نسخه شماره 4004 - 1394/01/15 -

صدها نفر در تبادل آتش آذربايجان و ارمنستان کشته و زخمي شدند
بازگشت جنگ قره باغ


پيگرد نويسنده آذري


محاکمه خبرنگاران مشهور ترکيه


انتقاد تند اوباما از موضع هسته‌اي ترامپ


حمايت مردمي از تغيير کابينه عراق


کشتار غيرنظاميان توسط پهپادهاي آمريکا


آخرين آمار تلفات عراق


خوف جهاني از تروريسم هسته‌اي


پولتيک


تحليل


مقتدا صدر در عراق به دنبال چيست؟


اخبار کوتاه


 صدها نفر در تبادل آتش آذربايجان و ارمنستان کشته و زخمي شدند
 بازگشت جنگ قره باغ 

گروه بين‌الملل – علي ودايع: خشونت و جنگ به منطقه قره باغ بازگشته است. براساس گزارش آسوشيتدپرس، جمهوري آذربايجان و جمهوري ارمنستان بايکديگر درگير شده اند. تلويزيون محلي قره باغ از مردم اين منطقه خواست هر کس توانايي در دست گرفتن سلاح را دارد به ميادين جنگ برود. براساس خبرهاي ضد و نقيض صدها نفر کشته و زخمي شده‌اند. وزارت دفاع جمهوري آذربايجان در بيانيه‌اي ديروز (شنبه) مدعي شد، ظرف 24 ساعت نيروهاي مسلح جمهوري ارمنستان 127 بار آتش بس در منطقه مورد مناقشه در قره باغ را نقض کردند. همچنين ارتش ارمنستان از خمپاره و سلاح خودکار استفاده کرده است. در مقابل، وزارت دفاع جمهوري ارمنستان نيز در بيانيه‌اي به تيراندازي از سوي ارتش جمهوري آذربايجان در منطقه مورد مناقشه قره باغ پرداخت و اعلام کرد که اين کشور از تانک، آتشبار و هواپيماهاي نظامي استفاده کرده است.سخنگوي وزارت دفاع ارمنستان نيز اعلام کرد: اين حملات همچنان ادامه دارد و ارتش ارمنستان نيز دست به حمله متقابل زده است.

«آرتسرون هووهانيسيان» خبر از تلفات سنگين طرفين درگيري داده است. ايروان اعلام کرده است که ارتش آذربايجان جمعه شب با تانک، بالگرد و توپخانه حمله وسيعي را در منطقه قره باغ آغاز کرده است. در اين ميان، دولت آذربايجان با رد اين ادعا اعلام کرد که نيروهاي اين کشور تنها به حملات توپخانه‌اي و راکتي ارمنستان پاسخ داده اند. باکو در آخرين موضع‌گيري خود اعلام کرده است که 12 سرباز آذربايجان به دست نيروهاي ارمنستان کشته شدند.آذربايجان همچنين از سرنگوني يک بالگرد نظامي جمهوري آذربايجان در آتشبار نيروهاي ارمنستان در منطقه قره‌باغ خبر داد.
بنا به گفته مقامات آذري، نيروهاي جمهوري آذربايجان 2 ارتفاع راهبردي و يک روستا در منطقه قره باغ را به کنترل خود درآوردند که اين موضوع به نوعي تاييد خبر ارمنستان است.

نگراني کرملين

درگيري‌هاي سنگين قره باغ درحالي صورت گرفته که دولت روسيه به دو کشور تاکيد کرده تا هرچه سريعتر به آتش بس دست پيدا کنند و از درگيري‌ها خودداري کنند. ولاديمير پوتين، رييس جمهوري روسيه مراتب نگراني خود را بابت گزارشهاي اخير درباره درگيري‌ها در اين منطقه مورد مناقشه ابراز کرده و خواستار پايان يافتن درگيري‌ها در اين منطقه شده است.

«ديميري پسکوف» ، سخنگوي کرملين گفت: پوتين به طرفهاي درگير تاکيد کرده تا آتش بس را رعايت کرده و خويشتن‌داري از خود نشان دهند. در همين حال، سرگئي شويگو، وزير دفاع روسيه نيز در تماس تلفني فوري با وزراي دفاع ارمنستان و جمهوري آذربايجان به اين درگيري‌ها اشاره کرده و خواستار توقف آنها شد. در اين تماي تلفني وي با «سيران اوهانيان»، وزير دفاع ارمنستان و «ذاکر حسنوف»، وزير دفاع جمهوري آذربايجان به گفت و گوي تلفني پرداخت و بر ضرورت انجام اقدامات فوري براي برقراري ثبات در منطقه ناگورنو قره باغ تاکيد کرد.

