نسخه شماره 3999 - 1394/12/24 -

رييس هيات مديره خانه مطبوعات کشور خبر داد :
برگزاري مجمع عمومي خانه‌هاي مطبوعات کشور در 23 دي‌ماه 95


احزاب و پسا‌انتخابات

با هدف بررسي مشکلات عرصه خبر و رسانه
اولين نشست هم‌انديشي خبرگزاري‌هاي شهرستان ري برگزار شد


بررسي نقش سرمايه اجتماعي بر رفتار انتخاباتي


خبر


حماسه حضور


 رييس هيات مديره خانه مطبوعات کشور خبر داد :
 برگزاري مجمع عمومي خانه‌هاي مطبوعات کشور در 23 دي‌ماه 95 

آخرين جلسه شوراي مرکزي خانه مطبوعات کشور در سال جاري روز چهارشنبه 19 اسفندماه در موسسه نشرآوران تهران به رياست «مصطفي کواکبيان» رييس هيات مديره خانه مطبوعات کشور و با حضور اعضا، بازرسين، دبير کميته‌ها و اکبر ملکي معاون اجرايي مديرکل مطبوعاتي داخلي برگزار شد. در اين جلسه در خصوص مباحثي چون پرداخت يارانه مطبوعات محلي، برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي روزنامه‌نگاري نوين در سال آينده، نحوه شکل‌گيري صندوق اعتباري قرض‌الحسنه روزنامه‌نگاران، برگزاري تورهاي داخلي، برگزاري مجمع عمومي در دي‌ماه سال 95 بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت. وي برگزاري مجمع عمومي خانه‌هاي مطبوعات کشور را 23 دي‌ماه اعلام کرد و افزود: با توجه به اتمام دوره دوساله فعاليت خانه مطبوعات کشور در دي‌ماه سال آينده، تشکيل و برگزاري مجمع عمومي 23 دي‌ماه سال 95 تعيين گرديد. كواكبيان با تأکيد به لزوم برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي و ارتقاي سطح فني و علمي خبرنگاران استان‌ها اظهار داشت: در سال 95 تمامي تلاش خود را به کارخواهيم گرفت تا دوره‌هاي متعدد آموزشي را در استان‌هاي متقاضي و همچنين دوره روزنامه‌نگاري نوين را به صورت متمرکز با محوريت خانه مطبوعات کشور و مشارکت مرکز مطالعات در تهران برگزار نماييم. در اين نشست، همچنين معاون اجرايي مدير کل مطبوعاتي داخلي وزارت ارشاد تصريح کرد: خانه‌هاي مطبوعات کشور از سال آينده بر اساس فعاليت و پويا بودنشان از امکانات و کمک‌هاي مالي وزارت ارشاد برخوردار خواهند شد. وي با بيان اين نکته که منبعد با جديت بيش‌تري با تخلفات نشريات برخورد خواهد شد گفت: بر‌اساس تاکيد معاونت مطبوعاتي و مدير کل مطبوعات داخلي با دقت و جديت بيشتري تخلفات نشريات مورد بررسي قرار خواهد گرفت. ملکي اضافه کرد: چاپ هر‌گونه آگهي دولتي در ويژه‌نامه‌هاي استاني تخلف محرز است و در صورت گزارش و مشاهده موارد به شدت با آن برخورد خواهيم کرد.


 احزاب و پسا‌انتخابات 
نويسنده : جابر فضلي

بعد از اينکه در خرداد 92 مردم براي تغيير وضع موجود اولين گام را با محوريت تفکر اصلاح‌طلبانه برداشتند، گام دوم را در هفتم اسفند ماه‌، هرچه باشکوه‌تر و منسجم‌تر برداشتند. اين مهم در حالي محقق گرديد که با برنامه‌ريزي دو ساله احزاب و گروه‌هاي سياسي به وقوع پيوست. بنابراين در اين فرآيند نقش احزاب و گروه‌هاي سياسي کاملا ملموس و مشهود بوده است و اين امر را بايد به فال نيک گرفت که بعد از وقوع انقلاب در ايران، احزاب رفته رفته جايگاه واقعي خود را پيدا کرده‌اند. چرا که احزاب با بررسي کانديداهاي همسو، موجبات شناساندن آنها را به مردم و آگاهي‌رساني به مردم در جهت انتخاب اصلح و بهتر را فراهم نمودند و از طرفي زمينه افزايش مشارکت سياسي را نيز بالا برده‌اند. در اين زمان احزاب بايد به دو نکته اساسي توجه نمايند.

