نسخه شماره 4004 - 1394/01/15 -

بحث ميان حاميان و مخالفان کارت سوخت ادامه دارد؛
کارت سوخت در کش و قوس ماندن يا رفتن


اجاره نفتکش‌هاي ايران توسط شرکت‌هاي خارجي


کاهش مصرف گازوئيل و مازوت درنيروگاه‌ها

قائم مقام شرکت ملي حفاري ايران اعلام کرد:
حفاري بيش از 360 هزار متر چاه نفت و گاز

اولويت‌بندي طرح‌هاي آب و برق بر‌اساس سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي
تامين آب شرب پايدار مهمترين هدف سال 1395


خبر


اخبار کوتاه


خبر


 بحث ميان حاميان و مخالفان کارت سوخت ادامه دارد؛
 کارت سوخت در کش و قوس ماندن يا رفتن  

درحالي که تصور مي‌شد همزمان با فرارسيدن تعطيلات نوروز، کارت سوخت بنزين از سامانه سوختگيري کشور کنار گذاشته شود، اين پيش‌بيني تحقق نيافته و حتي احتمال ماندگاري اين کارت تقويت شده است.به گزارش ايرنا، پس از تک نرخي شدن بنزين و حذف سهميه‌بندي در بهار 1394، بحث‌هاي گسترده‌اي درباره سرنوشت کارت‌هاي سوخت بنزين مطرح شد و حاميان و مخالفان استفاده از اين کارت‌ها ديدگاه‌هاي خود را مطرح کردند.گذشت زمان نيز نتوانست کمکي به تعيين تکليف اين کارت‌ها کند و تنها پيچيدگي و ابهامات را افزايش داد.با توجه به هزينه هنگفت صرف شده براي راه اندازي سامانه هوشمند سوخت و به دليل اطلاعاتي که از طريق کارت‌هاي سوخت از وضعيت مصرف بنزين و گازوييل در کشور، جمع‌آوري مي‌شود، برخي دولتي‌ها تمايلي براي کنار گذاشتن اين کارت‌ها ندارند.اين گروه معتقدند در صورت حذف سامانه هوشمند و کارت سوخت، وزارت نفت مهمترين ابزار براي جمع‌آوري دقيق ميزان مصرف خودروها که در جلوگيري از قاچاق سوخت نيز کاربرد دارد را از دست مي‌دهد.حاميان استفاده از کارت سوخت در اين مدت، راهکارهاي مختلف تشويقي و تنبيهي را ارايه کرده اند. بر اساس يکي از پيشنهادها، براي آن دسته از دارندگان خودرو که در زمان مراجعه به جايگاه‌ها به جاي کارت سوخت جايگاهداران از کارت‌هاي سوخت شخصي استفاده کنند، جايزه اي تعلق مي‌گرفت. جوايزي که پيشنهاد شد شامل سهميه‌هاي خاص و يا تخفيف در قيمت بنزين بود.همچنين از جمله سناريوهاي جدي که مطرح شد، اعمال سياست‌هاي تنبيهي براي استفاده از کارت سوخت شخصي بود؛ براساس اين سناريو، دارندگان خودرويي که در زمان مراجعه به پمپ بنزين‌ها، از سوختگيري با کارت شخصي خودداري و به جاي آن از کارت جايگاهداران استفاده کنند، ناچار خواهند بود که يک هزينه اضافي به جايگاهداران پرداخت کنند.همچنين در ميان طرح‌هاي مختلفي که براي سرنوشت کارت سوخت ارايه شده، تبديل اين کارت به کيف پول الکترونيکي از مهمترين پيشنهادها به شمار مي‌رفت.

کاهش استفاده از کارت سوخت شخصي

نکته‌اي که نبايد درباره کارت‌هاي سوخت در چندماه اخير ناديده گرفت، کاهش استفاده مردم از اين کارت‌ها بود. در ماه‌هاي اخير و با يکسان‌سازي نرخ بنزين، رانندگان انگيزه‌اي براي استفاده از کارت سوخت شخصي ندارند به طوري که ميزان استفاده از اين کارت‌ها کاهش چشمگيري يافته است.برخي جايگاهداران ادعا مي‌کنند که بسياري از رانندگان، تمايلي به استفاده از کارت سوخت شخصي ندارند به طوري که 80 تا 90 درصد خودروها در زمان مراجعه به پمپ‌بنزين‌ها به جاي کارت سوخت شخصي از کارت سوخت جايگاهداران استفاده مي‌کنند.

