نسخه شماره 4004 - 1394/01/15 -

رييس سازمان بهزيستي کشور تاکيد کرد:
«نظارت» در اولويت کاري بهزيستي در سال 95

رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي:
خشکسالي همچنان در بسياري از مناطق کشور حاکم است

دبيرکل شوراي‌عالي آموزش‌و‌پرورش مطرح کرد:
توزيع متوازن دانش‌آموزان در رشته‌هاي تحصيلي با رعايت اصول

فرمانده مرزباني ناجا:
عمليات مرزباني به پشتوانه اطلاعات به صورت دقيق انجام مي‌شود

مديرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه‌يافته آموزش‌و‌پرورش:
برخي مدارس به آب آشاميدني دسترسي ندارند

مديرکل دفتر ازدواج و تعالي خانواده:
هدف ما برنامه ريزي براي ازدواج در سطح کلان است

وزير علوم تاکيد کرد:
برنامه‌ريزي وزارت علوم براي ارتقاي کيفيت آموزش‌عالي در سال 95


خبر


اخبار کوتاه


 رييس سازمان بهزيستي کشور تاکيد کرد:
 «نظارت» در اولويت کاري بهزيستي در سال 95 

رييس سازمان بهزيستي کشور گفت: در گذشته در زمينه اقدامات پيشگيرانه چه در حوزه بروز و شيوع آسيب‌ها و چه در حوزه معلوليت‌ها به صورت علمي، کارشناسي، مستمر و پايدار ورود نشده بود اما در سال 94 به طور جدي به اين مسئله ورود و در جهت جبران و رفع اين ضعف‌ها تلاش کرديم.

به گزارش ايسنا، انوشيروان محسني‌بندپي ضمن تاکيد بر آنکه بهزيستي تخصصي‌ترين نهاد حمايتي است، افزود: به هرحال سازمان بهزيستي کشور علي رغم تمامي تلاش‌هاي خود همچنان داراي چالش‌هايي است که بيشتر آنها در رابطه با مبحث «پيشگيري» است. وي در ادامه اظهار کرد: سازمان بهزيستي در بخش نظارت نيز داراي ضعف‌هاي عمده‌اي است که بايد در سال 95 در جهت رفع آنان به طور جدي اقدام کنيم.

بندپي همچنين عنوان کرد: اعتقاد داريم خدمات بايد از کيفيت و اثربخشي لازم برخوردار باشند و مراکزي که به عنوان طرف همکار بهزيستي هستند نيز موظف‌اند ظرفيت علمي بکارگيري نيروها را رعايت کنند تا خدمات ارائه شده اثربخشي لازم را داشته و به اين ترتيب فرد را به چرخه احياء، توانمندسازي و بازگشت‌پذيري به جامعه وارد کند.

وي همچنين يکي از مهمترين اقدامات اين سازمان را در سال گذشته «باور» پرسنل و نيروي انساني بهزيستي دانست و گفت: بيش از 21 هزار نيروي انساني در بهزيستي مشغول کار هستند.

به گفته رييس سازمان بهزيستي کشور، سازمان بهزيستي تخصصي‌ترين نهاد حمايتي کشور است که در زمينه‌هاي مختلف از ظرفيت علمي و کارشناسي برخوردار بوده و در جهت حل مسائلي که به عنوان آسيب و چالش براي جامعه هدف ايجاد مي‌شود، ارائه خدمت مي‌کند.

وي افزود: توقع بهزيستي آنست که از ظرفيت قانون برنامه ششم توسعه در جهت تحقق اهداف سازمان و ارتقاي سطح خدمات ارائه شده به جامعه هدف به طور صحيح استفاده شود؛ همچنين انتظار داريم با توجه به تأکيدات مقام معظم رهبري برخي از اقدامات پيشگيرانه در قوانين وارد و به صورت قانوني اجباري شوند.

بندپي در پايان اظهار کرد: در چنين شرايطي مي‌توانيم بطور واقعي به مساله آسيب‌هاي اجتماعي و معلوليت‌ها ورود کنيم.


 رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي:
 خشکسالي همچنان در بسياري از مناطق کشور حاکم است  

رئيس مرکز ملي خشکسالي و مديريت بحران سازمان هواشناسي گفت: با وجود بارش‌هاي اخير، خشکسالي انباشته شده و بلندمدت همچنان در بسياري از مناطق کشور حاکم است.

به گزارش ايسنا، شاهرخ فاتح با اشاره به اينکه کل کشور در ماه گذشته حدود 3 درجه سلسيوس گرم‌تر از حد طبيعي اسفند ماه بوده است، گفت: همه 31 استان کشور در ماه گذشته از حدود يک درجه تا 5/4 درجه سلسيوس گرم تر از شرايط طبيعي و مورد انتظار اين ماه خود بوده‌اند.

وي با بيان اينکه استان‌هاي خراسان رضوي، زنجان و البرز گرم ترين استان‌هاي کشور در اسفند ماه بوده‌اند، اظهار کرد: اين استان‌ها 5/4 درجه سلسيوس گرم تر از حد طبيعي اسفند ماه خود بوده‌اند، همچنين استان‌هاي هرمزگان 5/1 درجه، فارس 2 درجه و سيستان و بلوچستان 2/2 درجه سلسيوس گرم‌تر از حد طبيعي اسفند ماه بوده‌اند.

