نسخه شماره 4039 - 1395/02/27 -

معاون شهردار تهران در حكم معاون جديد امور مناطق سازمان ترافيك تبيين كرد:
9 محور افزايش بهره‌وري شهرداري‌ تهران در برنامه‌هاي حمل و نقلي

در شوراي مديران معاونت ترافيک ارزيابي شد؛
نقش آلايندگي ايستگاه راه‌آهن در آلودگي هواي پايتخت چقدر است؟

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران:
جابجايي مسافر با مترو در ايام نمايشگاه کتاب بي‌سابقه بود

قائم مقام ستاد محيط زيست شهرداري تهران اعلام کرد:
آلودگي صوتي بزرگترين مشکل راه‌آهن تهران

رييس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران خبر داد:
126 مسجد در حال تاسيس در پايتخت

معاون خدمات شهري شهرداري تهران خبرداد:
آمادگي شهرداري براي برگزاري نمايشگاه‌هاي قرآن و مطبوعات در شهر آفتاب


مناطق


دريچه خبر


 معاون شهردار تهران در حكم معاون جديد امور مناطق سازمان ترافيك تبيين كرد:
 9 محور افزايش بهره‌وري شهرداري‌ تهران در برنامه‌هاي حمل و نقلي 

معاون شهردار تهران با صدور حكمي، ضمن بر شمردن 9 محور اجرايي در راستاي افزايش بهره وري و كارآمدي شهرداري‌هاي مناطق در برنامه‌هاي حمل‌و‌نقلي، دكتر وحيد نوروزي را به عنوان «مشاور معاونت و معاون جديد امور مناطق سازمان حمل‌و‌ نقل و ترافيك شهرداري تهران» منصوب كرد. مهندس سيد جعفر تشكري‌هاشمي‌در اين حكم، با اعلام اين كه «منطقه محوري» مبتني بر «مردم مداري» از رويكردهاي اصلي و بنيادين مديريت شهري است، كار جهادي بر اساس تدبير و عقلانيت از طريق ايجاد و برقراري ارتباط و تعامل منطقي بين صف و ستاد و تحكيم و تقويت ارتباطات و تعاملات في مابين مناطق بيست و دو گانه شهرداري تهران را مورد تأكيد قرار داد.

وي از شهرداري‌هاي مناطق بيست و دو گانه به عنوان بازوان پر توان اجرايي و عملياتي مديريت شهري در جهت تحقق اهداف و سياست‌هاي حوزه حمل و نقل و ترافيك نام برد و محقق ساختن هدف «آسمان آبي – زمين پاك» با محوريت «خط سفيد» را داراي اهميت و ضرورت ويژه دانسته و مورد تأكيد قرار داد.

ارتقاي فرهنگ ترافيک با محوريت حرکت بين خطوط

معاون شهردار تهران در اين حكم با اعلام 9 انتظار خود از معاون جديد امور مناطق سازمان حمل و نقل و ترافيك كه از آن‌ ‌مي‌توان به عنوان محورهاي 9 گانه كارآمدي و بهره وري بيشتر 22 منطقه شهرداري تهران نام برد، خواستار به كارگيري حداكثر اهتمام و مساعي وي در جهت تحقق اين انتظارات شد.

مهندس تشكري‌هاشمي، تلاش در جهت ارتقاي فرهنگ ترافيك از طريق اصلاح و بهبود رفتارهاي رانندگي با محوريت حركت بين خطوط و نيز تلاش در جهت برخورداري همه اقشار به ويژه گروه‌هاي آسيب‌پذير و كم توان از امكانات و خدمات حمل و نقلي با همكاري واحدهاي مربوطه را خواستار شده و توجه ويژه به «اقتصاد مقاومتي» و عنايت به اصولي همچون اخلاق محوري، پاسخ‌گويي، ساده‌زيستي، صرفه‌جويي و پاكدستي در انجام امور را مورد تاكيد قرار داد.

وي با تأكيد بر توجه به ويژگي‌هاي مناطق و شرايط اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي هر منطقه در اتخاذ و اجراي سياست‌هاي حمل و نقلي، خواستار جلب مشاركت مردم و سازمان‌هاي مردم نهاد و بهره‌گيري از نظرات شوراياري‌ها در تدوين برنامه‌ها و انجام فعاليت‌ها و نيز رعايت دقيق استانداردهاي ملي و بين‌المللي و عنايت به مسائل زيست‌محيطي در جهت ارتقاي آرامش، ايمني و سلامت شهروندان شد.

