نسخه شماره 4020 - 1395/02/04 -

رئيس‌جمهوري آمريکا با هدف جلوگيري از طلاق بريتانيا به ديدار ملکه رفت
اوباما دنبال آشتي لندن با اروپا


محکوميت سانسور کشتار شيعيان نيجريه


پايان روزهاي خوش واشنگتن با رياض


تصوير مبارز برده‌داري جانشين رئيس‌جمهور برده‌دار روي دلار


دردسر سفارت ترکيه در هلند


پول هنگفت پليس فدرال براي شکست اپل


لغو محکوميت کودتاچيان ارگنکون

نخست‌وزير رژيم صهيونيستي به ديدار رئيس‌جمهوري روسيه رفت
جولان تهديدات نتانياهو در کرملين


شفق قطبي درروسيه


کمک‌هاي بدون چشم داشت ايران به پناهندگان


اخبار کوتاه


 رئيس‌جمهوري آمريکا با هدف جلوگيري از طلاق بريتانيا به ديدار ملکه رفت
 اوباما دنبال آشتي لندن با اروپا 

 گروه بين‌الملل: همزمان با نودمين زادروز ملکه اليزابت، رئيس‌جمهوري آمريکا خود را به کاخ باکينگهام لندن رساند.ملکه اليزابت دوم با نزديک به 65 سال سلطنت، رکورددار طولاني‌ترين دوران زمامداري در تاريخ بريتانيا است. اوباما پس از حضور در جشن پرهياهوي سلطنتي با ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا ديدار خواهد کرد.

اساسي ترين مسئله در جريان سفر اوباما به لندن اين است که لندن را مجاب کند که از دادخواست طلاق از اتحاديه اروپايي عقب‌نشيني کند. رئيس‌جمهوري آمريکا از شهروندان بريتانيا صريحا خواسته است در همه‌پرسي پيش‌رو، به ماندن در اتحاديه اروپا راي بدهند. باراک اوباما در ادامه سفرهاي خارجي تازه خود وارد لندن شده‌است.

اوباما در مقاله‌اي در وب‌سايت بريتانيايي «تلگراف» منتشر شده مي‌گويد مسائلي مانند تروريسم، مهاجران و مشکلات اقتصادي، در صورت ادامه حضور بريتانيا در اتحاديه اروپا، بهتر قابل حل‌وفصل هستند.

شهروندان بريتانيا در 23 ژوئن سال جاري (دو ماه ديگر) پاي صندوق‌هاي راي مي‌روند تا در مورد ادامه حضور کشورشان در اتحاديه اروپا تصميم بگيرند.در آخرين همه‌پرسي انجام‌شده در اين مورد، که در سال 1975 صورت گرفت، از هر سه نفر، دو نفر راي به ماندن در اتحاديه دادند.

اوباما در مقاله‌اي که نوشته مي‌گويد «ايالات متحده شاهد است چگونه صداي قوي بريتانيا در اروپا، سبب مي‌شود که اروپا گام‌هايي مستحکم بردارد. و نيز سبب مي‌شود که اتحاديه اروپا باز باشد، نگاهي عيني داشته و در رابطه‌اي نزديک با هم‌پيمانان خود در آن سوي اقيانوس اطلس باشد».

البته رويکرد رئيس‌جمهوري ايالات متحده، منتقداني نيز در خود بريتانيا دارد؛ از جمله بوريس جانسون، شهردار بانفوذ لندن که خود نيز از مخالفان سرسخت ادامه حضور کشورش در اتحاديه اروپا است. اوباما علي‌رغم انتقاداتي که از جانب برخي از مقامات ارشد بريتانيايي مطرح شده از حقش براي اظهارنظر در مورد اين مسئله دفاع کرده است.

