نسخه شماره 4039 - 1395/02/27 -


تلنگر


پيشنهاد


چهره‌ها


پژواک


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

- رئيس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت صنعت با اشاره به اخطار اين وزارتخانه به واردکنندگاني که با واسطه، نمايندگي خودروسازان خارجي را دارند، گفت: اخذ نمايندگي فقط بايد از کمپاني مادر باشد.

کاش اين عزيزان وزارت صنعتي کمي هم از اين جسارت و صلابت خود را در راستاي سامانبخشي به نابساماني‌هاي خودروسازان داخلي مصروف مي کردند!

- جمعي از دانشجويان و نمازگزاران تهراني در اعتراض به ويژه‌خواري و زندگي اشرافي عرفي شده در ميان برخي از مديران و مسئولان کشور بعد از نماز عبادي سياسي جمعه تجمع کردند.

احتمالا اين عزيزان مقياس واحدي براي مبالغ دريافتي مديران دولت‌هاي مختلف ندارند. زيرا فقط کارانه مديران برخي بانک‌ها در دولت قبلي چندين برابر حقوق همين مديران ويژه خوار بيمه بود.

- امام جمعه مشهد با اشاره به حادثه قتل ستايش گفت: ريشه اين اتفاقات که گهگاه با آنها رو به رو مي‌شويم و ملت را تکان مي‌دهد در ناامني اخلاقي و اجتماعي است.

...اما علت العلل تمام ناامني‌هاي اخلاقي و اجتماعي کشور اصلاح‌طلبانِ فتنه‌گرِ حامي دولت يازدهم است!

- انتقاد علم‌الهدي از بازداشت منتشر کننده عکس خانم مينو خالقي!

تصور کنيد که اگر اين بازداشتي عزيز، عکس يک نماينده اصولگراي نزديک به بعضي‌ها را منتشر مي کرد، آنوقت دستگيري ايشان از اوجب واجبات بود!


 پيشنهاد 
نويسنده : جواد لگزيان

پرتقال خوني

اين رمان شرح خم و راست شدن‌هاي ستون يک خانواده است، که عشق از آن حفاظت مي‌کند؛ عشقي مادرانه که نازلي را به آن سوي مرزها مي‌کشاند تا براي فراهم کردن آسايش پسرانش، تن به خطر بسپارد و پا بر مرز مرگ و زندگي بگذارد. نازلي دلال اجناس دست دوم ثروتمندان است. او با داشتن همسري منفعل و بي‌اراده تصميم به اداره کردن خانواده‌اش گرفته و با توجه به مخالفت‌هاي افراطي پدرشوهري سلطه‌جو، يک بوتيک لباس را نيز اداره مي‌کند. تصادفي او را در باغ پرتقال خانه نشين کرده، جايي که نازلي از کودکي از آن متنفر است. باغ براي نازلي هيولايي است که بايد برايش پول خرج کند. زندگي مرتاض‌وارانه‌ خانه‌ پدري و همسر، او را از باغ و مسائل جانبي‌ مربوط به باغ متنفر کرده است.خانه‌نشيني و مسئوليت‌هاي اجباري نازلي در باغ، باعث ايجاد تغييراتي در نگاهِ نازلي به باغداري مي‌شود اما...

«پرتقال خوني» برنده‌ جايزه‌ رمان اول ماندگار، نخستين رمان پروانه سراواني متولد سال 1355، داراي مدرک کارشناسي ارشد زبان و ادبيات فارسي است که فعاليت‌هاي ادبي خود را از نوجواني و با انتشار شعرهايش در روزنامه‌ها و مجلات آغاز کرده. از اين نويسنده تا کنون مجموعه شعر «صبحانه دونفره» و رمان «پشتِ کوچه‌هاي ترديد» منتشر شده است.

رمان «پرتقال خوني» به قلم پروانه سراواني در 258 صفحه منتشر شده است.

مرد ِبي‌زبان

اگر روزي بيدار شويم و بفهميم هيچ به ياد نمي‌آوريم، چه مي‌کنيم؟ نه خود را بشناسيم، نه اطرافيان؛ نه مکان را بشناسيم، نه سرزميني که در آن به سر مي‌بريم؛ حتي زبان‌مان را به ياد نياوريم، نتوانيم حرف بزنيم. در آن صورت، با فراموشي، با فقدان چه مي‌کنيم؟ هويت‌مان چه مي‌شود؟ از کجا به هستي خود معنا مي‌بخشيم؟ به ارتباط، به فرهنگ، به ماهيت چگونه مي‌رسيم؟

ماراني داستان امروز را در پاسخ به اين سوال نوشته است.ديه‌گو ماراني، رمان‌نويس، مترجم و مقاله‌نويس ايتاليايي در سال 1959 در «فرارا» به دنيا آمد و تا‌به‌حال هشت رمان به چاپ رسانده است که معروف‌ترين آن‌ها همين «مرد بي زبان» است که به چندين زبان ترجمه شده و جايزه ادبي «گرينتزانه کاوور» را نيز نصيب او کرده است. از رمان‌هاي ديگر او مي‌توان به ماجراهاي بازرس کابيلو، مترجم و آخرين ووستاک اشاره کرد. رمان «مرد ِبي‌زبان» نوشته «ديه‌گو ماراني» ترجمه‌ «مجتبي ويسي» در 248 صفحه توسط «نشر آموت» منتشرشده است.


