر دولت نتواند با همراهي مجلس گره اي از مشکلات را باز کند ديگر نمي‌تواند بگويد مجلس با دولت همکاري نکرده است. وي تصريح کرد: در قرارگاه اقتصاد مقاومتي شخص آقاي جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري فرمانده است. رهبري و رئيس‌جمهوري هم از آن پشتيباني کرده اند. مجلس هم همراه است. همه دست به دست هم مي‌توانند موانع را برطرف کنند. بنابراين اگر نهادي است که خارج از ضابطه اين قرارگاه( اقتصاد مقاومتي) عمل مي‌کند مي‌توان آن را به ريل برگرداند.

لاري اضافه کرد: يکي از مشکلات ما در گذشته اين بوده است که برخي از نهادها خارج از مناقصه و مزايده پروژه‌ها را مي‌گرفتند. يا بخش دولتي به جاي واگذاري به بخش خصوصي به شبه دولتي‌ها واگذار شده است. اينها بايد دوباره به بخش خصوصي واقعي واگذار شود. اتفاقا يکي از پايه‌هاي اقتصاد مقاومتي بها دادن به بخش خصوصي است. بايد اقتصاد بخش خصوصي از حاشيه به متن وارد شود. شخص آقاي جهانگيري هم بايد از اختيارات خود در اين رابطه استفاده کند.

وزير اسبق کشور گفت: آقاي جهانگيري و دوستانش ببينند بخش خصوصي در چه نقاطي به حاشيه رانده شده است. تعارف هم نکنند. اگر نهادي در اين باره مقاومت کرد هم از همان تشکيلات اقتصاد مقاومتي که طراحي شده است استفاده کنند.

از رهبري هم کمک بگيرند. اگر فلان نهاد در مقابل يکي از پايه‌هاي اصلي اقتصاد مقاومتي که مردمي‌کردن اقتصاد است مقاومت مي‌کند بايد با آن برخورد شود. نماينده اسبق مجلس ادامه داد: هشت سال کشور آن روش‌هاي غلط را پيش گرفت. طوريکه ديگر رويمان نمي‌شود از آن دوران حتي ياد کنيم. آنهمه اختلاس و دزدي و بريز و بپاش‌ها نشان داد که مشي درستي اتخاذ نشده بود و بايد اصلاح شود. وي به برجام 2 هم اشاره کرد و گفت: آقاي رئيس جمهور در مناسبات بين‌المللي و حل بزرگترين معضل ديپلماسي کشور موفق عمل کرد. لاري افزود: وقتي در حوزه مناسبات بين‌الملل آن مشکل بزرگ را حل کرديم چرا نتوانيم آن را در داخل ادامه دهيم. مشکلات داخلي ما روشن است. بخش خصوصي کاملا از گردونه تاثيرگذاري در اقتصاد حذف شده است که بايد آن را به جايگاه اصلي خود برگرداند. قدرت اثر‌گذاري اجتماعي احزاب ما به حداقل رسيده است که بايست به طور قانونمند و در چارچوب قوانين جمهوري اسلامي ‌احزاب را فعال کرد. وي تصريح کرد: چه کسي قرار است ما را به اهدافمان در سند چشم انداز برساند؟ دولت، مجلس، قوه قضائيه و ساير نهادها و ارگان‌ها در کنار احزاب سياسي . چرا نبايد بتوانيم با مفاهمه و همدلي در عين داشتن سلايق متفاوت کار را پيش ببريم؟ بايد قدم برداريم و به جاي برچسب زدن به يکديگر، اتحاد و انسجام را دنبال کنيم.


 تحليل موضع‌گيري‌هاي انتخابات آمريکا
 از لفاظي درباره تفاهم برجام تا ولع معامله با ايران 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس موضع‌گيري‌هاي کانديداهاي انتخابات آمريکا در مقابل تفاهم برجام را لفاظي دانست و گفت: آمريکايي‌ها به شکلي پنهان دنبال معامله با ايران هستند اما جمهوري اسلامي‌خود را براي سناريوهاي متفاوت آماده کرده است. مرتضي صفاري نطنزي در گفت‌و‌گو با خانه ملت در تحليل وضعيت انتخابات الکترال 2016 گفت: چرخش قدرت در ايالات متحده از يک نظم و سيستم نانوشته برخوردار است. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي‌در ادامه گفت: براساس مکانيسم چرخش قدرت واشنگتن به صورت 2دوره اي کليد کاخ سفيد ميان دموکرات‌ها و جمهوري‌خواهان دست به دست مي‌شود. براساس سنت آمريکايي، احتمال پيروزي جمهوري‌خواهان پررنگ تر از دموکرات‌ها است.