موضع‌گيري آشکار آقاي اوباما در دفاع از باقي ماندن بريتانيا در اتحاديه اروپا باعث برانگيختن خشم کساني شده که در مورد ترک اتحاديه اروپا فعاليت مي‌کنند. کمپين موسوم به «به ترک راي دهيد» آقاي اوباما را به «رياکاري و دورويي» متهم کرده است.

رويترز مي‌گويد نظرسنجي‌هاي فعلي حاکي از افزايش اقبال هواداران حضور در اتحاديه است، اما همچنان شمار زيادي از شهروندان تصميم قطعي خود را در اين مورد نگرفته‌اند. به گزارش همين خبرگزاري، دولت و بسياري از بانک‌ها و شرکت‌هاي آمريکايي نگران هستند که خروج احتمالي بريتانيا از اتحاديه اروپا، به تنش‌ در بازار مي‌انجامد، از نفوذ مهم‌ترين متحد واشينگتن در اروپا و نقش آن کشور در اقتصاد جهاني مي‌کاهد و به امنيت غرب صدمه مي‌زند.


 محکوميت سانسور کشتار شيعيان نيجريه 

 عفو بين‌الملل ديروز جمعه ارتش نيجريه را به دليل تيراندازي تعمدي و کشتن نزديک به 350 مسلمان شيعه، دفن آنها در گورهاي دسته جمعي و از بين بردن اسناد و مدارک اين جنايت محکوم کرد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، عفو بين‌الملل همچنين ادعاهاي بي‌پايه و اساس ارتش نيجريه مبني بر اينکه معترضان از گروه جنبش اسلامي نيجريه قصد داشتند پيش از درگيري‌هاي دسامبر سال گذشته ميلادي فرمانده ارتش را ترور کنند، رد کرد.

ارتش نيجريه که بارها به نقض حقوق غيرنظاميان در جريان مبارزاتش عليه شبه نظاميان بوکوحرام متهم شده، فعاليت نيروهاي خود را متوقف نکرده است. در حال حاضر اين نگراني وجود دارد که اقدامات ارتش عليه شيعيان در شهر زاريا منجر به يک قيام خشونت‌آميز ديگر شبيه به بوکوحرام شود که از سال 2009 ميلادي اقدامات شبه نظامي خود را آغاز کرده و جان بيش‌از 20 هزار تن را گرفته است. گزارش عفو بين‌الملل تحت عنوان «کشف حقيقت: کشتارهاي غيرقانوني و لاپوشاني گسترده در زاريا» به دنبال ادعاهاي متناقض درباره خشونت در اين شهر منتشر شد. اين ناآرامي دو روزه در 12 دسامبر سال گذشته ميلادي هنگامي آغاز شد که طرفداران شيخ ابراهيم زکزاکي، از جنبش اسلامي نيجريه که در يک مراسم مذهبي شرکت داشتند اجازه ندادند کاروان فرمانده ارتش نيجريه عبور کند.


 پايان روزهاي خوش واشنگتن با رياض 

در حالي که باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا در جريان سفر به رياض و نشست با ملک سلمان بن عبدالعزيز سعي کرد تا شکاف به وجود آمده اخير در روابط رياض - واشنگتن را بهبود ببخشد اما به نظر مي‌رسد که با توجه به اظهارات اخير ترکي فيصل اوباما راه دشواري را پيش‌رو داشته باشد. به گزارش روسيا اليوم، همزمان با سفر روز پنجشنبه باراک اوباما به رياض براي حضور در کنفرانس سران کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس که در راستاي پر کردن شکاف ايجاد شده در روابط ديپلماتيک عربستان و آمريکا بود، اظهارات ترکي فيصل، شاهزاده سعودي موجب شد تا بر شدت بحران ايجاد شده در روابط 70 ساله دو کشور افزوده شود. در اين اظهارات فيصل که تا پيش از اين سفير عربستان در واشنگتن بود، در گفت‌وگويي بيان کرد که سران کشورهاي عضو شورا به زودي روابط خود با آمريکا و ميزان تکيه و اعتماد به اين «متحد» را مورد ارزيابي مجدد قرار خواهند داد. وي گفت که «روزهاي خوب قديم» با آمريکا بي‌هيچ بازگشتي به پايان رسيده است و حال وقت آن رسيده تا منافع مشترک ميان دو کشور مورد بررسي قرار گيرد. روشن است که سخنان ترکي فيصل که در حال حاضر هيچ سمت رسمي ندارد، بيانگر مواضع مسئولان ارشد سعودي است آنچنان که کارمندان ارشد دربار سلطنتي عربستان بر اين باورند که نظرات فيصل در سياست خارجه در رياض اثرگذار است.


