نسخه شماره 4039 - 1395/02/27 -


آخرين بازماندگان دايناسورها درخليج فارس درخطرانقراض


گام بلند يزد به سوي جهاني شدن


تخريب برج کبوترخانه اصفهان به دست کشاورزان


ظرفيت‌هاي اصفهان بستري مناسب براي تعامل با شهرهاي جهان


 آخرين بازماندگان دايناسورها درخليج فارس درخطرانقراض 

«مالکان زمين» يش از 200 ميليون سال است که ساکن کره زمين هستند. و انقراض هم نسل‌هاي خود يعني دايناسورها را هم ديده و همچنان پابرجا مانده اند اما اين لاک پشتان در حال نابودي هستند. به گزارش مهر، لاک پشت‌هاي پوزه عقابي از آبزياني است که در ليست قرمز سازمان جهاني حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي (IUCN) قرار دارد. لاک پشت‌ها بيش از 200 ميليون سال است که ساکن کره‌زمين هستند و آنها را به عنوان «مالکان زمين» مي‌شناسند و انقراض هم نسل‌هاي خود يعني دايناسورها را هم ديده و همچنان پابرجا مانده‌اند، اما طي دهه‌هاي اخير در حال نابودي هستند. آماري دقيقي از تعداد لاک پشت‌ها وجود ندارد. کارشناسان و حافظان محيط زيست اعلام کرده‌اند جمعيت لاک پشتان در طول 100 سال گذشته 80 درصد کاهش يافته است. طبق آمار سازمان جهاني حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي (IUCN)، پنج نوع از هشت نوع لاک‌پشت دريايي که در جهان وجود دارد در آب‌هاي خليج فارس و درياي عمان زندگي مي‌کنند. لاک پشت پوزه عقابي يکي از دو گونه لاک‌پشت دريايي است که در سواحل استان هرمزگان تخم‌گذاري مي‌کند. پوزه اين لاک‌پشت‌ها براي بيرون کشيدن غذاي اصلي آن يعني اسفنج دريايي از لا‌به‌لاي مرجان‌ها به شکل منقار عقاب درآمده و از همين رو به لاک پشت پوزه عقابي يا منقار کوتاه معروف است. وزن ميانگين لاک پشت پوزه عقابي بالغ حدود 80 کيلوگرم است و طول آن به يک متر مي‌رسد. مجيد وفادار مديرکل محيط زيست هرمزگان، در گفت‌وگو با مهر بيان داشت: زيست‌گاه‌هاي لانه گزيني لاک پشت‌هاي پوزه عقابي در ايران، سواحل استان‌هاي جنوبي بوشهر، هرمزگان و سيستان‌و‌بلوچستان است. آلودگي نفتي، صيد، ريختن زباله در دريا، ساخت و ساز در سواحل، فاضلاب‌هاي شهري، شکارچيان طبيعي، حيات لاک پشت‌هاي پوزه عقابي را به خطر انداخته است. وي با بيان اينکه سالانه 35 هزار کشتي وارد تنگه هرمز در خليج فارس مي‌شوند که80 درصد آنها فرسوده و عامل مهم آلودگي در خليج‌فارس و ايجادکننده مشکلات زيست‌محيطي هستند، عنوان کرد: تردد شناورها، انفجار براي اکتشاف منابع زيرزميني دريا، آلودگي‌هاي حرارتي، تخريب آبسنگ‌هاي مرجاني، فرسايش سواحل و مانورهاي دريايي از ديگر عوامل انقراض لاک پشت‌ها است. وفادار افزود: تخريب سواحل و از بين بردن تخم لاک پشت‌هاي دريايي از عوامل تهديد کننده حيات اين لاک پشت‌هاي در معرض انقراض در سواحل هرمزگان است. نوراني شدن روستاهاي نزديک ساحل از عواملي است که بچه لاک پشت‌ها را فريب مي‌دهد، چرا که لاک پشت‌ها به نور حساس هستند و در جستجوي افق به سوي آب روانه و طعمه شکارچيان طبيعي مي‌شوند. از سوي ديگربراي جلوگيري از نابودي لاک پشت دريايي پوزه عقابي اين گونه جزء ضميمه يک كوانسيون «سايتيس» قرار گرفته است. در اين کنوانسيون اسامى جانوران براساس ميزان احتمال انقراض در دو ضميمه يک و دو قرار دارند که در فهرست شماره يک گونه‌هايى هستند که در معرض انقراض جدى بوده و بايد براساس راهکارهاى علمى و جامع کنوانسيون براى حفاظت از آنها اقدام شود. با توجه به قوانين مطرح در زمينه حفاظت گونه‌هاي ثبت شده، کشورهاي عضو موظف به جلوگيري از شکار و تجارت جانوران هستند و در اين راستا با يکديگر همکاري مي‌کنند.


