نسخه شماره 4033 - 1395/02/20 -

کنگره سراسري کره‌شمالي خود را در قبال تسليحات اتمي مسئول دانست
ژست متفاوت پيونگ يانگ


ادامه تلفات سنگين مردم عراق


دردسر ثروت خانواده اردوغان


آتش هول‌انگيز کانادا


فراخوان تظاهرات سراسري در اروپا


اتحاد استراتژيک طالبان با شبکه حقاني


عمليات داعش عليه پليس مصر

اجراي چشم‌انداز 2030 عربستان آغاز شد
برنامه پوشالي توسعه رياض


اخبار کوتاه


پوليتيک


ژورناليسم


 کنگره سراسري کره‌شمالي خود را در قبال تسليحات اتمي مسئول دانست
 ژست متفاوت پيونگ يانگ 

گروه بين‌الملل: کيم جونگ‌اون در کنگره حزب حاکم بر کره‌شمالي گفته است سلاح هسته‌اي تنها در صورت «تهديد تماميت ارضي» آن کشور استفاده خواهد شد. براساس گزارش روزگذشته خبرگزاري دولتي KNCA، رهبر کره‌شمالي در کنگره حزب حاکم اين کشور گفت که اين کشور به پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي وفادار خواهد بود. کيم جونگ‌اون 17 ارديبهشت ماه نشست تازه حزب کارگران، حزب حاکم بر آن کشور را افتتاح کرد. سخنان تازه او روز شنبه 18 ارديبهشت ماه در جريان دومين روز کنگره بيان شده‌است.

روز جمعه رهبر کره‌شمالي بار ديگر از آزمايش «عظيم» بمب هيدروژني در دي ماه گذشته و «موفقيت‌آميز بودن» آن، ستايش کرد.در 16 دي ماه، ساعاتي پس از ثبت زمين‌لرزه‌اي در نزديکي يک تاسيسات هسته‌اي کره‌شمالي، پيونگ‌يانگ اعلام کرد يک بمب هيدروژني را «با موفقيت» آزمايش کرده است.

کيم جونگ اون گفت که کره‌شمالي «کشوري داراي سلاح هسته‌اي و با احساس مسئوليت» است. او افزود که اين کشور از سلاح اتمي تنها براي دفاع از خود و در صورت تهديد «نيروهاي دشمن پرخاشگر با سلاح‌هاي اتمي» استفاده خواهد کرد. او همچنين اعلام کرد که کره‌شمالي در جهت از ميان برداشتن سلاح‌هاي اتمي در سراسر جهان تلاش خواهد کرد. کيم‌جونگ اون همچنين اعلام آمادگي کرد که روابط با کشورهايي که «رفتاري خصمانه با کره‌شمالي پيش گرفته‌اند» را عادي سازد.

او از جمله خواستار گفت‌وگو ميان کشورش و کره جنوبي شد. او گفت ضروري است که روابط دو کشور به طور اساسي بهبود يابد. در حال حاضر کره جنوبي برنامه اتمي کره‌شمالي را مانعي بر سر راه بهتر شدن روابط دو کره مي‌داند و نسبت به آزمايش‌هاي اتمي کره‌شمالي ابراز نگراني مي‌کند.

سخنان دوستانه همراه با آزمايش‌هاي اتمي

کيم جونگ اون در حالي سخن از تلاش براي عادي‌سازي روابط اين کشور منزوي با ديگر کشورها مي‌گفت که اندک زماني پيش از برگزاري کنگره حزب حاکم هم کره‌شمالي دست به آزمايش موشکي زده بود. ارتش کره‌شمالي در پايان ماه آوريل يک موشک را از يک زيردريايي پرتاب کرد. اين آزمايش ناموفق بود و موشک تنها 30 کيلومتر دور از نقطه پرتابش در دريا سقوط کرد.

با وجود آنکه فن‌آوري اتمي کره‌شمالي هنوز به حد اعلاي پيشرفت نرسيده، جامعه بين‌الملل نسبت به آزمايش‌هاي اتمي اين کشور ابراز نگراني مي‌کند. سازمان ملل در ماه مارس، پس از اينکه کره‌شمالي براي چهارمين بار دست به آزمايش سلاح اتمي زده بود، تحريم‌هاي بين‌المللي عليه اين کشور را تشديد کرد.

