نسخه شماره 3999 - 1394/12/24 -

معادله دو مجهولي ميزان خودروها و تعداد تلفات ترافيكي در كشورمان
خودروهاي آلمان 5 برابر ايران؛ كشته‌هاي ايران 5 برابر آلمان!

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران تأکيد کرد:
آغاز حرکت تهران به سوي «شهر کم کربن»

پايان 77 سال انتظار
متروي فرودگاه مهرآباد با 4 ايستگاه افتتاح مي‌شود

معاون شهردار تهران مطرح کرد:
نگهداشت شهر با 31 هزار کارگر فضاي سبز و رفت و روب

برداشتن ديوارهاي پادگان بعد از تکميل بزرگراه يادگار امام(ره)
اتمام مذاکرات واگذاري 30 درصد باقيمانده اراضي پادگان جي تا پايان سال


مشارکت بانک شهر در برگزاري جشنواره خريد مجتمع کوروش


دريچه خبر


گذري برمناطق


 معادله دو مجهولي ميزان خودروها و تعداد تلفات ترافيكي در كشورمان
 خودروهاي آلمان 5 برابر ايران؛ كشته‌هاي ايران 5 برابر آلمان! 

يك كارشناس برنامه ريزي شهري با اعلام اين كه ايمني رانندگي در يك مثلث تعريف مي‌شود كه زواياي آن از رفتار راننده، راه يا موقعيت محيطي و وسيله نقليه، تشكيل مي‌شود اما موضوع اين است كه معادله‌اي دو مجهولي، ميان ميزان خودروهاي موجود و تعداد تلفات ناشي از تصادفات رانندگي در كشورمان، حاكم است.

شهرام جباري‌زادگان در توضيح اين موضوع با اشاره به اين كه به عنوان نمونه، تعداد وسايل نقليه آلمان با جمعيت تقريباً برابر با ايران، 5 برابر كشورمان است، گفت: اين در شرايطي است كه كشته‌هاي سالانه حوادث ترافيكي ايران با حدود 17 هزار نفر، 5 برابر اين کشور اروپايي است كه هر سال در آن كمتر از 3500 نفر در جريان سوانح ترافيكي کشته مي‌شوند.

وي با بيان اين كه 5 عامل در ايمني رانندگي مورد تأکيد است، افزود: اين عوامل، شامل عدم مصرف مشروبات الكلي، رعايت سرعت مجاز، استفاده از كلاه ايمني براي موتورسيكلت سواران، استفاده از كمربند ايمني براي راننده و سرنشينان و رعايت قوانين مربوط به ايمني كودكان از جمله استفاده از صندلي كودك است كه در كاهش مرگ و مير بسيار ضروري است.

جباري زادگان با اشاره به اين كه هر سال به طور متوسط يك ميليون و 200 هزار نفر در سراسر جهان جان خود را بر اثر تصادف از دست مي‌دهند، اظهار كرد: در 87 کشور جهان، شاهد افزايش و روند صعودي مرگ و مير ناشي از تصادفات و در بيش از 100 كشور دنيا از جمله كشورمان نيز شاهد كاهش و روند نزولي كشته‌هاي تصادفات هستيم.

وي با بيان اين كه از هر 5 نفر كه در تصادفات جان خود را از دست مي‌دهند، 3 نفر در محدوده سني 15 تا 44 سال، يعني در سنين مولد قرار دارند، تصريح كرد: از هر 4 نفر كه در تصادفات كشته مي‌شوند، 3 نفر مرد و يك نفر زن هستند.

اين كارشناس مسائل شهري در پايان با تأكيد بر اين كه علاوه بر 5 عامل مورد تأکيد در ايمني رانندگي، عوامل ديگري نيز در اين مهم مؤثراند، خاطرنشان كرد: ايمني وسيله نقليه، زيرساخت‌‌هاي راه، سيستم درماني و قوانين مربوط به عابران پياده از جمله عوامل مؤثر در حوزه ايمني اند كه به منظور كاهش و كنترل تلفات ترافيكي مي‌بايست مورد توجه ويژه قرار گيرند.


 معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران تأکيد کرد:
 آغاز حرکت تهران به سوي «شهر کم کربن» 

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران با اعلام اين که تا مي‌توانيم بايد سهم سوخت‌هاي فسيلي را در حمل و نقل شهري کاهش داده و انرژي‌هاي پاک را جايگزين آنها نماييم، گفت: تهران با بحران آلودگي هوا رو به روست و استفاده از بنزين و گازوييل که مي‌توانيم آنها را انرژي‌هاي مخرب بناميم، در تشديد آلودگي هوا بسيار مؤثر‌ند. مهندس سيد جعفر تشکري‌هاشمي‌افزود: تهران در مراحل ابتدايي حرکت به سوي «شهر کم کربن» قرار دارد و اميدواريم روزي فرا برسد که تنها از انرژي‌هاي پاک و تجديد پذير در حمل و نقل شهري اين کلانشهر استفاده کنيم.

وي با اشاره به اين که هدف از جايگزيني انرژي‌هاي پاک، به حداقل رساندن آلودگي هوا و گازهاي گلخانه‌اي است، اظهار کرد: البته در اين خصوص، شرايط آب و هوايي، موقعيت جغرافيايي و بازار عرضه و تقاضاي انرژي و هزينه‌هاي تأمين آن نيز مؤثر است.

مهندس تشکري‌هاشمي‌با بيان اين که تبديل تهران به «شهر کم کربن»، نياز به تغييرات اساسي در بخش‌هاي مختلف دارد، تصريح کرد: با اين وجود، چشم‌انداز مثبتي را براي شروع اين تغييرات و رسيدن به هدف شهري با کمترين کربن، ترسيم کرده‌ايم.

وي با اشاره به اين که ظرفيت و کارآمدي بالقوه انرژي‌هاي پاک، اين امکان را فراهم مي‌کند که بخش قابل توجهي از نيازمان را از طريق اين انرژي‌ها تأمين کنيم، اظهار کرد: بهره‌گيري از انرژي‌هاي پاک، مصرف سوخت‌هاي فسيلي را به ميزان قابل توجهي کاهش خواهد داد که اين امر، آثار و پيآمدهاي اقتصادي مثبتي را در بر خواهد داشت. مهندس تشکري‌هاشمي ‌با بيان اينکه کاهش هزينه‌هاي درماني ناشي از آلودگي هوا، يکي از اثرات پنهان جايگزيني انرژي‌هاي پاک است، تصريح کرد: تهران در استفاده از انرژي‌هاي پاک در کشور پيشگام است و به اين منظور، علاوه بر کاهش مصرف انرژي در ناوگان حمل و نقل شهري، استفاده از انرژي‌هاي تجديد‌پذير را نيز در ناوگان آغاز کرده ايم.

وي با اشاره به اين که در بحث جايگزيني انرژي‌هاي پاک، تجارب کشورهاي موفق جهان را مد نظر قرار داده‌ايم تا زودتر به اهداف مورد نظر دست يابيم، اظهار کرد: البته چند کشور آسيايي نيز تجربه موفقي در زمينه استفاده از انرژي‌هاي تجديد پذير داشته اند. مهندس تشکري‌هاشمي‌با بيان اين که کشور پيشرفته‌اي همچون ژاپن تصميم دارد تا 25 سال ديگر در استان فوکوشيما، تمام انرژي‌ها از جمله سوخت تمامي‌ وسايل نقليه را به انرژي‌هاي تجديد‌پذير تبديل کند، تصريح کرد: علاوه بر اين، کشور در حال توسعه‌اي همچون اندونزي نيز در نظر دارد تا 10 سال ديگر در جزيره سومبا، خودروهايي که با انرژي‌هاي تجديد‌پذير کار مي‌کنند را جايگزين همه خودروهايي کند که از سوخت‌هاي فسيلي استفاده مي‌نمايند.

وي در پايان با تأکيد بر اين که قدم اول و البته مهم ترين اقدام براي آغاز اين پروژه، پذيرش اين موضوع مهم توسط مردم و مسئولان است، خاطرنشان کرد:جايگزيني انرژي‌هاي تجديد پذير، گر چه در کوتاه مدت، پر هزينه به نظر مي‌رسند اما در طولاني مدت، هزينه شخصي افراد و هزينه‌هاي جمعي جامعه را به شدت کاهش داده و کيفيت زندگي را به شدت افزايش مي‌دهند.