رئيس مرکز ملي خشکسالي سازمان هواشناسي افزود: استان تهران نيز در ماه گذشته حدود 4 درجه سلسيوس گرم تر از حد طبيعي بوده است.

فاتح در ادامه با اشاره به فصل زمستان و اينکه کل کشور در اين فصل حدود 2 درجه گرم تر از حد طبيعي اين فصل بوده است، گفت: مشابه اسفند ماه، در فصل زمستان نيز تمامي‌استان‌ها با دمايي بالاتر از ميانگين بلند مدت زمستان روبرو بوده‌اند؛ به طوري که خراسان رضوي 2/3 درجه، البرز 3 درجه و زنجان 9/2 درجه سلسيوس گرم تر از حد طبيعي مورد انتظار زمستان خود بوده‌اند. همچنين استان تهران در زمستان 6/2 درجه سلسيوس گرم تر از حد طبيعي در فصل زمستان بوده است. همچنين استان تهران در زمستان گذشته 2.6 درجه سلسيوس گرم تر از حد طبيعي اين فصل خود بوده است.

وي در مورد پيش بيني سه ماه آينده دماي کشور با اشاره به گزارش منتشرشده توسط پژوهشکده اقليم شناسي بيان کرد: دماي مناطق شمال، شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور در فصل بهار در حد نرمال خواهد بود وپيش بيني دماي سه ماه فروردين، ارديبهشت و خرداد براي مناطق مرکزي، شرقي، جنوب شرقي و بخش‌هايي از جنوب کشور حاکي از آنست که اين مناطق طي سه ماه بهار حدود نيم تا يک درجه گرم تر از حالت طبيعي فصل بهار خود خواهند بود. وي درباره پيش بيني سه ماه آينده دماي کشور با اشاره به گزارش منتشر شده توسط پژوهشکده اقليم شناسي وابسته به سازمان هواشناسي کشوربا بيان اينکه دماي مناطق شمال، شمال غرب، غرب و جنوب غرب کشور در فصل بهار در حد نرمال خواهد بود، اظهارکرد: پيش‌بيني دماي سه ماه فروردين، ارديبهشت و خرداد براي مناطق مرکزي، شرقي، جنوب شرقي و بخش‌هايي از جنوب کشور حاکي از آنست که اين مناطق طي سه ماه آينده حدود نيم تا يک درجه گرم‌تر از حالت طبيعي فصل بهار خود خواهند بود.


 دبيرکل شوراي‌عالي آموزش‌و‌پرورش مطرح کرد:
 توزيع متوازن دانش‌آموزان در رشته‌هاي تحصيلي با رعايت اصول 

دبيرکل شوراي عالي آموزش‌و‌پرورش درباره محدوديت‌هاي انتخاب رشته‌اي دانش‌آموزان با توجه به سياست‌هاي آموزش‌و‌پرورش و وضعيت بازارکار گفت: محدوديت‌هايي وجود دارد، بر‌اساس سياست‌هاي کلي نظام و قوانين برنامه پنجم توسعه موظف هستيم دانش‌آموزان را به صورت متوازن در شاخه‌ها توزيع کنيم. به گزارش ايسنا، مهدي نويد ادهم با اشاره به تصويب آيين‌‌نامه هدايت تحصيلي دانش‌آموزان در آخرين جلسه شوراي عالي آموزش و پرورش در سال گذشته اظهار کرد: بر‌اساس اين مصوبه دانش‌آموزان پايه نهم در پايان سال تحصيلي با شش ملاک و شاخص شناسايي و شاخه و رشته تحصيلي خود را انتخاب خواهند کرد.وي افزود: نظر دانش‌آموز، نتايج آزمون‌هاي مشاوره‌اي، نتايج عملکرد تحصيلي ونمرات درسي، نظر والدين، نظر معلمان و نظر مشاور شش عامل موثر در انتخاب شاخه و رشته تحصيلي دانش‌آموزان خواهد بود.

دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش در پاسخ به اين پرسش که جايگاه سياست‌هاي توزيع متوازن دانش‌آموزان در شاخه‌ها و رشته‌هاي تحصيلي دانش‌آموزان در آيين‌نامه هدايت تحصيلي کجاست گفت: تاسيس رشته‌ها، ارائه خدمات آموزشي و توزيع متوازن دانش‌آموزان در شاخه‌ها و رشته‌ها با رعايت چهار اصل پاسخگويي به استعدادهاي دانش‌آموزان، پاسخگويي به علايق دانش‌آموزان، توجه به نيازهاي حال و آينده جامعه و توجه به امکانات آموزش و پرورش در ارائه خدمات آموزشي تعيين مي‌شود. وي ادامه داد: اگر دانش‌آموزي شرايط لازم را داشته باشد مي‌تواند رشته اي را انتخاب کند، اما اگر به عنوان مثال در درس رياضي ضعيف باشد قطعا نمي تواند اين رشته را انتخاب کند. يا اگر قصد داشت رشته‌اي در شاخه فني و حرفه‌اي و کارودانش را برگزيند بايد حتما امکانات و اقتضائات محل سکونتش و مدارس موجود در آن منطقه را در نظر گرفت.