کنگره حزب کمونيست کره‌شمالي نخستين کنگره حزب حاکم اين کشور از سال 1980 تا کنون است. براي ناظران سياسي اين کنگره کاملا شفاف نيست. اعلام شده که 3400 نماينده در اين کنگره شرکت کرده‌اند. اما روشن نيست که اين کنگره تا کي به طول خواهد انجاميد.

حدود صد خبرنگار اجازه گزارش‌دهي درباره اين کنگره را دريافت کرده‌اند، اما آنها تنها مي‌توانند از خارج از محل برگزاري کنگره سخنراني‌ها را دنبال کنند.

کيم‌جونگ اون در سخنراني خود به مناسبت گشايش کنگره از سياست اتمي اين کشور دفاع کرد. او چهارمين آزمايش اتمي کره‌شمالي که در ماه ژانويه انجام گرفت و همچنين شروع راه‌اندازي ماهواره در ماه فوريه را به لحاظ تاريخي بسيار مهم ارزيابي کرد.

حزب کار کره‌شمالي داراي حدود سه تا چهار ميليون عضو است. کل جمعيت اين کشور بالغ بر 25 ميليون نفر است. از زمان به قدرت رسيدن کيم جونگ اون در سال 2011 حزب کار کره‌شمالي بار ديگر در مرکز قدرت قرار گرفته است. از اين نظر کيم جونگ اون به سياست پدربزرگش، کيم‌ ايل سونگ که بنيانگذار کره‌شمالي کمونيستي بود، نزديک شده و از سياست پدر خود فاصله گرفته است.


 ادامه تلفات سنگين مردم عراق 

گروه بين‌الملل: به موجب آماري که از سوي هيئت ياري رساني سازمان ملل متحد در عراق (يونامي) منتشر گرديد، در جريان عمليات تروريستي، خشونت‌ها و مخاصمات مسلحانه در عراق در ماه آوريل 2016، جمعاً 741 عراقي کشته و يک هزار و 374 نفر مجروح شده‌اند.

تعداد کشته شدگان غيرنظامي در ماه آوريل 410 نفر (شامل 11 نفر مامورپليس فدرال، سازمان دفاع غيرنظامي، حفاظت مقامات، پليس حفاظت از تاسيسات و ادارات آتش نشاني) بوده و در عين حال 973 نفر (شامل 20 نفر از ماموران پليس فدرال، سازمان دفاع غيرنظامي، حفاظت مقامات، پليس حفاظت از تاسيسات و ادارات آتش نشاني) مجروح شده‌اند.

علاوه بر آن 331 عضو نيروهاي امنيتي عراق (شامل اعضاي نيروهاي پيشمرگه، نيروهاي امنيتي، و شبه نظامياني که همراه با ارتش مي جنگند، به استثناي تلفات مربوط به عمليات در استان انبار) نيز کشته و 401 نفر زخمي شده‌اند.

مجموع آمار تلفات نسبت به ماه مارس با يک هزار و 119 کشته و يک هزار و 561 زخمي کاهش يافته است.

نماينده ويژه‌ دبيرکل سازمان ملل متحد در عراق، آقاي يان کوبيش، نگراني عميق خود را نسبت به تداوم خشونت‌ها ابراز داشت.

در اين ارتباط وي اظهار داشت که مشاهده خونريزي‌ها و کشتارها، بويژه در بين غيرنظاميان که بهايي گزافي را در نتيجه بمب‌گذاري‌ها و برخوردهاي نظامي مي پردازند، دردآور است.

وي افزود که تروريستها با حملات انتحاري شريرانه و بي امان به کافه‌ها، مکانهاي عبادت، زايران، و بازارها بيشترين تلفات و رنج‌ها را به مردم وارد مي کنند.

آمار گوياي آن است که بيشترين ميزان تلفات دراستان بغداد با 874 غيرنظامي (232 کشته و 642 زخمي) رخ داده است. ميزان تلفات در استان نينوا 72 کشته و 30 زخمي، در صلاح‌الدين 32 کشته و 24 مجروح، در دياله 17 کشته و 15 زخمي، در کرکوک 16 کشته و 10 زخمي‌ و در استان بصره 8 کشته و 16 نفر زخمي بوده است.

