نسخه شماره 4039 - 1395/02/27 -

شواليه آواز ايران در آيين نکوداشت خود:
جرات ندارم کارهاي جديدم را اجرا کنم

ميترا حجار در پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم سبز :
مردم به جنبش «سه‌شنبه‌هاي بدون ماشين» بپيوندند


کامکارها براي 25 سالگي محک روي صحنه مي‌روند


برگزيدگان دومين هفته تئاتر دانشگاهي باران معرفي شدند

توضيحات فراهاني درباره ابهامات جوايز جشن «شب بازيگر»:
من و ايرج راد براي خودمان و فرزندان‌مان زمين نگرفته‌ايم


نقدي بر سريال شهرزاد


فيلم‌هاي پرفروش‌ در سال 94 اعلام شد


 شواليه آواز ايران در آيين نکوداشت خود:
 جرات ندارم کارهاي جديدم را اجرا کنم  

شهرام ناظري در آيين روز ملي فردوسي گفت: مدتي است من جرات ندارم تا کارهاي جديدي را اجرا کنم زيرا وقتي طرحي را در يک کنسرت اجرا مي‌کنم تا بعد آن را پخته تر کنم به سرعت مي‌بينم که چندين اثر با همان شعر و طرح منتشر مي‌شود. موضوعي که در نسل ما به هيچ عنوان اتفاق نمي‌افتاد. به گزارش مهر، در آغاز اين آيين، با پيشکش لوح زرين بنياد فردوسي به شهرام ناظري از سوي ياسر موحدفرد (دبيرکل بنياد فردوسي)، نکوداشت «شواليه آواز ايران» انجام شد و در اين نکوداشت اسفنديار ايمان‌زاده، سرديس شهرام ناظري را با حضور احمد مسجدجامعي و ايرج راد به اين هنرمند پيشکسوت تقديم کرد.

شهرام ناظري در اين برنامه بعد از اجراي قطعه «بيژن و منيژه» گفت: 37 سال است که عاشقانه هر آنچه را که بايد يک هنرمند انجام مي‌داده، انجام داده‌ام. کرد بودن، روحيه‌ حماسي‌اي و آشنايي‌ام از زمان کودکي با ادبيات ايران، سبب شده تا با ادبيات پارسي به ويژه فردوسي بزرگ آشنا شوم که همچنان نيز اين راه را ادامه مي‌دهم. من در هيچ زماني به اينکه کسي اين فعاليت‌ها را مورد حمايت يا تشويق قرار دهد، فکر نکرده‌ام. به هر حال خانه‌ اصلي ما راديو و تلويزيون است که من در تمام اين سال‌ها هيچ‌گاه پايم را به آنجا نگذاشته‌ام و حقوقي از آنجا نگرفته‌ام اما آنها کارهاي من را بدون اجازه‌ام، به هر شکلي که خواسته‌اند، پخش کردند.

وي گفت: بنده طي اين سال ها با تمام مشکلاتي که وجود داشت در کشور خودم ماندم، در حالي که پيشنهادات مالي و امکانات بسياري براي زندگي در خارج از کشور برايم وجود داشته است اما ما مانديم و سختي‌هاي بسياري کشيديم. تا چند سال پيش حتي اجراي شاهنامه هم در اينجا امکان‌پذير نبود و دوستان از اجراي آن واهمه داشتند، حتي نامِ «شاهنامه» هم حساسيت‌زا بود. ما تنها در خارج از ايران اين آثار را اجرا مي‌کرديم تا اينکه بخشي‌هايي از اين اجراها از طريق سايت‌ها و رسانه‌ها در داخل کشور هم شنيده شد و مسئولان متوجه‌ اين ماجرا شدند که شاهنامه مربوط به شخص يا طيف خاصي نيست و درباره‌ مفاهيم مهمي‌در آن صحبت مي‌شود.

شواليه آواز ايران در حين اجراي برنامه با انتقاد از کمبود بودجه براي حمايت از آثار مرتبط با شاهنامه فردوسي تصريح کرد: در اين سال‌ها بودجه‌هاي بسياري براي مسايل ديگر در نظر گرفته شده اما به شاهنامه و فردوسي بي‌توجهي شده است. به هر ترتيب بنده معمولا بدون هماهنگي قبلي براي موسيقي که به شدت به آن حساسيت دارم کاري را انجام نمي‌دهم اما چون در محفلي هستم که عشق به فردوسي آن را شکل داده است، چند بيتي اجرا مي‌‌کنم.