 تصوير مبارز برده‌داري جانشين رئيس‌جمهور برده‌دار روي دلار 

 وزارت دارايي آمريکا اعلام کرد که تصوير هريت تابمن در مرکز اسکناس‌هاي بيست دلاري اين کشور چاپ خواهد شد. هريت تامبن يک زن آفريقايي-آمريکايي (زاده‌ 1820 - درگذشته 1913) بود که جان صدها برده سياه‌پوست را در زمان جنگ‌هاي داخلي آمريکا نجات داد.

در حال حاضر تصوير روي اسکناس‌هاي 20 دلاري آمريکا، اندرو جکسون، هفتمين رئيس جمهور آمريکاست که خود برده‌دار بزرگي بود.

به گزارش نيويورک تايمز، تصاويري از ديگر رهبران زن و همينطور جنبش حقوق بشري آمريکا هم بر روي اسکناس تازه 20 دلاري نقش خواهد بست.

طرح تازه در سال 2020 و همزمان با صد سالگي جنبش زنان آمريکا (براي کسب حق راي که منجر به متمم شماره 19 قانون اساسي اين کشور در سال 1920 شد) در معرض عموم قرار خواهد گرفت.

در تصميم ديگر وزارت دارايي آمريکا، اعلام شد که تصوير الکساندر هميلتون، يکي از بنيانگذاران آمريکا، همچنان بر روي اسکناس‌هاي ده دلاري باقي خواهد ماند. اين اسکناس تازه، در دهه بعدي ميلادي وارد گردش پولي خواهد شد.

برنامه اوليه وزارت دارايي آمريکا براي تغيير تصوير روي اسکناس‌هاي ده دلاري و بيست دلاري در اوايل تابستان سال گذشته اعلام شده بود. در ابتدا قرار بود که تصوير يک زن در مرکز اسکناس‌هاي ده دلاري قرار گيرد. اما الکساندر هميلتون که همين هفته يک تاتر ميوزيکال در خصوص آن، جايزه پوليتزر دراما را هم از آن خود کرد، روي اين اسکناس‌ها باقي ماند.

از تابستان گذشته هم طرفدران هميلتون و هم حاميان حقوق زنان مشغول چانه زني با وزارت دارايي آمريکا بودند که به جاي حذف تصوير هميلتون، مرکز اسکناس هاي 20 دلاري به زنان و صد سالگي جنبش آنان در اين کشور اختصاص داده شود.

هريت تامبن، که در سال 1820 در مريلند و به عنوان يک برده در يک مزرعه بدنيا آمد، پس از ازدواج با يک برده آزاد شده به سفر در ايالت‌هاي شرقي و جنوبي آمريکا پرداخت و به برده‌هاي زيادي کمک کرد تا به ايالت‌هاي آزاد شمالي فرار کنند. وي که حتي به عنوان يک فرمانده زن هم در جنگ بين آزادي‌خواهان ايالت‌هاي شمالي و طرفداران برده‌داري در ايالت‌هاي جنوبي هم خدمت کرد، يکي از سردمداران جنبش برابري‌خواهاي زنان آمريکا هم بود. او در سال 1913 در گذشت.


