نسخه شماره 4019 - 1395/02/01 -

آتش‌سوزي‌هاي تابستاني در راه است
«آتش سوار بر باد» در راه زاگرس


طرح اکرام و محسنين طالقان براي کمک به خانواده‌هاي نيازمند کميته امداد


 آتش‌سوزي‌هاي تابستاني در راه است
 «آتش سوار بر باد» در راه زاگرس 

زمستان و بهار پرباران هرچقدر که به دشت نشاط داده، زاگرس را بيمناک تابستان و آتش‌سوزي‌هاي آن نگه‌داشته است، آتش سوار بر باد درراه بلوطستان است، آيا معرکه‌اي ديگر به پا مي‌شود؟

به گزارش مهر، ماشين، بر پيچ بلند باريکه‌اي، از کنار پرتگاهي عميق بالا مي‌رود تا ما را بر بلندي «چنگري» برساند. تنها ماشيني که مي‌تواند از عمود اين جاده بالا بکشد لندروري ست که گاه مي‌ايستد و گاه به امداد دنده‌ کمکش نفس مي‌گيرد. اين باريکه‌ دستي را چند سال پيش دامداران اين منطقه براي دستيابي آسان به مراتع بالادست، با بيل و کلنگ ساختند و ديروز کوره ‌راه نجاتي شد تا امدادگران را به مقابله با آتش برساند.

آتش سوار بر باد؛ معرکه به پا مي‌کند

آتش‌سوزي سال گذشته کوهستان چنگري کوهدشت، بزرگترين آتش‌سوزي استان لرستان و حتي ايران بود، استان لرستان با مناطق بي‌عبور بسيار و جنگل‌هاي دست‌نخورده دوردستش، آماده است تا با جرقه کوچک ديگري به فاجعه‌اي سرخ تبديل شود.

استان لرستان علي‌رغم دارا بودن ظرفيت‌هاي منحصر به فرد در زمينه اراضي جنگلي و مرتعي با مخاطرات جدي مواجه است، مخاطراتي که مي‌تواند عرصه‌هاي طبيعي اين استان را به دشت‌هاي بدون آب و علف تبديل کند.

وقوع آتش‌سوزي‌هاي گاه و بيگاه در عرصه‌هاي جنگلي و مرتعي، چراي بي‌رويه دام، تعرض به عرصه‌هاي طبيعي و تغيير کاربري‌ها، خسارات خشکسالي و ريزگردها، اجراي پروژه‌هاي عمراني غيرکارشناسي و... هر کدام زخمي‌را بر تن زاگرس زده‌اند تا سکته‌هاي مختلف قلب اين اکوسيستم را هر روز ضعيف‌تر کند.

حال با توجه به نزديک شدن فصل گرما و اوج گيري حريق در جنگل‌هاي زاگرس متوليان استان در صدد برآمده‌اند با برگزاري جلسات ستاد اطفاي حريق راهکارها و برنامه‌هايي خاصي براي پيشگيري از وقوع آتش‌سوزي در جنگل‌ها و مراتع استان ارائه دهند تا خسارات ناشي از آتش‌سوزي‌هاي احتمالي در سال جاري به حداقل ممکن برسد.

17 هزار هکتار از جنگلهاي لرستان در آتش دود شد

شيرزاد نجفي مديرکل منابع طبيعي لرستان در اين رابطع به تدوين طرح مديريت پيشگيري و اطفاي حريق جنگل‌ها و مراتع استان درسال جاري اشاره کرد واظهار داشت: در استان لرستان دو ميليون و 832 هزار هکتار جنگل وجود دارد به‌طوريکه مقام اول در بين استان‌هاي زاگرس‌نشين را دارد.

وي با اشاره به اينکه سالانه حدود دو ميليون هکتار از سطح جنگل‌هاي جهان دچار حريق مي‌شوند، افزود: در کشور ما به‌طور ميانگين سالانه 17 هزار هکتار از جنگل‌هاي طعمه حريق مي‌شوند.

مدير کل منابع طبيعي لرستان با بيان اينکه در لرستان از سال 86 تا 94 حدودا 936 فقره آتش‌سوزي در جنگل‌ها و مراتع استان رخ داده است، بيان داشت: طي اين سال‌ها 17 هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان دچار حريق شده اند.

نجفي با اشاره به اينکه 43 درصد از مساحت استان جنگلي، 32 درصد اراضي مرتعي و 25 درصد زراعت و کشاورزي هستند، عنوان کرد: بيشترين سهم اراضي ملي در استان متعلق به شهرستان اليگودرز با 457 هزار و730 هکتار و کمترين سهم مربوط به شهرستان ازنا است.