اولين نکته اين مي‌باشد که با فضاي به وجود آمده، احزاب بايد حضور پر‌رنگ‌تر و مستمر نسبت به قبل داشته باشند و با کانديداهاي همسو در تعامل و ارتباط نزديک باشند. به عبارتي نبايد صرفا در زمان انتخابات ظهور و بروز داشته باشند.

با توجه به اين امر که احزاب واسطه بين مردم و دولت مي‌باشند و بايد خواسته‌ها و نيازهاي جامعه را با تدوين برنامه‌هاي درون حزبي به دولت برسانند و پيگير تحقق آنها باشند، مي‌توان آن را به نمايندگان مجلس نيز تعميم داد. بدين صورت که احزاب، که خود برآمده از جامعه مي‌باشد برنامه‌هايي مدون کنند و از نمايندگان مجلس بخواهند که آنها را جامه عمل بپوشانند.

لازم به ذکر است که اين برنامه‌ را مي‌توان در سه حوزه شهرستاني، استاني و ملي در نظر گرفت. در حقيقت با توجه به اينکه نمايندگان منتخب در اين دوره از انتخابات به قدرت تأثيرگذاري اجتماعي احزاب در انتخابات پي برده‌اند، احزاب بايد با برنامه‌ريزي‌هايي مانند نشست فصلي با نمايندگان در ارتباط بوده و نمايندگان نيز در مورد عملکرد خود و اجراي خواسته‌هاي احزاب، با آنها تعامل داشته باشند.

نکته حائز اهميت ديگر که احزاب بايد به آن توجه داشته باشند، نيرو‌سازي براي آينده باشد. يکي از مشکلات اساسي و اصلي که در اين انتخابات برجسته بود، نداشتن کانديداي اصلاح‌طلب در برخي از حوزه‌ها بود. همين امر باعث گرديد که در برخي از حوزه‌ها به دليل نداشتن يک کانديداي همسو با جريان اصلاحات، به افرادي گرايش پيدا شد که داراي هيچگونه سابقه و شناسنامه اصلاح‌طلبي نبوده‌اند. بنابراين احزاب بايد به شناسايي نيروهاي جوان‌تر بپردازند و با برنامه‌ريزي، اعتماد و حمايت، آنها را براي دوره‌هاي بعد آماده نمايند.

نکته‌اي که در اين بين نبايد مغفول بماند اين است که همانگونه که اسفند 94، ادامه راه خرداد 92 بوده است، انتظار اين مي‌رفت که برخي از شخصيت‌هاي سياسي حزبي که از گردونه رقابت انتخاباتي اخير خارج گرديدند، با وجود تعدد کانديداي اصلاح‌طلب با حضور در صحنه و حمايت از گزينه‌هاي ليست اميد، تأثير‌گذاري احزاب را در فضاي سياسي کشور برجسته‌تر نمايند چرا که احزاب آخرين منزلگاه توسعه سياسي مي‌باشد.

با توجه به نقش مهم و برجسته‌اي که احزاب در انتخابات و سوق دادن مردم براي مشارکت سياسي دارند، آن را بايد يک عنصر اجتماعي و يک نيروي محرکه قوي در گذار جامعه از سنتي به مدرنيته ناميد. چرا که احزاب با ايفاي اين نقش فرآيند نوسازي جامعه و توسعه سياسي را تسريع مي‌بخشند.


 با هدف بررسي مشکلات عرصه خبر و رسانه
 اولين نشست هم‌انديشي خبرگزاري‌هاي شهرستان ري برگزار شد 

در اولين نشست هم‌انديشي و هم‌افزايي خبرگزاري‌هاي فعال شهرستان ري بر اهميت وحدت و هم‌افزايي رسانه‌اي تاکيد شد.

به گزارش ايلنا‌، در اين نشست که به ميزباني خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) در شهرستان ري برگزار شد، روساي دفا‌تر خبرگزاري‌هاي جمهوري اسلامي، کار و فارس در شهرستان ري حضور داشتند.

رئيس دفتر خبرگزاري ايرنا در شهرستان ري در اين نشست گفت: خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي شهرستان ري بايد براي کسب جايگاه بالا‌تر از منظر حرفه‌اي و تاثيرگذاري اجتماعي تلاش کنند.

محمد بيدارمنش گفت: انتظار‌ها از رسانه‌هاي شهرستان ري که شهرستاني مذهبي، فرهنگي و سياسي است بسيار بالا است و ظرفيت حرم حضرت عبدالعظيم (ع) نيز بايد نقطه قوت باشد. وي خواستار ارتباط مطلوب و بهتر روابط عمومي‌هاي ادارات شهرستان ري با رسانه‌ها شد و گفت: رسانه‌هاي شهرستان ري بايد منصفانه به ارتباط مردم و مسئولان نگريسته و رابط امانتداري باشند.