حمايت تلويحي وزارت نفت

از کنار گذاشتن کارت سوخت

مقام‌هاي وزارت نفت در هفته‌هاي اخير حمايت خود از کنار گذاشتن کارت سوخت بنزين را اعلام کرده‌اند، به گونه‌اي که وزير نفت، مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي و مديرعامل شرکت پخش همگي، گفته‌اند که کاربرد اين کارت‌ها ديگر فايده اي ندارد.بر اين اساس، بيژن زنگنه وزير نفت چندي پيش با حمايت از حذف کارت‌هاي سوخت گفت: « موافق ادامه استفاده از کارت سوخت بنزين نيستم و به نظر من اين کار هيچ توجيهي ندارد.»وي در اين رابطه گفت: ادامه استفاده از کارت‌هاي سوخت بنزين، هزينه زيادي را به کشور تحميل مي‌کند و برخي اعضاي دولت تداوم استفاده از اين کارت‌ها را خواستار شده‌اند و معتقدند اطلاعات فراواني با اين روش جمع‌آوري مي‌شود، اما براين باورم که اين کارت‌ها کاربردي ندارند. البته هنوز تصميم نهايي در اين ارتباط اخذ نشده و پيشنهادها به دولت ارائه شده تا دولت نظر نهايي را اعلام کند.معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز به ايرنا گفت: وزارت نفت با توجه به تک نرخي شدن نرخ سوخت نيازي به استفاده از کارت سوخت نمي‌بيند، بنابراين نيازي به استفاده از آنها وجود ندارد.عباس کاظمي‌استفاده از کارت‌هاي سوخت در زمان عرضه سوخت دو نرخي را يادآور شد و گفت: استفاده از کارتها در آن زمان موجب شد تا اين وزارتخانه بتواند به مديريت سوخت دو نرخي بپردازد، اما با توجه به اين که اکنون سوخت به صورت نامحدود و با يک قيمت عرضه مي‌شود، بنابراين ديگر نيازي به اعمال کارت‌هاي سوخت نيست. وزارت نفت براين ديدگاه است که استفاده از اين کارتها با توجه به شرائط کنوني و تک نرخي بودن سوخت، نيازي نيست.

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز درباره مهمترين عوامل موثر در توقف عرضه کارتي بنزين خودروها، مي‌گويد: پس از عرضه تک نرخي بنزين، رشد مصرف اين فرآورده نفتي در کشور متوقف شده است.

کاهش قاچاق سوخت در مناطق مرزي

کاهش شديد قيمت نفت در بازارهاي جهاني سبب کاهش نرخ بنزين در منطقه شده است. بر‌اساس برخي برآوردها، هزينه هر ليتر بنزين در کشورهاي همسايه ايران به مرز 10 هزار ريال رسيده و اين کاهش قيمت سبب از بين رفتن انگيزه اقتصادي قاچاق سوخت شده است. قاچاقچيان سوخت به دليل تفاوت قيمت زياد بين بنزين در ايران با کشورهاي همسايه اقدام به قاچاق مي‌کردند. اما آمار مصرف بنزين در نواحي مرزي در ماه‌هاي اخير از کاهش اين مصرف حکايت دارد که نشان دهنده، افت فعاليت قاچاقچيان سوخت است.کاهش قيمت بنزين در بازارهاي جهاني، تقريبا همزمان شد با تک‌نرخي کردن بنزين در ايران که سبب کنارگذاشتن بنزين يارانه اي شد. بدين ترتيب از بين رفتن بنزين سهميه‌اي، سودآوري کار قاچاق بنزين را بيش از پيش زيرسوال برد.

سيدناصر سجادي مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در اين باره مي‌گويد: گزارش‌هاي استخراج شده از استان‌هاي مرزي نشان مي‌دهد در اين استان‌ها رشد مصرف بنزين به مراتب کمتر از دو درصد بوده است.اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه هم اکنون با کاهش قيمت جهاني بنزين، عملا قاچاق اين فرآورده نفتي متوقف شده است، اظهار داشت: به عبارت ديگر، اکنون هيچگونه جاذبه و انگيزه اقتصادي براي قاچاق بنزين در کشور وجود ندارد.وي با بيان اينکه يکي از مهمترين اهداف عرضه کارتي بنزين مقابله با قاچاق بوده است، اظهارداشت: اکنون مي‌توان ادعا کرد که قاچاق بنزين متوقف شده است.اکنون وزارت نفت نظرات و پيشنهادهاي خود درباره کارت‌هاي سوخت را به هيات دولت ارايه کرده تا دولت تصميم نهايي را در اين باره اتخاذ کند.

نظر وزارت نفت تقريبا مشخص است؛ اين وزارتخانه از تداوم استفاده از اين کارت‌ها حمايت نکرده و پيشنهاد حذف آنها را مطرح کرده است.در اين ميان، برخي نهادها با هدف مبارزه با قاچاق سوخت، خواستار تداوم کاربرد آنها هستند و استدلال‌هاي خود را مبني بر نقش اين کارت‌ها در کاهش قاچاق اعلام کرده‌اند. بر اين اساس، دولت بايد از ميان اين دو پيشنهاد يکي را انتخاب کند.


