نسخه شماره 3999 - 1394/12/24 -

معاون اول رييس جمهور اعلام کرد:
اولويت‌هاي اقتصادي دولت در سال95


آمادگي لوفت‌هانزا براي ساخت پروژه‌هاي فرودگاهي در ايران


نگاهي به ليست واردکنندگان عمده کالا به ايران

اروپايي‌ها به مشارکت در طرح‌هاي اقتصادي کشور علاقمندند
شرکت‌هاي انگليسي مشتاق تجارت با ايران


خبر


بانک و بيمه


گزارش


 معاون اول رييس جمهور اعلام کرد:
 اولويت‌هاي اقتصادي دولت در سال95 

معاون اول رئيس‌جمهور، توسعه صادرات غيرنفتي،جذب سرمايه‌گذاري خارجي،اصلاح نظام بانکي، يکسان‌سازي نرخ ارز، افزايش سرمايه بانک‌ها و اتمام طرح‌هاي نيمه‌تمام را از اولويت‌هاي دولت در سال 95 اعلام کرد.به گزارش مهر، اسحاق جهانگيري در جلسه شوراي عالي پيشکسوتان اتاق بازرگاني، صنايع معادن و کشاورزي ايران از پيشکسوتان به عنوان صاحبان دانش و تجربه ياد کرد و گفت: اين افراد گنجينه‌هاي ارزشمندي براي کشور هستند که بايد قدر آنها را بدانيم. البته وقتي صحبت از سرمايه‌هاي کشور مي‌شود، اکثر افراد به منابع طبيعي کشور فکر مي‌کنند در حالي که سرمايه‌هاي انساني بسيار با ارزش‌تر از منابع طبيعي هستند که بايد از آنها حراست شود.معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به سفر هفته گذشته خود به استان ايلام و بهره‌برداري از سد سيمره، اظهار داشت: در ساخت اين سد کار پيچيده مهندسي انجام شده و اين باعث غرور و افتخار است که توانمندي بزرگي در مهندسي کشور شکل گرفته که قادر هستند کارهاي بزرگي انجام دهند.وي با تاکيد بر اينکه اندوخته‌هاي تجربي پيشکسوتان و صاحب‌نظران اقتصاد کشور بايد تدوين شود، تصريح کرد: متاسفانه در تدوين تاريخ اقتصاد ايران ضعيف عمل شده است و اگر اين تجربيات به درستي ثبت و مدون شود، بسياري از خطاها در آينده تکرار نخواهد شد، البته در گذشته بخش خصوصي جايگاه مطلوبي در اذهان عمومي نداشت اما امروز خوشبختانه با افتخار گفته مي‌شود که اين بخش بايد محور و مدار اقتصاد ايران باشد.

به گفته جهانگيري، در گذشته اين ابهام همواره در کشور وجود داشت که بخش خصوصي تا چه ميزان اجازه دارد که بزرگ شود اما خوشبختانه با ابلاغ سياست‌هاي اصل 44 از سوي مقام معظم رهبري اين ابهامات به طور کامل رفع و مشخص شد که هيچ سقفي براي کار و فعاليت بخش خصوصي در کشور وجود ندارد و بخش خصوصي بايد بتواند تا هر سطحي که مي‌خواهد، رشد کند.

وي اظهار داشت: البته يک موضوع انحرافي که در اين ميان بوجود آمده، اين است که عده اي يک شبه بخش‌خصوصي شده‌اند و نمونه آن افرادي هستند که با زد و بند، وام‌هاي کلان چند هزار ميلياردي دريافت کرده‌اند و اين در حالي است که برخي فعالان بخش خصوصي که ساليان سال و در نسل‌هاي مختلف است که فعاليت سالم صنعتي و اقتصادي دارند، قادر نبوده‌اند تا اين حد چند صد ميلياردي، تسهيلات دريافت کنند.

معاون اول رئيس‌جمهور ادامه داد: دولت تدبير و اميد به لحاظ نگرش و رويکرد، هيچ محدوديتي براي توسعه فعاليت بخش خصوصي قائل نيست اما موانعي پيش روي آن وجود دارد که بايد مرتفع شود. در اين ميان، بايد گفتگوها واقعي باشد و به دنبال راهکار باشيم؛ چراکه تاکيد بر اصلاح روندها و رفع موانع به تنهايي کافي نيست بلکه بايد راهکار و پيشنهاد نيز ارائه دهيم به گونه‌اي که همه جوانب و ابعاد و زواياي مختلف در آن لحاظ شده باشد.

جهانگيري در ادامه با اشاره به اينکه هم اکنون در شرايط اقتصادي حساسي قرار داريم، افزود: در سالهاي گذشته اقتصاد کشور از مسير صحيح خارج شد و امروز بنا داريم اقتصاد را به ريل اصلي خود بازگردانيم و سرعت حرکت آن را نيز افزايش دهيم. در اين ميان اکنون بيکاري يک چالش اصلي براي کشور محسوب مي‌شود گفت: اگر همه فارغ‌التحصيلان و افراد جوياي کار را فرزندان خود بدانيم، از بيکاري آنها رنج مي‌بريم.

