نسخه شماره 4004 - 1394/01/15 -


طنز

باراک اوباما:
ايران نص‌صريح توافق هسته‌اي را دنبال کرده است

گزارشي از حلقه‌هاي فاسد اقتصاد دولت قبل
عمده پول‌هاي بابک زنجاني در دست رضا ضراب است

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام :
مسئولين نظام در همه سطوح بايد قدر مردم را بدانند


خبر


ديپلماسي

دولت با مصوبه کميسيون تلفيق مجلس موظف به حذف يارانه افراد پردرآمد جامعه شد
جزئيات حذف يارانه 24 ميليون نفر

رييس ‌مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد:
پايبندي به تعهد پرهيز از طراحي موشک‌ با کاربرد هسته‌اي

محمدرضا خباز:
عده‌اي مي‌خواستند با کينه جناحي، ايران را به آتش بکشند


شناسايي و حذف قوانين مزاحم اقتصاد مقاومتي


زنجير تحريم‌ها از پاي اقتصاد ملي برداشته شد


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


 طنز 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

نوروز، کلاه قرمزي تکراري و ديگر هيچ

مي‌گويند از هر چه بترسي، سرت مي‌آيد‌؛ راست هم مي‌گويند؛ چون در سه چهار سال گذشته، هر سال وقتي در ايام نوروز، در ديد و بازديدها و مهماني‌ها، اين توفيق نصيبم مي‌شد که از سرناچاري پاي تلويزيون بنشينم، هميشه از اين مي‌ترسيدم که اگر خداي ناکرده، زبانم لال، کلاه قرمزي از تلويزيون برود، آن وقت اين سازمان عريض و طويل، پر ابهت و پر مدير، چي دارد که در ايام عيد به مردم نشان دهد و مخاطبان باقيمانده‌اش را حفظ کند؟! در آن سال‌ها، همواره در روزهاي نوروز به جاي مديران صداو‌سيما دعا مي‌کردم که کلاه قرمزي سلامت باشد و همچنان آبرو داري کند ... تا اينکه امسال چشممان به جمال صدا‌و‌سيماي بدون کلاه قرمزي روشن شد و آمد به سرش از آنچه مي‌ترسيدم! اما مديران صدا‌و‌سيما بار ديگر عظمت و قدرت مديريت خود را به رخ جهانيان کشيدند و با سر هم کردن قسمت‌هاي قديمي ‌آن برنامه باز هم آنتنشان را با کلاه قرمزي پر کردند و استکبار جهاني و رسانه‌هايش را به چالش کشيدند!

همين بود کل آن چيزي که مي‌شد درباره صدا‌و‌سيما، شبکه‌هاي ريز و متوسط و درشتش، برنامه‌هاي قبل از سال تحويل و وسط سال تحويل و بعد از سال تحويلش‌؛ و مديريت بي نظيرش که توانسته عالمي ‌را مات و مبهوت کند، نوشت. شما بگرديد اگر چيز دندانگير ديگري در ميان برنامه‌هاي اين سازمان عريض و طويل پيدا کرديد که مي‌شد درباره‌اش حرف زد، مرا هم خبر کنيد!


 باراک اوباما:
 ايران نص‌صريح توافق هسته‌اي را دنبال کرده است 

رئيس‌جمهور آمريکا روز جمعه گفت که ايالات متحده و متحدانش اقداماتي را براي کمک به ايران براي بهره‌مندي از مزاياي توافق هسته‌اي از جمله تسهيل تجارت و معاملات بانکي اتخاذ مي‌کنند. به گزارش ايسنا به نقل از وال استريت ژورنال‌، باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا در کنفرانس خبري بعداز اجلاس امنيت هسته‌اي گفت: ما قصد داريم تا با متحدانمان برخي از نگراني‌هايي که ايران ابراز داشته‌ را مورد توجه قرار دهيم.

اوباما در ادامه اضافه کرد:‌ ضرورتي ندارد که ما رويکرد آنها در تخصيص دلار در معاملات را اتخاذ کنيم. براي آنها امکان پذير است تا از طريق موسسات مالي اروپايي فعاليت کنند.

رئيس‌جمهور آمريکا اظهار کرد که غيبت ايران در تجارت جهاني به اين معنا است که جذب سرمايه‌گذاري خارجي اين کشور زمان بر خواهد بود.

اوباما مدعي شد که آن چه اقدامات بي ثبات کننده ايران در خاورميانه از جمله آزمايش‌هاي اخير موشک بالستيک مي‌خواند را به فرصت‌هاي اقتصادي ايران کمکي نخواهد کرد. وي اضافه کرد: چندماه طول خواهد کشيد تا کمپاني‌ها و دپارتمانهاي قانوني آن‌ها احساس اطمينان کنند و مشکلاتي براي ديگر شرکت‌ها در صورت انجام فعاليت تجاري با ايران وجود نخواهد داشت.

بر‌اساس اين گزارش وزارت خزانه‌داري ايالات متحده به طور خاص به دنبال ايجاد راهنماي کلي سرمايه‌گذاري مشخص‌تر براي ايران است. برخي از مقامات آمريکايي اعلام کرده‌اند که کابينه اوباما مي‌تواند براي معاملات بانکي به ايران کمک کند.

وي همچنين با اشاره به برنامه موشکي ايران و توافق هسته‌اي گفت: ايران تاکنون نص‌صريح توافق هسته‌اي را دنبال کرده است اما روح اين توافق که ايران را ملزم مي‌کند نيز به جامعه جهاني و شرکت‌هاي تجاري نشانه‌هايي را ارسال مي‌کند که اين کشور قصد ندارد در اقدامات تحريک آميزي که باعث وحشت شرکت‌ها مي‌شود دخالت کند.

اوباما اضافه کرد: زماني که ايرانيان موشک‌هاي بالستيک با شعار نابودي اسراييل پرتاب مي‌کنند اين شرکت‌هاي تجاري را مشوش مي‌سازد.

وي ادامه داد: ايران بايد آنچه که هر کشوري در دنيا مي‌فهمد را درک کند آن اين است که شرکت‌ها مي‌خواهند جايي بروند که احساس امنيت کنند جايي که شاهد مجادلات گسترده نباشند. جايي که آنها بتوانند اطمينان يابند که معاملات به صورت عادي انجام مي‌شود و اين اسبابي است که ايران بايد آن را انجام دهد.

همچنين مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت: پايبندي ايران به تعهداتش فراتر از توافقات رسمي‌اش با آژانس بوده است. يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در بيانيه‌اي درخصوص اجراي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: من در اول آوريل در واشنگتن با کشورهاي عضو گروه 3+3 و اتحاديه اروپا به دعوت باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا ديدار کردم.

من به رئيس‌جمهور اوباما و همچنين شي‌جين‌پينگ، رئيس‌جمهور چين همچنين رئيس‌جمهور فرانسوا اولاند از فرانسه، ديويد کامرون نخست‌وزير انگليس، دونالد تاسک رئيس شوراي اروپايي، جان کري وزير امور خارجه آمريکا، اورسولا لين وزير دفاع آلمان، فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا و سرگئي کيسلياک سفير روسيه درباره راستي‌آزمايي و نظارت آژانس بر تعهدات مرتبط هسته‌اي ايران طبق برنامه جامع مشترک اطلاع دادم.

من تاکيد کردم که اکنون ايران تحت قوي‌ترين رژيم راستي‌آزمايي هسته‌اي در جهان قرار دارد. اين کشور نه‌تنها توافقات پارلماني‌اش با آژانس را اجرا مي‌کند بلکه پروتکل الحاقي را نيز اجرايي کرده است. اقدامات شفاف‌سازي که فراتر از تعهدات ايران طبق توافق رسمي‌اش با آژانس قرار دارد نيز اجرا شده است.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تجربه و مهارت قابل توجهي در راستي‌آزمايي هسته‌اي دارد. ما به طور موثر مي‌توانيم مسئوليت‌هايمان را به عنوان چشم و گوش جهان در ايران انجام دهيم و به جامعه جهاني تضميني که مي‌خواهد را بدهيم.

آمانو در ادامه بيانيه خود تاکيد کرد: من يادآور مي‌شوم که اين تنها آغاز پروسه‌اي است که چندين سال ادامه خواهد داشت. من از گروه 3+3 و اتحاديه اروپا براي ادامه حمايت‌شان در تضمين بودجه مورد نيازي که براي فعاليت‌هاي مرتبط با برجام در اختيار آژانس قرار گرفته است درخواست کرده‌ام. برجام يک دستاورد روشن براي راستي‌آزمايي هسته‌اي در ايران است. تلاش قابل توجهي براي دستيابي به اين توافق مورد نياز بود و تلاشي مشابه و مستمر نيز براي اجراي آن ضروري است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به انجام سهم خود به روشي عادلانه و مبتني بر حقيقت در اين ميان ادامه خواهد داد.


 گزارشي از حلقه‌هاي فاسد اقتصاد دولت قبل
 عمده پول‌هاي بابک زنجاني در دست رضا ضراب است 

گروه سياسي: داستان نفت ما سر درازي به درازاي شب سيه داد که گاه گاهي چوب عدالت در لاهه و يا تهران به سراغ آن مي‌آيد تا به نعمتي که بايد ابزاري براي توسعه باشد اما گاهي ابزاري براي ثروت‌اندوزي تعداد معدودي مي‌شود، رسيدگي کند.حال با توجه به شمشير برنده عدالت قوه قضاييه در محاکمه مفاسد اقتصادي نوابغ اين قشر نيز اقدام به مهاجرت به لنگه دنيا کردند.معروف‌ترين آن که مقصود ماست رضا ضراب نام دارد. رضا ضراب همکار و همدست و شريک بابک زنجاني است. از اين رو وجود وي براي حل شدن پرونده بابک زنجاني ضروري است.»امير‌عباس سلطاني، عضو کميته پيگيري پرونده بابک زنجاني در مجلس،‌ با بيان اين مطلب به «انتخاب» گفت: يکي از مهره‌هاي مهم پرونده پيچيده زنجاني، رضا ضراب است. براي حل موضوع زنجاني، ضراب بايد در دسترس باشد.