البته مدتي است من جرات ندارم تا کارهاي جديدي را اجرا کنم زيرا وقتي طرحي را در يک کنسرت اجرا مي‌کنم تا بعد آن را پخته تر کنم به سرعت مي‌بينم که چندين اثر با همان شعر و طرح منتشر مي‌شود. موضوعي که در نسل ما به هيچ عنوان اتفاق نمي‌افتاد. من در همه اين سالها تلاش کردم در کنار توجه به کارهاي استادان موسيقي صداي کسي را هم تقليد نکنم. من کوشيدم تا با بهره گيري از از تجربيات گذشته تراوشاتِ ذهني خودم را در آنها پياده کنم. اهداي سرديس در حضور احمد مسجد جامعي عضو شوراي اسلامي‌شهر تهران و ايرج راد مديرعامل خانه تئاتر به شهرام ناظري بخش ديگري از آيين نکوداشت شهرام ناظري بود.


 ميترا حجار در پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم سبز :
 مردم به جنبش «سه‌شنبه‌هاي بدون ماشين» بپيوندند 

ميترا حجار معتقد است که بايد قدر امنيت را بدانيم و با طبيعت بد رفتار نکنيم زيرا طبيعت زنده است و به طور قطع به رفتار غلط ما واکنش نشان مي‌دهد.

ميترا حجار که به مناسبت برگزاري پنجمين جشنواره فيلم سبز به سينما فلسطين آمده بود در گفتگو با ايلنا گفت:روز گذشته فيلم «ترا» را در جشنواره به تماشا نشستم که فيلم بسيار زيبايي بود و ديدن آن را به مردم هم توصيه مي‌کنم. وي افزود: فيلم «ترا» در اصل ادامه فيلم مستند خانه است که در سال 2008 موفق به کسب اسکار بهترين فيلم مستند شده بود. بازيگر فيلم آتش بس 2 در ادامه با اشاره به نامناسب بودن وضعيت محيط‌زيست ايران و جهان، گفت: متاسفانه امروزه محيط‌زيست در معرض خطر است و مرتب بايد اين مسئله را به مردم و خودمان گوشزد کنيم تا در استفاده از منابع طبيعي مانند آب، صرفه‌جويي و استفاده بهنيه را فراموش نکنيم.

حجار با بيان اينکه امروزه يک ميليارد از مردم جهان به منابع آب آشاميدني دسترسي ندارند، اضافه کرد: متاسفانه در ايران ما، جنگل‌هاي شمال به خاطر پلاستيکي که در محيط‌‌ رها شده در معرض نابودي قرار دارد و جاي بسيار تاسف است که در اخبار مي‌شنويم در مغز ماهي‌ها پلاستيک پيدا کرده‌اند.

اين بازيگر سينما و تلويزيون با بيان اينکه اگر تمدن روم را سرب از بين برد، تمدن امروز را پلاستيک از بين مي‌برد افزود: زمين و به عبارتي محيط‌زيست بسيار ظريف و شکننده است و با کوچک‌ترين تلنگري آسيب مي‌بيند بنابراين در برخورد و نوع رفتارمان با طبيعت بايد مراقب باشيم تا بتوانيم اين امانت را به نحو احسن به آيندگان منتقل کنيم.

حجار در خصوص تاثير کمپين‌هاي مختلفي که براي حفاظت از محيط‌زيست تشکيل مي‌شود نيز گفت: به طور قطع اين کمپين‌ها تاثيرگذار است اما بزرگ‌ترين اشتباه مردم ايران اين است که فکر مي‌کنند همه کار‌ها را بايد دولت انجام دهد در حالي که در همه جاي دنيا اين سمن‌ها (سازمان‌هاي مردم نهاد) هستند که بزرگ‌ترين تاثير را در زمينه محيط‌زيست مي‌گذارند.

بازيگر فيلم «خط ويژه» تاکيد کرد: زمين خانه ماست و هر کسي به هر جايي براي مسافرت مي‌رود بايد احساس مسئوليت کند و شهر را مانند خانه خود تميز نگه دارد.