 فرمانده مرزباني ناجا:
 عمليات مرزباني به پشتوانه اطلاعات به صورت دقيق انجام مي‌شود  

فرمانده مرزباني ناجا با تشريح اهداف و برنامه‌هاي مرزباني در سال 95‌، بر تشديد مقابله با قاچاق کالا در راستاي تحقق شعار؛ اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا از پايگاه خبري پليس، سردار قاسم رضايي در اولين جلسه سال 95 مرزباني، با اشاره به موفقيت‌هاي خوبي که در سايه اجراي سه راهبرد مرزباني؛ ارتقاء آمادگي عملياتي، تعاملات و کاهش آسيب پذيري که در سال گذشته کسب شد، بر ادامه اين راهبردها در سال جديد تاکيد کرد.

وي اشراف اطلاعاتي در مرزهاي کشور را در سطح خوبي ارزيابي و مطرح کرد: امروز طرح ريزي‌هاي عملياتي در مرزها به پشتوانه اشراف اطلاعاتي ، به صورت دقيق انجام مي‌شود.

وي برگزاري 8 دوره کوثر در مرزباني را يکي از اقدامات موثر دانست و افزود‌: آثار مثبت برگزاري اين دوره‌ها را در سال گذشته مشاهده کرديم و اين دوره‌ها که آغاز يک کار بزرگ «جهادي» است، بايد ادامه پيدا کند.

فرمانده مرزباني ناجا برگزاري چندين نشست و اجلاس با فرماندهان مرزباني کشورهاي همسايه و به حداقل رسيدن مشکلات مرزي را يکي از نکات بسيار مثبت سال گذشته عنوان کرد.

وي اضافه کرد‌: تعاملات خوب با کشور افغانستان موجب شد تا مرزبانان آنها با جديت بيشتري پاي کار آمده و بيشتر از گذشته به کنترل مرز و مقابله با مترددين غيرمجاز و قاچاقچيان مواد مخدر بپردازند.

سردار رضايي هماهنگي بي‌سابقه با مرزبانان عراق و کنترل مرزهاي مشترک را از ديگر آثار مثبت راهبرد ارتقاء تعاملات در سال گذشته برشمرد و گفت‌: امروز مرزبانان دو کشور به صورت هماهنگ و بدون هيچ مشکلي در آبراه «اروند» به گشت‌زني و کنترل نوار مرز مي‌پردازند و مرزهاي ما با عراق از امنيت خوبي برخوردار است.


 مديرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه‌يافته آموزش‌و‌پرورش:
 برخي مدارس به آب آشاميدني دسترسي ندارند 

مديرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه‌يافته آموزش‌و‌پرورش گفت: برخي از مدارس ما در نقاطي واقع شده‌اند که دسترسي به آب آشاميدني ندارند.

به گزارش ايلنا، علي نقي يزدان‌پناه‌، مديرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه‌يافته آموزش‌و‌پرورش با اشاره به تشکيل شوراي «ارتقاي شاخص‌هاي استان‌هاي محروم»، گفت: مسال اين شورا تشکيل شد و کارهاي اجرايي آن به عهده دفتر امور مناطق کمتر توسعه يافته و معاونت روستايي رياست‌جمهوري گذاشته شد. پس از بررسي‌ شاخص‌ها 4 استان سيستان‌و‌بلوچستان، آذربايجان، هرمزگان و جنوب کرمان به عنوان استان‌هاي لازم التوجه مشخص شدند و قرار شد اقدامات لازم در اين استان‌ها صورت گيرد.

وي با بيان اين مطلب که حدود 50 ميليارد تومان از سوي سازمان مديريت برنامه‌ريزي به اين 4 استان اختصاص پيدا کرده است، اظهار‌داشت: بر همين اساس 20 ميليارد تومان به استان سيستان‌و‌بلوچستان و به سه استان ديگر هر کدام 10 ميليارد تومان اختصاص يافته است تا در سال جاري اقدامات لازم را در زمينه انسداد مبادي بيسوادي و افزايش نرخ پوشش تحصيلي انجام دهند.

يزدان‌پناه در پاسخ به اين سوال که با وجود اقدامات انجام شده اما همچنان مدارس عشايري در وضعيت مناسبي قرار ندارند و به طور مثال مدارس عشاير خوزستان با وضعيت بحراني نبود آب شرب و همچنين نبود برق روبرو هستند، گفت: در زمينه تامين برق توافقنامه‌اي با پژوهشگاه وزارت نيرو خواهيم داشت و انشاءالله تمامي مدارس عشايري ما که برق ندارند از سيستم آفتابي (پنل‌هاي خورشيدي) بهره‌مند خواهند شد.

وي افزود: در زمينه آب آشاميدني نيز برخي از مدارس ما در نقاطي واقع شده‌اند که دسترسي به آب آشاميدني ندارند، اما ما از سازمان امور عشايري خواسته‌ايم که سعي کنند‌‌ همان خدماتي را که به مردم خودشان ارائه مي‌دهند به دانش‌آموزان و خانواده‌هاي آن‌ها که به مناطقشان کوچ مي‌کنند، ارائه دهند اما به هر حال ذات برخي مدارس ما در مناطق عشايري به گونه‌اي است که معلم 2 ساعت پياده‌روي مي‌کند تا به مدرسه برسد و امکان وسيله نقليه هم وجود ندارد.

