نسخه شماره 4004 - 1394/01/15 -

رييس انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي خبر داد:
هشدار چاقي در کشور


پنج بيماري مرتبط با اختلال در لثه


روش‌هاي محافظت از قلب در برابر استرس و افسردگي


? علامت کمبود آب بدن چيست؟


آشنايي با ويتامين ضد آب مرواريد


خبر


توصيه


 رييس انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي خبر داد:
 هشدار چاقي در کشور 

رييس انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي کشور ضمن هشدار نسبت به افزايش روند چاقي در دنيا و همچنين ايران، گفت: برنامه «مراقبت از غذا و تغذيه» را در راستاي برنامه‌هاي مبارزه با بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت در سال 95 در کشور اجرايي خواهيم کرد.

دکتر هدايت حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آخرين مطالعات بين‌المللي انجام شده روي حدود 20 ميليون نفر جمعيت 186 کشور جهان، چاقي را يکي از مهم‌ترين مشکلات سلامتي بشر در قرن حاضر عنوان کرد.

وي ضمن بيان اينکه وزن ساکنين جهان در 40 سال اخير رو به افزايش بوده، اظهار کرد: در حال حاضر تخمين زده مي‌شود حدود 650 ميليون نفر در دنيا دچار مشکل چاقي هستند که از اين تعداد 266 ميليون نفر آن را مردان و 375 ميليون نفر را زنان تشکيل مي‌دهند.

وي افزود: بررسي‌ها نشان داده ميزان شيوع چاقي در زنان بيشتر از مردان است؛ به طوري که در حال حاضر 8/10 درصد مردان و 9/14 درصد زنان در دنيا مبتلا به چاقي هستند. اين در حالي است که 3/2 درصد مردان و پنج درصد از زنان دچار چاقي شديد هستند. حسيني، همچنين پيش‌بيني کرد که در صورت ادامه اين روند، ميزان چاقي دنيا در 10 سال آينده، 18 درصد در مردان و 21 درصد در زنان خواهد رسيد. وي، با بيان اينکه چاقي زمينه‌ساز ايجاد بسياري از بيماري‌هاي غيرواگير است، اين پديده را براي نظام سلامت جهاني در کشورهاي مختلف هزينه‌ساز خواند.

رييس انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي کشور، توجه به ميزان غذا و کالري دريافتي از طريق مواد غذايي و فعاليت بدني کافي روزانه را دو توصيه مهم براي جلوگيري از افزايش وزن و چاقي برشمرد و تصريح کرد: در طي اين 40 سال اخير، کمبود وزن در مردان از 8/13 درصد به 8/8 درصد و در زنان ميزان کمبود وزن از 6/14 درصد به 7/9 درصد تقليل پيدا کرده است. اين مطلب بيانگر آن است که افزايش وزن و چاقي در دنياي امروز مشکلات سلامتي بيشتري را نسبت به کمبود وزن براي سلامت جوامع بشري در بردارد. وي درباره وضعيت چاقي در کشور نيز گفت: ايران در چاقي کم و بيش از همين الگوي جهاني پيروي مي‌کند، به همين دليل وهمچنين براي تعيين دقيق ميزان اضافه وزن، چاقي و چاقي شديد در کشور، انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي کشور در چهار محور، برنامه مراقبت از غذا و تغذيه را در راستاي برنامه‌هاي مبارزه با بيماري‌هاي غير واگير وزارت بهداشت در سال 95 در کشور به اجرا در خواهد آورد تا بر اساس تعيين وضع موجود امکان مداخلات بهداشتي دقيق و بر اساس شواهد فراهم شود.


 پنج بيماري مرتبط با اختلال در لثه  

تحقيقات نشان داده است که درمان بيماري لثه با بسياري از بيماري‌هاي ديگر مثل آلزايمر و سکته مغزي ارتباط مستقيم دارد. به گزارش مهر، درمان التهاب و عفونت لثه به کنترل ديگر بيماري‌هاي التهابي مزمن در بدن نيز کمک مي‌کند. در يافته جديد محققان 5 بيماري مرتبط با اختلال در لثه يا بيماري پريودنتال بيشتر معرفي شده است:

آلزايمر: مطالعات مختلف نشان داده‌اند که بيماري پيشرفته لثه با افزايش شدت زوال عقل و کاهش سريع‌تر توانايي‌هاي شناختي ارتباط مستقيم دارد. کساني که مبتلا به پريودنتيت هستند، 6 برابر سريع‌تر از ديگران به آلزايمر مبتلا مي‌شوند. گرچه مطالعات بيشتري براي تعيين رابطه مستقيم پريودنتيت با زوال شناختي مورد نياز است اما محققان معتقدند که بهبود بيماري لثه مي‌تواند درمان بيماري آلزايمر نيز محسوب شود. سکته مغزي: مطالعات اخير نشان دهنده وجود رابطه‌ بين بيماري پريودنتال و سکته مغزي است. در مطالعه‌‌اي که براي يافتن ارتباط بين عفونت دندان و سکته مغزي انجام شد، بررسي‌ها نشان داد احتمال داشتن عفونت دهاني در افراد داراي ايسکمي‌حاد عروق مغزي بيشتر است. بيماري قلبي: يافته‌هاي ارائه شده در نشست سالانه انجمن ميکروب شناسي آمريکا نشان مي‌دهد که باکتري‌هايي که باعث بيماري لثه مي‌شوند، منجر به توسعه بيماري قلبي نيز مي‌گردند (در نتيجه التهاب ايجاد شده ناشي از بيماري پريودنتال). برخي عوامل مشترک هر دو بيماري عبارتند از مصرف سيگار، تغذيه نامناسب، ديابت، جنسيت (مذکر). آرتريت روماتوئيد: تحقيقات نشان مي‌دهد که باکتري‌هاي مسئول بيماري لثه به نام پورفيروموناس ژنژيواليس، نه تنها منجر به شروع زودتر آرتريت روماتوئيد مي‌شود، بلکه اجازه مي‌دهد اين بيماري به شدت پيشرفت کند و حتي منجر به تخريب غضروف شود. ديابت: احتمال ابتلا به بيماري پريودنتال در افراد مبتلا به ديابت بيشتر است. علت اين موضوع، حساسيت بيشتر افراد مبتلا به ديابت در مقابله با عفونت است. در واقع، بيماري پريودنتال اغلب به عنوان عارضه ‌اي از بيماري ديابت در نظر گرفته مي‌‌شود. افرادي که ديابت آن‌‌ها تحت کنترل نيست، در معرض خطر بيشتري قرار دارند. همچنين تحقيقات نشان داده است که بيماري پريودنتال، کنترل قند خون را براي بيماران ديابتي سخت ‌تر مي‌‌کند.


 روش‌هاي محافظت از قلب در برابر استرس و افسردگي 

پژوهشگران معتقدند افسردگي، اضطراب، خشم و انزواي اجتماعي، سلامت قلب و عروق را به شدت تحت تاثير قرار مي‌دهد.

به گزارش مهر، عوامل رواني به معناي واقعي کلمه مي‌توانند منجر به افزايش خطر حمله قلبي شوند. اين در حالي است که استرس، خود عامل مهمي‌در بروز علائم قلبي و عروقي بويژه حمله قلبي است. افسردگي، اضطراب، خشم و انزواي اجتماعي نيز سلامت قلب و عروق را تحت تاثير قرار مي‌دهد. مسائل رواني اغلب در هم تنيده شده‌اند و ابتلا به هر‌کدام از آنها شانس رواج ديگري را نيز افزايش مي‌دهد. انجمن قلب آمريکا اين نکات را براي محافظت از قلب در برابر استرس و افسردگي توصيه مي‌‌کند: منبع استرس يا افسردگي خود را شناسايي کنيد و راه‌هايي را براي کنار آمدن با پيدا کنيد. ممکن است نياز به روان ‌درماني داشته باشيد.

عادات سالم مانند پياده‌‌روي روزانه را انتخاب کنيد، اما در اين باره عجله نداشته باشيد. اگر مي‌خواهيد به ورزش کردن روي بياوريد، به ‌تدريج ورزش را شروع کنيد و يک ‌باره فشار زيادي به خودتان نياوريد تا به يک برنامه ورزشي سخت ‌گيرانه برسيد.

طرح غذايي سالم‌تري را براي خود بريزيد. هنگامي‌که تحت استرس هستيد، به خوردن تنقلات ناسالم روي نياوريد.

هر بار يک تغيير براي رسيدن به سبک زندگي سالم را انجام دهيد و تلاش نکنيد يک ‌باره تغييرات متعددي را ايجاد کنيد. اين نکات به‌ خصوص اگر بخواهيد سيگار را ترک کنيد، مصداق دارد. ترک سيگار تغييري عمده و کاري مشکل است.

