نسخه شماره 4019 - 1395/02/01 -


ارتقاي اورژانس اجتماعي از اولويت‌هاي وزارت کار و رفاه اجتماعي


هشدار وزير بهداشت نسبت به کاهش سن ديابت


 ارتقاي اورژانس اجتماعي از اولويت‌هاي وزارت کار و رفاه اجتماعي 

مديرکل آسيب‌هاي اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي عنوان کرد: ارتقاي کمي و کيفي اورژانس اجتماعي از اولويت‌هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي است.

به گزارش ايسنا، روزبه کردوني در نشست شوراي اورژانس اجتماعي که در محل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي با حضور علي ربيعي برگزار شد، اظهار کرد: نهادهاي مختلف هر کدام با توجه به مسووليت‌هاي خود مي‌توانند در موضوع کنترل آسيب‌هاي اجتماعي در کشور ايفاي نقش کرده و اين مساله را با توجه به نقش سازماني خود، مهار کنند.

وي ادامه داد: ارتقاي کمي و کيفي اورژانس اجتماعي از اولويت‌هاي وزارتخانه در ارائه خدمات اجتماعي است.

مديرکل آسيب‌هاي اجتماعي وزارت کار و رفاه اجتماعي در ادامه تصريح کرد: اورژانس اجتماعي از طريق شماره 123 به مردم درخصوص بروز آسيب‌هاي اجتماعي خدمت‌رساني مي‌کند. مددکاران اجتماعي اورژانس‌هاي اجتماعي نيز به شکل سيار و يا مستقر در پايگاه‌هاي اجتماعي به تمامي مراجعان خدمات مشاوره‌اي ارائه مي‌دهند.

وي در ادامه به اولين جلسه شوراي اورژانس اجتماعي کشور اشاره کرد و ضمن بيان آنکه جلسه نخست شوراي اورژانس اجتماعي کشور به بيان مشکلات اين نهاد اجتماعي گذشت و چند مصوبه نيز به همراه داشت، گفت: در جلسه نخست شوراي اورژانس اجتماعي، نماينده نيروي انتظامي اظهار کرد از اين امکان و ظرفيت را از ظرفيت کالبدي بهزيستي در زمينه‌هاي مددکاري و مشاوره و... استفاده کنند.

مديرکل آسيب‌هاي اجتماعي کار و رفاه اجتماعي در ادامه به گسترش اورژانس اجتماعي در چند شهر نيز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در برخي از استان‌ها مشکلات عديده‌اي در خصوص ارائه خدمات اورژانس اجتماعي داريم و همچنين در برخي استان‌ها با مشکلات اعتباري روبه‌رو هستيم که بايد اين مشکلات حل شوند و در صورت رفع اين مسائل مي‌توانيم اقدامات خوبي را در اين حوزه به انجام برسانيم.

نياز اورژانس اجتماعي به 3000 نفر نيروي کار

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور ضمن بيان آن که بايد جهاني فکر کنيم، ملي برنامه‌ريزي کنيم و محلي عمل کنيم، گفت: براي رسيدن به رويکرد اجتماع محور بايد جهاني فکر کرده، ملي برنامه‌ريزي و محلي عمل کنيم تا بتوانيم در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي موفق عمل کرده و موفق به مهار آسيبهاي اجتماعي شويم. به گزارش ايسنا، حبيب‌الله مسعودي فريد در نشست شوراي اورژانس اجتماعي اظهار کرد: در حوزه پرداختن به آسيب‌هاي اجتماعي در کشور دچار اشکالات اساسي هستيم و مهمترين اشکال ما در اين فرآيند نداشتن رويکرد سيستمي و فرآيندي در برنامه‌ريزي‌ها است.