انتخابات متفاوت آمريکايي

وي با بيان اين که رقابت‌هاي انتخابات الکترال 2016 با دوره‌هاي ديگر انتخابات آمريکا متفاوت است، گفت: هيلاري کلينتون به عنوان نخستين کانديداي زن در عرصه انتخابات درون حزبي برگزيده شده است. همسر رئيس‌جمهوري سابق آمريکا تلاش مي‌کند با بهره‌گيري از اين موضوع جامعه زنان، لاتين تبارها و رنگين پوست‌هاي ايالات متحده را همراه خود کند. اين نماينده مجلس دهم با اشاره به برگزيده شدن دونالدترامپ به عنوان کانديداي اردوگاه جمهوري‌خواهان، گفت: ترامپ در ميان سياستمداران آمريکا به عنوان يک پديده متفاوت شناخته مي‌شود. کانديداي جمهوري‌خواهان با تکيه بر سرمايه هنگفت خود از اصول خاصي تبعيت نمي‌کند و به همين دليل مورد توجه قرار گرفته است. صفاري نطنزي گفت: دونالد ترامپ با شعارهاي پوپوليستي تند توانسته تعداد زيادي را با خود همراه کند.

کانديداي جمهوري‌خواهان خود را حافظ ارزش‌هاي آمريکايي مي‌داند و رقباي خود را به انحراف از اصول متهم مي‌کند. وي با تشبيه رقابت نهايي انتخابات الکترال به دوئل گفت: هيلاري کلينتون در نگاه آمريکايي‌ها به لحاظ جنسيتي در مقابل دونالد ترامپ يک بازنده است که توانايي اداره ايالات متحده را ندارد. واقعيت جامعه آمريکا اين است که هنوز نگاه مردسالارانه وجود دارد. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: ظرف 6 ماه آينده احتمال انتشار خبرهاي افشاگرانه در مورد کانديداهاي انتخابات آمريکا پررنگ است. جنگ رواني ميان جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها به نهايت خود خواهد رسيد و اين موضوع مي‌تواند شکاف پيش آمده در مورد ترامپ را در ميان محافظه‌کاران ترميم کند.

لفاظي درباره تفاهم برجام و ايران

صفاري نطنزي با برجسته دانستن اهميت سياست خارجي در انتخابات الکترال گفت: آمريکايي‌ها دوست دارند که رهبري جامعه جهاني را به عنوان يک ابرقدرت در چنگ خود داشته باشند، اين موضوع موجب اهميت سياست خارجي در مناظره‌هاي انتخابات آمريکا مي‌شود. وي در ادامه گفت: جمهوري اسلامي‌به عنوان کشوري که معادلات خاورميانه را ابتدا برهم زد و در ادامه نبض امور را در دست گرفت همواره پاي ثابت مناظره‌هاي انتخاباتي آمريکا بوده است. مساله اساسي اينجاست که در اين دوره باتوجه به تفاهم برجام کانديداهاي هر دو گروه تلاش مي‌کنند با لفاظي سهمي ‌از برجام کسب کنند. نماينده مردم نطنز در مجلس گفت: هيلاري کلينتون در سخنان خود تلاش کرده است دموکرات‌ها را در موضع قدرت معرفي کند. وي مدعي است که با تحريم‌هاي فلج‌کننده ايران را پاي ميز مذاکره کشانده است اما واقعيت اين است که آنها به تفاهم برجام نياز داشتند. وي گفت: دونالد ترامپ با مواضع سرسختانه عليه تفاهم برجام تلاش مي‌کند اقتدار آمريکايي را به نمايش بگذارد. جمهوري‌خواهان همگي مي‌دانند که برجام يک معاهده بين‌المللي با ضمانت شوراي امنيت است که توانايي نقض آن را در عرف بين‌الملل ندارند.