وي در ادامه سخنان خود به تشريح برخي از برنامه‌هاي دولت براي سال 95 پرداخت و گفت: توسعه صادرات غيرنفتي و جذب سرمايه‌گذاري خارجي يکي از اولويت‌هاي اساسي دولت در سال 95 است ضمن آنکه مصمم هستيم موانع توسعه صادرات غيرنفتي را برطرف کنيم و لازم است نظام بانکي و صندوق توسعه ملي نيز از اين اقدام پشتيباني کنند.

معاون اول رئيس‌جمهور اصلاح نظام بانکي را از برنامه‌هاي دولت در سال 95 برشمرد و افزود: بانکها بايد افزايش سرمايه داشته باشند و قدرت تسهيلات‌دهي آنها نيز بالا برود. بر اين اساس، طرحي سه ساله براي اصلاح نظام اداري در دولت به تصويب رسيده است و تلاش داريم با راه اندازي دولت الکترونيک و دولت همراه، خدمات هرچه بهتري را به مردم ارائه دهيم.

وي با تاکيد بر اينکه يکسان سازي نرخ ارز براي سال 95 در دستور کار دولت قرار دارد، اظهار داشت: البته به دنبال يکسان سازي نرخ به صورت دستوري نيستيم بلکه مي‌خواهيم نرخ ارز بصورت واقعي و در بازار تعيين شود. در کنار اين، بيش از 500 هزار ميليارد تومان طرح نيمه تمام در کشور وجود دارد. البته دولت اهتمام دارد طرح‌هاي نيمه تمام را به بخش خصوصي واگذار کند چرا که اين طرح‌ها با بودجه دولتي قابل اجرا نيست و بايد سازوکاري طراحي شود که بخش خصوصي اين طرح‌ها را اجرا و دولت از بخش خصوصي خدمات را خريداري کند.

جهانگيري، بهبود فضاي کسب و کار را از اولويت‌هاي دولت براي سال 95 معرفي کرد و گفت: براساس گزارش‌هاي دريافتي، 2000 مجوز در دستگاه‌هاي اجرايي شناسايي شده که تاکنون 400 عدد از آنها لغو شده و لازم است رئيس اتاق بازرگاني با وزارت اموراقتصادي و دارايي براي تکميل اين برنامه مذاکره کند.

وي با تاکيد بر اينکه بايد پارس جنوبي تکميل و فعاليت خود را در ميادين مشترک نفت و گاز افزايش دهيم، گفت: سال 95 بايد وضعيت ساخت و ساز و مسکن در کشور رونق جدي پيدا کند و بايد همه اين اولويت‌ها ذيل اقتصاد مقاومتي دنبال و پيگيري شود. در اين ميان، از بخش خصوصي نيز انتظاراتي وجود دارد که يکي از اين انتظارات تلاش مضاعف براي توسعه صادرات است و لازم است شرکت‌هاي بزرگي براي اين منظور تاسيس شود تا فرصت‌هاي فراهم شده جهت توسعه صادرات از دست نرود.

همچنين، محمدرضا نعمت‌زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت در اين نشست گفت: بخش خصوصي در سال‌هاي اخير تضعيف شده و لازم است براي مشارکت هرچه بيشتر بخش خصوصي در امر سازندگي و افزايش سرمايه‌گذاري، شرايطي فراهم شود تا اين بخش تقويت شود، البته نوآوري و ابتکار بايد در نگرش مديران بخش صنعت وجود داشته باشند تا بتوانند کشتي اقتصاد را به درستي هدايت کنند.

در همين حال، محسن جلال‌پور، رئيس اتاق بازرگاني ايران در اين جلسه با تاکيد بر اينکه فعالان اقتصادي آمادگي دارند که در کنار دولت اهداف اقتصادي و توسعه کشور را دنبال کنند، گفت: امروز حضور فعالانه و جدي بخش خصوصي بيش از هر زمان ديگري احساس مي‌شود و تجربيات گذشته اين موضوع را به ما ديکته مي‌کند که تنها راه نجات اقتصاد کشور از وضعيت فعلي حرکت به سمت رونق اقتصاد با محوريت بخش خصوصي است.