وي ادامه داد: مشکلات ما در پرداختن به آسيب‌هاي اجتماعي عمدتا نرم‌افزاري است نه سخت‌افزاري به همين دليل بايد براي افزايش کارآيي خود بر روي فعاليتهاي نرم‌افزاري تاکيد کنيم. معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در ادامه ضمن بيان آن که اورژانس اجتماعي در سال 77 با يک خط تلفن 7 شماره‌اي آغاز به کار کرد، گفت: در حال حاضر اورژانس اجتماعي گسترش بسيار زيادي يافته است و داراي 190 مرکز مداخله در بحران و همچنين 161 پايگاه خدمات اجتماعي به همراه 300 خودرو اورژانس اجتماعي سيار در مجموعه اين اورژانس هستيم. فريد ادامه داد: در سال 94 توسعه خدمات اورژانس اجتماعي را در دستور کار خود داشتيم و به همين دليل تعداد خودروهاي اين اورژانس را تا 300 خودرو افزايش داديم. وي در خصوص خط تلفن 123 نيز عنوان کرد: افراد در صورت تماس با خط تلفن 123 با روانشناسان و يا مددکاران دوره ديده ارتباط برقرار کرده که آنها در صورت تشخيص مداخلات لازم را يا از طريق تلفن و يا از طريق خدمات سيار انجام مي‌دهند.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در خصوص خدمات سيار اورژانس اجتماعي تصريح کرد: خدمات سيار اورژانس اجتماعي نيز از طريق يک مددکار و روانشناس به انجام مي‌رسد و همچنين در صورت لزوم با هماهنگي قوه قضاييه و نيروي انتظامي به ويژه در خصوص کودک آزاري‌ها وارد عمل مي‌شوند. فريد در ادامه در خصوص مراکز مداخله در بحران نيز عنوان کرد: پس از آن که فرد تماس گيرنده با خط تلفني 123 با مددکار و يا روانشناس اورژانس اجتماعي ارتباط برقرار کرد در صورت تشخيص و لزوم مداخله‌هاي بيشتر فرد را به مراکز مداخله در بحران ارجاع مي‌دهيم.

فريد تصريح کرد: اين مراکز داراي کادر مجربي اعم از پزشک، روانشناس و مددکار هستند و افراد آسيب ديده با حکم قاضي مي‌توانند دو دوره 21 روزه را در اين مراکز اسکان يابند. وي ادامه داد: پس از طي دو دوره 21 روزه و مشورت با مددکاران و در صورت تشخيص قاضي و حکم قضايي مي‌توان آنها را به محل زندگي اصلي خود بازگرداند.

معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در ادامه ضمن بيان آن که ثبت خدمات‌رساني و همچنين امکانات اورژانس اجتماعي همچنان با آرمان‌ها و ايده‌آل‌هاي خود فاصله زيادي دارد، گفت: در حال حاضر بيش از 130 الي 140 شهر بالاي 150 هزار نفر در کشور فاقد اورژانس اجتماعي هستند.

وي در ادامه ضمن تاکيد بر آن که نياز است تشکيلات اورژانس اجتماعي در مراکز استان منسجم‌تر و بزرگ‌تر باشند افزود: در محيط‌هاي کوچکتر با ساختارهاي کوچکتر نيز مي‌توانيم موثر عمل کنيم در حالي که براي انجام مداخلات موثر در مراکز استانها نياز به تشکيلات منسجم و امکانات زيادي داريم. وي در ادامه به لزوم همکاري آموزش‌و‌پرورش و قوه قضاييه با اورژانس اجتماعي تاکيد کرد و گفت: در حال حاضر همکاري خوبي را با آموزش‌و‌پرورش داريم و در صورت نياز آنها و با تقاضاي دوستانه در وزارت آموزش‌و‌پرورش اورژانس اجتماعي با ما همکاري داشته و امکان مداخله را دارد. معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در ادامه به تدوين پروتکل کودک‌آزاري، پروتکل خودکشي و همچنين پروتکل همسرآزاري اشاره کرد و گفت: تدوين اين سه پروتکل از دستاوردهاي مهم ما در حوزه مهار و کنترل آسيب‌هاي اجتماعي است. وي در خصوص مهمترين چالش‌هاي اورژانس اجتماعي نيز اظهار کرد: مهمترين چالش اورژانس اجتماعي عدم ثبات شغلي کارشناسان آن است.