تأکيد بر 3 مؤلفه دقت، سرعت وصحت

معاون شهردار تهران در حكم مذكور خواستار تلاش جهت توانمندسازي كاركنان شهرداري‌هاي مناطق از طريق آموزش و نيز حفظ و تقويت روحيه جمعي، حميت سازماني و همدلي و همزباني همكاران مناطق شده و بر اهتمام جدي در اجراي امور با محوريت توسعه امكانات و خدمات حمل‌و‌نقل عمومي‌با حضور ميداني مؤثر و مستمر و مبتني بر كار برنامه‌اي اصولي و هدفمند را مورد تأكيد قرار داده است.

مهندس تشکري‌هاشمي کنترل و نظارت دقيق بر چگونگي هزينه کرد اعتبارات ابلاغي و اجراي آيين نامه‌ها و دستورالعمل‌هاي ارسالي با تأکيد بر 3 مؤلفه دقت، سرعت و صحت را مورد تأکيد قرار داد و ضمن انتظار ارائه مشورت‌هاي دقيق از جانب وي، خواستار برنامه ريزي مؤثر جهت افزايش بهره وري و کارآمدي معاونت‌هاي حمل و نقل و ترافيک مناطق شد. گفتني است در پايان مراسم معارفه معاون جديد امور مناطق سازمان حمل و نقل و ترافيک، دکتر وحيد نوروزي با ابراز خشنودي از بازگشت مجدد به حوزه حمل و نقل و ترافيک به عنوان خاستگاه کاري خود، تلاش و کوشش هر چه بيشتر در جهت ارتقاي کيفي و کمّي فعاليت معاونت‌هاي حمل و نقل و ترافيک مناطق جهت ارائه خدمات هر چه بيشتر و بهتر به شهروندان تأکيد کرد.


 در شوراي مديران معاونت ترافيک ارزيابي شد؛
 نقش آلايندگي ايستگاه راه‌آهن در آلودگي هواي پايتخت چقدر است؟ 

مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به اينکه راه‌آهن تهران نقش جدي در انتشار ذرات آلاينده دارد، گفت: سالانه 2500 تن انواع آلاينده از راه‌آهن در داخل شهر تهران منتشر مي‌شود . وحيد حسيني در حاشيه شوراي مديران معاونت ترافيک با مقايسه وضعيت روزهاي آلودگي هوا در فروردين ماه سال جاري نسبت به سال گذشته گفت: افزايش روزهاي سالم و هواي مطلوب را در فروردين ماه سال جاري نسبت به زمان مشابه سال 94 شاهد بوديم اين در حاليست که افزايش نسبي 51 درصدي ميزان بارش در فروردين ماه 95 را نيز داشته‌ايم . وي با اشاره به مقايسه نمودار وزش باد در اين زمان گفت: براساس تحقيقات روزهايي که شرايط ناسالم آلودگي هوا را در سال جاري شاهد بوديم هم وزش باد کم بوده است . مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران در ادامه به ارزيابي سهم آلودگي راه‌آهن تهران در آلودگي هواي شهر اشاره کرد و گفت: توقف و تردد 60 قطار خروجي و ورودي که 45 درصد قطارها دو زمانه و 55 درصد آنها چهار زمانه است را در ايستگاه راه‌آهن داريم. اين در حاليست که موتور‌هاي دوزمانه به دليل الايندگي منسوخ شده‌اند، همچنين نيروگاه ديزل فعال در محوطه ايستگاه راه‌آهن از جمله منابع آلايندگي در اين محدوده است . وحيد حسيني با بيان اينکه گرچه سوخت ديزل در سال‌هاي اخير به وضعيت بهتري درخصوص گوگرد رسيده است، بطوريکه 7 هزار ppm گوگرد به 50 ppm گوگرد رسيده است اما متاسفانه در سوخت ناوگان راه‌آهن تهران گوگرد زيادي وجود دارد و قطارهاي راه‌آهن از سوختي با 10 تا 15 هزار ppm گوگرد بهره مي‌برند.