ولع جمهوري‌خواهان براي معامله

عضو کميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس در قياس عملکرد جمهوري‌خواهان و دموکرات‌ها در مورد تفاهم برجام گفت: دموکرات‌ها با رويکردي ظاهرا اعتقادي عمل مي‌کنند در حالي که جمهوري‌خواهان به دنبال معامله هستند. وي گفت: دموکرات‌ها با وضع تحريم‌هاي خصمانه همواره تلاش کرده اند برنامه‌هاي خود را عملياتي کنند اما جمهوري‌خواهان به دليل روابط پيچيده با سرمايه داران غول‌هاي نظامي‌، نفتي و صنعتي همواره به دنبال حفظ منافع مالي آمريکا بوده اند.

پارادوکس عملکرد کنگره و سنا با تفاهم برجام

صفاري نطنزي با پيش کشيدن مواضع خصمانه کنگره و سنا گفت: مساله اساسي براي جمهوري‌خواهان اين است که آنها نمي‌خواهند روابط با ايران به کام دموکرات‌ها تمام شود. وي در ادامه افزود: کنگره و سناي آمريکا در عملکرد ايالات متحده همواره تاثير داشته اند اما قدرت غالب در چنگ کاخ سفيد است. به طور طبيعي جمهوري‌خواهان حاکم بر کنگره و سنا تلاش مي‌کنند سرعت اوباما را تا پيش از انتخابات الکترال کاهش دهند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: رئيس جمهوري آينده آمريکا اگر جمهوري‌خواه باشد قطعا کنگره و سنا به صورت يک دست عمل خواهند کرد. وي گفت: ترامپ در مواردي نشان داده است که مواضع خود را به شکلي فاحش تغيير مي‌دهد، با توجه به اين موضوع تغيير رويکرد کانديداي جمهوري‌خواهان در صورت پيروزي نسبت به تفاهم برجام دور از ذهن نيست. نماينده مردم نطنز در مجلس با بيان اين که در جامعه سياسي آمريکا لابي‌هاي متفاوتي تاثيرگذار هستند، گفت: لابي‌هاي صهيونيستي نظير آيپک و جي استريت، لابي‌هاي اعراب، لابي‌هاي اسلحه، لابي‌هاي نفت تاثير‌گذار هستند. صهيونيست‌ها و اعراب از تفاهم برجام خشنود نيستند و تلاش مي‌کنند روند اجراي تعهدات آمريکا به ايران را مختل کنند. وي همچنين گفت: نکته پنهان در انتخابات آمريکا اينجاست که هيلاري به دليل ضعف مالي تحت تاثير اعراب و صهيونيست‌ها قرار دارد و در آينده ممکن است باتوجه به کمک‌هايي که گرفته مواضع تندتري عليه ايران اتخاذ کند. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: نقض برجام يا طراحي‌هاي تحريم‌هاي جديد که در واقع ناقض تعهدات آمريکا در جريان مذاکرات 1+5 است به عنوان يک احتمال جدي در تهران مطرح است و جمهوري اسلامي‌سناريوهاي متفاوتي را براي پاسخ به بدعهدي طرف مقابل آماده کرده است. صفاري نطنزي تاکيد کرد: دانش هسته اي جمهوري اسلامي‌کاملا بومي‌و برگشت پذير است. مادامي‌که طرف‌هاي مقابل به تعهدات خود عمل کنند ايران نيز به آنچه که متعهد شده عمل خواهد کرد اما باتوجه به بسترهاي قانوني موجود هرگونه بدعهدي با مقابله به مثل ايران مواجه خواهد شد. گفتني است که پنجاه و هشتمين انتخابات رياست‌جمهوري ايالات متحده آمريکا سه‌شنبه ‎18 آبان 1395 برابر 8 نوامبر 2016 ميلادي برگزار خواهد شد.