 اجاره نفتکش‌هاي ايران توسط شرکت‌هاي خارجي  

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران از استقبال بانک‎‌ها و موسسه‌هاي مالي خارجي براي از سرگيري همکاري با ايران خبر داد و گفت: براي توسعه فعاليت‌هاي ناوگان نفتکش ايران 5/2 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري مي‌شود.به گزارش ايرنا، جمهوري اسلامي ‌ايران داراي بزرگترين ناوگان نفتکش دنيا است که در سال‌هاي تحريم، با محدوديت‌هاي گسترده‌اي مواجه بود به گونه‌اي که حتي بيمه‌هاي بين‌المللي از بيمه کردن نفتکش‌هاي ايران خودداري مي‌کردند.

بسياري از بنادر دنيا از جمله بنادر اروپايي ورود نفتکش‌هاي ايراني را محدود کرده بودند و امکان پهلوگيري نفتکش‌هاي ايراني در آنها وجود نداشت. با لغو تحريم‌ها از دي ماه سال گذشته، ممنوعيت تردد نفتکش‌هاي ايراني برطرف شد و کشتي‌هاي ايراني در صورت برخورداري از بيمه‌هاي بين‌المللي و معتبر مي‌توانند در همه بنادر تردد کنند.هم‌اکنون نه تنها نفتکش‌هاي ايراني مي‌توانند در صورت برخورداري از پوشش بيمه اي مناسب در بنادر مختلف تردد کنند، بلکه شرکت‌هاي بين‌المللي نيز به سراغ ايران آمده و نفتکش‌هاي ايراني را اجاره کرده اند.

علي‎اکبر صفايي مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران گفت، اين شرکت نخستين شرکت کشتيراني کشور است که توانست کشتي‎هاي ناوگان خود را پس از لغو تحريم‎ها به شرکت‎هاي خارجي اجاره دهد.صفايي به نامگذاري سال 95 به سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» اشاره کرد و افزود: با اجراي رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب و سياست‎هاي اقتصاد مقاومتي و با تدابير و اقدام‌هاي دولت، امسال، سال رونق اقتصاد و بخش دريايي کشور خواهد بود.وي به توجه شرکت‎هاي خارجي به ناوگان شرکت ملي نفتکش ايران اشاره کرد و گفت: شرکت ملي نفتکش ايران، نخستين شرکت در کشور است که در روز اول برجام موفق به حل و فصل کردن مشکلات مربوط به دريافت فاينانس از بانک‎هاي خارجي شد.

مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران با تاکيد به لزوم حفظ دستاوردهاي تحريم، اضافه کرد: با اجرايي شدن برجام و لغو تحريم‎ها، اکنون نوبت ماست که از اين فرصت استفاده کرده و تمام تلاش‎هاي خود را براي به بار نشستن دستاوردهاي دولت و رشد و توسعه کشور به کار گيريم.

صفايي به برنامه پنج ساله شرکت ملي نفتکش ايران اشاره کرد و ادامه داد: بر‌اساس برنامه استراتژيک شرکت ملي نفتکش، برنامه‌هاي توسعه و جذب سرمايه‌گذاري مشخص مي‌شود.به گزارش ايرنا، هم‌اکنون مذاکره‌هايي ميان ايران و شرکت‌هاي بيمه بين‌المللي براي پوشش بيمه‌اي نفتکش‌هاي ايراني در حال انجام است.


 کاهش مصرف گازوئيل و مازوت درنيروگاه‌ها 

مديرعامل شرکت مادرتخصصي مديريت توليد، انتقال و توزيع نيروي برق ايران (توانير) گفت: مجموع ظرفيت نصب شده نيروگاهي کشور در سال گذشته با رشدي 07/1 درصدي به 73 هزار و 933 مگاوات رسيد.آرش کردي ضمن اظهار اين مطلب به ايرنا گفت، ظرفيت اسمي‌نصب شده نيروگاهي ايران در يک دهه گذشته دو برابر شده است. ايران اکنون رتبه نخست منطقه خاورميانه و رتبه چهاردهم جهان را از نظر ظرفيت نيروگاهي دارد.به گفته مديرعامل توانير مجموع ظرفيت نصب شده نيروگاهي کشور در سال گذشته با رشدي 07/1 درصدي از 73 هزار و 149 به 73 هزار و 933 مگاوات رسيد.

کردي افزود: از مجموع اين ظرفيت 41/21 درصد به نيروگاه‌هاي بخاري، 08/35 درصد به نيروگاه‌هاي گازي، 17/15 درصد به نيروگاه‌هاي برق آبي، 38/1 درصد به نيروگاه اتمي، 04/1 درصد به نيروگاه‌هاي توليد پراکنده DG، سي و دو صدم درصد به نيروگاه‌هاي CHP و 59/0 درصد به نيروگاه‌هاي ديزلي تعلق داردDG.سيستم توليد پراکنده نيروگاه‌هاي کوچک با ظرفيت‌هاي بين 15 کيلووات تا 25 مگاوات براي شارژ ايستگاه‌هاي نزديک به محل مصرف و تامين نيازهاي شبکه و بار است.مدير عامل شرکت توانير گفت: در سال گذشته 781 مگاوات به ظرفيت نيروگاهي کشور افزوده شد که 23.9 درصد (187 مگاوات) آن در بخش گازي،1/63 درصد (493 مگاوات) آن در بخش برقآبي و 9/12 درصد (101 مگاوات) آن در بخش توليد پراکنده بوده است.احداث 26 هزار مگاوات ظرفيت جديد نيروگاهي در برنامه پنجساله ششم توسعه کشور برنامه‌ريزي شده است که 16 هزار مگاوات آن با تبديل نيروگاه‌هاي گازي موجود به سيکل ترکيبي، سه هزار مگاوات آن با ساخت نيروگاه‌هاي توليد پراکنده( DG و CHP)، پنج هزار مگاوات ديگر آن با ساخت نيروگاه‌هاي تجديدپذير بادي و فوتوولتائيک(خورشيدي) و مابقي از ديگر نيروگاه‌ها تامين خواهد شد.