رئيس دفتر خبرگزاري فارس شهرستان ري نيز در اين نشست با تاکيد بر اهميت وحدت و هم افزايي رسانه‌اي اظهار داشت: همکاران رسانه‌اي بايد هم آوا بوده و در فعاليت‌هاي رسانه‌اي متحد و هماهنگ عمل کرده و با تمام توان در راستاي اعتلاي نظام مقدس جمهوري اسلامي گام برداشته و رسالت خطير فرهنگي خود را در سطح جامعه انجام دهند.

مصطفي هدايي با انتقاد از برخي انتقادهاي غيرسازنده و رقابت‌هاي منفي در ميان رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها بايد بدون تخريب رسانه‌هاي ديگر تلاش خود را در راستاي اطلاع رساني صحيح، دقيق و سريع به کار گرفته و با صداقت کاري و صحت در گفتار و اطلاع رساني صادقانه جايگاه خود را در ميان مخاطبان اثبات کنند.

وي با اشاره به ظرفيت‌هاي بالاي شهرستان ري در حوزه‌هاي مختلف از جمله جايگاه والاي معنوي و فرهنگي عنوان کرد: شهرستان ري در زمينه‌هاي مختلف در مقوله رسانه و اطلاع رساني جايگاه والايي دارد و بايد با تمام توان تلاش کنيم با توجه به ظرفيت‌هاي بالا و غني که در شهرستان‌هاي استان تهران وجود دارد، استان تهران را از مظلوميت و مهجوريت در حوزه رسانه در بياوريم.

رئيس دفتر خبرگزاري ايلنا درشهرستان ري نيز در اين نشست با بيان اينکه اتحاد رسانه‌اي در شهرستان ري امري ضروري است گفت: هم افزايي رسانه‌اي موجب جلوگيري از تخريب‌ها شده و تاثيرگذاري فعاليت رسانه‌اي را بيشتر مي‌کند.

روح‌الله حسين‌زاده با اشاره به اهميت رسانه گفت: رسانه‌هاي شهرستان ري بايد تلاش کنند تا از قافله رسانه‌اي استان تهران و کشور عقب نمانند و البته ميزان تاثيرگذاري و اهميت رسانه‌ها نيز بايد در رتبه بندي‌ها و توجه به عملکرد‌ها مدنظر مسئولان فرهنگي و سياسي شهرستان ري باشد.

وي بر فعال‌شدن روابط عمومي و تعامل بهتر و بيشتر آنان با رسانه‌ها تاکيد کرد و افزود: رسانه‌هاي شهرستان ري مخصوصا خبرگزاري‌هاي در جهت خواست مردم و ايجاد ارتباط آنان با مسئولان عمل مي‌کنند و بايد روند کار آنان تسهيل شود.

در اين نشست مقرر شد نشست خبرگزاري‌هاي شهرستان ري ادامه يابد.


 بررسي نقش سرمايه اجتماعي بر رفتار انتخاباتي 

در اين مقاله سعي شده بيشتر از متغيرهايي براي تبيين رفتار انتخاباتي (قوم بلوچ و ترکمن) استفاده شود که جامعه هم با آن دست به گريبان است؛ يعني متغير سرمايه اجتماعي که در تحقيقات پيشين کمتر لحاظ شده است.