 گام بلند يزد به سوي جهاني شدن 

مسئول پرونده ثبت جهاني بافت تاريخي يزد گفت: پرونده ثبت جهاني بافت تاريخي يزد به يونسکو ارسال شده و کارشناسان هم‌اکنون در حال بررسي بافت تاريخي هستند.

مجتبي فرهمند در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: پرونده از پنجم ارديبهشت به يونسکو ارسال شده و اکنون در دست بررسي است و به زودي نيز ارزيابان براي بررسي بافت تاريخي به يزد سفر مي‌کنند. وي عنوان کرد: اگر اين پرونده از يونسکو بازگردد، کار بسيار دشوارتر مي‌شود و بررسي مجدد آن کاري دشوار و زمان‌بر و هزينه بر است. فرهمند با بيان اينکه اين پرونده در قالب هفت فصل تدوين شده است، افزود: در اين پرونده مباني مهمي‌همچون وقف در بافت تاريخي نيز مدنظر قرار گرفته و در يک فصل تنها به اين موضوع و بناهايي که در بافت تاريخي، وقف شده‌اند پرداخته شده است. وي، يکي از ابزارهاي پايداري بافت تاريخي را وقف دانست و عنوان کرد: وقف مي‌تواند در احياي بافت تاريخي و حتي تک‌ بناها بسيار موثر واقع شود. مدير پايگاه ميراث فرهنگي يزد با بيان اينکه محدوده عرصه ثبت جهاني 195 هکتار است، يادآور شد: محدوده‌هاي اميرچخماق، ميدان خان، محدوده احداث شده در دوران آل مظفر و‌...، محدوده‌اي هستند که براي ثبت جهاني در نظر گرفته شده ضمن اينکه محله زرتشتي‌ها و باغ دولت آباد نيز در اين پرونده مورد توجه قرار گرفته است. فرهمند بيان کرد: باغ دولت آباد حدود سه يا چهار سال پيش ثبت جهاني شد و محله زرتشتي‌ها نيز به عنوان نماد زندگي مسالمت آميز اديان مي‌تواند در اين پرونده نقطه درخشاني باشد. وي ادامه داد: در مجموع براي 665 هکتار حريم و 861 هکتار عرصه و حريم پرونده‌سازي شده و براي يونسکو ارسال شده است و کار مستندسازي و... و. در هفت فصل انجام و به يونسکو ارسال شده است. مسئول پرونده ثبت جهاني بافت تاريخي يزد اظهار داشت: تلاش شد براي جمع‌بندي اين پرونده، پرونده‌هاي بافت تاريخي پاريس، قاهره، هرات و ... را نيز بررسي کنيم و از ساختار آنها متناسب با يزد استفاده کنيم. وي يادآور شد: در اين پروژه محله‌ها به صورت نمونه پايش شدند و فضاهاي سالم، نيازمند مرمت و تخريب و بازسازي، تخريب شده و ... به تفکيک مشخص شدند تا در نهايت براي آنها برنامه‌ريزي شود. فرهمند تاکيد کرد: اين پروژه 40 نيرو و هر ماه نيز دو ميليارد تومان بودجه نياز دارد و با توجه به زمان کم، بايد هر چه سريع‌تر اقدام شود زيرا تا دو ماه آينده ارزيابان پرونده به يزد سفر مي‌کنند. وي اظهار داشت: البته از نيروهاي خوب موجود در دانشکده هنر و معماري کمک گرفته شده و مي‌توان از ظرفيت آنها در پايگاه ميراث فرهنگي استان يزد استفاده کرد.