مديرکل دفتر امور مناطق کمتر توسعه‌يافته آموزش‌و‌پرورش گفت: در مدارس عشايري بايد تلاش کنيم کيفيت آموزش در اين نوع مدارس افزايش يابد، چرا که معلماني که بسيار دوردست و در مناطق محروم تدريس مي‌کنند؛ از تجربه و سابقه‌ کمتري برخوردار هستند و بايد در بعد آموزشي، آن‌ها را تقويت کنيم و کلاس‌هاي بهسازي نيروي انساني براي آن‌ها برگزار کنيم و انشاء‌الله در سال 95 باتوجه به استعداد خوب مناطق عشايري مسئله کيفيت آموزشي‌و‌پرورشي را دنبال خواهيم کرد.


 مديرکل دفتر ازدواج و تعالي خانواده:
 هدف ما برنامه ريزي براي ازدواج در سطح کلان است 

‌مديرکل ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان طرح پرسش‌هايي در خصوص فعاليت سامانه همسان‌يابي تبيان گفت: هدف ما برنامه ريزي براي ازدواج در سطح کلان است نه موارد جزئي.

به گزارش مهر، ناصر صبحي قراملکي با اشاره به اهميت آموزش‌هاي پيش‌از ازدواج گفت: اساس ازدواج يک پيوند عاطفي است اما يک قرارداد اجتماعي و قانوني پشتوانه آن است. بايد انتظارات از زوجين در زندگي مشترک مشخص شود، سطح اختيارات، انتظارات و حقوق متقابل زوجين تعريف شود. که همه اين موارد وظيفه مراکز مشاوره است.

مديرکل دفتر ازدواج و تعالي خانواده تاکيد کرد: ازدواج و تشکيل خانواده يک مساله چند بعدي است که همه وظايف مرتبط با آن بر عهده وزارت ورزش و جوانان نيست و دستگاه‌هاي مختلفي در موضوع ازدواج دخيل هستند. وي با اشاره به مشکلات اقتصادي جوانان براي ازدواج ادامه داد: يکي از معضلات اصلي پيش‌روي ازدواج جوانان مسائل اقتصادي است اما آيا وزارت ورزش و جوانان متولي امور اقتصادي است؟ ما وظيفه داريم با دستگاه‌هاي متولي وارد مذاکره شويم و تسهيلاتي را براي ازدواج جوانان فراهم کنيم اما اساس مسائل اقتصادي بايد در ديگر سازمان‌ها يا وزارتخانه‌ها پيگيري شود. صبحي با اشاره به تفاهم‌نامه بيمه ازدواج جوانان و چالش‌هاي اجراي آن گفت: آماده‌سازي، فرهنگ‌سازي، حمايت و بسترسازي ازدواج جوانان از مسئوليت‌هاي وزارت ورزش و جوانان است. از جمله اقدامات انجام شده در راستاي حمايت از ازدواج جوانان، انعقاد تفاهم نامه با بيمه براي حمايت صفر تا صد از خانواده‌ها در زمينه ازدواج جوانان است اما تشکيلات بيمه مشکلات و محدوديت‌هاي خودش را دارد و همه دستگاه‌ها بايد به صورت تعاملي زمينه رفع مشکلات ازدواج جوانان را فراهم کنند.

صبحي با انتقاد از ورود دستگاه‌هاي غيرتخصصي به موضوع ازدواج جوانان ادامه داد: من به عنوان مسئول در موضوع ازدواج جوانان معتقدم از هر ظرفيتي در هر جاي ايران بايد استفاده شود. معتقد به کار کوچک اما خوب هستم نه کار بزرگ و ناموفق. بايد ببينيم سايت همسريابي جزو وظايف ما هست يا خير. اگر جواب مثبت بود بايد با تمام قوا جلو برويم اما اگر نيست نبايد ورودي داشته باشيم. هدف ما برنامه ريزي براي ازدواج در سطح کلان است نه موارد جزئي. ما کميسيون تخصصي ازدواج را تشکيل داديم. سعي داريم متخصصان دلسوز را از سراسر کشور جمع مي‌کنيم زيرا کار با يکي دو نفر پيش نمي‌رود. سايت همسريابي يک کار تخصصي است و هر کاري ممکن است تبعات منفي داشته باشد. بايد طرح‌ها به صورت پايلوت انجام شود سپس کشوري انجام شود. وي همچنين با انتقاد از موازي کاري سازمان‌ها در زمينه ازدواج گفت: سازمان بهزيستي چه شرح وظايفي دارد؟ آيا جامعه مخاطب بهزيستي، جوانان هستند يا افراد داراي معلوليت و کم توان؟ در حال حاضر سازمان بهزيستي در انجام تکاليف خودش مانده است اما به موارد ديگر ورود کرده است. بهزيستي در برخي موارد به افرادي مجوز مشاوره داده است که نه تخصص دارند و نه صلاحيت. حتي در برخي موارد افراد با ليسانس‌هاي غيرمرتبط مجوز مرکز مشاوره دريافت کرده اند و هرچه سازمان نظام روان شناسي در زمينه فرهنگ سازي مشاوره کاشته است را پنبه مي‌کنند.