 دردسر سفارت ترکيه در هلند 

 ارسال ايميل و تماس از سوي کنسولگري ترکيه در هلند که طي آن خواستار معرفي فوري اهانت‌کنندگان به رجب طيب اردوغان شده است، با واکنش تند نمايندگان پارلمان اين کشور مواجه شده و به «دخالت آنکارا در حق آزادي بيان در هلند» تعبير شده است. بسياري از نمايندگان پارلمان هلند اين اقدام کنسولگري ترکيه در شهر روتردام را «دخالت دولت ترکيه در امور داخلي» هلند خوانده‌اند و همزمان نخست وزير اين کشور آن را «عجيب» توصيف کرده است.

برقراري تماس‎ از طريق ايميل با شهروندان و گروه‌هاي مرتبط با جامعه ترکيه‌اي‌هاي هلند، ابعاد جديدي به واقعه هفته گذشته در آلمان داده که طي آن آنگلا مرکل، صدراعظم اجازه پيگرد قضايي براي يان بومرمان، از کمدين‌هاي مشهور اين کشور را صادر کرد؛ آن هم به اتهام قطعه طنز انتقادي که او براي رجب طيب اردوعان، رئيس‌جمهوري ترکيه، اجرا کرده بود.


 پول هنگفت پليس فدرال براي شکست اپل 

 رئيس پليس فدرال آمريکا (اف.بي.آي) گفته براي باز کردن قفل آيفون يکي از عاملان کشتار سن‌برناردينو يک ميليون دلار هزينه شده است. جيمز کومي که روز پنجشنبه در لندن حضور داشت، در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر جمع‌کل پرداختي اف.بي.آي به شرکت ناشناسي که قفل آيفون يکي از دو عامل کشتار سن‌برناردينو را باز کرده، گفت: «اين مبلغ چيزي معادل حقوق هفت سال و چهار ماه بنده است... اما اين هزينه ارزشش را داشت».

رئيس اف.بي.آي که با اين نشاني به خبرنگاران از حدود مبلغ واقعي پرداختي خبر داد (حدود يک ميليون دلار) از جزئيات به دست آمده از اين تلفن همراه چيزي نگفت. شرکت اپل، سازنده آيفون، از همکاري با اف.بي.آي براي دسترسي به اطلاعات اين گوشي آيفون، پرهيز کرده و آن را مغاير حق حفظ حريم شخصي افراد ارزيابي کرده بود.


 لغو محکوميت کودتاچيان ارگنکون 

بالاترين دادگاه استيناف در ترکيه احکام قضايي 275 نفر را که پيش از اين به جرم توطئه براي کودتا عليه دولت رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير وقت و رئيس‌جمهوري فعلي ترکيه، محکوم شده بودند، نقض کرده است. به گزارش بي.بي.سي، اين افراد متهم بودند که حدود 12 سال پيش در قالب سازماني با عنوان «ارگنکون» ربراي سرنگوني دولت وقت اردوغان تلاش کرده‌اند.اما اکنون دادگاه عالي گفته است که دادگاه قبلي نتوانسته وجود چنين سازماني را اثبات کند. به همين دليل حکم محکوميت فرماندهان ارشد نظامي، روزنامه‌نگاران، وکلا و چهره‌هاي دانشگاهي که به سازمان «ارگنکون» منسوب مي‌شدند، لغو شده است. در ميان کساني که حکمشان نقض شده نام يکي از فرماندهان سابق ارتش ترکيه هم ديده مي‌شود. گفته مي‌شود تصميم تازه دادگاه راه را براي محاکمه مجدد و تبرئه احتمالي اين افراد هموار مي‌کند.


 نخست‌وزير رژيم صهيونيستي به ديدار رئيس‌جمهوري روسيه رفت
 جولان تهديدات نتانياهو در کرملين 

 گروه بين‌الملل، پرستو بهرامي‌راد: بنيامين نتانياهو روز پنج‌شنبه خود را به مسکو رساند تا با ولاديميرپوتين ديدار کند.‌ نخست‌وزير رژيم صهيونيستي به شدت نگران بروز تنش با رئيس‌جمهوري روسيه است ؛ کرملين در جهت حفاظت از دمشق وارد جنگ سوريه شده است.