فعاليت و خدماتي که کارشناسان اورژانس اجتماعي ارائه مي‌کنند در هيچ دانشگاهي به آنها آموزش داده نمي‌شود به همين دليل نياز است که ما براي کارشناسان خود دوره‌هاي آموزشي ويژه برگزار کنيم اما چون آنها ثبات شغلي نداشته و استخدام رسمي نيستند به محض آن که با يک فراخوان استخدام مثلا در وزارت آموزش‌و‌پرورش مواجه مي‌شوند ما شاهد ريزش نيروهاي فراوان مي‌شويم که اين مساله خود باعث سرريز مشکلات فراوان در اورژانس اجتماعي مي‌شود.

فريد ادامه داد: در حال حاضر حداقل به 3 هزار نفر نيروي کار در اورژانس اجتماعي نياز داريم. وي در ادامه همچنين به برخي از موانع مداخلاتي در حوزه اورژانس اجتماعي اشاره کرد و گفت: براي مثال زماني با يک پديده کودک آزاري مواجه مي‌شويم که نياز است به سرعت فرد را از محل و خانواده جدا کنيم اما گاها شاهد پروسه بسيار طولاني قضايي مي‌شويم، اين در حالي است که نياز است با تشخيص مددکار و روانشناسان اورژانس اجتماعي آنها بايد بتوانند قبل از حکم قضايي در صورت لزوم فرد را از محل آسيب‌زا دور کنند.

معاون سازمان بهزيستي در ادامه به عدم صدور شناسنامه براي کودکاني که داراي مادر ايراني و پدر افغان هستند انتقاد کرد و گفت: عدم صدور شناسنامه براي کودکاني که داراي پدر غير‌ايراني هستند مشکلات اساسي را براي ما ايجاد کرده است اين در حالي است که معتقدم ما با عدم صدور شناسنامه براي آنها، آنها را از حق طبيعي‌شان محروم مي‌کنيم.

فريد در ادامه اظهار کرد: متاسفانه هنوز در برخي از استانهاي کشور اورژانس اجتماعي و توسعه آن در اولويت مسوولان استان نيست.

وي در پايان يکي ديگر از مشکلات اساسي اورژانس اجتماعي را حقوق پرسنل آن دانست و گفت: گمان مي‌کنم که به علت سختي نيروهاي اورژانس اجتماعي نياز است که مصوبه‌اي داشته باشيم تا براي کارکنان اورژانس اجتماعي سختي کار در نظر گرفته شود زيرا ما در حال حاضر با موارد بسيار زيادي روبروييم که مددکاران و کارشناسان ما در هنگام مداخله مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و به همين دليل نياز است که حتما انگيزه شغلي و ثبات شغلي آنها را افزايش دهيم تا آنها بتوانند خدمات موثرتري را به جامعه هدف خود ارائه دهند.


 هشدار وزير بهداشت نسبت به کاهش سن ديابت 

وزير بهداشت با بيان اينکه بايد تلاش کنيم امسال موضوع افزايش وزن و ديابت مورد توجه قرار گيرد، گفت: ديابت در کشور رو به گسترش است، يکي از خطرات جدي حوزه سلامت محسوب مي‌شود و هزينه‌هاي بسياري را به ما تحميل مي‌کند. به گزارش ايسنا، دکتر سيدحسن‌هاشمي‌در مراسم سفيران سلامت دانش‌آموزي گفت: اگر شما سفيران سلامت پيام‌هاي سلامت و تندرستي را به 13 ميليون جمعيت دانش‌آموزان منتقل کنيد و توصيه‌هايتان روي آنها اثر بگذارد، با احتساب جمعيت خانواده آنها مي‌توان گفت نيمي‌از جمعيت کشور تحت تاثير قرار مي‌گيرند. وزير بهداشت در حاشيه اين مراسم نيز در پاسخ به پرسشي درباره ديابت و توصيه‌هايي براي پيشگيري از آن اظهار کرد: به عنوان مسوول بهداشت دولت، توصيه مي‌کنم که با چاقي مبارزه شود. چاقي بناي تمام بيماري‌هاست و باعث بروز مشکلات بسياري از جمله سکته قلبي، سکته مغزي و افزايش فشار خون مي‌شود.