حجار با بيان اينکه همه چيز در طبيعت به هم پيوسته است افزود: به مردم توصيه مي‌کنم تا جايي که ممکن است از ماشين استفاده نکنند و به جنبش «سه‌شنبه‌هاي بدون ماشين» بپيوندند.


 کامکارها براي 25 سالگي محک روي صحنه مي‌روند 

گروه فرهنگي: نشست خبري كنسرت جشن 25 سالگي محك با اجراي هنرمندانه گروه کامکارها با حضور استاد هوشنگ كامكار، استاد حميدرضا نوربخش و مديرعامل مؤسسه خيريه محك برگزار شد.

در ابتداي مراسم آراسب احمديان مديرعامل مؤسسه خيريه گفت: «محک از يك ايده شكل گرفت و اين ايده 25 سال است که در عين ماندگاري رو به توسعه حرکت ‌مي‌کند و حركت در اين مسير توسعه مانا افتخاري است که مردم ايران با مشارکت و مهر خود رقم زده‌اند».

وي افزود: «راز ماندگاري محک به عنوان سازمان مردم نهادي که سال 2016 در بين 299 سازمان در جهان رتبه چهارم را در مميزي NGO Benchmarking کسب کرده آرزوهاي بزرگ گردانندگان اين سازمان براي توسعه خدمات به کودکان مبتلا به سرطان و همت‌هاي بلند نيکوکاران براي پشتيباني از اين آرزوهاي بزرگ است».

احمديان در بخشي ديگر از سخنان خود درباره فعاليت محك در زمينه برگزاري كنسرت‌هاي خيرخواهانه گفت: «کوفي عنان، دبيركل وقت سازمان ملل درباره ورود به هزاره سوم، جهان در اين دوره را حاصل برهم کنش سه عنصر اساسي يعني نهاد دولت، بنگاه‌هاي اقتصادي و سازمان‌هاي غيردولتي مي‌داند که به ترتيب بازيگران اصلي عرصه توانمندسازي زيرساخت‌هاي اجتماع، اقتصاد و جامعه مدني را تشکيل مي‌دهند. بر اين اساس کنسرت موسيقي 25 سالگي محك که با همراهي خانه موسيقي و جمعي از هنرمندان، همراهي‌هاي وزارت ارشاد و حاميان مالي به عنوان بنگاه‌هاي اقتصادي براي جشن ربع قرن فعاليت نيكوكارانه ايرانيان صورت مي‌گيرد، نمونه بارزي از تعامل اين سه بازوي اصلي جوامع است». احمديان در پايان با اميد به فعاليت‌هاي عميق‌تر و دستاوردهاي بزرگ‌تر در جشن 50 سالگي محك تأكيد كرد: «خبرنگاران نمايندگان آگاهي‌بخش جامعه‌اند و محک حضورشان را که کمک بزرگي براي رعايت دو اصل اساسي اين سازمان يعني شفافيت و پاسخگويي در قبال نيکوکاران است، پاس مي‌دارد».

هوشنگ کامکار، سرپرست گروه‌ موسيقي كامكارها در اين نشست با اشاره به اينکه اين گروه تاکنون کنسرت‌هاي خيرخواهانه در شمال و غرب کشور و همچنين در کردستان عراق برگزار کرده گفت: «سال‌هاست که هنرمندان برجسته دنيا به منظور مشاركت در فعاليت‌هاي خيريه در مسير برگزاري رويدادهاي خيرخواهانه قدم برمي‌دارند. اميدوارم در آينده شاهد پذيرش هر چه بيشتر مسئوليت اجتماعي توسط هنرمندان باشيم و از همراهي مؤسسه خيريه محك به عنوان يک سازمان مردم‌نهاد پيشگام، در اين مسير بهره ببريم».