در نهايت بايد از خودتان مراقبت کنيد تا چرخه احساس افسردگي را بشکنيد. براي انجام اين کار مي‌‌توانيد کاري سازمان‌ يافته براي مثال رفتن کلاس يوگا يا تمرينات تاي چي را انجام دهيد يا کارهايي که بتوان آن را در هر جايي انجام داد براي مثال چند دقيقه مراقبه، گوش کردن به موسيقي يا خواندن کتاب. ورزش‌هايي مثل يوگا همراه با آرام سازي پيشرونده عضلاني، تصويرسازي ذهني، تمرينات تنفس عميق و ... مهره اصلي رهايي از استرس محسوب مي‌شود. به اندازه کافي بخوابيد. کمبود خواب مي‌تواند خلق و خوي شما، سطح هوشياري ذهني، سطح انرژي و سلامت جسمي‌را تحت تاثير منفي قرار دهد.


 ? علامت کمبود آب بدن چيست؟ 

کمبود آب سلامت بدن را به خطر مي‌اندازد و مي‌تواند به لخته شدن خون، صرع و بيماري‌هاي ديگر منجر شود. به گزارش شفا آنلاين، نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد، کمبود آب حتي به ميزان کم، باعث کاهش انرژي و بدخلقي مي‌شود. به همين علت بايد آب کافي مصرف کرد و کم آبي بدن را به موقع تشخيص داد اما علائم کم آبي بدن، هميشه تشنگي و خستگي مفرط نيست. علايم ديگري نيز وجود دارد که کمتر شناخته شده است.

هوس کردن شيريني

زماني که بدن دچار کمبود آب مي‌شود، عملکرد بعضي از اعضاي بدن مانند کبد که آب مصرف و گليکوژن ذخيره مي‌کند، تحت تأثير قرار مي‌گيرد؛ در نتيجه فرد هوس مي‌کند خوراکي بخورد؛ از شکلات گرفته تا اسنک‌هاي شور، اما هوس شيريني شايع‌تر است زيرا در شرايط کم آبي، بدن با مشکل توليد گليکوژن رو به رو مي‌شود.

زماني که هوس شيريني کرديد، خوراکي آبکي انتخاب کنيد، اغلب ميوه‌ها و سبزي‌ها حاوي آب است از اين رو آب موردنياز بدن را تأمين مي‌کند. در واقع بيش از 90درصد از مواد تشکيل دهنده برخي ميوه‌ها و سبزي‌ها آب است از جمله طالبي، توت‌فرنگي، هندوانه، خيار، کرفس، کاهو، کدوسبز، گوجه فرنگي و فلفل دلمه‌اي. ماست نيز منبع خوبي براي تأمين آب بدن است.

بروز سردرد

مغز داخل يک کيسه مايع قرار دارد که مانع از برخورد آن به جمجمه مي‌شود. در صورت کم آبي، مغز به جمجمه برخورد مي‌کند که اين امر باعث سردرد مي‌شود. بايد دانست برخي نوشيدني‌ها آب بدن را کاهش مي‌دهد؛ از جمله نوشيدني‌هاي انرژي‌زا و کافئين‌دار.

تب و لرز

در صورت کم‌آبي شديد بدن، فرد دچار علايم تب و حتي لرز مي‌شود. تب شديد خطرناک است، بنابراين در اين مواقع مرتب دماي بدن را کنترل کنيد.

گرفتگي عضلات

هرچه دماي بدن بالاتر برود، گرفتگي عضلات نيز بيشتر مي‌شود. به اين ترتيب عضلات حرارت را در خود نگه مي‌دارد. تغييرات در الکتروليت‌ها، تغيير در ميزان سديم و پتاسيم مي‌تواند به گرفتگي عضلات منجر شود.

خشکي پوست

در مراحل مختلف کمبود آب، فرد دچار سرگيجه مي‌شود و از حجم خون وي کم مي‌شود؛ اين امر خشکي پوست را در پي دارد. به علت خشکي، احتمال گرگرفتگي نيز وجود دارد.

بوي نامطبوع دهان

بزاق دهان داراي خاصيت ضدباکتريايي است اما کمبود آب باعث کاهش بزاق دهان مي‌شود که بوي نامطبوع دهان را در پي دارد.

