نسخه شماره 4023 - 1395/02/07 -

رهبر انقلاب اسلامي:
تحقق تمدن اسلامي بدون الگوي پيشرفت اسلامي ايراني ممکن نيست


معرفي برترين‌هاي جشنواره جهاني فيلم فجر


 رهبر انقلاب اسلامي:
 تحقق تمدن اسلامي بدون الگوي پيشرفت اسلامي ايراني ممکن نيست 

رهبر انقلاب اسلامي، توجه به وَجه ايراني در عنوان الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت را مهم ارزيابي کردند و گفتند: ايران، زمينه‌ تحقق اين الگوست و اگر به فرهنگ، تاريخ، جغرافيا، اقليم، آداب و سنن و سرمايه‌هاي انساني و طبيعي کشور توجه نشود، الگوي پيشرفت، سندي غيرقابل تحقق و بدون استفاده خواهد شد. به گزارش ‌ايسنا‌، آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي پيش از ظهر ديروز (دوشنبه) در ديدار اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت، هدف انقلاب اسلامي را «تحقق تمدن اسلامي» خواندند و با اشاره به مباني غلط و ناکارآمديِ الگوهاي توسعه جهاني و ضرورت ارائه الگوي جديد اسلامي- ايراني، «کار جهادي و انقلابي»، «استفاده از ظرفيت غني و قوي منابع اسلامي و حوزه‌هاي علميه»، «برخورداري از قوت علمي» و «گفتمان‌سازي» را از الزامات توليد و تدوين «الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت» برشمردند.

آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين مراحل پنجگانه تحقق اهداف انقلاب اسلامي و نسبت آن با الگوي پيشرفت، گفتند: مرحله‌ اول در اين فرآيند، شکل‌گيري انقلاب اسلامي است و پس از آن بايد بلافاصله نظام اسلامي تشکيل شود که هنر بزرگ امام‌خميني(ره) نيز ايجاد نظام اسلامي بود.

رهبر انقلاب، مرحله سوم را که اکنون در آن قرار داريم، «تشکيل دولت اسلامي» يعني تشکيل دولتي بر اساس الگوها و معيارهاي کاملاً اسلامي خواندند و افزودند: تا وقتي اين مرحله به طور کامل محقق نشده است، نوبت به «تشکيل جامعه اسلامي» نمي‌رسد و در اين صورت، موضوع سبک زندگي اسلامي نيز صرفاً در سطح گفتمان‌سازي در جامعه باقي خواهد ماند.

ايشان، گام نهايي در مراحل پنجگانه اهداف انقلاب اسلامي را تحقق «تمدن اسلامي» دانستند و خاطرنشان کردند: تمدن اسلامي، کشورگشايي نيست بلکه به معناي تأثير پذيرفتن فکري ملتها از اسلام است.

آيت‌الله خامنه‌اي توليد الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني را لازمه تحقق «تمدن اسلامي» خواندند و در پاسخ به اين سؤال که «چرا الگوهاي موجود و آزموده‌ شده در دنيا نمي‌توانند الگوي مطلوبي براي ما باشند؟»، گفتند: الگوهاي رايج توسعه، از لحاظ مباني، غلط و بر پايه اومانيسم و اصول غير الهي هستند و از لحاظ آثار و نتايج نيز نتوانسته‌اند وعده‌هايي را که در خصوص ارزش‌هايي نظير آزادي و عدالت داده بودند، محقق کنند.

رهبر انقلاب، وضعيت نامناسب برخي کشورهاي دنبال‌کننده اين الگوها در شاخص‌هايي نظير بدهي‌هاي کلان مالي دولتها، بيکاري، فقر و اختلاف طبقاتي شديد را نشانه‌هايي از ناکارآمدي الگوهاي رايج خواندند و افزودند: اين جوامع اگرچه پيشرفتهايي نيز داشته‌اند اما پيشرفتها تا اعماق آن جوامع نفوذ نکرده و به «اخلاق، عدالت، معنويت و امنيت» منتهي نشده است، بنابراين ما بايد الگوي پيشرفت بومي خود را متکي بر مباني اسلامي و فرهنگ ايراني، تعريف و ارائه کنيم.

ايشان، «اسلامي بودن» الگوي پيشرفت را اساس کار خواندند و تأکيد کردند: لازمه تحقق اين موضوع، تحقيقات عميق اسلامي و ارتباط وثيق و پيوسته با حوزه‌هاي علميه و فضلاي متفکر، آگاه و مسلط بر مباني فلسفي، کلامي و فقهي است.

آيت‌الله خامنه‌اي، توجه به وَجه ايراني در عنوان الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت را نيز مهم ارزيابي کردند و افزودند: ايران، زمينه‌ تحقق اين الگوست و اگر به فرهنگ، تاريخ، جغرافيا، اقليم، آداب و سنن و سرمايه‌هاي انساني و طبيعي کشور توجه نشود، الگوي پيشرفت، سندي غيرقابل تحقق و بدون استفاده خواهد شد.

رهبر انقلاب پس از بيان اهميت و ضرورت الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني به بيان الزامات توليد آن پرداختند.

ايشان، «تنظيم و تدوين علمي»، «ايجاد زمينه براي بحث و تضارب آرا درباره الگو»، «مشخص شدن مرزبندي‌ها و تمايزات الگو با نسخه‌هاي فراوان و مکاتب موجود در دنيا»، «توجه توأمان به آرمانها و واقعيات»، «کاربردي بودن» و «برخورداري از قوت و مقاومت علمي در برابر نظرات معارض و مخالف» را از جمله الزامات تدوين الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني خواندند. آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه چند توصيه نيز خطاب به اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت بيان کردند.