به موجب اطلاعاتي که يونامي از اداره بهداشت انبار بدست آورده است، تعداد تلفات غيرنظاميان در اين استان بالغ بر 252 نفر (27 کشته و 225 زخمي) بوده است.


 دردسر ثروت خانواده اردوغان 

روزنامه بيلد در گزارشي از ثروت افسانه‌اي فرزندان اردوغان نوشت: چگونه فرزندان رييس‌جمهوري ترکيه تا به اين حد ثروتمند هستند درحاليکه پدرشان تنها در سال 50 هزار يورو درآمد دارد. اين روزنامه به آمارهاي اعلام شده در روزنامه جمهوريت اسناد کرده است مبني بر اينکه: همه افراد خانواده اردوغان حتي دختر کوچکش در تجارت دستي دارند از تجارت لوازم آرايشي، غذاهاي آماده،‌ صنعت کشتي راني تا جواهرات. درآمد خالص احمد، يکي از پسران اردوغان 80 ميليون دلار است و اخبار ضد‌و‌نقيضي از اينکه اين پول‌ها چطور و از کجا بدست مي آيند وجود دارد، سوال اينجاست که آيا او از جانب دولت حمايت مي شود؟ روزنامه بيلد در ادامه مي نويسد: بلال، پسر کوچکتر اردوغان اغلب به دليل ارتباطش با معاملات شبهه دار و مجرمانه در تيتر رسانه‌هاست. در واقع بلال اردوغان اخيرا در ايتاليا با اين ادعا که ثروتش با رسوايي فساد گسترده سياسي حزب حاکم ترکيه درسال 2013 ارتباط دارد محاکمه شد. وي هم اکنون براي ادامه تحصيل و ارائه پايان نامه‌اش در ايتاليا زندگي مي کند. وي و خواهرش به فساد و اختلاس متهم هستند. اين روزنامه آلماني همچنين به گزارش سال گذشته روزنامه انگليسي گاردين مبني بر افشاي دست داشتن تجار ترکيه‌اي در برخي از تبادلات مالي غيرقانوني چون قاچاق نفت با داعش اشاره کرده و يادآوري مي‌کند يکي از افرادي که در اين تبادلات مالي دست داشته بلال اردوغان است.

روزنامه بيلد با اشاره به مساله کناره گيري احمد داووداوغلو، نخست وزيري ترکيه از رياست حزب حاکم نوشت: از ديدگاه اردوغان، داووداوغلو تاثير و نفوذ زيادي در کشور دارد و علتش نقش او در مذاکرات با اتحاديه اروپا و انتقادش از سيستم رياست‌جمهوري است که اردوغان ايجاد کرده است.

اين روزنامه آلماني همچنين با اشاره به اين مساله که اردوغان هنوز گزينه‌اي را براي جايگزيني داووداوغلو انتخاب نکرده نوشت: گمانه‌زني‌هايي درمورد انتخاب برات آلبايرک، وزير انرژي ترکيه و داماد اردوغان وجود دارد. انتخاب وي در سمت نخست‌وزيري به نفع خانواده اردوغان بويژه بلال اردوغان است،‌کسي که به دست داشتن در قاچاق نفت از سوريه و عراق متهم است.

بيلد مي‌نويسد: آلبايراک ممکن است همان ستون اصلي باشد که رييس جمهوري ترکيه مي‌خواهد در کنارش ببيند.


 آتش هول‌انگيز کانادا 

آتش‌سوزي جنگل‌ها در ايالت آلبرتا در کانادا ابعادي «دلهره‌آور» يافته است. به گفته يک مقام مسئول کانادايي از سازمان فضايي اين کشور خواسته شده که با ارسال تصاوير ماهواره‌اي در مهار آتش به ماموران آتش‌نشاني کمک کند. حدود يک هفته از آغاز آتش‌سوزي در کانادا مي‌گذرد. در اين مدت بيش از 1600 خانه تنها در شهر «فورت مک‌موري» طعمه شعله‌هاي آتش شده است. به گفته يک مقام ايالت آلبرتا گرچه بخش بزرگ شهر «فورت مک‌موري» هنوز پابرجاست، اما اين شهر ديگر «قابل سکونت» نيست. در هفته گذشته حدود 90 هزار نفر در ايالت آلبرتا مجبور به ترک محل سکونت خود شدند. امدادگران در شمال شهر فورت مک‌موري موفق شدند 25 هزار نفر را از راه زمين و هوا از منطقه آتش‌سوزي خارج کنند.