سرپرست گروه موسيقي کامکارها افزود: «محک سازمان مردم‌نهادي است که براي نيکوکاري ياوران خود اهميت بسياري قائل است و بهترين خدمات درماني و حمايتي را به كودكان مبتلا به سرطان ارائه مي‌دهد. اكنون وظيفه هنرمندان است تا با هنرشان در جهت معرفي هر چه بيشتر اين مؤسسه تلاش كنند. براي گروه کامکارها افتخار بزرگي است که اين کنسرت را براي جشن 25 سالگي محک اجرا كنند». حميدرضا نوربخش، مديرعامل خانه موسيقي درباره برگزاري اين کنسرت گفت: «همه ايرانيان انگيزه و دغدغه نيکوکاري و حضور در امور خيريه را دارند و تلاش مي‌كنند تا با فعاليت‌هاي اجتماعي خود در اين امور سهيم شوند. اين انگيزه در ميان هنرمندان که احساس يکي از بزرگ‌ترين دغدغه‌هاي روزمره‌شان است، نمايان‌تر خواهد بود».

وي با بيان اينکه برگزاري چنين رويدادي نيازمند سازمان‌دهي اين انگيزه‌هاست گفت: «در جلساتي كه به بهانه بيست و پنجمين سال فعاليت محک با مسئولان اين مؤسسه داشتيم، تصميم گرفتيم به منظور سازمان‌دهي انگيزه نوع‌دوستي و آغاز فعاليت‌هاي خيرخواهانه در ميان اهالي موسيقي، جشن 25 سالگي محك را با كنسرتي آغاز كنيم که مي‌تواند سرآغازي براي فعاليت‌هاي خيرخواهانه بيشتر در خانه موسيقي باشد». وي افزود: «گروه کامکارها كه به امور خيريه و منافع جمعي علاقه بسياري دارند، پيش‌قدم شدند و مطمئناً در آينده هنرمندان بسياري در اين حوزه فعاليت خود را شروع مي‌کنند».

كليه عوايد حاصل از اين كنسرت كه با مشاركت خانه موسيقى، حمايت مالي شركت كار و انديشه و پرشيا خودرو و با همكاري شركت فرهنگي- هنري ترانه شرقي و سامانه 84200 برگزار مى‌شود، به مؤسسه محك اهدا شده و صرف ارائه خدمات درماني و رفاهي به کودکان مبتلا به سرطان مي‌شود.


 برگزيدگان دومين هفته تئاتر دانشگاهي باران معرفي شدند 

گروه فرهنگي: مراسم پاياني دومين هفته تئاتر دانشگاهي باران با بزرگداشت سعيد اسدي و معرفي برگزيدگان به پايان رسيد. در مراسم پاياني تئاتر دانشگاهي باران که با حضور مسئولان و جمعي از دانشجويان شامگاه 25 ارديبهشت ماه در سالن باران برگزار شد، ميلاد نيک آبادي - دبير هفته تئاتر دانشگاهي –اين رويداد و اجراي عموم آثار منتخب را اتفاقي فرخنده توصيف کرد و اظهار خرسندي کرد دوره هاي بعدي اين هفته با حمايت دانشکده ها باشکوه تر برگزار شود.

در ادامه برنامه از سعيد اسدي دبير سي و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر قدرداني شد و اسدي با بيان اينکه تا به حال در چنين موقعيتي نبوده است گفت: از تئاتر باران و همه دانشجوياني که به من لطف داشتند سپاسگزارم و مي‌خواهم اين مژده را بدهم که سي و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر بخشي جداگانه به نام مسابقه جوان خواهد داشت. وي با بيان اينکه تقدير در جشنواره اي که دانشجويانش شرکت‌کنندگان آن هستند لذت بخش است افزود: انساني‌ترين اتفاق ممکن هميشه در کلاس در‌س است و هميشه به دانشجويانم افتخار کرده‌ام و خوشحالم که اين جشنواره نيز ماهيت دانشجو‌يي دارد.

در ادامه مراسم پاياني تئاتر دانشگاهي باران برگزيدگان در بخش‌هاي مختلف با حضور اعضاي هيأت داوران معرفي شدند و وحيد منتظري براي بازي در دو نمايش«زندگي نباتي» و «وارياسيون»تقدير شد و ميلاد زنگنه براي بازي در نمايش«مردان مداربسته»عنوان برگزيده را به خود اختصاص داد. دربخش بازيگري زن نيز صبا نجاتي براي بازي در نمايش«سوسايدنت» عنوان برگزيده را کسب کرد.