 پايان 77 سال انتظار
 متروي فرودگاه مهرآباد با 4 ايستگاه افتتاح مي‌شود 

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران از افتتاح خط متروي فرودگاه بين‌المللي مهرآباد در صبح روز سه‌شنبه 25 اسفند و در آستانه سال نو و آغاز سفرهاي نوروزي خبر داد و گفت: اين فرودگاه كه در سال 1317 تاسيس شده و پس از 77 سال صاحب مترو شد.مهندس سيد جعفر تشكري‌هاشمي‌افزود: متروي فرودگاه مهرآباد با بيش از 4 كيلومتر طول، داراي 4 ايستگاه است كه با افتتاح همزمان آنها، پايتخت کشورمان در باشگاه 100 تايي‌ها و به عبارتي در زمره شهرهاي جهان قرار مي‌گيرد که داراي 100 ايستگاه مترو هستند.

وي با اشاره به اين که متروي فرودگاه 4 ايستگاه شامل ايستگاه بيمه و ايستگاه‌هاي شماره يك، شماره دو و شماره سه فرودگاه است، اظهار کرد: اين ايستگاه‌ها مقابل ترمينال‌‌هاي شماره 2، شماره 4 و شماره 6 فرودگاه واقع شده اند و دسترسي آسان شهروندان به ترمينال‌هاي 6 گانه فرودگاه مهرآباد را امكانپذير مي‌نمايند.

مهندس تشكري‌هاشمي‌با بيان اين كه اتصال شبكه متروي پايتخت پيش از اين، از طريق خط 3 مترو به ايستگاه راه آهن برقرار شده بود، تصريح كرد: علاوه بر راه آهن و فرودگاه مهرآباد، در آينده نزديك فرودگاه بين‌المللي امام خميني (ره) نيز از طريق خط متروي تهران ـ پرند به شبكه متروي پايتخت، متصل مي‌شود. معاون شهردار تهران در پايان با تأكيد بر اين كه براي فرودگاه مهرآباد به عنوان پر اهميت ترين و پر تردد ترين فرودگاه كشور، عدم اتصال به شبكه ريلي يك نقص بزرگ محسوب مي‌شد، خاطرنشان كرد: با تدبير شهردار محترم تهران، فرودگاه مهرآباد به عنوان نخستين فرودگاه كشور به شبكه ريلي متصل شده و با ظرفيت 70 هزار جا به ‌جايي روزانه، بخش قابل توجهي از رفت و آمدهاي روزانه به فرودگاه مهرآباد كه عموماَ با استفاده از وسايل نقليه شخصي صورت مي‌گيرد را تحت پوشش در مي‌آورد.

گفتني است مراسم رسمي‌افتتاح و آغاز به كار خط متروي فرودگاه مهرآباد، طي مراسم ويژه‌‌اي در آستانه سال جديد، صبح روز سه شنبه 25 اسفند برگزار مي‌شود و هر 4 ايستگاه‌ اين خط رسماً راه‌اندازي شده مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند.


 معاون شهردار تهران مطرح کرد:
 نگهداشت شهر با 31 هزار کارگر فضاي سبز و رفت و روب 

معاون خدمات شهري شهردار تهران گفت: هزار رفتگر و 15 هزار نيروي کارگري فضاي سبز و در مجموع بيش از 31 هزار کارگر براي نگهداري فضاي سبز و رفت و روب شهر تهران تلاش مي‌کنند.

مجتبي عبدالهي در برنامه تلويزيوني «شهران» با موضوع بررسي اقتصاد شهر در کلانشهرها که از شبکه 5 سيما پخش شد،در پاسخ به سوالي مبني بر اين که در حوزه مديريت شهري نگاه شما به اقتصاد شهر چگونه است، گفت:معتقدم که اقتصاد شهر در برگيرنده اقتصاد و جغرافيا و محدوده شهري است که اين دو با يکديگر در ارتباط هستند و پيوندي بين آنها وجود دارد.