مديرعامل توانير درباره مصرف سوخت در نيروگاه‌هاي کشور گفت: مجموع سوخت گاز مصرفي نيروگاه‌هاي کشور در سال گذشته با رشد 6/16 درصدي به 54 هزار و 411 ميليون مترمکعب رسيد.کردي ادامه داد: مصرف گازوئيل و مازوت (نفت کوره) در نيروگاه‌هاي کشور نيز در سال 1394 به ترتيب با رشد منفي 1/32 و 3/32 درصدي به پنج هزار و 717 ميليون ليتر و 6 هزار و 800 ميليون ليتر رسيد. مديرعامل توانير همچنين توليد ناويژه برق کشور در سال 1394 را 275 ميليارد و 24 ميليون کيلووات ساعت اعلام کرد که افزون بر 261 ميليارد کيلووات ساعت آن حرارتي و اتمي ‌و مابقي برقآبي بوده است.


 قائم مقام شرکت ملي حفاري ايران اعلام کرد:
 حفاري بيش از 360 هزار متر چاه نفت و گاز 

قائم مقام شرکت ملي حفاري ايران با اشاره به عملکرد اين شرکت در سال 94 گفت: بيش از 95 درصد از اهداف و برنامه‌هاي اين شرکت در سال 94 محقق شده و به دنبال آن هستيم تا در سال 95 نيز در مسير اهداف در نظر گرفته‌شده حرکت کنيم و عملکرد مطلوبي را از خود نشان دهيم.محمدرضا تاکايدي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: اين شرکت در سال گذشته بيش از 360 هزار متر حفاري و 185 حلقه چاه را حفاري، تعمير و تکميل کرده است.وي افزود: در سال گذشته 4 دستگاه دکل به ناوگان حفاري اضافه شد و مجموع دکل‌هاي اين شرکت به 74 دستگاه رسيد و همچنين در سال 94، 5 دستگاه لوله مغزي سيار نيز به اين ناوگان وارد شد. تاکايدي با اشاره به بهبود وضع حوادث کار و اتفاقات در اين شرکت تصريح کرد: يکي ديگر از اقدامات انجام گرفته، بحث بازسازي دستگاه‌هاي حفاري بود که 4 دستگاه حفاري در سال 94 بازسازي شد و قرار است در سال 95 نيز 8 دستگاه ديگر بازسازي شود.وي عنوان کرد: در بحث جذب نيروي انساني حدود 450 نفر نيروي انساني جديدالاستخدام، رسمي ‌شده‌اند که از مهرماه سال 94 دوره‌هاي کارآموزي آن‌ها آغاز شد و با توجه به نوع شغل از 6 ماه تا 2 سال آينده وارد کار خود مي‌شوند.تاکايدي بيان کرد: حدود 40 درصد از طرح ساماندهي نيروي انساني با هدف استعداديابي براي جايگزيني مديران و سرپرستان انجام شده است تا نسل آينده مديران مورد نياز براي اين شرکت آماده شوند.وي در خصوص ساخت و بومي‌سازي قطعات موردنياز خاطرنشان کرد: بيش از 240 نوع قطعه مورد نياز ساخت داخل شده است و در سال 95 نيز اين موضوع ادامه خواهد داشت و اين مساله به شدت از سوي اين شرکت پيگيري خواهد شد.تاکايدي ادامه داد: در اين زمينه با 10 دانشگاه و بنياد علمي‌ارتباط داريم و به دنبال آن هستيم تا با دانشگاه‌هاي سطح استان ارتباط بيشتري داشته باشيم و به طور ويژه از اين پتانسيل در استان بهره ببريم.وي گفت: اولويت اول ما سازندگان درون استان هستند تا به اين ترتيب به اشتغالزايي در استان کمک کنيم و با همکاري با صنعتگران کيفيت کار را ارتقا بخشيم.