وي افزود: تا جايي که مشخص است، بابک زنجاني و رضا ضراب هيچگاه از هم جدا نبودند. بلکه همدست و شريک هم بوده‌اند. سلطاني در ادامه با اشاره به تلاش‌هايي که براي بازگرداندن اموال بابک زنجاني شده، گفت: مقدار زيادي از پول‌ها و دارايي که از بابک زنجاني بايد گرفته شود در دست رضا ضراب است. از اين رو وجود رضا ضراب در حل اين مسئله مهم است. شايد از اين جهت که بسياري در پشت پرده منتفع هستند، اقداماتي شده که دست ما به رضا ضراب نرسد. اين موضوع پرونده را پيچيده‌تر کرده است.

وي با اشاره به اينکه رضا ضراب فردي کليدي در جريان پرونده بابک زنجاني است گفت: دارايي‌هاي زنجاني در حدود 5 ميليارد دلار تخمين زده شده است که بخش بسيار کوچکي از آن در داخل کشور است. بخش ديگر در جاهايي است که شايد رضا ضراب از آن خبر داشته باشد. براي همين، تا وقتي دسترسي به رضا ضراب وجود نداشته باشد با مشکل مواجه خواهيم شد. سلطاني اضافه کرد: دارايي‌هاي کشف شده از بابک زنجاني بسيار پايين‌تر از رقم بدهي‌هاي وي است. در واقع زنجاني شرکاي نامعلومي‌دارد که پول‌هاي اصلي نزد آنان است. يکي از اين افراد همين رضا ضراب است.

وي گفت: بر‌اساس شواهد و قرائن هم بابک زنجاني تاکنون هيچ همکاري موثر و مفيدي براي حل شدن اين موضوع انجام نداده است. سلطاني در انتها تاکيد کرد که اسناد مختلفي از همکاري و رابطه بين رضا ضراب و زنجاني وجود دارد و گفت: بر‌اساس اسنادي که وجود دارد اين دو همکاري زيادي با هم داشته‌اند. به نظرم بخش عمده‌اي از گره پرونده بابک زنجاني به دست رضا ضراب باز خواهد شد. طبق اسناد موجود بسياري از پول‌هايي که بايد پيگيري شود در اختيار رضا ضراب است. در واقع عمده پول‌هاي بابک زنجاني در دست رضا ضراب است. بنابراين بايد از هر فرصتي براي بازگرداندن او استفاده شود.

در اين زمينه المانيتور نيز نوشت: رضا ضراب، شهروند دومليتي ايراني-ترکيه‌اي که در آمريکا به اتهامات پولشويي و کلاهبرداري بانکي براي دور زدن تحريم‌ها عليه ايران بازداشت شد، يک تاجر ساده نيست. هنگامي‌که در سال 2013 به اتهام سوءاستفاده مالي با همراهي چند مقام ارشد دولتي در ترکيه بازداشت شد، نام او به همراه يک غول سابق نفتي بر سر زبان‌ها افتاد که اخيرا در تهران به اعدام محکوم شده است.

بازداشت ضراب در 19 مارس در مرکز مشترکات روابط ترکيه-ايران-آمريکا قرار دارد – که حاوي پيامدهاي بالقوه اي براي هريک از طرف‌هاي آن مي‌باشد. در حاليکه همه توجهات به سوي ناگواري اين خبر براي اردوغان و رهبران حزب عدالت و توسعه مي‌باشد، آنچه در عمل رخ داده خبر بسيار خوبي است که مي‌تواند براي روحاني داشته باشد.

تحريم‌ها عليه ايران باعث افزايش بکارگيري افرادي قراردادي براي دور زدن تحريم‌ها شد. اين شبکه پنهاني که زير نظر دولت سابق ايران تشکيل شده بود، با خود فساد و بي قانوني را نيز به همراه آورد. بنا به نامه‌اي از ضراب که در کيفرخواست عليه او آمده، اين شبکه«به طور هوشمندانه اي تحريم‌ها را خنثي مي‌کرد و حتي آن‌ها را به فرصت‌هايي براي روش‌هاي ويژه تبديل مي‌ساخت».

روحاني از زمان قرار گرفتن در پست رياست جمهوري به طور قاعده‌مندي تلاش کرد تا بقاياي فساد مالي دوران احمدي‌نژاد و همراهانش را برچيند. در عمل هم در طول دو سال گذشته، زنجاني به اتهام اختلاس پول نفت به اعدام محکوم شده، مه آفريد خسروي به جرم کلاهبرداري عليه نظام بانکي اعدام، و اولين معاون رئيس‌جمهور احمدي‌نژاد، محمدرضا رحيمي، دوران پنج ساله محکوميتش را مي‌گذراند. هرچند بازداشت ضراب توسط آمريکا صورت گرفته، مي‌تواند به عنوان بخشي از اين روند بررسي شود.

آن طور که در گزارش‌ها آمده، ضراب متهم شده در مرکز طرح مبادله نفت با طلاي ايران و ترکيه براي دور زدن تحريم‌ها قرار داشته و نقل و انتقالات مالي با بانک‌هاي آمريکايي براي پوشش فعاليت‌هاي شرکت‌هاي وابسته به دولت ايران اقدام کرده است. شايد بازداشت او چندان در تيتر رسانه‌هاي ايران قرار نگرفته باشد، اما مقامات ايران آن را به دقت دنبال مي‌کنند.

در واقع اين مقامات در زمان رسيدگي به اتهامات زنجاني اعلام کرده بودند که او از روابطش در ترکيه پرده برداشته و آن‌ها به ايران فراخوانده شده بودند. از اين نکته نيز نبايد گذشت که اولين واکنش از سوي ايراني‌ها به بازداشت ضراب از سوي وکيل زنجاني بود که گفته بود زنجاني و شرکايش در زمينه پولشويي بين‌المللي فعاليت مي‌کردند، و اين حقيقت که ضراب به جرم دور زدن تحريم‌ها بازداشت شده، گواهي بر مدعاي موکلش مبني بر خدمت به کشور است. با اين حال ضراب در گذشته ارتباطش با زنجاني را انکار کرده و در اوايل 2015 حتي گفته بود به مقامات مربوطه درباره او هشدار داده بوده است. به هر صورت، بازداشت زنجاني بدون شک مي‌تواند بر سياست داخلي ايران تاثير گذارد.

به اجرا رساندن برجام و پيروزي متعاقب متحدان او در 26 فوريه در دو مجلس شورا و خبرگان نشانه‌هايي از آن عميق‌تر شدن گسست ميان رئيس‌جمهور ايران و رقيبان تندرويش دارد. يکي از حوزه‌هاي به شدت مورد بحث اقتصاد است، بويژه آنکه تاثير برداشته شدن تحريم‌ها هنوز احساس نشده.

پرسش کليدي آن است که آيا ايران مي‌تواند اقتصاد خود را به دوران پيشا تحريم بازگرداند؟ آيا شبکه‌هاي پنهاني فساد و متعلق به دوران احمدي‌نژاد باقي مي‌مانند، يا آنکه اقداماتي در جهت يکپارچگي روشن با اقتصاد جهاني صورت خواهد گرفت؟ بازداشت ضراب مي‌تواند قدمي‌براي اين هدف باشد، زيرا قدرت روحاني در مبارزه با فساد را تقويت مي‌کند.

والتر پوش، متخصص صاحب‌نام حوزه ايران و ساکن اتريش، در مصاحبه با المانيتور گفت که «بازداشت ضراب نشان مي‌دهد بدترين مجرمان هم نمي‌توانند براي هميشه پنهان شوند».

نبايد از نظر دور داشت که ضراب براي ترکيه اي‌ها هم موضوع بسيار حساسي است، زيرا در سال 2013 به اتهام رشوه به چندين وزير دولت اردوغان که بعدتر استعفا دادند بازداشت شده بود. اين اتهامات پس از درگيري ميان اردوغان و شبکه حاميان روحاني مقيم آمريکا، فتح الله گولن، درون بخش قضايي و پليس، برداشته شد. جاي تعجب ندارد که مخالفين دولت ترکيه بازداشت ضراب را ستايش کرده اند که توجه عمومي‌بسياري را به خود جلب کرده است؛ دادستان آمريکايي مسئول اين پرونده شاهد افزايش دنبال کنندگان توئيترش از چندهزار به چندصدهزار بوده است. اولين واکنش مقامات ترکيه به بازداشت ضراب از سوي سخنگوي حزب عدالت و توسعه، عمر سيليک، بود که آن را «رفتاري کثيف» با اردوغان خواند. روزنامه‌هاي وابسته به دولت در لحنشان از آن هم تندتر بودند و آن را «رفتار دشمنانه استراتژيک» ناميدند. با توجه به ملاقات هفته اخير اردوغان از آمريکا، اين روزنامه‌ها حتي کاخ سفيد را به «تلاش براي کودتا» متهم ساختند. اردوغان پيش از سفرش گفت: « اين موضوعي نيست که ترکيه را نگران خود کند. اينکه پولشويي باشد يا نباشد، من فکر نمي‌کنم کار درستي کرده باشم اگر قبل از اينکه دلايل پشت آن را بفهمم اظهار نظري کنم، اما سلطان پولشويي [گولن] در پنسيلوانيا زندگي مي‌کند».

به گزارش انتخاب، کارابير آکويونل، متخصص حوزه ايران و استاديار دانشگاه گراز در اتريش به المانيتور گفت که شايد بازداشت ضراب سيگنال تازه اي از دوره جديد روابط آمريکا و ترکيه باشد، زيرا «دور از ذهن نيست که ايالات متحده بخواهد از اين پرونده براي همراه ساختن اردوغان با خود در مسائل سياست خارجي گسترده‌اي استفاده کند». با اين همه، همه متخصصان نظر يکساني ندارند. پوش به المانيتور گفت که نشانه اي از تمايل سياسي غرب براي استفاده از اين اتهامات عليه رئيس‌جمهور ترکيه براي فشار بر او يا حزب حاکمش نمي‌بيند. در همين حال، تولگا تانيس، خبرنگار مستقر در واشنگتن حريت ديلي که پرونده ضراب را از نزديک دنبال مي‌کند، به المانيتور گفت که فکر نمي‌کند اردوغان علاقه اي به همکاري با آمريکا بر سر اين موضوع داشته باشد و احتمالا ترجيح خواهد داد تلاش کند تا تاثير آن را بر سياست داخلي ترکيه به حداقل برساند.