آزمايشي براي تشخيص کم‌آبي بدن

پوست پشت دست را با دو انگشت به اندازه نيم تا يک سانتي متر به سمت خود بکشيد و رها کنيد. بايد در عرض چند ثانيه پوست به جاي خود برگردد. بازگشت کند پوست به جاي خود نشانه کم‌آبي است.

اگر بدن آب کافي داشته باشد، رنگ ادرار شفاف است. زرد يا نارنجي بودن ادرار نوعي اخطار است. هنگامي‌که بدن با 3درصد کمبود آب رو به رو است، رنگ ادرار به طور قابل توجهي زرد خواهد شد. در صورتي که کمبود آب 5درصد باشد، ادرار به رنگ زرد و بيش از 5درصد به رنگ نارنجي خواهد بود.

بنابراين لازم است به طور منظم آب بنوشيد.

در صورتي که علاقه زيادي به نوشيدن آب نداريد با افزودن کمي‌آب ميوه يا ميوه يخ زده، آن را طعم‌دار کنيد. از چاي‌هاي مختلف گياهي استفاده کنيد.

به جاي خوردن اسنک‌هاي خشک مانند چيپس و کراکر، از ميوه و سبزي‌هايي استفاده کنيد که حاوي آب است. اگر هنگام راه رفتن صداي آب در معده به گوش مي‌رسد، به اين معناست که آب جذب بدن نشده است. مايعات خنک تر يا با دماي اتاق، جذب بهتري دارد.


 آشنايي با ويتامين ضد آب مرواريد 

مطالعه‌اي جديد نشان داده است که مصرف ويتامين ث مي‌تواند احتمال ابتلا به آب مرواريد را به طور چشمگيري کاهش دهد.

به گزارش شفا آنلاين،مطالعه‌ اخيرا نشان داده است که مصرف خوراکي‌ها و مواد غذايي که سرشار از ويتامين ث هستند خطر ابتلا به آب مرواريد را کاهش مي‌دهد و پيشرفت آن را نيز مهار مي‌کند. بيماري آب مرواريد با افزايش سن افزايش مي‌يابد. آب مرواريد نوعي بيماري چشم محسوب مي‌شود که لنزهاي چشم را کدر مي‌کند و ديد چشم را به طور چشمگيري کاهش مي‌دهد.

مطالعه‌اي که در مجله چشم‌پزشکي منتشر شد برنامه غذايي و سبک زندگي را عواملي مهم در ابتلا به آب مرواريد دانست که نقش مهمتري را در ابتلا به آب مرواريد در مقايسه با ژنتيک ايفا مي‌کنند. اين مطالعه ويتامين ث را ويتاميني بسيار پرخواص مي‌داند که احتمال بروز آب مرواريد در افراد را تا يک‌سوم کاهش مي‌دهد.

اين مطالعه که تاثير مواد غذايي در پيشگيري و کنترل بيماري آب مرواريد را بررسي کرد، نشان داد که مصرف ويتامين A، B، C، D و E و همچنين مواد معدني همچون مس، منيزيم مي‌تواند نقش مهمي را در کاهش و مهار اين بيماري ايفا کند و در اين بين ويتامين ث بسيار موثرتر است.

بنابر گزارش مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري‌ها، حدود 29 درصد از افراد در آمريکا مبتلا به اين بيماري هستند. علاوه بر اين، ‌بيماي آب مرواريد يکي از مهم‌ترين عوامل نابينايي در جهان است. اما خوشبختانه عمل جراحي برطرف کردن آب مرواريد اخيرا بسيار رايج و موفقيت‌آميز است.


 خبر 

سيگار کشيدن در دوران بارداري موجب تغيير DNA جنين مي‌شود

به گفته محققان، سيگار کشيدن يک زن باردار موجب تغيير در DNA جنيني مي‌شود. به گزارش مهر، در اين مطالعه، محققان آمريکايي نمونه‌ خون نوزادان تازه متولدشده و عمدتا از بند ناف‌شان را جمع‌آوري کردند. در مقايسه با نوزدان مادران غيرسيگاري، نوزادان مادران سيگاري داراي بالغ بر 6000 نقطه‌اي بودند که DNA شان در آنجا به لحاظ شيميايي تغيير کرده بود. در حدود نيمي‌ از اين ژن‌هاي تغيير يافته مربوط به ژن‌هاي دخيل در سيستم رشد ريه‌ها و سيستم عصبي، نقايص هنگام تولد همچون مشکلاتي نظير لب شکري و مشکلات چشايي و سرطان‌هاي مرتبط با سيگار کشيدن بود. محققان دريافتند بسياري از اين تغييرات در DNA، همچنان در کودکان بزرگتري که مادرشان در طول بارداري سيگار مي‌کشيده وجود دارد و باقي مي‌ماند.