 چهره‌ها 

27 ارديبهشت‌؛ به ياد آيت‌الله بهجت

فاضل گيلاني

آيت‌الله محمدتقي بهجت در شب جمعه برابر با 2 شهريور 1295 برابر با 25 شوال 1334 در خانواده‌اي ديندار، در شهر فومن واقع در استان گيلان، چشم به جهان گشود. نخستين رويداد مهم در زندگي وي، از دست دادن مادر در شانزده ماهگي بود. تحصيلات ابتدايي را در مکتب‌خانه ملاحسين کوکبي فومني واقع در فومن گذراند و در همان شهر به تحصيل مقدمات علوم اسلامي در حوزه علميه پرداخت. در 13 سالگي پدرش که شوق وي به کسب علم را ديد، او را همراه يکي از دوستانش که قصد تشرف به عتبات داشت، به کربلا فرستاد. در سال 1352 هـ ق براى ادامه تحصيل به«نجف اشرف» رهسپار شد و سطح عالى علوم حوزه را در محضر آيات عظام به پايان رساند. استاد محمدتقي بهجت پس از شانزده سال اقامت در عراق در سال 1324 هجري شمسي به توصيه پزشکان و به دليل بيماري به ايران بازگشت. مدت چنداني نگذشته بود که ازدواج کرد. چند ماهي را در فومن ماند تا اينکه تصميم گرفت دوباره به حوزه‌ علميه‌ نجف برود. اما اين بار بر آن شد که در مسير راه و هم‌زمان با پرداختن به امور گذرنامه، چندي در شهر قم ساکن شود، تا با حوزه علميه قم آشنايي بيشتري پيدا کند، سپس عازم نجف گردد. بدين‌رو در شوال سال 1364 ق. برابر با 1324 خورشيدي، عازم قم شد. بيش‌از چندي از حضورش در قم نگذشته بود که در 28 صفر سال 1365 ق.، برابر با سال 1325 ش. پدر خود را نيز از دست داد. ماه‌هاي سکونت در قم با خبرهايي ناگوار که از نجف مي‌رسيد، همراه بود؛ درگذشت سيد ابوالحسن اصفهاني در ذي‌الحجه 1365 ه‍. ق؛ و ميرزا علي قاضي در ربيع‌الاول 1366 ق. او را به سوگ نشاند. اين اخبار و فوت پدر، وي را برآن داشت که در شهر قم سکني گزيند. و در آنجا تحصيلات خود را با حضور در جلسات درس خارج ادامه دهد. آيت‌الله بهجت دير اقدام به انتشار رساله توضيح المسائل کرد. استدلالش اين بود؛ صبر کنيد همه رساله خود را نشر دهند. بعد اگر کسي ماند و از ديگران تقليد نکرد و فقط خواست از من تقليد کند، آن وقت رساله مرا منتشر کنيد. بهجت، هرروز صبح‌ها بعد از تعقيبات نماز صبح و طلوع آفتاب، به حرم حضرت معصومه مي‌رفت و در مسجد شهيد مطهري به عبادت مي‌پرداخت. از آيت‌الله بهجت دستورالعمل‌هاي اخلاقي فراواني به جا مانده است. تکيه اين دستورالعمل‌ها، بيش از هر چيز، بر انجام واجبات، ترک محرمات و رفتار بر طبق موازين ديني و اسلامي است. آيت‌الله محمدتقي بهجت در ساعت 14 و 30 دقيقه 27 ارديبهشت 1388 در سن 92 سالگي به علت ايست قلبي درگذشت.


 پژواک  

اما واگر هاي ترميم کابينه

يادداشت: مدتي است در عرصه سياسي کشور به ويژه در ميان حاميان و هواداران دولت يازدهم از ضرورت تغيير و تحول در کابينه دولت يازدهم سخن به ميان مي‌آيد. در اين راستا دکتر روحاني بايد براي برون‌رفت از شرايط موجود و ارائه کارنامه موفق در سال96 چاره‌اي بينديشد. اگر تدبير لازم صورت نگيرد، مجلس دهم براي نشان دادن استقلال و عدم وابستگي به دولت ساکت نخواهد بود و اين احتمال وجود دارد برخي از اعضاي کابينه با استيضاح نمايندگان مجلس برکنار شوند. اگر دولت نخواهد تغييراتي در کابينه ايجاد کند نتيجه چنين خواهد شد که دست آقاي روحاني و تيم تدبير و اميد براي اقدامات اثرگذار و مطلوب در يکسال باقيمانده بسته خواهد شد و از سوي ديگر اقبال به روحاني در انتخابات 96 هم تحت تاثير قرار مي‌گيرد.