 فاضل لنکراني:‌
 حزب‌الله در کنار ايران مانع سقوط کشورهاي اسلامي‌شد 

رئيس مرکز فقهي ائمه اطهار(ع) گفت: حضور به موقع نيروهاي حزب‌الله در صحنه نبرد با داعش و ساير گروه‌هاي تکفيري در کنار حمايت‌هاي مستشاري ايران مانع از سقوط کشورهاي اسلامي‌منطقه و نابودي اسلام شد. به گزارش ايرنا، آيت‌الله محمد جواد فاضل لنکراني در جمع استادان، عالمان و طلبه‌هاي حوزه علميه قم افزود: امروز حزب‌الله نعمتي الهي براي مسلمانان جهان است و اگر نيروهاي جبهه مقاومت نبودند اسرائيل بسياري از کشورهاي منطقه حتي عربستان سعودي را هم اشغال مي‌کرد و مسلمانان و شيعيان در بدترين وضعيت به سر مي‌بردند، اما با اين حال حاکمان سعودي بزرگترين دشمن حزب‌الله هستند. وي با اشاره به اهميت سفر جمعي از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم به لبنان و اعلام حمايت از راهبردهاي حزب‌الله در منطقه گفت: اين سفر پيامي‌بود به جهان اسلام که حوزه علميه قم و عالمان دين براساس وظيفه ديني و شرعي خود از مظلومان در برابر ستمگران حمايت مي‌کنند. در خرداده ماه سال جاري هياتي به نمايندگي از جامعه مدرسين حوزه علميه قم در جريان سفر به لبنان با سيد حسن نصرالله دبيرکل حزب‌الله لبنان ديدار کردند.


 هرآنچه ظريف تا به حال انجام داده است 
نويسنده : رضا جلالي*

اظهار‌نظرها و تحليل‌هايي که تاکنون در اين رابطه منتشر و ارائه شده‌اند را بطور کلي مي‌توان در دو گروه مجزا تقسيم‌بندي نمود:

گروه نخست شامل آن دسته از اظهارنظرهاست که معتقدند روي کار آمدن دکتر حسن روحاني که به عنوان چهره‌اي ميانه‌رو و اعتدال گرا شناخته مي‌شود موجب ايجاد گشايش در سياست خارجي جمهوري اسلامي‌شده و متعاقبا مقدمات حل و فصل بسياري از مناقشات موجود فيمابين ايران و غرب از جمله مناقشه هسته‌اي و بحث رابطه با آمريکا فراهم خواهد شد. اين گروه از صاحبنظران که درک صحيحي از مسائل ايران و قانون اساسي و اصول و مباني سياست خارجي کشور ندارند، به زعم خود سياست خارجي ايران را نه متکي به «سيستم» بلکه متکي به «شخص» پنداشته و با اين اعتقاد که چون تغيير دولت‌ها در ايران سبب تغيير رويکردها و رهيافت‌هاي سياست خارجي نيز مي‌شود، لذا بر اين باورند که رياست‌جمهوري دکتر روحاني نيز قاعدتاً موجب تغيير و دگرگوني سياست خارجي ايران نيز خواهد شد. در واقع اين گروه تصميم‌گيري در زمينه سياست خارجي جمهوري اسلامي‌را جزء وظايف و اختيارات رئيس جمهوري تلقي مي‌کنند.

اما گروه دوم، برخلاف گروه نخست که سياست خارجي ايران را بر اساس داده‌هاي ذهني خود و نه مبتني بر واقعيات موجود در قانون اساسي ايران تحليل مي‌کنند، اساساً بر اين باورند که دکتر حسن روحاني استراتژي هسته‌اي جمهوري اسلامي‌را تغيير نخواهد داد. اين دسته از تحليلگران در توجيه نظريه خود مي‌گويند تصميم‌گيري در زمينه سياست خارجي جمهوري اسلامي‌ايران نه در اختيار شخص رئيس‌جمهور، بلکه در اختيار مقام معظم رهبري است. در واقع اين گروه که اعتقادشان بر اين است که دکتر روحاني نه «جهت گيري‌ها» و رويکردهاي کلان بلکه «فضا» مناسباتي موجود بين ايران و غرب را داده و فصل جديدي در تعامل با غرب بازخواهد گشود؛ چرا که تغيير در جهت‌گيري‌هاي کلي نظام از اختيارات رهبري است. ديدگاه روحاني در دوره رقابت‌هاي انتخاباتي گرچه تا حدودي مشخص شد اما نگاه وي به جهان و جايگاه ايران در عرصه بين‌المللي در اولين نشست خبري که چند روز بعد از انتخابات برگزار شد، نشان داده شد.