سفر نتانياهو به مسکو تنها پس از گذشت چند روز از سفر «محمود عباس» رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين به روسيه و ديدار وي با پوتين انجام مي‌شود. محمود عباس در جريان سفر اخير خود به مسکو با پوتين در خصوص طرح اخير فرانسه مبني بر برگزاري يک کنفراس بين‌المللي به منظور حل و فصل منازعات ميان فلسطين و رژيم صهيونيستي گفتگو کرده است. مقامات تشکيلات خودگران در رابطه با سفر نخست وزير رژيم صهيونيستي، موضوع جنگ سوريه را پيش کشيده‌اند.

روزنامه صهيونيستي‌هاآرتص مي‌نويسد، بنيامين نتانياهو در جريان ديدار با ولاديمير پوتين، گفت: «بلندي‌هاي جولان بايد بخشي از اسرائيل باقي بماند و اين خط قرمز ماست.» نخست وزير رژيم صهيونيستي در کرملين مدعي شد: «ما هر کاري مي‌کنيم تا از ايجاد يک خط مقدم ترور ديگر عليه اسرائيل در بلندي‌هاي جولان جلوگيري کنيم.»

وي همچنين به پوتين گفت: «تسليحات پيشرفته از سوريه و عراق ممکن است به دست حزب الله لبنان، يکي از متحدان دولت دمشق بيفتد.»

نتانياهو مدعي شد: اسرائيل بر خط قرمزهاي خود از انتقال سلاح از ايران و سوريه به حزب الله گرفته تا ايجاد يک خط مقدم عليه تل‌آويو در بلندي‌ها جولان تاکيد خواهد داشت. اينها خط قرمزهاي ما محسوب مي‌شوند و ما به تضمين آنها ادامه خواهيم داد. بلندي‌هاي جولان با توافق يا بدون توافق تحت حاکميت اسرائيل باقي خواهند ماند.

نکته حائز اهميت اينجاست که بنيامين نتانياهو به تازگي نشست كابينه اين رژيم در بلندي‌هاي جولان را برگزار كرده است. نخست وزير رژيم صهيونيستي در جريان مکالمه تلفني با جان کري، وزير امور خارجه آمريکا گفته است که به هيچ عنوان دست از جولان نخواهد کشيد. «جان‌ کربي» سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در موضع گيري غيرعادي با پيش کشيدن قطعنامه سازمان ملل متحد گفت که بلندي‌هاي جولان متعلق به سوريه است و بايد به اين کشور بازگردانده شود. نکته جالب اينجاست که مقامات اروپايي نيز همين موضع گيري را اتخاذ کرده‌اند.

روزنامه صهيونيستي دبکا اخيرا نوشته است که در جريان مذاکرات آمريکا با روسيه درباره سرنوشت سوريه موضوع بلندي‌هاي جولان نيز مطرح شده است. براساس اين گزارش در تفاهمي‌ميان کاخ سفيد و کرملين بلندي‌هاي جولان به سوريه بازگردانده خواهد شد تا تخاصم ميان سوريه و رژيم صهيونيستي کاهش يابد و درگيري‌هاي خاورميانه تا حدودي کاهش يابد. دموکرات‌ها با استراتژي تشکيل دو کشور در فلسطين تلاش مي‌کنند جاني تازه به روند سازش بدهند. بازگرداندن بلندي‌هاي جولان به سوريه موضع دمشق، حزب‌الله لبنان و ايران را در منطقه تثبيت خواهد کرد و اين موضوعي نيست که تل آويو آن را بپذيرد. سفر بنيامين نتانياهو به روسيه و سخنان وي در کاخ سفيد نشان مي‌دهد که اسرائيلي‌ها از معادلات جديد به شدت خشمگين هستند.