 آمادگي لوفت‌هانزا براي ساخت پروژه‌هاي فرودگاهي در ايران 

هري هوميستر مديرگروه شرکت‌هاي هواپيمايي لوفت‌هانزا از آمادگي لوفت‌هانزا براي ساخت و اجراي پروژه‌هاي فرودگاهي در ايران خبر داد.به گزارش ايسنا، هوميستر، مدير گروه شرکت‌هاي هواپيمايي لوفت‌هانزا با بيان اينکه اين نخستين سفر وي به ايران است گفت: ايران شريک تجاري بسيار خوب و يک کشور متمدن با تاريخ بيش از هزار ساله است و قرارگرفتن در مرکز يک منطقه مهم از ويژگي‌هاي اين کشور محسوب مي‌شود. مدير گروه شرکت‌هاي هواپيمايي لوفت‌هانزا گفت: بايد اعلام کنم من صرفا مسئول لوفت‌هانزا نيستم بلکه مسئول ساير شرکت‌هاي وابسته به گروه شرکت‌هاي هواپيمايي لوفت‌هانزا مانند زوريخ، ژنو و تمام هم‌پيمانان خود نيز هستم و تمام مقاصد اين مجموعه به بيش از 300 مقصد مي‌رسد.وي ادامه داد: گروه شرکت‌هاي هواپيمايي لوفت‌هانزا با 300 مقصد، 120 هزار کارمند، 18 هواپيماي باري و 624 فروند هواپيماي مسافري از نوع توربو پراب تا ايرباس پهن‌پيکرA380 (پهن پيکرترين هواپيماي مسافري جهان) در حال فعاليت است.مدير گروه شرکت‌هاي هواپيمايي لوفت‌هانزا افزود: ما در نظر داريم همکاري‌هاي هوايي خود را با شرکا و مشتريان خود افزايش و خدمات لازم را به صورت يک بسته کامل ارائه دهيم چراکه هدف 70 درصد مسافران سفرهاي گردشگري و ديدار با دوستان و بستگان است و 30 درصد بقيه مسافران تجاري هستند.هري هوميستر افزود: لازم مي‌دانم که به اين نکته اساسي اشاره کنم که تمايل داريم به عنوان شريک ايران فعاليت کنيم تا ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي دو طرف بيش از پيش توسعه يابد. تخصص ما فعاليت در بازار اروپا و به ويژه بازار آلمان است. نکته دوم در خصوص تعمير، نگهداري و بهره‌برداري است که تمايل داريم ظرفيت‌هاي داخلي ايران براي توسعه خدمات را شناسايي کنيم و از آنها مطلع شويم؛ من اعتقاد دارم از جانب ما امکان اين کار وجود دارد. نکته سوم و اساسي ديگر اين است که از قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي محلي و تجاري در توسعه خدمات استفاده شود.هري هوميستر اظهار کرد: در پايان بايد اعلام کنم پويايي بازار ايران از نقاط قوت اين کشور است که بايد اطلاعات لازم را در مورد آن کسب کنيم تا بدانيم به عنوان دو شريک تعامل ما به چه صورت خواهد بود و در همکاري‌هاي مشترک چگونه فعاليت خواهيم کرد.وي با يادآوري سابقه همکاري لوفت‌هانزا با ايران گفت: نشست ما نقطه شروع مجدد همکاري‌هاي دو طرف است. ما بايد بررسي کنيم تا ببينيم خدمات ‌تعمير، نگهداري و بهره‌برداري به چه صورتي مي‌تواند در ايران ارائه شود. آيا براي استفاده خود ايرلاين‌ها است يا اينکه تمايل براي ورود به سطح جهاني نيز وجود دارد؟ ما تمايل داريم ديدگاه‌هاي خود را در اين زمينه به اشتراک بگذاريم.


 نگاهي به ليست واردکنندگان عمده کالا به ايران 

در هفته‌اي که گذشت کشورهاي چين، امارات متحده عربي و جمهوري کره، کشورهاي عمده طرف معامله واردات کالا به ايران بودند.بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوي سامانه جامع برخط گمرک جمهوري اسلامي ‌ايران، در روز شنبه 15 اسفند ماه جاري، کشور چين در صدر ليست کشورهاي عمده طرف معامله واردات کالا به ايران ايستاده است.در اين روز از کشور چين کالاهايي به ارزش 35 ميليون و 74 هزار و 388 دلار به ايران وارد شده است.

همچنين در اين روز، کشور امارات متحده عربي در جايگاه دوم ليست کشورهاي عمده طرف معامله واردات کالا به ايران ايستاده است، در اين روز کالاهايي به ارزش 14 ميليون و 694 هزار و 805 دلار به ايران وارد شده است.همچنين در روز يکشنبه 16 اسفند ماه، از کشور چين کالاهايي به ارزش 51 ميليون و 190 هزار دلار به ايران وارد شده است و به اين ترتيب اين کشور در صدر کشورهاي وارد‌کننده کالا به ايران قرار گرفته است.در اين روز کشور جمهوري کره هم در جايگاه دوم واردات کالا به ايران قرار گرفته است، از اين کشور در روز يکشنبه به ارزش 30 ميليون و 532 هزار دلار کالا به ايران وارد شده است.در روز دوشنبه 17 اسفند ماه نيز کشور چين در صدر ليست کشورهاي وارد کننده کالا به ايران قرار داشته است، در اين روز کالاهايي به ارزش 61 ميليون و 815 هزار دلار به ايران وارد شده است.در اين روز کشور امارات متحده عربي نيز در جايگاه دوم کشورهاي عمده طرف معامله واردات کالا به ايران قرار گرفته است.