بحث درباره رفتار انتخاباتي انسان، دامنه‌اي وسيع دارد و در اکثر شاخه‌هاي علوم انساني به گونه‌اي مورد توجه قرار مي‌گيرد. علوم سياسي و بويژه جامعه‌شناسي سياسي، به شکلي مبنايي به انتخابات مي‌پردازند و يکي از مهم ترين مسائل اين علوم به شمار مي‌رود. اعتقادات مذهبي، باورهاي ايدئولوژيک، ساختار رواني فرد و جامعه، نوع جامعه‌پذيري سياسي، سرمايه فرهنگي و اجتماعي فرد و ... در زمره عوامل بروز رفتار انتخاباتي و سياسي هستند. رفتار سياسي هر نوع و شکلي که داشته باشد، قصد تأثيرگذاري بر نتايج امور حکومتي و امور ريز و درشت جامعه را دارد و با هر انگيزه و منشأيي که بروز يابد، اساساً معطوف به قدرت و ملزومات آن است رفتار انتخاباتي يکي از زيرمجموعه‌هاي رفتار سياسي محسوب مي‌شود. رويکرد رفتارگرايي در سياست شناسي از دهه 1930 مورد توجه قرار گرفت. از منظر رفتارگرايي، سياست به مجموعه‌اي از رفتارها و کنش‌هاي متقابل فرو کاسته مي‌شود که از عوامل و علل متعددي اثر مي‌پذيرد يکي از اين عوامل، نظام و رمزگان‌هاي فرهنگي، ويژگي‌هاي فرهنگ عمومي ‌و سياسي است.رفتار انتخاباتي در مقام يکي از نمادهاي توسعه سياسي و مشارکت سياسي در اقشار مختلف ملت از جمله زنان، طبقات اجتماعي و اقشار جامعه، ساختار جمعيتي و ساختار اجتماعي (شهري، روستايي و عشاير) حائز اهميت است. در ملت‌هاي ترکيبي و چند قومي‌ تبيين اين رفتار سياسي با توجه به موقعيت جغرافيايي استقرار اقوام و گسترش سرزميني اقوام در کشورهاي همسايه اهميت مضاعف دارد.

انتخابات و مطالعه رفتار انتخاباتي رويکردي ترکيبي و چند رشته‌اي دارد؛ با توجه به اينکه در فرآيند انتخابات عوامل فردي، محيطي، اجتماعي، سياسي و اقتصادي دخيل است، لذا علوم مختلفي در اين حوزه معرفتي دخيل هستند. اگر رفتار محيطي انتخابات و تأثير محيط جغرافيايي را بر امر انتخابات مطالعه کنيم، ناگزير هستيم از رويکرد رشته جغرافيايي سياسي و مبحث جغرافياي انتخابات به قضيه نگاه کنيم. مطالعه اين موضوع از جنبه بافت اجتماعي- سياسي نيز معرفت جامعه‌شناسي سياسي را مي‌طلبد.

رفتار فردي افراد و اعضاي جامعه و تأثير آن در انتخابات از رويکرد روان شناسي سياسي و اجتماعي و تا حدودي جامعه شناسي قابل درک است و نقش مؤلفه‌هاي اقتصادي در رفتار انتخاباتي مردم در قالب اقتصاد سياسي مورد مطالعه قرار مي‌گيرد. بيشتر مطالعات و تحقيقات براي تبيين رفتار انتخاباتي در قالب جامعه شناسي سياسي، روان شناسي سياسي، اقتصاد سياسي انجام يافته است. علاوه بر موارد مذکور حوزه‌هاي ديگري از علوم انساني همچون، حقوق، علوم ارتباطات، رسانه و غيره درگير مقوله انتخابات مي‌باشند.

با مطالعه سوابق تحقيق و گزاره‌هاي نظري موجود در اين زمينه، در رفتار انتخاباتي جامعه متغيرهاي مختلفي تأثيرگذار است که هر‌کدام از اين متغيرها در حوزه معرفتي خود مطالعه مي‌شود. متغيرهاي تأثيرگذار بر رفتار انتخاباتي جامعه عبارتند از: ساخت نظام سياسي (قانون اساسي، ساختار توزيع قدرت و الگوي حکومت)، مقبوليت نظام سياسي، بافت فرهنگي و اجتماعي (مسائل قبيله‌اي و طايفه‌اي و فرهنگ عشيره‌اي)، فرهنگ سياسي مردم، احزاب و گروه‌هاي ذينفوذ، شخصيت‌هاي بانفوذ و کاريزماي محلي، خصوصيات فردي کانديداها و پايگاه اجتماعي آنها، نوع تبليغات و وعده‌هاي اقتصادي و رفاهي نامزدها، رفتار سياسي زنان، توسعه آموزشي و افزايش سطح سواد و آگاهي در ميان مردمان، رسانه‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي (در سطح محلي و ملي)، وضعيت توسعه و معيشت اقتصادي مناطق قومي، فضاي سياسي داخلي کشور، تأثير مناطق پيراموني و کشورهاي همسايه، تأثير نظام بين‌الملل و کشورهاي فرامنطقه‌اي، عوامل مذهبي و ايدئولوژيک، رقابت‌هاي بين منطقه‌اي، استاني و محلي و غيره.