با نگاه به ابعاد رابطه آمريکا با ايران، بازداشت ضراب مي‌تواند به افزايش همکاري‌ها منجر شود. يک روزنامه نگار ايراني در گفت‌وگو با المانيتور اين بازداشت را بيشتر مسئله اي ميان ترکيه و آمريکا عنوان کرد. در همين راستا، درخواست قضايي وزير نفت بر ادعاي تصاحب فرودگاه زنجاني در ترکيه و ادعاي آمريکا براي بلوکه ساختن اموال ضراب مي‌تواند روابط ايران و ترکيه را از اين هم پيچيده‌تر سازد.

در فاصله چند روز تا برگزاري دادگاه ضراب در 4 آوريل، هنوز بايد صبر کرد و ديد پيگرد قضايي اين پرونده همکاري‌هاي بيشتري ميان ترکيه، آمريکا و ايران را به همراه خواهد داشت يا نه. در حال حاضر اما به نظر مي‌رسد اين پرونده بتواند روحاني را تقويت کرده و از آن سو به قدرت بي‌رقيب اردوغان در خانه‌اش چندان آسيبي وارد نکند – هرچند ممکن است عواقبي در روابط آمريکا و ترکيه به همراه داشته باشد.


 رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام :
 مسئولين نظام در همه سطوح بايد قدر مردم را بدانند 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تصريح کرد که مسئولين نظام در همه سطوح بايد قدر مردم را بدانند.

به گزارش ايسنا در ادامه ديدارهاي نوروزي آيت‌الله‌هاشمي‌رفسنجاني، گروه‌هاي ديگري از جمله رئيس کتابخانه ملي به همراه معاونين، رئيس و معاونين دانشگاه آزاد اسلامي، استاندار همدان و معاونان ايشان، مديران و روساي سازمان‌ها و نهادهاي استان، مسؤولين سازمان مالياتي کشور، مسؤولين شرکت هوافضايي درنا، مديران و کارکنان معاونت فرهنگي و علمي ‌سازمان توسعه مديريت و برنامه‌ريزي کشور و جمعي از استادان دانشگاه تهران به طور جداگانه، با وي ديدار کردند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در پنج ديدار جداگانه، با تبريک سال نو به مردم ايران، بارندگي‌هاي روزهاي اخير را بسيار خوشحال‌کننده و نويدبخش سالي سرسبز دانست و گفت: اميدواريم در مسائل سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي نيز سالي سرشار از طراوت و شادابي و در راستاي منافع ملي و مصالح مردم داشته باشيم.

هاشمي‌رفسنجاني سازماندهي سياسي کشور را براساس آگاهي مردم توصيف کرد و گفت: طي سالهاي اخير، مردم دو بار نشان دادند که چه مي‌خواهند و اين آگاهي به خاطر فراهم بودن ابزار اطلاع‌رساني، روز‌به‌روز بيشتر مي‌شود. وي با اشاره به موفقيت دولت در عرصه سياست خارجي، به برنامه‌هاي دولت براي مسائل داخلي اشاره کرد و گفت: براي تداوم اميدواري مردم بايد رونق اقتصادي و اشتغال را جدّي گرفت. هاشمي‌رفسنجاني به کارگيري درست نقدينگي بانک‌ها را ضرورت مديريت کارآمد دانست و با اشاره به تجربه موفق اين کار در استان همدان، گفت: شنيده‌ام دولت به استانداري‌هاي سراسر کشور بخشنامه کرده تا با استفاده از اين راهکار، کارخانجات تعطيل را دوباره در مدار توليد قرار دهد که به‌تبع آن نرخ اشتغال بالا مي‌رود. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با بيان ويژگي‌هاي روحي مردم ايران در طول تاريخ گفت: مردم ايران که سابقه‌اي درخشان در تمدن و فرهنگ دارند، به جاي دريافت يارانه ماهيانه، بسيار مشتاق‌اند که کار داشته باشند و از دسترنج خود استفاده کنند.

وي رونق توليد را باعث افزايش درآمدهاي مالياتي دولت دانست و گفت: در بسياري از کشورهاي پيشرفته دنيا، اساس درآمدهاي دولت‌ها از راه ماليات است و در ايران هم مي‌توانيم با اجراي درست سياست‌هاي اصلاح اصل 44، بخش خصوصي را به معناي واقعي کلمه فعال کنيم که در آن صورت درآمدهاي مالياتي دولت نيز افزايش مي‌يابد. هاشمي‌رفسنجاني، تأسيس شرکت‌هاي دانش‌بنيان را که در دانشگاه آزاد اسلامي‌ شروع شده است، راهي براي استفاده از دانش و علم نيروهاي انساني کارآمد و استادان و دانشجويان خلاّق و مبتکر دانست و گفت: مي‌توان با حمايت از مخترعان و مبتکران جوان بسياري از طرح‌ها و پروژه‌هاي آنان را که مرحله پايلوت را با موفقيت پشت سر گذاشته‌اند، با حمايت‌هاي مالي و کمک‌هاي بانک‌ها به تجاري‌سازي انبوه رساند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در بخش ديگري از سخنان خويش به سفر نوروزي خويش به منطقه عسلويه اشاره کرد و گفت: در يک روز کاري از پالايشگاه‌ها و کارخانجات فراوان پتروشيمي‌بازديد و در پايان با سرمايه‌گذاران، کارکنان و مسئولان منطقه ويژه انرژي ديدار کردم و اشتياق آنان را براي تلاش در جهت سربلندي ايران اسلامي‌ديدم.

وي با اشاره به سوابق برنامه‌هاي ايران براي بهره‌برداري از منابع غني و مشترک انرژي در پارس جنوبي و اقدامات دولت قطر در زمان جنگ در اين منطقه گفت: در سالهاي پاياني جنگ نيز علي‌رغم جدّيت نيروي هوايي ارتش بعث براي بمباران تأسيسات زيربنايي ايران در سواحل خليج فارس، کارهاي ابتدايي را به کمک سرتيپ شهيد ستاري و فرزندم مهدي‌هاشمي‌شروع کرده بوديم که در نخستين سالهاي دوران سازندگي، اولين فاز آنجا به بهره‌برداري رسيده بود و روند آن در دولت بعد از من ادامه داشت و متأسفانه در زمان دولت نهم و دهم متوقف شده بود.

هاشمي‌رفسنجاني با ابراز خرسندي از بازديد اخير خويش از منطقه گفت: با استفاده از منابع نفت و گاز و هزاران محصول زيرمجموعه پتروشيمي، مي‌توانيم تمدن بزرگي را در سواحل جنوب کشور خلق کنيم که سابقه طولاني نيز دارد.

وي افزود: مي‌توانيم نيروهاي علمي، فني و کارگران منطقه را جلب کنيم و نيروهاي تحصيلکرده کشور را براي راه‌اندازي شرکت‌هاي متعدد پتروشيمي‌به کار گيريم، چون علاوه بر نيروي انساني، همه امکانات، به ويژه مواد اوليه در آن منطقه وجود دارد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه سخنان خويش به جايگاه ايران در نظام بين‌الملل و منطقه اشاره کرد و گفت: کشورهاي بزرگ دنيا متوجه شده‌اند که بدون ايران نمي‌توانند در سوريه، لبنان، يمن، عراق و حتي افغانستان براي جلوگيري از گسترش ناامني‌ها و اقدامات تروريستي، کاري انجام دهند.

وي با يادآوري برنامه‌ها و اهداف اشغالگران افغانستان و بعدها حضور همه‌جانبه ناتو در آن کشور گفت: آمده بودند که ناامني و مواد مخدر را در افغانستان کم کنند، اما به اعتراف آنان ناامني گسترش و توليد مواد مخدر تا چندين برابر افزايش يافت، در حالي که قبل از آن، ايران به کمک پاکستان هم تروريست‌ها را مهار و هم از گسترش توليد و توزيع مواد مخدر جلوگيري مي‌کرد.


 خبر 

جريان تندرو، همه کيان اصولگرايي را از بين خواهد برد

يک فعال سياسي اصلاح‌طلب درباره رفتار سياسي اصولگرايان پس از انتخابات اخير گفت: جريان رقيب هرگاه شکست مي‌خورد به جاي ارزيابي نقاط ضعف خود و بررسي دلايل شکست، به فضاسازي مي‌پردازد. مصطفي درايتي مشاور رئيس دولت اصلاحات در گفت‌وگو با آنا، درباره روابط دو جبهه سياسي کشور در سال جديد اظهار کرد: اگر وضع سياسي را نسبت به گذشته ارزيابي کنيم، احتمال برخي تندروي‌ها وجود دارد. وي ادامه داد: جريان رقيب هرگاه شکست مي‌خورد به جاي ارزيابي نقاط ضعف خود و بررسي دلايل شکست، به فضاسازي مي‌پردازد و اين کار هم باعث اتلاف وقت مردم مي‌شود و هم اينکه براي آنها هيچ سودي ندارد.

درايتي با اشاره به انتخابات هفتم اسفند ماه سال گذشته تصريح کرد: اميدواريم آنچه اتفاق افتاد، کمک کند به جريان محافظه‌کار که بداند اگر جريان تندرو، ميدان پيدا کند همه کيان اصولگرايي را از بين خواهد برد. آنچه باعث تشدد و ازهم‌پاشيدگي جريان اصولگرايي شد، جريان تندرويي بود که از درون خودش بيرون آمد و اصولگرايان نتوانستند اين جريان را مديريت کنند. حتي برخي از صاحبنظران اصولگرا، بارها و بارها به اين مسئله اشاره کرده‌اند که اگر جريان اصولگرايي نتواند مرزبندي خيلي روشني را نسبت به جريان تندرو در پيش بگيرد اين جريان تا نابود کردن اصولگرايان پيش خواهد رفت.