قدرت نمايي با زخم کهنه

آذربايجان و ارمنستان از سال 1988 بر سر قره باغ با يکديگر تنش دارند و حتي با هم وارد جنگ نيز شده‌اند. جنگ قره باغ جنگي بود که از فوريه 1988 تا مارس 1994 در ناحيه قره‌باغ، واقع در جنوب غربي جمهوري آذربايجان، بين اکثريت ارمني ساکن با پشتيباني ارمنستان و جمهوري آذربايجان رخ داد.

با بالاگرفتن درگيري، هرکدام از طرفين سعي در پاکسازي قومي مناطق تحت تصرف خود از نژاد ديگر کردند. از اين رو 000/230 ارمني ساکن آذربايجان و 000/800 آذري مجبور به مهاجرت از ارمنستان و مناطق اشغالي جمهوري آذربايجان شدند.

بحبوحه‌ اصلي جنگ پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و در اواخر زمستان سال 1992 آغاز شد و بلافاصله ميانجيگري‌هاي بين‌المللي آغاز شد. جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه ابتکار عمل را در دست گرفت و مذاکرات مستقيمي را با طرفين درگير انجام داد اما هيچ يک از طرفين حاضر به تن دادن به راي هيأت ميانجي نشد.

منطقه ناگورنو‌ـ‌قره‌باغ از سال 1994 تحت کنترل نيروهاي ارمني و ارتش ارمنستان بوده است. جمهوري آذربايجان که بازنده جنگ 1991 تا 1994 بود، بيشتر تمايل دارد آتش‌بس را لرزان نگه دارد. چرا که به اين ترتيب به دنيا نشان مي‌دهد خط آتش‌بس، داخل مرزهاي به‌رسميت‌شناخته‌شده اين کشور است و مناطق آن سوي آن دست نيروهاي نظامي ارمنستان است.مي‌توان گفت موارد نقض آتش‌بس از سوي جمهوري آذربايجان بيشتر است، اما ارمني‌ها هم بدشان نمي‌آيد قدرت‌نمايي کنند.

مساله اساسي اينجاست که ارمنستان از متحدان روسيه به شمار مي‌آيد و در مقابل آذربايجان از کشورهاي نزديک به ترکيه است. مسکو و آنکارا از اواخر سال گذشته در پي حمله ترک‌ها به يک جنگنده روس در آسمان سوريه روابط تنش‌آلودي داشته‌اند و رابطه ديپلماتيک بين‌ آن‌ها به پائين‌ترين سطح رسيده است.

در تکميل خبرهاي مخابره شده ، برخي منابع گزارش مي دهند که شمار مجروحان و کشته ها ظرف دو روز گذشته به 100 نفر رسيده است. از طرف ديگر منابع محلي گفته اند که دو طرف درگير که با انواع سلاح هاي سنگين و نيمه سنگين مثل خمپاره، کاتيوشا ، تانک و توپخانه مواضع يکديگر را زير آتش گرفته اند به پيام هاي قدرتهاي خارجي از جمله پيام رئيس کرملين هنوز پاسخ روشني نداده‌اند. خبر نگران کننده ديگر توزيع گسترده سلاح در ميان ساکنان مرزهاي جمهوري آذربايجان و ارمنستان است.


 پيگرد نويسنده آذري 

جمهوري آذربايجان عليه نويسنده سرشناس و برجسته‌اي که هدف يک کمپين ارعاب تاييد شده از سوي دولت قرار گرفته، پرونده کيفري تشکيل داد. به گفته اين نويسنده، هدف از رمان وي ايجاد روابط دوستانه با ارمنستان بوده است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، اکرم آيليسلي، نويسنده سرشناسي که تهديد شده و شاهد سوزانده شدن کتاب‌هايش قرار گرفته گفت: پليس به اتهام چاقوکشي عليه من پرونده کيفري باز کرده است. آن‌ها مي‌گويند که من به صورت يک افسر پليس ضربه زدم که البته حقيقت ندارد. وي افزود: روز چهارشنبه براي مدت کوتاهي در فرودگاه باکو بازداشت شدم و از سفرم به ايتاليا که قرار بود در آنجا در يک فستيوال ادبي در ونيز شرکت کنم، جلوگيري کردند. يک پليس مرزي به من گفت که ممنوع السفر هستم اما مدتي بعد پاسپورتم را پس دادند و آزاد شدم. رمان آيليسلي تحت عنوان «روياهاي سنگي» که روابط ميان آذري‌هاي ارامنه را در جمهوري آذربايجان شرح مي‌دهد باعث ايجاد خشم و عصبانيت در اين کشور شد چرا که به گفته منتقدان اين رمان نمايشي از درگيري خونين ميان اين دو کشور همسايه بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو - قره باغ است و به شدت از ارمنستان طرفداري مي‌کند.