با در نظر داشتن اين موارد و با توجه به اينکه عوامل متعددي در بروز رفتار انتخاباتي مردم مؤثرند اين مقاله به تأثير سرمايه اجتماعي بر رفتار انتخاباتي متمرکز شده است. سرمايه اجتماعي متغيري است که در تحقيقات پيشين به آن توجه کمي ‌شده است و لذا توجه به اين متغير در اين تحقيق اهميت بيشتري دارد. سرمايه اجتماعي بيشتر در قالب حوزه علمي‌جامعه‌شناسي و مطالعات فرهنگي قرار مي‌گيرد. تحقيقات پيشين که به تبيين رفتار انتخاباتي پرداختند، برخي از متغيرهايي را که در ساختن دستگاه تجربي اين مقاله به کار گرفته شده است، تبيين کرده‌اند. نکته‌اي که اين مقاله را از همه تحقيقات انجام گرفته متمايز مي‌کند اين است که در اين مقاله سعي شده بيشتر از متغيرهايي براي تبيين رفتار انتخاباتي استفاده شود که جامعه هم با آن دست به گريبان است؛ يعني متغير سرمايه اجتماعي که در تحقيقات پيشين کمتر لحاظ شده است.

رفتار انتخاباتي يکي از کنش‌هاي مهم سياسي مردم جامعه در فرآيند مشارکت سياسي مي‌باشد. تبيين رفتار انتخاباتي اقشار مختلف مردم همواره مورد نظر حوزه‌هاي معرفتي علوم انساني از جمله جامعه‌شناسي سياسي، جغرافياي سياسي، روان شناسي، اقتصاد سياسي، حقوق، علوم ارتباطات، رسانه و ... بوده است. هر‌کدام از اين علوم با توجه به زمينه علمي‌خود گزاره‌هاي نظري مربوط به اين رفتار سياسي جامعه را تبيين مي‌کنند.

مقاله پيش رو با رويکردي جديد به بررسي نقش سرمايه اجتماعي بر رفتار انتخاباتي در دو قوم بلوچ و ترکمن مي‌پردازد. اين مطلب، به لحاظ هدف، بنيادي و از حيث ماهيت و روش، توصيفي- تحليلي مي‌باشد. متغير مستقل در اين تحقيق سرمايه اجتماعي و متغير وابسته رفتار انتخاباتي است. دستگاه نظري اين مقاله، بر الگوي انواع سرمايه اجتماعي استوار است.

جامعه آماري تحقيق شامل تمامي‌افراد بالاي 18 سال در شهرستان‌هاي آق قلا از قوم ترکمن و شهرستان خاش از قوم بلوچ است و حجم نمونه نيز 800 نفر مي‌باشد. گردآوري داده‌ها از طريق پرسشنامه و تحليل کمي‌داده‌ها به کمک نرم افزار Spss انجام يافته است. از تکنيک رگرسيون ساده، چندگانه و تحليل مسير و آزمون تي تست براي تحليل داده‌ها استفاده شده است. يافته‌ها نشان دهنده آن است که ضريب همبستگي متغير سرمايه اجتماعي با رفتار انتخاباتي برابر با 386 /‌0 است. يکي از متغيرهايي که بر رفتار انتخاباتي اقوام تأثير مي‌گذارد، سرمايه اجتماعي در قالب دو بعد مهم اعتماد و پيوندهاي اجتماعي است.

براساس اين يافته‌ها، توجه به سرمايه اجتماعي و متغيرهاي مربوط به آن در رفتار انتخاباتي و ساير رفتارهاي سياسي، بايد مورد توجه برنامه ريزي‌هاي آتي قرار گيرد. سؤال اصلي مقاله اين است: عوامل مؤثر بر رفتار انتخاباتي اقوام در ايران چيست؟ با توجه به اينکه تحقيق حاضر متأثر از رويکرد سرمايه اجتماعي است، سؤالات فرعي بر محور سرمايه اجتماعي و در قالب دو قوم ترکمن و بلوچ تنظيم شده است.

1- بين سرمايه اجتماعي و رفتار انتخاباتي اقوام ترکمن و بلوچ در ايران چه رابطه‌اي وجود دارد؟

2- بين اعتماد اجتماعي و رفتار انتخاباتي اقوام ترکمن و بلوچ در ايران چه رابطه‌اي وجود دارد؟

3- بين پيوندهاي اجتماعي و رفتار انتخاباتي اقوام ترکمن و بلوچ در ايران چه رابطه‌اي وجود دارد؟

در تدوين اين مقاله از چارچوب نظري بورديو درباره سرمايه فرهنگي و تلفيقي از نظريات پاتنام و کلمن و بورديو درباره سرمايه اجتماعي استفاده شده است. سرمايه فرهنگي داراي سه بعد عيني، نهادي و ذهني مي‌باشد که بعد نهادي آن به دليل نداشتن اعتبار لازم حذف شده، در بخش سرمايه اجتماعي نيز دو بعد اساسي پيوندهاي اجتماعي و اعتماد مدنظر قرار گرفته است.