وي تأکيد کرد: تندروها هرچند ضرباتي به اصلاح‌طلبان وارد کرده‌اند، روند فعاليت آنها بيشتر اصولگرايان را دچار انشعاب کرده‌اند و باعث شده‌اند که بخشي از آنها از کليت اصولگرايي فاصله بگيرند و در نتيجه هر روز ضعيف‌تر بشوند.

درايتي گفت: اميدواريم که اصولگرايان سال آينده مديريت داخلي خود را دوباره به تندروها نسپارند و اجازه بدهند که کارها به دست عقلاي جريان محافظه‌کار انجام شود.

وي همچنين در بخش ديگري از گفت‌وگوي خود با آنا اظهار کرد: اتفاقات سال 94 نشان داد که انتخابات رياست جمهوري به سمت استمرار رياست جمهوري آقاي روحاني پيش مي‌رود و بيشترين رقابت جريان‌هاي سياسي در شوراها خواهد بود. انتخابات هفتم اسفند ماه نشان داد که رياست جمهوري آقاي روحاني هشت ساله مي‌شود.

تحريم‌ها تاثيري در توان نيروي دريايي ايران ندارد

فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ‌ايران گفت: تحريم‌ها تاثيري در توان اجراي برنامه‌هاي نيروي دريايي ندارد.

به گزارش ايلنا، اميردريادار حبيب‌الله سياري اظهار داشت: بدون توجه به تحريم‌ها، برنامه‌هاي نيروي دريايي براساس نيازمندي براي دفاع از مرزهاي آبي کشور اجرا مي‌شود.

وي ادامه داد: نداجا براي انجام رزمايش و جهت بالا بردن قدرت دفاعي خود توجهي به حرف و سخن کسي ندارد و در راستاي اجراي تدابير فرمانده معظم کل قوا اقدام مي‌کند.

فرمانده نداجا با اشاره به اينکه نيروي دريايي ثابت کرده تحت تاثير تحريم‌ها قرار نمي‌گيرد، اضافه کرد: با وجود تحريم‌ها بزرگترين پيشرفت‌ها بدست آمد و اگر همه امکانات کشورهاي مخالف نظام جمهوري اسلامي‌ براي جلوگيري از پيشرفت کار و برنامه‌هاي اين نيرو جمع شود؛ راه به جايي نخواهد برد.

امير دريادار سياري با اشاره به مخالفت برخي کشورها در برگزاري رزمايش‌هاي جمهوري اسلامي‌ايران گفت: در اين راستا، ما توجه نمي‌کنيم که آنها چه مي‌گويند، بلکه مهم اين است که بدانيم براي دفاع از مرزهاي آبي و منافع کشور در دريا چه‌چيزي لازم داريم. اميردريا دار سياري خاطرنشان کرد: با اقتدار مسير ساخت‌وساز و تعميرات تجهيزات نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي‌ايران ادامه مي‌يابد و ساخت ناوشکن جمهوري اسلامي‌ايران جماران و دماوند و سهند از نمونه کارهايي است که در زير تحريم انجام شده است. وي به بازگشت ناوگروه سي و هشتم نداجا از ماموريت آب‌هاي آزاد و بين‌المللي اشاره و اظهارکرد: از ويژگي‌هاي خاص اين ناوگروه عبور از خط استوا، حضور در نيم‌کره جنوبي، بازديد از بندر دارالسلام کشور تانزانيا به منظور ارسال پيام صلح و دوستي نظام جمهوري اسلامي‌ به ساير کشورها بوده است. فرمانده نداجا ابراز داشت: از ويژگي‌هاي ديگر اين ناوگروه حضور در خليج عدن، تنگه باب‌المندب، درياي سرخ و مبارزه با پديده شوم دزدي دريايي است که موجب شده کشتي‌هاي تجاري و نفتکش‌هاي کشور با اقتدار از منطقه عبور کنند.

فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي‌ايران اشاره کرد: دانشجويان در اين ناوگروه حدود 80 روز در آب‌هاي اقيانوسي و آزاد دريانوردي مي‌کنند که اين موجب ورزيدگي بيشتر آنها مي‌شود.


 ديپلماسي 

اظهارات خصمانه وزير خارجه بحرين عليه ايران

وزير امور خارجه بحرين در اظهاراتي خصمانه عليه ايران گفت که کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس آماده‌اند تا با ايران مقابله کنند. به گزارش ايسنا، شيخ خالد‌بن احمد‌ آل‌خليفه، وزير امور خارجه بحرين در گفت‌وگو با شبکه العربيه به طرح ادعاهايي بي‌اساس عليه کشورمان پرداخت و گفت که ايران بايد به طور کامل سياست‌هايش در مقابل کشورهاي منطقه را تغيير دهد. براساس گزارش رويترز، وي در ادامه اظهارات خصمانه خود گفت که اگر تهران سياست‌هايش را تغيير دهد، بحرين و ديگر کشورهاي عرب حاشيه خليج (فارس) آماده‌اند تا فصل جديدي از روابط خود را با ايران آغاز کنند. به گزارش رويترز، اين سياست‌ها شامل توقف حمايت ايران از حزب‌الله لبنان مي‌شود. وزير امور خارجه بحرين که کشورش در ژانويه 2016 در پيروي از عربستان سعودي روابط ديپلماتيک خود را با تهران قطع کرده است، افزود: ما يک پيغام براي ايران و پيروانش مي‌فرستيم. ما اکنون براي مقابله با ايران بسيار جدي هستيم و هيچ ترديدي براي دفاع از مردم، کشورهاي‌مان، منافع و برادران‌مان در منطقه نداريم، چراکه اين مساله‌اي ضروري براي ما است. شيخ خالد آل خليفه در بخش ديگري از اين گفت‌وگو در پاسخ به سوالي درباره اظهارات باراک اوباما، رييس جمهور آمريکا در مصاحبه‌اش با نشريه آتلانتيک که گفته بود عربستان سعودي بايد سهم ايران را در منطقه بپذيرد، تنها به يک جمله اکتفا کرد و گفت که اين مساله تغييري در سياست ايجاد نمي‌کند. به گزارش ايسنا، بحرين که ايران را بارها به دخالت در امور کشورش متهم کرده است، در حالي اين ادعاهاي بي‌اساس را مطرح مي کند که عملکردش در عرصه سياست داخلي موجب بروز نارضايتي عميق در ميان اکثريت شيعه در اين کشور شده است. شيعيان اکثريت جمعيت را در بحرين تشکيل مي‌دهند اما حکومت توسط اقليت سني اداره مي‌شود و شيعيان از کمترين امکانات برخوردارند و همواره با تبعيض و ظلم به دليل عقايدشان مواجه هستند. اين در حالي است که طبق حقوق بين‌الملل تمام شهروندان يک کشور آزاداند تا هر عقيده و مذهبي داشته باشند.

آمادگي ايران براي توسعه روابط با سنگال

در آغازين روزهاي شروع سال نو 1395 و در يوم الله 12 فروردين مقارن با فرارسيدن سالروز استقلال سنگال، عين‌الله قشقاوي سفير جديد کشورمان درسنگال، استوارنامه خود را تسليم مکي سال رئيس‌جمهوري سنگال کرد. به گزارش ايسنا، سفيرجمهوري اسلامي ايران دراين ديدار با ابلاغ سلام گرم رئيس‌جمهور کشورمان و همچنين پيام تبريک سالروز استقلال سنگال به رئيس‌جمهور اين کشور، آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي بسط و توسعه همه جانبه روابط با کشور دوست و مسلمان سنگال را اعلام داشت. سفير کشورمان در اين ديدار، دعوتنامه دکتر روحاني خطاب به مکي سال براي ديدار رسمي از جمهوري اسلامي ايران را تسليم وي کرد.مکي سال با تاکيد بر اهميت جمهوري اسلامي ايران و توانمندي‌هاي موجود در آن، اراده خود و دولت سنگال را در گسترش همکاري‌ها در تمام زمينه‌ها ابراز داشت. وي ضمن درخواست حمايت ايران از برنامه‌هاي اقتصادي در کشورش اظهار اميدواري نمود تا در فرصتي مناسب از جمهوري اسلامي ايران ديدن کند.کشور مسلمان سنگال با 14 ميليون جمعيت در غرب آفريقا، عضو اتحاديه آفريقا و ديگر سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي از جمله سازمان همکاري‌هاي اسلامي و نيز رئيس دوره‌اي سازمان منطقه‌اي اکواس بوده و عضو غير دايم شوراي امنيت مي باشد که مردم آن از دوستداران جمهوري اسلامي ايران مي‌باشند.حضور موثر و فعال شرکت‌ها و سازمان‌هاي ايراني درسنگال نظير شرکت ايران خودرو (سنيران اتو)، شيرين عسل، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جامعه المصطفي و دانشگاه شهيد بهشتي که هريک داراي نمايندگي‌هايي در داکار مي باشند حاکي از اهميتي است که دولتين جمهوري اسلامي ايران و سنگال براي همکاريهاي سياسي، فرهنگي و اقتصادي في‌مابين قايل مي باشند.