به گفته مقامات کانادايي موضوع شگفت‌آور و مثبت در اين فاجعه اين است که تا کنون کسي کشته نشده است. خطر سرايت آتش‌سوزي به ايالت ساسکاچوان نيز وجود دارد. بيم آن مي‌رود که 300 هزار هکتار ديگر در معرض اين آتش‌سوزي قرار گيرد. يک مقام مسئول در کانادا گفت که آتش‌سوزي به سمت شمال شرقي کشور در حال گسترش است. اين منطقه داراي جمعيت زيادي نيست، اما ميدان‌هاي نفتي در اين منطقه قرار دارند. فعاليت‌هاي استخراج نفت نيز متوقف شده است. در پي نگراني از کاهش ميزان توليد نفت، بهاي سوخت در کانادا افزايش يافته است.

بانک مونترال که نرخ رشد اقتصادي براي سه ماه دوم در کانادا را حدود يک و نيم درصد ارزيابي کرده بود، اعلام کرد که با توجه به پيامدهاي آتش‌سوزي، اين رخ رشد در سه ماهه آتي صفر خواهد بود.

شرکت‌هاي بيمه ميزان خسارت وارده را حدود 6 ميليارد يورو تخمين مي‌زنند. وزير مالي کانادا در واکنش به ميزان خسارت‌ها گفت که در حال حاضر تامين امنيت جاني مردم مهم‌تر از ضررهاي مالي است.


 فراخوان تظاهرات سراسري در اروپا 

جنبش «بيدار در شب» مردم فرانسه که بيش از يک ماه است با اعتراضات خياباني عليه اصلاحات کار آغاز شده است براي 15 مه فراخوان تظاهرات اعلام کرده است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين فراخوان از تمامي معترضان اروپايي و حتي جهاني خواسته تا يکشنبه 15 مه (26 ارديبهشت) دست به تظاهرات بزنند.

در اين فراخوان به ويژه از ساير کشورهاي اروپايي خواسته شده تا درباره مسائلي چون مهاجرت، سياست‌هاي رياضتي و تجارت آزاد به تظاهرات بپردازند. تاريخ اين تظاهرات سراسري هم 15 مه همزمان با سالگرد تشکيل حزب ضد‌رياضتي «اينديگنادوس» تعيين شده است.

در همين حال امروز شنبه حدود 200 تن از اعضاي اين جنبش با تجمع در ميدان لاريپاليکا به سخنراني نمايندگان جنبش‌هاي مردمي چند کشور ديگر درباره اعترضات ضد کاپيتاليسم طي سال‌هاي گذشته گوش فرا دادند.

جنبش «بيدار در شب» 31 مارس بااعتراض جوانان فرانسوي عليه اصلاحات پيشنهادي در حوزه کار دولت آغاز شد و اکنون به اين سطح رسيده است.


 اتحاد استراتژيک طالبان با شبکه حقاني 

انتخاب يکي از اعضاي شبکه حقاني به عنوان معاون رئيس طالبان از سوي رهبر اين گروه، نفوذ شبکه حقاني را به عنوان يک گروهک در سايه در اين گروه افزايش داده و نقش کليدي در اتحاد اين گروه آشوب‌زده بازي کرده است.

به گزارش خبرگزاري پي تي آي، قدرت شبکه حقاني مي‌تواند به شدت طالبان را تقويت کرده و آن را براي حملات شديد ديگري در تابستان آماده کند، قدرتي که در بمب گذاري اخير کابل با 64 کشته به خوبي نشان داده شد. کارشناسان معتقدند اين حمله بدون کمک شبکه حقاني ممکن نبوده است.

در فايل صوتي از ديدار اخير رهبران ارشد طالبان نشانه‌هاي تاثير اين شبکه در اين گروه به خوبي روشن است. سراج‌الدين حقاني، رهبر شبکه حقاني و معاون جديد رهبر طالبان خطاب به اين نشست بر ضرورت پايان دادن به اختلافات و تمرکز بر مبارزه تاکيد و عنوان مي‌کنند: زمان همکاري فرا رسيده است. صدايي که گفته مي‌شود متعلق به حقاني است.