وي با اشاره به اينکه شهرستان‌هاي کوهدشت و رومشکان از لحاظ داشتن اراضي مرتعي رتبه اول و دوم استان را دارند، يادآور شد: شهرستان اليگودرز با داشتن حدود 280 هزار هکتار از لحاظ جنگلي رتبه اول استان را داشته و شهرستان ازنا نيز فاقد جنگل است.

مدير کل منابع طبيعي لرستان به کمبود نيروهاي حفاظتي جنگل و مرتع در لرستان اشاره کرد و گفت: در کشورهاي همسايه مانند ترکيه به ازاي هر هزار هکتار يک نفر نيروي حفاظتي جنگل وجود دارد در حاليکه در کشور ما به ازاي هر 13 هزار هکتار يک نفر و در سطح استان به ازاي هر 27 هزار هکتار يک نفر نيروي حفاظتي وجود دارد.

نجفي با اشاره به اينکه 98 درصد آتش‌سوزي‌هايي که در سطح استان صورت گرفته عمدي بوده است، بيان داشت: در سال 86 حدود 85 مورد، در سال87 حدود 69 مورد و در سال 88 حدود 86 مورد آتش‌سوزي در استان صورت گرفت.

وي به تعداد آتش‌سوزي‌ها در استان اشاره کرد و گفت: بيشترين آتش‌سوزي مربوط به شهرستان کوهدشت با 15 مورد و کمترين آتش‌سوزي به شهرستان دورود با 2 مورد اختصاص دارد.

مدير کل منابع طبيعي لرستان به وجود 110 نقطه بحراني مستعد آتش‌سوزي در لرستان اشاره کرد و گفت: شهرستان پلدختر با 14 مورد نقطه بحراني بيشترين و شهرستان ازنا با هفت مورد نقطه بحراني کمترين نقاط بحراني استان را به خود اختصاص داده اند.

نجفي کمبود نيرو و امکانات در بحث اطفاي حريق را از جمله مشکلات سازمان منابع طبيعي استان دانست و افزود: بنا به ماده 47 قانون حفاظت تمام نيروهاي مديريتي کشوري، لشکري و ... موظف شده‌اند با امکاناتي که در اختيار دارند به امر اطفاي حريق در جنگل‌ها و مراتع کمک کنند.

لرستان پايگاه اطفا حريق ندارد

وي يادآور شد: در شهريور ماه سال گذشته 9 دستگاه ماشين مخصوص اطفاي حريق وارد استان شد و شهرستان‌هاي استان به اين ناوگان خودرويي تجهيز شدند.

مديرکل منابع طبيعي لرستان با اشاره به راه اندازي سامانه امداد جنگل در لرستان بيان داشت: اين سامانه رايگان بوده و شماره 1504 منابع طبيعي و 1540 محيط زيست بصورت شبانه روزي فعال هستند.

نجفي به احداث پايگاه‌هاي اطفاي حريق در استان اشاره کرد و افزود: کار احداث اين پايگاه از سال گذشته شروع شده و حدود 40 درصد پيشرفت فيزيکي دارد که تا پايان سال جاري بايد تکميل شود.

وي ايجاد پايگاه اطفاء حريق در استان را امري ضروري دانست و گفت‌: استان‌هاي همجوار لرستان از جمله ايلام و کرمانشاه داراي پايگاه اطفاي حريق بوده و استان لرستان با وجود جنگل‌ها و مراتع زياد فاقد اين پايگاه است.

مدير کل منابع طبيعي به نياز استان به نيروهاي موتوري، برجک‌هاي ديدباني، بالگرد و ... براي امر اطفاي حريق اشاره کرد و بيان داشت: اعتبار مورد نياز براي خريد لوازم مورد نياز و انعقاد قرار داد با جوامع محلي استان در امر اطفاي حريق حدود 22 ميليارد ريال برآورد شده است.

مهرداد فتحي بيرانوند مديرکل حفاظت محيط زيست لرستان نيز بر ضرورت همکاري همه دستگاه‌هاي اجرايي استان در بحث حفاظت از جنگل‌ها و مراتع استان تاکيد کرد و اظهار داشت: بر‌اساس مطالعات کشورهاي غربي ارزش اکولوژيکي يک درخت بلوط حدود 200 هزار دلار بوده اين در حالي است که در کشور ما بر اثر سهل انگاري اين سرمايه در حال از بين رفتن است.