در کنار مسئله بازگرداندن بلندي‌هاي جولان به سوريه، احتمال پايان جنگ معارضين سوري با بشاراسد موضوعي است که نخست وزير رژيم صهيونيستي را نگران کرده است. اسرائيل سوريه را به عنوان اصلي ترين تهديد منافع خود نگاه مي‌کند که اکنون درگير جنگ است. آنها خواهان ادامه جنگ فرسايشي و کشنده در سوريه هستند.

محور اساسي موضع رژيم صهيونيستي در قبال هرگونه فرايند سازش در سوريه که به جنگ اين کشور پايان دهد، اين است که فرايند سازشي که منجر به تحکيم موضع ايران و حزب‌الله دشمنان اسرائيل شود، ممنوع است و روسيه بايد اين مطلب را در راستاي اجراي فرايند سازش پيش رو داشته باشد. براساس برخي گزارش‌ها، اين خواسته رژيم صهيونيستي محور نشست 3 ساعته رئيس رژيم صهيونيستي با پوتين بوده است. در ميان رجزخواني‌هاي نخست وزير رژيم صهيونيستي براي کرملين روزنامه صهيونيستي «يديعوت آحارونوت» مدعي شد که نيروهاي فعال روسي در سوريه دست کم دو بار به جنگنده‌هاي اسرائيلي حمله کرده‌اند. اين روزنامه در اين گزارش خود از بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي خواسته تا به دنبال همکاري‌هاي عملي بيشتري با مسکو باشد. اگرچه «دميتري پسکوف»، سخنگوي کرملين اين مسئله را رد کرده است اما اين خبر نشان مي‌دهد که صهيونيست‌ها به شدت منزوي شده اند. تل آويو درحال از دست دادن منافع خود است، آنها نيازمند يک بهانه جديد براي مظلوم نمايي پوشالي در جهت فرار از وضعيت ايجاد شده هستند. انجام عمليات کور که مشخص نيست توسط چه کساني انجام گرفته است احتمالا ظرف روزهاي آينده دور از ذهن نيست.


 شفق قطبي درروسيه 

 شفق قطبي يک پديده پيچيده فيزيکي است که به نتيجه نامعمولي منجر مي‌شود. در اثر برخورد ذرات باردار متساعد شده ازخورشيد به قطب‌هاي ميدان مغناطيسي زمين درطبقات فوقاني اتمسفردر قطب شمال، اتم‌ها و مولکول‌هاي گاز اکسيژن ونيتروژن موجود دراتمسفر تحريک شده وتشعشع حاصل ازاين تحريکات بصورت پديده غير‌معمول شفق قطبي به چشم مي‌خورد.

درچند منطقه روسيه نظيرشبه جزيره کولسک، استان مورمانسک ،چوکوتکا و سيبري شفق قطبي به وضوح ديده مي‌شود‌. حتي در مکان‌هاي دورتر ازقطب شمال شفق قطبي بطور مکررمشاهده مي‌شود. بعضي اوقات مي‌توان آن را در سنت پتربورگ و حتي مسکو مشاهده کرد. درشرايط نورپردازي شهري مشاهده شفق قطبي غيرممکن است، به همين دليل براي مشاهده بهتراين پديده زيباي طبيعي بايد از مناطق مسکوني فاصله گرفت. آسمان صاف و عدم وجود منبع نور غير‌طبيعي، وضعيت ايده آلي براي تماشاي شفق قطبي است. از ماه‌هاي اکتبر تا ژانويه بهترين زمان براي تماشاي رنگ‌هاي جادويي آسمان است. ازشهر مورمانسک شفق قطبي را مي‌توان از ماه سپتامبر که هواتا اندازه‌اي گرم است ديد. در منطقه شهر ناريان مار روسيه شفق قطبي بسيار زيباست و از چند رنگ تشکيل مي‌شود که نقوش رويايي را درآسمان پديدار مي‌سازد.