قائم مقام شرکت ملي حفاري ايران ادامه داد: يکي ديگر از اصلي‌ترين مشکلات، بحث منابع و نقدينگي بود که مشکلات فراواني را براي هر بخشي به وجود مي‌آورد اما مي‌توان با پشتکار و فکر بخشي از آن‌ها را حل کرد.تاکايدي گفت: شرکت ملي حفاري ايران سال سختي را پشت سر گذاشت زيرا درآمدهاي نفتي کاهش پيدا کرده بود و پروژه‌هايي که بايد به نتيجه مي‌رسيد، به سختي انجام مي‌شد؛ اميدواريم با توافقات هسته‌اي بتوانيم در سال جاري شرايط مطلوبي داشته باشيم و بخشي از مشکلات مالي و نقدينگي اين شرکت حل شوند.

وي با بيان اينکه خودتحريمي ‌در شرايطي که به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتي هستيم، ضربه سنگيني به کشور وارد مي‌کند، عنوان کرد: خودتحريمي‌ يکي از بزرگترين مشکلاتي است که مانع تحقق اهداف و توسعه در کشور شده است زيرا به دليل مسائل فرهنگي که در جامعه حاکم است، ديد عده‌اي باز نيست و اين مسأله موجب مي‌شود تا نتوانيم از همه امکانات توانايي‌هايي که در جهان وجود دارد، بهره ببريم.تاکايدي در خصوص فعاليت اين شرکت در ميادين مشترک عنوان کرد: شرکت ملي حفاري ايران از 2 سال گذشته در ميادين مشترک پيشقدم شد تا خلاء نياز در اين زمينه را پر کند که در اين زمينه بيش از 45 حلقه چاه در ميادين آزادگان، ياران، ميدان آذر و پارس جنوبي انجام شده و يا در حال انجام است.قائم مقام شرکت ملي حفاري ايران عنوان کرد: در حال حاضر تمام دستگاه‌هاي شرکت ملي حفاري فعال هستند و حتي دستگاه‌هايي که براي بازسازي منتقل مي‌شوند، دستگاه‌هاي ديگري جايگزين آن‌ها مي‌شود.


 اولويت‌بندي طرح‌هاي آب و برق بر‌اساس سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي
 تامين آب شرب پايدار مهمترين هدف سال 1395  

قائم مقام وزير نيرو از اولويت‌بندي طرح‌هاي صنعت آب و برق بر اساس برنامه‌ها و سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مورد تاکيد رهبر معظم انقلاب خبر داد.ستار محمودي در حاشيه ديدار نوروزي وزير نيرو با کارکنان حوزه ستادي و مديران شرکت‌هاي صنعت آب و برق کشور گفت: طرح‌ها و پروژه‌هاي صنعت آب و برق که مرتبط با اقتصاد مقاومتي است در آغازين روزهاي سال 1395 استخراج، پالايش، اولويت‌بندي و تعيين مسئوليت شده است.به گفته اين مقام مسئول، با توجه به نامگذاري امسال به نام سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» از سوي رهبر معظم انقلاب، اين پروژه‌ها در چارچوب اقتصاد مقاومتي و سياست‌هاي ابلاغي آن اجرا مي‌شود.قائم مقام وزير نيرو تصريح کرد: اقتصاد مقاومتي جدا از برنامه‌ها و اهدافش، در عرصه عمل نيز قابل ارائه است.به گزارش ايرنا، تحريم‌هاي اقتصادي در سال‌هاي گذشته نتوانست بر حرکت ايران در عرصه صنايع آب و برق تاثير بگذارد و هم اينک، ايران يکي از مهمترين توليدکنندگان و صادرکنندگان برق و تجهيزات نيروگاهي و ساخت سد در جهان به شمار مي‌رود. پيشتر وزير نيرو گفته بود: جمهوري اسلامي‌ايران در زمان تحريم‌ها به يکي از مهمترين توليدکنندگان و صادرکنندگان تجهيزات نيروگاهي و ساخت سد در جهان تبديل شده است.براساس آمارهاي سازمان توسعه تجارت، اکنون بخش دولتي و خصوصي ايران بيش از 300 پروژه فني و مهندسي را شامل ساخت سد، نيروگاه، مجتمع مسکوني، راه و... در کشورهاي مختلف در دست اجرا دارند که بيش از 220 پروژه آن در بخش صنعت آب و برق است.همچنين مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور(آبفا) گفت: سال 1395 سال تحول اساسي در اجراي طرح‌هاي آبرساني کشور خواهد بود و تامين آب شرب پايدار مهمترين هدف شرکت است.به گزارش وزارت نيرو، حميدرضا جانباز افزود: امسال سرعت اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي آبرساني کشور افزايش مي‌يابد.وي با اشاره به دستاوردهاي صنعت آب و فاضلاب کشور در سال گذشته، افزود: تامين اعتبار مجتمع‌هاي آبرساني روستايي مهمترين اقدام انجام شده بود که از محل رديف‌هاي طرح تملک دارايي و صندوق توسعه ملي اعتبارات خوبي دريافت شد.به گفته اين مقام مسئول، شرکت آبفاي کشور در سال 1394 موفق به جذب بيش از 10 هزار ميليارد ريال اوراق مشارکت شد. وي ادامه داد: بيش از 22 هزار ميليارد ريال از محل فاينانس (تامين مالي) ماده 56 (براي جذب سرمايه‌هاي بخش خصوصي در پروژه‌ها) و استفاده از منابع مالي بانکي براي تامين لوله‌هاي مورد نياز طرح‌هاي آبرساني سرمايه گذاري شد.مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: اجرايي شدن قراردادهاي بانک پارسيان و بانک سپه و تامين لوله مورد نياز براي طرح‌هاي انتقال آب، تحقق اهداف طرح‌هاي آبرساني را در کمترين زمان ممکن ميسر خواهد کرد.