متغيرهاي مختلف و ابعاد متفاوتي که انديشمندان گوناگون در باب سرمايه فرهنگي و اجتماعي مطرح کرده اند، منجر به افزايش و تأثير بر رفتارهاي انتخاباتي مي‌شود. در تحليل چند متغيره که متغيرهاي سرمايه فرهنگي و سرمايه اجتماعي با هم وارد تحليل مي‌شوند، متغير سرمايه اجتماعي به خصوص بعد اعتماد اجتماعي بيشترين تأثير را بر رفتار انتخاباتي نشان مي‌دهد. بر اين اساس، براي افزايش و بهبود رفتار انتخاباتي در ميان اقوام بايد در برنامه ريزي‌هاي آينده رسانه ملي توجه بيشتري بر سرمايه اجتماعي و فرهنگي اقوام کرد. صداوسيما در قالب رسانه ملي همراه آموزش و پرورش، يکي از نهادهاي اجتماعي تأثيرگذار بر رفتارهاي اجتماعي افراد و جامعه پذيري سياسي در جوامع مدرن مي‌باشد؛ لذا نوع انعکاس رفتارها و بينش‌هاي سياسي در اين رسانه جمعي تأثيرعميقي بر بعد عملي رفتارهاي سياسي در جامعه خواهد گذاشت. توجه به برنامه‌هاي ويژه در زمينه سرمايه اجتماعي و فرهنگي نه تنها در رفتار انتخاباتي اقوام تأثيرگذار است، بلکه تأثير غيرمستقيم آن بر همبستگي ملي و ثبات سياسي و ملي انکارناپذير است.

با توجه به مباحثي که در قسمت مباحث نظري گفته شد، رسانه‌هاي جمعي در قالب برجسته سازي و چارچوب بندي و ... تأثير غيرقابل انکاري بر تصميم گيري مردم در عرصه اجتماعي، فرهنگي، سياسي و ... مي‌گذارند. اين رسانه نفوذ درخور توجهي در هر دو عرصه اجتماعي و جغرافيايي دارد. در عرصه اجتماعي تمامي‌گروه‌هاي مردمي‌ از اقشار، طبقات و سطح تحصيلات متفاوت به يکسان مي‌توانند از برنامه‌هاي تلويزيوني و راديويي بهره بگيرند. در عرصه جغرافيايي، شبکه‌هاي راديويي و تلويزيوني گسترش قابل ملاحظه‌اي نسبت به ساير رسانه‌هاي جمعي و گروهي از جمله اينترنت و حتي مطبوعات دارند؛ مردم با کمترين هزينه، با سهولت فراوان و بدون نياز به سواد نوشتاري به اين منبع اصلي اطلا‌ع‌رساني دسترسي دارند. مطالعات انجام شده بيانگر آن است که رسانه‌هاي جمعي در رفتارهاي سياسي مردم هم زمان با رفتارهاي اجتماعي مردم تأثيرگذار است. مردم از رسانه جمعي فقط سبک زندگي يا توسعه رفاه، دانش و علم روز را دريافت نمي‌کنند، بلکه نوع پوشش خبري و رسانه اي رويدادهاي سياسي در قالب برنامه‌هاي مختلف تلويزيوني و راديويي بر رفتار، درک، نگرش و نوع انتخاب سياسي مردم تأثيرگذار است. مردم در جامعه امروزي تمايل دارند تا به جاي شرکت در گردهمايي‌هاي انتخاباتي، از صفحه تلويزيوني خود رويدادهاي انتخاباتي ازجمله موضوعات تبليغاتي انتخابات، شخصيت افراد، راهبردها وسياست‌هاي نامزدها براي سمت‌هاي مختلف را پيگيري نمايند.