وي در ادامه مي‌گويد: مجاهدين با خوشحالي و رضايت به ميدان نبرد مي‌روند.

ترفيع درجه يکي از اعضاي شبکه حقاني به معاون رهبري طالبان بالاترين و مستقيم‌ترين حضور حقاني‌ها در طالبان بوده است.


 عمليات داعش عليه پليس مصر 

در نخستين ساعت روز يکشنبه (8 مه/ 19 ارديبهشت) دست‌کم هشت پليس هنگام گشت شبانه در حاشيه پايتخت مصر به ضرب گلوله کشته شدند.

وزارت کشور مصر اعلام کرد که چهار نفر با سلاح تمام‌خودکار به يک ميني‌بوس پليس حمله کرده‌اند. ماموران پليس قرار بوده در نخستين ساعات روز يکشنبه به منظور تامين امنيت در محله حلوان واقع در جنوب شهر قاهره به گشت شبانه بپردازند. چهار عامل سوء قصد از درون خودروي خود خارج شده، خودروي پليس را متوقف کرده و بر آن آتش گشودند. ماموران پليس با لباس شخصي گشت مي‌زده‌اند. تروريست‌هاي تکفيري داعش روز يکشنبه مسووليت اين حمله خونين را بر عهده گرفت. از زمان سرنگوني محمد مرسي، رئيس جمهور اسلام‌گراي مصر، در سال 2013 نيروهاي امنيتي اين کشور بارها هدف سوء‌قصد قرار گرفته‌اند. در سال‌هاي اخير صدها مامور پليس در مصر کشته شده‌اند. در بسياري از موارد، بخصوص در مورد سوء‌قصدهايي که در صحراي سينا به وقوع مي‌پيوندد، گروه‌هاي محلي وابسته به «دولت اسلامي» (داعش) مسئوليت کشتن ماموران پليس را بر عهده گرفته‌اند.


 اجراي چشم‌انداز 2030 عربستان آغاز شد
 برنامه پوشالي توسعه رياض 

گروه بين‌الملل: عربستان روز شنبه نخستين گام‌ اساسي براي رسيدن به طرح تحول ملي يا همان «چشم‌انداز 2030»خود را با انحلال و ادغام برخي وزارتخانه‌ها و تغييرات در برخي ديگر برداشت.

به گزارش رويترز، چشم‌نوازترين اقدام، ايجاد يک وزارتخانه جديد انرژي، صنعت و منابع طبيعي تحت رياست «خالد الفالح»، رئيس شرکت دولتي نفت آرامکو بود. او جايگزين وزير نفت 80 ساله، «علي النعيمي»، مسئول سياستگذاري انرژي در بزرگترين صادرکننده نفت در جهان از سال 1995 شد.

اما تغييرات عمده‌اي نيز در رهبري اقتصادي ايجاد شده است.« ماجد القصبي» به عنوان رئيس جديد وزارت تجارت و سرمايه‌گذاري و« احمد الخليفي» به عنوان رئيس آژانس مالي عربستان يا به عبارتي بانک مرکزي موسوم به «سما» انتخاب شد.

كم شدن درآمد سعودي‌ها، آنها را به خصوصي سازي برخي از شركت‌هاي اقتصادي بزرگ مثل شركت نفتي آرامكو و نيز افزايش قيمت سوخت در داخل، قرض گرفتن و حتي حذف يارانه از بخش‌هاي خدمات مردمى‌سوق داده است.همچنين آنها به دنبال افزايش درآمدها از طريق افزايش تعداد زائران خارجي جداي از مناسک اصلي سالانه حج هستند و قصد دارد سعودي‌ها را به هزينه بيشتر پول در داخل از طريق ايجاد فرصت‌هاي تفريحي بيشتر ترغيب کنند.

اين تغييرات که با صدور يک سري احکام سلطنتي اعلام شد، فراتر از تغييرهاي پيشين «سلمان بن عبدالعزيز»، پادشاه سالخورده عربستان بود که از ژانويه سال گذشته به قدرت رسيده است. رياض اواخر ماه گذشته ميلادي طرح تحول ملي يا چشم‌انداز عربستان در 2030 را اعلام کرد. طرحي که شعار «اقتصاد شکوفا، جامعه پويا و ميهني بلندپرواز» را سر لوحه کار خود قرار داده که هريک از اين سه عنصر خود به بخش‌هاي مختلفي تقسيم مي‌شوند.