رييس‌جمهوري منتخب در زمينه سياست خارجي و ديپلماسي با صراحت اعلام کرد که به دنبال رابطه و تعامل با کشورهاي دنيا بر‌اساس احترام متقابل است و اين اقدام نه تنها به نفع ايران بلکه به نفع همه جهان است. بي‌ترديد گفتمان حاکم بر سياست خارجي دولت يازدهم جمهوري اسلامي‌ايران گفتمان اعتدال خواهد بود. اين گفتمان نيز يکي از خرده گفتمان‌هاي کلان گفتمان اسلام‌گرايي است.

اعتدال به معناي ايجاد توازن ميان آرمان و واقعيت در مسير جهت دادن واقعيات به سمت آرمان‌ها است. گفتمان اعتدال در سياست خارجي دولت تدبير و اميد حرکت واقع بينانه، خودباورانه، متوازن و هوشمندانه از تقابل به گفت‌وگو، تعامل سازنده و تفاهم به منظور ارتقاي جايگاه، منزلت، امنيت و توسعه کشور مي‌باشد. عناصر مختلف قدرت در ايران نبايد اين گفتمان را نبايد به مثابه گسست گفتماني در سياست خارجي ايران تلقي کنند.

زيرا، اين گفتمان در عين افتراقات و تفاوت‌ها با ساير خرده گفتمان‌هاي پيشين در سياست خارجي جمهوري اسلامي‌ايران نقاط مشترک زيادي نيز با آن‌ها دارد. براي نمونه مفهوم« تکريم» در سخنان دکتر روحاني در روز تحليف در مورد رفتار غربي‏‌ها نشان از اهميت سوژگي در سياست خارجي جمهوري اسلامي‌ايران در دولت يازدهم است. مهمترين مفهوم مستتر در گفتمان اعتدال در سياست خارجي‌ جمهوري اسلامي‌ايران تعامل موثر و سازنده است.

اصول سياست خارجي دولت يازدهم:

شايد بتوان اصول بنيادين سياست خارجي روحاني را از سخنراني وي در مراسم تحليف در مجلس شوراي اسلامي‌در تاريخ 13 مرداد 1392 استنباط کرد که گفت: «در عرصه سياست خارجي، با قاطعيت‌ تمام و به عنوان منتخب مردم شريف ايران، اعلام مي‌دارم که جمهوري اسلامي‌ايران در پي صلح و ثبات منطقه است. ايران لنگرگاه ثبات در اين منطقه پرآشوب است. ما در پي‌ تغيير مرزها و دولت‌ها نيستيم. نظام سياسي هر کشور به خواست و اراده عمومي‌مردم آن کشور بستگي دارد. ما با هرگونه دگرگوني در نظام‌هاي سياسي از طريق مداخلات خارجي مخالفيم و بکارگيري زور را نقطه مقابل‌ مردم‌سالاري و حق تعيين سرنوشت ملت‌ها مي‌دانيم.

مخالفت و ستيز با هرگونه زورگويي، سلطه و تجاوز مخصوصا تعرض نظامي، جزيي از فرهنگ اسلامي، انقلابي و ايراني ماست.

آرامش و ثبات در همه مناطق پيراموني ما نه فقط يک آرزو و خواست، بلکه نياز و ضرورتي همه جانبه براي جمهوري اسلامي ‌ايران است.

تلاش‌ همه‌جانبه براي پايان دادن به ناآرامي‌ها، برادرکشي‌ها، خشونت‌هاي فرقه‌اي و قبيله‌اي و بي‌عدالتي‌ها در هر نقطه از جهان خواست قطعي همه ملت‌ها در جامعه جهاني است. در تعاملات بين‌المللي، دولت تلاش خواهد نمود تا با ايجاد اعتماد متقابلِ بهتر و بيشتر بين ايران و کشورهاي منطقه و جهان، امنيت ملي و پيراموني خود را گسترش دهد.

شفافيت، کليد گشودن باب اعتماد است. شفافيتي که از آن سخن مي‌گوييم، نمي‌تواند يک طرفه و بدون ساز و کارهاي اجرايي و عملي در روابط دوجانبه و چندجانبه باشد.