 وزير علوم تاکيد کرد:
 برنامه‌ريزي وزارت علوم براي ارتقاي کيفيت آموزش‌عالي در سال 95 

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: برنامه‌ريزي‌هاي جديدي براي گسترش و ارتقاي کيفيت آموزش‌عالي کشور با تصويب طرح آمايش آموزش‌عالي صورت مي‌گيرد. به گزارش ايرنا، محمد فرهادي در ديدار نوروزي با کارکنان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: با تصويب طرح آمايش آموزش‌عالي در شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي، برنامه ريزي‌هاي جديد و منطقي براي گسترش و ارتقاي کيفيت آموزش عالي کشور صورت مي‌گيرد.

فرهادي با مروري بر رخدادهاي سال گذشته کشور و به خصوص پيروزي برجام ، رفع تحريم‌ها و افزايش تعاملات ايران با کشورهاي جهان اظهار‌داشت‌: در سال‌هاي 2014تا 2016 رتبه چهارم رشد علمي‌جهان با 4/4 در صد رشد متعلق به کشورمان بوده و در همين مدت کشورهايي مانند آمريکا، ژاپن و هلند رشد علمي‌منفي داشته اند.

وي در ادامه افزود: در سال 2015 حدود 200 نفر از دانشمندان ايراني رتبه‌هاي برتر جهاني را کسب کرده اند و بر‌اساس اعلام پايگاه‌هاي استنادي جهاني، 5 دانشگاه ايراني در ليست دانشگاه‌هاي برتر دنيا قرار گرفتند.

وزير علوم در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه دانشگاه‌ها در سال جديد بايد در بخش‌هايي همچون ديپلماسي علمي‌ و توسعه و فناوري تلاش بيشتري داشته باشند، گفت‌: امسال از طرف مقام معظم رهبري سال «اقتصاد مقاومتي‌، اقدام و عمل» نام‌گذاري شده و بايد در همه بخش‌هاي دانشگاهي، پژوهشگاه‌ها و بالاخص پارک‌هاي علم و فناوري و شرکت‌هاي دانش بنيان تلاش گسترده و جدي صورت گيرد تا بتوانيم در توليدات علمي‌و در تبديل علم به محصول بيش‌از پيش فعال و کوشا باشيم. فرهادي گفت: تا پايان سال گذشته 142 ميليون دلار صادرات توسط شرکت‌هاي دانش بنيان کشور صورت گرفته است.


 خبر 

توقيف زمين‌خواري 150 هکتاري در مشهد

معاون سازمان امور اراضي از توقيف و قلع‌وقمع زمين‌خواري 150 هکتار از اراضي مشهد در ايام نوروز خبر داد و تاکيد کرد مردم در صورت مشاهده زمين‌خواري و تخريب اراضي کشاورزي با سامانه 131 تماس بگيرند. به گزارش ايسنا، فريد سيدي‌نژاد گفت: يکي از شاخص‌ترين پرونده‌هاي زمين‌خواري که در ايام نوروز با آن برخورد صورت گرفت تخريب و زمين‌خواري در اراضي کشاورزي شهرستان مشهد بود که برخي سودجويان و زمين‌خواران اقدام به فريب کشاورزان و خريد زمين‌هاي ديم آنها کرده بودند. وي افزود: در اين پرونده زمين‌خواري که در 150 هکتار از اراضي کشاورزي مشهد تخلف صورت گرفته زمين‌خواران اقدام به قطعه‌بندي و فروش زمين‌هاي کشاورزي کرده بودند که ديوارکشي در آنها صورت گرفته بود اما با اقدام به موقع و برخورد سريع اين پرونده توقيف و با حکم قضايي در هشتم فروردين‌ماه عمليات قلع‌وقمع اجرا شد.

5 درصد؛ رقم معقول براي افزايش کرايه‌ تاکسي‌ها

عضو کميسيون اجتماعي مجلس افزايش نرخ 12 تا 15 درصدي کرايه‌هاي تاکسي را غيرقابل قبول خواند و گفت: نرخ کرايه‌هاي تاکسي در صورت نياز بايد تنها 5 درصد افزايش پيدا کند. به گزارش خانه ملت، عباس صلاحي با تاکيد بر اينکه هيچ راننده تاکسي حق افزايش خودسرانه نرخ کرايه‌ها را پيش از اعلام رسمي‌افزايش کرايه‌ها از سوي مسئولان مربوطه ندارد، گفت: متاسفانه مردم از خدمات تاکسي‌ها راضي نيستند زيرا در اکثر خطوط شهري تاکسي‌ها خالي تردد کرده و تنها مسافران دربستي را جابه جا مي‌کنند بنابراين تاکسيراني بايد بر عملکرد تاکسي‌ها نظارت بيشتري داشته باشد.0نماينده مردم تفرش، آشتيان و فراهان درمجلس شوراي اسلامي، با تاکيد بر اينکه با رانندگان متخلف تاکسي در بحث افزايش نرخ کرايه‌ها بايد برخورد قانوني صورت گيرد، افزود: همچنين با اقدام تاکسي‌ها در جابه جايي مسافران به صورت دربستي نيز بايد برخورد اساسي شود. اين نماينده مردم در مجلس نهم، با تاکيد بر اينکه به طور حتم هيچ افزايش نرخ کرايه اي درحال حاضر براي تاکسي‌ها پذيرفتني نيست، گفت: با توجه به اينکه نرخ بنزين درسال جديد افزايشي نداشته افزايش نرخ کرايه تاکسي منطقي نيست.