وي در ادامه با اشاره به اين که مصداق واقعي اقتصاد شهري را مي‌توان در حوزه‌هاي مختلف شهري همچون حوزه خدمات شهري و محيط زيست که بسيار تخصصي است جستجو کرد، اذعان داشت:با توجه به مباحث اخير و فرمايشات مقام معظم رهبري در خصوص اقتصاد مقاومتي مي‌توان مصداق‌هاي متعددي را در اين موضوع در حوزه مديريت شهري يافت که يک شهر چگونه مي‌تواند پايه و اساس و استحکام خود را حفظ کند و ما را از وابستگي به بودجه دولتي دور و به نوعي شهر روي پاي خود استوار و به خود اتکا کند.

به گفته عبدالهي شهرداري تهران هيچ گونه بودجه دولتي ندارد و براساس درآمدهايش، کلانشهر بزرگ تهران را مديريت مي‌کند.

عبدالهي در پاسخ به سوال مجري در خصوص اين که در حال حاضر بيشترين زباله‌ها را در کشور تهراني توليد مي‌کنند، گفت:در حال حاضر در تهران بيش از 7هزار تن زباله در 24 ساعت توليد مي‌شود.به گفته عبدالهي با تکنولوژي‌هاي روز دنيا زباله‌ها را تبديل به انرژي مي‌کنيم. وي به آماده باش کامل نيروهاي آتش نشان در چهارشنبه پايان سال پرداخت و گفت:روز چهارشنبه‌سوري بسيار مهم و حائز اهميت است؛ اما متاسفانه ما شاهد حوادثي در سطح شهر تهران هستيم و اميدواريم شهروندان به اين موضوع مهم توجه ويژه داشته باشند.عبدالهي در پايان سخنان خود در پاسخ به سوال مجري برنامه «شهران» در خصوص تعداد کارگران خدمات شهري در شهر تهران، گفت:16هزار رفتگر و 15 هزار نيروي کارگري فضاي سبز و در مجموع بيش از 31 هزار کارگر براي نگهداري فضاي سبز و رفت و روب شهر تهران تلاش مي‌کنند.


 برداشتن ديوارهاي پادگان بعد از تکميل بزرگراه يادگار امام(ره)
 اتمام مذاکرات واگذاري 30 درصد باقيمانده اراضي پادگان جي تا پايان سال 

معاون فني و عمراني شهردار تهران ازواگذاري 70 درصد از اراضي پادگان جي از سوي وزارت دفاع به شهرداري تهران خبرداد. عليرضا جاويد با اشاره به اجراي قانون خروج پادگان‌ها از شهر تهران در يک دهه اخير گفت: در اين ده سال مديريت شهري تهران تلاش زيادي براي اجراي قانون خروج مراکز نظامي‌و پادگان‌ها از فضاهاي شهري انجام داد که نمونه موفق اين تلاش تبديل پادگان قلعه مرغي به بوستان ولايت در جنوب تهران بود. معاون شهردار تهران با اشاره به تلاش‌هاي شهرداري تهران براي خروج پادگان جي از محدوده غربي تهران و ساخت ادامه بزرگراه يادگار امام(ره) نيز توضيح داد:در مورد خروج پادگان جي خوشبختانه با همکاري عالي‌ وزارت دفاع مراحل کار خوب پيش مي‌رود و جاي تقدير و تشکر دارد که در اجراي طرح‌ تکميل بزرگراه يادگار امام(ره) تا ميدان فتح اين وزارتخانه منافع عموم شهروندان را بر محدوديت‌هاي سازماني خودشان ترجيح دادند.

وي افزود: در حال حاضر توافقات براي 70 درصد از اراضي پادگان جي انجام و تحويل شهرداري داده شده است. معاون فني و عمراني شهردار تهران با بيان اينکه هم اکنون تجهيز کارگاه براي تکميل پروژه بزرگراه يادگار امام(ره) نيز در اين محدوده انجام شده است، ادامه داد: تکميل ادامه محور بزرگراه يادگار امام(ره) از پادگان جي تا ميدان فتح در سال 95 در اولويت برنامه‌هاي شهرداري تهران قرار دارد. وي با بيان اينکه مذاکرات واگذاري 30 درصد باقيمانده از اراضي پادگان جي نيز تا پايان سال به نتيجه مي‌رسد، بيان کرد: در حال حاضر نيازي به برداشتن ديوارهاي اين پادگان نيست و بعد از ساخت پروژه ادامه بزرگراه يادگار امام(ره) ديوارهاي اين پادگان نيز برداشته خواهد شد.