وزارت‌ خارجه دستاوردهاي برجام را تثبيت کند

مديرکل خاورميانه وزارت امور خارجه در دولت اصلاحات تاکيد کرد: يکي از اولويت‌هاي دستگاه ديپلماسي بايد آن باشد تا تمامي پرونده سياست خارجي با محوريت وزارت امور خارجه باشد. متاسفانه در دولت قبل، پرونده‌هايي از سياست خارجي براي پيگيري به خارج از وزارت امور خارجه منتقل شدند که بايد تلاش شود تا اين نوع پرونده‌ها به وزارت امور خارجه بازگردند. محمدعلي سبحاني در گفت‌وگو با ايلنا، در رابطه با اولويت‌هاي وزارت امور خارجه در سال 95 گفت: در سال 95، همه تلاش دستگاه ديپلماسي بايد در اين راستا باشد که دستاوردهاي برجام را تثبيت کرده و آن را از گزندهاي موجود در عرصه سياست داخلي و صحنه بين‌المللي دور نگه دارد تا از اين طريق‏، بخش‌هاي مختلف اقتصادي کشور از ثمرات آن بهره‌مند شوند. وي با اشاره به وضعيت بحراني منطقه اظهار داشت: وزارت امور خارجه در عرصه منطقه‌اي و بين‌المللي بايد در چارچوبي عقلاني اهداف خود را مورد پيگيري قرار دهد و با خويشتنداري و صبر سعي کند فضاي منطقه‌اي را به سمت خود هدايت کند تا زمينه‌ گفت‌وگو و حل مسائل از طريق ديپلماتيک فراهم شود. سفير اسبق ايران در اردن و لبنان با بيان اينکه وزارت امور خارجه در سال 95 بايد در عرصه بين‌المللي سياست تنش‌زدايي را استمرار دهد، تصريح کرد: دستگاه ديپلماسي بايد سعي کند تا سياست موازنه منفي که مبتني بر «نه شرقي و نه غربي» است که مبتکر و طراح آن امام خميني(ره) بود را سرلوحه خويش قرار دهد تا از اين طريق نقطه تعادلي ميان شرق و غرب ايجاد شود. سبحاني ادامه داد: با ايجاد تعادل ميان شرق و غرب در عرصه سياست خارجي، دستگاه ديپلماسي ما مي‌تواند از ظرفيت‌هاي شرق و غرب به نفع منافع ملي کشور بهره‌مند شود و آنها را مورد استفاده قرار دهد.


 دولت با مصوبه کميسيون تلفيق مجلس موظف به حذف يارانه افراد پردرآمد جامعه شد
 جزئيات حذف يارانه 24 ميليون نفر 

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 95 از مشخص شدن اولويت‌هاي حذف يارانه 24 ميليون پردرآمد خبر داد و گفت: براساس مصوبه کميسيون تلفيق بودجه 95، دولت مکلف شد نسبت به حذف يارانه سه دهک بالاي درآمدي اقدام کند و منابع آن بايد صرف اشتغالزايي در کشور شود. به گزارش ايرنا، محمدرضا پورابراهيمي‌گفت: براساس قانون، يارانه بايد به افرادي تعلق گيرد که با ميزان درآمد آنها تناسب دارد اما اين موضوع در دولت گذشته و کنوني رعايت نشد.

وي اظهارداشت: منابع آزاد شده از محل حذف يارانه اين افراد، صرف اشتغال با اولويت افراد تحت پوشش کميته امداد و سازمان بهزيستي خواهد شد.

به گفته سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 95، بخش عمده حذف يارانه اين افراد با تمرکز بر درآمد آنان است؛ بر همين اساس در گروه نخست، همه تجار و صاحبان مشاغل آزاد با درآمد ساليانه حداقل 350 ميليون ريال و گروه دوم شامل نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، قضات، اعضاي هيات علمي‌دانشگاه‌ها و موسسه‌هاي آموزشي و پژوهشي و دولتي و غيردولتي، پزشکان و دندانپزشکان است.

وي درباره گروه سوم نيز اظهارداشت: همه کارکنان دولت و قواي سه گانه، شهرداري‌ها و همه موسسه‌ها عمومي ‌و عمومي‌‌غيردولتي و کارکنان نيروهاي مسلح و بازنشستگان کشوري و لشکري، حقوق‌بگيران و مستمري بگيران مشمول تأمين اجتماعي و همه دريافت کنندگان حقوق و مستمري بخش دولتي و غيردولتي که دريافتي ساليانه آنها از 350 ميليون ريال بيشتر است. وي گفت: در گروه چهارم نيز همه مديران و اعضاي هيات مديره و بازرسان شرکت‌هاي دولتي و غيردولتي و وابسته به دولت و نهادهاي عمومي‌غيردولتي، مديران و اعضاي هيات مديره و روسا و معاونان مناطق و شعب بانک‌ها و بيمه‌ها و موسسه‌هاي مالي و اعتباري، کارکنان و اشخاص حقوقي دولتي و غيردولتي که دريافتي سالانه آنها بيشتر از 350 ميليون ريال است. سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه 95 افزود: در گروه پنجم، همه ايرانيان مقيم خارج از کشور نيز از دريافت يارانه منع شدند. در گروه ششم نيز همه کساني که در سه دهک بالاي درآمدي قرار دارند و در پنج گروه اعلام شده ذکر نشدند. پورابراهيمي‌ با تاکيد بر ضرورت شفافيت اطلاعاتي در اقتصاد کشور، گفت: نمي‌توانيم کشوري باشيم که آمار و اطلاعات اقتصادي خانوارها وجود نداشته باشد. وي افزود: در همه کشورهاي توسعه يافته، ريز اطلاعات اقتصادي افراد و خانوارها وجود دارد و يکي از شرايط پيشرفت اقتصادي وجود اين آمارهاست. سخنگوي کميسون تلفيق گفت: دولت مجوزهاي لازم براي شناسايي وضعيت درآمدي، هزينه و دارايي را در اختيار دارد؛ مدل‌هاي مختلفي که مي‌تواند افراد و خانوارها را طبقه بندي کند.

پورابراهيمي‌ اظهار داشت: اطلاعات نظام بانکي در اختيار دولت‌هاست اما هيچ زمان اين اطلاعات افشا نمي‌شود و در اختيار کسي نيز قرار نمي‌گيرد.


 رييس ‌مجلس شوراي اسلامي اعلام کرد:
 پايبندي به تعهد پرهيز از طراحي موشک‌ با کاربرد هسته‌اي 

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: هيچکدام از موشک‌هاي بالستيک توليد شده از سوي ايران، براي حمل کلاهک هسته‌اي طراحي نشده‌اند، بنابراين ماجراجويي‌هاي جديد غربي‌ها هيچ مبناي حقوقي نداشته و تنها يک جنجال آفريني تبليغاتي است.

به گزارش خانه‌ملت، علي لاريجاني در ديدار نوروزي با کارکنان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اهميت مسئله اقتصاد مقاومتي گفت: در شرايط کنوني کشور نيازمند يک حرکت عميق و همه جانبه براي تحقق اقتصادي مولد و درون زا است. البته براي تحقق اين مسئله لوازم و مسائلي وجود دارد که يکي از آنها مسئله تحريم‌هاي کشورهاي غربي عليه جمهوري اسلامي بود. رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در زمان اعمال تحريم‌ها، مسائل و مشکلاتي به ويژه بالا رفتن هزينه توليد و بروز برخي مشکلات ديگر در حوزه توليد ايجاد شد. حال در مذاکرات هسته‌اي هدف اصلي اين بود که تحريم‌ها برداشته شده، اين مسئله سنگي بود که غربي‌ها بر سر راه ملت ايران انداختند و خوشبختانه در سال گذشته همه همت کردند تا اين سنگ برداشته شد. وي تصريح کرد: در اين رابطه بايد دقت کرد همان کشورهايي که در مسير جمهوري اسلامي ايران سنگ انداخته بودند، ممکن است از راه ديگري وارد شده و بار ديگر اقدام به سنگ اندازي و اعمال تحريم‌هاي جديد از طرق ديگر کنند، از اين رو بايد اين اقدامات و موضوعات کاملا رصد شود. همچنين اينکه رهبر معظم انقلاب تاکيد کردند که کشورهاي ديگر بايد به تعهدات خود عمل کنند، مسئله به قاعده و بسيار سنجيده است.

لاريجاني ادامه داد: ما مي توانيم آمريکايي‌ها را از در بيرون کنيم، اما آنها به دنبال وارد شدن از پنجره هستند تا از راه‌هاي ديگري تحريم‌ها را عليه ملت ايران اعمال کنند که اين مسئله نشان دهنده لزوم اهميت هوشياري، رصد و مراقبت از اقدامات آنها است. رئيس قوه مقننه کشورمان گفت: در شرايط کنوني همدل و يکصدا بودن در داخل کشور در مقابل دشمنان امر مهمي است و اين بدان معناست که به جاي آنکه افراد به جان يکديگر بيفتند بايد در مقابل اجانب همصدا باشند، از اين رو اين ايستادگي و يکصدا بودن موجب شد که غربي‌ها در مذاکرات هسته‌اي عقب نشيني کنند. در شرايط کنوني نيز غربي‌ها مدام به دنبال ايجاد ماجراهاي جديدي هستند که قطعاً ما براي مقابله با اين اقدامات به همدلي، ايستادگي و استقامت نياز داريم. وي در واکنش به اظهارات و ادعاهاي کشورهاي غربي درخصوص مسئله موشکي کشورمان افزود: غربي‌ها در چند روز اخير ادعاهايي را مطرح و اعلام کرده اند که آزمايشات موشکي ايران بايد در شوراي امنيت مطرح و بررسي شود که اين نشان دهنده آن است که در اين اقدامات سوءنيت وجود دارد، زيرا همان زماني که بحث برچيده شدن قطع نامه‌هاي ظالمانه مطرح بود، اين موضوع از سوي کشورهاي غربي به ميان آمد که بحث موشک‌هاي بالستيک ايران نيز بايد شامل تحريم باشد. آنها اصرار داشتند که اين موضوع در قطع نامه جديد گنجانده شود که موشک‌هايي که قابليت حمل سلاح هسته‌اي را دارند، بايد شامل تحريم‌ها شوند، اما جمهوري اسلامي زير بار اين خواسته نرفت.