سحر نوروزي براي طراحي صحنه نمايش«مردان مدار بسته»برگزيده شد و جايزه بهترين موسيقي نيز به ميکائيل زرگراني براي نمايش«وارياسيون» رسيد.

در بخش کارگرداني نيز از مرتضي محمدي براي نمايش«سوسايدنت»تقدير شد و سجاد طهماسبي براي کارگرداني«مردان مداربسته»عنوان برگزيده را به خود اختصاص داد.

در بخش نمايشنامه نويسي نيز سجاد طهماسبي براي نگارش«مردان مداربسته» تقدير شد و پويا سعيدي براي نگارش«سوسايدنت»برگزيده اين بخش شد.

دو نمايش«سوسايدنت»و«مردان مداربسته»براي حمايت و اجرا در تئاتر باران معرفي شدند

همچنين در بخش نمايشنامه خواني شايان حبيبي براي نمايش «آسيب زميني»برگزيده خوانشگر مرد شد و از مجتبي بيات براي خوانش«آسيب زميني»تقدير شد

سارا شاهروديان نيز در بخش خوانشگر زن براي نمايش«کبوتري ناگهان» تقدير شد و الهه فرازمند نيز براي نمايش«کاش مادرم»عنوان برگزيده را به خود اختصاص داد.

رهام گيلاسيان نيز براي نگارش «آسيب زميني» عنوان نمايشنامه نويس برگزيده را کسب کرد.

و نمايش«کبوتري ناگهان»به کارگرداني فاطيما بهار مست جهت توليد و اجراي عموم در تئاتر باران معرفي شد.


 توضيحات فراهاني درباره ابهامات جوايز جشن «شب بازيگر»:
 من و ايرج راد براي خودمان و فرزندان‌مان زمين نگرفته‌ايم  

رئيس انجمن بازيگران خانه تئاتر درباره جوايز در نظر گرفته شده براي سيزدهمين جشن «شب بازيگر» خانه تئاتر و ابهاماتي که درباره اين جوايز به وجود آمده، توضيحاتي ارائه کرد. بهزاد فراهاني رئيس انجمن بازيگران خانه تئاتر درباره جوايز در نظر گرفته شده براي برگزيدگان سيزدهمين جشن «شب بازيگر» به مهر گفت: در 15 سالي که در خانه تئاتر کار مي‌کنيم، 13 بار جشن بازيگر را برگزار کرده‌ايم. در سال‌هاي اخير به دليل شرايط تلخ ناسازگار اقتصاد دولتي و بودجه ناچيز 200 ميليوني که دولت براي خانه تئاتر در نظر گرفته و در 2 سال اخير هر سال 80 ميليون آن را پرداخت نکرده است، شرايط ناهنجاري داريم. 14 گروه هستيم که در گراميداشت هفته تئاتر هر شب يک جشني را برگزار مي‌کنند که انجمن بازيگران به دليل وفور اعضا که فراتر از يک هزار نفر است، جشني وسيع‌تر و گسترده‌تر دارد به همين دليل سعي کرديم باري روي دوش بودجه اندک خانه تئاتر نباشيم.