تنش‌‌زدايي، ايجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده مسير حرکت ما را روشن خواهد کرد. با صراحت تاکيد مي‌کنم که ايران هيچگاه سر جنگ با دنيا نداشته است. ما تمامي‌تلاش‌هاي خود را معطوف به مهار جنگ‌طلبان و جنگ افروزان خواهيم کرد. ملتي را که با برخورداري از انسجام ملي و با مشارکت گسترده و در کمال آرامش و امنيت در انتخابات شرکت مي‌کند، نمي‌توان با تحريم به تسليم واداشت و يا به جنگ تهديد کرد بلکه تنها راه تعامل با ايران، گفت‌وگو از جايگاه برابر، اعتمادسازي متقابل و احترام دوجانبه، تنش‌زدايي و کاستن از خصومت‌هاست. تعامل سازنده براساس احترام متقابل و منافع مشترک و از موضع برابر، مبناي روابط ما با ساير کشورها را تشکيل خواهد داد و بر اين اساس، متناسب با رفتار و برخورد طرف‌هاي مقابل در جهت بهبود و ارتقاي روابط حرکت خواهيم کرد.

به صراحت مي‌گويم اگر پاسخ مناسب مي‌خواهيد، نه با زبان تحريم، که با زبان تکريم با ايران سخن بگوييد» در اين چارچوب و با توجه به سخنان و پيام‌هاي رييس جمهوري در موقعيت‌هاي مختلف مي‌توان شاخص‌هاي سياست خارجي حسن روحاني در يک سال گذشته را در چند محور اصلي دسته‌بندي کرد:

الف) تدبير و اعتدال در سياست خارجي: يکي از موضوعات مهم در بحث سياست خارجي استفاده از همه ابزارها در کنار اتخاذ روش هوشمندانه و منطقي و دوري از تندروي در سياست خارجي است. از آن‌جا که شعار دولت يازدهم اعتدال بوده است، اين رويه در جاي جاي سخنان رييس دولت ديده مي‌شود.

ب) تعامل با جهان: يکي از مهم‌ترين مباحثي که روحاني در سنوات اخير به دنبال آن بوده و به همين دليل وزارت امور خارجه را به يکي از فعال‌ترين نهادهاي نظام تبديل کرده است، پيگيري سياست تعامل‌گرايي با جهان بوده است. در اين چارچوب ايران با ارايه چهره‌اي مثبت براي حل مسايل مختلف بين‌المللي علاقمندي خود را به تعامل با همه کشورهاي جهان براي حل موضوع‌هاي مختلف نشان داده است. نمونه اين رويکرد را هنگامي‌شاهد بوديم که بسياري از کارشناسان داخلي و خارجي، گفت‌وگوهاي هسته‌اي را بي‌ثمر مي‌دانستند اما تاکيد بر ادامه رايزني‌ها و تعامل نشان‌ داد که براي ايران، دوري از انزوا و تلاش براي ورود در عرصه‌هاي جهاني موفقيت‌‌آميز خواهد بود و نه تنها امري شدني بلکه ضروري است.

ج) رعايت احترام متقابل: قدرت‌هاي جهاني سعي دارند در مناسبات بين‌المللي با نگاه از بالا به پايين، خواسته‌هاي خود را در تعاملات بين‌المللي بر‌ کشورهاي ضعيف تحميل کنند اما روحاني از همان ابتداي دوران رياست جمهوري بر لزوم رعايت حقوق و احترام مردم ايران براي رسيدن به صلح و حل مشکلات تاکيد کرد.

د) ديپلماسي برد-برد: اين از اصول ديپلماسي در روابط بين‌الملل است که در مذاکرات، همه طرف‌ها با چانه‌زني برخي امتيازات را مي‌دهند تا برخي منافع را تصاحب کنند. اکنون دوران بازي با حاصل جمع‌ صفر در روابط ميان کشورها که برد يک طرف متضمن باخت طرف ديگري باشد به سر آمده است و تعاملات با رويکرد حاصل جمع مثبت دنبال مي‌شود که در آن هر دو طرف با رضايت و نه از روي اکراه توافقي را مي‌پذيرند و در عين اينکه امتيازاتي را کسب مي‌کنند امتيازاتي را به رقيب خود مي‌دهند.

ه) نفي خشونت و افراط‌گرايي: يکي از محورهاي اصلي و بين‌المللي در سياست خارجي روحاني نفي هرگونه خشونت در جهان بوده است. وي با اين ذهنيت حتي توانست در اولين حضورش تاثير شگرفي در نشست مجمع عمومي‌سازمان ملل ايجاد کند؛ به گونه‌اي که با ارايه پيشنهاد جهان عاري‌ از خشونت و افراطي‌گري، نظرها را به خود جلب کرد و توانست تاثير بسيار زيادي بر افکار عمومي ‌مردم جهان داشته باشد.