وي با تاکيد بر اينکه نقش آلايندگي راه‌آهن تهران به عنوان يک نقطه در مرکز شهر بسيار زياد است گفت: سالانه 2500 تن انواع آلاينده از راه‌آهن تهران منتشر مي‌شود.

مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران با اشاره به اينکه شايد رقم درصد آلايندگي راه‌آهن تهران در مقياس کلانشهر تهران چندان بزرگ نباشد، اما فراموش نکنيم که عده اي در نزديکي اين محل زندگي مي‌کنند که در معرض بيشترين آلايندگي هستند، اين مهم در فرودگاه مهر آباد هم به لحاظ آلايندگي صوت و هوا صادق است. به طوري که ساکنان شهرک اکباتان، مهر آباد و نقاط اطراف فرودگاه مهر آباد بيشترين سهم را در آلودگي هوا و آلودگي صدا دارند.

حسيني با اشاره به اينکه طي دو هفته گذشته ذرات معلق نقاط مختلف اطراف ايستگاه راه‌آهن مورد بررسي قرار گرفته است، تصريح کرد: در ميدان وحدت اسلامي‌که در پايين ترين نقطه ايستگاه راه‌آهن است نيم ميليون ذره در سانتي متر مکعب اندازه گيري شده اين در حاليست که حد سلامت 5 هزار تا 10 هزار ذره در سانتي متر مکعب است.

به گفته مديرعامل شرکت کنترل کيفيت هواي تهران اين رقم در سکوي ورودي و خروجي راه‌آهن 200 هزار ذره در سانتي متر مکعب است به معنايي 10 برابر حد سلامت که نشان مي‌دهد از مجموعه راه‌آهن تهران ذرات آلاينده زيادي منتشر مي‌شود.


 مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران:
 جابجايي مسافر با مترو در ايام نمايشگاه کتاب بي‌سابقه بود 

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران از استقبال بي‌نظير شهروندان از مترو براي رسيدن به نمايشگاه کتاب خبر داد و گفت: اين ميزان جابجايي مسافر در تاريخ بهره‌برداري مترو تهران بي‌سابقه بود. محسن نايبي اظهارداشت: مترو به عنوان وسيله‌اي ارزان، ايمن و سريع، بهترين راه براي بازديد از نمايشگاه کتاب در شهرآفتاب بود و مي‌توان گفت هيچ وسيله حمل و نقل ديگري نمي‌توانست اين خدمات را در اين سطح و با اين حجم وسيع انجام دهد.

وي با بيان اينکه شرکت بهره‌برداري مترو تهران از چند ماه قبل از برپايي نمايشگاه، تمهيدات و برنامه ريزي‌هاي لازم را براي ارائه بهترين خدمات به کار گرفته بود خاطر نشان کرد: با توجه به گستردگي خطوط 5 گانه مترو در سطح شهر تهران، بازديدکنندگان توانستند به راحتي و با استفاده از نزديک‌ترين ايستگاه مترو به نمايشگاه شهرآفتاب دسترسي پيدا کنند.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران با تاکيد براينکه اين ناوگان حمل‌و‌نقل ريلي در روزهاي عادي خود هم پذيراي حجم بالايي از مسافران است، تصريح کرد: پوشش مضاعف بازديدکنندگان نمايشگاه کتاب نيازمند يک مديريت جهادي بود که با همت مديران وتمام کارکنان شرکت و تلاش مستمر آن‌ها محقق شد.

بر‌اساس گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شرکت بهره‌برداري مترو تهران، وي با بيان اينکه تمام اين توفيقات بدون لطف خداوند امکان‌پذير نبود، ادامه داد: قطارهاي خط يک در ايام برپايي نمايشگاه بيش از يک ميليون و 700 هزار مسافر و خط سه بيش‌از 550 هزار مسافر نمايشگاه کتاب را جابجا کردند که اين افزايش مسافر باعث شد تا مترو تهران روزهاي بي‌سابقه‌اي را در دو دهه فعاليت خود تجربه کند.

نايبي با اشاره به اينکه بيش‌از 2و نيم ميليون مسافر از مترو براي بازديد از نمايشگاه شهرآفتاب استفاده کرده‌اند افزود: بايد اين نکته هم در نظر گرفته شود که مترو شهرآفتاب از روز نخست فعاليت خود، پذيراي اين حجم از مسافران بود که راه اندازي و مديريت اين خط در اين مدت کوتاه افتخار ديگري است که در تاريخ مترو تهران ثبت خواهد شد.