در اين روز از کشور امارات متحده عربي 16 ميليون و 675 هزار دلار کالا به ايان وارد شده است.چين در روز سه شنبه 18 اسفند ماه نيز جايگاه خود را در صدر ليست کشورهاي عمده طرف معامله واردات کالا به ايران حفظ کرده است در اين روز از کشور چين کالاهايي به ارزش 39 ميليون و 799 هزار دلار به ايران وارد شده است.همچنين جمهوري کره نيز در اين روز در جايگاه دوم کشورهاي عمده طرف معامله واردات کالا به ايران قرار گرفته است. در اين روز کالاهايي به ارزش 19 ميليون و 683 هزار دلار به اران وارد شده است.در روز پنج‌شنبه 20 اسفند ماه نيز کشور چين با واردات 45 هزار و 524 دلار کالا به ايران در صدر ليست کشورهاي وارد کننده کالا به ايران قرار گرفته است، در اين روز از کشور امارات متحده عربي نيز کالاهايي به ارزش 18 ميليون و 794 هزار دلار به ايران وارد شده است و اين کشور در جايگاه دوم واردات کالا به ايران قرار گرفته است.


 اروپايي‌ها به مشارکت در طرح‌هاي اقتصادي کشور علاقمندند
 شرکت‌هاي انگليسي مشتاق تجارت با ايران 

لرد «نورمن لامونت» فرستاده ويژه تجاري ديويد کامرون به ايران روز جمعه با اشاره به علاقمندي شرکت‌هاي انگليسي براي ازسرگيري مناسبات تجاري با ايران خاطر‌نشان ساخت که به غير از وجود مشکل بانکي، مانعي ديگري وجود ندارد.لرد «نورمن لامونت» فرستاده ويژه تجاري ديويد کامرون در گفت‌وگو با ايرنا که در حاشيه ديدار «محمد نهاونديان» با اعضاء اتاق بازرگاني انگليس و ايران در لندن صورت گرفت، گفت: اقتصاد انگليس يک اقتصاد بازاري است؛ بدين معنا که اتفاقات با تصميم دولت صورت نمي‌گيرد و به همين دليل برخي اتفاقات اقتصادي در انگليس، پس از آنکه رخ مي‌دهد مردم متوجه مي‌شوند.با اين حال لامونت افزايش شمار اعضا و شرکت‌هاي علاقمند به تجارت با ايران در اتاق بازرگاني انگليس و ايران را نشانه‌اي مثبت در بازار انگليس ارزيابي کرد و گفت: چه کسي فکر مي‌کرد که در کنفرانس اقتصادي «بررسي فرصت‌ها و چالش‌هاي اقتصادي ايران» که در روز چهارشنبه برگزار شد، اين همه شرکت کننده حاضر شوند.کنفرانس اقتصادي «بررسي فرصت‌ها و چالش‌هاي اقتصادي ايران» با حضور سرمايه‌گذاران بزرگ، مديران ارشد بانک‌ها، صاحبان بنگاه‌هاي اقتصادي و شخصيت‌هاي سياسي و اقتصادي زيادي در هتل «لندمارک» در لندن برگزار شد.

در اين کنفرانس دکتر نهاونديان رئيس دفتر رئيس جمهوري، به تشريح فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري و تبيين ظرفيت‌هاي بالقوه اقتصاد ايران پرداخت.به گزارش منابع انگليسي، سخت‌گيري بانک‌هاي انگليس در تعامل با موسسات مالي ايران، يکي از موانع اصلي عقب ماندگي شرکت‌هاي انگليسي در بهره‌برداري از فرصت‌هاي بالقوه بازار ايران است.به نوشته روزنامه تايمز، ديويد کامرون نخست وزير انگليس اخيرا در نامه‌اي تند به «جز استالي» مدير اجرايي بانک «بارکليز» تصريح کرده است که اين بانک برخلاف سياست‌هاي دولت انگليس که خواهان گسترش مناسبات تجاري با ايران است، عمل کرده و بايد موضعش را مشخص کند.با اين حال انجمن بانکداران انگليس مي‌گويد که بانک‌هاي انگليسي نيازمند شفافيت بيشتري از سوي مقامات آمريکايي هستند.محمد نهاونديان رييس دفتر رييس جمهوري با اشاره به ابراز علاقه شرکت‌هاي اروپايي براي مشارکت در طرح‌هاي اقتصادي ايران، تصريح کرد: ايران ديگر بازاري براي واردات کالاهاي ساخته شده نيست وهرکس بخواهد با آن همکاري کند بايستي به فکر مشارکت در سرمايه‌گذاري باهدف صادراتي باشد.رييس دفتر رييس جمهوري اضافه کرد: با توجه به جايگاه ويژه بازار مالي لندن در اقتصاد اروپا و جهان، تأکيد بر اين بود که گام‌هاي سريع تر و جدي تر براي گسترش ارتباط کارگزاري ميان بانک‌هاي ايران و بانک‌هاي اروپايي و انگليسي، برداشته شود.