و) ارتقاي روابط با کشورهاي منطقه: بهبود روابط با کشورهاي‌ منطقه يکي از محورهاي اصلي در سياست خارجي روحاني بوده است؛ به گونه‌اي که اولين سفر خارجي وي پرداختن به اجلاسي با حضور مقام‌هاي بسياري از کشورهاي منطقه بوده است.

روحاني در يک سال گذشته با بيشتر سران ارشد کشورهاي همسايه ديدار مستقيم داشته است و در گفت‌وگوها بر تلاش ايران در ارتقاي روابط اقتصادي و سياسي با کشورهاي همسايه و دوست تاکيد کرده است.

روحاني در ديدار با مقام‌هاي کشورهايي همچون ارمنستان، کويت، قطر، عراق، افغانستان، پاکستان و ديگر کشورهاي همسايه، يا در گفت‌وگوهاي تلفني با اشاره به اشتراکات تاريخي، فرهنگي و جغرافيايي و ظرفيت‌هاي موجود بر لزوم نزديکي و همکاري بيشتر کشورها تاکيد داشت. وي در ديدار با امير کويت گفت: جمهوري‌ اسلامي‌ايران آمادگي دارد تا با همه کشورهاي منطقه به ويژه کويت‌ در راستاي تقويت ثبات و امنيت منطقه، مشارکت و تعامل بيشتري داشته باشد.

ز) دفاع از مظلوم و توجه به موضوع فلسطين: جمهوري اسلامي‌ايران در طول تاريخ 36 ساله بعد از انقلاب هميشه بر موضع خود در دفاع از مظلوم تاکيد داشته و دارد. از جمله مهمترين مسايل منطقه و جهان اسلام نيز در طول ساليان اخير موضوع فلسطين بوده است و حسن روحاني نيز در اولين سال رياست جمهوري خود به اين موضوع از منظر تدبير نگريست. وي در گفت‌وگو با شبکه «ان بي سي» گفت: من تاريخ دان نيستم. من يک سياستمدار هستم. اما آنچه براي ما مهم است، اين است که ملت‌هاي منطقه و جهان به هم نزديک بشوند و بتوانند جلوي ظلم و تجاوز را بگيرند. آن‌چه مي‌توانم بگويم اين است که مردم فلسطين بايد از آوارگي در بيايند، از ظلم خارج شوند و به خانه‌هاي‌شان برگردند. روحاني در مجمع عمومي‌سازمان ملل نيز ابراز داشت: آن‌چه بر مردم مظلوم فلسطين مي‌رود، چيزي جز يک خشونت ساختاري نيست. سرزمين فلسطين در اشغال است. حقوق اوليه فلسطينيان به طور فاجعه باري نقض مي‌شود و آن‌ها از بازگشت به خانه، محل تولد و دسترسي به سرزمين مادري محروم اند. جناياتي که بر مردم بي‌گناه فلسطين مي‌رود، خشونت نهادينه‌ا‌ي را به نمايش مي‌گذارد که براي توصيف آن، «آپارتايد» مفهوم و واژه کم‌وزني به نظر مي‌آيد.

*استاد علوم سياسي

منبع:ايسنا


 «ماه رمضان و قرآن»(7) 
نويسنده : سيدرضا اکرمي

 

1) با تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان که تلاوت هر آيه قرآن معادل ختم قرآن پاداش دارد و از خداي متعال صادقانه و طاهرانه مي‌خواهيم در تلاوت قرآن توفيق الهي را داشته باشيم، مي‌رسيم به آيه 26 سوره بقره که فاسقان را به ما معرفي مي‌کند و مي‌فرمايد فاسقين کساني هستند، که عهد خود را با خدا مي‌شکنند «الذين ينقضون عهدالله بعد ميثاقهم» و دستورات الهي را قطع مي‌نمايند و آن هم امور ارتباطي «از صله رحم و ارتباط مردمي و ايماني» را ناديده مي‌گيرند و در روي زمين افساد مي‌کنند و اينان بي‌شک زيان کار مي‌‌باشند.