برنامه شاهزاده «محمد بن سلمان» به عنوان تجديدنظر گسترده در مسير کلي حرکت دولت و اقتصاد عربستان ارائه شده که عربستان را براي آينده‌اي بدون وابستگي به درآمدهاي نفتي آماده خواهد کرد.اين در صورتي است که اجراي طرح 2030 پيچيدگي‌هاي خاص خود را دارد براي همين لازم است که تمامى‌وزارتخانه‌ها تخصص لازم را داشته باشند و وزرايي که دانش مربوطه را ندارند کنار گذاشته شوند. البته بايد در نظر گرفت برنامه ارائه شده همانند نوشتن روياهاي سعودي روي يخ است.

توسعه بي‌پايه و اساس رياض

عربستان سعودي بزرگ‌ترين صادرکننده نفت جهان است و با توليد روزانه بيش‌از 10 ميليون بشکه نفت خام بزرگ‌ترين توليدکننده نفت اوپک و از قدرتمندترين بازيگران بازار جهاني نفت به شمار مي‌رود.همچنين سعودي‌ها صاحب هتل‌ها، رستوران‌ها، آژانس‌هاي مسافرتي، خطوط هوايي و سهام در شرکت‌هاي گوناگون در جهان هستند . تنها زائران حج ميلياردها دلار به خزانه دولت عربستان سعودي مي‌افزايند.گرچه عربستان با ذخيره‌هاي ارزي خود قادر به تحمل کاهش درآمدهاي نفتي در سال‌هاي آينده است، اما در بلندمدت گسترش انرژي‌هاي تجديدپذير و عدم وابستگي به نفت در جهان مي‌تواند تنگاهاي مالي جدي براي عربستان به وجود آورد.

رياض طي سال‌هاي اخير با سياست «قيمت عادلانه نفت» با افزايش بي‌سابقه توليد و ارائه تخفيف‌هاي بالا به مشتريان، تلاش كرد توليدكنندگان رقيب نفت را از گردونه رقابت خارج كند اما اين امر باعث كاهش قيمت نفت شده است.

عربستان در جدال با ايران، رقيب منطقه‌اي خود، هم‌چنان به مفت‌فروشي نفت خاک ادامه مي‌دهد. در مقابل ايران نيز اعلام کرده که در دوران پسابرجام مصمم به افزايش صادرات نفتي خود است. اقتصاد عربستان سعودي تا کنون به شدت وابسته به درآمدهاي نفتي بوده است. اما کاهش شديد بهاي نفت رهبران اين کشور را با مشکلات مالي جديدي مواجه کرده است. عربستان کشوري است که تنها با خام فروشي در قبال دلارهاي مفت توانسته ظاهري جذاب براي خود ايجاد کند.

از اين رو سعودي‌ها با مشكلاتي نظير كسري بودجه و برداشت از ذخاير ارزي خود مواجه شدند. عربستان با کسري بودجه‌اي حدود 87 ميليارد دلاري در بودجه سال 2016 مواجه است. کاهش قيمت نفت موجب کاهش درآمدهاي کشورهاي توليد کننده از جمله عربستان شده و سعودي‌ها را براي آينده بسيار نگران کرده است.

همچنين جنگ عربستان عليه يمن، كمر عربستان را شكست و به همين دليل است كه آنها به هر دليلي مي‌خواهند به اين بحران پايان دهند و آنها كه روزي از حذف و نابودي جنبش مردمى‌انصارالله سخن مى‌گفتند و حاضر نبودند با آنها بر سر ميز مذاكره حاضر شوند، امروز براي مذاكره با هياتي از همين جنبش در كويت اطراق كرده و نمايندگان ويژه اي مانند الزياني دبير كل شوراي همكاري خليج فارس را براي وساطت و پيشرفت مذاكرات به كويت اعزام كرده‌اند.

سعودي‌ها براي جبران عقب ماندگي خود تلاش مى‌کنند با برنامه اقتصادي 2030 به توسعه اقتصادي دست پيدا کنند.