عليرضا جاويد درباره تبديل زندان اوين به بوستان نيز يادآور شد: قانوني براي خروج فضاهاي انتظامي‌مانند زندان اوين وجود ندارد، اما اکنون شهرداري تهران در حال مذاکره با قوه قضائيه است تا بعد از واگذار زمين معوض اين زندان نيز مانند زندان قصر به باغ موزه تبديل شود.


 مشارکت بانک شهر در برگزاري جشنواره خريد مجتمع کوروش 

در آستانه فرارسيدن عيد نوروز، جشنواره خريد مجتمع کوروش، با مشارکت بانک شهر برگزار مي‌شود.با توجه به برگزاري اين جشنواره، دستگاه‌هاي کارتخوان(POS) بانک شهر در اختيار فروشگاه‌هاي اين مرکز خريد قرار گرفته است و چنانچه خريداران براي خريد از اين دستگاه‌ها استفاده کنند به ازاي هر 50هزارتومان، يک بُن هديه دريافت مي‌کنند که با تحويل آن به صندوق‌هاي قرعه‌کشي مستقر در سالن اين مجتمع، در قرعه‌کشي شرکت داده خواهند شد.

بر اين اساس، بانک شهر براي برندگان اين قرعه‌کشي، دو دستگاه خودروي هوندا و دو دستگاه خودروي پژو 206 در نظر گرفته و همچنين دو دستگاه خودروي پژو 206 ديگر نيز براي پذيرندگان دستگاه‌هاي POS پيش‌بيني شده است که به قيد قرعه به آنان اهدا مي‌شود.

گفتني است مراسم قرعه‌کشي و اعلام برندگان اين جشنواره، در دو مرحله و هم‌زمان با سوم خرداد و عيد فطر برگزار خواهد شد.


 دريچه خبر 

بهشت زهرا(س) ميزبان پنل تخصصي آيين‌هاي نوروزي آرامستان‌هاي ايران

پنل تخصصي آيين‌هاي نوروز در آرامستان‌هاي ايران روز 18 اسفند ماه در پژوهشکده و کتابخانه تخصصي آرامستان بهشت زهرا(س) با حضور محققين،دانشگاهيان و نوروز پژوهان بزرگ کشور به رياست سعيد خال معاون فرهنگي و اجتماعي سازمان بهشت زهرا(س)، اردشير آل عوض محقق و صاحب نظر در زمينه‌هاي فرهنگي و شفيعي شجاعي اديب حافظ پژوه و محقق برگزار شد.در اين پنل تخصصي که به آيين‌هاي نوروزي ايرانيان در آرامستان‌ها مي‌پرداخت سخنراني‌هاي تخصصي با موضوعات ؛ علفه،يادي از گذشتگان در استقبال از سال نو در استان سمنان – علفه در کرمانشاه – علفه آيين بزرگداشت درگذشتگان در نوروز استان فارس – آيين پنجه در کاشان – مراسم جمعه آخر سال در شهرستان‌هاي همدان و بهار و همچنين آيين و رسوم مردم تهران در پنجشنبه و جمعه پاياني سال ارائه گرديد. گفتني است اين نخستين بار است که آيين نوروزي پنجشنبه و جمعه پايان سال و رسم و رسوم مردم ايران در اين ايام از نگاه علمي‌و پژوهشي به همت معاونت فرهنگي، اجتماعي و پژوهشکده آرامستان بهشت زهرا(س) بررسي مي‌گردد.