وي ادامه داد: کوشش کرديم هر سال به شيوه‌اي و با کمک ديگران اين جشن را برگزار کنيم. سال گذشته بخشي را با مسئوليت فرهاد تجويدي براي جذب حامي خصوصي در انجمن بازيگران در نظر گرفتيم که سال گذشته و امسال در اين زمينه اتفاقات خوبي افتاد. امسال وقتي براي برگزاري جشن سراغ گرفتن بودجه از خانه تئاتر رفتيم، ديديم که خانه تئاتر پولي ندارد و ايرج راد با اقتصاد مقاومتي از پس اين قضيه برمي‌آيد. کل بودجه‌اي که خانه تئاتر براي برگزاري 14 جشن کنار گذاشته بود، مبلغ 25 ميليون تومان بود که با اين مبلغ اتفاقي نمي‌افتاد. فراهاني يادآور شد: طي صحبت‌هايي که امسال با آقاي مرادي و دخترخوانده او داشتيم، اعلام کرد که کليه هزينه‌هاي چاپ و برگزاري مراسم را عهده‌دار مي‌شود. ضمن اينکه اعلام کرد به برگزيدگان جشن انجمن بازيگران و داوراني که طي يک سال آثار تئاتري را مورد ارزيابي قرار داده‌اند، همچنين دوستاني که براي جشن بازيگر تدارک مي‌بينند نيز هديه‌اي آبرومند در نظر مي‌گيرد. دوستان انجمن‌هاي ديگر هم از ما خواستند که براي جذب حمايت از اين حامي خصوصي به آن‌ها کمک کنيم. ما به دوستان انجمن‌هاي ديگر گفتيم که خودشان به صورت مستقيم وارد مذاکره شوند و گويا تصميم بر اين شد که به برگزيدگان انجمن‌هاي ديگر خانه تئاتر هم اين هديه آبرومند تعلق بگيرد. ما از اين بابت خوشحال‌تر شديم چون به وحدت ما کمک مي‌کرد. فراهاني تصريح کرد: اينکه گفته مي شود من و آقاي ايرج راد براي خودمان و فرزندان‌مان زمين گرفته‌ايم، اينگونه نيست. ما تمام نيروي‌مان را گذاشته‌ايم که براي تمام اعضاي خانه تئاتر زمين بگيريم. من تمام نيروي خود را براي امور صنفي مي‌گذارم. وي درباره نحوه تحويل گرفتن اين زمين‌ها توسط 300 هنرمند در نظر گرفته شده، توضيح داد: به دليل اينکه زمين‌ها هکتاري هستند، تا زماني که اسناد تفکيک نشوند، سندي ارائه نمي‌شود بلکه در محضر پول سند گرفته و وکالت‌نامه‌اي ارائه مي‌شود که در آن بخشي از اين زمين براي صاحب آن تعيين شده است. به محض اينکه تعداد ما به حد نصاب قانوني برسد، اسناد تفکيک و ارائه مي‌شوند.


 نقدي بر سريال شهرزاد 
نويسنده : مهسا باغباني جاويد 12 ساله

ممنون آقاي فتحي بابت دوشنبه‌هاي دوست داشتني. ممنون بابت اينکه باعث شديد دوشنبه‌ها تمامي‌خانواده دور هم جمع شويم و من يادگرفتم توي اين دنيا بزرگ آقاهايي وجود دارند که جان مردم معشوق‌شان و يا تمامي‌ارکان زندگي‌شان را مي‌گيرند، غافل از اينکه يک روزي يک جايي آدمي‌مثل نصرت پيدا مي‌شود و افسارشان را در دست مي‌گيرد. بزرگ آقا‌ها نمي‌دانند وقتي ديگران برايشان حکم مهره شطرنج يا گله گوسفند را دارند و بود و نبودشان براي آنها فرقي ندارد، درست همانجاست که تاس سرنوشت برمي‌گردد و زندگي آن‌ها را زير و رو مي‌کند. توي اين جهان قبادهاي زيادي زندگي مي‌کنند دوستت دارم‌هاي الکي، با تو خوشبختم‌هاي الکي، از دستت نمي‌دم‌هاي الکي، دروغ تکه کلام آنهاست. همان آدم‌هايي که نمي‌توانند حقشان را بگيرند و غصه امروز و فردا رو مي‌خورند همان‌هايي که نمي‌دانند براي يک زندگي خوب بايد جنگيد و همان‌هايي که هنوز ياد نگرفتند که زندگي از جايي شروع مي‌شود که توي جنگ با خودت پيروز شوي‌توي اين دنياي به اين بزرگي فرهادهاي کمي ‌زندگي مي‌کنند همان‌هايي که تا پاي مرگ بر خواسته‌هاي‌شان مي‌ايستند متشکريم آقاي فتحي ما فقط سريال نديديم درس‌هاي زيادي ياد گرفتيم درس‌هايي براي زندگي بهتر. متشکريم آقاي فتحي که به ما ياد دادي هميشه اون جوري نمي‌شه که ما منتظرشيم ولي مي‌شه تغييرش داد.