 تخريب برج کبوترخانه اصفهان به دست کشاورزان 

يکي از برجهاي کبوترخانه روستاي سروشبادران اصفهان باقدمتي بيش‌از 700 سال تخريب شد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان ، اين برج که در وسط زمينهاي کشاورزي واقع شده به سبب تصرف زمينهاي کشاورزي ودر پي جاري شدن مکرر آب در زير پي برج و نشست زمين فرو ريخت. به گفته مسئولين روستا اين برج اخيرا در ليست بازسازي سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري قرار گرفته و قرار بوده هفته‌هاي آينده عمليات مرمت و بازسازي آن آغاز شود محلي‌ها مي‌گويند تاکنون هيچ اقدامي‌براي جلوگيري از تصرف زمينهاي اطراف برجهاي کبوتر انجام نشده است و کشاورزان با ابياري زمينهاي اطراف برجها پايه‌هاي ان را سست و مقدمات تخريب را فراهم مي‌کنند. در ساختمان و معماري اين برجها که از خشت خام ساخته شده اند مقياسها به طور اصولي رعايت شده و با نسبتهاي دقيق و آرايش بسيار جالب، لانه‌هاي كبوتران در کنار يکديگر قرار گرفته است. انگيزه اصلي ساخت برج‌هاي کبوتر آن هم در وسط مزارع استفاده از کود کبوترها براي توليد محصولات کشاورزي بوده است چرا که کود آن يکي از بهترين انواع کودها محسوب مي‌شده و در حاصلخيزي زمين‌هاي زراعي به کار مي‌رفته است. سابقه تاريخي ساخت برج‌هاي کبوتر به طور دقيق مشخص نيست ولي قدمت آن‌ها به 700 سال پيش بر مي‌گردد. ابن بطوطه در اوايل قرن 8 هجري از وجود کبوتر خانه‌ها ياد کرده است. بيشتر جهانگردان اروپايي که در زمان صفويه و بعد از آن به ايران سفر کرده اند در سفرنامه‌هاي خود از برج‌هاي کبوتر مطالب زيادي نوشته‌اند که از جمله آن‌ها مي‌توان به شاردن اشاره کرد. تيمور لنگ نيز در زمان حمله به اصفهان با مشاهده اين سازه‌ها فکر مي‌کند مردم منطقه کبوتر باز هستند و وقتي به فايده آن‌ها پي مي‌برد از آن‌ها الگو برداري کرده و در پايتخت کشور خود يعني بخارا نمونه‌هايي از آن را مي‌سازد. روستاي سروشبادران در 15 کيلومتري مرکز اصفهان واقع شده و علاوه بر بافت تاريخي و مسجدي 450 ساله ، 3 برج کبوتر در خود جاي داده است.