 خبر 

مديرعامل بورس انرژي خبر داد؛

تأکيد وزير نفت بر افزايش معاملات نفتي در بورس انرژي

مديرعامل بورس انرژي پيشرفت‌هاي تالار فيزيکي اين بورس را نتيجه مديريت ويژه بيژن زنگنه دانست و گفت: وزير نفت بر برنامه‌ريزي بهتر و پيگيري جدي‌تر معاملات نفت و ديگر فرآورده‌هاي نفتي در بورس انرژي در سال 1395 تأکيد کرد.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني بازار سرمايه، سيدعلي حسيني با بيان اينکه يکي از روش‌هاي مستحکم‌سازي اقتصاد بويژه در حوزه نفت و گاز متنوع‌سازي فروش نفت از سوي وزارت نفت است، افزود: از اواخر سال 1392 فعاليت بورس انرژي در فروش محصولات با پايه انرژي شروع شد و شرکت ملي نفت از سال گذشته اقدام به فروش ميعانات گازي کرد؛ همچنين بعضي فرآورده‌هاي نفتي به همين نسبت در بورس انرژي معامله مي‌شود.

وي ابراز اميدواري کرد وزارت نفت بتواند سطح فروش خود را از کانال بورس انرژي به نحوي افزايش دهد که تنوع‌سازي ابزارهاي فروش در نفت و فرآورده‌هاي نفتي به عنوان يک بند مورد اشاره در سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي به درستي شکل گيرد.

مديرعامل بورس انرژي ادامه داد: براي دستيابي به اهداف اشاره شده در سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي، وزارت نفت و شرکت ملي نفت بايد با يک برنامه‌ريزي منظم ميزان فروش خود را از طريق بورس انرژي افزايش دهند. وي با بيان اينکه معامله نفت خام در بورس انرژي هنوز شروع نشده اما وزير نفت به دنبال توسعه فعاليت وزارت نفت در بورس انرژي است، گفت: تا همين امروز هم هرگونه پيشرفتي در تالار فيزيکي بورس انرژي حاصل شده نتيجه مديريت و پيگيري ويژه وزير نفت بوده است.

حسيني به حاکم بودن بوروکراسي بالا در تصميم دستگاه‌هاي دولتي اشاره کرد و افزود: انتظار داريم چنانچه قرار است اقدام جدي در اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي انجام شود اين موانع با سرعت بيشتر پشت سر گذاشته شود به گونه‌اي که خيلي زمان بر نشود زيرا زمان رسيدن به اهداف به اندازه تحقق اهداف مهم است. مديرعامل بورس انرژي به جلسه‌اي که با حضور بيژن زنگنه در روزهاي پاياني سال 1394 برگزار شد، اشاره کرد و گفت: وزير نفت در اين جلسه بر پيگيري جدي تر با برنامه ريزي بهتر در مورد معاملات نفت و ديگر فرآورده‌هاي نفتي در بورس انرژي در سال 1395 تأکيد کرد. حسيني با اشاره به فراهم بودن بستر لازم در بورس انرژي يادآور شد: البته بايد ميزان فروش افزايش يابد و تنوع در ابزارهاي فروش به گونه‌اي جذاب شود که رينگ داخلي و صادراتي بتواند مشتريان بيشتري را به اين بازار جذب کند. وي اضافه کرد: اگر اين استراتژي در دستور کار قرار گيرد ما به سرعت و تا پايان نيمه نخست سال مي‌توانيم گام جدي در يکي از بندهاي اقتصاد مقاومتي برداريم اما اگر جديت لازم وجود نداشته باشد شايد اجراي اين موضوع مشمول مدت زمان طولاني‌تري شود.