 فيلم‌هاي پرفروش‌ در سال 94 اعلام شد 

بنياد سينمايي فارابي اسامي‌فيلم‌هاي پر فروش سال 94 در سينماهاي تهران را اعلام کرد. به گزارش مهر، بنياد سينمايي فارابي در گزارشي اعلام کرد تعداد 60 فيلم سينمايي در سال 94 به نمايش درآمد که 14 فيلم، فروشي بالاي يک ميليارد تومان داشت. از ميان آثار عرضه شده در سينماها، فيلم سينمايي «محمد رسول الله (ص)» به کارگرداني مجيد مجيدي با فروش کل بيش از 6 ميليارد و 400 ميليون تومان - فروش روزانه به طور ميانگين 60 ميليون تومان- پرفروش ترين فيلم سال بود. بعد از «محمد رسول‌الله (ص)»، فيلم‌هاي «نهنگ عنبر» (سامان مقدم) با فروش بيش از 4 ميليارد و 900 ميليون تومان، «ايران برگر» (مسعود جعفري جوزاني) 3 ميليارد تومان، «در مدت معلوم» (وحيد اميرخاني) 2 ميليارد و 400 ميليون تومان، «گينس» (محسن تنابنده) 2 ميليارد تومان، «من سالوادر نيستم» (منوچهر‌هادي) 1 ميليارد و 900 ميليون تومان، «رخ ديوانه» (ابوالحسن داوودي) 1 ميليارد و 900 ميليون تومان، «دوران عاشقي» (عليرضا رئيسيان) 1 ميليارد و 600 ميليون تومان، «شاهزاده روم» (هادي محمديان) 1 ميليارد و 400 ميليون تومان، «عصر يخبندان» (مصطفي کيايي) 1 ميليارد و 400 ميليون تومان، «استراحت مطلق» (عبدالرضا کاهاني) 1 ميليارد و 200 ميليون تومان، «کوچه بي نام» (هاتف عليمرداني) 1 ميليارد و 200 ميليون تومان، «قندون جهيزيه» (علي ملاقلي‌پور) 1 ميليارد تومان و «شيفت شب» (نيکي کريمي) 1 ميليارد تومان، 13 فيلم اول جدول نمايش در تهران را تشکيل مي‌دهند. مجموع فروش فيلم‌ها در اکران سال گذشته شهر تهران بيش از 42 ميليارد تومان بود.

افتتاح هفته فيلم جمهوري اسلامي‌ايران

در آذربايجان با «شيار 143»

هفته فيلم جمهوري اسلامي‌ايران در آذربايجان با نمايش فيلم سينمايي «شيار 143» به کارگرداني نرگس آبيار افتتاح شد. به گزارش مهر، هفته فيلم جمهوري اسلامي‌ايران در آذربايجان با نمايش فيلم سينمايي «شيار 143» افتتاح شد و نرگس آبيار کارگردان اين اثر سينمايي به همراه گلاره عباسي بازيگر به عنوان ميهمان ويژه در اين مراسم حضور داشتند. رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات، وزير فرهنگ اسلامي‌آذربايجان و معاون وزير فرهنگ اين کشور در مراسم افتتاحيه هفته فيلم جمهوري اسلامي‌ايران در آذربايجان حضور داشتند و به تماشاي اين فيلم سينمايي نشستند. نرگس آبيار کارگردان سينماي ايران در هفته فيلم جمهوري اسلامي ‌ايران در آذربايجان، کارگاه آموزش کارگرداني براي دانشجويان رشته سينما برگزار مي‌کند. علاوه بر فيلم «شيار 143»، آثاري چون «يک حبه قند» به کارگرداني رضا ميرکريمي‌و «حوض نقاشي» به کارگرداني مازيار ميري در هفته فيلم جمهوري اسلامي‌ايران نيز به نمايش در مي‌آيد. هفته فيلم جمهوري اسلامي‌ايران در آذربايجان به همت رايزني فرهنگي ايران در کشور آذربايجان برگزار شده است.

ساخت «پارازيت» در دستور کار قرار ندارد

کارگردان آثاري همچون «خط ويژه» و «عصريخبندان» از آغاز نگارش فيلمنامه جديد خود سخن گفت. مصطفي کيايي کارگردان فيلم سينمايي«بارکد» در گفت‌وگو با برنا در رابطه با ساخت فيلمنامه «پارازيت» اظهار داشت: فعلا توليد اين سناريو در دستور کار قرار ندارد و مشغول نوشتن فيلمنامه ديگر هستم. «بارکد» با نام اوليه «صاف‌کننده» پنجمين فيلم بلند سينمايي مصطفي کيايي پس از فيلمهايي چون «بعد از ظهر سگي سگي»، «ضد گلوله»، «خط ويژه» و «عصر يخبندان» است که آذر ماه امسال مراحل توليد را آغاز کرد.