 ظرفيت‌هاي اصفهان بستري مناسب براي تعامل با شهرهاي جهان 

گروه شهرستانها: مهدي جمالي‌نژاد در ديدار با آلفونس هورمان رئيس كنفدراسيون ورزش‌هاي المپيكي آلمان و عضو فدارسيون جهاني اسكي که با حضور شاهرخ شهنازي، دبير کل کميته ملي المپيک کشور برگزار شد، ضمن معرفي اصفهان اظهار كرد: شهر اصفهان مركز استاني با 107 شهر و يك‌هزار و 833 روستا و سكونتگاه با دو ميليون جمعيت و داراي بيش از 2 هزار جاذبه تاريخي است. وي با بيان اينكه شهر اصفهان از اين جهت كه سه دوره پايتخت كشور بوده سابقه ديرينه و كهن همراه با عناوين بسيار زياد جهاني را داراست، تصريح كرد: صنايع دستي اصفهان در سال گذشته ثبت جهاني شد و به شبكه شهرهاي خلاق جهان پيوست. شهردار اصفهان ادامه داد: در عرصه صنايع دستي بيش از 190 نوع صنايع دستي در اين شهر داراي ثبت ملي و بين‌المللي است و در عين حال اين شهر از اين جهت كه در مركز كشور قرار دارد از لحاظ گردشگري داراي اهميت ويژه‌اي است و همچنين اين شهر و در مسير مركز راه ابريشم قرار گرفته است. وي با تاكيد بر اينكه چندين سال است كه در اصفهان جشنواره شهرهاي در مسير راه ابريشم را برگزار مي‌كنيم، اضافه كرد: اين شهرها در تمام موارد با يكديگر همكاري دارند، ما همچنين در عرصه ديپلماسي شهري دو و چندجانبه فعاليت بسيار زيادي داريم به نحوي كه عضو هيات رئيسه بسياري از سازمان‌هاي بين‌المللي هستيم. وي تاكيد كرد: اين ظرفيت‌ها بستري را براي ايجاد تعامل با شهرهاي دنيا فراهم مي‌كند و اميدوارم اين ديدار مقدمه‌اي براي اين برنامه‌هاي مشترك با كشور آلمان باشد.

بهره‌مندي 500 روستاي آذربايجان غربي

از اينترنت پرسرعت

گروه شهرستانها: مديرعامل شرکت مخابرات آذربايجان غربي گفت: در حال حاضر 500 روستا در آذربايجان غربي از اينترنت پرسرعت استفاده مي‌کنند و امسال نيز توسعه در 100 روستا در برنامه قرار دارد. بهمن اسمعيل‌زاده ظهر ديروز در نشست خبري که در سالن جلسات شرکت مخابرات استان ترتيب يافت ضمن تبريک روز جهاني مخابرات و جامعه اطلاعاتي، اظهار داشت: ارتباطات سکو و محلي است که براي توسعه ساير حوزه‌ها زيرساخت محسوب مي‌شود. مديرعامل شرکت مخابرات آذربايجان غربي ادامه داد: قرن حاضر، قرن اطلاعات و تبادل اطلاعات ناميده مي‌شود و در اين راستا هر جامعه‌اي دسترسي بيشتري به اطلاعات داشته باشد، به تبع آن پيشروتر خواهد بود. وي خاطرنشان کرد: سال گذشته با توجه به سياست‌هاي دولت و شرکت مخابرات ايران، توسعه پهناي باند يکي از مباحث اساسي مدنظر شرکت مخابرات ايران بود و در کنار اين موضوع بحث افزايش بهره‌وري سازمان و ايجاد رضايت‌مندي در مشترکان از سياست‌هاي اولويت‎دار به شمار مي‌رود. اسماعيل‌زاده ادامه داد: سال 95 برنامه‌ريزي‎هاي لازم انجام شده تا بخش اعظم شبکه را در حوزه توسعه 3G قرار دهيم.

تاکيد مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان برآمادگي کامل براي ارزيابي معاونت بهره‌برداري

گروه شهرستانها- سيامک شالويي: محمود دشت بزرگ اظهارداشت‌:‌ مسووليت خطير برق رساني مطمئن و پايدار توسط اين شرکت در محدوده دو استان خوزستان و کهگيلويه و بويراحمد، ‌وظيفه معاونت بهره‌برداري بعنوان واحدي که هدايت مستقيم شبکه انتقال و فوق توزيع را در اين محدوده برعهده دارد را سنگين‌تر مي‌سازد که به همين دليل شرکت توانير ارزيابي هدفمند اين واحدها در شرکت‌هاي برق منطقه‌اي را در برنامه سالانه خود لحاظ نموده و به اجرا مي‌گذارد.

وي افزود‌: باتوجه به کارهاي مهم و خوبي که با وجود مشکلات و کمبودها در راستاي معيارهاي ارزيابي تاکنون در اين شرکت انجام شده از همه همکاران مي‌خواهم تا با آمادگي کامل و همه جانبه در اين برنامه حضور فعال و موثر داشته باشند تا بتوانيم رتبه خوبي در بين ساير شرکت‌ها بدست آوريم.