در شهرهاي سورودوينسک و نوريلسک شفق قطبي به طور مکررمشاهده مي‌شود. رنگ سبز و حالت تشعشع آسمان آنجا با ديگر شفق‌ها متفاوت است.

منبع: فيس‌بوک مهدي سنايي ، سفير ايران در روسيه


 کمک‌هاي بدون چشم داشت ايران به پناهندگان 

گروه بين‌الملل: دستيار کميسرعالي آژانس پناهندگان سازمان ملل در امور عملياتي آقاي «جورج اوکت- اوبو» در بخشي از بازديد خود از منطقه، در راستاي بررسي وضعيت افغان‌ها، به ايران سفر کرد. وي در اين بازديد از سخاوتمندي دولت جمهوري اسلامي‌ايران و نقش منحصر به فردي که در خصوص پناهندگان ايفا مي‌کند، قدرداني کرد و به تعهد کميساريا در ادامه تحکيم و افزايش حمايت خود از دولت ايران در اين راستا تاکيد داشت. جورج اوکت-اوبو ضمن اشاره به نمونه‌هاي بسياري از سخاوتمندي دولت ايران، گفت، «اکنون براي بيش از 30 سال است که ايران تعهد بشر دوستانه خود در حمايت از ميليون‌ها پناهنده را نشان داده است. اين امر باعث دلگرمي‌بسيار است بالاخص در چنين دوران سختي که بسياري در سراسر جهان آواره اجباري هستند». اين مقام عالي رتبه سازمان ملل در امور پناهندگان در جريان سفر به ايران با مسئولين عالي رتبه وزارت امور خارجه و وزارت کشور ملاقات و نيز با وزارت آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و نيز کار و رفاه احتماعي ديدار داشتند. ايشان همچنين در اين سفر با جوامع افغان، شرکاي اجراي اصلي و جامعه ديپلماتيک به تعامل پرداخت و از مراکز خدمات پناهندگان از جمله مدارس، مراکز بهداشتي و ساير مراکزي که به پناهندگان خدمات ارائه مي‌دهند، نيز بازديد نمود. وي کيفيت بالاي مراقبت‌هاي پزشکي که در سطحي برابر با شهروندان ايراني به پناهندگان ارائه مي‌شود را ستودني خواند و شامل کردن پناهندگان در طرح ملي بيمه سلامت ايران را منحصر به فرد خطاب کرد. او از تمامي‌دست اندر کاران دعوت به عمل آورد تا با تلاش‌هاي خود در سال‌جاري اين طرح را ثبات داده و بر تعهد کميساريا در حمايت از دولت در راستاي اين طرح تاکيد کرد. جورج اوکت-اوبو در زمينه آموزش پناهندگان از دولت ايران بابت امکان دسترسي کودکان پناهنده به تحصيل در مدارس ايراني قدرراني نمود. بالاخص، از اهميت ويژه فرمان رهبري که اجازه تحصيل براي کودکان خانواده‌هاي فاقد مدرک قانوني را فراهم ساخته تجليل کرد. ايشان تعهد حمايت کميساريا در راستاي کاهش فشار‌هاي ناشي از ثبت نام تعداد بيشتر کودکان بر روي سيستم آموزشي را اعلام نمود. دستيار کميسرعالي آژانس پناهندگان سازمان ملل در امور عملياتي بر اين امر اشاره داشت که پناهندگان همچنين مي‌توانند منابع مفيدي براي کشور ميزبان باشند و نيز از فعاليت‌هاي دولت و کميساريا در ارائه آموزش‌هاي فني حرفه‌اي و ايجاد شغل در راستاي تضمين خوداتکايي پناهندگان، بالاخص زنان آسيب پذير تجليل نمود و تاکيد کرد که اين مهارت‌ها به آنها در سراسر زندگييشان چه در ايران و چه هنگام بازگشت به کشور مبدا کمک خواهد نمود. او از اقدامات صورت گرفته دولت ايران‌ و اقدامات آتي دولت براي ارائه وضعيت قانوني به افغان‌هاي فاقد مدرک که در حال حاضر در ايران زندگي مي‌کنند استقبال نمود. اين تعداد افاغنه علاوه بر يک ميليون افغان پناهنده ثبت شده مي‌باشند که در ايران زندگي مي‌کنند.