مساله اساسي براي رياض اينجاست که برنامه ارائه شده همانند نوشتن روياهاي سعودي روي يخ قابليت اجرا ندارد. منافع شخصي خانواد? حاکم در عربستان بر پاي? انرژي بهره مند از يارانه، نيروي کار ارزان و رانت دولتي استوار است. همين موضوع هرگونه فعاليت اقتصادي را در ابتداي حرکت سرکوب مى‌کند.

عربستان شايد در ظاهر با ساختمان‌هاي لوکس و خودروهاي گران‌قيمت ظاهري توسعه يافته داشته باشد اما در باطن حکومت سعودي‌ها به لحاظ اقتصادي حرفي براي گفتن ندارد.


 اخبار کوتاه 

روابط محرمانه عربستان و اسراييل

راي اليوم: تامير باردو، رئيس سابق موساد در سخنراني خود در دانشگاه هاروارد تصريح کرد: روابط ميان عربستان و اسرائيل بدون حل مساله فلسطين بهبود نخواهد يافت اما روابط استراتژيک به صورت محرمانه و با سطوحي پايين تر ادامه خواهد داشت.

ترور روزنامه نگار پاکستاني

بي‌بي‌سي: خرم زکي، يک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر برجسته پاکستاني، در کراچي در جنوب اين کشور، به ضرب گلوله کشته شده است. بر اساس گزارشها آقاي زکي در رستوراني در شمال اين شهر بندري در حال صرف غذا بود که 4 نفر سوار بر دو موتورسيکلت، وي را هدف گلوله قرار دارند.

انتخابات محلي لبنان

الجزيره: مردم لبنان براي اولين در شش سال گذشته براي شرکت در انتخابات شهرداري‌ها ازجمله در شهر بيروت ديروز(يکشنبه) به پاي صندوق‌هاي راي رفتند.

بازگشت ژنرال هاي قذافي

الجزيره: وفاداران به معمر قذافي، ديکتاتور مخلوع ليبي که در جريان انقلاب سال 2011 از حکومت او دفاع مي‌کردند براي جنگ با افراطگران در شهر سرت(زادگاه قذافي) به غرب پيوسته‌اند.

اصرار اوباما به تغيير

سي‌ان‌ان: در حالي که پايان رياست‌جمهوري اوباما نزديک است و کارزار انتخاباتي آمريکا ادامه دارد، وي در جشن فارغ‌التحصيلي دانشجويان هاوارد در واشنگتن هزاران تن از دانشجويان را که اکثرا سياهپوست بودند به تغيير آمريکا از طريق اقدامات مدني و توافق ترغيب کرد.

رسوايي آمريکا در سومالي

واشنگتن پست: دولت آمريکا که همواره جنبش الشباب سومالي را به استفاده از کودکان در جنگ متهم مي‌کند و از سازمان ملل و جامعه جهاني خواسته بود کاري براي نجات اين کودکان انجام دهد، در حال حاضر و با وجود آنکه سازمان اطلاعات سومالي از کودکان براي جاسوسي از الشباب سوء استفاده مي‌کند و جان آن‌ها را به خطر مي‌اندازد، هيچ اعتراضي به اين سازمان نمي‌کند.

قتل مسلمان صوفي در بنگلادش

خبرگزاري فرانسه: مقام‌هاي بنگلادش از قتل يک رهبر مسلمانان فرقه صوفيه در اين کشور که احتمالا کار شبه‌نظاميان افراطگراست، خبر داد.


 پوليتيک 

جمهوري خواهان دنبال کودتا عليه ترامپ

گروهي از چهره‌هاي برجسته محافظه‌کار در صحنه سياسي آمريکا، مي‌گويند در جست‌وجوي جايگزيي براي دونالد ترامپ، نامزد احتمالي حزب جمهوري‌خواه در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا هستند. همزمان دونالد ترامپ، خود در گفت‌وگويي با شبکه خبري اي‌بي‌سي گفته است لزومي ندارد حزب جمهوري‌خواه به معناي متداول متحد شود.