 محاکمه خبرنگاران مشهور ترکيه 

دو روزنامه‌نگار ترکيه‌اي که به جاسوسي متهم‌اند، در روز دوم محاکمه همچنان در مقام دفاع از خود برآمدند. اين پرونده محکي براي سنجش ميزان آزادي مطبوعات در دوران رجب طيب اردوغان است. به گزارش خبرگزاري فرانسه، جان دوندار، سردبير روزنامه اپوزيسيون جمهوريت و اردم گول، رئيس دفتر روزنامه مذکور در آنکارا همچنين به افشاي اسناد دولتي متهم هستند و گفته شده که آنها در گزارشي دولت را به انتقال غيرقانوني سلاح به شورشيان سوري متهم کرده‌اند.

اين دو روزنامه‌نگار ممکن است که به حبس ابد محکوم شوند اما سردبير روزنامه جنجالي جمهوريت ابراز خوش‌بيني کرد که ممکن است آنها در دادگاه کيفري استانبول تبرئه شوند. وي در جمع خبرنگاران گفت: ما پيروز خواهيم شد. ما همواره در طول تاريخ پيروز شده‌ايم. ما گمان مي‌کنيم که قوانين نشان مي‌دهد که ما درست مي‌گوييم و تبرئه خواهيم شد.

اين پيگرد قانوني با اعتراض اپوزيسيون و گروه‌هاي حقوق بشري در ترکيه و نيز غرب روبرو شده و آنها معتقدند که رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه با جديت براي ساکت کردن نداي مخالفان تلاش مي‌کند.


 انتقاد تند اوباما از موضع هسته‌اي ترامپ 

در پي اظهارات نامزد پيشتاز جمهوري خواهان در انتخابات آتي رياست‌جمهوري آمريکا درباره رويکرد اين کشور در استفاده از سلاح اتمي، رئيس‌جمهور آمريکا شايستگي وي براي جانشيني خود را زير سوال برد. به نوشته روزنامه نيويورک تايمز، باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا پس از پايان نشست امنيت هسته‌اي در اين باره گفت: ما نمي‌خواهيم کسي رئيس‌جمهور آمريکا شود که اهميت اين موضوع را درک نمي‌کند. پيش‌از اين دونالد ترامپ، نامزد پيشتاز جمهوري خواهان در انتخابات آتي رياست جمهوري آمريکا ادعا کرده بود واشنگتن و متحدانش بايد از محدوديت‌هايي که در استفاده از تسليحات اتمي تعيين کرده‌اند، عبور کنند. اوباما در ادامه عنوان کرد: اظهارات ترامپ از فردي انتظار مي‌رود که چيز زيادي از سياست خارجه، سياست هسته‌اي شبه جزيره کره يا کلا از دنيا نمي‌داند. رئيس‌جمهوري آمريکا پيش‌از اين نيز بارها از ترامپ انتقاد کرده بود اما انتقاد جديد وي ديگر شخصيت يا نحوه صحبت کردن اين نامزد رياست‌جمهوري را هدف قرار نداده بلکه متوجه يکي از سنگين‌ترين مسئوليت‌هايي بوده است که رئيس‌جمهور آمريکا برعهده دارد. جداي از اين بحث هسته‌اي و حل بحران‌هاي مرتبط با آن يکي از اهداف اصلي دوران رياست‌جمهوري اوباما محسوب مي‌شود. به گفته اوباما، رهبران جهان و ساير شرکت‌کنندگان حاضر در کنفرانس امنيت هسته‌اي نسبت به اظهارات ترامپ ابراز نگراني کرده‌اند. ترامپ در اظهارات خود گفته بود از دستيابي ژاپن و کره‌جنوبي به تسليحات هسته‌اي براي مقابله با همسايه‌شان کره‌شمالي استقبال مي‌کند. وي همچنين استفاده از تسليحات هسته‌اي در جنگ‌هاي اروپا را رد نکرد.


 حمايت مردمي از تغيير کابينه عراق 

برخي استان‌هاي عراق براي چندين بار شاهد تظاهرات مردم و تاکيد آنها بر لزوم تاييد کابينه جديد توسط پارلمان بود. به گزارش سومريه‌نيوز‌، استان‌هاي بغداد، بصره، ذي قار، الديوانيه، بابل، واسط و المثني روز جمعه شاهد تظاهرات مردمي بود. معترضان با در دست داشتن پلاکاردهايي از پارلمان خواستند به کابينه جديدي که حيدر العبادي، نخست وزير اين کشور پيشنهاد کرده، راي دهد. همچنين تظاهرکنندگان خواستند اصلاحات جامع‌تر اجرا شده و شامل معاونان وزرا و مديرکل‌ها نيز شود و به جايگزيني وزرا محدود نباشد.