کشف 27 تن ميوه قاچاق در تهران

رئيس سازمان تعزيرات حکومتي از کاهش 27 درصدي تخلفات اصناف در ايام تعطيلات نوروز و کشف 27 تن ميوه قاچاق در تهران خبر داد. به گزارش تسنيم، عليرضا جمشيدي بعد از ظهر ديروز شنبه در نشست خبري ويژه ارائه اقدامات سازمان تعزيرات حکومتي در ايام تعطيلات نوروز در پاسخ به اين سوال که بيشترين تخلفات اصناف مربوط به چه حوزه‌اي است و اينکه آيا تهران همچنان در صدر استان‌هاي متخلف قرار دارد يا خير، اظهار کرد: طبيعي است که در شهري با جمعيت 10 الي 12 ميليوني، ميزان تخلفات بيشتر باشد و البته به نسبت اين گستردگي، ميزان برنامه‌ريزي و تدارکات براي مقابله با تخلفات نيز گسترده‌تر است. به گفته رئيس سازمان تعزيرات حکومتي قاچاق کالا و ارز به ويژه ميوه، گرانفروشي و توزيع اقلام غيربهداشتي عمده تخلفات اصناف در ايام تعطيلات نوروز را شامل مي‌شود. رئيس سازمان تعزيرات حکومتي همچنين از کاهش 26 الي 27 درصدي تخلفات در ايام نوروز امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: خوشبختانه به رغم افزايش افزون بر صددرصد بازرسي‌ها، در نوروز امسال شاهد تخلفات کم‌تري نسبت به سال گذشته بوديم.

درخواست توقف موقت مصوبه جديد افزايش جرايم رانندگي

رد شد

مدير کل حوزه رياست ديوان عدالت اداري از رد شدن درخواست توقف موقت مصوبه جديد افزايش جرايم رانندگي خبر داد. به گزارش تسنيم، علي‌اکبر بختياري درباره شکايت از مصوبه جديد افزايش جرايم رانندگي که از 25 اسفند سال 94 اجرايي شده است، اظهار کرد: اين شکايت واصل و ثبت شده و به شعبه ديوان براي رسيدگي ارجاع شده است. مدير کل حوزه رياست ديوان عدالت اداري با اشاره به درخواست شاکي مبني بر صدور دستور موقت توقف اجراي اين مصوبه افزود: با توجه به اينکه مصوبه ياد شده از 25 اسفند 94 اجرا شده است، فکر مي‌کنم درخواست صدور دستور موقت از سوي شعبه ديوان رد شده باشد. بختياري ادامه داد: با توجه به اين موضوع، پرونده براي رسيدگي در ماهيت و صدور تصميم نهايي به هيئت عمومي‌ديوان ارسال و در دستور رسيدگي هيئت عمومي‌قرار مي‌گيرد.

نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتي

رئيس بسيج جامعه زنان با اشاره به اينکه زنان، سه نقش اساسي در بحث اقتصاد مقاومتي دارند، گفت:‌ استفاده از توانمندي زنان در بحث توليدات خانگي مي‌تواند به ظرفيت توليد داخلي کمک کند. به گزارش تسنيم، مينو اصلاني در خصوص نقش زنان در عملي‌کردن اقتصاد مقاومتي اظهار داشت:‌ با توجه به پيشينه خوبي که در فرهنگ ايراني داريم، زنان نقش مهمي‌در توليد دارند و در سال‌هاي گذشته مشارکت گسترده‌اي دراقتصاد کشور و توليد داشتند که براي احياي اين نقش زنان بايد برنامه‌ريزي شود. وي با اشاره به اينکه زنان سه نقش اساسي در بحث اقتصاد مقاومتي دارند، افزود:‌ با توجه به روحيه زنان ايراني مي‌توان از استعداد ذاتي آنها براي توليد با استفاده از ظرفيت مشاغل خانگي بهره برد. مشاغل خانگي در سطح روستا‌ها ظرفيت گسترده‌اي دارد و زنان روستايي مي‌توانند اقدام به توليد محصولات لبني، دامي‌و صنايع دستي کنند از سوي ديگر در سطح شهرها نيز مي‌توان زنان را به سمت مشاغل خانگي از جمله طراحي و توليد فرش يا حتي بازي‌هاي رايانه‌اي سوق داد.

اصلاني گفت: در بسيج جامعه زنان اقدام به آموزش زنان براي توليد بازي‌هاي رايانه‌اي بومي‌کرديم.

تشريح جزييات وامهاي کارآفريني به مددجويان کميته امداد

معاون اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام‌خميني‌(ره) ضمن تشريح جزئيات وامهاي کارآفريني به مددجويان اين نهاد گفت: براي اشتغال خرد نيز 25 ميليون تومان وام پرداخت مي‌شود.