توزيع آرم‌هاي95 و تحويل آرم فقط در دفاتر خدمات الکترونيک

مدير واحد صدور آرم سازمان ترافيک از توزيع آرم‌هاي صادر شده سال 95 از 22 اسفند ماه خبر داد. مصطفي قنبرنژاد با بيان اينکه از 22 اسفندماه آرم‌هاي صادر شده سال 95 به دفاتر خدمات الکترونيک شهر توزيع مي‌شود، گفت: با توجه به اينکه سال گذشته ارسال آرم‌ها با پست به درب منازل متقاضيان بعضا به دليل نبودن شهروندان، مشکلاتي براي آنان ايجاد کرده بود،امسال فقط با حضور در دفاتر خدمات الکترونيک مي‌توانند آرم‌شان را تحويل بگيرند. به گفته وي اي.دي کارت‌هاي آرم طرح ترافيک سال 95 امسال به دفاتر خدمات الکترونيک شهر ارايه مي‌شود و شهروندان مي‌توانند يک هفته پس از ارايه مدارک به دفاتر خدمات الکترونيک شهر، نسبت به تحويل اي.دي کارت‌هاي خود از طريق همان دفتر اقدام کنند .

تمهيدات اتوبوسراني

براي پنجشنبه آخر سال

شرکت واحد اتوبوسراني تهران از ساعت 5:30 بامداد روز پنجشنبه(27اسفندماه) آماده ارائه سرويس به شهروندان است. به گزرش ايسنا، شرکت واحد اتوبوسراني تهران تمهيدات ويژه خود براي انتقال شهروندان به بهشت زهرا(س)، در پنجشنبه و جمعه آخر سال را اعلام کرد که براساس آن با توجه به افزايش ميزان تقاضاي شهروندان براي عزيمت به حرم مطهر امام خميني(ره) و بهشت زهرا(س) و زيارت اهل قبور در پنجشنبه و جمعه آخر سال، از ساعت 5:30 بامداد لغايت 21 پنجشنبه 27 اسفندماه سرويس‌هاي ويژه‌اي در پايتخت ايجاد مي‌شود. براين اساس در نقاطي از جمله پايانه خاوران، ميدان خراسان، ميدان شوش، ميدان محمديه، فلکه دوم صادقيه، فلکه دوم تهرانپارس، فلکه چهارم تهرانپارس، ميني‌سيتي، ميدان راه آهن، ميادين ابوذر، فتحي، جليلي، نازي‌آباد، شهرک وليعصر، تهرانسر، پايانه کاوه، پايانه شهيد سروري، شهرري و دولت آباد اتوبوس‌هاي مستقر خواهند شد. همچنين براي بازگرداندن زائران نيز ناوگان اتوبوسراني در پارکينگ‌هاي بهشت‌زهرا(س) مستقر خواهد بود تا مسافران را به مبادي اوليه بازگشت دهند.

اجراي طرح موفق تفکيک زباله در منطقه 17

شهردار ناحيه 3 منطقه 17 از اجراي طرح موفق تفکيک زباله از مبدا در راستاي کمپين آسمان آبي زمين پاک در سطح منطقه 17 خبر داد.ايرج مرشدلو به اجراي طرح تفکيک زباله از مبدا در اين منطقه اشاره داشت و گفت:در بحث کمپين آسمان آبي زمين پاک تفکيک زباله از مبدا و خط سفيد را در دستور کارمان قرار داديم و طرح تفکيک زباله از مبدا را در بين پرسنل شهرداري اين ناحيه به مدت 20 هفته اجرايي کرديم.مرشدلو با بيان اين که در بحث کمپين آسمان آبي زمين پاک آموزش چهره به چهره در بحث خط سفيد آموزش به رانندگان شهرداري، پيمانکاران، آموزش رانندگان آژانس‌هاي سطح منطقه در حال انجام است، تصريح کرد:با برنامه‌ريزي‌هاي لازم و به صورت جهادي تيم شهرياران جوان به آموزش چهره به چهره شهروندان ناحيه مي‌پردازند.شهردار ناحيه 3 منطقه 17 به اهميت فرهنگ سازي در مدارس و مساجد پرداخت و گفت:بنابر تاکيدات شهردار محترم تهران اقداماتمان در اين موضوعات مسجد محور و محله محور است و کارهاي بسيار خوبي نيز در مدارس اين محدوده به انجام رسانده‌ايم.مرشدلو در ادامه اذعان داشت:در راسته‌هاي تجاري و مراکز اداري هم خودروهاي ويژه‌اي را براي جمع‌آوري زباله پيش‌بيني کرده‌ايم.همچنين با مدارس، مساجد، سراهاي محله، دفاترخدمات الکترونيک، کانون‌هاي سطح منطقه نيز تفاهم‌نامه‌اي را به امضا رسانده‌ايم که پسماند خشک خود را به خودروهاي ويژه تحويل دهند.شهردار ناحيه 3 منطقه 17 در ادامه اذعان داشت:بنابر اعلام رسمي‌سازمان مديريت پسماند منطقه 17 در بحث تفکيک زباله از مبدا جزو بهترين‌هاي مناطق تهران محسوب مي‌شود.