العبادي روز پنجشنبه گذشته (31 مارس 2016) به سليم جبوري، رئيس پارلمان ليست اسامي کابينه جديد را به صورت محرمانه ارائه کرده و تعهد داد اسامي روساي هيات‌هاي مستقل را به زودي و ظرف مدت نهايتا يک ماه اعلام کند.


 کشتار غيرنظاميان توسط پهپادهاي آمريکا 

رئيس‌جمهور آمريکا اذعان کرد که غيرنظاميان قرباني حملات پهپادهاي آمريکايي «در گذشته» بوده‌اند اما گفت که دولت واشنگتن در حال حاضر نسبت به اين که به محل حضور زنان و کودکان حمله شود «بسيار محتاط» است. به گزارش آسوشيتدپرس، باراک اوباما در کنفرانس خبري روز جمعه‌اش در شهر واشنگتن نسبت به افزايش تعداد غيرنظامياني که در حملات پهپادهاي آمريکايي در ليبي،‌ سوريه، سومالي و ديگر کشورها هدف قرار مي‌گيرند، مورد پرسش خبرنگاران قرار گرفت. اظهارات اوباما پس از آن مطرح شده که حملات اخير پهپادهاي آمريکا و ديگر حملات هوايي اين کشور تعداد زيادي از مردم عادي را قرباني کرده‌اند. در ماه فوريه حمله به يک کمپ آموزشي متعلق به تروريستهاي داعش در غرب ليبي باعث کشته شدن بيش از 40 نفر از مردم شد.


 آخرين آمار تلفات عراق 

هيات سازمان ملل در عراق اعلام کرد که درگيري‌هاي مسلحانه و اقدامات تروريستي در ماه مارس در عراق بيش‌از هزار و صد کشته بر جاي گذاشت.

به گزارش روسيا اليوم، هيات سازمان ملل در عراق (يونامي) در بيانيه‌اي اعلام کرد: در جريان فعاليت‌هاي تروريستي، خشونت‌ها و درگيري‌هاي مسلحانه در ماه مارس در عراق، 1119 تن کشته و 1261 تن ديگر زخمي شدند. در اين بيانيه آمده است که در ماه گذشته ميلادي تعداد شهروندان غير نظامي کشته شده به 575 تن و تعداد زخمي‌ها در ميان شهروندان به 1196 تن رسيد. هيات سازمان ملل افزود: در ماه مارس 544 تن از نيروهاي امنيتي عراق شامل پيشمرگ‌ها و داوطلبان مردمي کشته و 365 تن ديگر از آنان زخمي شدند.


 خوف جهاني از تروريسم هسته‌اي 

رهبران و مقامات عالي 50 کشور جهان در نشست امنيت هسته‌اي واشنگتن که بامدادشنبه به کار خود پايان داد، بر التزام خود به «تلاش براي ممانعت از رسيدن سلاح‌هاي هسته‌اي به دست تروريست‌ها» تاکيد کردند. به گزارش ايسنا به نقل از اسکاي‌نيوز عربي، نشست امنيت هسته‌اي که در سطح سران و نمايندگان عالي 50 کشور در واشنگتن برگزار شده بود، با انتشار بيانيه‌ مشترکي به کار خود پايان داد.

رهبران کشورهاي شرکت‌کننده در اين بيانيه تاکيد کردند «هنوز کارهاي زيادي براي ممانعت از رسيدن سلاح و مواد تشعشع‌زا به دست گروه‌هاي غيردولتي که ممکن است از آنها در اقدامات ناصحيح استفاده کنند وجود دارد.»

باراک اوباما، رئيس‌جمهوري آمريکا در پايان اين نشست در سخناني گفت که او کشورهاي مشارکت‌کننده در نشست واشنگتن را ترغيب کرده سطح تبادل اطلاعات امنيتي را افزايش دهند تا به اين شيوه از حملات گروه‌هاي تروريستي همانند داعش جلوگيري شود.

باراک اوباما همچنين اعلام کرد که ايالت متحده تلاش دارد تا زرادخانه هسته‌اي خود را کاهش دهد و گفت که واشنگتن از زمان امضاي معاهده استارد 2 با روسيه به شکل چشمگيري تعداد سلاح‌هاي هسته‌اي فعال خود را کاهش داده‌ است اما بهتر مي‌دانند که زرادخانه هسته‌اي آمريکا بيش از اين کوچک شود.

رئيس‌جمهوري آمريکا همچنين از «قدرت‌هاي جهان» خواست به نقش خود در خصوص توافق هسته‌اي با ايران عمل کنند تا به گفته وي تهران را مجبور کنند از حجم برنامه‌هاي هسته‌اي خود بکاهد.