2) همه پيروان قرآن بدانند، عهد و پيمان چون امانت و امانت‌داري و نيکي به پدر و مادر در مکتب اسلام جايگاه والا دارند و احدي حق ندارد جايگاه امانت را ناديده بگيرد و نيکي به پدر و مادر و از جمله عهد و پيمان را بشکند «ثلاثه لاعذر لاحد فيها، اداء الامانه الي البر و الفاجر و الوفاء به عهد للبر و الفاجر و بر الوالدين برين کانا او فاجرين» اين سه اصل در کنار يکديگرند و حرمت آنها در هر شرائطي حفظ شود. همه زندگي انسان‌ها با عهد و وعده و پيمان و قرارداد مي‌چرخد و با رعايت آن زندگي قوام مي‌يابد و با نقض آن رشته زندگي مي‌گسلد و پنبه مي‌شود و ارتباط داشتن و صله رحم‌ ريشه‌هاي زندگي را محکم و مستحکم مي‌سازد و فاسقان اين دو اصل قطعي و حتمي زندگي را ناديده مي‌گيرند و شگفت‌آور است که خداي متعال موضوع را به کفر خداوندي مرتبط مي‌سازد و گويا خداي ناکرده با نقض ‌پيمان و قطع صله رحم و ارتباط جامعه ديني، به خدا ناشناسي مي‌رسيم، با اين که مي‌دانيم روزي نبوديم و به وجود آمديم و سپس اين مسير تداوم مي‌يابد.

3) در سخني يادآو‌ر شدم که مبحث خلقت «جهانيان» موضوعي ساختاري و زيربنائي مي‌باشد و پرداختن به آسمان‌هاي هفت‌گانه «که هنوز پيچيده مي‌باشد» آن هم با ضابطه و قاعده روشن «هو الذي خلق لکم ما في‌الارض جميعا ثم استوي الي السماء فسواهن سبع سماوات» و در انتهاي آيه، دانايي خود را نسبت به همه چيز «و هو بکل شي عليم» اعلام مي‌دارد. در اين آيه 2 سطري، خلقت جهانيان و هفت آسمان و آگاهي خداوند بر همه چيز به صورت يک مثلث بازگو مي‌شود و خداوند از پيروان قرآن مي‌خواهد در آن بينديشند و از آن بهره‌برداري صحيح «و هو الذي خلقکم، لکم ما في‌الارض جميعا» بنمايند. مطالعه و درايت موضوع مطالعه بسيار مهم ست و بهره کاري از آن داشتن نيز امري مهم مي‌باشد.

برگ درختان سبز در نظر هوشيار

هر ورقش دفتري است معرفت کردگار

4) در آيه سي‌ام سوره بقره به موضوع مهم خلافت و جانشيني انسان مي‌رسيم که مي‌فرمايد: «و اذ قال ربک للملائکه اني جاعل في الارض خليفه» به فرشتگان اطلاع دادم مي‌خواهم در کره زمين، خليفه قرار دهم، آن هم از نوع انسان، که بلافاصله قسمت منفي انسان را که افساد در زمين و خونريزي جنس خود را به رخ کشيدند و از عبادت خود در حمد خداوند و تقديس وي را مطرح نمودند و خداوند به دفاع از خلافت انسان و عملکرد خود پرداخت و به طور دربسته فرمود «اني اعلم ما لا تعلمون» من حقيقتي را مي‌بينم و اطلاع دارم که شما از آن آگاهي نداريد.

نکته: فرشتگان چگونه از کارنامه انسان خبردار بودند و از افساد و خونريزي او اطلاع داشتند؟ که گفته مي‌شود، قبل از خلقت آدم ابوالبشر و حوا، آنان حيات و زندگي داشته و چنين کارنامه‌اي را به نمايش گذارده بودند و يا اينکه کارنامه انسان آتي را اطلاع يافتند و به دليل اين آگاهي از روي ناراحتي و تاسف، اين اظهارات را ابراز نمودند، خداوند از خلقت انسان آتي دفاع نمود و فرمود «اني اعلم ما لا تعلمون» مسائلي را درباره انسان مي‌دانم که شما از آن آگاهي نداريد. شگفت اينکه در تمام قرآن يک بار جمله «اني اعلم ما لا تعلمون، بقره 30» آمده است.