وي در ادامه به مديريت لحظه به لحظه جمعيت در ايستگاه‌هاي مختلف مترو اشاره کرد و گفت: ما در ايستگاه شهرآفتاب و مرکز فرمان به طور مستمر ميزان مسافران در ايستگاه‌هاي مترو را رصد کرديم و با برنامه ريزي دقيق در اعزام قطارهاي فوق العاده، سعي کرديم تا در حدامکان از تجمع مسافران جلوگيري و بهترين سرويس دهي را ارائه کنيم.مديرعامل شرکت بهره‌برداري مترو تهران با اشاره به اينکه ميانگين سرفاصله حرکت قطارهاي مترو در ايستگاه شهر آفتاب، 10 تا 15 دقيقه بود که با تقويت ناوگان، اين سرفاصله در روزهاي پاياني نمايشگاه به 6 دقيقه و نيم کاهش پيدا کرد، گفت: در اين ايام قطارهاي مترو هرساعت 18 هزار مسافر را به شهر آفتاب منتقل کردند.


 قائم مقام ستاد محيط زيست شهرداري تهران اعلام کرد:
 آلودگي صوتي بزرگترين مشکل راه‌آهن تهران  

معاون توسعه و پايش ستاد محيط‌زيست شهرداري تهران با اشاره به طرح انتقال ايستگاه راه‌آهن به خارج از شهر تهران گفت:خروج ايستگاه راه‌آهن همانند انتقال فرودگاه امام خميني به خارج تهران منجر به کاهش بار ترافيک شده و براي ساکنيني که در معرض آلودگي صوتي‌، آلودگي هوا و بحث آزبست هستند مي‌تواند تاثيرات سودمندي داشته باشد.

اميرحسين جعفري وراميني درباره آلودگي‌هاي محيط زيستي ناشي از ريل راه‌آهن شهري تهران که اين روزها بحث جابجايي‌اش مطرح شده گفت: ايجاد آلودگي صوتي ،بيشترين آلودگي موجود ايستگاه و مسير راه‌آهن است چرا که محيط‌هاي مسکوني محدوده شهري در معرض آن هستند.

جعفري با اذعان به اينکه محيط‌هاي مسکوني در زمان ساخت ريل راه‌آهن کنار آن نبوده و در اثر مرور زمان به آن محدوده اضافه شده و امروز تبديل به منطقه حساس شده‌اند، افزود: اينکه مناطق راه‌آهن همانند مناطق 10 و 9 که در معرض نشست و برخاست هواپيما هستند دچار آلودگي صوتي هستند بر کسي پوشيده نيست و به طور حتم آلودگي صوتي ساکنان را اذيت مي‌کند از اين رو تغيير اين شرايط حتي با گزينه‌هايي همچون سرپوشيده کردن مسير راه‌آهن شهر تهران و يا زيرزميني کردن اين مسير مي تواند مورد توجه باشد. معاون توسعه و پايش ستاد محيط زيست به لنت‌هاي قطار به عنوان موضوع بعدي که مي‌تواند در ايجاد آلودگي زيست‌محيطي راه‌آهن براي مردم نقش داشته باشد، اشاره و اظهار کرد: در هنگام ترمزهاي قطار‌، ذراتي از لنت به عنوان ذرات معلق در هوا خارج مي شود که اينها ذرات آزبست هستند که اگر لنت‌ها آزبست فري باشد ،اين آلودگي را نداريم.

جعفري با توضيح اينکه بايد در خصوص لنت‌هاي کنوني قطارها آزمايش شود تا بدانيم ميزان اين آلودگي‌ها چقدر است اظهار کرد: براي دانشتن ميزان غلظت آزبست ذرات از نظر استاندارد نياز به آزمايش‌هاي دقيق است و نمي توان بدون سند در اين باره اظهار نظر کرد.

وي با تاکيد بر اينکه لنت‌هاي قطار طبق قوانين بايد آزبست فري باشند گفت: سازمان مربوطه بايد توضيح دهد که به سمت لنت‌هاي آزبست فري رفته است يا نه.