اوباما گفت: مادامي که ايران نقش خود را براساس توافق امضا شده انجام دهد ما نيز معتقديم که جامعه جهاني بايد نقش خود را براساس اين توافق انجام دهد.

باراک اوباما در سخنراني در جريان همايش امنيت اتمي در واشنگتن نيز نسبت به دسترسي «تروريست‌ها» به مواد اتمي هشدار داد. او همچنين دستيابي به توافق برجام را ستود، ولي گفت که اين توافق همه مسائل ما با ايران را حل نمي‌کند.

اوباما همچنين درباره انتقادها از التزام طرف غربي توافق هسته‌اي با ايران به انجام تعهداتي چون برداشتن تحريم‌هاي بانکي و تجاري گفت: «ايران تا اين لحظه به تعهداتش پايبند بوده و جا دارد که جامعه جهاني که در اين سوي توافق است هم پايبندي خود را نشان دهد.»

او گفت: اما ايران بايد توجه کند که بازگشت به اقتصاد جهاني زمان‌بر است و اين کشور خودش هم بايد در ايجاد اطمينان و ثبات براي ورود به بازارهاي جهاني تلاش کند. اگر ايران آزمايش موشکي مي‌کند و روي موشک‌ها مي‌نويسد اسرائيل بايد محو شود، اين در دنياي اقتصاد نگراني ايجاد مي‌کند. اگر سلاح به حزب‌الله مي‌رساند، اين باعث نگراني در بازار خواهد شد.

رئيس‌جمهور آمريکا همچنين، به علاقه داعش در دستيابي به اين گونه مواد اشاره کرد و گفت: ترديدي نيست که اگر اين ديوانگان به مواد هسته‌اي دست يابند سعي مي‌کنند تعداد هر چه بيشتري از انسان‌ها را قرباني کنند.

او در ادامه خواهان برخورد و رويه‌اي مشترک براي تامين امنيت مواد اتمي در جهان شد و گفت که هيچ ملتي به تنهايي قادر به اين کار نيست.

اوباما از شماري از کشورها که در کاهش يا از بين‌بردن مواد اتمي خود، از جمله اورانيوم غني‌شده تلاش و توفيق داشته‌اند تشکر کرد.

روساي جمهور و نخست‌وزيران بيش 50 کشور جهان در همايش واشنگتن شرکت داشتند. اين همايش شامگاه جمعه به وقت واشنگتن پايان يافت.

آمريکا و چين توافق کردند که براي عاري کردن شبه جزيره کره از سلاح هسته‌‌اي همکاري کنند و پيونگ يانگ را از ادامه برنامه هسته‌اي‌اش باز دارند. آمريکا تاکيد کرد حمايتش از کره‌جنوبي و ژاپن در برابر تهديدهاي کره‌شمالي، يک اصل خدشه‌ناپذير در سياست کاخ‌سفيد در شرق آسيا است. چين هم تاکيد کرد که همه کشورها بايد در اجراي دقيق تحريم‌هاي تازه عليه کره شمالي همکاري کنند.

باراک اوباما گفت مسکو و واشنگتن بايد سردمدار برنامه خلع سلاح هسته‌اي جهان شوند هر چند کاخ‌سفيد از گسترش برنامه‌هاي نظامي مسکو که مبتني بر توان اتمي اين کشور است نگران است.

روسيه و ايران در اين اجلاس حضور نداشتند و پاکستان هم که داراي کلاهک هسته‌اي‌ است در آخرين لحظات به علت انفجار مرگ‌بار عيد پاک در اين کشور، از حضور در نشست واشنگتن عذر خواست.

اوباما قبلا با مقام‌هاي گروه 5+1 که هدايت مذاکرات هسته‌اي با ايران را به عهده داشت، ديدار و مذاکره کرد. او با تشکر از همه کشورهاي عضو اين گروه گفت که «ما از قبل برجام همين حالا شاهد موفقيت‌هاي واقعي هستيم». او افزود که «براي ايران طول خواهد کشيد تا به طور کامل دوباره در اقتصاد جهان ادغام شود، ولي همين حالا هم از مزيت‌هاي برجام برخوردار مي‌شود.»

رئيس‌جمهور آمريکا سپس تصريح کرد: برجام به ما يادآوري مي‌کند که هر زمان جامعه جهاني موضع واحدي داشته باشد، ما مي‌توانيم امنيت جهاني را ارتقا بدهيم.

او افزود: البته برجام همه مشکلات ما با ايران را حل نمي‌کند و اختلافات ما با اين کشور بر سر سياست‌هاي منطقه‌اي، حقوق بشر و برنامه موشکي همچنان پا برجاست.