وي يکي از خلاء‌هاي مرتبط با بحث حفاظت از جنکل‌ها در استان را موضوع فرهنگي دانست و افزود: اگر مردم ما ارزش جنگل‌ها و مراتع را بدانند بخش عمده‌اي از آتش‌سوزي‌ها که دليل اصلي آن‌ها عوامل انساني است ديگر اتفاق نيفتد. مديرکل حفاظت محيط زيست لرستان نيز بر لزوم اجراي کارهاي فرهنگي در حوزه حفاظت از جنگل‌ها و مراتع در استان تاکيد کرد و گفت: صدا و سيماي مرکز لرستان با تهيه برنامه‌هاي خوب مي‌تواند در اين حوزه فرهنگسازي کرده و تشکل‌هاي زيست محيطي نيز مي‌توانند در اين عرصه کارهاي خوبي انجام دهند. فتحي بيرانوند بيان داشت: انجمن‌هاي زيست محيطي استان آمادگي دارند در بحث حفاظت از جنگل‌ها و مراتع فعاليت دارند ولي به يکسري امکانات اوليه نياز دارند لذا بايد اعتباراتي در اين بخش اختصاص يابد.

وي به برگزاري مانور اطفاء حريق در استان و براي اولين بار در کشور اشاره کرد و گفت: اين مانور در منطقه «سرمرغ» سفيد کوه خرم آباد برگزار شد که هدف از اجراي آن ايجاد روحيه هم افزايي بين دستگاه‌هاي اجرايي براي اطفاي حريق بود. مديرکل حفاظت محيط زيست لرستان با اشاره به اينکه اين سازمان در تمام صحنه‌هاي آتش‌سوزي جنگل‌ها و مراتع استان طي سال گذشته حضور فيزيکي داشته است،

امير زند رئيس محيط زيست طبيعي لرستان نيز به مهر گفت: وقايع آتش‌سوزي در لرستان از سال 91 تا 94 در مناطق آزاد روند نزولي داشته است.

وي تعداد وقايع آتش‌سوزي در مناطق آزاد استان در سال 94 را 77 واقعه برشمرد و افزود: در مناطق تحت مديريت حفاظت شده استان نيز در سال 94 حدود 20 واقعه آتش‌سوزي رخ داده است.

رئيس محيط زيست طبيعي لرستان يادآور شد: در کل استان و از سال 90 تا 94 ماکزيمم وقايع رخ داده در بحث آتش‌سوزي جنگل‌ها و مراتع مربوط به سال 93 بوده به‌طوريکه در اين سال 467 فقره آتش‌سوزي رخ داده است.

زند با اشاره به اينکه فصل بحران از نظر وقوع حريق از اواخر ارديبهشت تا اوايل آبان ماه است، ادامه داد: بيشترين ساعات آتش‌سوزي در بعدازظهرها و بيشترين محل آتش‌سوزي مناطق مستعد گردشگري است.

وي گفت: اعتبار مورد نياز براي تامين تجهيزات مورد نياز سازمان محيط زيست در بحث اطفاي حريق حدود 43 ميليارد ريال است.

مظفر افشار پدر بلوط لرستان نيز به مهر گفت: تنها يکماه براي پيشگيري از وقوع آتش‌سوزي در جنگل‌ها و مراتع استان فرصت باقي است لذا در اولين اقدام بايد اداره راه و شهرسازي استان نسبت به تيغ انداختن در لبه جاده‌هاي خاکي و آسفالت اقدام کند زيرا مشاهده شده گاهي يک ته سيگار موجب آتش‌سوزي شده است لذا اداره راه و شهرسازي بايد به صورت عاجل و سريع پاي کار آيد.

وي خواستار استفاده از ظرفيت دهياران و شوراهاي اسلامي‌روستاها در امر اطفاي حريق شد و گفت: لازم است امکانات و تجهيزات لازم در اختيار دهداران قرار گيرد تا در زمان وقوع آتش‌سوزي به کمک دستگاه‌هاي ذيربط بشتابند.

فرماندار شهرستان دوره چگني نيز با تاکيد بر اينکه بايد به بحث تعادل بين دام و مرتع توجه شود، بيان داشت: گاهي برخي مناطق قرق شده و اجازه چراي دام در آن منطقه داده نمي‌شود که اين امر باعث پرپشت شدن گياه شده و بر اثر يک اشتباه عمدي يا سهوي کل جنگل مي‌سوزد لذا بايد راهکار مناسبي براي تعادل بين مرتع و دام انديشيده شود.

ترابي‌نژاد بر ضرورت تهيه بالگرد براي انتقال افراد به مناطق صعب العبوري که آتش‌سوزي در آن اتفاق مي‌افتد تاکيد کرد و گفت: اين ادعا که بالگرد مي‌تواند آتش را خاموش کند نادرست بوده بلکه از بالگرد مي‌توان براي حضور به موقع نيروهاي امدادي به منطقه دچار حريق شده استفاده کرد.