قائم مقام ستاد محيط‌زيست شهرداري تهران در ادامه درباره فرسايش خاک در محدوده‌هاي ريلي گفت: به هر حال عمليات ريل گذاري و ايجاد خط آهن در بدو امر اين اتفاقات را رقم زده است به طوري که بايد يک محيطي را تثبيت کرد تا اگر گياهي دارد تصحيح و خاک تراشي شود که همين خاک تراشي باعث تغيير شکل بافت خاک مي‌شود.


 رييس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران خبر داد:
 126 مسجد در حال تاسيس در پايتخت 

رييس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران گفت: در حال حاضر بيش از نيم قرن از عمر مساجد پايتخت گذشته است و جالب است که بدانيم که در بيشتر آنها اصول مهندسي ساخت مسجد رعايت نشده و بايد براي ايمن‌سازي آنها قدم‌هاي بسياري برداشته شود. اين در حالي است که در حال حاضر 20مسجد در شهر داراي فرسودگي شديد هستند. حجت الاسلام و المسلمين جواد صادق زاده با تاکيد بر اينکه مديريت شهري تهران رسالت کاري اش تنها ساخت بزرگراه ، توسعه فضاي سبز و... نيست، گفت: معتقديم بايد به فرهنگ شهروندان و نيز مسائل ديني در سطح تهران بيش از پيش توجه و اهميت داده شود .

وي با بيان اينکه هم اکنون شهرداري تهران از يک سازمان خدماتي به يک نهاد اجتماعي و فرهنگي تبديل شده است، افزود: تقويت باورهاي ديني پرسنل شهرداري و شهروندان از مهمترين فعاليت‌هاي مرکز فعاليت ديني شهرداري پايتخت است .

رييس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران با تاکيد بر اينکه در سال گذشته براي برگزاري مراسمات مختلف به بيش‌از صدها مسجد و حسينيه پايتخت کمک کرده‌ايم، خاطرنشان کرد: حداقل کمکي که به مساجد داشته‌ايم 500 هزار تومان بوده است. حجت‌الاسلام و‌المسلمين صادق زاده با بيان اينکه هم اکنون 123 حوزه علميه در سطح شهر تهران وجود دارد، عنوان کرد: بايد اعلام کنم که حوزه‌هاي علميه نيز جزو اماکن مورد مساعدت‌هاي شهرداري تهران بوده است . وي در خصوص کمک مديريت پايتخت به مساجد مختلف شهر تهران گفت: براي تجهيز مساجد در سال گذشته نيز کمک‌هاي مالي و تجهيزاتي مختلفي داشته‌ايم. رييس مرکز فعاليت‌هاي ديني شهرداري تهران با اشاره به اينکه تهران به نسبت شهروندان فقيرترين شهر درخصوص دارا بودن مسجد است، گفت: هم اکنون 1964 مسجد در اين شهر وجود دارد که بايد حداقل 4 هزار مسجد در پايتخت داشته باشيم.

وي با بيان اينکه محصولات فرهنگي در مراسمات مختلف نيز به مساجد و حسينيه‌هاي تحت شهر تهران توزيع شده است، ادامه داد: در تمامي‌بنرهايي که به مناسبت‌هاي مختلف در سطح شهر نصب مي‌شود يک پيام و آموزه ديني قرارداده‌ايم.

وي در پايان با بيان اينکه هم اکنون 126 مسجد در حال تاسيس در شهر تهران داريم‌، گفت: انشاءالله 20 الي 30 مسجد در آينده نزديک در تهران افتتاح مي‌شود.


 معاون خدمات شهري شهرداري تهران خبرداد:
 آمادگي شهرداري براي برگزاري نمايشگاه‌هاي قرآن و مطبوعات در شهر آفتاب 

معاون خدمات شهري شهرداري تهران با اشاره به برگزاري دومين دوره طرح «نگارخانه اي به وسعت يک شهر» از اول تا 10 خرداد ماه گفت: آمادگي براي برگزاري نمايشگاه‌هاي قرآن و مطبوعات در شهر آفتاب داريم.

مجتبي عبداللهي با اشاره به برگزاري «دومين نگارخانه‌اي به وسعت يک شهر» گفت: برپايي اين جشنواره به دليل برگزاري نمايشگاه کتاب به تعويق افتاد. به همين منظور نصب بيش‌از هزار اثر در 4هزار سازه تبليغاتي از ديروز 25 ارديبهشت ماه آغاز شده اما شروع کار از اول تا 10 خردادماه است.