 گذري برمناطق 

اسکان موقت مسافران نوروزي

در بوستان بزرگ ولايت

مسافران نوروزي از اواخر اسفند مي‌توانند از نمازخانه بوستان ولايت به عنوان کمپ موقت اسکان مسافرين نوروزي استفاده کنند. پيمان قرباني شهردار منطقه با اعلام اين خبر گفت: نمازخانه اين بوستان ظرفيت استقرار بيش از 300 مسافر را دارد و فضاي اين بوستان نيز با برخورداري از سرويس بهداشتي، آبخوري، آلاچيق و امکانات تفريحي مکان مناسبي براي اسکان مسافران نوروزي محسوب مي‌شود.وي خاطرنشان کرد:به منظور اسکان بيشتر مسافران، چادرهاي جنبي نيز در اين بوستان در نظر گرفته شده است ضمن اينکه مسافران و گردشگران مي‌توانند از امکانات اين بوستان شامل دوچرخه سواري، اسکيت، سيرک، قلعه شادي و ديگر امکانات ورزشي و فراغتي بهره‌مند شوند. به گفته شهردارمنطقه بوستان ولايت يکي از 5 نقطه‌اي است که ايستگاه اطلاع رساني مسافرين نوروزي نيز در آن واقع شده و مسافران مي‌توانند ضمن اسکان در اين بوستان از خدمات ايستگاه اطلاع‌رساني، شامل توزيع نقشه شهر تهران، کارتهاي 5 هزارتوماني براي استفاده از بي آر تي، مترو و اماکن گردشگري شهر تهران و مسابقه قرآن بخوانيد و جايزه بگيريد بهره‌مند شوند. قرباني افزود: در طرح استقبال از بهار سال جديد، مدرسه کيهاني نيز به عنوان محل اسکان موقت در نظر گرفته شده است. اين مدرسه با تدارک امکانات رفاهي براي ميهمانان در محله نعمت آباد واقع شده و از مدارس تحت پوشش شهردار مدرسه اين منطقه محسوب مي‌شود.

راهنمايي نوروزي گردشگران تهراني در ايستگاه‌هاي اطلاع‌رساني

با هدف معرفي جاذبه‌هاي گردشگري شمال تهران به مسافرين و تسهيل در امر گردشگري، 10 ايستگاه اطلاع رساني نوروزي در شمال تهران راه‌اندازي مي‌شود. بهروز رضايي قائم مقام شهردار اين منطقه در ستاد گردشگري نوروز 95 با اعلام خبر فوق اظهار داشت‌: با توجه به ضرورت اجراي برنامه‌هاي ويژه نوروز طرح مهمان طهران با شعار « تهران ميزبان ايران» و اجراي طرح استقبال از بهاربراي سومين سال متوالي،10 ايستگاه اطلاع رساني در سطح منطقه يک با هدف اطلاع رساني به گردشگران تهراني راه‌اندازي مي‌شود.وي گفت‌: اين ايستگاه‌ها در بوستان قيطريه، ميادين دربند، تجريش و قدس، موزه سينما، چهار‌راه پارک وي، ابتداي خيابان ولنجک، شهرک شهيد محلاتي، امامزاده علي اکبر (ع) چيذر و ساختمان شهرداري منطقه يک بر پا مي‌شود. اين مقام مسئول تصريح کرد : در اين ايستگاه‌ها علاوه بر معرفي مکان‌هاي گردشگري شميران، نقشه کامل منطقه و تفرجگاه‌ها نيز به علاقمندان ارائه مي‌شودوي افزود : در تعطيلات نوروزي شماره 137 آماده پاسخگويي به شهروندان در خصوص مکان‌ها و تورهاي گردشگري است. رضايي تصريح کرد: امسال به دليل اهميت و گستردگي امور گردشگري، اين بخش از مرکز خدمات اجتماعي جدا و به صورت مستقل زير مجموعه معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شده است.