 اخبار کوتاه 

شرکت 25 کشور در نمايشگاه بين‌المللي ايران پلاست

مدير دهمين نمايشگاه بين‌المللي ايران پلاست به حضور 25 کشور در نمايشگاه بين‌المللي ايران پلاست اشاره کرد و گفت: تاکنون حضور نمايندگان 13 کشور اروپايي در اين نمايشگاه قطعي شده است.محمد مقاره در جمع خبرنگاران به افزايش تعداد کشورهاي خارجي حاضر در نمايشگاه ايران پلاست اشاره کرد، افزود: با توجه به لغو تحريم‌ها و فضاي پساتحريم درخواست شرکت‌هاي معتبر اروپايي براي حضور در دهمين نمايشگاه ايران پلاست افزايش يافته است.مدير دهمين نمايشگاه بين‌المللي ايران پلاست با بيان اينکه براي نخستين بار در طول برگزاري اين نمايشگاه بين‌المللي، تعداد کشورهاي حاضر در نمايشگاه ايران پلاست به 25 کشور رسيده است، اضافه کرد: هم‌اکنون شرکت‌هايي از اروپا، اسيا، آفريقا و اقيانوسيه براي حضور در اين نمايشگاه اعلام آمادگي کرده‌اند.وي ادامه داد: نمايندگان 10 کشور آسيايي، 13 کشور اروپايي، يک کشور آفريقايي و يک کشور از قاره اقيانوسيه در اين نمايشگاه بين‌المللي حضور خواهند داشت.مقاره گفت: تاکنون شرکت‌هايي از فرانسه، استراليا، انگليس، آلمان، اتريش، ايتاليا، اسپانيا، سوئيس، هلند، دانمارک، لهستان، روسيه، جمهوري چک، بلژيک، چين، کره جنوبي، تايوان، هند، سنگاپور، ترکيه، امارات متحده عربي، عراق، بحرين، پاکستان و آفريقاي جنوبي براي حضور در اين نمايشگاه اعلام آمادگي و ثبت نام کرده اند.شرکت ملي صنايع پتروشيمي‌ دهمين نمايشگاه بين‌المللي ايران پلاست را در روزهاي 25 تا 29 فروردين ماه جاري (13 تا 17 آوريل 2016 ميلادي) در محل دائمي‌نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برگزار مي‌کند.

ورود توتال به مناقصه آزادگان

اواخر ارديبهشت‌ماه امسال نخستين مناقصه نفتي به منظور انعقاد قرار‌داد همکاري براي توسعه ميادين نفتي ايران برگزار مي‌شود که به گفته يکي از معاونين شرکت ملي نفت برگزاري اين مناقصات مبناي انعقاد تمام قرار‌دادهاي نفتي خواهد بود.علي کاردر در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت برگزاري مناقصات در سال جديد عنوان کرد: همچنان مطالعه ميادين از سوي شرکت‌هاي نفتي بين‌المللي در حال انجام است و در روزهاي پاياني ارديبهشت‌ماه امسال بايد منتظر برگزاري نخستين مناقصه نفتي باشيم.وي با اشاره به اين‌که نخستين مناقصات نفتي انتهاي ارديبهشت‌ماه امسال برگزار خواهد شد، گفت: قرار‌داد محرمانگي با تجار به منظور اطلاعات فني آزادگان است که به اين شرکت داده شده است.معاون سرمايه‌گذاري شرکت نفت تصريح کرد: همه قرار‌دادهاي نفتي در قالب مناقصه امضا خواهند شد.کاردر درباره امضاي قرار‌داد محرمانگي با توتال در مورد ميدان آزادگان افزود: اين قرار‌داد تنها براي دادن اطلاعات فني اين ميدان به اين شرکت بوده است و محرمانگي آن به منظور تعهد اين شرکت در مورد حفظ اطلاعات فني آزادگان است.وي ادامه داد: با اين حال براي انتخاب شرکت فعال در آزادگان نيز مناقصه برگزار خواهد شد.


 خبر 

پيش‌بيني کاهش 50 درصدي هزينه پروژه‌هاي نفتي

يک مقام بلندپايه صنعت نفت از نصف شدن هزينه اجراي پروژه در پساتحريم و تداوم فرايند ساخت سکوي ميدان نفتي فروزان از کره جنوبي به خرمشهر خبر داد.

به گزارش ايرنا، ارتباط مستقيم ايران با شرکت‌هاي اروپايي و معتبر در صنعت نفت در دوران تحريم کاهش يافت؛ به گونه‌اي که بسياري از شرکت‌هاي خارجي طرف قرارداد ناچار شدند همکاري با ايران را متوقف کنند.

بر اين اساس، اجراي بسياري از پروژه‌هاي صنعت نفت به سبب توقف تحويل تجهيزات توسط شرکت‌هاي خارجي، متوقف شد که هزينه سنگيني را به شرکت‌هاي ايراني تحميل کرد.

شماري از شرکت‌هاي ايراني در دوران تحريم با پرداخت هزينه اضافي به دلالان و واسطه‌ها، تجهيزات مورد نياز را تامين مي‌کردند.قطع مراودات مالي و بانکي سبب شد شرکت‌هاي ايراني براي پرداخت پول اقلام خريداري شده به سراغ صرافي‌هاي بين‌المللي و واسطه‌ها بروند که اين موضوع نيز هزينه هنگفتي را به شرکت‌هاي ايراني تحميل مي‌کرد.