 طرح اکرام و محسنين طالقان براي کمک به خانواده‌هاي نيازمند کميته امداد 

از ابتداي سال تاکنون، حاميان نيکوکار طرح اکرام و محسنين شهرستان طالقان رقمي معادل 493 ميليون تومان براي کمک به تامين هزينه‌هاي معيشتي خانواده‌هاي نيازمند کميته امداد پرداخت کردند. به گزارش سايت خبري کميته امداد امام خميني(ره)، محسن خنجري مدير کميته امداد طالقان در اين خصوص اظهار داشت: اين مبلغ توسط حاميان فعال در طرح محسنين و اکرام به حساب فرزندان خانواده‌هاي نيازمند کميته امداد واريز شده است. وي تصريح کرد: کميته امداد به عنوان متولي ايتام و محرومين تحت حمايت، برنامه‌اي تحت عنوان طرح محسنين جهت کمک به سرپرست خانوارهاي تحت حمايت که بيمار و از کار افتاده هستند در دستور کار دارد. وي گفت: در طرح محسنين خيرين مي‌توانند ضمن مراجعه به دفاتر امداد، پس از تکميل فرم اعلام همکاري، نيازمند مورد نظر خود را انتخاب و با پرداخت حداقل ماهيانه دويست هزار ريال در اين امر خير مشارکت نمايند. خنجري بيان کرد: وجوه ارسالي حامي به صورت کامل به حساب فرد مورد حمايت حامي واريز مي‌گردد و حامي مي‌تواند اين افراد را مورد لطف و عنايت خود قرار دهد.

کاهش تخصيص آب شرب اصفهان

گروه شهرستانها: مديرعامل شرکت آبفاي استان اصفهان در جلسه اضطراري مديران آبفا در مقابله با خشکسالي گفت: براي کشت پاييزه کشاورزان نياز به رهاسازي آب در بستر زاينده‌رود بود و اين درحاليست که هم اکنون حوزه زاينده‌رود بسيار کم آب است بر اين اساس مديريت آب استان مقرر نمود بنابر محدوديت و ذخيره آبي سد زاينده‌رود در حوزه شرب و بهداشت نيز نهايت همکاري با کشاورزان به عمل آيد و لذا تحقق اين مهم منوط به همکاري و همدلي تمامي‌مشترکين درخصوص مديريت مصرف بهينه و پرهيز از اسراف در مصرف مي‌باشد و جاري بودن آب در زاينده‌رود آن هم در يک مقطع کوتاه زماني به معناي وفور بودن آب تلقي نگرد. توصيه مؤکد دارم با توجه به اينکه مصرف صحيح آب در همه زمينه‌ها ضروري است تا نياز آبي همه بخشها تأمين شود انتظار مي‌رود مردم با مصرف بهينه آب شرب شرکت آبفاي استان اصفهان را در تأمين پايدار آب در طول سال ياري کنند‌. هاشم اميني اعلام کرد: به رغم افزايش همه ساله تعداد مشترکين آبفا از سال 89 الي 94 ميزان توليد آب در اصفهان کاهش يافت در حاليکه انتظار مي‌رفت همه ساله حدود 4 الي 5 درصد رشد توليد آب داشته باشيم اما با راهکارهايي همچون جلوگيري از هدررفت آب توانستيم مصرف را مديريت کنيم.

لزوم استفاده از تمام ظرفيت‌‌هاي داخلي و خارجي براي تحقق شهر هوشمند اصفهان

گروه شهرستانها: معاون برنامه‌ريزي، پژوهش و فناوري اطلاعات شهرداري اصفهان با تاكيد بر اينكه در حال حاضر ابزارهاي هوشمند در شهر اصفهان وجود دارد، گفت: اين در حالي است كه بايد زيرساخت‌هاي مناسب استفاده از اين ابزارها را نيز فراهم کنيم. محمود محمدي در حاشيه سلسله نشست‌هاي شهر هوشمند كه با محوريت مديريت و برنامه‌ريزي هوشمند خدمات و فضاي شهري برگزار شد، با اشاره به برگزاري كنفرانس گردشگري الكترونيك در راستاي كسب و كار الكترونيكي در اصفهان و مشاركت شهرداري در اين زمينه اظهار كرد: در اين همايش مقالاتي ارائه شد كه با اهداف شهرداري در دوره جديد همخواني داشته و سعي داريم از ظرفيت‌هاي اين مقالات بهره‌برداري لازم را داشته باشيم. وي در ادامه با اشاره به اينكه در سيستم مانيتورينگ و كنترل هوشمند تجهيزات و تاسيسات خدمات شهري، شهرداري اقداماتي را در دستور كار دارد، افزود: از اين رو ذخيره انرژي در شهرداري اصفهان به ويژه مصرف برق، كنترل ترافيك، راه‌اندازي سيستم‌هاي ABL و AFC اتوبوسراني است كه اطلاع‌رساني به شهروندان در خصوص ساعت حرکت اتوبوس‌ها و اين امر جزو برنامه‌هاي شهرداري در سال جاري به دنبال هوشمندسازي شهر اصفهان است.