نسخه شماره 3999 - 1394/12/24 -


مرور


مايلي‌کهن، کفاشيان، نقاشيان


تصوير تاريخ


 مرور 

1386: نتيجه شرکت نکردن در انتخابات

خودزني است

24 اسفند 1386 انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي برگزار شد‌. آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني در آن روز پس از انداختن راي خود به صندوق‌هاي راي در جمع خبرنگاران گفت: اصل شرکت مردم در انتخابات يک وظيفه اسلامي‌و ملي است و طبيعي است که نفع مردم در شرکت در انتخابات است. آن‌هايي که انتقاد دارند و نمي‌خواهند در انتخابات شرکت کنند، خودزني مي‌کنند و حق راي خود را از دست مي‌دهند و طبعا نتيجه آن مي‌شود که همان‌هايي که مخالف شان هستند به مجلس راه پيدا کنند. درصورتي که مجلس خوب و کارآمدي تشکيل شود که مدافع مردم، انقلاب و نظام باشد همه برنده مي‌شوند و دشمن شکست خواهد خورد اما اگر مجلسي ضعيف و ناکارآمد تشکيل شود، همه ضرر خواهند کرد. وي با اشاره به کارکرد مجلس گفت: مجلس در انتخاب وزرا و نظارت نقش اساسي دارد و تريبون مجلس نيز باز است و مي‌توان از آن به مردم آموزش داد و نظرات نخبگان را به مردم منتقل کرد. نقش مجلس در نظام ما بي بديل است و هيچ نهادي مانند آن نقش اساسي ايفا نمي‌کند. اگر مجلس ضعيف باشد همه ملت ضرر مي‌کنند و اگر قوي باشد خيلي از مسايل و مشکلات حل خواهد شد.

هاشمي‌رفسنجاني گفت: دشمنان تحقيقا مايلند که مجلسي ضعيف تشکيل شود و مردم هم کمتر در انتخابات شرکت کنند تا فاصله بين ملت و دولت ايجاد شود و بگويند که در ايران دموکراسي نيست و ديکتاتوري حاکم است و با اين کار آبرو، حيثيت و اعتبار نظام ما را پايين بياورد و اين خيلي به ضرر ماست.


 مايلي‌کهن، کفاشيان، نقاشيان 
نويسنده : حسين عابديني

چند روز قبل از ثبت‌نام انتخابات رئيس فدراسيون فوتبال، محمد مايلي‌کهن گفت: کفاشيان نقاشيان هم نيست!

1-‌ محمد مايلي‌کهن: از هافبک‌هاي تيم فوتبال پرسپوليس تهران که بعد از دوران بازي فوتبال به جرگه مربيان پيوست و صدالبته که در دوران مربيگري تيم ملي و باشگاهي معروف‌تر از دوران بازيگري فوتبال شد.

2- علي کفاشيان: يکي از قهرمانان رشته دو ميداني و عضو تيم ملي و رکورددار دوهاي 110 متر و 400 متر با مانع که بعد از دوران قهرماني به عرصه مديريت ورزشي ورود کرد و بسيار موفق‌تر از دوران ورزشي خود شد و بعضا در يک روز عکس و صحبت‌هايش زينت‌بخش صفحه اول اکثريت روزنامه‌هاي ورزشي و غيرورزشي مي‌شد و يکي از مشتريان پر و پا قرص راديو و تلويزيون در يک دهه گذشته که با خنده‌هاي هميشگي‌اش لج خيلي‌ها را درآورده بود، با کانديدا نشدن براي انتخابات اخير فدراسيون فوتبال باز هم خبرساز شد.

3- نقاشيان: وقتي جناب مايلي‌کهن گفت کفاشيان، نقاشيان هم نيست ما و خيلي از اهالي رسانه‌هاي ورزشي به يکديگر نگاه کرديم همه مي‌پرسيدند نقاشيان؟ او کيست؟

از چندين نفر از پيشکسوتان ورزشي پي‌جويي کردم کسي از اين نام خبري نداشت، تا اينکه يکي از مردان قديمي ورزش گفت: مگر تا با گويش «ممد مايلي» آشنا نيستي؟ با کله علامت دادم نه، او گفت: نقاشيان همان CaTegory قبيله رنگ و روغن و متعلقات رنگ‌کاري را مي‌گويند.