معاون شهردار تهران با بيان اينکه سه موض.ع اعياد شعبانيه‌، سوم خرداد ماه و همچنين آزادسازي خرمشهر به مضوعات اين نگارخانه افزوده شده است، خاطرنشان کرد : از 700اثر، دو سوم آثار ايراني و مابقي آن خارجي است و اين در حالي است که 300 اثر باقي مانده در وصل آقا امام زمان (عج) و آزادسازي خرمشهر و... خواهد بود.

وي با بيان اينکه در خصوص آثار ايراني تمامي مسوولان موزه‌ها در انتخاب آثار حضور داشتند، يادآور شد‌: حقوق معنوي اين آثار در نظرگرفته شده و اکران تمامي اين آثار داراي مجوز است . به طريقي که در موزه‌هاي ملک و ايران باستان اين آثار نگهداري مي‌شود‌. بعد از زمان مقرر نيز به دليل نزديک شدن به مراسم ارتحال امام تمامي آثار جمع‌آوري خواهند شد.

عبداللهي با اشاره به اينکه بيش‌از 90 درصد ناشرين از برگزاري نمايشگاه کتاب رضايت کامل داشتند، اضافه کرد: ناشرين درخواست دادند که سال آينده نيز نمايشگاه کتاب در مجمو عه بين‌المللي شهر آفتاب برگزار شود که اين موضوع بيانگر رضايت مندي اين افراد است . همچنين 25 درصد به تعداد بازديدکنندگان نمايشگاه کتاب امسال افزوده شد. به طريقي که در موضوع فروش نيز اين درصد لحاظ شده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به اينکه شهرداري تهران اعلام آمادگي کرده است که تمامي نمايشگاه‌ها در شهر آفتاب برگزار شود، افزود: ما اين آمادگي را داريم تا چنانچه افراد خواهان باشند، نمايشگاه‌هاي قرآن و مطبوعات را نيز در اين مکان برگزار کنيم.

عبداللهي با اشاره به فعاليت 450 نيروي خدمات شهري در طول برگزاري نمايشگاه کتاب گفت: اين افراد در دو شيفت درمحوطه باز و مسقف به نظافت مجموعه پرداختند. 40 دستگاه ماشين زباله جمع کن و جمع‌آوري روزي 30 تن زباله و همچنين شست و شوي جداول از ديگر خدمات در اين ايام بود.


 مناطق 

پاکسازي و ساماندهي بزرگراه امام رضا (ع)

معاون خدمات شهري و محيط‌زيست شهرداري منطقه 15 از پاکسازي و ساماندهي بزرگراه امام رضا(ع) با جمع‌آوري 10 هزار مترمکعب نخاله و ضايعات از حاشيه اين بزرگراه خبر داد. مهندس حکمتي پور با اعلام مطلب فوق افزود : پاکسازي بزرگراه امام رضا(ع) طي اجراي طرح جهادي و با حمايت سازمان مديريت پسماند انجام مي‌شود. به گفته وي طرح پاکسازي بزرگراه امام‌رضا(ع) همزمان با 2 ارديبهشت روز زمين پاک آغاز و تاکنون 7 هزار مترمکعب خاک، نخاله و ضايعات از حاشيه بزرگراه جمع آوري شده است. پيش بيني مي‌شود تا پايان ارديبهشت ماه 10 هزار مترمکعب خاک، نخاله و ضايعات از حاشيه اين بزرگراه جمع آوري و منتقل شود. معاون خدمات شهري و محيط زيست منطقه با اشاره به واقع شدن اين بزرگراه در حاشيه شهر و محدوده حريم گفت: در سال‌هاي اخير متخلفان با تخليه نخاله ساختماني و زباله باعث ايجاد آلودگي محيطي و بصري در اين محدوده شده اند که پس از پاکسازي محور بزرگراه امام‌رضا‌(ع) به طور کامل، با استقرار کانکس‌هاي نگهباني و نصب گاردريل در اين محدوده‌، از تخليه مجدد زباله جلوگيري به عمل مي‌آيد.