طرح مجلس، گرفتاري هاي بيشتر براي دولت ايران

يادداشت: موضوع پيگيري غرامت خسارت‌هاي وارده ناشي از اقدامات امريكا به كشورمان پيش از هر چيز موضوعي است كه جزو وظايف ذاتي دولت محسوب مي‌شود و نياز به تصويب قانون ندارد. دولت ايران به شكل طبيعي موظف است تا اين دست مسائل را پيگيري حقوقي كند. اما جداي از اين طرح اخير نمايندگان داراي نقاط ضعف جدي است كه مي‌تواند موضوع دريافت غرامت از طرف كشورمان را پيچيده‌تر و حتي غيرممكن كند. متاسفانه دولت ايران امكانات و اموالي را در خاك امريكا دارد كه به اين كشور اجازه مي‌دهد احكام دادگاه‌هاي خود عليه ما را به اجرا بگذارد. حال آنكه ما در ايران چنين موقعيتي را نداريم. متن تهيه‌شده توسط نمايندگان مجلس مي‌تواند در مقام مطالبه و يك آرزوي سياسي بسيار متين و قابل تامل باشد اما از منظر حقوقي نخواهد توانست ما را به سمت گرفتن حقوق‌مان پيش ببرد...

طرح هاي ناپخته براي نظام بانکي

سرمقاله: وجود نقص در قوانين بانکي هم کشف جديدي نيست. تنها تفاوت، ايجاد وفاق ملي بر وجود مشکل در عرصه بانکداري و نياز به حل اين مشکلات است که امر مبارک و تازه‌اي است. با اين حال، به‌نظر مي‌رسد هم طرحي که مجلس شوراي اسلامي براي اصلاح نظام بانکي تهيه کرده و هم لايحه‌اي که از سوي سياست‌گذاران اين حوزه تهيه شده، بيشتر به شاخ‌‌وبرگ امور پرداخته‌اند. به نظر مي‌رسد هر دو تدبير اتخاذ شده براي بازنگري ريشه‌اي در صنعت بانکداري به عنوان يک ضرورت اصلي پاسخ مناسبي ندارند.

مجلس دهم، يار دولت دوازدهم!

همدلي - سرمقاله: محدوديت‌هاي روحاني در برخي وزارتخانه‌ها و زيرمجموعه‌هاي وزارت کشور بي‌ترديد متاثر از فضاي مجلس نهم و البته تا حدودي تمرکز دولت روي سياست خارجي و التفاط اندک به سياست داخلي بود که باعث شد برخي کارشناسان در اين رابطه هشدارهايي را مطرح کنند. حال قريب به يک سال از عمر دولت يازدهم باقي مانده و اگر روحاني مي‌خواهد به برخي ديگر از برنامه‌هاي خود در داخل جامه عمل بپوشاند و به چهارساله دوم رياست جمهوري‌اش بينديشد، بايد با تدبير و حساسيت بيشتري از شرايط موجود استفاده کند. درواقع تشکيل مجلس دهم و ورود اکثريت نمايندگان همسو با دولت بهترين فرصت را براي دکتر روحاني به وجود آورده تا برخي تغييرات و برنامه‌هايي را که با وجود مجلس نهم قابليت اجرا نداشت عملياتي کند.

ضرورت سرمايه گذاري در بخش سلامت

فرهيختگان- يادداشت: بخش سلامت علاوه‌بر نکاتي که موردنظر وزارت بهداشت است، در نگاه اول در بعد ارتقاي کيفيت بهداشت در کشور داراي اهميت است و در نگاهي ديگر مي‌توان اين اهميت را از منظر وزارتخانه‌هايي مانند اقتصاد، وزارت‌خارجه و ساير وزارتخانه‌هايي که مستقيما با وزارت بهداشت ارتباطي نداشته‌اند، بررسي کرد؛ زيرا اين بخش از يک سو در شاکله اقتصادي کشور و از سوي ديگر در مناسبات بين‌المللي و منطقه‌اي ايران مي‌تواند نقش بسيار مهمي را ايفا کند. بنابراين غير از بخش بهداشت که براي ما ضرورت دارد و داراي اهميت است، سرمايه‌گذاري‌ها و تامين منابع مالي براي ارتقاي کيفيت بهداشتي کشور در اولويت بعدي قرار مي‌گيرد.