پيشنهادهايي براي رسانه ملي

ارتباط رسانه با سرمايه اجتماعي و فرهنگي به تعامل افراد و سازمان‌ها مربوط مي‌شود، به گونه‌اي که مي‌تواند موجب تقويت اعتماد يا سست شدن آن شوند. اگر رسانه در ايجاد زمينه فکري افراد و سازمان‌ها نقش مثبت ايفا کند، موجب اعتماد بيشترمردم به اين نهادها مي‌شود و باعث مشارکت بيشتر شهروندان در انتخابات مي‌گردد. بر اين اساس، رسانه مي‌تواند نقش دوگانه مثبت يا منفي پيرامون سرمايه‌هاي اجتماعي و فرهنگي ايجاد کند و موجب افزايش يا کاهش مشارکت سياسي و تأثير بر رفتار انتخاباتي مردم شود. به اين صورت که رسانه هم مي‌تواند موجب وحدت نمادي شود و هم مي‌تواند اختلال نمادي در مخاطبان خود ايجاد کند. نمونه اين موضوع تلاش رسانه ملي براي تحکيم نمادي و سعي شبکه‌هاي ماهواره‌اي بيگانگان براي اختلال نمادي در جامعه است. پس پيشنهاد مي‌شود که صداوسيما براي جذب مخاطبان، به ويژه ميان اقوام و اقليت‌ها، اهتمام بيشتري ورزد. از راهکارهاي دستيابي به هدف يادشده، نمايش تصوير کامل، دقيق و منصفانه از واقعيت‌هاي اجتماعي است. زيرا انتشار به موقع، درست و جامع اخبار مي‌تواند دامنه اعتماد و سرمايه اجتماعي را در جامعه گسترش دهد.

از طرفي رسانه‌ها بايد با بازخواني و بازانديشي در شکل و محتواي برنامه‌هاي خود به شيوه‌هاي تقويت و گسترش ابعاد سرمايه اجتماعي و فرهنگي بپردازند. رسانه بايد خواسته‌ها و نيازهاي اقشار مختلف مردم را به مسئولان اعلام نمايد و از سوي ديگر فعاليت‌هاي نهادهاي دولتي و رسمي‌را به اطلاع مردم برساند تا بدين وسيله به زايش سرمايه اجتماعي ياري رساند.

همچنين رسانه مي‌تواند با آموزش و تبليغ ارزش و هنجارهاي مثبت و مشترک اقوام، زمينه مناسبي براي اعتماد و همبستگي اجتماعي فراهم سازد و زمينه ايجاد و ارتقاي سرمايه اجتماعي و فرهنگي را فراهم سازند. سرانجام اينکه، رسانه عملکرد نهادها و مراکز دولتي و غيردولتي را رصد نمايد تا خروجي آن مانع شکل‌گيري و تقويت سرمايه اجتماعي نشود. اين امر با نظارت رسانه‌اي و نقد واقع‌بينانه و کارشناسانه و با هدف اصلاح کارکردها ممکن مي‌شود.

مختار نائيجي کيا کلا، رضا الهويردي زاده

و علي عنايتي شبکلائي


 خبر 

رئيس محيط زيست بهارستان خبر داد :

کمبود سرانه فضاي سبز شهري

در بهارستان

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بهارستان از کمبود سرانه فضاي سبز شهري در اين شهرستان خبر داد. آيين گراميداشت هفته منابع طبيعي و کاشت درخت با حضور مسئولين شهرستان بهارستان در پارک جنگلي گلستان، جاده شهرستانک برگزار شد. اين مراسم نمادين کاشت نهال با حضور شهردار گلستان، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر، امام جمعه، روساي ادارات محيط زيست، جهاد کشاورزي، آموزش و پرورش، جمعي از شهروندان و قرآن‌آموزان دارالقرآن شهرداري در پارک جنگلي گلستان و به ميزباني شهرداري گلستان برگزار شد. رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بهارستان با اشاره به غرس يک نهال توسط وي در اين پارک اظهار کرد: در اين مراسم هر يک از مسئولان به منظور اشاعه فرهنگ درختکاري و توسعه فضاي سبز شهر گلستان و گسترش سرانه فضاي سبز با دستان خود نهالي کاشتند و اين روز را گرامي داشتند. شيدا اکار بيان کرد: با وجود کمبود سرانه فضاي سبز شهري در شهرستان بهارستان و عدم تناسب آن با گسترش جمعيت و افزايش کارخانجات و مراکز توليدي، برگزاري اينگونه مراسم و گسترش فرهنگ درختکاري در ميان شهروندان مي‌تواند در افزايش سطح کيفيت محيط زيست و سلامت شهري موثر واقع شود. وي در پايان ضمن تاکيد بر ضرورت حفاظت و افزايش فضاي سبز متذکر شد: وجود درختان در مناطق شهري باعث تعديل و تلطيف هوا، تثبيت خاک، جذب نزولات جوي، کنترل گرد و غبار، جذب آلاينده‌ها، ايجاد تفرجگاه، مناظر و چشم‌اندازهاي مناسب شهري، جذب پرتوها و تشعشعات خورشيدي و کنترل آلودگي صوتي مي‌شود و به طور قطع يادآوري اين مزايا اهميت اهتمام براي افزايش سرانه فضاي سبز بويژه در اين منطقه را بيش از پيش نشان مي‌دهد.