اما با اجرا برجام از دي ماه پارسال به تدريج اين محدوديت‌ها از پيش پاي شرکت‌هاي ايراني برداشته شده است و اين شرکت‌ها مي‌توانند به راحتي و از طريق نظام بانکي بين‌المللي، تعاملات مالي را پيش ببرند.بر اين اساس، مديرعامل شرکت تاسيسات دريايي از کاهش پنجاه درصدي هزينه‌هاي اجراي پروژه‌ها در پساتحريم خبر داد.

به گزارش وزارت نفت، «غلامرضا منوچهري» تاکيد کرد توقع داريم پس از تحريم‌ها هزينه پروژه‌ها نصف شود.وي گفت: در زمان تحريم مشکل‌هايي مانند گران فروشي تجهيزات از سوي شرکت‌هاي خارجي به ايران، وجود يک يا دو واسطه يا دلال، قيمت‌هاي بالاي حمل و هزينه‌هاي ناشي از انتقال ارز سبب افزايش قيمت پروژه‌ها شده بود که انتظار مي‌رود هزينه پروژه‌ها پس از برداشته شدن محدوديت‌ها عليه ايران تا نصف ميزان پيشين کاهش يابد.

مديرعامل شرکت تاسيسات دريايي درباره سکوي هفت هزار تني ميدان گازي فروزان نيز افزود: قرار است اين سکو به منظور ادامه مراحل ساخت از کره جنوبي به يارد خرمشهر منتقل شود.ميدان نفتي فروزان در خليج فارس با کشور عربستان سعودي مشترک است.

رشد 20 درصدي شمار مناقصه‌هاي فراساحلي ايران

120 مناقصه در بخش فراساحل و ميدان‌هاي دريايي در سال 1394 برگزار و 85 قرارداد عملياتي، توسعه اي، عمراني و خدماتي امضا شد که 70 قرارداد سهم شرکت‌هاي داخلي و 15 مورد مربوط به خارجي‌ها بود.

به گزارش وزارت نفت، رئيس امور قراردادهاي شرکت نفت فلات قاره ايران درباره قراردادهاي بخش فراساحل کشور گفت: اين قراردادها به ارزش 6 هزار و 400 ميليارد ريال و 700 ميليون يورو امضا شد.سلمان خسروي اضافه کرد: 93 درصد مناقصه‌ها به صورت مناقصه‌هاي عمومي‌برگزار شد.

وي تنوع و شکل قراردادهاي شرکت نفت فلات قاره ايران را در مقايسه با شرکت‌هاي ديگر به لحاظ نوع عمليات «متفاوت و برخوردار از دانش فني و قراردادي بالا» خواند و گفت: با وجود محدوديت‌هاي مالي و بين‌المللي، اين شرکت به عنوان بزرگترين شرکت نفت دريايي کشور توانست در تخصص‌هاي مختلف نسبت به جذب مشارکت شرکت‌هاي توانمند اقدام کند.

خسروي اعلام کرد مناقصه‌هاي اين شرکت پارسال نسبت به سال 1393، به لحاظ تعداد رشد 20 درصدي داشت و به لحاظ کل مبالغ واگذاري، کاهش حدود 45 درصدي را تجربه کرد.

وي دلايل اين امر را رقابتي بودن مناقصه‌ها، اخذ قيمت‌هاي مناسب تر نسبت به موارد مشابه سال 1393، شرايط ناشي از کاهش قيمت نفت و در نتيجه کاهش نرخ برخي خدمات مورد نياز و اجرا نشدن برخي مناقصه‌ها به سبب تامين نشدن بودجه آنها اعلام کرد.

اين مسئول ادامه داد: در سال 1395 با توجه به فضاي ايجاد شده و اجراي برجام اميدواريم با تامين بودجه مناسب، شاهد اجراي مناقصه‌هاي برنامه ريزي شده شرکت در ارتباط با توسعه و نوسازي تاسيسات و رسيدن به توليد پايدار و افزايش آن در سطح ميدان‌هاي خليج فارس باشيم.

خسروي گفت: به منظور دستيابي به اهداف مديريت شرکت و به منظور استفاده از توانمندي‌هاي داخلي، استفاده از شرکت‌ها و پيمانکاران داخلي در اولويت قرار دارد و بر اين اساس سه دستگاه از دکل‌هاي حفاري مشغول به کار در عمليات حفاري دريايي که از شرکت‌هاي خارجي اجاره شده بود، با برگزاري مناقصه با شرکت‌هاي ايراني داراي دکل مناسب دريايي جايگزين شده‌اند.

به گزارش ايرنا، شرکت نفت فلات قاره از شرکت‌هاي تابعه شرکت ملي نفت ايران به شمار مي‌رود که در سال 1359 با هدف مديريت عمليات اکتشاف، توسعه ميادين، استخراج و بهره‌برداري از منابع نفت خام و گاز طبيعي مستقر در منطقه خليج فارس تاسيس شد.

منطقه عملياتي شرکت نفت فلات قاره ايران شامل همه ميدان‌هاي نفت و گاز فراساحلي (دريايي) جنوب کشور، به غير از ميدان‌هاي پارس شمالي، پارس جنوبي، گلشن و فردوسي است.