«عجله نکردن در تهيه و تدوين الگو»، «آسيب‌شناسي عملکرد پنج‌ساله مرکز»، «نقد جدي و قوي الگوهاي رايج توسعه جهاني»، «کار جدي، جهادي و انقلابي و استفاده از محققان جوان، خوش‌فکر، مؤمن و انقلابي»، «ارتباط با دستگاه‌ها و بدنه مديريتي کشور» و «گفتمان‌سازي» توصيه‌هاي رهبر انقلاب اسلامي به اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت بود.

آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اهميت «گفتمان‌سازي»، افزودند: بايد با استفاده از دستگاهها و امکانات، به نحوي گفتمان‌سازي شود که الگوي پيشرفت اسلامي- ايراني، به گفتماني حاکم بر ذهنها و دلهاي جوانان يعني نسل آينده مديران کشور تبديل شود.

ايشان همچنين شرط لازم براي موفقيت در هر اقدامي را «ايمان و اعتقاد راسخ» خواندند و از فعاليت‌هاي رئيس و اعضاي شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي ايراني تشکر کردند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آقاي دکتر واعظ‌زاده رئيس شوراي‌عالي مرکز الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت، گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي مرکز و مراحل تهيه و تدوين الگوي پايه‌ پيشرفت اسلامي- ايراني بيان کرد.


 معرفي برترين‌هاي جشنواره جهاني فيلم فجر  

مراسم اختتاميه سي‌و‌چهارمين جشنواره جهاني فيلم فجر در تالار وحدت برگزار و برندگان بخش‌هاي مختلف معرفي شدند. به گزارش مهر، مراسم اختتاميه سي و چهارمين جشنواره جهاني فيلم فجر عصر ديروز در محل تالار وحدت به کارگرداني محمد پرويزي و اجراي مهسا ملک مرزبان با حضورمهمانان خارجي، سينماگران، منتقدان و چهره‌هاي سياسي و هنري برگزار شد. در ابتداي مراسم يک گزارش تصويري از روند برپايي جشنواره و همچنين کليپي از سخنان مديران سينمايي و دبير و مديران جشنواره پخش شد. مهسا ملک مرزبان نويسنده و مترجم که اجراي اين مراسم را برعهده داشت به زبان فارسي و انگليسي به مهمانان خيرمقدم گفت و آرزو کرد اين مراسم براي آنها به يادماندني باشد. حجت الله ايوبي رييس سازمان سينمايي در فيلمي‌که پخش شد اعلام کرد جشنواره جهاني فيلم فجر جشنواره اي ايراني اسلامي‌است. در فيلمي‌که از روند جشنواره نمايش داده شد رضا کيانيان رييس کاخ جشنواره گفت سال آينده هم پوستر جشنواره تصوير يک فيلم ايراني خواهد بود. پس از اين مراسم حجت الله ايوبي و اندرولا براي اهداي جايزه بخش «هنر و تجربه» روي سن آمدند. در اين بخش از فيلم «آقاي بنفش» تقدير شد و جايزه به فيلم «پيکره» از لهستان و بلژيک رسيد که عوامل آن در مراسم حضور نداشتند. همچنين در اين بخش هيات داوران ضمن تقدير از «نفس» تنديس بهترين فيلم بلند را به «سپيده دم» از لهستان و استوني اهدا کرد.

ديپلم افتخار بخش «بين مذاهب» به فيلم «ازدواج با عشق در کابل» رسيد که امين پلنگي براي دريافت جايزه روي سن آمد.

همچنين در اين بخش ديپلم افتخار به فيلم کوتاه «هستي» از ايران اهدا شد.

جايزه اصلي اين بخش به مستند «زمناکو» به کارگرداني مهدي قرانپور اهدا شد.

در ادامه مراسم نوبت به اهداي جوايز بخش «جلوه گاه شرق» رسيد که ديپلم افتخار اين بخش به مستند” 175”Aرسيد.

تنديس بهترين کارگرداني و 100 ميليون ريال جايزه نقدي به «مادام کوراژ» از لهستان و فرانسه رسيد.

تنديس بهترين فيلم آسيايي و 300 ميليون ريال جايزه نقدي به «درخت گردو» اهدا شد.

در بخش برندگان «محمد امين» رضا کيانيان براي اهداي جوايز روي سن آمد و اعلام کرد اين جايزه براي نخستين بار اهدا مي‌شود و معيار انتخاب پرداختن به موضوع نوع دوستي بوده است. اين جايزه به فيلم «ازدواج با عشق در کابل» ساخته امين پلنگي محصول افغانستان و استراليا است، اهدا شد.

همچنين در بخش «سينماي سعادت»، جايزه بهترين فيلم کوتاه با 100 ميليون ريال به «ديدن» به کارگرداني سهيل اميرشريفي رسيد.

جايزه بهترين بازيگر زن به پانته آ پناهي‌ها براي فيلم «نفس» اهدا شد.

جايزه بهترين بازيگر مرد به سيگور جانسون تئودور براي فيلم «قوچ‌ها» رسيد.

جايزه بهترين فيلمنامه و 100 ميليون ريال جايزه نقدي به «هنگامه سقوط يک درخت» رسيد.

جايزه بهترين کارگرداني و 100 ميليون ريال جايزه نقدي به امين آلپر براي «جنون» از ترکيه اهدا شد.

جايزه ويژه هيات داوران اين بخش براي بهترين دستاورد هنري به فيلم «اروند» ساخته پوريا آذربايجاني اهدا شد.

سيمرغ زرين بهترين فيلم و 300 ميليون جايزه نقدي به فيلم «قوچ‌ها» از ايسلند و دانمارک اهدا شد.