نهاونديان اضافه کرد: در جلسات و گفت وگوهاي صورت گرفته بر اين نکته تأکيد شد که اجراي کامل برجام مستلزم اين است که بانک‌هاي غير آمريکايي که مشمول تحريم‌هاي اوليه آمريکا نيستند بتوانند هر چه سريع تر انواع خدمات مالي را ارائه بدهند.وي گفت: البته گام‌هاي نخست در ارتباط بانک‌هاي ايراني با سيستم سوئيفت برداشته شده و اين ارتباط پيام‌رساني مالي کاملا برقرار شده است و بسياري از بانک‌ها الآن گشايش ارتباط اسنادي را انجام مي‌دهند و گام‌هايي نيز براي برقراري کارگزاري برداشته‌اند.

وي اضافه کرد: همچنين روز جمعه نشستي با اعضاي اتاق بازرگاني مشترک انگليس و ايران برگزار شد که در آن شرکت‌هاي مختلف اروپايي علاقمندي خودشان را براي حضور و مشارکت در طرح‌هاي توسعه اقتصادي ايران ابراز کردند.

نهاونديان گفت: در کنار اين بحث‌ها، علاوه بر گفت‌وگو با «ساجد جاويد» وزير تجارت و لرد «فرانسيس مود» معاون وزير تجارت در امور سرمايه‌گذاري، ديدارهايي هم روز پنجشنبه گذشته با «فيليپ‌ هاموند» وزير خارجه انگليس و «مارک لايل گرانت » مشاور نخست وزير در امنيت ملي صورت گرفت که علاوه بر مباحث دوجانبه، برخي مباحث بين‌المللي و منطقه‌اي هم مورد مذاکره قرار گرفت. نهاونديان در مورد استقبال انگليسي‌ها از گسترش روابط اقتصادي و تجاري گفت: فعالان اقتصادي و مديران شرکت‌هاي بين المللي که در اين جلسات حضور داشتند از هر فرصتي براي ابراز آمادگي شان براي مشارکت در برنامه‌هاي توسعه ايران استفاده مي‌کردند و علاقه مند بودند هرچه بيشتر با واقعيات اقتصادي ايران آشنا شوند و فرصت‌هاي ازدست رفته دوره تحريم بتوانند جبران کنند.وي تصريح کرد: اين نکته بسيار مهم بود که حال که تحريم‌ها برچيده شده است، همه طرف‌ها به بيهوده بودن اين تحريم‌ها اذعان دارند.

نهاونديان افزود: همزمان با اين سفر همچنين اعلام شد که يک يادداشت تفاهم و همکاري بين صندوق ضمانت صادرات ايران و موسسه مشابه انگليسي که مسووليت بيمه صادرات بر عهده دارد، امضا شده است.وي گفت: نکته بسيار قابل توجه اينکه ديويد کامرون نخست وزير انگليس در نامه‌اي به بانک «بارکليز» تأکيد کرده است که در فعاليت بانک‌هاي انگليسي براي ارايه خدمات بانکي به روابط اقتصادي ايران و انگليس بايستي تسريع شده و هرگونه مانعي از سر راه همکاري‌هاي مشترک اقتصادي برداشته شود.نهاونديان افزود:‌هاموند وزير خارجه انگليس نيز تأکيد کرد که ما همه گونه تلاشي را براي برقراري گسترده روابط کارگزاري بانکي ميان بانک‌هاي انگليس و ايران به عمل خواهيم آورد و همچنين اعلام کرد که در ماه‌هاي آينده يک هيات اقتصادي، صنعتي بانکي به سرپرستي «ساجد جاويد» وزير تجارت اين کشور به ايران سفر خواهد کرد که گسترش همکاري‌ها را پيگيري کند.وي گفت: با توجه به کاهش شديد مبادلات اقتصادي، آنچه در اين سفر مشاهده شد توجه طرف انگليسي به از دست دادن فرصت‌ها درگذشته و تلاش براي انطباق با اقتضائات جديد اقتصاد ايران در مشارکت براي سرمايه‌گذاري بود.وي گفت: به خصوص اين نکته در مذاکرات تأکيد شد که ايران ديگر بازاري براي واردات کالاهاي ساخته شده نيست و هر‌کس بخواهد با اقتصاد ايران همکاري کند بايستي به فکر مشارکت در سرمايه‌گذاري باهدف صادراتي باشد و دسترسي به بازار و فناوري را فراهم کند.