 اخبار کوتاه 

 بازگشت تروريست‌هاي اروپايي

خبرگزاري فرانسه: مقامات بلژيکي مي‌گويند، حدود 200 تن از شهروندان اين کشور که براي پيوستن به گروه تروريستي داعش به سوريه سفر کرده‌اند ممکن است براي انجام حملات تروريستي به اروپا بازگردند. پيش‌از اين نهاد‌هاي عالي پليسي اروپا از جمله يوروپل اعلام کرده بودند، حدود 5000 شهروند اتحاديه اروپا که در داعش آموزش ديده‌اند به اروپا بازگشته‌اند؛ مسئله‌اي که اين قاره را مجبور کرد بالا‌ترين سطح هشدار خود در مقابل تهديدات تروريستي را پس از بيش‌از 10 سال اعلام کند.

جنگ القاعده با داعش ليبي

بي‌بي‌سي: يک گروه تکفيري در ليبي که رقيب تکفيري‌هاي داعش است، مي‌گويد که اين گروه را از شهر مهم درنه در شرق ليبي بيرون رانده است. شوراي مجاهدين درنه وابسته به القاعده است و شبه نظاميان محلي را در بر مي‌گيرد.

بحران برق در ونزوئلا

آسوشيتدپرس: دولت ونزوئلا با هدف مقابله با بحران فزاينده انرژي در اين کشور، از هفته آينده روزانه برق را براي چهار ساعت قطع خواهد کرد. ونزوئلا در ميان خشکسالي شديد، که باعث افت توليد برق هيدروالکتريکي شده، برنامه قطعي روزانه برق را براي 40 روز اعلام مي‌کند.اين تازه‌ترين ضربه به اقتصاد ونزوئلاست، که از افت شديد بهاي نفت که عمده ترين صادرات آن است، رنج مي‌برد.

مذاکرات صلح يمن در کويت

آسوشيتدپرس: مذاکرات صلح بين گروه‌هاي يمني در کويت تحت نظارت سازمان ملل و بعد از تاخير سه روزه در پي نقض‌هاي آتش‌بس از سوي ائتلاف سعودي روز پنجشنبه آغاز شد و امروز اولين جلسه مذاکرات مستقيم بين دو هيات يمني است. اين در حالي است که انصارالله در ساعات اوليه صبح ديروز (جمعه) اعلام کردند که پنج بندي را که اسماعيل ولد شيخ احمد فرستاده سازمان ملل به يمن اعلام کرده را بررسي مي‌کنند.

امداد رساني به جنگ زدگان سوريه

سانا: بزرگترين کاروان کمک‌هاي انساني از ابتداي جنگ سوريه طي پنج سال گذشته وارد شهر محاصره شده الرستن در مرکز سوريه شد. اين در پي موفقيت سازمان ملل در خارج کردن 500 تن از چهار منطقه محاصره شده ديگر است.

مقدمه چيني ديدار محمود عباس و مشعل

فلسطين اليوم: عضو شوراي مشورتي جنبش فتح اعلام کرد که دو جنبش فتح و حماس در حال برگزاري ديدارهاي مقدماتي براي فراهم کردن مقدمات برگزاري ديدار محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين و خالد مشعل، رئيس دفتر سياسي جنبش مقاومت اسلامي «حماس» در دوحه هستند.