فوايد انبه در مقابله با بيماري‌هاي قلبي و ديابت

به گفته کارشناسان تغذيه، انبه با وجود مقادير بالاي ويتامين و مواد معدني براي سلامت قلب و پوست مفيد است. به گزارش مهر، خوردن انبه چه به صورت نارس يا همراه با سالاد يا خوردن آبميوه آن به هنگام صبح که حس پرانرژي بودن را به همراه دارد، داراي فوايد بسياري است که در ادامه به آنها اشاره مي‌شود. کنترل سطح قند خون: انبه تازه منبع خوب پتاسيم و آنتي اکسيداني موسوم به مانگيفرين است که به تنظيم فشار خون و حفظ آن کمک مي‌کند. کمک به مقابله با آکنه: مصرف انبه نارس بهترين درمان طبيعي بيماري آکنه است. اگر انبه‌هاي رسيده موجب بروز آکنه شوند، انبه‌هاي نارس مي‌توانند به مقابله با آن کمک کنند. فقط کافي‌ است برشي از انبه نارس را بجوشانيد و هر شب قبل از رفتن به رختخواب به صورت‌تان بماليد. مقابله با ديابت: انبه غني از ويتامين A بوده که براي سلامت چشم بسيار خوب است. از اين‌رو ميوه انبه بسيار براي بيماران مبتلا به ديابت مفيد است و از بروز مشکلات چشمي‌ناشي از اين بيماري پيشگيري مي‌کند. کاهش کلسترول: انبه نارس حاوي مقدار زياد فيبر، ويتامين C و پکتين است که به کاهش کلسترول کمک مي‌کند. حفظ سلامت قلب: انبه منبع غني ويتامين B6، ويتامين C و ويتامين A است. از اينرو به کنترل سطح قند خون و کاهش سطح کلسترول کمک کرده و سلامت قلب را تضمين مي‌کند.

ديابتي‌ها در معرض ابتلا به بيماري صرع قرار دارند

به گفته محققان افراد مبتلا به ديابت بسيار در معرض خطر ابتلا به بيماري صرع قرار دارند. به گزارش شفا آنلاين،مطالعه اخير محققان نشان مي‌دهد افراد مبتلا به ديابت نوع 1 سه برابر بيشتر از افراد غيرمبتلا در معرض ابتلا به بيماري صرع قرار دارند. به گفته محققان چيني، به نظر مي‌رسد کودکان زير 6 سال که مبتلا به بيماري ديابت هستند، شش برابر بيشتر در معرض حملات صرع قرار دارند. اما بالاترين ريسک بروز بيماري صرع در کودکاني است که مبتلا به ديابت نوع 1 هستند و به خاطر کاهش شديد قند خون در بيمارستان تحت درمان بوده اند. طبق اين مطالعه، به نظر مي‌رسد اين گروه از کودکان 5/16 بار بيشتر در معرض حملات صرع قرار دارند. ديابت نوع 1، شرايط اتوايمني است که موجب تخريب سلول‌هاي توليدکننده انسولين بدن مي‌شود. انسولين هورمون ضروري است که از قندهاي يافت شده در مواد غذايي استفاده مي‌شود. انسولين بسيار کم منجر به قندخون بالا مي‌شود. به مرور زمان، قند خون بالا مي‌تواند موجب آسيب‌هاي جدي به عروق خوني، بويژه در چشم‌ها، کليه‌ها و قلب شود. بيش از اندازه بالا هم خطرناک بوده و موجب کاهش سطح قند خون مي‌شود که در صورت عدم درمان، مي‌تواند منجر به بيهوشي و حتي مرگ شود.