لاريجاني ادامه داد: پس از مخالف ايران اين موضوع مقرر شد که ايران از طراحي موشک‌هايي با کاربرد هسته‌اي پرهيز کند و جمهوري اسلامي به اين مسئله پايبند است، وقتي گفتيم که سلاح مخرب هسته‌اي را نمي سازيم، حال اين موضوع يا ساخت بمب بوده يا ساخت کلاهک موشک است، همان موقع اين دقت نظر بود که اگر غربي‌ها بگويند که موشک‌هاي داراي قابليت حمل سلاح هسته‌اي، ممکن است اين مسئله را معطوف به موشک‌هاي بالستيک ايران کنند. بنابراين موضوع طراحي موشک‌هايي با کاربرد هسته‌اي مقرر شد. رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: ادعاها و مسئله سازي جديد غربي‌ها نشان دهنده آن است که آنها يا تازه از خواب بيدار شده يا به دنبال بهانه گيري جديد هستند، زيرا هيچکدام از موشک‌هاي بالستيک توليد شده از سوي ايران، براي حمل کلاهک هسته‌اي طراحي نشده‌اند، بنابراين ماجراجويي‌هاي جديد غربي‌ها هيچ مبناي حقوقي نداشته و تنها يک جنجال آفريني تبليغاتي است. وي ادامه داد: در شرايط کنوني با توجه به اينکه غربي‌ها به دنبال ماجراجويي در رابطه با ايران هستند، بايد حواس‌ها را بسيار جمع کرد و دقت نظر بيشتري داشته باشيم تا دشمنان نتوانند از پنجره وارد شوند. از طرف ديگر اين موضوع بسيار داراي اهميت است که در داخل کشور سازوکارهاي مهمي را فراهم کرد تا مردم علاقه مند به کارآفريني شوند، زيرا قطعاً توسعه و توجه به توليد داخل موجب مي شود که فشارهاي خارجي تاثيري بر ما نگذارند، اما اگر به توليد داخل توجه کافي نشود، اقتصاد کشور از اين فشارها تاثير مي گيرد که اين موضوع همواره از سوي رهبر معظم انقلاب مورد تاکيد و توجه بوده است. وي با تبريک به مناسبت فرا رسيدن سال جديد گفت: سال گذشته براي کشور و مجلس سالي سخت و پرفراز و نشيب بود و قطعاً نمي توان اين دوران را ناديده گرفت، زيرا شرايط اقتصادي کشور هم به لحاظ تحريم‌ها و همچنين به خاطر برخي مشکلات دروني کشور، وضعيت منطقي نداشت. رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه در شرايط کنوني موتور محرک عزت آفريني کشور، مسئله اقتصادي است، گفت: اگر ما اين حوزه را اولويت اول کشور مي دانيم بايد ملزومات آن را رعايت کرده و نبايد مسائل ديگر را آنطور بزرگ کنيم که در اين موضوع مهم سايه بيندازد. يعني اينکه همه مسئولان چه در دولت، مجلس، قوه قضائيه و چه در بين رسانه‌هاي و افکار عمومي بدانند که عزت و سعادت کشور وقتي تامين مي شود که فرمايش رهبر معظم انقلاب درخصوص اهميت اقتصاد محقق شود.


 محمدرضا خباز:
 عده‌اي مي‌خواستند با کينه جناحي، ايران را به آتش بکشند 

استاندار سمنان با اشاره به اينکه «امسال شاهد رونق اقتصادي در کشور خواهيم بود»، گفت: رهبر معظم انقلاب معتقدند که امسال، سال رونق اقتصادي است و به همين دليل سال 95 را «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» نام‌گذاري کردند. محمدرضا خباز در گفت‌وگو با آنا، درباره شعار سال 94 مبني بر «همدلي و همزباني دولت و ملت» اظهار کرد: شعار سال گذشته همانند شعارهاي ديگري که رهبر انقلاب انتخاب کرده‌اند بسيار موثر و مهم بود. به عقيده من، رهبر معظم انقلاب پيش‌بيني کرده بودند که سال 94 از نظر اقتصادي يکي از سخت‌ترين سال‌ها بعد از انقلاب اسلامي خواهد بود. وي اضافه کرد: علاوه بر اقتصاد اقدامات ديگري مانند حرکات سياسي توسط دولت تدبير و اميد صورت مي‌گرفت چراکه 6 قطعنامه ظالمانه شوراي امنيت عليه ايران بايد لغو مي‌شد.

عضو شوراي مرکزي حزب اعتماد ملي وضع اقتصادي و سياسي سال 94 را نامناسب ارزيابي کرد و گفت: عبور از شرايط اقتصادي و سياسي که در سال گذشته وجود داشت تنها با «همدلي و همزباني دولت و ملت» ميسر بود. بنابراين اکثريت قريب به اتفاق مردم و مسئولان شعار مقام معظم رهبري را شعاري حيات‌بخش و مفيد مي‌دانستند و به جز عده‎اي محدود، به آن شعار عمل کردند. خباز در ادامه به افراد محدودي که طبق شعار همدلي و همزباني دولت و ملت رفتار نکردند، اشاره کرد و افزود: اين عده‌ محدود همان 6 درصدي هستند که با اصل برجام مخالف بودند. بنابراين آن 6 درصد با اقدامات و رويکردهاي خودشان به دنبال مانع‌تراشي و چوب لاي چرخ دولت گذاشتن، افتادند. به گفته وي، اين درصد اندک به انحاي مختلف سعي کردند تا دولت تدبير و اميد در برنامه‌ها و سياست‎ها موفق نشود. اين فعال سياسي اصلاح‌طلب با بيان اينکه افرادي درصدد بودند تا قيصريه ايران بزرگ را با يک دستمال کينه جناحي که از دوران انتخابات به دل داشتند،به آتش بکشند، تاکيد کرد: متاسفانه اين افراد قصد داشتند تا کارايي دولت را زير سوال ببرند. در حالي‌که حجت‌الاسلام حسن روحاني در وضع بسيار سختي دولت را با تورم 44 درصدي، رشد منفي اقتصادي و ديگر اوضاع نامناسب سياسي و اقتصادي تحويل گرفته بود.

او در ادامه افزود: خوشبختانه دولت تدبير و اميد توانست تورم و وضع نامطلوب اقتصادي را سرو سامان ببخشد. از همه مهمتر دولت روحاني در صحنه‌هاي بين‎المللي نيز موفق عمل کرده است، اما اين عده به جاي کمک چوب لاي چرخ دولت روحاني گذاشتند تا بلکه به اهداف غيراخلاقي و غيرمنطقي خودشان دست پيدا کنند. استاندار سمنان ستون فقرات نظام را مردم دانست و در اين باره تصريح کرد: به اعتقاد من، در سال گذشته ملت ايران به خوبي با دولت روحاني همزبان و همدل شدند. مردم در راهپيمايي 22 بهمن ماه پرشور حاضر شدند و از همه مهمتر با حضور خودشان در انتخابات هفتم اسفندماه سنگ تمام گذاشتند. تمام اين موارد و نکات نشان‌دهنده اين است که ملت ايران راه خودشان را از آن 6 درصد سياسيون عنود و ستيزه‌کار جدا کردند.

به گفته او، مردم ايران اجازه ندادند تا شعار حکيمانه رهبر معظم انقلاب مبني بر «همدلي و همزباني دولت و ملت» بر زمين گذاشته شود.

نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين که چرا برخي از افراد معتقدند که اگر اقتصاد مقاومتي در دولت تدبير و اميد به خوبي اجرايي مي‌شد، طبيعتا سال 95 به اقتصاد مقاومتي نام‌گذاري نمي‌شد، اظهار کرد: ر گذشته مقام معظم رهبري سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي را اعلام و ابلاغ کرده بودند اما چنين شعاري اولين‌بار است که انتخاب مي‌شود. افرادي که چنين اعتقادي را نسبت به دولت روحاني دارند يا خودشان را به خواب زده‌اند يا نسبت به اين مسئله آگاهي ندارند يا اينکه خودشان را به تجاهل زده‌اند. وي در اين باره بيان کرد: رهبر معظم انقلاب معتقد هستند که امسال، سال رونق اقتصادي است و به همين دليل سال 95 را «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» نام‌گذاري کردند.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب به نظرات و تحقيقات مجامع بين‌المللي در خصوص وضع اقتصادي ايران در سال 95 اشاره کرد و افزود: مراکز علمي و تحقيقاتي بين‌المللي همچنين نشريه اکونوميست اعلام کرده‌اند که ايران در سال 95 رشد اقتصادي بالاي 5 درصد را تجربه خواهد کرد. بنابراين رهبر انقلاب نيز با نام‌گذاري چنين شعاري خواستند يادآوري کنند تا از اقتصاد مقاومتي که امر بسياري مهمي است غافل نشويم.


 شناسايي و حذف قوانين مزاحم اقتصاد مقاومتي  

معاون حقوقي رياست جمهوري گفت: تيم اقتصاد مقاومتي معاونت حقوقي اين نهاد در تلاش جدي براي شناسايي و حذف قوانين مزاحم است. به گزارش ايرنا از معاونت حقوقي رييس جمهوري، الهام امين زاده در ديدار نوروزي با کارکنان معاونت حقوقي رياست جمهوري افزود: در تلاش هستيم در تيم اقتصاد مقاومتي، قوانين مزاحم را در بخش‌هاي بورس، گردشگري، بيمه و بانک شناسايي و حذف کنيم. وي با اشاره به نامگذاري سال 1395 از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي به «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» و دستور رئيس‌جمهوري مبني بر ارائه گزارش کتبي اقدامات دستگاه‌ها در اين زمينه، گفت: معاونت حقوقي رئيس‌جمهوري بسيار سريع تر از ساير دستگاه‌ها به «تيم اقتصاد مقاومتي» مجهز شده است. معاون حقوقي رئيس‌جمهوري تاکيد کرد که مديريت جهادي براي اجراي قوانين در کشور ضروري است. وي با بيان اينکه معاونت حقوقي رياست جمهوري توسعه دهنده حقوق در کشور است، اظهار کرد: درباره نظام حقوقي کشور بسيار حساس هستيم چرا که با ارتقاي مباحث حقوقي، فرهنگ و اجتماع و همه بخش‌ها سالم خواهد شد. امين زاده کاهش آمار مغايرت مصوبات دولت با قوانين کشور از 14 به کمتر از 2 درصد را از مهم ترين دستاوردهاي معاونت حقوقي رياست‌جمهوري در سال گذشته برشمرد و تاکيد کرد: دولت تدبير و اميد از مواضع و موازين حقوقي تبعيت و تمکين دارد. معاون حقوقي رئيس‌جمهوري با اشاره به اهميت عدم تضييع حقوق شهروندي مردم گفت: صرف آگاهي از حقوق کافي نيست بلکه مردم بايد بدانند درصورت تضييع حقوقشان به کدام مرجع مراجعه کنند و دستگاه‌ها نيز موظفند با آگاهي از وظايفشان در صورت نقض حقوق شهروندي فعالانه حرکت کنند. امين زاده، نبود نظام پايش و ارزيابي قوانين کشور، موازي کاري و عدم انسجام به ويژه در بخش تنقيح، عدم ماندگاري و فرار سرمايه سرمايه انساني و حقوقي، عدم آشنايي مردم با حقوق و تکاليف خود در دستگاه‌هاي اجرايي و دولتي و همچنين مالکيت عمومي را از مهم ترين چالش‌هاي معاونت حقوقي رياست جمهوري برشمرد. اين مقام مسئول در رياست‌جمهوري درباره برخي اموال عمومي دولت که بايد براي رفاه و گردشگري مردم آزاد شود، گفت: نياز به کار ضربتي داريم و دولت يازدهم هم خواستار اين است که اين اموال که در برخي موارد به ناروا تصرف شده است، آزاد شود. امين زاده، حاکميت قانون، مبارزه با فساد، ارتقاي فرهنگ حقوقي کشور، بهبود منابع انساني واحدهاي اجرايي، تخصص گرايي در استفاده از مشاوران حقوقي را از اهم برنامه‌هاي معاونت حقوقي رياست جمهوري در سال جديد برشمرد. وي، توسعه و ارتقاي حقوق شهروندي، تحکيم جايگاه کارشناسان حقوقي در فرآيندها به ويژه تصميم‌گيري‌ها و تصميم‌سازي‌هاي مديريتي مقامات و استانداران، شفافيت قوانين، مالکيت عمومي و مشروع اشخاص، کاهش دعاوي و تعامل حقوقي مناسب مردم با دستگاه‌هاي اجرايي و دستگاه‌هاي اجرايي و دولتي با يکديگر را از ديگر برنامه‌ها عنوان کرد.