بهره‌برداري از فاز 2 مجموعه ديدني باغ پرندگان

شهردار منطقه 4 تهران گفت: فاز دوم مجموعه تفريحي و گردشگري باغ پرندگان در فضايي به مساحت 5/6 هکتار با سرعت در حال انجام است و بر اساس برنامه زمان بندي شده تا پايان سال‌جاري به بهره‌برداري مي‌رسد. سيد‌امير عباس بهاري شهردار منطقه 4 با اعلام اين خبر گفت: در فاز نخست اين مجموعه تفريحي و گردشگري که مساحت آن 16 هکتار است و محدوده دشتچر نام دارد، بيش از 7000 قطعه پرنده جمع آوري شده است. در فازدوم اين پروژه نيز پرندگان آبچر با محدوديت پرواز به اين مجموعه بي نظير اضافه خواهد شد. وي افزود: بخش مهم و قابل توجهي از فاز دوم اين پروژه مربوط به ستون و كابل و تورهاي در نظر گرفته شده براي سقف فضاي پرندگان است و فضاي مربوط به پرندگان آبچر با فنس و توري با ارتفاعي حدود 50 متر پوشيده مي‌شود و پرندگان به صورت آزاد در اين محدوده پرواز مي‌كنند. بهاري افزود: در حال حاضر عمليات نصب كابل و توري‌هاي محدوده پرندگان آغاز شده است و طبق برنامه زمانبندي به همراه نصب تور تا پايان سال 1395 به بهره‌برداري عموم خواهد رسيد. شهردار منطقه 4 اضافه کرد: در ساخت اين پروژه از محصولات داخل کشور استفاده شده است و ارتفاع سازه‌هاي مقاوم داخلي بکار رفته در اين پروژه ملي، 35 الي 50 متر است و با 12 ستون اصلي در حال نصب است.

حذف زوائد فيزيکي در منطقه دو

معاون خدمات شهري ومحيط‌زيست منطقه دو از جمع‌آوري 520 تابلوي غير مجاز در منطقه دو خبر داد. مجيد پريسايي با اعلام اين خبر اظهار داشت : صنوف واصناف بايد مجوز نصب تابلواز شهرداري اخذ نمايند و تابلوهايي که مجوز نداشته باشند در سطح محدوده منطقه دو جمع آوي ميشود که از ابتداي سال تا کنون 520 تابلوي غير‌مجاز در محور‌هاي سعادت آباد ، ستارخان و سرو جمع آوري شده است. پريسايي گفت‌: با توجه به نياز به زيباسازي منظر شهري و پيرايش محدوده‌هاي پرتردد سطح محدوده منطقه دو جمع‌آوري تابلو‌هاي غير‌مجاز انجام ميشود و اصنافي که فاقد مجوز ميباشد بايد اخذ مجوز به شهرداري مراجعه نمايند. وي در ادامه افزود: به همت اداره زيباسازي منطقه دو از ابتداي سال تاکنون 470 مورد حذف زوائد فيزيکي در سطح محدوده به منظور جلوگيري از آسيب به شهروندان انجام شده است که جمع‌آوري تابلو‌هاي غير مجاز و زوائد فيزيکي با توجه به اولويت در دستور کار اين معاونت واداره زيباسازي قرار خواهد گرفت.

آموزش پيام‌هاي ترافيکي در پايانه‌هاي

تاکسي شمال تهران

معاون حمل ونقل وترافيک شهرداري منطقه 3از طراحي و نصب پيام هاي آموزش ترافيک براي اولين بار در پايانه هاي تاکسي خبر داد. مهندس عليرضا اسفرايني نژاد معاون حمل ونقل وترافيک به منظور فرهنگ سازي اجراي بهتر قوانين راهنمايي ورانندگي توسط شهروندان، اقدام به چاپ ونصب گزيده اي از احاديث کاربردي وپيام‌هاي ترافيکي نموده که درمعرض ديد شهروندان قرار گرفته است. وي با اشاره به اينکه اين طرح براي نخستين بار در پايانه تاکسي راني متروي قلهک اجرا شده است اظهار داشت: « مترو ، حمل و نقل سريع و ارزان» ، «پارک دوبل تضييع حق ديگران» خط سفيد، الفباي ترافيک « از جمله پيام‌هاي آموزشي درج شده در اين پايانه‌ها هستند. اسفرايني نژاد با اشاره به اينکه آموزش به عنوان يکي از ارکان مهم مثلث ترافيک محسوب مي‌شود اظهار داشت: متاسفانه ابتدا تکنولوژي و يک وسيله جديد وارد کشور ما شده و بعد فرهنگ سازي را آغاز مي‌کنيم که اين موضوع باعث آشفتگي مي‌شود به همين دليل آموزش از ضروريات هر جامعه شهري محسوب مي‌شود.