روز جمعه، همچنين يوکيا آمانو، دبيرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در جلسه‌اي که با رهبران گروه 1+5 داشته گفت، توافق هسته‌اي با ايران تازه در آغاز راه است و خواستار حمايت قدرت‌هاي جهان براي ادامه مراحل اجرايي آن شد.


 پولتيک 

جاسوسي بزرگ آلمان

سرويس اطلاعاتي اين کشور اقدام به جاسوسي عليه دولت رژيم صهيونيستي، آژانس فضايي آمريکا (ناسا) و نهادهاي بين‌المللي نظير صندوق بين‌المللي پول و سازمان کشورهاي صادر‌کننده نفت موسوم به اوپک مي‌کرده است.

سرويس اطلاعاتي فدرال آلمان (BND) از دولت اسرائيل، وزارت کشورهاي دو کشور اتريش و بلژيک، وزارت دفاع انگليس و مقرهاي سازمان‌هاي بين‌المللي اوپک و صندوق بين‌المللي پول جاسوسي مي‌کرده است.

بر‌اساس گزارش اشپيگل، سرويس اطلاعاتي آلمان همچنين عليه آژانس فضايي آمريکا موسوم به ناسا و نيروي هوايي ارتش آمريکا نيز جاسوسي مي‌کرده است.

اين نشريه همچنين فاش کرده که وزارت امور خارجه آمريکا و کارمندان سفارتخانه‌هاي کشورهاي اتحاديه اروپا نيز هدف جاسوسي‌هاي سرويس اطلاعاتي آلمان قرار داشته‌اند.

در ماه اکتبر گذشته نيز فاش شده بود که آژانس اطلاعاتي آلمان سالهاست که دست به جاسوسي از آژانسهاي دولتي در اتحاديه اروپا و آمريکا و سفارتخانه‌هاي آنها مي‌زند. در سال 2013 آژانس اطلاعاتي آلمان تصميم گرفت که جاسوسي عليه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا و ناتو را متوقف کند اما طبق گزارش جديد نشريه اشپيگل برخي از اهداف اين کشور‌ها همچنين مورد جاسوسي اين آژانس قرار مي‌گيرند.


 تحليل 

ويروس فرانسوي افراطي‌گري

نتايج يک پژوهش جديد نشان مي‌دهد، فرهنگ سياسي فرانسوي‌ها مي‌تواند يک فاکتور کليدي در افزايش افراط‌گري در اروپاي غربي باشد. به نوشته روزنامه اينديپندنت، حملات اخير تروريستي در شهرهاي بروکسل و پاريس بسياري از اروپايي‌ها را مجبور کرده که پرسش‌هاي ناراحت‌کننده‌اي را در خصوص افراط‌گري در اين قاره مطرح کنند و کارشناسان و دانشمندان اخيرا اعلام کردند که احتمالا به ارتباطي ميان فرانسوي زبان‌ها و افراط‌گري در اروپا دست يافتند.

ويليام مک کنتس و کريستوفر مسرول، از کارشناسان پايگاه فارن افرز که پژوهش جديد را انجام دادند، اظهار داشتند که گرچه ماهيت شبکه‌هاي تروريستي داعش و کوتاهي‌هاي امنيتي در حملات تروريستي در اروپا نقش داشته‌اند اما نقش هيچ يک از آنها مهمتر از نقش فرهنگ سياسي فرانسوي در افراط‌گري نبوده است.

مسرول که کارشناس موسسه سياست خارجه بروکينگز نيز هست به پايگاه ووکس گفت: هيچ کدام از ما که اين پروژه را آغاز کرديم تصور نمي‌کرديم که فرانسوي زبان بودن تا اين ميزان اهميت داشته باشد.

وي تصريح کرد: ما احساس کرديم که علوم اجتماعي در مواجهه با راديکاليسم سني مذهب اساسا کم آورده است. 15 سال پس از آنکه حملات 11 سپتامبر عليه پنتاگون و مرکز تجارت جهاني اتفاق افتاد ما همچنان درک واقعي نسبت به چيزي که اين راديکاليسم را به پيش مي‌برد نداريم. پژوهش اين دو محقق که هدفش توضيح فعاليت‌هاي شبه‌نظامي سني‌ها و به طور بالقوه پيش‌بيني نرخ خشونت در راديکاليزه شدن براي يک کشور است، مشخص کرده است سطح آموزش، بهداشت، ثروت و يا حتي دسترسي به اينترنت در ارتباط با راديکاليزه شدن به اندازه فرانسوي بودن يک کشور مهم نيست. اين دو در مقاله خود در فارن افرز نوشتند، چهار کشور از پنج کشوري که بالاترين نرخ راديکاليزه شدن در جهان را دارند فرانسوي زبان هستند که شامل دو کشور مهم اروپايي يعني فرانسه و بلژيک مي‌شود. آنها گفتند گرچه اين قابل توجه است که کشورهايي مثل انگليس تعداد شبه‌نظاميان خارجي بيشتري به نسبت بلژيک دارند اما هنگامي که درصد جمعيت مسلمانان را در نظر بگيريم بلژيک علنا تعداد شبه‌نظاميان بسيار بيشتري توليد مي‌کند. با اين حال اين دو کارشناس لزوما اظهار نداشتند که زبان فرانسوي مشکل اصلي است بلکه آنها اين افراط‌گري را به طور مستقيم با فرهنگ سياسي فرانسه مرتبط مي‌دانند. آنها نوشته به عنوان مثال فرانسه و بلژيک تنها کشورهايي در اروپا هستند که پوشيدن روبنده در مدارس عمومي را ممنوع کردند.