به گزارش مهر، محمد اميد در خصوص طرح‌هاي کارآفريني کميته امداد گفت: کميته امداد در راستاي توانمندسازي و خودکفايي مددجويان هر ساله طرح‌هايي را اجرا مي‌کند به طوري که اشتغال‌هاي خرد و خانگي و استفاده از وام‌هاي خودکفايي از جمله اين برنامه‌هاست.

وي با اشاره به اينکه 50 درصد طرح‌هاي خودکفايي امداد شامل اشتغال‌هاي خرد و خانگي مي‌شود، گفت: مابقي طرح‌ها نيز از طريق وام‌هاي بانکي براي خودکفايي مددجويان پرداخت مي‌شود.

معاون اشتغال و خودکفايي کميته امداد امام‌خميني‌(ره) تصريح کرد: وام‌هاي کارآفريني تا سقف 75 ميليون تومان به مددجويان پرداخت مي‌شود و 10 هزار خانوار از طريق دريافت اين وام‌ها خودکفا شده‌اند.

اميد با اشاره به اينکه 50 درصد مشاغل خانگي را در کشور کميته امداد مديريت مي‌کند، گفت: رئيس کميته امداد عضو رسمي‌شوراي عالي اشتغال است و بر‌اساس گزارش حوزه بازرسي رياست‌جمهوري از 14 استان، مشخص شد که در 6 استان کميته امداد 87 درصد فعال است و در مجموع طرح‌هاي اشتغالزايي امداد را اين نهاد بيش‌از 90 درصد مورد تاييد قرار داده است.

هشدار به تامين اجتماعي به دليل حذف بيمه کارگران ساختماني

رئيس فراکسيون کارگري مجلس با بيان اينکه برخي افراد درتامين اجتماعي کارگران ساختماني را به بهانه داشتن مسکن وخودرو ازبيمه محروم مي‌کنند، گفت: براي متخلفان درحذف بيمه پرونده قضايي تشکيل مي‌شود.

به گزارش خانه‌ملت، عليرضا محجوب درخصوص اينکه سازمان تامين اجتماعي براي رفع مشکلات بيمه کارگران ساختماني چه اقداماتي را بايد در سال جاري انجام دهد، گفت: مهم‌ترين اقدام سازمان تامين اجتماعي بايد اجراي صحيح قانون براي بيمه کارگران ساختماني باشد اما متاسفانه برخي افراد از اين قانون که براي کم درآمدترين قشرجامعه وضع شده سوءاستفاده مي‌کنند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهرو پرديس در مجلس شوراي اسلامي ‌با تاکيد بر اينکه بايد از تضييع حقوق صاحبان حق يعني کارگران ساختماني جلوگيري کرد، افزود: به طورحتم وظيفه اصلي تامين اجتماعي خدمت‌رساني يعني بيمه‌گري و توسعه بيمه‌گري است، بنابراين نبايد به واسطه فعاليت سوء‌استفاده گران از حقوق صاحبان حق و بيمه آنها غفلت کرد.


 اخبار کوتاه 

حمايت از کودکان ساکن

در مناطق آسيب‌خيز

مديرکل بهزيستي استان تهران وضعيت آسيب‌هاي اجتماعي در استان را به دليل افزايش جمعيت و حاشيه نشيني بسيار نامطلوب دانست و از آمادگي اين سازمان درجهت حمايت و ساماندهي کودکان نيازمند به دريافت خدمات بهزيستي در تمامي مناطق آسيب خيز تهران خبر داد. به گزارش ايسنا، احمد دلبري گفت: هر تعداد کودکي که در محله‌هاي آسيب‌خيز تهران اعم از هرندي و غيره ساکن بوده و نيازمند دريافت خدمات از بهزيستي باشد را مي‌توانيم به طور کامل تحت حمايت قرار دهيم. وي ادامه داد: بهزيستي استان تهران با دارا بودن بيش‌از 60 مرکز نگهداري ويژه کودکان صفر تا 6 سال و همچنين مراکز ويژه نگهداري کودکان بيش‌از 7 سال هيچ گونه مشکلي براي ارائه خدمت به اين قشر ندارد. مديرکل بهزيستي استان تهران همچنين در خصوص محله هرندي نيز اظهار کرد: درحال حاضر سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌هاي اجتماعي شهرداري تهران براي بررسي وضعيت کودکان ساکن در منطقه هرندي پژوهشي را در دست دارد به همين دليل به منظور جلوگيري از موازي کاري به طور مستقيم به منطقه ورود نکرده‌ايم.