درخشنده «زير سقف دودي» در جشنواره فيلم فجر

پوران درخشنده اعلام کرد که تلاش دارد فيلم سينمايي «زير سقف دودي» را به جشنواره فيلم فجر برساند. پوران درخشنده در گفت‌و‌گو با ايلنا درباره آخرين فعاليتهاي خود گفت: از مدت‌ها قبل پروسه تحقيق درباره ساخت فيلم جديدم به نام «خانم مال معرفي کنيد» را آغاز کردم که بعد از تحقيقات و نگارش فيلمنامه، نام فيلم به زير سقف دودي تغيير کرد. وي ادامه داد: فيلم زير سقف دودي در ادامه فيلمهاي قبلي من است و يک داستان اجتماعي دارد و به مسئله مهم طلاق عاطفي در خانواده‌ها مي‌پردازد. کارگردان هيس دختر‌ها فرياد نمي‌زنند ادامه داد: پروانه ساخت فيلم صادر شده است و بعد از فراهم شدن سرمايه وارد پيش توليد ساخت فيلم مي‌شويم و تلاش دارم تا فيلم را به سي و پنجمين دوره جشنواره فيلم فجر برسانم. درخشنده افزود: حضور هيچکدام از بازيگران و عوامل پشت دوربين تاکنون قطعي نشده است.

خانه‌اي براي عروس دريايي در گالري شکوه

گروه فرهنگي: اين روزها نمايشگاه «خواب کهن»‌، «شِيما خشخاشي» با يازده اثر اکرليک بر روي بوم در گالري شکوه در حال برگزاري است. خشخاشي در سومين نمايش انفرادي آثارش، نقاشي‌هايي از قلعه‌هاي خيالي که در زير آب غرق شده را به شکل‌هاي مختلف با رنگ‌هايي متنوع بر روي بوم تصوير کرده است. نقاشي‌هاي او حکايت تغيير وضعيت از انجماد به حيات و از غرق شدن به تکاپوي رهايي است. داستان تابلوهاي خشخاشي قطعيت و پاياني ندارد و به گونه ايي ست که مخاطب مي‌تواند برداشت‌هايي متنوع از کار داشته باشد، وي اضافه کرد:« گاهي من از ‌مخاطبان آثارم چيزهايي در مورد نقاشي‌هايم شنيده ام که حتي به ذهن خودم خطور نکرده است اما رسيدن به نقطه اي که اثر بتواند چون منشور ذهنيت‌هاي مختلف را ‌برتابد خود راهي دشوار و پيچيده است». شخصيت‌هاي آثارش حالت‌هاي مختلفي دارند، گاهي مايوس ، غمگين و بهت‌زده و گاهي به خواب و رويا فرو رفته اند و تفکرات آنها را مي‌توان حدس زد اما اکثر آنها موجوداتي نو ظهور و نويد بخش هستند. او که در بعضي تابلوها سعي کرده نگاهي به تناقض زيبايي و فريبندگي انسان در ظاهر و باطن با تمثيلي از عروس دريايي داشته باشد، درباره اين موضوع گفت:«عروس دريايي را به دو دليل براي نقاشي‌هايم در نظر گرفتم‌، اول‌ اين که از زيباترين موجودات زير درياست و به لحاظ فرم لطافت خاصي دارد و دليل دوم به خاطر خصوصيات زنانه هست و مکمل خوبي براي فيگورهاي زن به حساب مي‌آيد.» خشخاشي شرکت در چهار سمپوزيوم بين‌المللي نقاشي «دو دوره با غ طلايي» و «ايژا» در اسلواکي و « از پرسپوليس تا خليج فارس» در قشم را در کارنامه هنري خود دارد، او تاکنون در بيش از 20 نمايشگاه گروهي در ايران و چين حضور داشته است، «خواب کهن» سومين نمايشگاه نقاشي انفرادي وي محسوب مي‌شود.