 مقتدا صدر در عراق به دنبال چيست؟ 
نويسنده : صلاح‌الدين هرسني

قسمت اول

نام مقتدا صدر بيش‌از يک دهه است که وارد صحنه سياسي عراق شده است. تهاجم آمريکا بود که نام مقتدا صدر را وارد تحولات سياسي عراق کرد. سقوط صدام حسين اوج‌گيري قدرت مقتدا صدر بود. کانون حمايت او عمدتا از شيعيان ناراضي عراق و مهمترين پايگاه هوادارانش در شهرک صدر محله شيعه‌نشين بغداد ‌و استان‌هاي شيعه نشين نجف و بصره بودند.هواداران مقتدا صدر را نماد مقاومت در برابر نيروهاي خارجي مي‌دانند بعد از تهاجم نيرو‌هاي آمريکايي اين هواداران مقتدا صدر بودند که کنترل مناطق شيعه نشين بغداد را به عهده داشتند. در واقع مقتدا صدر و هواداران او در خلاء قدرت به وجود آمده کار دولت محلي را انجام مي‌دادند. شيعيان که ديگر سايه سنگين بعثي‌ها را بالاي سرخود نمي‌ديد‌ند، جيش المهدي را به عنوان ابزار سياسي ديگري در صحنه سياسي عراق داشتند. اما نخست‌وزير وقت نوري‌المالکي که نمي‌خواست سلاح در دست جيش‌المهدي باشد، با چراغ سبز آمريکا و گروه‌هاي سياسي ديگر وارد يک سلسله در‌گيري‌ها با اين گروه شد. مقتدا صدر در اين دعوا عقب کشيد، اما جيش‌المهدي شکست خورد.اما مقتدا صدر از انجام هر کاري که بتواند او را در تحولات عراق مطرح کند، غافل نماند. مقتدا صدر روحاني شيعه عراقي، به همراه عده‌اي از پيروانش در داخل و خارج منطقه امن بغداد تحصن کرده‌اند تا به دولت اولتيماتوم بدهند. آقاي صدر از حيدرعبادي خواسته هرچه سريعتر، در کابينه تغييراتي بدهد و کارها را به جاي شخصيت‌هاي سياسي و مذهبي به دست تکنوکراتها بسپارد. مفتدا صدر تهديد کرده چنانچه خواسته‌هايش عملي نشود، تصميمات جدي در اين زمينه را اعلام مي‌کند. با اولتيماتومي‌که مقتدا صدر به حيدر عبادي در‌باره تغيير کابينه داده است بايد پرسيد که مقتدا صدر در عراق به دنبال چيست؟ و آيا اولتيماتوم مقتدا صدر براي اصلاحات در کابينه حيدر عبادي کمکي به بهبود شرايط عراق خواهد کرد؟ و تبعات و پيامد‌هاي خواسته‌هاي او براي جامعه بحراني عراق چه خواهد بود؟ با همه جزر و مد‌هايي که در روند فعاليت سياسي او رقم خورد، هم اينک مقتدا صدر نقش بزرگتري براي آينده عراق متصور است. به همين جهت او حالا با ورود به منطقه حفاظت شده بغداد معروف به منطقه سبز براي دولت کنوني عراق يعني دولت حيدر عبادي خط ونشان کشيده است.اين خط و نشان او ناشي از نارضايتي بالاي عمومي‌ و همچنين فساد اداري مالي و بي‌کفايتي مسوولان در عراق‌ مي‌باشد. با تحصني که با فرمان و رهبري مقتدا صدر به همراه طرفدارانش در بيرون از دروازه‌هاي منطقه سبز در حال انجام است، خواهان تشکيل دولتي تکنوکرات در عراق است. مقتدا صدر از حيدر عبادي نخست وزير عراق خواست که هر چه سريع‌تر در کابينه تغييراتي بدهد و مسئوليت‌ها را بجاي شخصيت‌هاي سياسي به تکنوکرات‌ها بسپارد. مقتدا صدر تهديد کرد چنانچه خواسته‌هايش عملي نشود، تصميمات ديگري را در آينده نزديک خواهد گرفت. طرفه آن است که مقتدا صدر به عنوان يک رهبر مذهبي‌ به جاي آن که به طور معمول‌ خواهان سهمي ‌از کابينه باشد، خواهان به کار گرفتن تکنوکرات‌ها شده است.