 زنجير تحريم‌ها از پاي اقتصاد ملي برداشته شد 

‌سخنگوي دولت با اشاره به برداشته شدن تحريم‌ها اظهار کرد: با اقدام بزرگي که توسط فرزندان اين کشور انجام شد، امسال با سال گذشته متفاوت است و زنجير تحريم‌ها از پاي اقتصاد ملي برداشته شد. بايد از اين فرصت، نهايت استفاده را ببريم و پيش‌بيني ما در سال‌جاري، بين پنج تا شش درصد رشد سرمايه‌گذاري است. به گزارش ايرنا، محمدباقر نوبخت در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان گيلان بيان داشت: دولت با وجود محدوديت‌هاي مالي، تکاليف خود را در سال گذشته انجام داد؛ حقوق کارکنان دولت و 410 هزار ميليارد ريال يارانه‌هاي نقدي خانوارها نيز پرداخت شد. وي ادامه داد: در سال گذشته (1394) با وجود مشکلات، دولت نه تنها پرداخت‌هاي خود را انجام داد بلکه بار برخي سازمان‌هاي ديگر را نيز به دوش کشيد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل از سوي مقام معظم رهبري گفت: اقدام سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در سال 95 و آينده، فعال کردن طرح‌هاي توليدي است. وي خاطرنشان کرد: بيش‌از 670 هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري توسط بخش غيردولتي انجام شده و بايد از فضاي پسابرجام نهايت استفاده را ببريم. وي با تقسيم بندي طرح‌هاي توليدي کشور، آنها را شامل طرح‌هايي که فعال هستند اما نه با همه ظرفيت، طرح‌هايي که آماده هستند اما فعال نيستند و طرح‌هايي با پيشرفت فيزيکي 80 درصد ذکر و اضافه کرد: بايد براي فعال کردن اين طرح‌ها از منابع مختلف همچون سرمايه در گردش، صندوق توسعه ملي، هدفمندي يارانه‌ها، بانک‌ها و فاينانس استفاده کرد. رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي دستيابي به رشد پنج درصدي اقتصادي را از اهداف تعيين شده براي امسال عنوان و بيان کرد: سال 95 پيش‌بيني و مقرر شده که 590 هزار ميليارد ريال در طرح‌هاي تملک دارايي سرمايه‌اي و عمراني هزينه شود. وي اضافه کرد: الزام داريم که از منابع صندوق توسعه ملي به صورت ارزي سرمايه‌گذاري کنيم، 10 درصد براي صنعت و 10 درصد براي کشاورزي، ريالي است که در حد 30 هزار ميليارد ريال است و از سوي اين صندوق، هزينه و سرمايه‌گذاري مي‌شود.

نوبخت به کاهش درآمد ارزي دولت و کاهش قيمت نفت از سه سال گذشته اشاره و اضافه کرد: با توجه به اجازه نداشتن صادرات بيش از يک ميليون بشکه و کاهش قيمت نفت به زير 30 دلار، درآمد امروز کشور در مقايسه با 119 ميليارد دلار در سه سال گذشته، به 19 ميليارد دلار کاهش يافته است. وي افزود: از آنجايي که ماليات‌ها هم به درآمد نفتي وابسته است، وقتي که در اين بخش مشکل داشتيم واحدهاي توليدي نتوانستند ماليات پرداخت کنند. وي يادآور شد: نقدينگي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي يک توان بالقوه خواهد بود ولي در حال حاضر اين سرمايه‌گذاري صورت نمي‌گيرد حال اينکه اگر مي‌خواهيم تحولي در کشور رخ دهد، بايد از سوي بخش غيردولتي داخلي و خارجي انجام شود.


 اخبار کوتاه 

‌گرايش مجلس دهم به اعتدال

معاون پارلماني رئيس‌جمهور گفت:‌ بسيار اميدوار هستم مجلس دهم فصل جديدي از همکاري بهتر با ساير قوا باز کند و با همراهي دولت و مجلس شاهد رفع مشکلات مردم و خدمات بيشتر به کشورمان باشيم. مجيد انصاري در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به ترکيب مجلس دهم عنوان کرد: خوشبختانه انتخابات 7 اسفند به لحاظ ميزان مشارکت مردم انتخابات پرشور و حماسي بود به گونه‌اي که ترکيب منتخبان مردم هم گرايش عمده‌شان به سمت اعتدال و همکاري کلي با برنامه‌ها و سياست‌هاي دولت است. وي افزود: گرچه هنوز مرحله دوم انتخابات باقي مانده است و تکليف نزديک به هفتاد کرسي مجلس بايد تعيين شود اما تا اينجاي کار مجلسي توانا و مجلسي با نگاه اعتدال تشکيل شده است و از اصلاح‌طلبان ، حاميان دولت و اصولگرايان مستقل افرادي به مجلس راه پيدا کردند که نشان مي‌دهد نگاه انتخاب مردم به سمت عناصر معتدل و توانا است. معاون پارلماني رئيس‌جمهور خاطرنشان کرد: بسيار اميدوار هستم مجلس دهم فصل جديدي از همکاري بهتر با ساير قوا باز کند و با همراهي دولت و مجلس شاهد رفع مشکلات مردم و خدمات بيش‌تر به کشورمان باشيم.

همراهي با دولت براي خدمت بيشتر

دستيار ويژه رئيس جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني اظهار کرد: در صورتي که مجلس با دولت همراه باشد و با فراخواندن‌هاي بي مورد وزيران، حرکت پرشتاب دولت در جهت خدمت به مردم را کند نکند، شاهد تحقق شعار خدمت بيشتر به مردم و تامين امنيت ملي خواهيم بود. حجت‌الاسلام علي يونسي در گفت‌و‌گو با جماران، با ابراز خرسندي از اينکه با وجود هم مرز بودن ايران با کشورهاي درگير تروريسم، هيچ مشکل امنيتي در کشور ما وجود ندارد، افزود: همکاري بيشتر دولت و مجلس يکي از فاکتورهاي تامين امنيت بيشتر است و اين موضوع کمک مي کند که مشکل امنيتي در کشور بوجود نيايد. وي با تاکيد بر لزوم تامين امنيت توسط وزير کشور، گفت: وزير کشور بايد امنيتي باشد. مهمترين وظيفه وزير کشور تامين امنيت در ايران است.وزير اطلاعات دولت اصلاحات درمورد تاثيرگذاري مجلس آينده در امنيت کشور نيز تصريح کرد: هم اکنون ما مشکل مهم امنيتي در کشور نداريم. مجلس همين که با دولت و شعار امنيت ملي همراه باشد، مشکل امنيتي ايجاد نمي شود و يکي از فاکتورهاي تامين امنيت تامين شده است. يونسي در مورد قوانين در حوزه امنيت کشور و اينکه اين قوانين تا چه اندازه به تامين امنيت بيشتر کشور کمک کرده است، خاطر نشان کرد: به حمدالله درحال حاضر مشکل امنيتي در کشور نداريم و لذا اين موضوع نشان مي دهد قوانين فعلي پاسخگوي تامين امنيت بوده است و نيازي به تصويب قانون در مجلس در اين حوزه نيست.

اوباما بايد بداند ايران کوبا نيست

مشاور فرهنگي رييس‌‌جمهوري گفت: اوباما بايد بداند ايران کوبا نيست، فيدل و رائولي هم در کار نيست، ايران شوروي نيست، گورباچف و يلتسيني هم در کار نيست. به گزارش ايرنا، حسام الدين آشنا در يادداشتي کوتاه در صفحه شخصي خود در فيسبوک نوشت: آقاي اوباما مي تواند قبل از نوامبر آخرين بقاياي جنگ سرد را نه فقط در کوبا که در خاورميانه نيز پايان دهد. وي گفت: ايران چنان قدرتمند است که تمام انتخابات روساي جمهوري آمريکا از کارتر تاکنون به گونه‌اي تحت تاثير ايران بوده است. ايران از لانه تا طبس کار دست کارتر داد و از تهديدهاي بوش تا تحريم‌هاي اوباما را پشت سرگذاشت. مشاور فرهنگي رييس‌جمهوري افزود: اگر استراتژي جنگ سرد- از هراس افکني تا هزينه تراشي در رقابتهاي نظامي- براي فروپاشي شوروي موفق بود، اما ايران در سايه رهبري حکيمانه خود اجازه نخواهد داد «محاسبات در ذهن مسوولان عوض شود و فکر و اراده مسوولان در مشت دشمن قرار گيرد».