برپايي 5 ايستگاه اطلاع‌رساني نوروزي در منطقه 9


شهردار منطقه 9 با اشاره به تشکيل ستاد گردشگري نوروز 95 در منطقه گفت: ايستگاه‌هاي اطلاع‌رساني مسافرين نوروزي در 5 نقطه منطقه جانمايي شده و محصولات فرهنگي ويژه نوروزي نيز در اين مراکز توزيع مي‌شود. حميد محسني با اعلام اين خبر اظهار داشت: اقدامات کلي استقبال از مسافرين نوروزي در ستاد گردشگري منطقه مطرح و در قالب مصوباتي در دستور کار معاونت‌هاي اين شهرداري قرار گرفت. وي افزود: ايستگاه‌هاي اطلاع رساني نيز در 5 نقطه پايانه شماره 2 فرودگاه مهرآباد، خيابان آزادي جنب شهرداري منطقه، شمال شرق ميدان آزادي، بوستان شمشيري و امامزاده عبدالله (ع) راه اندازي خواهد شد تا مسافرين نوروزي از ظرفيت‌ها و جاذبه‌هاي گردشگري منطقه آگاه شوند. شهردار منطقه 9 تصريح کرد: براساس پيش‌بيني، شهروندان و مسافرين جهت اطلاع و استفاده از تورهاي تهرانگردي نيمروزي و يکروزه مي‌توانند به اين ايستگاه‌ها مراجعه کنند و همچنين تمهيدات لازم جهت خدمت‌رساني به مسافرين و گردشگران خارجي نيز در نظر گرفته شده است. محسني ادامه داد: ايستگاه اطلاع رساني فرودگاه مهرآباد نيز علاوه بر خدمات اطلاع‌رساني، بحث استقبال از مسافرين را در برنامه‌هاي خود دارد و در اين ايستگاه نيز افرادي که مسلط به زبان خارجي بوده حضور خواهند داشت و علاوه بر اين نماينده آژانس گردشگري نيز حضور دارد.

پيشرفت 65 درصدي پروژه احداث پل شرق به شمال تقاطع بزرگراه‌هاي نيايش و چمران

مجري طرح‌هاي بزرگراهي سازمان مهندسي و عمران شهر تهران، از پيشرفت 65 درصدي پروژه احداث پل شرق به شمال تقاطع بزرگراه نيايش با بزرگراه شهيد چمران خبر داد. به گزارش ايسنا، قاسم مالدار با بيان آنکه حدود 90 درصد تيرهاي فلزي عرشه در پل شرق به شمال تقاطع بزرگراه نيايش با بزرگراه شهيد چمران با موفقيت نصب شده است، يادآور شد: تنها قطعه باقي مانده به منظور تکميل عرشه فلزي اين پل جهتي، بلافاصله پس از تکميل کوله شمالي نصب خواهد شد. وي با اشاره به اتمام عمليات اجراي فونداسيون کوله شمالي پل شرق به شمال تقاطع بزرگراه نيايش با بزرگراه شهيد چمران، ابراز اميدواري کرد اجراي اين بخش از پروژه ظرف يک ماه آينده به اتمام برسد تا شرايط فني براي قالب‌بندي و بتن‌ريزي عرشه فراهم شود. گفتني است مجموعه پل‌هاي ولايت در تقاطع بزرگراه نيايش با بزرگراه شهيد چمران، از گذشته فاقد رمپ راستگرد شرق به شمال بوده است و تامين اين مسير دسترسي از طريق احداث يک پل جهتي روي لوپ جنوب به غرب انجام خواهد گرفت. اين اقدام علاوه بر کمک به روان سازي بار ترافيک در مسير شرق به غرب بزرگراه نيايش، باعث کاهش محسوس ترافيک در خيابان سئول خواهد شد.