 خبر 

امضاي قرارداد تجاري و سواري

با بنز نيمه نخست سال95

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو از امضاي قرارداد تجاري و سواري با شرکت مرسدس بنز در دو بخش خودروهاي تجاري و سواري در سال آينده خبر داد.به گزارش ايکوپرس،‌هاشم يکه زارع به مرور جزئياتي از توافقنامه با شرکت مرسدس بنز در دو حوزه خودروهاي تجاري و سواري اشاره کرد و افزود: توافق نامه فعلي در نيمه نخست سال آينده به امضاي قرارداد منجر خواهد شد.پيش از اين يکه زارع در گفت‌وگوي تلفني با يک برنامه زنده تلويزيوني گفته بود: ايران خودرو به زودي قراردادي با شرکت بنز آلمان و يک شرکت ديگر امضا مي‌کند که اين شرکت‌هاي خودروساز به مجموعه گروه‌هاي همکار ايران خودرو اضافه خواهند شد.

وي در ادامه به برنامه‌هاي گروه صنعتي ايران خودرو براي توسعه محصول اشاره کرد و يادآورشد: در پروسه توسعه محصول‌ها در دو بخش همکاري‌هاي بين‌المللي و توانمندي‌هاي داخلي پيش رفته‌ايم.يکه زارع به مرور اقدام‌هاي ايران خودرو در دور تازه همکاري با شرکاي خارجي پرداخت و گفت: به دليل سابقه همکاري با شرکت پژو، مذاکره با اين شرکت را البته با رويکردي کامل متفاوت با گذشته در دستور کار قرار داديم که نتيجه يکسال و نيم مذاکره، به انعقاد قراردادي منجر شد که طي آن منافع کشور و ايران خودرو به درستي و به صورت کامل در نظر گرفته شده است.وي افزود: شرکت رنو نيز شريک ديگري است که سابقه همکاري با خودروسازان ايراني را در پرونده دارد و هم اکنون نيز با شرکت ديگري در حال مذاکره است و پس از پايان مذاکره‌هاي آنها، ما با رويکرد و استراتژي مشخص با آنها مذاکره خواهيم کرد که در صورت توافق، از توليدهاي مشترک با رنو نيز در سبد محصول‌هاي ايران خودرو استفاده خواهيم کرد.

مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو به همکاري با شرکت‌هاي ژاپني نيز اشاره کرد وافزود: سال‌هاي گذشته با شرکت سوزوکي فقط روي محصول ويتارا همکاري داشته ايم اما قصد داريم توليد محصول‌هاي ديگري از اين خودروساز مانند سوئيفت، ويتاراي جديد و سياز نيز به انجام برسد.به گفته وي، ايران خودرو با يک شرکت ديگر ژاپني هم در حال مذاکره است و احتمال دارد اين شرکت نيز يکي از شرکاي آسياي شرقي ايران خودرو باشد.


 بانک و بيمه 

توزيع اسکناس نو تا 27 اسفندماه

براساس دستور بانک مرکزي به برخي از بانک‌ها و تعيين شعب منتخب، توزيع اسکناس‌هاي نو از روز شنبه هفته جاري آغاز شده و تا پنجشنبه (27 اسفندماه) ادامه داردبانک مرکزي اعلام کرده که اسکناس نو را در اختيار شعب تعيين شده قرار مي‌دهد.اسامي‌شعب منتخب بانک‌ها براي توزيع اسکناس نو در استان تهران، از سوي بانک مرکزي به بانک‌هاي مربوطه اعلام شده و شعب به مدت پنج روز اين اسکناس‌ها را در اختيار مردم قرار مي‌دهند.هر ساله در آستانه فرا رسيدن سال نو اين اقدام از سوي نظام بانکي صورت مي‌گيرد.اسکناس نو در شعبه‌هاي منتخب بانک‌هاي اقتصاد نوين، پاسارگاد، پست بانک، رفاه، سپه، کارآفرين، صادرات، ملت و ملي استان تهران ارائه مي‌شود؛ همچنين به طور همزمان توزيع اسکناس نو در ساير استان‌ها با نظارت ناظران پولي بانک مرکزي از طريق شعبه‌هاي منتخب آغاز مي‌شود.متقاضيان مي‌توانند براي دريافت فهرست شعب منتخب توزيع‌کننده اسکناس نو به به سايت بانک مرکزي به نشاني www.cbi.ir مراجعه کنند.