چرا نبايد فست‌فود بخوريم؟

متخصص تغذيه گفت: استفاده از غذاهاي رستوراني و فست فود که موجب عدم تناسب قد و وزن شده، از عوامل بيماري?هاي متابوليک است. دکتر مرجان مهدوي روشن در گفت‌وگو با ايسنا، تغيير در سبک زندگي را اصلي?ترين عامل در بروز بيماري?هاي غيرواگير دانست و اظهار کرد: استفاده از غذاهاي رستوراني و فست فود که موجب عدم تناسب قد و وزن شده است از عوامل بيماري?هاي متابوليک است. وي به رعايت دو اصل تعادل و تنوع در مصرف موادغذايي تاکيد کرد و گفت: استفاده متناسب از پنج گروه اصلي غذايي،? موجب ايجاد تعادل و تنوع در مصرف مواد غذايي خواهد شد. اين متخصص تغذيه با تاکيد بر لزوم جايگزيني چربي?هاي گياهي نظير روغن زيتون و مغزها به جاي روغن حيواني ادامه داد: مصرف مواد غذايي با فيبر بالا نظير غلات سبوس?دار و سبزي?ها در پيشگيري از بيماري?ها موثر است. مهدوي روشن با اشاره به کاهش مصرف سبزي در رژيم غذايي تصريح کرد: مصرف سبزي در رژيم غذايي کاهش يافته و اين خود باعث انواع بيماري‌هاي صعب‌العلاج است. وي در پايان با بيان اينکه غلات 50 تا 60 درصد داراي کربوهيدرات هستند، گفت: بجاي قند و شکر از کشمش، توت خشک و خرما در رژيم غذايي استفاده شود.


 توصيه 

علائم کمبود روي چيست؟

بر اساس گزارش سازمان جهاني بهداشت، 31 درصد از جمعيت جهان به کمبود روي مبتلا هستند. گرچه کمبود روي شايع است؛ ولي با مواد غذايي حاوي روي مي‌توان کمبود اين ماده معدني را جبران کرد. به گزارش شفاآنلاين، روي يکي از مهمترين مواد معدني مورد نياز بدن است و بسياري از عملکردهاي بدن به آن وابسته است. برخي از عملکردهاي روي عبارتند از:

- از سيستم ايمني محافظت مي‌کند. - عملکرد سلول‌هاي سفيد خون را تنظيم مي‌کند. - در برابر انواع عفونت و عوامل بيماري‌زا اثر محافظتي دارد. - تعداد سلول‌هاي T در سيستم ايمني را افزايش مي‌دهد. - سرعت بهبود زخم را افزايش مي‌دهد. - حاوي آنتي اکسيدان قوي است. - به هضم غذا کمک مي‌کند. - در رشد پوست و مو موثر است.

رايج‌ترين علايم کمبود روي چيست

بيش از 40 درصد از افراد سالمند با کمبود روي‌مواجه هستند. مهمترين علايم کمبود روي عبارتند از :

1- ايجاد لکه‌هاي سفيد رنگ روي ناخن.

2- کاهش رشد ناخن.

3- ايجاد يک لايه روي زبان.

4- شوره سر.

5- لايه لايه شدن ناخن.

6- سوء‌هاضمه.

7- از دست دادن اشتها.

8- ايجاد بثورات پوستي.

9- ايجاد آکنه.

10- آلرژي.

11- کاهش عملکرد مغز.

12- اختلال عصبي.

13- کاهش تمرکز.

14- ريزش مو.

15- خستگي مزمن.

16- اختلالات خود ايمني.

17- استرس.

18- تضعيف سيستم ايمني.

19- اسهال.

20- کاهش وزن.

21- بروز عفونت.

ديابت، ايدز، بيماري مزمن کليوي، بيماري سلياک، کوليت، کبد چرب، آرتريت روماتوييد و کم‌خوني داسي شکل از جمله بيماري‌هاي مرتبط با کمبود روي هستند. بر‌اساس گزارش موسسه ملي بهداشت، مردان 14 سال به بالا، نيازمند 11 ميلي‌گرم روي در روز هستند. نياز زنان 14 تا 18 ساله، 9 ميلي‌گرم در روز است. مصرف روزانه هشت ميلي‌گرم روي در روز براي زنان 19 سال به بالا توصيه مي‌شود. کودکان 9 تا 13 ساله به هشت ميلي‌گرم روي در روز نيازمندند. تخم‌مرغ، جگر، گوشت بره،گاو و گوساله، ميگو، قارچ، کدو، اسفناج، مارچوبه، برگ چغندر، خربزه، نخود سبز، دانه کدو تنبل، دانه خردل، کلم بروکلي، سويا، زنجبيل، فلفل سياه و پودر فلفل قرمز حاوي مقادير بالاي روي هستند.