در 2 سال اخير صورت گرفت

جذب 4 ميليارد تومان براي ساماندهي مدارس

رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند از جذب 4 ميليارد تومان اعتبار در دو سال اخير براي ساماندهي مدارس اين شهرستان خبر داد. محمدرضا مشهدي‌عباسي در يادواره شهداي حريم ولايت، ضمن تسليت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه‌(س) اظهار کرد: حضرت فاطمه (س) نخستين مدافع حرمي بودند که براي حفظ حريم ولايت به شهادت رسيدند. وي ضمن قدرداني از اداره‌کل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران افزود: با کمک اين اداره‌کل، سالن شهداي امور تربيتي اردوگاه شهيد مصطفي خميني (ره) دماوند با اعتباري بالغ ‌بر 600 ميليون تومان تجهيز شد. رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند تصريح کرد: با توجه به وجود تحريم‌ها در سال‌هاي 1392 و 1393، اداره آموزش و پرورش دماوند توانست 4 ميليارد تومان جذب و مدارس را ساماندهي کند. مشهدي‌عباسي ادامه داد: تمام اقداماتي که صورت گرفته در سايه امنيتي است که شهدا براي ما به ارمغان آورده‌اند و بايد قدر اين رشادت‌ها را بدانيم و راهشان را ادامه دهيم. وي گفت: با توجه به هجمه گسترده دشمنان و استکبار جهاني، کار ما حفظ حکومت اسلامي و حفظ حريم ولايت است که در اين راستا، بايد تمام تلاش خود را داشته باشيم. رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند تصريح کرد: بايد به شهدا و راه و سيره آنها توجه کرد، چراکه دشمنان امروز به دنبال اين هستند که مردم را از انقلاب جدا کنند و با درس گرفتن از سيره شهدا مي‌توان نقشه‌هاي دشمنان را خنثي کرد. مشهدي‌عباسي افزود: مدافعان ولايت و حکومت در داخل و خارج از کشور اسلامي ايستاده‌اند تا از کيان جمهوري اسلامي ايران و اسلام دفاع کنند. وي اضافه کرد: کشور ما امنيت، اقتدار و عزت دارد و تنها کشوري است که قطع‌نامه‌هاي بسياري برايش صادر شده است؛ اما وقتي دشمنان حضور ميليوني ملت را در صحنه مشاهده مي‌کنند، متوجه مي‌شوند که توان مقابله با اين ملت را نخواهند داشت.


 حماسه حضور 
نويسنده : حميد لباف

حضور حماسي مردم در پاي صندوق‌هاي راي جهت انتخاب نمايندگان پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در هفتم اسفند 1394 باعث شد که اين روز نيز در تاريخ ثبت شده و به عنوان يک روز الهي و حماسي به يادگار بماند. انتخابات اخير از جهات مختلف داراي اهميت ويژه‌اي مي‌باشد که مي‌توان اهميت آن را در شرايط منطقه و تهديدهايي که با بهانه‌گيري‌ حکام مرتجع عرب صورت گرفته و همچنين همزماني دو انتخاب مهم براي اثبات مردم‌سالاري ديني در کشور عزيزمان بر اهميت آن مي‌افزايد. حضور حماسي و کم‌نظير انقلابي مردم آگاه و خردمند ايران اسلامي باعث تعجب و حيرت جهاني اعم از دوستان انقلاب و يا حتي معاندين گرديد. از ابتداي پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي تاکنون در شرايط مختلف انتخابات عديده‌اي اعم از رياست جمهوري، مجلس خبرگان، مجلس شوراي اسلامي، شوراي اسلامي شهرها و... برگزار گرديده است و علي‌رغم تکراري شدن انتخابات، هر بار حضور مردم پاي صندوق‌هاي راي باشکوه‌تر از قبل بوده و دشمن‌شکن‌تر اين وظيفه را ملت حاضر در صحنه به نحو شايسته‌اي انجام داده‌اند.از اولين ساعاتي که انتخابات شروع شد حضور مردم در صف‌هاي طويل نشان مي‌داد که اين انتخاب با حضور گسترده مردم که نشانگر بلوغ سياسي و افزايش آگاهي مردم است برگزار مي‌شود انتخاباتي که با تمديد مکرر وزارت کشور تا ساعت 23:45 دقيقه ادامه پيدا کرد. نتايج انتخابات نيز حاکي از درايت مردم و راي نهايي آن به اعتدال و خرد جمعي والنهايه راي به استوانه‌هاي انقلاب بود.