مگر خيلي‌ها به تو نمي‌گويند روزنامه‌چي؟

مگر در بازار تهران به فروشندگان لباس و پوشاک نمي‌گويند لباسچي؟

مگر به اجاره‌دهندگان و فروشندگان ظرف و ظروف نمي‌گويند ظروفچي؟

يا جورابچي يا دستمالچي يا چاپارچي يا طلاچي... .

بهتر است يک سر به ميدان حسن‌آباد تهران بزني حتما با نام نقاشيان آشنا مي‌شوي! به ميدان حسن‌آباد رفتم جنب آتش‌نشاني با تعداد زيادي از مردمان زحمتکش و شريف رسته قلم و رنگ و روغن و سطل و نردبان در اين ايام پاياني سال و موسم تميزکاري و خانه‌تکاني روبرو شدم در حاليکه آنها کپه کپه نشسته بودند به محض نزديک شدن به چند نفر از آنان تعداد زيادي از اين قشر رنگ‌کار دورم جمع شدند و فکر کردند براي سفارش رنگ‌کاري نزدشان رفته‌ام وقتي با سوال شما نقاشيان را مي‌شناسيد روبرو شدند يکي يکي غيب‌شان زد و حالا من بودم که به طرف هرکدام که مي‌رفتم آنها از من دور مي‌شدند با خودم گفتم مايلي‌کهن بعد از به زندان رفتن چقدر باهوش عمل مي‌کند نام کسي را برده است که در بين رنگ‌کارها، سفيدکارها و سياه‌کارها هم جايي ندارد و کسي او را نمي‌شناسد در حاليکه نقاش‌ها پاتوق و گعده مشخصي دارند اما نقاشيان جايي در ميان آنان ندارد. در بازگشت از ميدان حسن‌آباد داشتم با خودم قاه قاه مي‌خنديدم چون کفاشيان اگر بخواهد از مايلي‌‌کهن شکايت کند، چرا مرا با نقاشيان مقايسه کردي راهي به جايي نمي‌برد!!؟


 تصوير تاريخ 

24 اسفند 1313: دانشگاه تهران افتتاح شد. اين مؤسسه با ادغام کردن دارالفنون، مدرسه علوم سياسي، مدرسه طب،مدرسه عالي فلاحت و صنايع روستايي،مدرسه فلاحت مظفر، مدرسه صنايع و هنر، مدرسه عالي معماري، مدرسه عالي حقوق، و چند مرکز آموزش عالي ديگر تهران داير گشت. در عکس ساخت بناهاي دانشگاه تهران در آن زمان ديده مي‌شود.

24 اسفند 1332: اميرمختار کريم‌پور شيرازي شاعر، روزنامه نگار و فعال سياسي هوادار ملي شدن صنعت نفت ايران که پس از کودتاي 28 مرداد دستگير شده بود، پس از تحمل 6 ماه شکنجه در زندان دژبان مرکز ارتش جان باخت. وي مدير روزنامه شورش بود.در تصوير، کريم پور در سمت راست دکتر مصدق ديده مي‌شود.

24 اسفند1366: عمليات والفجر 10 در ارتفاعات و زمين‌هاي غرب درياچه‌ دربنديخان موسوم به دشت زور آغاز شد. در اين عمليات به علت غافل‌گيري دشمن و عقب ماندن از اهدافش سبب شد منطقه‌اي به وسعت 1000 کيلومتر مربع (دشت‌زور) شامل 3 شهر و بالغ بر 70 روستا ابتدا محاصره و سپس تصرف شد.

24 اسفند 1384: علي تجويدي نوازنده ويولن و سه‌تار، آهنگساز، پژوهشگر بزرگ موسيقي در سن 86 سالگي در تهران درگذشت. وي آموختن موسيقي را از کودکي نزد پدرش که در موسيقي از شاگردان مستعد درويش خان بود آغازکرد. تجويدي با برجسته‌ترين خوانندگان زمان خود همکاري داشته و آثار بسياري براي هر يک نوشته است.