انتقال 375 نفر به بيمارستان‌

در روز طبيعت

سخنگوي اورژانس تهران از انتقال 375 نفر به بيمارستان‌ در روز طبيعت خبر داد. به گزارش ايلنا، حسن عباسي (سخنگوي اورژانس تهران) گفت: در روز طبيعت ماموران اورژانس در مجموع 1143 مورد ماموريت شهري و 57 مورد ماموريت‌هاي جاده‌اي مربوط به استقرار کمپ‌هاي نوروزي در جاده‌هاي ورودي شهر تهران داشتند. وي ادامه داد: در مجموع از ماموريت‌هاي شهري 342 نفر به بيمارستان‌ها اعزام شدند و در ماموريت‌هاي جاده‌اي هم 33 نفر به بيمارستان‌ها اعزام شدند. سخنگوي اورژانس تهران اظهار کرد: کل آمار امداد نوروزي تا ديروز صبح در ماموريت‌هاي شهري 17 هزار 926 مورد بود و در ماموريت‌هاي جاده‌اي 917 مورد بوده است. وي افزود: تصادفات شهري 1808 مورد و تصادفات جاده‌اي 188 مورد و اعزام به بيماستان در ماموريت‌هاي شهري 5 هزار و 393 نفر و اعزام به بيمارستان در ماموريت‌هاي شهري نيز 363 نفر بوده است.

کشف بيش‌از 20 تن مواد مخدر در خراسان رضوي

فرمانده انتظامي خراسان رضوي گفت: در چارچوب مبارزه با مواد مخدر طي سال 94 بيش‌از 20 تن و 783 کيلوگرم انواع مواد‌مخدر در اين ‏استان کشف و ضبط شد‎. به گزارش ايلنا از ستاد مبارزه با مواد مخدر ، سردار بهمن اميري مقدم افزود: در اين ميان کشفيات مواد ‏مخدر در خراسان رضوي نسبت به پارسال 10 درصد افزايش يافته است‎.‎ وي گفت: در سال 94 در چارچوب مبارزه با قاچاق مواد مخدر 60 باند قاچاقچيان ‏در خراسان رضوي متلاشي شد‎.‎ دبير شوراي هماهنگي استان خراسان رضوي در ادامه گفت: طي سال 1394 در مراکز مشاور کلانتري‌هاي استان 50 هزار مشاوره براي پرونده‌ها صورت پذيرفت که 85 ‏درصد اين پرونده‌ها به مصالحه ختم شد‎.‎

280 تن در تصادفات نوروزي سرصحنه جان باختند

رييس راهور ناجا از کاهش 4 درصدي تصادفات در نوروز 95 خبر داد. به گزارش ايلنا، سردار مهري رييس راهور ناجا گفت: در نوروز 95،‌ 280 تن در تصادفات نوروزي سرصحنه جان باختند. وي با اشاره به کاهش 4 درصدي تصادفات در نوروز سال‌جاري اظهار کرد: 44 درصد تصادفات فوتي و جرحي نوروز به علت واژگوني بود. وي افزود: ترددها در نوروز 10 درصد افزايش يافت. سردار مهري با بيان اينکه 147 راننده مقصر عامل مرگ‌و‌مير تصادفات نوروزي بودند ادامه داد: توقيف خودروها در نوروز 95 7 درصد افزايش داشت.

کاهش هزينه سفر به عتبات و افزايش دو برابري مسافران ايراني

مديرکل عتبات سازمان حج و زيارت با اشاره به اعزام زائران کشورمان در ايام نوروز به عتبات عاليات،گفت: در حدود 123 هزار نفر در ايام نوروز به عتبات عاليات رهسپار شدند که اين ميزان نسبت به قبل افزايش داشت. به گزارش تسنيم، محسن نظافتي درباره آخرين وضعيت اعزام‌هاي نوروزي و پس از آن اظهار داشت: مهلت عتبات نوروزي امروز (يکشنبه) 15 فروردين ماه به پايان مي‌رسد که در اين دوره شاهد افزايش 2 برابري تعداد زائران بوديم. وي ادامه داد: در اين دوره از سفرهاي عتبات نيز شاهد افزايش اعزام زائران به سامرا بوديم و امکانات لازم از لحاظ امنيتي براي زائران فراهم آمد که بسيار مورد استقبال قرار گرفت؛ البته پيش‌تر چنين امکاني فراهم نبود. مديرکل عتبات سازمان حج و زيارت خاطر نشان کرد:‌اعزام زائران به عتبات و سامرا در امنيت و سلامت کامل برگزار شد و کم مسئله و کم مشکل‌ترين اعزام به عتبات را شاهد بوديم که نشانگر اهتمام مسئولان ذيربط به مسئله ايمني زائران است.

رشد 23 درصدي پروازهاي داخلي در نوروز

وزارت راه و شهرسازي آمار پروازهاي نوروزي در فاصله روزهاي 25 اسفندماه تا 12 فروردين‌ماه را به تفکيک روزهاي مختلف اعلام کرده که براساس آن روز ششم فروردين‌ماه با بيشترين آمار پرواز رکوردار اين ايام بوده است. وزارت راه‌و‌شهرسازي آمار پروازهاي نوروزي انجام شده از 25 اسفند‌ماه تا 12 فروردين‌ماه را اعلام کرد که براساس آن فرودگاه‌هاي کشور 14 هزار و 614 پرواز را ميزباني کرده‌اند. به گزارش ايسنا، براساس آمارهاي ارائه شده از سوي وزارت راه و شهرسازي در طول ايام تعطيلات نوروزي پروازهاي داخلي در قياس با مدت مشابه سال گذشته رشدي 23.5 درصدي داشته است و پروازهاي خارجي نيز سه درصد افزايش پيدا کرده است.