 دريچه خبر 

آغاز« نگارخانه‌اي به وسعت شهر» اول خردادماه

عيسي عليزاده مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران از اکران گسترده آثار هنري در سطح شهر با برپايي دومين دوره «نگارخانه‌اي به وسعت شهر» خبر داد. عيسي عليزاده با اعلام اين خبر گفت: «نگارخانه‌اي به وسعت شهر» سال گذشته دهم تا بيستم ارديبهشت‌ماه برگزار شد؛ اما امسال در ارديبهشت‌ماه سازمان زيباسازي شهر تهران دو رويداد مهم فرهنگي؛ مسابقات بين‌المللي قرآن کريم و نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران را داشت که با توجه به افتتاح مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب، نياز به اطلاع‌رساني گسترده داشتند و به همين دليل امسال زمان برگزاري رويداد «نگارخانه‌اي به وسعت شهر» را به تعويق انداختيم و اين رويداد بزرگ فرهنگي و هنري از يکم تا دهم خرداد ماه برگزار خواهد شد. وي افزود: در اين دوره نيز بنا به تصميم شوراي سياست گذاري نگارخانه‌اي به وسعت يک شهر، آثار هنري شاخص ايراني و خارجي که عموما در موزه‌ها نگهداري مي‌شوند و جزو بهترين‌ آثار هنري هستند را براي اکران در فضاي تبليغات شهري انتخاب کرديم. عيسي عليزاده همچنين درباره انتخاب آثار ايراني گفت: در اين دوره آثار هنرمندان شاخص مدرن از کمال الملک به بعد را انتخاب کرديم و بيشتر آثار هنرمنداني به نمايش در خواهد آمد که در قيد حيات نيستند. وي مجموعه آثار انتخاب ايراني و خارجي را در اين رويداد هنري حدود 800 اثر عنوان کردکه افزايش ده درصدي نسبت به سال گذشته داشته است و درباره تعداد سازه‌هاي تبليغاتي که در سطح شهر اين رويداد را پوشش خواهند داد، گفت: سياست ما اين است که تمام فضاهاي تبليغاتي سطح شهر در اين رويداد مورد استفاده قرار بگيرد مگر سازه‌هايي که جاي مناسبي نيستند و يا خود سازه وضعيت مطلوبي ندارد. در مجموع بيش از 2 هزار سازه تبليغاتي اعم از عرشه پل، بليبورد و ديگر سازه‌هاي تبليغاتي براي «نگارخانه‌اي به وسعت شهر» مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تکميل بهسازي برج آزادي تا پايان تابستان

معاون فني و عمراني شهردار تهران اعلام کرد بهسازي برج آزادي تاپايان شهريور امسال به پايان مي‌رسد. به گزارش مهر، عليرضا جاويد درباره ساماندهي و ترميم برج آزادي گفت‌: اتمام بهسازي محوطه اطراف برج آزادي جز برنامه‌هاي اصلي معاونت فني وعمراني در سال 95 قرار دارد. وي افزود: دقت فني لازم درباره اين پروژه مهم لحاظ شده و مجوزهاي لازم توسط سازمان مهندسي مشاور انجام اخذ شده است. به گفته معاون فني وعمراني شهردار تهران بهسازي وعمليات برج آزادي تا پايان شهريور ماه امسال انجام شده و اين مجموعه در اختيار شهروندان وگردشگران قرار خواهد گرفت. وي با اشاره به مشکلات به وجود آمده براي برج آزادي گفت :متاسفانه آبياري اطراف محوطه برج آزادي باعث نفوذ آب به لايه‌هاي زير سطحي و طبقات زيرزمين برج شده که موجبات تخريب اين بناي قديمي‌شهري را فراهم کرد. جاويد با اشاره به جلوگيري از تکرار مجدد اين ماجرا گفت: خوشبختانه به کارگيري عايق بندي مناسب و استفاده از لايه بندي‌هاي مناسب در طرح سازمان مهندسي مشاور براي ترميم برج آزادي پيش‌بيني شده است.