انتقاد هلال احمر از کاهش بودجه «امداد و نجات»

رييس جمعيت هلال احمر در واکنش به کاهش 100 ميليارد تومان از بودجه 500 ميليارد توماني مصوب مجلس براي سال 95 هلال‌احمر، گفت: متاسفانه اين اقدام در حالي صورت گرفت که نيروها و امدادگران هلال‌احمر در حال عمليات بودند و براي خدمت و نجات جان مردم تا سينه در سيل قرار داشتند. پس از تصويب بودجه 500 ميليارد توماني براي سال 95 جمعيت هلال احمر در مجلس و کاهش 100 ميليارد تومان از آن به دنبال تذکر يکي از نمايندگان، دکتر سيدامير محسن ضيايي در گفت‌وگو با ايسنا، در واکنش به اين موضوع افزود: کاهش بودجه جمعيت هلال‌احمر در شرايطي که اعتبار 500 ميليارد توماني براي سال 95 در مجلس تصويب شده بود، در حالي صورت گرفته که سال گذشته را نيز در هلال احمر با اقتصاد مقاومتي عبور کرديم.

برگزاري عظيم‌ترين کنگره انجمن فيزيوتراپي ايران

بيست و هفتمين کنگره فيزيوتراپي ايران با حضور مهماناني از کشورهاي مختلف دنيا به عنوان يکي از عظيم ترين کنگره‌هاي تاريخ انجمن فيزيوتراپي از 15 تا 17 ارديبهشت ماه جاري در هتل المپيک تهران برگزار مي‌شود. فيزيوتراپيست احمد مؤذن زاده دبير اجرايي بيست‌‌و‌هفتمين کنگره ساليانه انجمن فيزيوتراپي ايران با بيان اين خبر گفت‌: شعار اين همايش «حرکت براي زندگي» است و جايگاه شناخته شده رشته فيزيوتراپي به گونه‌اي است که در هر بيماري که حرکت بيمار دچار اختلال شود فيزيوتراپي اولين و بهترين پاسخ به اين مشکلات حرکتي است و از آنجايي که سير و روند بيماري‌ها در سطح جامعه ما از بيماري‌هاي عفوني به سمت بيماريهاي سيستم‌هاي اسکلتي – عضلاني مثل کمر درد، زانو درد ، سائيدگي مفاصل و مشکلات ديسکي و ضايعات بافت نرم تغيير پيدا کرده و حتي سن ابتلا به آنها نيز پايين آمده به همين دلايل فيزيوتراپي يک درمان موثر و مناسب در ضايعات و اختلالات سيستم‌هاي اسکلتي _ عضلاني مي‌باشد و در اينگونه موارد بيمار مي‌تواند با مراجعه به مراکز فيزيوتراپي و استفاده از خدمات فيزيوتراپي‌، عملکرد مطلوب خود را مجددا به دست آورده و بازگشت مفيدي به محيط اجتماع و کار را تجربه کند.

ديدار دانش‌آموزان انجمن اسلامي‌با رهبر انقلاب

دبيرکل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي‌دانش آموزان گفت: بيش‌از 3 هزار نفر از دانش آموزان انجمن اسلامي‌ امروز يک ارديبهشت در آستانه ميلاد حضرت اميرالمومنين علي‌(ع) و روز پدر به ديدار رهبر معظم انقلاب مي‌روند. به گزارش روابط عمومي‌و امور بين‌الملل دفترمرکزي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي‌دانش آموزان، حامد علامتي دبيرکل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي ‌دانش‌آموزان اظهار کرد: به لطف پروردگار متعال ديدار اختصاصي دانش‌آموزان انجمن‌هاي اسلامي‌ با رهبر معظم انقلاب فراهم گرديد و دانش آموزان انجمن‌هاي اسلامي‌ چشم انتظار زيارت رهبر معظم انقلاب هستند‌.