تجليل از بيمه‌گذاران

و نمايندگان برتر بيمه پارسيان

طي مراسمي از بيمه‌گذاران و نمايندگان برتر اين شركت تجليل و قدرداني بعمل آمد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل بيمه پارسيان؛دراين مراسم که روز سه شنبه 11 اسفندماه در محل هتل هما و با حضور دبير سنديكاي بيمه‌گران ايران، اعضاي هيات مديره ، معاونين و مديران ، بيمه‌گذاران بزرگ وهمچنين نمايندگان برتر بيمه پارسيان برگزار شد، از 20بيمه گذاربرتر، 30 نماينده حقوقي و حقيقي در سه گروه طلايي، نقره‌اي و برنزي ، 4 شرکت خدمات بيمه‌اي و 3 نماينده برتر در رشته بيمه‌هاي عمر و سرمايه گذاري، تقدير به عمل آمد.تقدير از بيمه‌گذاران و نمايندگان برتر شركت در سالهاي اخير در بيمه پارسيان هر سال مورد توجه بوده و در پايان هر سال از بيمه‌گذاراني كه ضمن داشتن بالاترين پرتفو بر طبق فاكتورهاي موردنظر تعيين شده توسط حوزه مديريت فروش وامورمشتريان انتخاب مي‌شوند و همچنين نمايندگاني كه براساس استانداردهاي مورد نظر حوزه مديريت امور نمايندگان بعنوان برترين نمايندگان هرسال انتخاب مي‌شوند طي اين مراسم مورد تقدير قرار مي‌گيرند .

عادي‌سازي روابط بانکي

ايران و عراق

سفير ايران در عراق به دنبال ديدار روز يکشنبه خود با رئيس کل بانک مرکزي عراق گفت، تمامي‌روابط بانکي دو کشور طي روزهاي آينده به حال عادي بازخواهد گشت.حسن دانايي‌فر به ايرنا در بغداد گفت، در ادامه ديدارها با مقام‌هاي عراقي طي روزهاي اخير، با «علي العلاق» رئيس کل بانک مرکزي عراق نيز ديداري کرده که وي در آن اعلام کرده است تا دو روز آينده همه روابط بانکي ميان ايران و عراق به حالت عادي بازخواهد گشت.وي افزود: بدين ترتيب تمامي‌خدمات و همکاري‌هاي بانکي ميان دو کشور برقرار خواهد شد. رئيس بانک مرکزي عراق در اين ديدار به دانايي فر گفت که همکاري‌هاي بانک مرکزي ايران و عراق در همين چارچوب توسعه خواهد يافت.قرار است طي روزهاي آينده يک هيات بانکي از ايران به همين منظور به بغداد سفر کند که احتمالا در جريان اين سفر طرفين به تفاهم‌هاي جديدي دست خواهند يافت.


 گزارش 

پيش‌بيني بانک جهاني

از رشد اقتصادي ايران

گزارش‌هاي بين‌المللي حاکي است موسسه‌هاي اقتصادي جهان به رشد اقتصادي در ايران براي سال 2016 اميد بسيار دارند و بطور نمونه بانک جهاني رشد 5.8 درصدي را براي اقتصاد کشور در اين سال پيش‌بيني کرده است.به گزارش اتاق تهران، آخرين گزارش بانک جهاني که با عنوان «چشم انداز اقتصادي جهان 2016» منتشر شد، پيش‌بيني رشد اقتصادي کشورها و مناطق جهان در سال‌هاي پيش رو (2016 و 2017) پرداخته است. اين گزارش رشد اقتصادي جهان در سال 2015 را نزديک به 4/2 درصد ثبت کرد و پيش‌بيني قبلي بانک جهاني از نرخ رشد اقتصادي جهان در سال 2016 را از رقم 3/3 درصد به 9/2 درصد کاهش داده است.مطابق اين گزارش که پيش‌بيني قبلي بانک جهاني از رشد اقتصادي ايران (پيش از اجرايي شدن برجام) را رقم دو درصد نشان مي‌داد، اکنون به 8/5 درصد افزايش يافته است.علاوه بر بانک جهاني هفته‌نامه اکونوميست نيز در ويژه نامه شروع سال 2016 خود و در آستانه سال نو ميلادي رشد اقتصادي 1/6 درصدي را براي اقتصاد ايران در سال 2016 پيش‌بيني کرده بود. اعدادي که به خوبي نشان مي‌دهند، نظر کارشناسان جهاني روي اقتصاد ايران مثبت و بيانگر يک جهش اقتصادي است.بانک مزبور، پيرامون اصلاح پيش‌بيني خود از نرخ رشد اقتصادي ايران، لغو تحريم‌هاي اقتصادي عليه کشور و رشد و توسعه بخش نفت و افزايش صادرات نفتي را از جمله دلايل عمده اين جهش رشد اقتصادي عنوان کرده است.بانک جهاني همچنين بالاترين نرخ رشد اقتصادي سال‌هاي 2016 و 2017 منطقه را به ايران اختصاص داده است.بنابر گزارش بانک جهاني، توليد ناخالص داخلي ايران 9/1 درصد در سال 2015 رشد داشت و پيش‌بيني مي‌شود با رشد بيشتر در سال 2016 به 8/5 درصد برسد.