بازشماري آرا نتيجه را تغيير نداد

دبير ستاد انتخابات کشور گفت: 5 حوزه انتخابيه ماکو، کهنوج، بويراحمد، دهلران و پاکدشت در انتظار تأييد انتخابات توسط شوراي نگهبان هستند. علي پورعلي‌مطلق در گفتگو با فارس، با بيان اينکه تا پايان اسفند ماه سال 94 شوراي نگهبان برگزاري انتخابات در 202 حوزه انتخابيه را مورد تأييد قرار داد، اظهار داشت: تأييد انتخابات در 5 حوزه انتخابيه ديگر از جمله ماکو، کهنوج، بويراحمد، دهلران و پاکدشت باقي مانده که شوراي نگهبان در حال بررسي اين حوزه‌ها است. وي با بيان اينکه وقت کافي براي بررسي اين حوزه‌هاي انتخابيه وجود دارد و شوراي نگهبان اعلام کرده است بعد از تعطيلات عيد نتيجه نهايي اين حوزه‌ها را اعلام خواهد کرد، افزود: تعدادي بازرس به اين حوزه‌هاي انتخابيه از سوي شوراي نگهبان اعزام شدند. همچنين آراء در برخي از شعب بازشماري شده است. دبير ستاد انتخابات کشور در پاسخ به اين که با توجه به بازشماري برخي صندوق‌ها آيا در نتيجه نهايي منتخبان تغييري ايجاد شده است يا خير، گفت: تا الان و با توجه به بازشماري‌هايي که صورت گرفته تغييري در نتايج حاصل نشده است. البته بازشماري‌هاي برخي از شعب‌هاي ديگر نيز قرار است بعد از تعطيلات عيد انجام شود. پورعلي‌مطلق درباره برخي حواشي پيش آمده نسبت به نتيجه نهايي منتخب نفر سوم حوزه انتخابيه اصفهان اظهار داشت: شوراي نگهبان در نامه‌اي که به وزارت کشور ارسال کرده اعلام داشته که انتخابات براي نفرات اول، دوم، چهارم، پنجم تأييد و انتخابات نفر سوم به مرحله دوم کشيده شده است. وي ادامه داد: در اين رابطه يک تفاوتي در تفسير آن وجود دارد و شايد اينگونه اتفاقات و مسائل در گذشته کمتر و بي‌سابقه بوده لذا به خاطر تعطيلاتي که داشتيم نتوانستيم ارتباطات لازم را برقرار کنيم و در حال پيگيري اين موضوع هستيم. دبير ستاد انتخابات کشور در پاسخ به اين که اکنون درباره انتخابات حوزه انتخابيه اصفهان چه جواب قطعي را مي‌توانيم به مردم اعلام کنيم، تأکيد کرد: وزارت کشور الان بايد اين مسئله را از شوراي نگهبان سوال کند، وزارت کشور در حال پيگيري است تا به اين بحث‌ها پاسخ دهد البته آن خانم هم مي‌تواند خودش طبق قانون پيگيري کند.


 کوتاه از بهارستان 

افزايش 25 هزار ميلياردي بودجه

عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه از افزايش 25 هزار ميليارد توماني درآمدهاي بودجه سال 95 در کميسيون تلفيق خبر داد. سيدسعيد زمانيان در گفت‌وگو با تسنيم، از افزايش سقف بودجه خبر داد و گفت: اعضاي کميسيون تلفيق پس از بررسي بند و تبصره‌هاي لايحه پيشنهادي دولت درباره بودجه 95 سقف درآمدهاي بودجه سال‌جاري را 25 هزار ميليارد تومان افزايش داد. وي درباره منابع افزايش اين درآمدها تصريح کرد: محل تامين اين درآمد مختلف است و مصوب شده تا دولت از منابع مختلف اين افزايش درآمدها را داشته باشد، البته 50درصد اين رقم 25 هزار ميليارد توماني مربوط به شفافيتي بود‌ که در لايحه دولت لحاظ نشده بود. به گزارش تسنيم، سقف بودجه پيشنهادي دولت در لايحه بودجه سال‌جاري 267هزار ميليارد تومان بود که کميسيون تلفيق 25 هزار ميليارد تومان به آن اضافه کرد.

عربستان از ايران عذرخواهي کند

نايب رييس کميسيون قضايي و حقوقي مجلس گفت:دولت عربستان در صورت محکوميت متهمان پرونده فرودگاه جده علاوه بر مجازات بر طبق قوانين اسلامي، بايد به دليل توهين به زوار کشوري ديگر، عذرخواهي کند. سيد حميدرضا طباطبايي نائيني در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص علت تاخير در صدور حکم متهمان تعرض به دو نوجوان ايراني در عربستان سعودي، اظهار داشت: به لحاظ حقوقي جرايم داخلي هر کشوري بايد در همان کشور مورد رسيدگي قرار بگيرد. نايب رئيس کميسيون قضائي و حقوقي گفت: اين‌ موضوع بنابر اصل سرزميني بودن قوانين اجرا مي‌شود، در صورتي اصل سرزميني بودن قوانين استثنا مي‌خورد که دو کشور قراردادهايي را در زمينه استرداد مجرمين منعقد سازند و در آن صورت اتباع کشوري اگر در محلي ديگر جرمي‌را مرتکب شود، به کشور متبوع خود مسترد گردد.

خطر جنون اتمي‌ترامپ

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: سخنان دونالد ترامپ مبني بر حق استفاده آمريکا از بمب اتمي‌جامعه جهاني و اوباما را شوکه کرده است. احمدشوهاني در گفت و گو با خانه ملت گفت: به نظر مي‌رسد که ترامپ به شکلي جنون‌آميز به دنبال ايجاد جنگ‌هاي بزرگ است. اگرچه بايد منتظر نتيجه نهايي انتخابات الکترال 2016 ماند اما مساله اساسي اينجاست که جمهوري‌خواهان عمدتا آغازگر جنگ‌هاي فرامرزي ايالات متحده بودند. بيشتر جنگ‌هاي خاورميانه در زمان حکمراني جمهوري‌خواهان در کاخ سفيد آغاز شده است،هرچند دموکرات‌ها نيز رويکرد جنگ‌طلبي دارند. اين نماينده مجلس نهم گفت: در صورت پيروزي ترامپ، واقعيات جامعه جهاني وي را وادار به عقب‌نشيني خواهد کرد. مي‌توان گفت که اظهارات ترامپ بيشتر جنبه تبليغاتي در کارزار انتخاباتي الکترال دارد. وي گفت: استفاده آمريکا از بمب اتمي‌موجب اپيدمي‌جنگ با سلاح‌هاي اتمي‌در جهان خواهد شد.

برجام، براي رشد و شکوفايي کشور

نماينده مجلس نهم با بيان اينکه نبايد از فرصت‌هايي که به واسطه برجام پديد آمده است بگذريم؛ گفت: برجام براي ما افق‌هايي را روشن کرده که مي‌توان از آن‌ها در جهت رشد و شکوفايي در تمامي‌عرصه‌هاي کشور استفاده کرد. به گزارش خانه ملت؛ بهروز نعمتي، انتخابات 7 اسفند را مهمترين رخداد سال 94 برشمرد و گفت: انتخابات شکوهمند و حضور پر‌شور مردم در پاي صندوق‌هاي رأي مهم‌ترين اتفاق سال 94 است. وي ادامه داد: اين انتخابات نشان داد که مردم مانند گذشته پشت مسوولين و نظام خود هستند و به حرف بي‌اساس عده‌اي که نمي‌خواهند کشور ثبات داشته باشد، توجهي نمي‌کنند. نعمتي تاکيد کرد: سال 95، سالي است که بايد به سمت اجرايي شدن برجام حرکت کنيم.

تمام توان براي مقابله با قاچاق کالا

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: قواي سه‌گانه بايد تمام توان خود را براي مقابله با قاچاق کالا به کار گيرند و نبايد هيچ دستگاه و نهادي در اين ارتباط مستثني باشد. حسين‌علي حاجي دليگاني در گفت‌وگو با فارس، با تاکيد بر اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در کشور گفت: دولت و قواي مقننه و قضاييه بايد تمام توان خود را براي مقابله با قاچاق کالا به کار گيرند و هيچ نهاد يا دستگاهي نبايد از اين مسئله مستثني باشد. وي ادامه داد: قاچاق کالا، خروج ارز از کشور را به دنبال دارد و واردات کالا به کشور و بيکاري از ديگر ثمرات سوء قاچاق کالا به کشور است. عضو کميسيون برنامه، بودجه محاسبات مجلس اظهارداشت: منابع سرگردان زيادي در داخل کشور داريم، دولت بايد اعتماد مردم را جلب کند تا اين سرمايه‌ها در بخش توليد و خدمات به کار گرفته شود و اطمينان لازم براي سرمايه‌گذاري توسط مردم بايد ايجاد شود تا اين منابع سرگردان در جهت توسعه کشور به کار گرفته شود.

مشکل مجلس، جدي نگرفتن نظارت

نماينده مردم بروجن گفت: کاري که در مجلس فعلي انجام نشد نظارت بود، اگر نظارت درست بود وضع فساد اينگونه نمي‌شد. اميرعباس سلطاني در گفت‌وگو با آنا، درباره انتظارات از مجلس دهم اظهار کرد: اگر نظارت در مجلس نهم جدي گرفته مي‌شد، خيلي از لابي‌ها و پارتي‌بازي‌هايي که در کشور صورت گرفت، انجام نمي‌شد. نظارت رکن اساسي است که مجلس دهم بايد به آن اهميت دهد. عضو کميسيون انرژي درباره رفتار مجلس دهم در حوزه سياست داخلي تصريح کرد: مجلس دهم اگر نخواهد در قضايا نقش بي‌طرفانه داشته باشد دچار مشکل مي‌شود؛ چراکه مردم از تندروي و غرض‌ورزي‌هاي سياسي خسته شده‌اند. مردم ميانه‌روي را دوست دارند. هر کسي در مسير افراط باشد بايد بداند که مردم ديگر آمادگي اين بحث‌ها را ندارند و از اين نمايندگان فاصله مي‌گيرند.