 اخبار کوتاه 

گوردسته جمعي در پالميرا

سانا: منابع ميداني در شهر باستاني پالميرا (تدمر) اعلام کردند که در اثناي عمليات پاکسازي شهر توسط تيم مهندسي ارتش و کميته‌هاي مردمي گور دسته‌جمعي کشف شد که تا به اين لحظه جسد 40 تن از کساني که توسط داعش کشته شده‌اند از آن بيرون آورده شده است در حالي که تعداد زيادي از آن‌ها زن و کودک هستند. داعش سر برخي از اين افراد را از تنشان جدا کرده و برخي را به شکل وحشيانه‌اي شکنجه کرده است.تروريست‌هاي داعش پيشتر در شهر تدمر زده و 400 تن را که بيشترشان زن و کودک و سالخورده بودند، اعدام کردند.

فيلترينگ اينترنت کره شمالي

گاردين: کره‌شمالي به صورت رسمي فيس بوک، يوتيوب، توئيتر و وب سايت‌هاي کره جنوبي را به منظور کنترل بيشتر بر اطلاعات خارجي مسدود مي‌کند.

تلفات سنگين تروريست‌هاي سينا

اسکاي‌نيوزعربي: ارتش مصر اعلام کرد که موفق شد در عملياتي در شبه جزيره سينا 65 «تروريست عضو يک گروهک وابسته به داعش» را از پاي درآورد.

نگراني درباره پناهجويان

بي‌بي‌سي: با نزديک شدن زمان اجراي توافق اتحاديه اروپا و ترکيه در مورد بازگرداندن پناهجويان از جزاير يونان، نگراني‌ها در اين مورد افزايش يافته است.بيم آن مي رود که ترکيه نتواند از عهده اجراي اين توافق که قرار است از روز دوشنبه 4 آوريل (16 فروردين) اجرا شود، برآيد.

رسوايي در آفريقاي‌جنوبي

خبرگزاري فرانسه: رئيس‌جمهوري آفريقاي جنوبي پس از مطرح شدن موضوع «نقض قانون اساسي» توسط وي از سوي يک دادگاه، با درخواست عمومي براي کناره گيري مواجه شده است. اين در حالي است که حزب جاکوب زوما، رئيس جمهوري آفريقاي جنوبي تحت عنوان «کنگره ملي آفريقا» اکثريت پارلمان را در دست دارد اما تصوير خدشه‌دار شده زوما اکنون موقعيت اين حزب را درست پيش از انتخابات پارلماني شکننده مي‌کند.

انتقاد روسيه از ترکيه

اسکاي‌نيوز عربي: ويتالي چورکين، سفير روسيه در سازمان ملل در سخناني گفت: ترکيه منبع اصلي سلاح و مهمات براي تروريست‌هاي داعش است و سازمان اطلاعات ترکيه بر انتقال اين سلاح‌ها به خاک سوريه و رسيدن آن به دست تروريست‌ها نظارت دارد.

مقدمه چيني مذاکرات يمن

الجزيره: فرستاده سازمان ملل به يمن اعلام کرد که کارشناسان بين‌المللي به رياض و صنعاء اعزام شده‌اند و تيم ديگري نيز در راه کويت است تا مقدمات لازم را براي ازسرگيري مذاکرات صلح در 18 آوريل جاري فراهم آورند.

حواشي مسابقات فرمول يک بحرين

سومريه‌نيوز: جيمز لينش، مدير اجرايي عفو بين‌الملل در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا در بيانيه‌اي ضمن اينکه آزادي بي‌قيد و شرط زندانيان سياسي بحرين را از رژيم آل‌خليفه خواستار شد، تاکيد کرد: دولت بحرين که مخالفان را محدود مي‌کند، خود را پشت مسابقات فرمول يک پنهان مي‌سازد.

حريري در کرملين

الحيات: سعد حريري، نخست وزير پيشين لبنان و رئيس جريان المستقبل اين کشور با ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه در کرملين ديدار کرد.اين ديدار با حضور نهاد مشنوق وزير کشور لبنان، نادر حريري مدير دفتر سعد حريري، جورج شعبان مشاور وي در امور روسيه، يوري اوشاکف مشاور پوتين در امور خارجه و ميخائيل بوگدانف، معاون وزير خارجه روسيه انجام شد.