ترامپ مي‌گويد «فکر کنم بهتر است که [حزب] متحد شود. فکر کنم بهتر است… اين چيز خوبي‌ست. اما فکر نمي‌کنم لازم باشد اين اتحاد به معناي متداول آن صورت گيرد». گروهي از فعالان محافظه‌کار در آمريکا، از جمله اريک اريکسون، مجري يک برنامه راديويي معروف، بيل ويچرمن، مشاور جرج دابليو بوش، رئيس‌جمهوري پيشين يا رابرت فيشر، تاجر، در بيانيه‌اي که 18 ارديبهشت ماه منتشر شده، گفته‌اند اين نبردي «تنها براي به دست آوردن جان و دل حزب جمهوري‌خواه نيست»، بلکه نبردي براي آينده آمريکاست. شبکه خبري سي‌ان‌ان از اين گروه از فعالان به عنوان «گروه اصلي محافظه‌کار مخالف دونالد ترامپ» در کارزار رقابت‌هاي درون‌حزبي ماه‌هاي گذشته نام برده است. ترامپ، هفته پيش با کنار کشيدن تد کروز و جان کيسيک، رقباي باقي‌مانده‌اش در حزب جمهوري‌خواه، در حالي‌که آراي‌اش در رقابت‌هاي درون‌حزبي نيز بسيار بيشتر از دو نفر ديگر بود، عملا به مرحله احتمالي گزينش به عنوان نامزد نهايي حزب رسيده است.

انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در سال ميلادي جاري برگزار مي‌شود و برآوردها حاکي‌ست که از ميان دمکرات‌ها، هيلاري کلينتون براي آن معرفي خواهد شد. مخالفت‌ها با ترامپ در ميان جمهوري‌خواهان مدت‌ها است که ادامه دارد و کساني مانند ميت رامني، رقيب باراک اوباما در انتخابات 2012 و بوش پدر و پسر، دو رئيس‌جمهوري از حزب جمهوري‌خواه که در قيد حيات هستند، از مخالفان او به شمار مي‌روند. پل رايان، رئيس جمهوري‌خواه مجلس نمايندگان کنگره آمريکا نيز گفته است «فعلا آماده حمايت از ترامپ نيستم.» فعالان محافظه‌کار در بيانيه خود گفته‌اند «ما در تلاش براي پيدا کردن نامزدي جايگزين هستيم». آنها تاکيد کرده‌اند که نه به ترامپ و نه به کلينتون راي خواهند داد، اما «راي خواهند داد». ترامپ نيز مي‌گويد او آراي بسياري به دست خواهد آورد و حتي «ميليون‌ها دمکرات» هوادار برني سندرز نيز به او راي خواهند داد. سندرز خود گفته گزينه بهتري براي رقابت احتمالي با ترامپ است.


 ژورناليسم 

فرار خبرنگاران افغان

به نظر مي‌رسد ايجاد رسانه محلي قدرتمند در افغانستان به يک چالش جدي تبديل شده است چرا که هر روز اين رسانه‌ها نيروهاي بيشتري را از دست مي‌دهند. در 10 ماه گذشته حدود 300 روزنامه‌نگار افغان به دلايل امنيتي از کشورشان گريخته‌اند.

به نوشته روزنامه وال استريت ژورنال، نهاد حمايت‌کننده رسانه‌هاي آزاد در افغانستان پنجم مه اعلام کرد که در يک سال گذشته 300 خبرنگار افغان به دليل تهديدهاي امنيتي و خشونت عليه خبرنگاران، افغانستان را ترک کرده‌اند. رئيس اين مرکز موسوم به «ني» پنجشنبه گذشته اعلام کرد که از اين 300 خبرنگار، حدود 50 الي 60 تن از آنان زن هستند که شماري از اين خبرنگاران اکنون به اروپا از جمله آلمان رسيده و شماري ديگر نيز در مسير راه اروپا هستند.

مهاجرت خبرنگاران نشريات، مجريان تلويزيوني و تصويربرداران در ميان موج گسترده‌اي از مهاجران افغان ديده مي‌شوند؛ کساني که از نبود امنيت گلايه دارند و با آغاز «فصل نبرد» طالبان تعداد آنها افزايش يافته است.

به گفته رئيس مرکز ني در سال گذشته 12 خبرنگار افغان کشته و 23 تن زخمي شده‌اند. 117 مورد خشونت نيز در مقابل خبرنگاران ثبت شده که حدود 20 درصد افزايش را نشان مي‌دهد.