سال 2016 ميانگين رشد اقتصادي کشورهاي در حال توسعه 3.7 درصد پيش‌بيني شده و اين موسسه در ژوئن سال 2015 گزارشي ديگري از پيش‌بيني رشد اقتصادي جهان ارائه داده بود که در آن رشد اقتصادي ايران براي سال 2016 به ميزان دو درصد برآورد شده بود، در حالي که در پيش‌بيني جديد رشد اقتصاد به 8/5 درصد افزايش يافته است.علاوه براين در گزارش پيشين بانک جهاني رشد اقتصادي ايران براي سال 2017 هم رقم دو درصد بود، در حالي که اين عدد در گزارش جديد به 7/6 درصد افزايش يافته است؛ پيش‌بيني‌هايي که بسيار اميدوار کننده است و اين اميد وقتي معناي بيشتري پيدا مي‌کند که شاهد باشيم در گزارش جديد بانک جهاني و اصلاح گزارش قبلي ايران در شمار معدود کشورهايي است که رشد اقتصادي اش مثبت تر از پيش‌بيني قبلي انجام شد.بانک جهاني در بخش ديگري از گزارش خود به رشد اقتصادي کشورهاي نفتي با سطح درآمد بالا پرداخته و اين عدد را براي سال‌هاي 2015 تا 2016 روي عدد 2.7 درصد تخمين زده و در دوره زماني 2017 تا 2018 اين رقم را سه درصد پيش‌بيني کرده است.همچنين اين گزارش به رشد اقتصادي کشورهاي نفتي در حال توسعه همچون ايران هم توجه کرده و پيش‌بيني شده براي سال 2016 رشد اقتصادي اين کشورها به 2/6 و در سال 2017 به هفت درصد خواهد رسيد.براساس گزارش بانک جهاني در برآورد رشد اقتصادي کشورهاي درحال توسعه نفتي، رشد اقتصادي ايران نقشي بسيار مهم دارد.همچنين گزارش سالانه بانک جهاني به اوضاع اقتصادي ايران پرداخته و نوشته است: شرايط نزولي قيمت کالاها تحت دو گزينه تداوم ضعف‌هاي اقتصادي و ساختاري در کشورهاي در حال توسعه و اقتصادهاي نوظهور و افزايش ظرفيت توليد نفت و گاز با جذب سرمايه گذاري خارجي ادامه خواهد داشت.علاوه براين بانک جهاني در گزارش سهولت انجام کسب و کار هم به ارزيابي شرايط ايران پرداخته و از بين 189 کشور در 10 بخش ايران را در رتبه 118 قرار داد که نسبت به سال گذشته يک رتبه بهبود پيدا کرده است.مطابق اين گزارش، ايران در سال 2015 از نظر فضاي کسب و کار در جايگاه 119 جهان قرار داشت؛ اما براساس گزارش جديد، بهبود رتبه ايران به دليل ارتقاي 29 پله‌اي در شاخص دريافت مجوزهاي ساختمان سازي و بهبود 6 پله اي دسترسي به انرژي برق است.برپايه اين گزارش، علت بهبود رتبه شاخص دريافت مجوزهاي ساختماني کاهش هزينه‌هاي دريافت اين مجوزها بوده و جايگاه شاخص دسترسي به برق نيز به دلايلي از قبيل کاهش زمان و هزينه‌هاي دسترسي به اين منبع انرژي افزايش پيدا کرده است؛ جايگاه 118 به خوبي نشان دهنده وضعيت فضاي کسب و کار در ايران است.صندوق بين‌المللي پول هم درآخرين گزارش خود رشد اقتصادي و نرخ تورم ايران براي سال 2015 را به ترتيب 6/0 درصد و 5/16 درصد اعلام و پيش‌بيني کرده است رشد اقتصادي در سال آينده 1.3 درصد باشد که البته کمتر از بانک جهاني است.گزارش صندوق بين‌المللي پول که با عنوان «چشم انداز اقتصادي جهان» منتشر شده، به بررسي شاخص‌هاي اقتصادي کشورهاي جهان از جمله ايران مي‌پردازد.همچنين گزارش صندوق بين‌المللي پول در بخش ديگري از اين وضعيت، به پيش‌بيني نرخ بيکاري ايران در سال 2015 ميلادي پرداخته شده و اين عدد 3/12 درصد اعلام شده که نسبت به سال قبل رشد داشته است. نرخ بيکاري در سال 2014 روي عدد 2/11 درصد بود.علاوه بر اين، تراز حساب‌هاي جاري ايران در سال 2015 معادل 8/0درصد توليد ناخالص داخلي برآورد شده بود که نسبت به سال گذشته ميلادي که 8/3 درصد اعلام شده بود، کاهش يافته است.بر اساس تخمين صندوق بين‌المللي، اقتصاد ايران در سال 2016 رشد بيشتري را تجربه مي‌کند و در عين حال نرخ تورم در اين سال افزايش خواهد يافت .